Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213
Results 301 to 312 of 312

Thread: Srbijanski udzbenik istorije za treci razred gimnazije - O Crnoj Gori

  1. #301
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Lovćenac je mjesto đe ima 90% Crnogoraca, to je tako moralo bit. I to je u Vojvodini.
    Zar Vojvodina nije Srbija?!?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #302
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Zar Vojvodina nije Srbija?!?
    A bilo je i Kosovo do prije nekoliko godina

  3. #303
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by neTko_iz_mase View Post
    Procitao si da je Misic sa Durmitora?! To mi je najvaznije! Hvala!

    Evo vidji, da sam monarhista, pa da sam ovo, ono... Brate, bilo koju zastavu iz crnogorske istorije ne nose Srbi iz Crne Gore, vec iskljucivo zastavu drzave Srbije. U tome je problem...

    Nikola - ja ga ne volim. Samo toliko, da ne pocinjem sad ko je koga posrbljavao i koliko dugo i zasto su pojedini srbovali. Kakve sam odgovore dobio, takve cu i da dajem. Uostalom, nije se desilo u istoriji foruma da neko nekoga ubijedi u suprotno.

    Sve ja mogu da svarim, ali ovo vezano za zastave je dokazalo ko je ko u Crnoj Gori.

    Poz!
    Da reon ti je ispravan.
    Inače nečije etničko porijeklo ne uslovljava i njegovo nacionalno opredijeljenje. Nacionalno opredijeljenje je vezano sa emocilama i političkim opredijeljenjem (od danas dośutra što ti se kad svidi pa slobodno jedan čovjek može u toku života biti nacionalno opredijeljen za nekoliko raznih nacija) a pripadnost narodu se određuje porijeklom odnosno pripadnošću etničke grupe (običaji, jezik, kultura, istorija,... i to znači da pripadnost etničkoj grupi zavisi od rođenja i ima se do smrti i prenosi se na đecu).
    Da se kod "c"rnogoraca odnosno nacionalnih Srba iz Crne Gore radi o emocionalnom opredijeljenju govori korišćenje zastava Republike Srbije. Da se rdi o etničkim srbima koristili bi narodnu zastavu Srba koja je trobojnica bez grba. Naravno ona nije efektna i ne izaziva toliku nervozu kod Crnogoraca pa je i ne koriste a i inače nemaju nikakav ośećaj prema toj zastavi jer i nijesu etnički nego politički Srbi.

  4. #304
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    531
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Da reon ti je ispravan.
    Inače nečije etničko porijeklo ne uslovljava i njegovo nacionalno opredijeljenje. Nacionalno opredijeljenje je vezano sa emocilama i političkim opredijeljenjem (od danas dośutra što ti se kad svidi pa slobodno jedan čovjek može u toku života biti nacionalno opredijeljen za nekoliko raznih nacija) a pripadnost narodu se određuje porijeklom odnosno pripadnošću etničke grupe (običaji, jezik, kultura, istorija,... i to znači da pripadnost etničkoj grupi zavisi od rođenja i ima se do smrti i prenosi se na đecu).
    Da se kod "c"rnogoraca odnosno nacionalnih Srba iz Crne Gore radi o emocionalnom opredijeljenju govori korišćenje zastava Republike Srbije. Da se rdi o etničkim srbima koristili bi narodnu zastavu Srba koja je trobojnica bez grba. Naravno ona nije efektna i ne izaziva toliku nervozu kod Crnogoraca pa je i ne koriste a i inače nemaju nikakav ośećaj prema toj zastavi jer i nijesu etnički nego politički Srbi.

    Gledajuci svatovske kolone po Podgorici, primjetio sam da se, kod onih koji nose trobojke, najvise isticu trobojka bez grba, ili sa srebrnim grbom Petrovica, sto je, po meni, ispravno. Nisam primjetio da se puno koristi drzavna zastava Srbije, niti bih je recimo ja koristio u te svrhe.

  5. #305
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Prvi tekst je pamflet, neobjektivna kojestarija, a drugi tekst nije sporan ni po cemu.

    Velika glupost kako je tako nekvalitetan clanak mogao uci u udzbenike, jer osim sto je nevesto napisan, potencijalno je i opasan. Samo ovde i samo sada tako nesto moze da se desava. prvo me je zacudilo sto se ovoliko strana ispisalo o tome, ali s pravom: jer ne radi se o novinskom clanku nego o udzbeniku.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  6. #306
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosanac View Post
    Već sam prije rekao, ali da ponovim: nije bilo potrebe ubacivati lična mišljenja, neka činjenice govore za sebe. Nisam pročitao udžbenike drugih država, ali zaista ne vjerujem da su išta bolji. Ovdje Radoš, ovdje Šerbo, tamo neki Hrvoje ili Muamer. Ja sam učio iz knjiga iz doba S(F)RJ, one su bile mnogo bolje. Jedino gdje se politika miješala je bio raspad SFRJ i posljedice.

    Nemoj sada početi kako u vašem udžbeniku toga nema

    Nemam baš lijepo mišljenje o bosanskom i crnogorskom jeziku i CPC, ni o novohrvatskom jeziku. Moračeš se zadovoljiti ovim, da sad počnem detaljno obrazlagati, ova rasprava se nikada ne bi završila. A sad moram ići, nemojte puno pisati da bi se pisalo, treba to ujutro i pročitati.



    Nisam to rekao. Bosanski muslimani su islamizovani Srbi i Hrvati i slavenizirani Turci.
    Svi jezici na štokavskom području bivše SFRJ su preimenovani srpskohrvatski odnosno hrvatskosrpski jezik i zapravo su još uvijek taj jedan jezik bez obzira kako se danas naziva. Ne smije se zaboraviti da je standard za taj srpskohravatski jezik bio jezik kojim se govorilo u Crnoj Gori to jeste crnogorski jezik kako su ga nazivali sami Crnogorci. Taj jezik se razlikovao od jezika Hrvata i Srba jer su oni govorili drugačijim jezikom i imali su razvijenu literaturu na njima. Uvođenje novoga jezika nije prolazilo lako i bilo je puno otpora naročito kod Srba. Oni su taj jezik nazivali telećim (nijesu bili maštoviti kao njegovo preosveštenstvo mitropolit SPC za CG Amfilohije koji ga je nazivao majmunskim). Danas isti Hrvati tvrde da se taj jezik oduvjek govorio u Hrvatskoj jednako kao što Srbi tvrde. Zapravo se radi o jeziku ljudi naseljenih po ispražnjenim zemljama Srbiji i Hrvatskoj, a koji su se tamo naselili iz Crne Gore, Hercegovine i Dalmacije. Sad ispada smiješno da jezik koji je uzet od Crnogoraca i proglašen srpskohrvatskim, poslije propasti projekta velike zajedničke države, svi svojataju kao svoj jezik na čemu im niko ne zamjera a zamjera se jedino Crnogorcima što ga imenuju kao svoj, Naravno da to nije smiješno nego se radi o podloj namjeri imperijalnih interesa lokalnih sila da ponište pravo na postojanje Crnogoraca i njihove države.

  7. #307
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hokmun View Post
    Gledajuci svatovske kolone po Podgorici, primjetio sam da se, kod onih koji nose trobojke, najvise isticu trobojka bez grba, ili sa srebrnim grbom Petrovica, sto je, po meni, ispravno. Nisam primjetio da se puno koristi drzavna zastava Srbije, niti bih je recimo ja koristio u te svrhe.
    Svatove zaista nijesam gledao ali i ono rijetko što vidim po nekad više ih je bilo sa grbom Srbije. No pazi vidim ih godišnje 2-3 što tvoju procjenu čini vrlo vjerovatnom.
    Last edited by FORMICA; 02-03-11 at 14:03.

  8. #308
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Lovćenac je mjesto đe ima 90% Crnogoraca, to je tako moralo bit. I to je u Vojvodini.
    Vojvodina danas je preko 70 % Srpska jer, useljelo se 50 % pravoslavnije krajiskih izbjegilica od 50 tih do 90-tih, hercegovaca na tisuce odma poslije 2 sv rat, a i Crnogoraca pravoslavnije na tisuce oni su svi pot jedan... danas je slika vojvodine Srpskije ngo sto je ikat u povijesti bila, no,etnicki to su sve Crnogorci ( Krajisnici- Hercegovci- Banja lucani)- no ipak politicki predjeljeni Srbi, pa tako vi u srid srpske Vojvodine zivi slobodno, moli se Bogu i govori svojiejem jezikom Crnogrska zajednica ,sa CPC,mozda i biolje i jace nego i u samoj Crnoj Gori!
    Neka ste vi nama dobro,dragi nasi, i manje se bojte!

  9. #309
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ajmo LOCK!
    Dosta je komedije..

  10. #310
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Dajte kumim ve Bogom velikijem nemote jos zakljucavat temu, red je da Bosancu damo jos jednu priliku da nam objasni ko smo, sto smo i odakle smo . . .

  11. #311
    Join Date
    May 2007
    Location
    TITOvGRAD
    Posts
    708
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosanac View Post
    Izdaje vas rođeni kralj u čije ime je podignut Božićni ustanak? :???: Opet, toga ima samo u Crnu Goru.
    Ja sam govorio o jednom drugom problemu. Nije ti prvi put da me quotujes i odgovoris nesto skroz deseto! Ako je ovaj odgovor trebao da ima veze sa onim sto sam ja napisao -



    U nijednom drugom građanskom ratu nisu nastradali civili? Nećeš Petroviće, dobro. Može li Miljanov, Novica Cerović, Stjepan Mitrov Ljubiša? Jesu li oni ubili nekog Crnogorca?
    Opet, totalna glupost! Ne radi se o ratu, pa samim tim ni o kolateralnoj steti! Radi se o njihovom pljackanju crnogorskog naroda i silovanju stotina i stotina zena. Svaka koja im se svidjela na dvor je isla. Ko se usprotivi, metak/sablja! Shvati to kao zloupotrebu moci...

    Znači, u Crnoj Gori na početku srpstvo nije bilo sinonim za pravoslavlje? Šta je onda označavalo? (Veliko)srbina Nikolu je makla druga grupa velikosrba. Imas li neki dokaz da Zelenaši nisu sebe smatrali Srbima?
    Odlicno! Hvala. Ako je tako, jos bolje! Ovim si dokazao ono sto mi tvrdimo svo vrijeme!

    Da, slažem se, istorija počinje mnogo prije Petrovića i Mihajla Vojislavjevića. A utisak je da nju ne želite da znate. Ili da imate mnogo bolje mišljene o SPC od mene.
    Ah!


    [/quote]
    Hrabrost nije odsutnost straha, vec otpor prema njemu!

    Bolje imat' cerku kurvu, nego Stiva Kera!

  12. #312
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    Ne, stvarno, zaključajte, nema smisla više.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: knjige za IV razred gimnazije
    By SteffaN in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-10, 19:31
  2. P: Knjige za I i II razred Gimnazije.
    By An0n1mUs in forum Ostali oglasi
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-10, 16:57
  3. Knjige za 3. razred gimnazije - POVOLJNO
    By BoDz4 in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-10, 00:41
  4. P:knjige za prvi i treci razred gimnazije
    By Techno_maniac in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-10, 12:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •