Results 1 to 11 of 11

Thread: Pomoc iz Srbije ???

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Pomoc iz Srbije ???

    Sjetih se jedne predizborne kampanje od prije 3-4 godine i emisije na NTV Montena kada sam pitao Aleksandra Vucica da nabroji ne vise no tri slucaja kada je Srbija pomogla Crnoj Gori vojno, materijalno ili finansijski u periodu prije I SR (dok su bile nezavisne drzave).

    Nije bio u stanju da to uradi, nije imao argumenata da objasni tu "vjekovnu pomoc".

    Jeste li vi?
    Last edited by simm; 26-11-07 at 20:01.
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Mimo pomoći za zemljotres iz 1979 (koju nam nabijaju na nos svakom prilikom pa predlažem da im vrnemo te pare) ne sjećam se da su ikad išta pomogli. No su uvijek odmagali koliko su god mogli. Ovo se ne osnosi na narod nego na institucije države. Sami Srbi su prema Crnogorcima pored iskrene ljubavi gajili osjećaj dubokog poštovanja. Kad su tamo pristigli ovi naši naturalizovani Srbi đavo je odnio zafrkanciju. Čak i danas teško možeš čuti Srbina da mu iskreno nije žao što smo se odaljili, ali su zato naturalizovani Srbi puni mržnje i prijezira prema svojim prijetcima i nekadašnjoj domovini. Pa na samom ovom forumu to možeš primjrtiti.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kako nijesu, ada eo texta kako su "pomagali " Vasojevice :

    PRELAZAK 300 VASOJEVIĆA U SRBIJU I NJIHOVO STRADANJE

    Početkom maja 1861. knjaz Nikola je preduzeo nekoliko tajnih radnji na podizanju narodnog ustanka u krajevima pod turskom upravom. U to vrijeme došlo je do odlaska 300 Vasojevića za Srbiju. Cilj njihova odlaska nije do kraja rasvijetljen, a glavni akteri u sporu nastalom oko njihovog odlaska, kneževi Mihailo i Nikola, nijesu se mnogo trudili da sa njega skinu veo tajanstvenosti. Krajem maja grupa vasojevićkih junaka, nakon pričešća u manastiru Đurđevi Stupovi, pošla je tajom za Srbiju. Turske straže otkrile su pokret Crnogoraca i pokušale ih zaustaviti. Međutim, ovi borci su otkonili opasnost i sijekući Turke došli na granicu Srbije. Očekivali su oduševljeni doček, a namjesto toga dočekao ih je Mihailov oficir Alimpić i naredio im da predaju oružje. Vasojevići su to odbili govoreći da su došli da traže pomoć od Srbije da se pridruže ustanicima u Hercegovini, ali ih je opkolila vojska i policija užičkog okruga. Mučeni su glađu tri dana i na kraju su morali predati oružje. Tim činom Srbija je htjela dokazati Turskoj da je nevina u čitavoj stvari. No, prava stradanja Vasojeviće su čekala na povratku u Crnu Goru. Internirani u manjim grupama po Valjevu, Kragujevcu, Čačku čekali su dok se okončaju pregovori između Nikole i Mihaila. Dozvoljeno im je da se u malim grupama prebacuju u domovinu. Te grupe su napadane od strane Turaka, jer se očekivao njihov prelazak preko turske teritorije i uz velike žrtve stizale su u Vasojeviće. Stradalnicima iz ovoga pohoda Nikola je podigao spomenik, a preživjele odlikovao najvećim crnogorskim odlikovanjima. Simu Popoviću knjaz Nikola je izjavio da je ovo "spomenik izdajstva Srbije".

    Pa dalje :
    Milan Obrenovic je počeo raditi protivno sveslovenskim interesima, što je i razumljivo za njega kao austrijskog poštovaoca. Milan je za šefa Vlade postavio Vladana Đorđevića, dotadašnjeg poslanika Srbije u Carigradu. Odranije poznat kao čovjek koji mrzi Crnu Gori i knjaza Nikolu, Vladan Đorđević je autor najbizarnijeg zakona u istoriji južnoslovenskih naroda. To je poznati Zakon o zabrani useljavanja Cigana i Crnogoraca u Srbiju donesen sredinom 1897. godine. Taj ukaz naišao je na najoštrije osude javnosti, a u Crnoj Gori izazvao ogorčenje.
    Last edited by Zvek_Zivi; 27-11-07 at 10:35.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa dalje :

    Izolovana i posvađana sa susjedima, Crna Gora bi bila vrlo lak plijen za velikosrpske planove

    Za Rumuniju izrade Vist i Dafil da se pošalje Kantakuzen pre u Crnu Goru, te da se time Knjazu Nikoli polaska; a što se tiče Grčke Knjaz zatraži moje mnenje (naravno držeći da mi je njegova celj kojoj teži nepoznata) u duhu zbliženja i prijateljstva. Ja nisam govorio ništa protiv pošiljanja, nego sam samo primetio da bi nužno bilo izvesti se prethodno da li je Kralj grčki raspoložen da taj orden u ovo vreme primi? Jer ne bi trebalo sa tim znakom prijateljstva njega u zabunu dovesti, a i sebe možda izložiti i to sam dodao, da i mi trebamo paziti da ne radimo tako da nas Grci mogu eksploatisati, nego da iste nateramo na ozbiljnu uzajamnu radnju. (Ovdje se vidi koliko je Piroćanac vješto sprovodio srpsku politiku o odvajanje Crne Gore od susjednih naroda i drugih evropskih država. Tako izolovana, pa i posvađana sa susjedima bila bi lak plijen za planove "Veliko-Srba", kako ih Garašaninov agent imenova-primjedba D.B.P.).
    Na ovu posljednju primetbu Knjaz mi reče, da tako umeju samo Šumadinci raditi. Pri svem tom i ako mu je neprijatno bilo sa misijom odlagati, reši se preko g. Novikova, ruskog poslanika u Atini najpre sondirati teren. Odgovor prispe posle nekog vremena u kome se kaže da bi Kralj Đorđe, koji ima velike simpatije prema svim hristijanima na Istoku, više nego što su ih od pređe Grci imali, svagda rado znak prijateljstva od Crne Gore primio, no da bi to pošiljanje u današnjim okolnostima moglo njegovoj politici štete naneti, i g. Novikov savetuje da se Knjaz sad od tog koraka uzdrži, i zbog toga, što bi on možda i srpskoj stvari gradova nauditi mogao i naposletku da će on svoj orden poslati moći. Da nije g. Dučić ovo pismo sa ruskog prevodio, ja o njemu ne bi ništa znao, jer je ono tako Knjaza razjedilo, da ga je uništio, bez da mi ga je pokazao. Ova misija prijateljstvom Rusa propadne, druga pak gde su Francuzi isključeno manevrirali uspe, no bez veliki(h) koristi.
    Počem mi je bila poznata celj vizite rumunskog poslanika, ja se nisam zadržavao iz ranije predstavljati Vlahe onakve kakvi su u stvari; njihovu anarhiju, njihov državnički šarlatanizam i njihovu spoljnu politiku o kojoj niko računa ne vodi, ceniti. Kazivao sam da oni moraju biti s nama i da upliv francuski kod njih može postojati samo donde, dok Rusiji ne padne na um istisnuti ga. Teren je, dakle, bio prilično spremljen, a zadocnenje Kantakuzena i hladno i suvoparno pismo Kralja Karla, bacili su dosta hladne vode na nadežde Knjaza Nikole.
    G. Kantakuzen ostao je na Cetinju nekoliko dana i ostavio je za sobom mnenje lakomislenog i površnog čoveka iako ga je Knjaz ordenom II st. odlikovao.
    Što se njegove političke radnje tiče, a ona mu je bila odveć srećna, da li će Radonjić sada u Bukureštu uspeti da zaključi ugovor sa Vlaškom, po kome bi ova odbila Bugarsku, videćemo. Jedne večeri uveravao je gospodin Kantakuzen pred svima nama Knjaza kako se Rusije čuvati treba, i kako je Francuska jedini pravi prijatelj Srba i Rumuna. Na to Knjaz mene zapita: "Je l te g. Piroćanac da nam se Rusije valja čuvati, kao što kaže g. Kantakuzen?", na što je odgovorim da g. Kantakuzen nema, čini mi se, razloga ni sa Francuskom hvaliti se, jer je ona Rumuniju pre nekog vremena Austriji u zamenu za Veneciju nudila, a što je glavno, Francuska je danas, za svakog koji gledati zna, nas na Istoku smejanoj austrijskoj veličini žrtvovala. Na protiv, ruska politika ne izgleda da je tako opasna, što više da nam je ona jedina za sad prijateljska. Tu se razgovor preseče. Druge večeri, pošto je Knjaz već pred senatorima govorio kako je i Vlasima krivo što smo gradove dobili, započne se razgovor o gradovima, i ja počnem veselim tonom ocenjivati koristi, koje mi otuda imamo, našto g. Kantakuzen zaište dozvoljenje da baci malo hladne vode na moj entuzijazam i reče mi, da mi imamo zahvaliti pariskoj izložbi za dobitak gradova, a da nije toga bilo Francuska nikada ne bi saizvolila da se želja zadovolji. Lako mi je bilo reći g. Kantakuzenu, da je to upravo naša zasluga što smo se od okolnosti koristiti umeli, da je to dokaz naše zrelosti, od koje se srpstvo dobrim posledicama nadati može; no šta onda ostaje, dodadoh, od jučerašnjeg tvrđenja da nam je Rusija opasna a Francuska jedini iskreni prijatelj. O politici preda mnom nije bilo više reči, no u ovoj zacelo nije traga ostavila politička misija g. Kantakuzena.

    Francuski konzul Vist upozoravao je Cetinje na srpsko lukavstvo i izdaju od 1862. godine
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Mimo pomoći za zemljotres iz 1979 (koju nam nabijaju na nos svakom prilikom pa predlažem da im vrnemo te pare) ne sjećam se da su ikad išta pomogli. No su uvijek odmagali koliko su god mogli. Ovo se ne osnosi na narod nego na institucije države. Sami Srbi su prema Crnogorcima pored iskrene ljubavi gajili osjećaj dubokog poštovanja. Kad su tamo pristigli ovi naši naturalizovani Srbi đavo je odnio zafrkanciju. Čak i danas teško možeš čuti Srbina da mu iskreno nije žao što smo se odaljili, ali su zato naturalizovani Srbi puni mržnje i prijezira prema svojim prijetcima i nekadašnjoj domovini. Pa na samom ovom forumu to možeš primjrtiti.
    Haha, cuveni 15 april 1979.
    Na stranu sto je to period SFRJ i uzajamne pomoci medju republikama i pokrajinama, to je dogadjaj u kojem su Crnoj Gori u pomoc pritekli svi, od Triglava, do Djevdjelije. Niko ne pominje pomoc iz Bosne, Hrvatske i Slovenije, a svi se u Srbiju prse sa nametnutim doprinosom za Crnu Goru.
    Ja se iskreno zahvaljujem svima koji su od usta odvajali da se po Crnoj Gori podignu skole, bolnice, putevi, popravi vodovod, ... a onima koji tu pomoc koriste da i dalje jasu izgubljene iluzije iz vremena Ibra Garasanina... samo neka su zdravo!

    Medju ovima drugima barjace upravo ovi "dodigaoci" koje si pomenuo, koji bastine svoje junacko porijeklo iz "ne znam kako se zove mesto, ali je iz okoline Cetinja", i koji izigravaju epske velicine i spartanske neotesane ljubavnike pred ubudjalim terazijskim damama.

    No, braco Srbi, ajte malo brojeva, dajte ljubav na papir, da vidimo koliko ste ulagali u cvijet srpstva, a kolika je crnogorska cijena naivnih iluzija poetski nadarenih Gospodara.
    - Ladan ko taština duša -

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zaboravih da reknem ,vele e su ni dzade izgradili a mi i dalje imamo dzada koje Konung Nidzo Ii Austrougari gradili ,pa se pitam kudj se djedose te silne dzade hahahahahahhahahah !
    Last edited by Zvek_Zivi; 27-11-07 at 10:55.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  8. #8
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Danmark
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvek Zivi
    dje se moze kupita ta knjiga "krvavi dnevnik Karadjordjevica"? Rado bi je procita no jedino sto mogu da nadjem su nekoliko stranica.

    zivi bili

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KingofDenmark View Post
    Zvek Zivi
    dje se moze kupita ta knjiga "krvavi dnevnik Karadjordjevica"? Rado bi je procita no jedino sto mogu da nadjem su nekoliko stranica.

    zivi bili
    Evo ga taj tekst.
    http://montenegrina.net/pages/pages1...jordjevica.htm

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Heh, ali svi dobro znamo da je istina (pa i istorija) ono u sta ljudi vjeruju da je istina. Kada bi neko potpuno neutralan (po mogucnosti sa druge planete) posmatrao odnose Crne Gore i Srbije, odnosno drzava na ovom prostoru od doseljavanja Slovena do danas, sasvim sigurno ne bi vidio "bratske" narode koji su se medjusobno pomagali i voljeli.

    Ali propaganda nije nista novo.

  11. #11
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Danmark
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    super. fala ti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 17:16
  2. Precicom do nezavisnosti
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 59
    Last Post: 23-02-05, 14:35
  3. Ustavna Povelja
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 26-12-04, 02:24
  4. IFIMES: Pobjeda radikala i produbljivanje krize!!
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 9
    Last Post: 13-06-04, 15:11
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •