Results 1 to 25 of 116

Thread: Predraze, sine, mora li ta Amerika? -New York City putopis-

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Nastavljamo pricu...

    5. Novembar, 2010.
    Evo jos jedna muzejska poslastica za Phenix, Starwalkera i Rotfl-kako god da ti je ostatak nicka i ostalu kompaniju

    Svanulo je oblacno, ali ne i kisovito jutro. Sneezovanje alarma je trajalo nekih pola sata i oko 9 i po sam ustao. Odjednom opet sa mnom u sobi Skot, Australijanac i Italijan. Ne znam odakle se stvorise i gdje su bili nestali.

    No, odlucih ja da se pridrzavam sinocnjeg plana i picim u AMoNH, Americki muzej prirodne istorije. On se nalazi na zapadnoj strani Central Parka, isto negdje oko 80 i neke ulice. Kontam da cu da se spustim metroom nize dvadesetak ulica i 76om ulicom(koja sijece central park) stici za 20-30 minuta u muzej.
    Opet ranac sa lap-topom na ledja, zgrabih sendvic i sok u obliznjem deliju i pravac u subway. Izlazak na stanici oko 80te ulice i ulazak opet u central park. Jutarnja svjezina i fresak vazduh u parku, uz kafu za ponijeti koju sam kupio u Subway doprinijeli su razbudjivanju i pripremanju za jos jedan uzbudljiv dan u muzeju. Nekih pola sata mi je trebalo da presijecem central park i dodjem do muzeja. Muzej se ne moze promasiti. Ogromna gradjevina koja se prostire uz Central Park West aveniju i impresivno je siroka. Vidio sam da ce biti dosta posla dok se sve ne obidje i vidi. Ovaj muzej, kao i ostali iz velike cetvorke(Met, MoMA, Gugenhajm i AMNH) radi od oko 10 ujutru do 5-6 popodne. S toga sam imao nekih 7 i nesto sati na raspolaganju. Znao sam da nece bit dovoljno isto kao i u Met-u, ali sam kontao da ce moci sve da se obidje.

    Ulaz je kostao nekih 20$ i to je isto bila preporucena cijena, ali opet ne bih imao obraza da dam nesto manje od toga, s obzirom da se taj novac koristi za odrzavanje muzeja, eksponata, izlozbi kao i za pribavljanje novih kolekcija. Pljunuh tih 20$ drage volje i zaputih se ka prvim halama. Bilo je masu djece oko mene, valjda neki osnovci sto li vec.
    U prvoj velikoj hali su se nalazile stvari u vezi svemira. Komete, meteori, istrazivanje Marsa, porijeklo planeta, o gravitaciji... svasta nesto interesantno.
    Zatim su tu bile hale o istoriji planete Zemlje, kao i o prastarim stijenama, kamenju, ostaci meteora i kometa koje su se davno zabile u nasu planetu...

    Vrlo interesantno je bilo jedno spiralno setaliste od stakla koje je vodilo ka vrhu muzeja gdje je prikazano kao timeline razvoj kosmosa i nase planete u njemu pocev od velikog praska prije 4.5 milijardi godina pa sve do danas.
    Dosta korisnih informacija se tu moze pokupiti i na zanimljiv nacin uciti i podsjetiti se svega sto smo ucili u skoli.








    [IMG=http://img848.imageshack.us/img848/9180/1036532.jpg][/IMG]



    Nakon toga na redu su dosle hale gdje je prikazan razvoj covjeka i zivotinja, kao i cjelokupnog zivota na zemlji. Takodje je bilo dosta primjeraka prepariranih zivotinja(sto je bilo nekako i tuzno vidjeti), kao i primjerci iz dubina okeana.
    Impresivno je vidjeti kosture nasih predaka koji su stari od nekoliko desetina hiljada godina pa sve i do nekoliko miliona godina. Takodje sam tu vidio i najstariji fosil na svijetu koji datira od prije vise od 3 milijarde godina i koji se okamenio u nekoj pecini u dubinama praokeana. Nevjerovatno da je imamo nesto sto je staro toliko milijardi godina. Gotovo nepojmljivo!

    Mogao sam vidjeti dosta kostura neandretalaca i ostalih vrsta pracovjeka koji su stojali jedan pored drugog gdje se vremenski mogu uociti promjene u prsljenovima i razvoju kompletnog skeleta, pocev od kicme pa do lobanje.
    Neki kosturi su bili stari i do nekoliko miliona godina. Takodje se na audio i video zapisima moglo cuti o tome kako su se nas mozak, jezik, govor i motoricke sposobnosti razvijale tokom hiljadama desetljeca.
    Jedan od najimpresivnijih eksponata ubjedljivo bili su fosili pricjih krila gdje se jasno moglo uvidjeti kako krila vremenom nastala i kako su prvi letaci nastali.
    Premocno je bilo prolaziti kroz te hale i gledati komplet evoluciju kao na dlanu. Neka me izvinu oni koji ne vjeruju u tu teoriju.




















    Nekako je uletjela ova americka zastava stara nekoliko stotina godina iz neke bitke, ali stvarno ne znam odakle tu

    Tu sam prosao i kroz nekoliko ogromnih izlozbenih hala koje se ticu zivotinja, ali to nije previse interesantno bilo, samo ovozemaljske preparirane zivotinje u nekim pozama lova ili tako nesto.

    Nakon toga ulazim u svijet prariba. Kosljoribe i svakakve pradavne vrste riba, njihovi kosturi i fosili. Desetinama i stotinama miliona godina stare. Nakon prostih oblika zivota u okeanu one su stupile na scenu i one su preteca gmizavaca i svega sto je izgmizalo na kopno, ukljucujuci i nas. Tu se moglo vidjeti kako se zivot razvijao i kako su nastali prvi gmizavci i amfibije(organizmi koji su zivjeli na i u vodi i na kopnu). Predstavljeno je kako su se peraja pocela razvijati u noge. Opet se javlja neka uzbudjenost prilikom tolikog prikupljanja informacija i prilike da se izbliza vide nasi predaci i ono iz cega smo nastali. A sve to starije od metuzalema. Nekakve kornjace i nekakve morske nemani, ne znam ni ja kakvih je tu sve morskih cudovista bilo. Bilo je uzivanje gledati sve to, i tu sam ostavio gotovo 3 sata na te obilaske i razgledanje.













    Morao sam uzeti pauzu i sjesti u kafeu prije nego sto se bacim na ono sto sam sa velikih ushicenjem iscekivao- dinosaurusi! Vidio sam na mapi muzeja da su mi mamuti i dinosaurusi sledeca meta, pa sam rijesio da predahnem prije toga. Ipak se ne gledaju dinosaurusi svaki dan...

    Nocas nastavak o dinosaurusima i zavrsetku obilaska ovog muzeja.
    Ostajte zdravo.
    Last edited by Mojsije; 19-04-11 at 18:54.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 63
    Last Post: 19-03-15, 20:01
  2. New York City
    By Sandman in forum CG dijaspora
    Replies: 19
    Last Post: 02-07-13, 20:20
  3. Replies: 10
    Last Post: 18-10-10, 14:57
  4. Ne оkreći se, sine
    By Buva+gacce in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 49
    Last Post: 17-11-08, 22:19
  5. Dizanje - sine qua non!
    By metuzalem in forum Sex i erotika
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-06, 10:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •