Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 49

Thread: GV

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da je "gorski vijenac"genocidna knjiga
    ljudi su samo previshe napumpani od strane svojih napaljenih nastavnica srpskog da bi pomislili "da li je ovo zaista smece?"
    bez "gorskog vijenca"svijet bi bio bolje mjesto
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Heh ... kakav je ovo mac sa 2 ostrice - i za otvaranje novog topica nego me nesto strah da ce preci u politicku raspravu.

    * Gorski vijenac sluzi za pothranjivanje nacionalne svijesti.
    * Gorski vijenac se prerano pocinje raditi u skolama.
    * Gorski vijenac se pretjerano potencira u skolama.
    * Gorski vijenac i Njegos se previse i od svakog uzimaju u usta, pa gubi na smislu.
    * Gorski vijenac se posmatra najcesce kroz istorijsku prizmu, a pod tzv. lupom knjizevnih kriticara i komentara.
    * Gorski vijenac sa knjizevne strane, barem po mom sudu, nema veceg znacaja.
    * Gorski vijenac nije najbolje Njegosevo djelo.

    Ako ste voljni, ovo se da pretvoriti u novi topic ...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    Heh ... kakav je ovo mac sa 2 ostrice - i za otvaranje novog topica nego me nesto strah da ce preci u politicku raspravu.

    * Gorski vijenac sluzi za pothranjivanje nacionalne svijesti.
    * Gorski vijenac se prerano pocinje raditi u skolama.
    * Gorski vijenac se pretjerano potencira u skolama.
    * Gorski vijenac i Njegos se previse i od svakog uzimaju u usta, pa gubi na smislu.
    * Gorski vijenac se posmatra najcesce kroz istorijsku prizmu, a pod tzv. lupom knjizevnih kriticara i komentara.
    * Gorski vijenac sa knjizevne strane, barem po mom sudu, nema veceg znacaja.
    * Gorski vijenac nije najbolje Njegosevo djelo.

    Ako ste voljni, ovo se da pretvoriti u novi topic ...


    potpisujem
    ovo je ono shto sam i ja htio reci,samo elokventnije
    narochito za knjizevni znachaj
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A zasto sad pominjemo to ?

    Ima li kakve veze AN sa GV ? Ili je dosao red i na Kilibardu da bude citiran, kad vec citiramo skupstinare bivse..

    /me krajnje neupucena..
    one day, after school.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Idemo sa topicom

    AN je koristio, i koristi sintagmu koju je upotrijebio requiem__for__a__dream - genocidna knjiga ... uz objasnjenja i sl. Zapravo, Gorski vijenac objasnjava jednim od cg fenomena i uzrokom iskrivljene svijesti.

    Na ovom linku imas dio iz Andrejeve knjige koji ce ti dijelom pojasniti o cemu se radi, pa pokusaj da procitas


    Mimesis - odlomak
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Procitala sam. :wink:

    Profesorica je dala sve od sebe da nam objasni prilikom obrade ovoga djela sljedece: Da nije zasnovano na mrznji, i da velika djela ne mogu biti zasnovana na mrznji. Ja: zar osjecanje mrznje, netrpeljivosti i nacionalpatriotizma nije odvec ovigledno?Ona: Postoje podaci da ga je neko natjerao da napise "Posvetu".I tako u.. Nedogled.

    U toj skolskoj obradi Njegosa ostalo je toliko praznina da su "misljenja" medju "djecom" buducim "komsijama" ( iz texta) naveliko podijeljenja, da mi pada na pamet - da ovo djelo mozda nikada ne bi trebalo da bude obradjivano u skoli.Uopste.
    one day, after school.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    dg
    Posts
    594
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Luca mikrokozma je dobra... GV ima par dobrih stvarcica - previse reklame, previse legendi o njemu....

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]Da nije zasnovano na mrznji, i da velika djela ne mogu biti zasnovana na mrznji.
    Mogu vala...

    Quote Originally Posted by stastopojo
    GV ima par dobrih stvarcica - previse reklame, previse legendi o njemu....
    To je to 8) GV je bio neophodan kada je nacionalni ponos zaista trebalo podizat... Avaj, danas kad od tog istog ponosa ne znamo shta cemo, GV i dalje radi svoje, koje bi i ne bi bilo loshe kad ga ne bi interpretirali kako kome odgovara...
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Mislim da je glupo djela napisana u nekoj vrsti naseg zakasnjelog srednjeg vijeka analizirati u modernom kontekstu. Inace mozemo Rat i mir proglasiti cistim antifrancuskim sovinizmom, Sekspira antisemitom, da ne nabrajam dalje.

    Jednostavno, imamo par tih novotalasnih knjizevnika koji vise i ne znaju kako da privuku paznju na sebe, nakon sto su sva gradska ogovaranja i sve svoje ne tako dobro prikrivene mrznje i komplekse stavili na papir - sad su se sjetili da pisu o Njegosevoj genocidnosti, to ce ih sigurno dovesti opet na naslovne stranice.

    Licno, mislim da svaka knjiga koja je uspjela da postigne da nekih 80% stanovnistva zna napamet dugacke dijelove iz nje ima kvaliteta koji se tesko mogu procijeniti standardnim metodama knjizevne kritike.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    sad su se sjetili da pisu o Njegosevoj genocidnosti, to ce ih sigurno dovesti opet na naslovne stranice.
    Prije bi se reklo da ce ih dovesti do toga da im se otvori istorija bolesti u jednom vrlo specificnom zavodu.
    A ljepote u Boga koliko se odje nadje relevantnih kriticara Njegosa. Stvarno bi ga trebalo zabraniti i djela zapaliti jer cak nije imao ni svoj blog, stranu www a o e-mailu da i ne govorimo.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    gv je knjiga koja je u potpunosti posvecena mrznji prema drugosti
    bilo je i kod chaucera i kod drugih antisemitizma i sovinizma prema zenama,etc. ali nikad nije djelo napisano da bi upravo to propagiralo (a da je pri tom lisheno vece knjizevne vrijednosti niti je originalno)

    KNEZ JANKO
    Opazas li ti stogod,Rogane?

    KNEZ ROGAN
    Ka u zli cas,kneze,ne opazam!
    Kad blizu njih sjedim u skupstinu,
    ja nos drzim svagda u rukama;
    da ne drzim,bih se izbljuvao.
    Pa sam stoga na kraj i uteka,
    e blizu njih ne bi osvanuo.
    Eto vidis kako smo daleko,
    i opeta ona teska vonja
    od nekrsti odje zaudara.

    Nema shto,sretne li zemlje u kojoj se ovakvi stihovi uche.
    Oni sami za sebe govore kome je mjesto u tzv. specijalnim institucijama.
    A ima ih koliko hocete.I to u zemlji u kojoj je vishe od petine stanovnishtva "nekrst".
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Mislim da je glupo djela napisana u nekoj vrsti naseg zakasnjelog srednjeg vijeka analizirati u modernom kontekstu.
    Mozda bi i bilo da smo odmakli iz njega jednog metra. Ne znam koje djelo mozes analizirati bez uplitanja modernog konteksta, jer zivis u modernom drustvu - ne mozes se vratiti 100, 200, ... godina unazad. Mozes samo stvarati paralelnu sliku i svoju verziju tadasnjeg drustva. Nikad ne znas koliko su u pravu/ krivu.

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Jednostavno, imamo par tih novotalasnih knjizevnika koji vise i ne znaju kako da privuku paznju na sebe, nakon sto su sva gradska ogovaranja i sve svoje ne tako dobro prikrivene mrznje i komplekse stavili na papir - sad su se sjetili da pisu o Njegosevoj genocidnosti, to ce ih sigurno dovesti opet na naslovne stranice.
    Ima nesto prokleto u tom GV kad je toliko aktuelan i dan danas, samo je pitanje njegove aktuelnosti diskutabilno. Jos je prokletije nesto u Njegosevoj licnosti, kad sam spomenik okuplja oko sebe "velike postovaoce" koji postovanje i poznavanje ispoljavaju gomilom svrljotina. Nije da se kukasti krst nece naci u blizini.

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Licno, mislim da svaka knjiga koja je uspjela da postigne da nekih 80% stanovnistva zna napamet dugacke dijelove iz nje ima kvaliteta koji se tesko mogu procijeniti standardnim metodama knjizevne kritike.
    Kad je stigla? Sa edicijom Vijesti, kad su svi Crnogorci (mislim na stanovnike drzave Crne Gore generalno) pohitali da uzmu "svoj" primjerak sabranih djela Njegosa? Nedavno je ona usla u domove.
    Neki su uspjeli i dati svoj komplet u stare knjige - komplet Njegoseva djela.

    Napamet se znaju najbolje dopisani djelovi ... Pogleda li se malo bolje to su skolska moranja i jedni isti stihovi. A koja vajda od ucenja napamet stihova koji se ne mogu smjestiti u moderno drustvo?

    Sto to knjizevno gledano, ali iskljucivo stilski, semanticki, kroz formu gledano, nudi GV? Ni manje ni vise nego druga djela ... Al' ga je pisao Vladika/Vladar/Jedini Pismeni Crnograc/Kontraverzna licnost ...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar*Beograd
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nama je Rosanda ispirala mozak 2 mjeseca ovim djelom.. I dalje ispira shto je najgore.. :>
    M. Roma Volley #14

    red passion, red heart, red soul - MUFC

  14. #14
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da bi crnogorska nacija pretekla i bez GV...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by requiem__for__a__dream
    gv je knjiga koja je u potpunosti posvecena mrznji prema drugosti

    "O Stambole,zemaljsko veselje,
    kupo meda,goro od secera,
    banjo slatka ljudskoga zivota,
    dje se vile u serbet kupaju;
    o Stambole,sveceva palato,
    istocnice sile i svetinje,-
    Bog iz tebe samo begenise
    crez proroka sa zemljom vladati!
    Sto ce mene od tebe odbiti?
    Sto putah sam u mojoj mladosti
    iz mindera u zoru hitao
    na tvoj potok bistri i cudesni,
    nad kojijem ogledujes lice
    ljepse sunca,zore i mjeseca.
    U nebu sam,u moru,gledao
    tvoje kule i ostre munare,
    s kojih su se k nebu podizali
    u svanuce,u divnu tisinu,
    hiljadama svesteni glasovi,
    glasec nebu ime svemoguce,
    zemlji ime strasnoga proroka.
    Kakva vjera s ovom da se mjeri?
    Kakav oltar blize neba stoji? "

    Da ne pominjemo cinjenicu da je knjiga pisana u vrijeme kad su Crna Gora i Turska bile u nekoj vrsti stogodisnjeg rata. Rat mijenja nacin na koji se percepira neprijatelj. Ne moramo ici stotine godina unazad, dovoljno nam je da vidimo kako su rasisticki Japance opisivali jedna Amerika ili Velika Britanija tokom II svjetskog rata, ili kako Iracane danas tretiraju konzervativni mediji u USA.

    Za ono vrijeme, cini mi se, Gorski Vijenac nije mogao nikako biti 'multikulturalniji' i 'etnicki neutralniji'.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    Mozda bi i bilo da smo odmakli iz njega jednog metra. Ne znam koje djelo mozes analizirati bez uplitanja modernog konteksta...
    Ovdje se radi o pokusaju da se djelo analizira iskljucivo u modernom kontekstu. Kako vec rekoh, po tom sistemu jedna od osnovnih tema Sekspirovog Mletackog trgovca je antisemitizam. Medjutim, u to vrijeme je antisemitizam bio neodvojivi dio evro-hriscanskog mentaliteta.


    Ima nesto prokleto u tom GV kad je toliko aktuelan i dan danas, samo je pitanje njegove aktuelnosti diskutabilno...
    Nesto prokleto ili nesto posebno, tek neceg ima svakako.

    Kad je stigla? Sa edicijom Vijesti, kad su svi Crnogorci (mislim na stanovnike drzave Crne Gore generalno) pohitali da uzmu "svoj" primjerak sabranih djela Njegosa? Nedavno je ona usla u domove.
    Nece biti... ja bar ne znam nijednog Crnogorca da ne zna bar nekoliko stihova, a, recimo, od moje rodbine na selu nema covjeka, ma koliko (ne)obrazovan bio, ko ne zna citave stranice napamet. I sve to prije akcije Vijesti.



    Napamet se znaju najbolje dopisani djelovi ... Pogleda li se malo bolje to su skolska moranja i jedni isti stihovi. A koja vajda od ucenja napamet stihova koji se ne mogu smjestiti u moderno drustvo?
    Necemo sad o paranoji dopisivanja.
    A koji su to stihovi, i ima li uopste dobrih stihova koji se ne mogu smjestiti u moderno drustvo? Mislis da su ljudski zivoti toliko razliciti da se nemoguce sazivjeti sa mukama Homerovih ili Ovidijevih likova, da ne pominjemo vremenski mnogo blizi Gorski Vijenac?

    "Strah zivotu kalja obraz cesto", "Udar nadje iskru u kamenu, bez njega bi u kam ocajala"... i za 500 godina, ako bude ljudi, osjetice kao da je bas za njih napisano.






    Sto to knjizevno gledano, ali iskljucivo stilski, semanticki, kroz formu gledano, nudi GV? Ni manje ni vise nego druga djela ... Al' ga je pisao Vladika/Vladar/Jedini Pismeni Crnograc/Kontraverzna licnost ...
    A, bice da ima nesto... i Nikola je pisao pa jedva ljudi znaju i naslove njegovih djela.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .............................!

    Ocjenu pretjeranog pozivanja na samo djelo i citate iz "Gorskog Vijenca", prvi put sam iznio '98. godine, u matruskom pismenom zadatku i zbog toga dobio 3, prvi put tokom svog skolovanja... :wink:

    Ne znam ocu li uspjeti ovo da objasnim kako ja ocu i ne znam ocu li naici na razumijevanje :

    Rasprave o "Gorskom vijencu" su, po mojem misljenju, moguce sa dva aspekta - 1.istorijskog (A i B) i 2. knjizevnog - takodje u dvije varijante.

    1. Za istorijski dozivljaj A smatram dozivljaj djela s gledistasavremenih shvatanja , a istorijski dozivljab B je dozivljaj djela sa aspekta tadasnjih prilika i potreba crnogorskog drustva.

    2. U istom smislu posmatram i moguce knjizevne analize - sa sadasnjeg gledista mnogo stvari je moglo biti drugacije (ajd' da kazem i ljepse!) objasnjeno, u vremenu proslom to bi bilo nejasno. "...kad govoris raci sve!" - drugi je dio poznate izreke - malo dje je u nasoj knjizevnosti toliko receno kao u "Gorskom Vijencu".

    Dok su mogucnosti za raspreve, opet - po mojem skromnom, laickom misljenju, postavljene u okvirima (i oblicima) navedenih varijanti, razumijevanje je moguce samo ako se ima u vidu svaka od ovih stvari pojedinacno i u medjusobnom odnosu - a tada je, po mojem misljenju, ocjenjivanje djela kao sto je "Gorski vijenac" genocidnim ucinjeno samo u cilju propagande, samo s namjerom da se "o necemu prica", a u nasm prilikama to je super nacin da se na sebe navuce gnijev neobrazovanih/ekstremnih... - budala - koje ce u takvom stavu pronaci neku novu zavjeru protiv nekog sopstvenog, esencijalnog, interesa!

    * Moram i ovo da dodam - Zasto je AN to rekao? Moje misljenje : "Kazacu to i to, zasnovat takvo misljenje na ovovremenim pogledima na neke djelove djela i tako izazvat reakcije onih koji Njegosevo djelo smatraju apsolutnom egzaltacijom crnogorskog srpstva ili srpskog crnogorstva i ... Pricace se, ja cu bit (i dalje) BITAN!" - :roll:
    Caesar`s wife must be above suspicion

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote="SKOJ"]
    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    Ovdje se radi o pokusaju da se djelo analizira iskljucivo u modernom kontekstu. Kako vec rekoh, po tom sistemu jedna od osnovnih tema Sekspirovog Mletackog trgovca je antisemitizam. Medjutim, u to vrijeme je antisemitizam bio neodvojivi dio evro-hriscanskog mentaliteta.
    Apsolutno istrgnuto iz konteksta. "Od one sam sorte" koja smatra da se djelo ne moze analizirati iz jednog ugla, gledano samo iz jedne perspektive i bez proucavanja raznih cinjenica koje se ticu i kulture, i vjere, i vremena, itd.


    Nesto prokleto ili nesto posebno, tek neceg ima svakako.
    Da. Samo, da li je to nesto ono sto je doslo samim djelom, njegovim objavljivanjem 1847 u jermenskoj crkvi u Becu,
    ili kasnijim radovima znanih i neznanih cg junaka i pjesnika (nego nam to dodje isto).


    Nece biti... ja bar ne znam nijednog Crnogorca da ne zna bar nekoliko stihova, a, recimo, od moje rodbine na selu nema covjeka, ma koliko (ne)obrazovan bio, ko ne zna citave stranice napamet. I sve to prije akcije Vijesti.
    Eh, znas koliko ja znam studenata koji nisu znali pri upisu na fakultet koje je godine stampan GV, i gdje. Neki su mislili da je stampan u Bajicama. - Ne karikiram i ne izmisljam.

    Necemo sad o paranoji dopisivanja.
    Ta paranoja je unistila GV. Pitam se da li bi GV imao znacaj koji ima da je bilo jos koje djelo u istoriji CG stampano, citano, prevedeno ...
    Bijah zamalo lincovana kad sam mozda banalno usporedila GV sa bestselerima. GV je tako lijepo pogodovao, a da se primjetiti da je jos uvijek tako, crnogorskom junastvu, egoizmu, tradicionalizmu, ... da ne nabrajam.


    A koji su to stihovi, i ima li uopste dobrih stihova koji se ne mogu smjestiti u moderno drustvo? Mislis da su ljudski zivoti toliko razliciti da se nemoguce sazivjeti sa mukama Homerovih ili Ovidijevih likova, da ne pominjemo vremenski mnogo blizi Gorski Vijenac?
    Bivas kontradiktoran Na ovo sam ciljala kad sam uplela modernost u kontekst GV. Svako djelo se mora posmatrati iz razlicitih pa i vremenskih perspektiva. Ali, djelo ne moze i ne smije da svojom radnjom, vremenom i likovima diktira stvaranje sadasnjosti i buducnosti. GV to upravo cini na ovim prostorima.

    "Strah zivotu kalja obraz cesto", "Udar nadje iskru u kamenu, bez njega bi u kam ocajala"... i za 500 godina, ako bude ljudi, osjetice kao da je bas za njih napisano.
    al’ tirjanstvu stati nogom za vrat,
    dovesti ga k poznavanju prava,
    to je ljudska dužnost najsvetija!
    Nazalost, i nerijetko, knjizevnost je ta koja je pod nogom tiranina ...

    Razne gnome koje se nalaze u GV nijesu nista sto ma koje drugo djelo nece imati, koje se nece naci ukoliko se pokloni paznja ista koja se poklanjala GV. No, sto se GV tice, da se manje paznje poklanjalo, bolje bi bilo.
    Zasto je LUCA MIKROKOZMA nepravedno zapostavljena? Sto je sa drugim djelima Njegosa?


    A, bice da ima nesto... i Nikola je pisao pa jedva ljudi znaju i naslove njegovih djela.
    Pisao je i Vuk Karadzic, pa se zna za njegovu azbuku.
    Pisao je i Dositej Obradovic pa se za njega culo ne bi da nema skola. Pisao je i Sveti Petar Cetinjski, nego je politicki nepodoban bojim se. Pisao je i Marko Miljanov, pa se bira kad ce se na njega pozvati.

    Pisao je i ...

    Ah, da, Jovan Skerlic je za Disa rekao da je nikakav pjesnik. A o Disu na drugom topicu, osim da je sve samo ne nikakav pjesnik.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: .............................!

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    * Moram i ovo da dodam - Zasto je AN to rekao? Moje misljenje : "Kazacu to i to, zasnovat takvo misljenje na ovovremenim pogledima na neke djelove djela i tako izazvat reakcije onih koji Njegosevo djelo smatraju apsolutnom egzaltacijom crnogorskog srpstva ili srpskog crnogorstva i ... Pricace se, ja cu bit (i dalje) BITAN!" - :roll:
    Nije on to prvi rekao. Nije ni jedini. Stoga je bolje "diskutovati" je li takav stav opravdan ili ne. Ili jos bolje, je li GV djelo koje treba raditi u osmom osnovne, pa drugom srednje. Je li GV djelo na koje se stalno treba pozivati? Je li GV jedino djelo nase knjizevnosti koje zavrjedjuje paznju? Je li GV najbolje Njegosevo djelo? Je li kroz ovo i slicna djela potrebno/ dobro pothranjivati guslarsku svijest? ...

    Uh...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tacno ima par citata turaka koji hvale bule i stambol i shta je odgovor na to?
    ovo shto sma kucao,takodje komentari tipa "kako braca kad ste nekrst"
    "na ceklice hodza rice",kako ne moze bula biti ka srpkinja (iz ovoga je ona svijest nesretnog m. bulatovica kad je rekao "zar iko moze silovati albanku?")
    i kako je pravoslavlje cetiri puta bolje od islama
    ali najvaznije od svega jeste:
    da li postoji knjizevna vrijednost gv koja je toliko velika da stavlja u prvi plan nju samu,a cini rasizam u njemu sekundarnim??
    kazem-naravno da ne postoji-gv bez fasizma je kao prazna puska-drzish je na zidu i sluzi za ukras,a to je ono shto obozavaoce gv najmanje zanima
    da je gv knjiga o borbama jermena i azerbejdzanaca niko od nas ne bi cuo za nju,u najboljem slucaju bi se sprdali sa njima,sa ljudima koji bezdusno kolju svoju bracu a onda se vracaju placuci jer im se,gle,slomilo oruzje (vjerovatno kad bi djaci ucili tako o njima u skoli mislili bi da je vuk mandusic greska u evoluciji)
    gv je napisan na polovini XIX vijeka,dva vijeka nakon shto je rubens rekao "svijet je moja domovina",sedam vjekova nakon shto je dzelaluddin rumi (ah,bolje da ne pominjem "nekrsta") postavio principe
    ljubav-ljepota-tolerancija,kojima je gv potpuna suprotnost
    voltaire se vec odavno ohladio,a svega 15ak godina kasnije osnovan je crveni krst-kako onda mozete govoriti da njegos nije znao shto pishe,jer je to bio srednji vijek,etc.-jeste cg bila zaostala tada,ali nije njegos,koji je tada vec bio u pola evrope i procitao sve shto je bilo vazno za evropsku misao do njegovog vremena-i pored svega toga on pise knjigu koja ima samo politicki znacaj-koja je potpuno marginalna za svjetsku knjizevnost a koju uporno samo crnogorci tragikomicnu guraju kao jedno od velikih djela,ocajni jer kao mali narod nijesu mogli stvoriti nishta veliko za cijeli svijet (nijesu ni letonci,kiprani,mozda ni slovaci,pa shto im fali?)
    stoga-kazite koje su to vrijednosti-dje je to originalan,shto to ima shto nema kod drugih pisaca ili narodnoj poeziji-shto je to shto je razlog da se uchi dva puta u skolama i da se djelovi bubaju?
    i kazite-da ste musliman-da li biste zaista podrzali da vashe dijete uchi stihove iz gv,pa vas pita shto je "krmska ********"?
    i prestanite sa nebuloznim komentarima kojiim se vrijednost gv potvrdjuje time shto ga znaju neke polupismene babe-upravo zato shto su se polupismeni divljaci najvishe pitali na ovim prostorima tu smo dje jesmo-zalosna zemlja u kojoj je svaki choban knjizevni kritichar (al dobro-kad su najveci zlocinci najcitaniji pisci,onda to i nije tako strashno)
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...................!

    requiem__for__a__dream, objasnjavati cinjenicu da je na osnovu iztrgnutih djelova knjige i njihovog pogresnog stavljanja u funkciju ovog ili onog interesa - nepotrebno je. To znamo svi.

    Sto Crnogorac u 16.vijeku misli o svemu? Krece li na Grahovac i Vucji Do uz djela nekog sveca, uz Magna Carta Libertatum... ili uz koru slanine i malo leba ?

    Tvoj post ima smisla, ali je napisan sa vremenske distance od 200 godina dana (odnosno 4-5 vjekova od vremena u koje je djelo smjesteno)... i stvari postavljas jednostrano i moralises o stvarima o kojima nema potrebe da moralises, posebno medju nama koji posjecujemo ovaj dio foruma jer jos ne vidjeh da smo se ovdje podavijali oko nekih slicnih stvari... a svoj stav se po tom pitanju moze objasnit na jedan mnogo ljepsi i elokventniji nacin.

    Svi cemo se (valjda) slozit da su to rijeci proslog, ratnickog vremena, vremena koje treba razumjeti na osnovu tadasnjih dogadjanja, politickih-drzavnickih ambicija (koje ne opravdavam u vremenu sadasnjem!)... ti to ne radis. Ne sagledavas to tako vec na jedan jako neprimjeren nacin postavljas pitanje "kako ce dijete muslimanske vjeroispovijesti/narodnosti razumjeti pogrdne rijeci za Turke". Kako mu objasniti ostalo? Genocid su rijeci koje ti navodis iz "Gorskog vijenca", a nidje ne pomenu "harac u krvi", nidje ne pomenu klanje i spaljivanje (manastira) s druge strane...

    Uopstalom, djelo kao takvo uvjek ce bit konstantan predmet rasprave, djelo /kao takvo/ bice autentican svjedok vremena iz kojeg mozemo naucit ono sto nam (nam=savremenom crnogorskom drustvu) najvise treba - borba za slobodu! A vazda ce bit onih koji ce prihvatajuci takav znacaj dodati da je zbog sintagme "SADASNJE VRIJEME I OVOVREMENA SHVATANJA" potrebno opreznije interpretiranje...

    A vazda imas (bar sam ja u srednjoj skoli imao) pravo na prigovor savjesti - sto znaci, mozda manju ocjenu - ali izgradjujes sopstveni vrijednosni sistem - sto je tvoja pobjeda. :wink:
    Caesar`s wife must be above suspicion

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    * Je li GV jedino djelo nase knjizevnosti koje zavrjedjuje paznju?

    * Je li GV najbolje Njegosevo djelo?

    * Je li kroz ovo i slicna djela potrebno/ dobro pothranjivati guslarsku svijest?

    * Treba li citati, uciti na pamet GV u osnovnoj skoli?

    * Kako se sad obradjuje GV u skolama? Kroz ustaljeni sablon/ obrazac i velicanje ili prave analize?
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    genocidna knjiga je samo znak da autor koji to napise izmedju ostaloga i ne zna sta znaci sama rijec genocid. Pretpostavljam da je razlog te genocidnosti slaba ocjena iz domaceg, a ste ce tek biti sa forumom kad se dodje do lekcije o ludistickom pokretu. No sto rece genocidni Rade:
    Boze jedan, tristotine drugah
    sve popada mrtvo od smijeha

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .......................!

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    * Je li GV jedino djelo nase knjizevnosti koje zavrjedjuje paznju?
    Ne.

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    * Je li GV najbolje Njegosevo djelo?
    Stvar ukusa.

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    * Je li kroz ovo i slicna djela potrebno/ dobro pothranjivati guslarsku svijest?
    Ne, kao sto ni na osnovu izvucenih recenica i opisa satanizovat cijelo djelo.

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    * Treba li citati, uciti na pamet GV u osnovnoj skoli?
    Treba i razumijevati : "Kad je vidju dje se smije mlada svijet mi se oko glave vrti..."

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    * Kako se sad obradjuje GV u skolama? Kroz ustaljeni sablon/ obrazac i velicanje ili prave analize?
    Zavisno od profesora - ako je profesor budala onda na neprimjeren, a ako je profesor - Profesor , fenomenalno!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja,obicni covjek na forumu sam mogao reci to ljepse mozda,ali sto onda reci za jednog od najvecih umova otkad je svijeta i vijeka-je li on mogao reci to drugacije?ili mozda nije htio?ili je htio jednostavno napisati knjigu pogodnu za svijest nepismenih poludivljih ljudi-knjigu pogodnu za to vrijeme mozda,ali ne ovo-velika djela su svevremena,gv je svevremen samo kod nas,gdje josh traje XIII vijek,dosta zahvaljujuci upravo njemu
    ali pustite price o genocidu-recite gdje je to revolucionaran-kakvi su to izuzetni likovi,kakav je to stil,kakvi su to citati koji ga cine velicanstvenim,koji ga cine velikim i nekom japancu ili portugalcu?
    ako nijeste ostrasceni patriota tesko da cete ih naci(sem mozda ako ste neka od onih baba iz ljesanske nahije koja nikad nije citala miltona,puskina,goethea,tassa,etc.)
    da li ste vi svjesni nezavisno od toga shto je htio reci njegos koliko gv utiche na svijest djece (toliko da su neke moje drugove u odjeljenju druga djeca zvali ********) koja se formiraju takva i onda je kasno-dobijete nove generacije malih ksenofoba,i sve to radi par lirskih pasaza?!ako vam je draga lirika imate mnogo boljih mjesta i pisaca,cak i medju srbima,ako njihove pisce favorizujete
    i ako to nijesu bili njegosevi ciljevi,mislite li zaista da kad se stavi na terazije sve ono negativno iz gv i njegove vrijednosti,da su one tolike da i dalje treba da se uchi kao sveto pismo (napisano btw prije dva milenijuma, u kome pishe "ljubi bliznjeg svog")
    i mozda neko uzima zdravo za gotovo da ne treba moralisati oko stvari,ali treba li doista-u zemlji u kojoj trecina ljudi tvrdi da je srebrenica bila namjestaljka?
    a lirski pasazi u gv djeluju jos grotesknije kad taj isti mandusic krene na glavni zadatak
    i ako neko zaista misli da su njegosevi lirski komadici nesto sto treba svakodnevno ponavljati,a da pri tom zavrshite skolovanje,a da pojma nemate ko je mann,proust ili recimo dickinsonova ili sylvia ili whitman.etc.
    (ili da se ne radi nishta iz arapske knjizevnosti koja je velicanstvena)
    gv se radi bar dva puta tokom skolovanja,oba puta bar dvije sedmice-ne mislite li da je to previshe?
    mada u biti tu i nema velike polemike,jer je potreban visok nivo svijesti da bi se oslobodio indoktrinacije
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •