Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 76 to 100 of 159

Thread: Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik

  1. #76
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Evo i karte da bude jasnije.

  2. #77
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Zanimljivi su ovi ikavci daleko na severu, Hrvati i Bunjevci.

  3. #78
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Za divno čudo imam nacrtan rodoslov sve ime po ime od pre 300 godina Kod mog dede i danas idu ljudi koji hoće nešto da saznaju o tim stvarima.

    Ali znaš šta? Mene to nikad nije nešto interesovalo.
    Video sam to par puta još kad sam bio klinac, kad sam došao na ovaj forum prisetio sam se toga, ovde je kao dobar dan da te pitaju za pretke Ako se setim kad ga vidim tražiću mu da pogledam ponovo, šteta što nemam pri ruci.

    Mene zanima istorija pomalo, geni slabo, pa nisam biolog.

    Da, vučem poreklo iz Crne Gore po obe linije. Jaka stvar.
    Iz plemena sam Probušene Obrve, a ti? :blah:

    jes ne zanima te, cu sto nam odje naprica i to sa obe strane velis porijeklom
    Crnogorac, a kod djeda "pametara " koji je jos uvijek ziv dolaze da saznaju o porijelku ljudji. Pricaj ti te price nekome drugime Ssine. I ti si jedan od onija nasija koji hoce da budu Srbi jedino da bi se sa nama ovudije inatili.

    Ja sam Kuc.
    U Crnu Goru zivi jedan narod, razlicitija vjera a ne mnogo izmisljenija naroda.

  4. #79
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ne inatim se, pitao si me ja sam ti odgovorio, dobro našalio sam se sa plemenima izvini ako te to uvredilo. Tebi to verovatno znači više nego meni. (do skora nisam znao skoro ništa o plemenima).

    Moj deda po ocu je još živ hvala Bogu, ima 86 godina, obrazovan je, pravnik po struci, dolaze kod njega ljudi koje zanima poreklo pogotovu ovi koji se prezivaju kao mi i pre mnogo godina je čak izbacio neku knjižicu o tome.

    Mene to ne zanima, i briga me kako se ko izjašnjava. Je li teško shvatiti to?

  5. #80
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ssine i Dušane na kraju smo i primakli stavove. Imenovanje jezika je političko pitanje prve vrste i to je to. Danas je skupština CG usvojila ustav u kojem je službeni jezik crnogorski i naravno svako može govoriti svojim jezikom. I to je u redu. zanimljiv je primjer kineskog jezika koji kao jezik zapravo i ne postoji nego postoji kinesko pismo koje je jednako za stotine jezika i naroida. Svaki znak znači isto svukud ali se izgovara na stotine načina. E za strance i saobraćaj sa svijetom je uzet neki standard kao zajednički govorni neđe iz Mandžurije neki prilično mali narod.

  6. #81
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    "Neka cveta hiljadu cvetova"
    Pokušaću malo poetski da se izrazim, znam da je to u duhu Crne Gore.

    Vi ste suviše nežan i mali cvet posebne boje da bi vas mi gnjavili i gušili.
    Sad imate svoje mesto pod suncem, niko vas ne zaklanja.
    Ali ispod zemlje žilice nam se prepliću, ako se iskidaju mislim da se usput može izgubiti i ta posebna boja koju znamo i to jednostavno više neće biti to, bar za mene ne.
    Sigurno, može biti i nešto drugo, novo, može cvet biti i plastičan, ne treba mu voda itd.

    Pozdrav!

  7. #82
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ovo si baš lijepo rekao. Neka cvjetaju.

  8. #83
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Plaćenik srpskog KOS-a, dušmanin svojih đedova pomno čita ovaj topic

    Evo saznasmo da su riječi đed, đevojka, ćerati ... NOVOCRNOGORSKE!
    Znači te riječi stari Crnogorci nijesu upotrijebljavali!!! Iznislili su ih NOVOCRNOGORCI! :yipiiii:



    A evo, u donjem boldovanom dijelu citira i Jevrema sa početka ove teme, vidi se da vrijedno čita ovu temu (i ovaj podforum), odakle je skinuo Jevremove riječi.

    Dušmanin ispira mozak stoki, ne reče pjesnik zalud >>pučina je jedna stoka grdna<<.
    ----------------------------------



    VJEŠTINA MOGUĆEG


    Z`inz`o


    "Z`inz`o ima biz`u. I biz`a ima Z`inz`a. Z`inz`o muze biz`u u bronz`in".
    Ovako će đaci prvaci ubuduće u bukvaru izučavati novo slovo Z` prema novom pravopisu upravo izmišljenog crnogorskog jezika po "Medovom ustavu"! Kako taj novi crnogorski jezik nije normiran, standardizovan i kodifikovan, uveliko se radi na pripremi "Prijedloga pravopisa crnogorskog jezika", koji bi trebalo da bude "služben i obavezan". "Prijedlog" priprema novoizmišljeni "Institut za crnogorski jezik" i njegov prvi direktor Adnan Čirgić, inače, prvi doktor crnogorskog jezika! A o tome se svakodnevno i "pečata i mnoštvo čljanaka u ovdašnjem presu"!
    Uz pravopis slijedi i novo jotovanje glasova đ i ć, pa će riječi poput djed, djevojka ili tjerati biti zamijenjene "novocrnogorskim" - đed, đevojka, ćerati... Umjesto ekavskih oblika, koji su sada u upotrebi, predviđeni su kodifikovani ijekavski, kao - prijedlog, rješenje, rječnik, prijevoz, prijebačiti... Takođe, dobićemo i tri nova fonema, pa će novocrnogorska azbuka imati 33 slova, umjesto dosadašnjih 30! E, konačno više da ga neko doaka i Vuku Karadžiću!
    Ta tri nova slova riješena su i grafički, i izgledaju ovako - s`, z` i z`! Koriste se za arhaizme poput s`jesti, s`jekira, s`jenokos ili iz`jesti, iz`jelica ili Z`inz`o, biz`a, bronz`in! Taj novocrnogorski jezik sa arhaizmima i zaboravljenim riječima i izrazima, kao i novoizmišljenim riječima, uglavnom je dosad služio za sprdačinu, poput one: - Hoćete li da vas prijebačim preko Morače?
    Tako su ovdašnji vlastodršci i jezikoslovci u potpunosti prihvatili strategiju zagrebačkih politlingvista i kradljivaca srpskog jezika, kako smatra pjesnik Momir Vojvodić. Uostalom, ništa novo, jer su im Hrvati i hrvatski komunisti odavno postali mentori i u drugim oblastima i disciplinama. Zar ste zaboravili da nam je Stipe Mesić počasni građanin Podgorice, a i ovaj Adnan Čirgić je doktorirao na "crnogorskom jeziku" u Zagrebu. Tako i naša braća Hrvati imaju svoj "novogovor" u svojoj neovisnoj - okolotrbušni pantolodržac (kaiš), zrakomlat (helikopter), međunožno guralo (bicikl, a može i pimpek), četvorosisno muzalo (krava)...
    I ovaj doktor "crnogorskog jezika" Čirgić dao je svoj veliki doprinos cijeloj stvari, pa u svom doktoratu kaže "treba ga izdegenečiti da se malo aviza" ili "izdegenečilji su šejtana jer je bio mnogo šerast"! Ranko Krivokaić i Miko Živković ubuduće će zboriti o "zlatnoj užici u pjatu na tavulinu kod gospodara" (zlatnoj kašici u tanjiru na stolu kod gospodara)! A Medo će u svojim memoarima pisati o "sjedniku kod Sveta koji je dura tri ure" (sastanku kod Sveta koji je trajao tri sata kada su uglavljivali novi Ustav i ove budalaštine)! A Migo Stijepović će prepričavati svoje dogodovštine sa Rankom Krivokapićem iz Kine "jelji, pilji, smijalji se - ljeljek živi"! Iju lji ve muve?!
    I ja sam svojevremeno, kao gimnazijalac u Ivangradu, koristio tamošnji lokalni mangupski sleng, kao recimo "keriši glednu za bulove i bulju" (pomiluj gospođicu po grudima i dupetu)! Onda i ovo da ubacimo u taj "novocrnogorski rječnik"!
    Međutim, nije ovo sve baš od juče sa ovim novocrnogorskim jezikom. Na Cetinju je još početkom jula 2004. godine održan znameniti seminar o jeziku, uz učešće eminentnih jezičara - Nole, Jevrem, Vojo Nikčević, raspop Miraš, Z`inz`o... Jedino nije prisustvovao Medo! Mada je komotno mogao prisustvovati, jer Medo nije ništa gori ekspert za jezik od ovih gore pobrojanih! Seminarci su se tu energično obračunali sa Vukom Karadžićem:
    - Onaj samouki Vuk, sa drvenom štulom i turskim fesom, dospio je uz kotorske strane pravo na Cetinje! Tu je Vuk zapisao Crnogorcima jezik i oteo im ga, da bi mi, evo, poslije gotovo dva vijeka, svoj jezik morali od drugih otimati, vratiti mu svoje ime i značenje?! - naučno obrazloži Jevrem, predsjednik Dukljanske akademije nauka, uz opšti delirijum, vrisku, pisku i histerične aplauze svih prisutnih.
    Poslije je Vuk odštulao niz kotorske strane sa našim jezikom, ostavljajući nas da se patimo narednih 200 godina bez jezika! Sve do pojave Nola, Jevrema, Voja Nikčevića, Adnana Čirgića, Meda, Ranka Krivokapića, Mika Živkovića, ministra Backa, Filipa, Sveta i Mila!

    Iskreno Vaš Dragan Rosandić


    http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika...&clanak=126114

  9. #84
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Za divno čudo imam nacrtan rodoslov sve ime po ime od pre 300 godina Kod mog dede i danas idu ljudi koji hoće nešto da saznaju o tim stvarima.

    Ali znaš šta? Mene to nikad nije nešto interesovalo.
    Video sam to par puta još kad sam bio klinac, kad sam došao na ovaj forum prisetio sam se toga, ovde je kao dobar dan da te pitaju za pretke Ako se setim kad ga vidim tražiću mu da pogledam ponovo, šteta što nemam pri ruci.

    Mene zanima istorija pomalo, geni slabo, pa nisam biolog.

    Da, vučem poreklo iz Crne Gore po obe linije. Jaka stvar.
    Iz plemena sam Probušene Obrve, a ti? :blah:


    Treći[/

    Ja mnim eo ti stablo (vocka) pradjedova !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  10. #85
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Sprdali se ne sprdali, crnogorski jezik je najzad postao legalan te tako mogu govorit.
    Last edited by FORMICA; 27-11-07 at 08:55.

  11. #86
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Svi bili Crnogorci,samo to nisu nikad znali jer nije bilo dukljanskih-internet kvaziistoričara da im kažu ko su i šta su.

    U Arhivu Šumadije postoji obilje ugovora,testamenata,tapija i drugih pismenih isprava iz tog perioda 17-19 vek značajnih za istoriju prava,naročito ugovornog.
    A đe se nalazi Arhiv Šumadije? Na nekom proplanku u Šumadiji?

  12. #87
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Moze li neko da mi postavi citat nekog Petrovica (ili Crnojevica), prije Njegosa, dje bi se vidjelo da oni svoj jezik zovu srpskim?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  13. #88
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Moze li neko da mi postavi citat nekog Petrovica (ili Crnojevica), prije Njegosa, dje bi se vidjelo da oni svoj jezik zovu srpskim?
    Dobro pitanje. Ne mogu da se sjetim da se to desilo prije Njegoša.
    Čak neuki Marko Miljanov 50 godina poslije Njegoša, dakle čovjek iz naroda, on nije bio nekakav obrazovani čovjek kojega su u školi naučili da govori srpskim, čvrsto i tvrdo Marko Miljanov nikada nije htio jezik da nazove srpskim.

  14. #89
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Dobro pitanje. Ne mogu da se sjetim da se to desilo prije Njegoša.
    Čak neuki Marko Miljanov 50 godina poslije Njegoša, dakle čovjek iz naroda, on nije bio nekakav obrazovani čovjek kojega su u školi naučili da govori srpskim, čvrsto i tvrdo Marko Miljanov nikada nije htio jezik da nazove srpskim.
    Mene se cini da je Marko Miljanov nedje reka da su mu maternji jezici srpski i albanski. Ako nadjem to postovacu ga.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  15. #90
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Mene se cini da je Marko Miljanov nedje reka da su mu maternji jezici srpski i albanski. Ako nadjem to postovacu ga.
    Ne znam ja za to.

  16. #91
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Smijesmo

    Meni malo izgleda smijesan naslov.

    Jer podsjeca me na one srpske radikalske tvrdnje kako su Hrvati ukrali srpski. :mad:

  17. #92
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Dobro pitanje. Ne mogu da se sjetim da se to desilo prije Njegoša.
    Čak neuki Marko Miljanov 50 godina poslije Njegoša, dakle čovjek iz naroda, on nije bio nekakav obrazovani čovjek kojega su u školi naučili da govori srpskim, čvrsto i tvrdo Marko Miljanov nikada nije htio jezik da nazove srpskim.
    Mislim da je Andrijašević pisao o tome, nijesam sigurna, ovu priču sam čula od profesora, a priča je sledeća:
    Marko Miljanov uopšte nije bio nepismen! Ta priča je klasičan mit! Mistifikovanje istorije, koje je uvjek i uvjek pogubno, a toga u CG nažalost ima previše, a ponajviše kad je Njegoš u pitanju.
    Njegoš jeste bio dobar pjesnik, iako se ne može baš sa Šexpirom upoređivat', što se obično čini. Ali je bio mangup! On je uživao po Italiji, posjećivao teatar a Crnogorcima se posprdavao iz usta Vojvode Draška kako smo "neemancipovan narod", koji "jedva čeka da se najede vola pečenog", vrativši se iz sredine bogate raznovrsnom i pikantnom hranom, u koju kad mi i danas, djeca novih tehnologija koja se svega nagledaju preko knjiga,fotografija,filmova,TV-a i net-a, dođemo doživimo "civilizacijski šok". Dok je opet, pomenuti Njegoš, u svemu tome uživao, a nama ođe uvalio mit o Kosovu i pitanje srpstva, ko smo šta smo i svega ostalog.
    Isto tako je i Vuk Karadžić, koga je fenomenalno oblatio (tj. po mom mišljenu, na ciničan - odgovarajući način, rekao samu istinu) Basara, bio je poguban za same Srbe, a da ne pričamo kako je i unazadio zapravo sam jezik... On se isto tako šetao po Beču, a kako bi se oženio svojom ženom prešao je u katoličanstvo, a ovamo ostavio mitove o pravoslavlju...
    To su jako loše stvari. Demistifikacija je nužan proces, zajedno sa lustracijom za ove "živuće", kako bi najzad krenuli (potrudili se) da normalno živimo.
    Marko Miljanov je držao monopol na stoku i duvan. Dok god mu je dobro išlo - bio je nepismen. Kad je ušao u "ljutu" sa knjazom, i izgubio monopol, odjednom je posto pismen i napisao "Čojstvo i junaštvo" - koje ima svoje dimenzije, kao i Njegoš, ali trebaju da prođu svoju lustraciju i da se pođe od toga da su svi ljudi, ako i svako od nas, sa svoje obje strane medalje i da se prestanu veličati kao da su bogovi sa Olimpa, i pri tom još da se krvimo oko njih, u vremenu novih tehnologija i kad su ljudi na ivici egzistencije...

  18. #93
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kalea View Post
    Mislim da je Andrijašević pisao o tome, nijesam sigurna, ovu priču sam čula od profesora, a priča je sledeća:
    Marko Miljanov uopšte nije bio nepismen! Ta priča je klasičan mit! Mistifikovanje istorije, koje je uvjek i uvjek pogubno, a toga u CG nažalost ima previše, a ponajviše kad je Njegoš u pitanju.
    Njegoš jeste bio dobar pjesnik, iako se ne može baš sa Šexpirom upoređivat', što se obično čini. Ali je bio mangup! On je uživao po Italiji, posjećivao teatar a Crnogorcima se posprdavao iz usta Vojvode Draška kako smo "neemancipovan narod", koji "jedva čeka da se najede vola pečenog", vrativši se iz sredine bogate raznovrsnom i pikantnom hranom, u koju kad mi i danas, djeca novih tehnologija koja se svega nagledaju preko knjiga,fotografija,filmova,TV-a i net-a, dođemo doživimo "civilizacijski šok". Dok je opet, pomenuti Njegoš, u svemu tome uživao, a nama ođe uvalio mit o Kosovu i pitanje srpstva, ko smo šta smo i svega ostalog.
    Isto tako je i Vuk Karadžić, koga je fenomenalno oblatio (tj. po mom mišljenu, na ciničan - odgovarajući način, rekao samu istinu) Basara, bio je poguban za same Srbe, a da ne pričamo kako je i unazadio zapravo sam jezik... On se isto tako šetao po Beču, a kako bi se oženio svojom ženom prešao je u katoličanstvo, a ovamo ostavio mitove o pravoslavlju...
    To su jako loše stvari. Demistifikacija je nužan proces, zajedno sa lustracijom za ove "živuće", kako bi najzad krenuli (potrudili se) da normalno živimo.
    Marko Miljanov je držao monopol na stoku i duvan. Dok god mu je dobro išlo - bio je nepismen. Kad je ušao u "ljutu" sa knjazom, i izgubio monopol, odjednom je posto pismen i napisao "Čojstvo i junaštvo" - koje ima svoje dimenzije, kao i Njegoš, ali trebaju da prođu svoju lustraciju i da se pođe od toga da su svi ljudi, ako i svako od nas, sa svoje obje strane medalje i da se prestanu veličati kao da su bogovi sa Olimpa, i pri tom još da se krvimo oko njih, u vremenu novih tehnologija i kad su ljudi na ivici egzistencije...
    Pa to ti je fora sa tadašnjim vladarima i ideolozima, samo je danas sve vidljivije, a priča je ista. Kad se samo sjetim mojih časova istorije u gimnaziji.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  19. #94
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Moze li neko da mi postavi citat nekog Petrovica (ili Crnojevica), prije Njegosa, dje bi se vidjelo da oni svoj jezik zovu srpskim?
    Pa nijesu ni Obrenovici ni Karadzordjevici zvali srpskim svoj jezik. :monkey:

  20. #95
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hrko View Post
    Pa nijesu ni Obrenovici ni Karadzordjevici zvali srpskim svoj jezik. :monkey:
    Kako su ga onda zvali?

  21. #96
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kako su ga onda zvali?
    Ne znam. Cini mi da nijesu nikako... . :blah:

  22. #97
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    PRIJE 140 GODINA OZVANIČEN VUKOV PRAVOPIS


    ~O najvažnijim fazama borbe za Vukov književni srpski jezik i pravopis govorio je i dr Drago Ćupić, ugledni filolog i jedan od urednika kapitalnog "Rečnika srpsko-hrvatskog jezika" SANU


    Jubilej savremenog jezika


    - Srbija je prije 140 godina, odnosno 12. marta 1868. godine, ukinula sva ograničenja za korišćenje Vukovog pravopisa čije norme u kontinuitetu važe do danas, rekao je direktor Instituta za srpski jezik prof. dr Sreto Tanasović u razgovoru za Tanjug povodom značajnog jubileja za našu lingvistiku.
    On je podsjetio da je Vuk Stefanović Karadžić započeo jezičku reformu štampanjem "Rečnika" 1818. godine, u kojem je objavio gramatiku i pravopisna pravila, ističući da je trebalo da prođe pola vijeka da i kneževina Srbija četiri godine poslije Vukove smrti ukine obavezu da se starom ortografijom pišu udžbenici za osnovnu školu i gimnaziju.
    O najvažnijim fazama borbe za Vukov književni srpski jezik i pravopis govorio je i dr Drago Ćupić, ugledni filolog i jedan od urednika kapitalnog "Rečnika srpsko-hrvatskog jezika" Srpske akademije nauka i umjetnosti.
    Ćupić je istakao da je Vuk Karadžić bio svjestan da će naići na otpor da izvrši radikalnu reformu jezika, ortografije i pravopisa i da se zato dvouimo da li da se zaustavi samo na književnom jeziku, a za ortografiju da nađe neko srednje rješenje koje bi odgovaralo ondašnjoj javnosti.
    - Dvije godine prije nego je objavio "Rečnik" opredijelio se da bude radikalan i da sve izmijeni iz osnova i da za pravopis svaki glas dobije svoj znak (30) i književni da bude isključivo čisti narodni jezik - istakao je Ćupić.
    Vukova reforma jezika i pravopisa brže je prodirala u književnost gdje su mladi pisci kao što su bili Branko Radičević, Jovan Jovanović Zmaj, Đura Jakšić i Laza Kostić počeli da pjevaju na Vukovom narodnom jeziku.
    Srbi su prvi posebno štampan pravopis po Vukovim načelima dobili tek 1892. kada ga je objavio Stojan Novaković i doživio je nekoliko izdanja.
    Sledeći, naravno, u Vukovskom duhu štampao je Aleksandar Belić 1823. godine koji je bio na snazi do Drugog svjetskog rata.
    U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj je uveden "Korjenski pravopis" koji je 1945. ukinut i vraćen je Belićev.
    Matica Srpska je štampala novi 1960. godine tada, na osnovu Novosadskog dogovora iz 1954. godine kada smo se jezički "ujedinili" sa hrvatskim.
    Poslije raspada Jugoslavije 1993. Matica je ponovo štampala Pravopis i pored "velikog" objavila je i dvije skraćene verzije koje važe do danas.
    Kako su se oba sagovornika složila, standardni srpski književni jezik i pravopis ostaju vjerni Vukovim načelima i principima ali ni najsavršeniji pravopis nije nepromjenljiv pošto ga treba usavršavati, dograđivati, usklađivati sa duhom vremena jer on je odraz jezika koji je živa materija.

    Povratkom slova "h" završen pravopis

    Konačno, kada je Vuk na Cetinju 1836. godine štampao "Narodne poslovice" i vratio slovo i glas "h", kojeg nije bilo u prvom izdanju "Rečnika", završen je njegov rad na pravopisu.
    "Štafetu" je preuzeo Đura Daničić koji je 1847. poveo svoj "rat" za novi, književni jezik a priključili su mu se marta 1850. godine na Bečkom književnom dogovoru hrvatski i slovenački lingvisti koji su usvojili zaključak da su srpski i hrvatski isti jezik.
    Tada je dogovoreno da to bude ijekavski i Hrvati su ga dosljedno koristili kao i sve Vukove jezičke i pravopisne norme dok je među Srbima u Srbiji i Južnoj Ugarskoj crkvena i intelektualna elita odbijala ijekavsko narečje insistirajući na ekavskom.

    Zabranjene "Vukove knjige"

    "Sovetnik" Knićani je 1850. godine u svojoj kući u Beogradu rekao Vuku da ima ljudi koji "govore da je ona šteta koja je narodu našemu propašću carstva na Kosovu učinjena, ništa, prema onoj koju on svojim pravopisom hoće da učini... da bi se tako narod naš pošokčio i pounijatio".
    Zato nije čudo što je dvije godine kasnije donijeta zabrana prodaje i unošenja knjiga u zemlju koje su štampane Vukovim pravopisom.
    Kada su se vratili Obrenovići zabrana nije odjednom dignuta već je prvo prestala da važi za privatno štampane knjige a zatim je na insistiranje Popečiteljstva prosvete i Društva srpske slovesnosti zabrana ukinuta i za knjige koje su štamapne u državnoj štampariji i tek na kraju su "modernizovane" školske knjige.

    Vukov rat sa "matičarima"

    Vuk nikada nije objavio posebno ni gramatiku ni pravopis ali ih je dorađivao tokom sukoba sa protivnicima posebno "matičarima" okupljenim oko Jovana Hadžića i Milioša Vidakovića, tvrdi on.
    U "Ljetopisu Matice srpske" sve do 1871. korišćena je stara ortografija iako su već 1846. mogli da izađu članci u kojima se veličaju Vukove zasluge za našu književnost i predlaže se da se primijeni njegov pravopis.
    Vuk se nije ustručavao da kritikuje Maticu, dokazujući da se na starom slavenosrpskom jeziku ne mogu štampati djela na srpskom narodnom jeziku.

    Viši slojevi protiv "govedarskog prostog jezika"

    Kako je objasnio Ćupić, viši slojevi društva su strahovali da će izgubiti uticaj u narodu i administrativnim mjerama su se "branili" od "govedarskog prostog jezika".
    Ostalo je zabilježeno da je jedan od učenih Srba rekao da će se "prije poturčiti nego što ću s Vukovom ortografijom pisati".
    Takav odnos prema Vukovoj reformi vladao je i u Srbiji gdje je potpuna zabrana nove ortografije ostala na snazi sve do povratka Obrenovića na vlast.


    (Tanjug)

  23. #98
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Kakav sad to izmišljeni "Rečnik" bez j?

  24. #99
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Razumio sam da u originalnom tekstu napisano "REČNIK". Nego me više zanima koji je tio srpski jezik zapravo?

  25. #100
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Beogradski list "Danas", od 08. avgusta 2007.

    Rade Vukosav, Novi Sad: Nesporazumi o Srbijancima i Srbima


    Nemamo pravo silovati jezik


    Nastavljaju se razglabanja u cilju opravdanja, da kažemo u cilju hegemonističkih težnji, koje se ispoljavaju silovanjem ustaljenih jezičkih pravila tendencioznim upotrebama prisvojnog prideva, koji se odnosi na države i narode. Pod prigodno napisanim naslovom "Šta je rogobatno a šta milozvučno" ponovo je pokušano nametanje mišljenja da je u Srbiji, zajedno sa brojnim manjinama u njoj, sve samo srpsko.
    Autor pominje Slovence. Odmah da kažemo, oni imaju svoje zakone i pravila njihovog jezika, pa nije poželjno o tome raspravljati. Autor navedenog pisma (Danas, l. avgusta) neskladno upoređuje Ruse i "Rusijance". Kad je u pitanju Rusija kao država, postoji pridev "rosijskij, rosijskaja, rosijskoje". Prepustimo i to Rusima, a ostalo Makedoncima, Crnogorcima, koje autor pisma pominje.
    Postoje neosporne specifičnosti u ustaljenim nazivima država i specifičnosti u prisvojnim pridevima koji se odnose na njih, za svaku državu, za svaki narod i za njihove nazive u raznim jezicima. Ako iz imena države Srbija imamo prisvojni pridev "srbijanski", kod Italije je "italijanski", dok je već kod Albanije "albanski", Bugarske "bugarski", kod Hrvatske "hrvatski", jer Hrvatska nije Hrvatija, pa se ni pridev "hrvatski" ne može silovati u "hrvatijanski". Ovi nazivi država, pa i Srbije, ustalili su se tokom stotina godina, pa nemamo pravo silovati jezik i jezička pravila u cilju nečijeg hegemonizma i centrizma. Mnogi Austrijanci neće razumeti ako za njihov glavni grad izgovorimo naziv Beč. Za njih je on Wien (Vin), kod južnoslovenskih naroda se taj naziv ustalio kao Beč. Što se tiče "postanka Crnogoraca od komunista" koji se pominju u pismu, Crna Gora i Crnogorci (Ranije Duklja, pa Zeta) stotinama godina su stariji od postanka komunista. Ove redove pišem 2. avgusta, na Ilinden, praznik makedonskog ustanka 1903. godine protiv Turske. Organizovala ga je makedonska stranka VMRO, kad kod nas nije bilo ni komunista niti Broza. U svome začetku Srbija se prvo zvala Raška, a tek posle Srbija. Što nije "Srpska" možda je i tu kriv Broz. Ne postoji "Srpski Mađar". Po čemu? Valjda "srbijanski Mađar" koji živi u Srbiji, jer kad se kaže "srpski" misli se samo na Srbe, a "srbijanski", podrazumeva se država Srbija. Svi Srbi širom sveta nisu i Srbijanci, ako ne potiču iz Srbije. Da se dublje ne upuštamo u jezičke zakone. To ostavimo lingvistima. Ali, "što je pravo i Bogu je drago".

    http://www.danas.co.yu/20070808/dijalog3.html#1

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •