Results 1 to 17 of 17

Thread: Ikone XX vijeka Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ikone XX vijeka Crne Gore

    Tesko ih je sve nabrojat sve koji su se u xx vijeku na ovaj ili onaj nacin nasle u dodir s njom i njenom istoriom,kulturom,Politikom,sportom....

    1.Kralj Nikola
    2.Ivo Vrana
    3.Serdar Janko Vukotic
    4.Kapetan Krsto Popovic
    5.Kraljica Jelena Savojska
    6.Princeza Ksenija
    7.Nikola Lopicic
    8.Janko Djonovic
    9.Jovan Tomasevic
    10.dr Sekula Drljevic
    11.dr Savic Markovic Stedimlija
    12.Sava Kovacevic
    13.Milovan Djilas
    14.Blazo Jovanovic
    15.Veljko Milatovic
    16.Major Pavle Djurisic
    17.Bajo Stanisic
    18.Gojko Kruska
    19.Aleksandar Leso Ivanovic
    20.Mihailo Lalic
    21.Radovan Zogovic
    22.Risto Ratkovic
    23.princ Mihailo Petrovic
    24.Petar Lubarda
    25.Milo Milunovic
    26.Filo Filipovic
    27.Pero Pocek
    28.Zan Pol Sartr
    29.Vlado Kapicic
    30.Tito
    31.Danilo Kis
    32.Pavle Djonovic
    33.Cedo Vukovic
    34.dr Milosevic(zaboravio sam ime ako neko zna neka kaze,covjek je isao u Etiopiju i lijecio besplatno,dobiynik je najvisih drzavnih znamenja ove siromasne africke drzave)
    35.Matija Beckovic
    36.Jevrem Brkovic
    37.Sreten Asanovic
    38.drBranko Kostic
    39.Mitropolit Danilo Dajkovic
    40.Mitropolit Amfilohije
    41.famozna trojka Momir,Milo,Sveto
    42.Slavko Perovic
    43.Radovan Karadzic
    44.Arkan
    45.Vladika Antonije Abramovic
    46.Don Branko Sbutega
    45.Dejo Savicevic
    46.Pedja Mijatovic
    47.Damir Usenagic
    48.Zeljko Banicevic
    49.Maja Bulatovic
    50.Ivan Strugar
    51.Zoran Kalezic
    52.Ksenija Cicvaric
    53.Zuti Serhatlic
    54.Perper
    55.Slobodan Milosevic
    56.Veljko Bulajic

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kuci sam il' nisam kod kuce....
    Posts
    150
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve sam znao, al ko je Veljko Bulajic ?
    izbacio bih Sveta i ubacio Paspalja.
    Bandicki = SCARFACE

  3. #3
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Location
    Posts
    364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bandicki
    sve sam znao, al ko je Veljko Bulajic ?
    izbacio bih Sveta i ubacio Paspalja.
    Veljko Bulajić je jedan od najboljih reditelja crnogorskih(Šćepan Mali,Sutjeska itd.).Živi u Zagrebu.

    Ja bih ubacio u ovaj spisak Dušana Vukotića jedinog našeg oskarovca.Dobio je oskara za animirani film Surogat?(valjda se film tako zvao)

  4. #4
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nijesam znao ovo za ovog Vukotica ali svakako zanimljivo.....


    Sigurno ima jos koje smo preskocili..ako se $etim dodacu,a do tada ocekujmo jos forumasa

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Re: Ikone XX vijeka Crne Gore

    Hm, ja sam "ikone" dozivljavao kao pozitivne likove, ali ako je bas o ljudima koji su obiljezili jedno vrijeme, onda ajde

    Iako par njih bih bas izbrisao, pocevsi sa Pavlem Djurisicem, Jevremom Brkovicem... malo sam razmisljao i skontao da si ipak u pravu. I jedan i drugi (kao i vecina njih sa liste) predstavljaju jedno od lica CG. Ovaj krvolocnu mrznju prema inovjercima, a ovaj drugi intelektualno poltronstvo.

    A gdje je tu npr. Rade Glomazic, pjevac (sa Zabjela 8) ) Kojota, grupe koja je snimila prvi punk singl u CG "Mangupi za prevlast svakodnevno ginu (proslost samo truje okolinu)"?
    - Ekipa iz Mozak Eliminatora- Misko Djukic i Sejdo Alijaj (nezaboravni "Mafijas")
    - The Books of Knjige
    - Omladinski grafiti ("Grafiti inaugurisu nove zivotinjske vrste: Zabjelski prerijer- posto ne poznaje fundamente saobracajne kulture, uglavnom egzistira kao fleka na kolovozu; svoji su na svome, sto je incestna karakteristika ove rase")
    ....
    Vecina ljudi je zla

  6. #6
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HIGHLANDER View Post
    Veljko Bulajić je jedan od najboljih reditelja crnogorskih(Šćepan Mali,Sutjeska itd.).Živi u Zagrebu.

    Ja bih ubacio u ovaj spisak Dušana Vukotića jedinog našeg oskarovca.Dobio je oskara za animirani film Surogat?(valjda se film tako zvao)
    Jest, film se zvao Surogat, evo linka pa mozete i pogledati crtic koji je osvojio OSCARA:


    Dusan se rodio u Bileći - BIH, a skoro cijeli zivot je proveo i radio u Hrvatskoj gdje je i umro 1998, tako da ovo "nas" mogu koristiti i neki drugi
    Filmska godina Dušana Vukotića — surogatna bajka

    Možda su malom Dušku odmalena pričali bajke? Ili ih je sam sebi izmišljao i pričao u grubu i lijepu okružju kamena i neba oko rodne mu Bileće? I proveo cijeli život pričajući bajke svoj djeci svijeta. Crtajući ih, da budu još ljepše i zanimljivije.
    Redatelj, scenarist, crtač, animator, karikaturist, autor stripova i filmski pedagog Dušan Vukotić rođen je 7. veljače 1927. u Bileći. Bilo mu je dvanaest godina kad je počeo Drugi svjetski rat, a četrnaest kad je rat stigao i do nas. Odlazi u partizane, ali se u ratu ne bavi puškama i smrću. On tamo crta karikature. Priča bajke.
    Nakon rata studira arhitekturu u Zagrebu i javlja se kao karikaturist u Kerempuhu, gdje 1953. objavljuje strip Špiljo i Goljo — prehistorijski ljudi, koji je svojevrsna preteča kasnije američke, globalno popularne inačice Obitelji Kremenko. Objavljuje i u Ježu, Vjesniku, Filmskoj kulturi i drugim listovima.

    Početkom pedesetih godina prošloga stoljeća ostvaruje i prve kontakte s crtanim filmom. U Duga filmu realizira 1951, s J. Sudarom, svoj prvi film, Kako se rodio Kićo. Pričanje bajki dobiva novu dimenziju, njegovi crteži oživljuju, postaju pokretni, a zaraza filmom nadvladava ozbiljno životno usmjerenje prema arhitekturi i Vukotićse posve posvećuje animaciji.
    U Začaranom dvorcu u Dudincima Fadila Hadžića (1952) bio je glavni crtač i animator, a 1954. i 1955. realizira seriju od trinaest kratkih reklamnih crtića, s N. Kostelcem i skupinom suradnika, i većse tada bacaju na istraživanje reducirane animacije. Od prvih radova nastalih u maniri Walta Disneya brzo se okreće vlastitom izričaju i osobitoj crtačkoj morfologiji, koja se sastoji od bijele ili akvarelno tonirane plohe po kojoj se razigrava plošni, dinamični grafički ornament likova i dekora. Stvara svoj poseban, prepoznatljiv, osebujan i bajkovit svijet.

    Realizira i prvi projekt novoosnovanoga Studija za crtani film Zagreb filma, Nestašni robot, kao prvu u nizu parodija na žanrovske kinomodele. Ubrzo se od svoga viđenja znanstvene fantastike okreće vesternu, filmom Cowboy Jimmy (1957), pa parodiji trilera s Velikim strahom (1958), gangsterskom filmu s Koncertom za mašinsku pušku (1958) i opet znanstvenoj fantastici s Kravom na Mjesecu (1959). Stil je većposve zaokružen i prepoznatljiv, a potreba za pričanjem bajki čini se sve jača, pa se osim niza bajkovitih elemenata u svim dotadašnjim filmovima prepušta i čistom pričanju bajki i snima Čarobne zvuke (1957) i Abra kadabra (1958).
    Karikaturist u njemu opet se budi pa snima satiru Rep je ulaznica (1959), a duboko promišljanje i proživljavanje svijeta pokazuje i crtanom ekranizacijom nostalgična, gotovo čehovljevskog izričaja, filmom Osvetnik iz 1958.
    Filmove najčešće ostvaruje s crtačima A. Marksom, B. Kolarom i Z. Grgićem, animatorima V. Jutrišom i V. Kostanjšekom, te scenografima Z. Bourekom, Z. Lončarićem, P. Štalterom, I. Voljevicom i K. Tompom.

    Pripovjedač bajki i sam proživljava bajkoviti uspon i doživljava bajkovita priznanja. Nagrađivan je na brojnim domaćim i stranim festivalima i najnagrađivaniji je autor u filmskoj povijesti bivše Jugoslavije. Tako za Piccolo (1959) dobiva nagrade u Londonu, Beogradu, Oberhausenu (za koji je 1964. izradio i animiranu festivalsku špicu), Corku, Karlovim Varima, Ciudad de Mexicu. Igra (1962) je nagrađena u Beogradu, Annecyju, Londonu, Oberhausenu, Mannheimu, Corku, Cannesu, Melburneu, Pragu, Milanu, San Franciscu, a Mrlja na savjesti (1968) u Corku. Opera cordis (1968) nagrađen je u Beogradu, Atlanti, Mamaji, Ars gratia artis (1970) u Beogradu, Atlanti, Londonu, a i drugi su mu filmovi, poput Gubecziane (1974) i Skakavca (1975), donijeli brojne nagrade i priznanja.
    Za Surogat (1961) dobiva Oscara za najbolji crtani film, kao prvi animirani film izvan SAD, a osvaja i nagrade u Beogradu, Bergamu, Corku, San Franciscu, Oberhausenu...Možda je Surogat autoironična autobiografska priča? Simpatični debeljko koji živi okružen artificijelnim osobama i predmetima, u svijetu na napuhavanje, i sam se na kraju filma ispuše. Život je samo san, privid, bajka, kaže Dušan Vukotić, misleći možda kako je i njegov bajkoviti svijet tek privid. Ali, s koliko ljubavi, nježnosti i ljepote!
    Sve do danas Surogat ostaje i jedinim hrvatskim dobitnikom Oscara.
    Dušan Vukotićsnimio je i tri cjelovečernja igrana filma, Sedmi kontinent (1966), opet bajkovitu metaforu o novom svijetu koji stvaraju djeca, a utemeljen je na igri, ljubavi, razumijevanju i miru, Akcija stadion (1977), koji aktualizira revolucionarnu prošlost, opet s porukom da je budućnost svijeta jedino moguća ako se gradi na toleranciji i prihvaćanju različitosti te Gosti iz galaksije (1981), bajkovitu znanstvenu fantastiku, a i za njih je nagrađivan na festivalima u Puli, Trstu, Teheranu.
    Golemo znanje i iskustvo prenosi mlađim kolegama kao predavač filmske režije na Akademiji za kazalište, film i televiziju u Zagrebu. Bavio se i teorijom animacije.
    Uz veliki autorski prinos bavio se i problemima struke i kulture općenito, bio je duboko uronjen u tokove kulturnog i društvenog života, a za svoju je djelatnost dobio i Nagradu grada Zagreba, Vladimira Nazora, i druge.
    Ministarstvo kulture RH, Zagreb film, Hrvatski filmski savez i Društvo hrvatskih filmskih redatelja odlučili su, u povodu deset godina od smrti Dušana Vukotića, zajedno evocirati uspomenu na jednog od najuglednijih hrvatskih filmskih stvaratelja, jednog od najplodnijih autora zagrebačke škole crtanog filma i jednog od utemeljitelja Zagreb filma i Animafesta.

    Prva retrospektiva crtanih filmova Dušana Vukotića, pod naslovom Od klasične do modernističke animacije, u izboru Hrvoja Turkovića, s filmovima nastalim od 1951. do 1958, prikazana je u kinu Tuškanac 25. veljače, a isti je program nakon toga prikazan u Čakovcu i Požegi te se priprema njegov obilazak i po drugim središtima filmske umjetnosti u Hrvatskoj. Program će biti prikazan i na Festivalu djeteta u Šibeniku, lipnja ove godine. Prepuna dvorana kina Tuškanac na dvjema projekcijama najbolje je posvjedočila da Vukotićevi filmovi sve do danas nisu izgubili na zanimljivosti i privlačnosti, iako su nastali u doba kada su roditelji današnjih mladih gledatelja i sami bili djeca.
    Drugi program, naslovljen Dušan Vukotić— grafički i animacijski eksperimentator, bavi se njegovim stvaralaštvom od 1958. do 1970.
    Sva tri igrana filma Dušana Vukotića potkraj srpnja ove godine bit će prikazana u okviru popratnoga programa Festivala igranog filma u Puli.
    Bajka se nastavlja.
    Btw
    Moglo bi se naci mjesta tu i za Milku Babovic, atleticarku i prvu zenu - sportsku komentatorku (legendarni prijenosi umjetnickog klizanja - dvostruki aksl, dama u sljokicama )
    Last edited by Vukasin Micunovic; 29-05-07 at 14:16.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HIGHLANDER View Post
    Veljko Bulajić je jedan od najboljih reditelja crnogorskih(Šćepan Mali,Sutjeska itd.).
    Neretva.

    Sutjesku je rezirao Stipe Delic.

    Btw, ne samo crnogorskih, nego YU prostora.

    ***

    A dje vam je Dr. Kulisic npr?
    - Ladan ko taština duša -

  8. #8
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    In A Wordless Chamber
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    The Books of Knjige.

    Može li Bred Pit, koji je svoj prvi film snimio upravo na našem primorju?
    Reality is overrated.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    34.dr Milosevic(zaboravio sam ime ako neko zna neka kaze,covjek je isao u Etiopiju i lijecio besplatno,dobiynik je najvisih drzavnih znamenja ove siromasne africke drzave)
    dr Simo Milosevic


    x) dr Vukashin Markovic - Drugi covjek pored Lenjina u Oktobarskoj Revoluciji

    Navesti Savu Kovachevica - obichni narednik u vojsci Stare JU, a ne staviti Nikolu Kovachevica fakultetski obrazovanog covjeka, osnivacha KP Kine i USA... Strashno.

    Dr Gvozdenovica nema, auuu.

    Za skolovane CG-ce nista?

    Navesti Branka Kostica umjesto njegovog strica Ilije Kostica, spanskog borca,nije fer.

    Komandant Lovcenskog Partizanskog odreda Vuckovic, kasniji Nacelnik General staba bivse YU.
    Nema ni jednog Popivode, a oni su dali 3 narodna heroja...
    Svetozar Vukmanovic Tempo,
    Peko Dapchevic,
    Arso Jovanovic,
    ..... iha.
    Last edited by gingis kan; 02-06-07 at 12:32.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    Arso Jovanovic
    svaka cast!



    PS: Ja bih stavio i onog sreckovica sto su ga u Stokhlmu uhvatili kako dinamitom lovi ribe
    Vecina ljudi je zla

  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    dr Simo Milosevic


    x) dr Vukashin Markovic - Drugi covjek pored Lenjina u Oktobarskoj Revoluciji

    Navesti Savu Kovachevica - obichni narednik u vojsci Stare JU, a ne staviti Nikolu Kovachevica fakultetski obrazovanog covjeka, osnivacha KP Kine i USA... Strashno.

    Dr Gvozdenovica nema, auuu.

    Za skolovane CG-ce nista?

    Navesti Branka Kostica umjesto njegovog strica Ilije Kostica, spanskog borca,nije fer.

    Komandant Lovcenskog Partizanskog odreda Vuckovic, kasniji Nacelnik General staba bivse YU.
    Nema ni jednog Popivode, a oni su dali 3 narodna heroja...
    Svetozar Vukmanovic Tempo,
    Peko Dapchevic,
    Arso Jovanovic,
    ..... iha.
    Ovaj post sam postavio odavno i sad nesto listam po forumu i nadjem ga!!!

    U potpunosti se slazem s tobom!!! Vuckovic koga si spomenuo se zva Ljubo inace narodni heroj, upoznao sam mu sina prije nekoliko godina.

    Sto se tice Nikole Kovacevica Starog, tu si imao 1000% pravo. Izvaredan politicar i revolucionar, inace predratni nastavnik i politicki robijas. Njegovo djelo je sigurno za izucavanje na politickim naukama. Mozda prvi pravi profesionalni politicar u CG

    Takodje zaboravio sam i najfascinantniju (moju) licnost iz crnogorske istorije, a to je Pero Cetkovic, jugoslovenski predratni oficir, kojije nekoliko mjeseci nakon kapitulacije uspjesno ratovao sa svojom cetom po dalmatinskim planinama, prvi komadant Lovcenskog-partizanskog odreda, obucilac partizanske gerile u predustanackoj pripremi, vrsni strateg i sto je najbitnije prvi komadant prvog Bataljaona prve proleterske brigade (licno mu je tito urucio jugoslovensku zastavu). Nikad nije bio clan KPJ, narodni heroj!!!

  12. #12
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pomenuse vec Vukotica, coek je vjerovatno vise Hrvat nego Crnogorac... Ali neka ga, dobio je oskara

    Ono sto je vec ogromni propust jeste Zivko Nikolic, kao i njegov prezimenjak Vito. Takodje, neki sa spiska nemaju puno veze sa CG (iako bih volio da je tako). Konkretno, mislim na Kisa. Odje je bio samo u toku srednje skole i, po onome sto je zabiljezio o nasoj prijestonici, to mu nije bilo najljepsih nekoliko godina

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ljubo Cupic?
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  14. #14
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    vjerujem da si imao anjbolju namjeru sa ovom temom, ali mislim da nijesi imao kriterijum kad si sastavljao listu, jer ima ljudi koji su bas obiljezili i ostavili trag u CG (bio on pozitivan ili negativan) a ima onih koji su samo ``zivjeli`` kao ja ili ti... Pa cak mislim da ima i poneki sportista bolji od ovih koje si nabrojao....
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  15. #15
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema problema komsija samo daj svoje prijedloge, ne pravimo top listu nego listu na koju moze bit i milion imena ako treba...

    Kao sto vidis ne diskutuje se o vrlo bitnim osobama nego o osobama koji su ostali na rubu spoznaje javnosti, tako da s emoze naucit dosta o njima i o neklima za koje nijesi/smo znali ranije

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,698
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    842
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bana View Post
    29.Vlado Kapicic
    Vlada meces a nema Jova ...
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  17. #17
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Danmark
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moga bi i ambasador Vladimir Rolovic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •