Results 1 to 25 of 116

Thread: Predraze, sine, mora li ta Amerika? -New York City putopis-

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default Predraze, sine, mora li ta Amerika? -New York City putopis-

    Jos uvijek, poslije skoro pola godine, ne mogu da se opasuljim od toga da sam stvarno bio u tom cuvenom Njujorku. Jos kao klinac sam citao o tom gradu u geografskim citankama i tu sam poceo da pokazujem zanimanje za grad popularno nazvan 'Velika Jabuka'.
    Poslije skoro deceniju mastanja i kovanja planova kako posjetiti taj grad, uspio sam da postanem ponosni ucesnik Work&Travel USA programa i osjetim cari Amerike i ujedno ispunim svoj dugogodisnji san. Poslije skoro godinu dana rintanja i studiranja u isto vrijeme uspio sam da ustedim tih 2500 eura koliko mi je trebalo za ovaj program. Odvajao sam od usta da bih uspio da finansiram sebi ovo, ali, kako se kasnije ispostavilo, to mi je bila najbolja investicija do sada u zivotu.

    Krajem juna gospodnje 2010. godine zaputih se na daleke pute i, preko Londona, sletjeh u taj Njujork. Dok smo prelijetali Long Island bilo mi je nevjerovatno ono sto mi se u tim trenucima desavalo. Cim smo izasli sa aerodroma, milion zutih taksija postaju ultimativni dokaz da sam stvarno u Njujorku, a ne u nekom drugom gradu. Imali smo prevoz do hotela NewYorker gdje sam bio smjesten nekoliko dana. Dok smo se vozili nekim minibusom poslije svega nekoliko minuta pocela su da se pojavljuju nepregledna svijetla nebodera sa Menhetna. Stomak je poceo da mi se prevrce, otkucaji srca su poceli da mi se povecavaju dok smo se priblizavali Menhetnu. Kad smo dosli i poceli da se vozimo onim avenijama poceo sam da tripujem kao da sam u filmu. Posto smo sletjeli uvece, sve su reklame bljestale okolo, prosto kao da sam bio u nekom filmu.

    Mjesecima prije toga, nakon sto sam dobio vizu i definitivno znao da idem, detaljno sam istrazio preko interneta sto zelim da vidim, kako uklopiti sve to, najjeftinije, najbrze... Posto sam imao svega 2 dana tog prvog puta, skinuo sam mapu menhetna, podzemne, i svega ostalog sto mi je olaksavalo transport.

    Hotel je bio neka visa srednja klasa, sa dosta luksuza(ne znam kako nam je to agencija sredila). Hotel NewYorker je izgradjen tridesetih godina proslog vijeka(ako se ne varam) u dobrom starom Art Deco stilu. U tom hotelu je zivio i Nikola Tesla. Iznutra je lavirint hodnika i soba, gubio sam se nekoliko puta dok sam pokusavao da nadjem lift.




    Hotel je bio odlicno lociran, u midtown-u na 33. ulici, cini mi se, tako da nam je sve okolo blizu bilo. Automatski, cim sam ostavio stvari, sa svojim najboljim drugom u americi(foto-aparatom), krenuh napolje da istrazujem. Kao i svaki turista, gdje bih drugo prije posao nego na Times Square. Hodao sam oko 10ak ulica i prosao nekoliko avenija i dok sam se kretao, bio sam preplavljen emocijama, prosto je sve nerealno bilo. Kao u filmovima, milijarde ljudi, zutih taksija, limuzina, dzipova, neboderi svuda okolo, bljestece reklame, ljudi koji pokusavaju da vam prodaju nesto, karakteristicni miris koji dopire iz podzemne, a i kesa za smece koje se ostavljaju u neko doba da bi im djubretarci pokupili. Nista od toga mi nije smetalo, ja sam gazio ka tajms skveru kao da pokoravam svijet, koracima od 7 milja.
    I konacno i tamo dodjoh, masu turista, svi fotografisu, ljudi sa svih strana svijeta, procitao sam da njujorcani izbjegavaju prolazenje tuda, jer je sve stvoreno za turiste. Dva ogromna reklamna stuba jedan naspram drugog, crvene stepenice, hotel Meriot, jos neke zgrade ciji su zidovi preplavljeni reklamnim panoima... to je otprilike samo mali djelic tog tajms skvera.




    Tesko mi je bilo da odaberem koje slike da postavim, a toliko bi ih mnogo postvio, no se ovo ne bi zavrsavalo nedeljama . To vece sam samo bio na tajms skveru jer sam kasno dosao pa nisam htio da trcim okolo. Posto sam imao jos jedan dan sjutra planirao sam da obidjem vise midtown i downtown uz naravno neizbjeznu posjetu Bruklinskom mostu.
    Vratih se u hotel oko 3 ujutru. Nije bas toliko bezbjedno setati toliko kasno nekim neturistickim ulicama. Kad sam se vratio preplavljen sam emocijama i utiscima, tesko je objasniti to . Iz sobe sam imao pogled na Medison Skver Garden. Opet nerealno
    Odlucih da predahnem par sati, posto sam planirao rano da ustanem i obidjem sto vise mogu.

    Probah da spavam, ali ono vazi. Okle, poslije 2-3 sata nekog polu-sna i kunjanja i nerviranja sto ne mogu da zaspem i malo se odmotim, oko 6 ujutru ustajem oran kao da sam spavao 12 sati. Gledam kroz prozor u medison skver garden cisto da se uvjerim da sam stvarno tamo gdje jesam, i nakon utvrdjivanja da ne sanjam, umivam se i sibam napolje, spreman da se nasetam kao nikad prije u zivotu. Kontam da ujutru mogu prosetati po midtown-u i Central Park-u, a popodne i vece cu provesti u downtown-u i na bruklinskom mostu.
    Teke tako, izlazim iz hotela i zapljuskuje me talas vrucine i asfalta i buka sa ulice. Ja vec poceo da reagujem sa 'WTF', utripovao se da sam amer. Setajuci okolnim ulicama divio sam se arhitekturi i kombinaciji modernih zdanja i starog Art Deco stila se.





    Jedna od najupecatljivijih stvari mi je bila gomila ljudi koja se u svakom trenu nalazila na ulicama cekajuci da predje ulicu ili aveniju. To su mase ljudi koje je tesko zaobici, stotine ljudi se nalaze naspram tebe na samo jednom jedinom pjesackom prelazu. A svakakvih ljudi ima, pocev od onih poslovnih u odijelima, preko onih casual likova pa do klosara i prosjaka. Ljudi svih rasa, toliko diverziteta nigdje nisam vidio, sto mi ocaralo i pokazalo koliko je progresivan grad. Svako svoj posao gleda, i pici negdje.
    Dosta dobro sam se snalazio hodajuci Menhetnom, sto i nije toliko tesko jer su svuda putokazi sa imenom ulica. Ispoljavao sam klasicno Lame Tourist Behavior i slikao sto sam stigao. Iz midtown-a najveci utisak ostavljaju MetLife oblakoder, Empire State Building, Crysler Building, New York Times oblakoder, Bank of America tornjevi, Time Warner kule...











    Masu stvari cu i zaboraviti pomenuti, jer ima toliko toga na tako relativno malom prostoru. Na slici se moze vidjeti i gradska biblioteka koje se nalazi blizu Brajant Parka. Brajant Park je parkic u srcu Menhetna gdje se nalazi milion kiosaka sa raznim nacionalnim hranama, nakitom, slatkisima, cvijecem... Tokom zime tu se nalazi prelijepo klizaliste.
    Moje slike su amaterske, nisu ove bombasticne fensi obradjene, mada bih i to volio da naucim jednom i u nekoj buducnosti napravim neke mnogo dobru foto pricu iz Njujorka.
    Takodje se u midtown-u nalaze i najvece autobuske i metro stanice Grand Central Terminal, Penn Station i Port Authority. Na slici iznad je unutrasnjost grand central terminal-a.

    Nakon setnje po midtown-u i tajms skveru opet, zaputih se ka tom cuvenom Central Parku... Toliko puta vidjen u filmovima i serijama.



    Nastavice se....
    Last edited by Mojsije; 16-04-11 at 03:53.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 63
    Last Post: 19-03-15, 21:01
  2. New York City
    By Sandman in forum CG dijaspora
    Replies: 19
    Last Post: 02-07-13, 21:20
  3. Replies: 10
    Last Post: 18-10-10, 15:57
  4. Ne оkreći se, sine
    By Buva+gacce in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 49
    Last Post: 17-11-08, 23:19
  5. Dizanje - sine qua non!
    By metuzalem in forum Sex i erotika
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-06, 11:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •