Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 65

Thread: Kako nas varaju multinacionalne kompanije

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Thumbs down Kako nas varaju multinacionalne kompanije

    ISTRAŽIVANJE POKAZALO: Coca Cola nije ista za zapadno i istočno tržište Evrope!

    Srijeda | 13.04.2011.
    Velike prehrambene multinacionalne kompanije pakiraju pod istim imenom proizvode različitog kvaliteta za različita evropska tržišta, saopštilo je slovačko udruženje za zaštitu potrošača.



    Udruženje je, kako u srijedu pišu evropski mediji, testirala proizvode kupljene u velikim trgovinama u osam zemalja članica EU-a: Njemačkoj, Austriji, Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji Bugarskoj.

    - Proizvodi lošijeg kvaliteta bili su namijenjeni tzv. 'novim' zemljama članicama - kazao je šef uduženja Miloš Lauko.
    - Nije zabilježen ni jedan slučaj da je proizvod lošijeg kvaliteta išao na njemačko ili austrijsko tržište - naglasio je.

    Proizvodi koji su ušli u istraživanje su Coca Cola, čokolada Milka, biber i crvena paprika firme Kotanyi, instant kafa Nescafe Gold, kafa u zrnu Jacobs Kronung i espresso kafa Tshibo.

    Svi su testirani u akreditiranim laboratorijima slovačkog nacionalnog veterinarskog i prehrambenog instituta.

    Od svih proizvoda, jedino je čokolada Milka bila identična u svim testiranim uzrocima, dok su proizvodi tvrtke Kotanyi zabilježili najveće diskrepancije od jedne do druge zemlje.

    Elisabeth Voltmer, zadužena za jamstvo kvaliteta u Kotanyiju, kazala je da tvrtka ima jedinstveni standard s kojim moraju biti usklađeni svi proizvodi, a da se utvrđene razlike mogu eventualno objasniti samo različitim sirovinama ili različitim vremenom proizvodnje.

    Što se tiče Coca Cole, cilj testova bio je provjeriti široko rasprostranjene tvrdnje da verzije tog pića u Slovačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj i Rumuniji sadrže drugačiji, jeftiniji zaslađivač od onoga koji se koristi za to piće u Njemačkoj, Austriji, Poljskoj i Češkoj.

    - Naši proizvodi su istog kvaliteta u Evropi i u svijetu, na temelju recepta koji koristimo 125 godina. U nekim zemljama koristimo različite tipove zaslađivača, ali to nema nikakvog uticaja na kvalitetu proizvoda - rekla je Ibolya Szabo, visoka menadžerica u tvrtki Coca Cola Europe.
    Rezultati testova predani su evropskom povjereniku za zaštitu potrošača Johnu Dalliju tokom njegove posjete Slovačkoj.

    Predstavništvo Evropske unije u Slovačkoj koje je finansiralo istraživanje, kazalo je da je na Bruxellesu da odluči hoće li i kako djelovati nakon tih zaključaka.

    Ostale firme nisu bile dostupne za komentar.


    izvor: http://depo.ba/hronika/coca-cola-nij...trziste-europe
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    pa, to nije ništa novo...kod nas se uvozi ona koja se puni u srbiji, a sad su promijenili i ambalažu,a bogami i ukus...imam osjećaj da se sad puni u tuze pošto joj je isti ukus kao sinalco cola :burp:
    nothing comes from violence and nothing ever could

  3. #3
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Crmnica
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u uredjene drzave se pita zakon za zastitu potrosaca, ali i asocijacije za zastitu potrosaca, pa se rebne masno ko krade u ovakve slucajeve
    kad je muka đe si duka

  4. #4
    Join Date
    May 2010
    Location
    my madness,my right
    Posts
    2,903
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa da,evo nekoliko primjera!

    Nestle fitness zitarice sa medom bademima,na sastav pise badem,a unutra orasi???
    ne vjerujem da bi im u Njemacku to proslo!

    ili auto za njemacko trziste ili za nase trziste,konkretno Vw passat,nebo zemlja u kvalitetu.
    covjek ima 2 indenticna,jednog novog uzeo od naseg uvoznika,a drugog sticajem okolnosti iz Njemacke sa predjenih 30 000km.
    ova naski non stop nesto,a njemac nista,samo sipa i vozi:evil:

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    2,173
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    C klasa avantgarde "nase proizvodnje" i njemacke nemaju veze jedan s drugim...isto tako ni coca-cola kao ni cokoladice tipa twix i ostalih zaebancija....veze to sa evropom nema
    History comes to life when you get involved and do it yourself.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    svaka od tih kompanija u različitim zemljama posjeduje fabriku za tržište zemlje u kojoj se nalazi. proizvode kvalitet shodno tržištu i standardu zemlje.
    da li ste znali da njemačka plaća milione za istraživanje svega i svačega? radimo li mi to? kod nas se stvar uveze i na carinskom terminalu se provjeri ima li toxina i to je to.
    skoro sam saznala da u toj istoj njemačkoj samo ortoped može da prepiše cipelice sa uloškom,jer su istraživanja dokazala da uložak (znate već kako izgleda) šteti stopalu. Oni već 10 god to nemaju u slobodnoj prodaji i bili su šokirani kad su čuli da se to kod nas još uvijek koristi.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  7. #7
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,821
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    За кокаколу су у праву, лично провјерио.Ако нам је за утјеху пијемо бољу од оне у Бугарској и Румунији.Јадне земље којима смо ми запад.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    podgorica
    Posts
    2,562
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa normalno da ce samo ćesme od hrane i pica da salju u nasu drzavu, jer nam je i drzava taman takva...

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    За кокаколу су у праву, лично провјерио.Ако нам је за утјеху пијемо бољу од оне у Бугарској и Румунији.Јадне земље којима смо ми запад.

    Uh dobro je, sad mi je lakse. Smirio si me.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,702
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    za koka kolu cu i ja da potvrdim,rijetko je pijem,tj izbjegavam je ,ali imam trenutaka da mi se pije,pa nagnem dvije-tri case,ali bas bas rijetko.skoro sam uzeo litar u plasticnoj flasi (ova nova ambalaza),to ni na sta nije licilo,kao da je izdusila,obicni serbet.
    a sjeca li se ko kakva je nekad bila,kad bismo je na nos izbacali kako je jaka bila.to nijesam dozivio zadnjih 10 godina...

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla View Post
    za koka kolu cu i ja da potvrdim,rijetko je pijem,tj izbjegavam je ,ali imam trenutaka da mi se pije,pa nagnem dvije-tri case,ali bas bas rijetko.skoro sam uzeo litar u plasticnoj flasi (ova nova ambalaza),to ni na sta nije licilo,kao da je izdusila,obicni serbet.
    a sjeca li se ko kakva je nekad bila,kad bismo je na nos izbacali kako je jaka bila.to nijesam dozivio zadnjih 10 godina...
    ako ne prave u tuze ambalažu i ne mućkaju to što oni zovu coca cola, ubij me!
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    ako ne prave u tuze ambalažu i ne mućkaju to što oni zovu coca cola, ubij me!
    U BiH se sokovi rade po garažama

    Na BH tržištu se prodaju sokovi koji se prave po garažama!

    Potvrđuje to i oglas u novinama u kome prodavač iz Banjaluke nudi mašinu za punjenje sokova i obećava originalne recepte za Coca-Colu, Fantu, Schweppes i Radensku – sve po cijeni od 2.700KM. Kupce koji se jave na oglas, uvjerava da je recepte za poznate brendove nabavio iz Njemačke i da je to uhodan sistem zarade.

    Radio je donedavno i svoje proizvode, tvrdi, prodavao bez ikakvih problema, po cijeloj BiH, a najviše u Federaciji.
    “Nema šanse da se može vidjeti da sokovi nisu original”, uvjerava prodavač i dodaje da “ima i svoga čovjeka” koji prodaje ambalažu. I dok se na tržištu nudi krivotvorena Coca-Cola, koja je tako kopirana da je obični kupac ne razlikuje od prave.
    Iz Udruženja potrošača upozoravaju da je to ne samo ilegalno nego i opasno po zdravlje. Mesud Lakota, predsjednik Udruženja potrošača BiH, tvrdi da je riječ o vrlo ozbiljnom problemu, jer sokove iz kojekakvih punionica nitko ne kontrolira. Koliko je djece svoje rođendane zalilo otrovom, nitko ne zna. “Inspektori ne rade svoj posao, a u međuvremenu su uhodani sistemii kopiranja – od ambalaže, čepova, etiketa, pa sve do bar-kodova.
    Sve se to puni u garažama i plasira na tržište, kao da je proizvod vrhunske kvalitete”, napominje Lakota naglašavajući kako se „ne smije zaboraviti da punionice otvaraju ljudi iz te branše, pa poznaju cijeli sistem“.
    „Znaju odakle se i kako uvozi suha tvar, tko pravi ambalažu, tko štanca etikete… Tu je šteta ogromna i nije riječ samo o prijevari potrošača, nego i prijevari države “, kaže on.
    (SodaLIVE.ba/BLIC)
    The more things change, the more they stay the same.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Meni nema razlike izmedju ove nase i americke, inace se samo u Americi pravi koncentrat-sirup za Coca-Colu koja onda salje to punionicama koje je ovlastila za određnu zemlju i koje ga sipaju u vodu i dodaju CO2 i zaslađivače, zvanicna Coca-Cola nije uopste vlasnik punionica.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,702
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    ako ne prave u tuze ambalažu i ne mućkaju to što oni zovu coca cola, ubij me!
    a taman je bila ka neko svercovano smece

  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Kasnis, starwalkeru... ali kasne i nasi mediji.

  16. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Multinacionalne kompanije varaju narod? Nikad mi ne bi palo na pamet. Čovjek bi pomislio da ne bi ni postale multinacionalne da nisu bile poštene i da nisu potrošača stavljali na prvo mjesto. Samo mi još fali da mi neko kaže da farmaceutske kompanije i duvanska industrija na igraju po pravilima. Onda bih se totalno razočarao...

    Što se tiče koka kole, u CG se gasi polagano. Neće još ni dvije godine sastavit.
    Last edited by NHM; 14-04-11 at 11:32.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Multinacionalne kompanije varaju narod? Nikad mi ne bi palo na pamet. Čovjek bi pomislio da ne bi ni postale multinacionalne da nisu bile poštene i da su potrošača stavljali na prvo mjesto. Samo mi još fali da mi neko kaže da farmaceutske kompanije i duvanska industrija na igraju po pravilima. Onda bih se totalno razočarao...
    Hahaha... Ima i onih koji to nisu skužili, a i ne žele.

    p.s. Nije pitanje da li varaju, već kako varaju.
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #18
    Join Date
    May 2010
    Location
    my madness,my right
    Posts
    2,903
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DJuzla View Post
    za koka kolu cu i ja da potvrdim,rijetko je pijem,tj izbjegavam je ,ali imam trenutaka da mi se pije,pa nagnem dvije-tri case,ali bas bas rijetko.skoro sam uzeo litar u plasticnoj flasi (ova nova ambalaza),to ni na sta nije licilo,kao da je izdusila,obicni serbet.
    a sjeca li se ko kakva je nekad bila,kad bismo je na nos izbacali kako je jaka bila.to nijesam dozivio zadnjih 10 godina...
    ja je isto rijetko pijem,mozda ponekad,ali se sjecam onih staklenih flasa po litar

    ove plasticne boce bas kao voda i karamel sa malo co2:burp:

    mene pizdi ove nestle fitness,sto ne napisu lijepo orasi,a ne bademi kad badema nema ni traga.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,702
    Thanks Thanks Given 
    2,124
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    p.s. Nije pitanje da li varaju, već kako varaju.
    a ni to nije pitanje,zna se...

  20. #20
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Kako si znao za vodu, karamelu i CO2??? Gledao sam reklamu i rekoše da je sastav tajna evo sto i kusur godina...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #21
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Šta je sa ostalim neprehrambenim proizvodima?


    Osjetna razlika je vidljiva i u higijenskim i kozmetičkim proizvodima.

    Većina kod nas široko zastupljenih šampona, kupki, krema, čija je matična zemlja recimo Njemačka ili Francuska, za naš region se proizvodi u Poljskoj.
    The more things change, the more they stay the same.

  22. #22
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Crmnica
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vi ste odje svi mladji pa se ne sjecate, bio nekad deterdzent Lanza, taj sto se prodavao u nase radnje (uvoz za jugoisticne zemlje) i oni te nam je donosio komsija iz Italije preko feribota bili su nebo i zemlja razlika, od mirisa do izgleda na oko (ovaj talijanski je bio pun onih plavih zrnaca). da ne pominjem efekte u pranje. tad sam prvi put vidio da se cine razlike. a mislim da su kod higijenske robe i krema i kozmetike, u stvari kod svih hemikalija, tu najjace razlike, vise nego za hranu.
    kad je muka đe si duka

  23. #23
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    884
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dukacrmnicanin View Post
    vi ste odje svi mladji pa se ne sjecate, bio nekad deterdzent Lanza, taj sto se prodavao u nase radnje (uvoz za jugoisticne zemlje) i oni te nam je donosio komsija iz Italije preko feribota bili su nebo i zemlja razlika, od mirisa do izgleda na oko (ovaj talijanski je bio pun onih plavih zrnaca). da ne pominjem efekte u pranje. tad sam prvi put vidio da se cine razlike. a mislim da su kod higijenske robe i krema i kozmetike, u stvari kod svih hemikalija, tu najjace razlike, vise nego za hranu.

    Ista ti je situacija sa danasnjim Lenorom i slicnim omeksivacima. Kad operes robu, sa ovim "nasim" mirise taman dok je ne stavis sushit i posli nista.
    A onda mi prijateljici stigla tetka iz Austrije, ostala 7 dana, svih 7 dana mirishe joj roba ko dusa. Kaze Lenor. Ili se omeksivac na nase "gache" ne prima ili jedan Lenor sa drugim nima nikakve veze.

    A o kremama NIvea da ne pricam. Onu sto kupis u Njemackoj i ovu nasu u Kucu hemije, to veze sa vezom nema.
    "Ostavite mi to mastanje, ono mi dodje kao melem, ono mi moze obezbediti vecnost u vama i sa vama."

  24. #24
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Podgorica-dje zalegnem
    Posts
    5,477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo da recem, pijem koka kolu redovno,obozavam je , kad se kupi pazim kako se sipa ,da se ne mucka ,da jaca bude . A od kad se prosle godine pojavila ona nova sa zutim omotom kao "ova boca se prodaje po 2x2" i ta s*anja ,nekoliko puta sam licno kupio i kao da je IZDUSILA ,ama bas svaka! Ko zna gdje se to pravi,zato kad vidim da su kuci kupili tu odma me tuga uvati
    ---Chelsea Fc---

  25. #25
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    Pa zna se odavno da, recimo, tehnika i računari dolaze samo Š klasa na naša tržišta, za hranu me najmanje čudi. Recimo, sad sam donio nekoliko tegli Nutelle iz Mađarske (bar duplo je jeftinija tamo) i presmiješno je koliko je drugačija i bolja od ovog smeća što se ovdje prodaje.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. IT podrska za kompanije
    By OCTAVIAN in forum Software
    Replies: 37
    Last Post: 19-12-17, 13:28
  2. Mađarske kompanije u CG
    By ThaHool in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 23-12-10, 17:01
  3. Crnogorske kompanije
    By Hari Krisna in forum Ekonomija
    Replies: 3
    Last Post: 07-10-09, 08:12
  4. Zasto muskarci varaju?
    By puppy in forum Sex i erotika
    Replies: 232
    Last Post: 29-05-09, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •