Page 42 of 45 FirstFirst ... 323839404142434445 LastLast
Results 1,026 to 1,050 of 1101

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #1026
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ja vjerujem u burek. Znaci li to da mogu za burek da kazem da je to bog, ili mozda da volim burek od boga ili kako?

    Ono sto pokusavam da kazem je da ne mozes da mijenjas definiciju boga kako ti odgovara samo da bi prilijepila vjerovanje u boga kome god hoces. Zna se na sta se misli kad se kaze bog. Svemocno bice koje je stvorio univerzum i koje je oduvijek postojalo i svuda se nalazi, sve zna i sve vidi i kaznjava i nagradjuje. To je neka moderna prihvacena definicija.
    Zapravo, bog može biti bilo šta (predmet, pojava, osoba koja se obožava). U istoriji je bilo mnogo glupavijih stvari od bureka koje su ljudi obožavali, a burek je ipak burek, jedan jedini neprikosnoveni i vrijedan poštovanja.
    Tako, kada kažemo "bog" to još uvijek ne znači ništa. Stoga većina religija u suštini vjeruje u to "ništa" (u smislu bezvrijednog i besmislenog) zato su religije same po sebi pogrešne.

    Međutim, kada kažeš "TVORAC", e to je već druga priča jer Tvorac može biti samo jedan. Nema veze ni sa jednom religijom svijeta (iako ga sve svojataju).
    Tvorac se ne da dokazati fizičkim dokazima osim kroz djela svog stvaranja. Ono što je za jedne djelo prirode, za druge je autorski potpis Tvorca. I to je debata ponosa, a ne dokaza, jer ni jedni ni drugi ne mogu ponuditi ultimativni dokaz.

    Stoga, debate na ovu temu, koliko god zanimljive, vode različitim ulicama koje se ne srijeću.
    Last edited by spetrov; 27-09-23 at 14:29.
    "Ako kaniš ići pravo, nemoj skrenuti."

  2. #1027
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    Pa samo si potvrdio da u ovoj trojci glagola je uljez vjera.

    -znanje
    -sumnja
    -vjera.

    Ne možeš da vjeruješ i da znaš a ne možeš da znaš ako ne sumnjaš.
    A kad Cezar pomenu dijamant nije dijamant ništa posebno ljudi su mu glupi dali na cijeni.Isto je sa zlatom.
    Ničemu ne služi a uz to i ne radi ali je na cijeni.Takvo je čovječanstvo.

    Pa da opet citiram Adamsa.

    "Ova planeta ima ili je imala problem: većina ljudi koji žive na njoj su bili nesretni većinu vremena.Mnoga rješenja su predložena za ovaj problem,ali većina njih je bila vezana za premještanje malih zelenih komada papira, što je čudno jer mali zeleni komadi papira nisi bili ti koji su nesretni."

    I ti mali zeleni papiri su cijena tvog rada da bi imao ovo/ili ono.A sad najjače dolazi na pijedestal ti mali zeleni papiri su posebno dražesni duhovnim vođama da prodaju maglu o nekakvom Tvorcu znači on je vrhovni bankar.Lol.
    No pasaran!

  3. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  4. #1028
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Ja sam citirala autostoperski vodič kroz Galaksiju iz zaHebancije čak sam napisala da je to moja biblija sarkastično.
    A đe je najviše šale tu može biti se krije i najviše istine.

    "Na orbiti oko njega, na rastojanju od približno devedeset sedam miliona milja, nalazi se beznačajna plavozelena planeta čiji su stanovnici, koji su nastali od majmuna, toliko primitivni da još smatraju digitalne ručne časovnike strašno zgodnom idejom."

    Eto i čovjek je izmislio vrijeme ono i ne postoji ako si neđe đe nemaš ovaj časovnik shvatiš da je to isto izmišljotina ali pomaže da se veli to i to desilo se tad i tad.Kakvo znanje?Svako znanje je sklono promjenama ako nije tako onda nije znanje.Nije sad bilo koje znanje iz bilo koje oblasti wow i ništa ne znači ako čovjek to stavi sebi ka ultimatum.

    Ti u religiji ne možeš da postavljaš pitanja to je to nema dalje.A evo pitanje ako je bog stvorio sve ko je stvorio boga?
    Prvo bih se osvrnuo na one male zeljene papire. Zašto gledaš na Boga kroz duhovne vođe koji su fokusirani na te zeljene papire? To su ljudi koji su svoju platu(bogatstvo) dobili ovdje u ovome životu. I oni neće viđet Isusovo carstvo! Đe je gođ fokus stavljen na stvaranje(pravljenje ) para tu nema mjesta za Svetoga Duha. Ovo dvoje nikako ne mogu da idu jedno uz drugo. Ko ti gođ kaže drugačije, laže te. A, takvih lažova je puna kapa. Ali tako i treba da bude, jer je Bog postavio tako genijalno stvari da neće uspjeti kroz to rešeto da prođu ni oni najdovitljiviji umovi. Već će se sami izuti i pokazati svoje pravo lice. U ostalom kako to oni već i sad rade Najveći dio njih toga nije ni svjestan. Pohlepa im je začepila sva čula, tako da im razum praktično i ne funkcioniše. To su najsiromašniji ljudi na planeti u svakom smislu te riječi.
    E......
    Nije ga niko stvorio, on postoji od početka.
    Kad je bio taj početak?
    S obzirom da vrijeme(za Boga) ne postoji, taj početak je od vječnosti.
    Kako to vrijeme ne postoji a evo gledam sekundaču na zidni sat kako ga broji?
    Za ovaj odgovor a da bi bio koliko-toliko razumljiv bilo bi potrebno mnogo, mnogo prostora. Jer praktično svaka riječ bi morala da se obrazlaže nadugačko i naširoko.
    U glavnom, ČISTA LOGIKA kaže da je vrijeme samo alatka u Božijim rukama kojom stvara svoja djela za neprolaznu vječnost. Kad ne bi bilo vremenskog ograničenja On ne bi mogao da kleše i teše i usavršava svoja stvorenja a da pri tome ne ugrožava njihovu slobodnu volju.
    Vrijeme je samo subjektivan osjećaj čijeg NEpostojanja(jedna sekunda = xyz godina i obratno) ćemo postati svjesni onog trena kad dođemo na sami kraj ovozemaljskog života. Onda će i matematički svima biti jasno da je 1.000.000godina x 1.000.000 godina = 0 godina

  5. #1029
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    Previše ti čovjeku daješ značaj kao biću pa i samom sebi posljedično a u tome leži sva tvoja tragedija.

    Čovjek je dvonožni sisar koji nije u stanju da preživi na dobar procenat planete bez masu stvari koje je izmislio a ujedno sHebao sopstveni okoliš.Čovjek je atomsku bombu napravio da uništi i sebe i cijelu planetu ostalih stanovnika te zemlje koje Biblija naziva beslovesnim stvorovima a čovjek je u većini slučajeva u odnosu na iste obično zlo.
    Ako ćeš još procentualno da odvojiš koliko je zla čovjek drugome čovjeku učinio u ime religije zapanjio bi se.

    I taj dvonožni stvor nikako da se pomiri sa činjenicom kad umre nakon toga je jedno obično - NIŠTA zato je i izmislio religiju.
    I aj to no je ženu kao biće taj dvonožni stvor u te spise Biblije/Kurana stavio pod vlast đe je i u Bibliju i taj Kuran ta žena niže biće a ima nije da nema muškaraca koji su toliko jadni da se i dalje drže tih spisa da bi ženu "potčinili".Isto važi i za državnike koji pod ruku drže crkvenjake/hodže šta god.

    I to je tragedija što u 21.vijek i dalje sve to njesra PALI kod većine.
    No pasaran!

  6. #1030
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,597
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Zloupotreba nauke i njena upotreba za razvijanje nuklearnog oruzja koje prijeti da unisti svijet i rasiri sva zla. Besmisleno zar ne?
    Razlika je ogromna! Organizovana religija uglavnom služi kao alat za manipulaciju i ne podlježe bilo kakvoj kontroli.
    Iako nuklearna tehnologija nosi rizik, njezina upotreba je strogo regulisana i kontrolisana. Osim potencijalne opasnosti, nuklearna tehnologija igra ključnu ulogu u npr. medicini, kao što su dijagnostičke procedure i terapije za liječenje bolesti. Dok opasnosti nuklearne energije prepoznajemo i regulišemo, vjerovanja koja izazivaju mržnju, podjele, destrukciju čitavih nacija i konstantne ratove u porounosti ostavljamo neregulisanu. Što je najgore, kad neko i pokuša odma bude proglašen za “anti hrista” i sl.


    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Caesar sigurno nije tvrdio da je dostigao to stanje, ali da ga se u nekom trenutku dotakao, to moze biti. Uostalom to moze da se desi svakome u vjeri ili van nje. Covjek ne mora poznavati postulate vjere, a moze voditi zivot koji ga uzdize u svakom smislu. Ali takav covjek se prepoznaje po svojim djelima, rijecima, cistoci, zracenju..
    Ovo o intelektu, razvoju, stagnaciji, sasijecanju, harikiriju je sigurno tacno za one koji su oboljeli, poludjeli.
    Ne znam što je @Caesar želio reći; vjerovatno ni on sam ne zna. Ali zapravo ni nije bitno. Lično mi je drago što je dosegao to neko znanje ili spoznaju koje je većini ljudi nepojmljivo i nadam se da je srećan zbog toga.
    Medjutim, činjenica da njegovo znanje i spoznaja imaju isti utjecaj i značenje na 99,9% populacije. kao što npr. ima i nestanak zrna pijeska na plaži nenaseljenog vulkanskog ostrva usred Pacifika govori dosta toga. To je, zapravo, sve što bi trebali da znamo o tome.

    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Mozemo procitati knjigu o mehanici i nauciti kretanje krutih tijela (recimo bicikla). Mozemo procitati knjigu o statici i znati kako se odrzava ravnoteza, o hidraulici i trenju pa znati kako kocnice djeluju, procitati knjigu u fizickim materijalima pa znati kako se pravi guma, aluminijumski ram, pa i knjigu o elektrotehnici, znati sto su baterije, kako dobijamo izvor svjetla na biciklu itd itd, a mozemo i sjesti na biciklo i provozati ga minut bez svega toga i imati najjace iskustvo kroz koje ce se mnogo toga nauciti. I da dodam iako je nepotrebno, lijepo je procitati sve te knjige i teorijski se potkovati.
    Tačno, vožnja bicikla daje osjećaj slobode i uživanja. Ali, kada se to iskustvo kombinuje s teorijskim znanjem, postižeš puno dublje razumijevanje istog.
    To je otprilike kao kada posmatraš magnet: možeš vidjeti njegovo privlačenje ili odbijanje od drugih predmeta, ali kada razumiješ elektromagnetske sile koje stoje iza toga, tvoje razumijevanje te jednostavne interakcije postaje mnogo sofisticiranije.

    Nego, poenta mog odgovora nije bila u smislu ko je koliko knjiga pročitao… Ključno je razumijevanje i primjena znanja.
    Prevashodno u kontekstu religije (o tome sam pricao) opasno je kada neko tvrdi da posjeduje sveobuhvatno znanje svijeta na osnovu samo jedne knjige, jer pravo razumijevanje dolazi kroz otvorenost prema različitim izvorima i perspektivama, a religija to onemogućava.


    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Svaka cast za borbu, ako sam dobro razumio ovo je tvoje licno iskustvo? Taj mali pasus je vredniji nego sva ova pisanija ovdje
    Hvala ali lična iskustva i subjektivnost su bajmanje bitna, tj. irelevantna su…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to assassinate For This Useful Post:


  8. #1031
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    238
    Thanks Thanks Received 
    347
    Thanked in
    250 Posts

    Default

    @pecaros, ne znam da li shvatas ali ovim im ne priblizavas shvatanje o vjeri, iako stoji sto kazes za novac i relativnost vremena. Mozda neki podstrek za razmisljanje bio bi da po teoriji relativiteta pri brzini svjetlosti vrijeme prestaje da tece. I onda ide citat, ali da necu

  9. #1032
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,597
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    I to je tragedija što u 21.vijek i dalje sve to njesra PALI kod većine.
    Relax, Sprinkle Zamphuor. Add an olive. Drink... but... very carefully...



    p.s. znaš da se raspravljaš sa betonskim zidom? Svaki put kada se spomenu knjige, lik se pojavi kao superheroj da nas poduči pravom putu… Mudrost i elokventnost koja dolazi iz njegovog “unutrašnjeg ja” zvuči kao da je izvučena direktno iz slijepog crijeva…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to assassinate For This Useful Post:


  11. #1033
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Relax, Sprinkle Zamphuor. Add an olive. Drink... but... very carefully...



    p.s. znaš da se raspravljaš sa betonskim zidom? Svaki put kada se spomenu knjige, lik se pojavi kao superheroj da nas poduči pravom putu… Mudrost i elokventnost koja dolazi iz njegovog “unutrašnjeg ja” zvuči kao da je izvučena direktno iz slijepog crijeva…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Hemingvej je reka pijem da ljude učinim zanimljivim a ja pisce ne gledam ka autoritete no sapatnike i drugare.Lol.
    Ne raspravljam se volim da nerviram vjernike ja sam tek sušto zlo.Lol

    Ono - to vi je za sve one lomače.Jovanka Orleanka.Uh kako je dobro što je Mila istu odglumila.

    No pasaran!

  12. #1034
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nicky View Post
    @pecaros, ne znam da li shvatas ali ovim im ne priblizavas shvatanje o vjeri, iako stoji sto kazes za novac i relativnost vremena. Mozda neki podstrek za razmisljanje bio bi da po teoriji relativiteta pri brzini svjetlosti vrijeme prestaje da tece. I onda ide citat, ali da necu
    Ni ne pokušavam sa ovim da im približim shvatanje o vjeri. Već su neke druge stvari u pitanju. Ipakkk su to samo ljudi Mali, mali ićni ljudi

  13. #1035
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    A žene si nazva kako si nazva za tebe je to biće sa zanimljivim brdima i dolinama pa mene pitaš što ja mislim o ženama koje ne skrivaju brda i doline da mi kontru udariš đe sam zgrožena đe su neke mimo svoje volje pokrivene toliko da vire im oči ispod religijskog/njesra/inače će ovaj muž im pokazati njihovoga boga.

    Nemoj ođe držati drugima moralne lekcije nakon toga barem nemoj u prisustvu jedne žene da te zamolim.

    (ovo oko molbe je bila ironija ne molim nikoga)
    No pasaran!

  14. #1036
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    238
    Thanks Thanks Received 
    347
    Thanked in
    250 Posts

    Default

    Nemojte ljudi majka mu stara...

  15. #1037
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Nemojte ljudi majka mu stara...
    Žene je u više navrata vrijeđa a ja nisam pripadnica "uzvišenog roda" kako u bibliju piše za koju on veli da je knjiga nad knjige.Lol.Galileja je crkva spalila ne zato što je muškarac no što je reka ipak se okreće a žene su na lomaču spaljivali samo zato što su žene.

    Frojd se nalupeta svašta na temu žene ali je na temu religije sve bio u pravu - kolektivno opsesivna neuroza.
    Last edited by Bluemoon; 27-09-23 at 20:38.
    No pasaran!

  16. #1038
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    A žene si nazva kako si nazva za tebe je to biće sa zanimljivim brdima i dolinama pa mene pitaš što ja mislim o ženama koje ne skrivaju brda i doline da mi kontru udariš đe sam zgrožena đe su neke mimo svoje volje pokrivene toliko da vire im oči ispod religijskog/njesra/inače će ovaj muž im pokazati njihovoga boga.

    Nemoj ođe držati drugima moralne lekcije nakon toga barem nemoj u prisustvu jedne žene da te zamolim.

    (ovo oko molbe je bila ironija ne molim nikoga)
    Ono... oči mi se sklapaju(ovo je neko vrijeme kad idem u aljine) i aj reko da prije no zaspem bačim pogled još jednom na forum.... i dočeka me ovo
    Hvala ti Toliko si me nasmijala da ću morat sad da brojim ovce da bih moga zaspat

  17. #1039
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,838
    Thanks Thanks Given 
    1,664
    Thanks Thanks Received 
    2,063
    Thanked in
    852 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by assassinate View Post

    Ne znam što je @Caesar želio reći; vjerovatno ni on sam ne zna. Ali zapravo ni nije bitno. Lično mi je drago što je dosegao to neko znanje ili spoznaju koje je većini ljudi nepojmljivo i nadam se da je srećan zbog toga.
    Medjutim, činjenica da njegovo znanje i spoznaja imaju isti utjecaj i značenje na 99,9% populacije. kao što npr. ima i nestanak zrna pijeska na plaži nenaseljenog vulkanskog ostrva usred Pacifika govori dosta toga. To je, zapravo, sve što bi trebali da znamo o tome.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ja nikad nisam govorio nista o posjedovanju tog znanja. Svi ga posjedujemo al ne vidimo. Ja jedva znam sta je neznanje. A to je ono gore sto sam rekao. Do toga sam dosao logicirajuci da nesto kao sto su informacije ne cini nikog Čovjekom. Jednostavno. Naravno infirmacije mogu biti korisne ali ako ih neko smatra nekim znanjem onda je to ono sto se zove neznanjem. Da li nesto zovemo neznanjem ili samo informacijama zavisi koliko osoba pridaje znacaja i vrijednosti tim informacijama. neznanje je tipicno za ljudska bića. I tako procesom eleminacije postaje/saznaje se covjek. Ono sto je nebitno, da se posluzim opet Mikelandjelovim andjelom, je koliko je ko zadao udaraca cekicem i dlijetom. Bitno je da je “djelo” zapoceto, a svako ima svoj tempo. Neko ce isklesati andjela, neko Zevsa a neko nista ali i to sve je odlika kamena filozofa zar ne? Uvijek je to kamen i uvijek je divan. Samo ga treba vidjeti takvog. Tako da ne treba da se smatras uvrijedjenim mojim pisanjem. Dokle si ti ili ja stigli sa cukanjem kamena je skroz nebitno jer svako ima svoj tempo. Nije ovo trka. Razgovaramo. Mada trka ko ce prije do Njega se gleda kao djecija igra i mila je svima. O da i ti ucestvujes u toj djecijoj trci htio ili ne


    Sent आत्मन:
    Last edited by Caesar; 28-09-23 at 10:28.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  19. #1040
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,597
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    218 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ja nikad nisam govorio nista o posjedovanju tog znanja. Svi ga posjedujemo al ne vidimo. Ja jedva znam sta je neznanje. A to je ono gore sto sam rekao. Do toga sam dosao logicirajuci da nesto kao sto su informacije ne cini nikog Čovjekom. Jednostavno. Naravno infirmacije mogu biti korisne ali ako ih neko smatra nekim znanjem onda je to ono sto se zove neznanjem. Da li nesto zovemo neznanjem ili samo informacijama zavisi koliko osoba pridaje znacaja i vrijednosti tim informacijama. neznanje je tipicno za ljudska bića. I tako procesom eleminacije postaje/saznaje se covjek. Ono sto je nebitno, da se posluzim opet Mikelandjelovim andjelom, je koliko je ko zadao udaraca cekicem i dlijetom. Bitno je da je “djelo” zapoceto, a svako ima svoj tempo. Neko ce isklesati andjela, neko Zevsa a neko nista ali i to sve je odlika kamena filozofa zar ne? Uvijek je to kamen i uvijek je divan. Samo ga treba vidjeti takvog. Tako da ne treba da se smatras uvrijedjenim mojim pisanjem. Dokle si ti ili ja stigli sa cukanjem kamena je skroz nebitno jer svako ima svoj tempo. Nije ovo trka. Razgovaramo. Mada trka ko ce prije do Njega se gleda kao djecija igra i mila je svima. O da i ti ucestvujes u toj djecijoj trci htio ili ne


    Sent आत्मन:
    Što se mene lično tiče, nema potrebe da štediš riječi ili da biraš kako ćeš nešto reći. Ukazivanje na greške i sl. me podstiče na razmišljanje, tako da nemam problema sa takvim stvarima. Uvijek čitam što pišeš s pažnjom, iako nam se mišljenja, uglavnom, dijametralno razlikuju ono što je, makar meni, bitno jeste da iz svake diskusije izvučemo nešto korisno, čak i ako je to samo lekcija o tome kako nešto ne treba raditi i sl.

    Nego da ne skrećemo previše s teme, jer ovo o čemu smo počeli da pričamo nema baš neke velike veze sa topic-om…

    Ako bismo svi stalno samo kimali glavama i slagali se, bili bismo poput onih koji slijepo prate religijske dogme. - zarobljeni u intelektualnoj pustinji.

    Ono što meni smeta jeste da mnogi koriste "spiritualnost" kao paravan za svoje religijske zablude, pokušavajući da naučne činjenice, kao što je recimo nuklearna fizika i sl., stave na isti nivo s dogmatskim učenjima, a sve kako bi opravdali neke problematične aspekte dogme i svojih vlastitih uvjerenja.

    Mislim da treba odvojiti spiritualnost od religije, pa onda možda i možemo da diskutujemo o tome.
    Ali i to je neka druga tema…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by assassinate; 28-09-23 at 20:39.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to assassinate For This Useful Post:


  21. #1041
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    727
    Thanks Thanks Given 
    238
    Thanks Thanks Received 
    347
    Thanked in
    250 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Razlika je ogromna! Organizovana religija uglavnom služi kao alat za manipulaciju i ne podlježe bilo kakvoj kontroli.
    Iako nuklearna tehnologija nosi rizik, njezina upotreba je strogo regulisana i kontrolisana. Osim potencijalne opasnosti, nuklearna tehnologija igra ključnu ulogu u npr. medicini, kao što su dijagnostičke procedure i terapije za liječenje bolesti. Dok opasnosti nuklearne energije prepoznajemo i regulišemo, vjerovanja koja izazivaju mržnju, podjele, destrukciju čitavih nacija i konstantne ratove u porounosti ostavljamo neregulisanu. Što je najgore, kad neko i pokuša odma bude proglašen za “anti hrista” i sl.


    Ne znam što je @Caesar želio reći; vjerovatno ni on sam ne zna. Ali zapravo ni nije bitno. Lično mi je drago što je dosegao to neko znanje ili spoznaju koje je većini ljudi nepojmljivo i nadam se da je srećan zbog toga.
    Medjutim, činjenica da njegovo znanje i spoznaja imaju isti utjecaj i značenje na 99,9% populacije. kao što npr. ima i nestanak zrna pijeska na plaži nenaseljenog vulkanskog ostrva usred Pacifika govori dosta toga. To je, zapravo, sve što bi trebali da znamo o tome.

    Tačno, vožnja bicikla daje osjećaj slobode i uživanja. Ali, kada se to iskustvo kombinuje s teorijskim znanjem, postižeš puno dublje razumijevanje istog.
    To je otprilike kao kada posmatraš magnet: možeš vidjeti njegovo privlačenje ili odbijanje od drugih predmeta, ali kada razumiješ elektromagnetske sile koje stoje iza toga, tvoje razumijevanje te jednostavne interakcije postaje mnogo sofisticiranije.

    Nego, poenta mog odgovora nije bila u smislu ko je koliko knjiga pročitaoÂ… Ključno je razumijevanje i primjena znanja.
    Prevashodno u kontekstu religije (o tome sam pricao) opasno je kada neko tvrdi da posjeduje sveobuhvatno znanje svijeta na osnovu samo jedne knjige, jer pravo razumijevanje dolazi kroz otvorenost prema različitim izvorima i perspektivama, a religija to onemogućava.

    Hvala ali lična iskustva i subjektivnost su bajmanje bitna, tj. irelevantna suÂ…

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Prvo odluci da li je zloupotreba religije ili religija. Ovdje kazes uglavnom sluzi, znaci postoji odredjeni procenat kod ne potpada pod ovim sto pises. Ne moras mi pisati o ulozi nauke jer sam ljubitelj iste. A ovo o regulaciji, mjerama opreza i sl. objasni stanovnicima zemlje izlazeceg sunca.
    Da ne bih relativizovao, jeste, siri se mrznja i to frustrira. I sire je pojedinci. I nije mrznja jedini problem.

    I moje i tvoje znanje i spoznaja imaju jednako isti uticaj kao i Caesarovo.

    Dodao bih ne radi se konkretno o uzivanju i slobodi vozenja bicikla vec "saznanju" koje je momentalno. Mislio si na magnetno polje.

    Tako je, za saznanje je potreba volja i otvorenost za nova iskustva. Opet dolazimo do momenta dje je termin religija sporan.

    Nema na cemu. Ipak se ne slazem da su irelevantna. Sve sto spoznajes ulazi na subjektivna vrata.


    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Što se mene lično tiče, nema potrebe da štediš riječi ili da biraš kako ćeš nešto reći. Ukazivanje na greške i sl. me podstiče na razmišljanje, tako da nemam problema sa takvim stvarima. Uvijek čitam što pišeš s pažnjom, iako nam se mišljenja, uglavnom, dijametralno razlikuju ono što je, makar meni, bitno jeste da iz svake diskusije izvučemo nešto korisno, čak i ako je to samo lekcija o tome kako nešto ne treba raditi i sl.

    Nego da ne skrećemo previše s teme, jer ovo o čemu smo počeli da pričamo nema baš neke velike veze sa topic-omÂ…

    Ako bismo svi stalno samo kimali glavama i slagali se, bili bismo poput onih koji slijepo prate religijske dogme. - zarobljeni u intelektualnoj pustinji.

    Ono što meni smeta jeste da mnogi koriste "spiritualnost" kao paravan za svoje religijske zablude, pokušavajući da naučne činjenice, kao što je recimo nuklearna fizika i sl., stave na isti nivo s dogmatskim učenjima, a sve kako bi opravdali neke problematične aspekte dogme i svojih vlastitih uvjerenja.

    Mislim da treba odvojiti spiritualnost od religije, pa onda možda i možemo da diskutujemo o tome.
    Ali i to je neka druga temaÂ…

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ipak se slozismo da bi valjalo za razgovor razdvojiti termine. Moguce da si na mene mislio u dijelu posta pa da odgovorim. Zbilja nemam razloga da opravdavam bilo sto. Kad se covjek razvija, mijenjaju se uvjerenja. Nisam u vjeru usao ni zbog kakve nesrece, muke vec iz najiskrenijeg traganja ka istini. I ne bih saznavao nove stvari i sticao nova iskustva da sam opravdavao svoja uvjerenja. I ne, nemam odgovor na mnoga pitanja.

  22. #1042
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,302
    Thanks Thanks Given 
    755
    Thanks Thanks Received 
    895
    Thanked in
    466 Posts

    Default

    "Stalna ugrozenost smrcu, strah od neodredjenosti njenog nastupanja, pa cak i njenog stvarnog znacenja - osim ako niste religiozni pa vam je strah pred nistavilom zamenjen jos gorom panikom pred odgovornoscu - prakticna briga da se ona izbegne...".
    Pekic, "Kako upokojiti vampira"


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #1043
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,645
    Thanks Thanks Given 
    15,460
    Thanks Thanks Received 
    3,913
    Thanked in
    2,798 Posts

    Default

    Jedino dobro kod smrti je što više nema straha od smrti.

    Malo crnog humora ne zamjerite što.
    No pasaran!

  24. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  25. #1044
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,597
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nicky View Post
    Prvo odluci da li je zloupotreba religije ili religija. Ovdje kazes uglavnom sluzi, znaci postoji odredjeni procenat kod ne potpada pod ovim sto pises. Ne moras mi pisati o ulozi nauke jer sam ljubitelj iste. A ovo o regulaciji, mjerama opreza i sl. objasni stanovnicima zemlje izlazeceg sunca.
    Da ne bih relativizovao, jeste, siri se mrznja i to frustrira. I sire je pojedinci. I nije mrznja jedini problem.

    I moje i tvoje znanje i spoznaja imaju jednako isti uticaj kao i Caesarovo.

    Dodao bih ne radi se konkretno o uzivanju i slobodi vozenja bicikla vec "saznanju" koje je momentalno. Mislio si na magnetno polje.

    Tako je, za saznanje je potreba volja i otvorenost za nova iskustva. Opet dolazimo do momenta dje je termin religija sporan.

    Nema na cemu. Ipak se ne slazem da su irelevantna. Sve sto spoznajes ulazi na subjektivna vrata.




    Ipak se slozismo da bi valjalo za razgovor razdvojiti termine. Moguce da si na mene mislio u dijelu posta pa da odgovorim. Zbilja nemam razloga da opravdavam bilo sto. Kad se covjek razvija, mijenjaju se uvjerenja. Nisam u vjeru usao ni zbog kakve nesrece, muke vec iz najiskrenijeg traganja ka istini. I ne bih saznavao nove stvari i sticao nova iskustva da sam opravdavao svoja uvjerenja. I ne, nemam odgovor na mnoga pitanja.
    Izvinjavam se ako si ti mislio na neke indigene religijske tradicije i šamanske prakse, više usmjerene na rituale, obrede i iskustva nego na stroge dogme, kao što je npr. Hrišćansrvo/Islam i sl., pa je zbog toga došlo do zabune…

    Kad kažem "religija", mislim uopšte, odnosno ne pravim razliku izmedju bilo koje religije koja se temelji na dogmi. Pogotovo ne između 3 najveće Abrahamske religije i 100 000 njihovih sekti. Razlog zašto ne pravim razliku je taj što, po mom mišljenju, sve što je zasnovano na dogmi ne pruža čovjeku slobodu, već mu postavlja skup pravila po kojima mora živjeti i po kojima se mora ponašati. Kao što sam već rekao, upotreba spiritualizma kao paravana za sporne aspekte religijskih učenja predstavlja samo pokušaj površnog opravdavanja i samozavaravanja.

    Kada se raspravlja o spiritualnosti u odnosu na dogmatička učenja, postoji niz razloga zbog kojih smatram da je teško poistovjetiti ta dva koncepta.

    Spiritualnost predstavlja individualno putovanje koje teži ličnoj povezanosti s nečim "većim", bilo da je riječ o osobnom viđenju božanstva, svemira ili druge više sile. Upravo ta lična dimenzija daje spiritualnosti fleksibilnost i omogućava joj prilagodjavanje individualnim percepcijama bilo čega.

    S druge strane, dogmatička učenja su rigidna i nepokolebljiva, predstavljajući skup vjerovanja ili doktrina koje se smatraju apsolutnim i nepromjenjivim, bez ikakvog prostora za individualno tumačenje.
    I dok spiritualnost naglašava lično iskustvo i introspekciju, dogma je zasnovana na tradicijama i tekstovima prenesenim kroz generacije.

    Da ne pričamo sada o konfliktima itd.!

    Jednostavno, spiritualnost se usmjerava na traženje smisla i ličnog rasta, dok je dogma fokusirana na očuvanje i prenošenje odredjenih vjerovanja i praksi koje su neupitne.



    p.s. Neka neko pokrene temu, ako ga je volja, tipa: “Spiritualnost vs. Dogma: Putovanje prema ličnoj istini ili slijepo praćenje tradicije” jer smo skroz skrenuli s teme…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to assassinate For This Useful Post:


  27. #1045
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    83
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Moja duša je ostrvo.
    Moj auto je ford.

  28. #1046
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    83
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Pitanja za evlucijoniste:
    https://i.ibb.co/Wnp1w8j/394507474-3...71033225-n.jpg
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	394507474_3562037200747746_7107114524071033225_n.jpg 
Views:	61 
Size:	12.1 KB 
ID:	178100  
    Last edited by Atejista Vljernik; 23-10-23 at 16:50.
    Moja duša je ostrvo.
    Moj auto je ford.

  29. #1047
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,371
    Thanks Thanks Given 
    434
    Thanks Thanks Received 
    2,716
    Thanked in
    1,320 Posts

    Default

    Zasto bi se neko trudio da ti objasni nesto sto je trebalo da naucis u osnovnoj skoli?
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  30. The Following 5 Users Say Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  31. #1048
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    4,219
    Thanks Thanks Received 
    368
    Thanked in
    244 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Atejista Vljernik View Post
    Koliki minus inteligencije i obrazovanja treba imati da ovakvu sliku napravis?

    Sent from my phone

  32. #1049
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,458
    Thanks Thanks Given 
    2,843
    Thanks Thanks Received 
    4,760
    Thanked in
    2,503 Posts

    Default

    Mozda onaj kojim stavljas 'J' izmedju 'I' i 'O'?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  33. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  34. #1050
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,063
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,602
    Thanked in
    2,310 Posts

    Default

    Prije će bit da je u pitanju neki banilac srBskog jezika koji se ruga crnogorskom jeziku.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  35. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


Page 42 of 45 FirstFirst ... 323839404142434445 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •