Results 1 to 23 of 23

Thread: PLJAČKANJE korisnika Data Roaming-a

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default PLJAČKANJE korisnika Data Roaming-a

    Nijesam pronašao topic na temu žalbi na cijene Data Roaming-a - pa evo da pokrenem jedan.

    Ovo je ujedno i UPOZORENJE ostalima da u roaming-u DOBRO PAZE koliko Interneta troše. Naime - ukoliko, primjera radi, idete za Hrvatsku i želite na vašem fancy telefonu pogledati trenutnu poziciju na Google Mapi, učitati detalje, otvoriti attachment putem e-mail-a, pregledati kakvu Facebook galeriju slika i sl. - razmislite dva puta - jer su cijene MASNE bez ikakvog logičnog objašnjenja?!

    Dakle - kolega je bio u Zagrebu i tamo htio da pogleda poziciju na Google Mapi - data roaming je uključio na svega par minuta i po povratku doma zatekao račun od bezmalo 295 EUR samo na ime Data Roaming-a!

    Evo izvoda iz Telenorove pljačkaške tarife za roaming:



    i njegovog listinga računa:



    Na kome se vidi da se 1 sekund data roaming-a obračunava otprilike 1 EUR (kod T-Mobile-a).

    Imaju li ovako visoke cijene, u eri tehnološke revolucije i visokog stepena Internet penetracije (što veli Vujica Lazović) - moralnog i ekonomskog opravdanja - imajući na umu da Internet zaista u današnje vrijeme nije luksuz - pa čak ni u roamingu!

    Kako je moguće da je cijena 2 GB u lokalu = cca 20 EUR (+ dobijete modem na upotrebu, a postoji i flat), a tih 2 GB u roaming-u bi platili 17 hiljada EUR (dakle: 870 puta više!). To uz uslov da ste mentalno poremećeni - pa potrošite toliko podataka u roaming-u, ali samo želim naglasiti odnos cijena?!

    Ima li ovaj gigantski odnos IKAKVE veze sa inteligencijom, makar i primitivnom/primordijalnom ?!

    Mogu da shvatim da je cijena SMS poruke u roaming-u oko 5.69 puta skuplja u odnosu na SMS poruku poslatu u lokalnoj mreži, i mogu da shvatim da je minut razgovora (odlaznog poziva) u roaming-u oko 14 puta veći u odnosu na minut razgovora u lokalnoj mreži - ali NE MOGU da shvatim kako je 1 MB transferovanih podataka u roaming-u 35 i više puta veći u odnosu na onaj transferovan u lokalu?!

    K'o što jedna gospođa odavde kaže: "pa da ga nose na leđa - jeftiniji bi bio!" :mad:

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Mislim da je kod telenora 1Mb=4.5e u roamingu...

    Imali smo jedan takav izlet u firmi od 180e, a na tel. su se samo primali headeri od mailova (7 dana)...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  3. #3
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    Znači minut ipo konekcije, 12MB prenesenih podataka - PAF! 100€?! Predivno.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Mislim da je kod telenora 1Mb=4.5e u roamingu...
    Nemaš što misliti Igi. Evo ti cijene crno na bElo - 8.5 EUR za 1 MB ako ideš put Zapada ili bilo đe drugo da se ne radi o Srbiji, Bosni i sl.

    Da sam ponio tamo svoj telefon koji sam svako malo čekira e-mail - srce bi me okinulo po povratku doma...

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    1,666
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    150
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    opekao sam se i ja jednom i to bas u hrvatskoj. ali to je tako skoro kod svih provajdera. 1mb u tele2 mrezi u hrvatskoj je oko 8 eura.(znaci kada su oni u roamingu)

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Nemaš što misliti Igi. Evo ti cijene crno na bElo - 8.5 EUR za 1 MB ako ideš put Zapada ili bilo đe drugo da se ne radi o Srbiji, Bosni i sl.

    Da sam ponio tamo svoj telefon koji sam svako malo čekira e-mail - srce bi me okinulo po povratku doma...
    E onda mi mozda imamo neku cijenu sa 50% popusta jer smo im dobri korisnici
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  7. #7
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    82
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne, ne, oni nas sigurno ne pljackaju. Eto pitajte onu nasu agenciju koja se bavi tim stvarima. Cini mi se da skoro izjavise kako imamo najbolju i najjeftiniju mobilnu telefoniju na svijetu (malo karikiram, ali to su otprilike rekli). Garant ce nesta izjaviti i povodom ovoga. Sigurno ce reci da je to najjeftinije, nego mi ne znamo.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka mi neko objasni kako je moguće da 1 MB Internet saobraćaja u roamingu košta 8.50 EUR, a minut razgovora = 1.30 EUR ?!

    U tehničkom smislu - nije ništa skuplje propustiti 1MB saobraćaja kroz mrežu nego 1 min razgovora - čak štaviše!

    Na tu se ja, lopovsku, cjenovnu-politiku bunim. I vjerujem da je ta cijena približno ista i kod drugih provajdera - što otvara još veće pitanje: kako je moguće da se niko ne buni na to ?!

    Što to znači? Da ti je, npr. za odlazak u inostranstvo na par dana - veća stavka Internet nego avionska karta?! I to uz minimalno trošenje Interneta?! A ne daj Bože da se oslobodiš da pomisliš da pročitaš kakve vijesti (učitaš kakvi veći sajt par puta) ili odgledaš jedan Youtube vidio - došao bi ti veći račun za Internet nego za ukupan hotelski smještaj!

    To mene potpuno buni.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,702
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    234
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Svuda je roaming i dalje "luksuz", evropska komisija cesto namece neke maksimalne cijene, ali to ne vazi kod nas. A i ne obracunava se u sekundama, nego u MB (tj. KB). Koliko vidim na tim izvjestajima da je prenosio po 12 MB, sto je malo 'previse'.

    Ako je za utjehu T-Mobile ima moj svijet data opciju:

    http://www.t-mobile.me/clanak.aspx?sajt=81&akcija=89&rubrika=167&clanakID =1954&tip=1

    Dodatne opcije – dodatne povoljnosti

    Moj svijet Data
    Nikad povoljniji internet u romingu
    : 1.19 €/MB! Ova opcija se ne naplaćuje
    dodatno. Potrebno je samo da je aktivirate: pošaljite SMS sa tekstom DATA na
    broj 14555, ili pozovite 1500.

    Moj svijet Plus
    Ova opcija omogućava nižu cijenu odlaznih poziva, samo 0.59 €/min, uz
    mjesečnu pretplatu 2.99 €. Potrebno je podnijeti zahtjev za aktivaciju opcije u
    T-Centru ili kod T-Partnera. Minimalni period korišćenja opcije je 6 mjeseci.
    Opšti uslovi korišćenja

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1.19 EUR / MB je sasvim druga priča! Prihvatljivo - pa ko voli nek' izvoli (kome treba - platiće).

    Znači - ima "mesa" (što bi se reklo) da se Telenoru ispostavi žalba i zahtijevaju manje cijene data roaming-a.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,702
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    234
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Cijene za goste definise roaming partner.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    kod Spidermana ;)
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni se najjeftinije pokazalo kupiti karticu za mob nekog operatora u državi kojoj jesi....
    "Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering" by Jedi Master Yoda

  13. #13
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    malo ljudi to koristi , skoro u svim zemljama za 20-30 evra kupis ,modem sa 1gg ili sa 1h neta , posle dokupis . i to ima na svim aerodromima ako ne pitas u hotelu ,.
    ili uzmes pripejd karticu sa ukljucenim gb npr http://www.t-mobile.hr/1/10-10-20-00-00.asp

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Buvara
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo da se javi jos jedan Djoksom kolega....

    Ja sam prosli mjesec bio u Holandiji 3 dana, dosao mi je racun za mob 280 EUR, od cega 150 EUR za Internet usluge (cca 10 Mb), koji ja uopste nisam koristio (jer sam se jednom prije toga vec opekao bio). E sad mene interesuje, kako cu ja dokazati da ja to nisam koristio, a kako ce oni dokazati da jesam?
    <--- leuk

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat , Crna Gora
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo taman i ja da podijelim svoju muku sa vama.

    Trenutno sam u Moskvi i juče su me zvali iz M-tela da sam napravio 120 Eur internet protoka a upalio sam bio net za gmaps na minut maximum.

    Ovaj momak što me zvao me obavijestio da je 1MB u Rusiji 25 EUR!

    Mislim, pošteno sa njihove strane što su me zvali ali trebalo bi da informišu ljude o ovim tarifama...
    Apsolutno ne podrzavam.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidimose View Post
    Evo da se javi jos jedan Djoksom kolega....
    E sad mene interesuje, kako cu ja dokazati da ja to nisam koristio, a kako ce oni dokazati da jesam?
    Ako je telenordska grupacija u pitanju, oni ce ti dokazati listingom, koji ce ti jedna osoba u njihovoj firmi napraviti nakon podnosenja zahtjeva, a ti ces taj listing dobiti za 5 dana (od dana podnosenja zahtjeva) na kucnu adresu. I racunaj da ti to stigne u petak, u popodnevnim casovima, pa dok razmotris i napises prigovor na racun vec istekne 8 dana od dana prijema racuna, na koji bi se ti zalio.
    Ti jedino mozes dokazati ako imas log za cjeli saobracaj na telefonu za prethodni mjesec. A kad kazem cjeli log onda mislim da ti je logovano i SMS, i razgovor i svaki kB ....
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  17. #17
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Buvara
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Ako je telenordska grupacija u pitanju, oni ce ti dokazati listingom, koji ce ti jedna osoba u njihovoj firmi napraviti nakon podnosenja zahtjeva, a ti ces taj listing dobiti za 5 dana (od dana podnosenja zahtjeva) na kucnu adresu. I racunaj da ti to stigne u petak, u popodnevnim casovima, pa dok razmotris i napises prigovor na racun vec istekne 8 dana od dana prijema racuna, na koji bi se ti zalio.
    Ti jedino mozes dokazati ako imas log za cjeli saobracaj na telefonu za prethodni mjesec. A kad kazem cjeli log onda mislim da ti je logovano i SMS, i razgovor i svaki kB ....
    znam cijelu peripetiju, vec sam ja trazio listing i dobio ga i provjerio. sto se tice poziva i sms-ova, tu je sve ok, ali se ne slazem sa stavkom za internet, jer ga nisam koristio uopste. mislim jesam, ali preko wireless-a, a ikona/simbol za konektovanje preko wireless-a i gprs-a je potpuno drugacija, zato i tvrdim da nisam koristio gprs.
    <--- leuk

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Usput, da li neko zna provjereni program za logovanje poziva/sms/gprs na Windows Mobile 6.5 ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidimose View Post
    Evo da se javi jos jedan Djoksom kolega....

    Ja sam prosli mjesec bio u Holandiji 3 dana, dosao mi je racun za mob 280 EUR, od cega 150 EUR za Internet usluge (cca 10 Mb), koji ja uopste nisam koristio (jer sam se jednom prije toga vec opekao bio). E sad mene interesuje, kako cu ja dokazati da ja to nisam koristio, a kako ce oni dokazati da jesam?
    Dokazaće ti pomoću listinga (lažnog ili pravog).

    Sa druge strane živio APN on/off vidget...
    Last edited by Bugi; 23-04-11 at 09:07.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je, naprosto, tako.

    K'o što vele: "The Books of Knjige" na istu temu (prošle sedmice) - kada je jedan od njih bio u Sarajevo i razgovarao u roaming-u ukupno 4 puta po 4-5 sekundi (taman da reče: "u roaming-u sam, ajd' zdrao"); zatekao je po povratku na računu stavku od 13 eur za roaming.

    Veli: Sve i da nijesam nosio telefon u Sarajevo - T-Com bi pronašao modus da mi naplati uz nekakvo obrazloženje tipa: "e, pa bio si u Sarajevo - plati druže."

    Evo ja sam na moj telefon isključio potpuno: "Cellular Data" i "3G" i nijesam niti jedan MMS primio/poslao, niti u logovima vidim IJEDAN potrošeni kilobajt na GPRS - i na račun dobijem stavku od cca 5 EUR za GPRS ...

    Vidim da sam, po logovima, do sada od početka godine poslao 15.6 MB i primio 30.9 MB podataka kroz GPRS (u "lokalu"), što je ukupno 46.5 MB. Ako je cijena 100 prenešenih Kb = najviše 0,0503 EUR, trebalo bi da me je ostvareni GPRS saobraćaj koštao oko 465 x 0,0503 = 23.3895 EUR

    Međutim - naplatili su mi 33.43 + 17% = 39.11 EUR što je gotovo 70% skuplje od cjenovnika, a da ne govorim o tome da sam gotovo sigurno potrošio pola od toga u vrijeme jeftinije tarife.

    Da ne nagađam, ali time pretpostavljam da obračunavaju utrošeni GPRS saobraćaj makar 100% skuplje ! :mad:

  21. #21
    Join Date
    May 2009
    Location
    everywhere within
    Posts
    449
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Usput, da li neko zna provjereni program za logovanje poziva/sms/gprs na Windows Mobile 6.5 ?
    ako se nisi vec snashao imas ovaj za winmo 6.5

    http://www.spb.com/pocketpc-software/wirelessmonitor/
    jbga....progres

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Djoks da koristim nokiu 3310 sada kada odem u inostranstvo?
    Baš ću da probam da vidim oće li mi tarifirati i jedan podatak za GPRS, jer na broju imam FLAT internet..
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  23. #23
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    SHAPE
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako to pa ja preko modema kuci svaki put kad se kacim fino potvdjujem roaming i racun mi stize po 10 eura mjesecno?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ko nas sve pljačka
    By dukljanin in forum Ekonomija
    Replies: 100
    Last Post: 01-10-10, 04:31
  2. Prva banka opet na meti pljačkaša
    By Enjoy_The_Silence in forum Sve i svašta
    Replies: 51
    Last Post: 17-05-10, 20:14
  3. Roaming
    By dmc in forum Operatori
    Replies: 6
    Last Post: 29-06-08, 12:15
  4. 069 roaming sa 063
    By punisher in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-07, 20:54
  5. Velika PljaČka Telekoma !!!!
    By Jocker in forum Internet
    Replies: 174
    Last Post: 18-01-06, 15:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •