Page 23 of 47 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast
Results 551 to 575 of 1168

Thread: Ima li Crna Gora more?

  1. #551
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Takvog zaobilježenja procedura malo se na drugim kompanijama može naći kao na MSC.Uglavnom chief i capt imaju kod njih uvjek glavu u torbi i spremljenu torbu za buvaru.A i agentura je za Q,kad oni u zadnji čas saznaju da će Grčke(raspale)vlasti staviti brod u arest,i vraćaju ga na sidro,ne znaju što će,đe će,traže da se vara da je engine problem,i 10 dana tako.Uglavnom ,ko se krca,treba da vidi da brod na koji ide nije u menadžmentu a u vlasništvu MSC,jer sad je moda da je svaki brod koga daje MSC u menadžment zasebna firma,i još brdo papira,tako da je chief i capt još i tim papirima..Od naših ljudi tamo jedino što valja capt.Brakoćević i Janović, (naš cattaro sa foruma)i Jokac .
    Dok Živana drma iz BG,i preporuka bude sve,negativna selekcija će se ponavljati.
    Last edited by minjo; 04-12-12 at 10:59.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  2. #552
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    sto rec brate Minjo.probao sam u ovoj zemlji sve.otvarao i firme i svasta i ne moze se posteno zivjet.pa podjoh na more i evo jedini posteni nacin je da budem odvojen od familije po 7-8 mjeseci godisnje.i da kucnem plate su ok.sa Capt.Brakocevicem sam bio bas na ovom brodu.Za mene je extra covjek i Kapetan.Od njega se ima sto naucit.Na novim sam brodovima,ovaj sad je bio 13000teu.Da nema Zivane mnogi od nas bi bili bez leba.Sto cmo kad nasa drzava ne daje nista a o platama da ne pricam,nikad ih nasi ne bi dali u ovolikom iznosu.Zalosno je sto se izgubise pravi pomorci,sad polaze za oficira kusi i repati,sad sam imao treceg palube koji promasi rotu,itd.Na proslom brodu Kapo iz Kotora ne zna o makini skoro nista,a o njegovoj covjecnosti da ne pricamo.reci cu da su mu u isto vijeme domandu dalirvi,drugi,treci,elektricar i mehanicar.i Com.Maresca je i njega poslao kuci.:beguiled:

  3. #553
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ova ekipa iz CG i HR zoblju IPA program,šetkaju se,hoteli,telefoni,jedna publikacija i jedan sajt i ode 450000€.Svaki komentar je suvišan.
    http://www.gov.me/naslovna/vijesti-i...nog-progr.html
    http://www.nautour.info/
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  4. #554
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    50-ak nautičkih milja od Rotterdama, došlo je do sudara broda Baltic Ace i broda Corvus J.
    Poginulo je 11 članova posade Blatic Ace.
    Baltic Ace prevozio je oko 1.400 novih Mitsubishijevih automobila proizvedenih u Japanu i Tajlandu,i potonuo je 15 minuta nakon kolizije
    Corvus J je kontejneriski brod.,i iako sa oštećenjem pramca uspio je na svom pogonu da učestvuje u spašavanju posade sa Baltic Ace..
    Last edited by minjo; 07-12-12 at 23:15.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  5. #555
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    e ovo mi nije jasno kako se 2 broda mogu sudarit...
    She is only here to annoy herself!

  6. #556
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovakvu laku situaciju na simulatoru u Bijeloj i Kotoru rješava svaki budući kadet.
    U ovoj realnoj sitaciji,vidljivost odlična,kormilo stroj -ispravan,ostalo jad i tuga Grka i Ciprana.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  7. #557
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Baltic Ace je Mitsuiev brod, oficiri Poljaci.....e nesto nemaju srece sa tim sudarima ove godine

  8. #558
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    aj razumijem dva manja glisera koji idu po 100 km/h ali ove lamine po 100 metara koje se jedva vuku morem i da se ne mogu primijetit to mi jasno nije
    She is only here to annoy herself!

  9. #559
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Ovakvu laku situaciju na simulatoru u Bijeloj i Kotoru rješava svaki budući kadet.
    U ovoj realnoj sitaciji,vidljivost odlična,kormilo stroj -ispravan,ostalo jad i tuga Grka i Ciprana.
    Rjesavaju na simulatoru,a u stvarnosti je druga prica.a o kadetima nove generacije no coment.pola ih ne zna konverzaciju na engleskom jeziku.sto je osnova svega,ostalo ce nauciti.to najbolje znamo mi koji smo sa njima na brodu.ja sam sad imao 3off,koji je vozio cijelu gvardiju pogresnom rotom zatim je u sred crvenog mora okrenuo brod imali smo krenut u probijanje novog Sueckog kanala.Barba Italijan ga je ostavio jer je kukao i plakao da ga ne salje kuci.Fama oko kvaliteta naseg oficirskog kadra je samo fama.Nismo nista bolji nego bilo koji drugi.Postavio bih jos jedno zanimljivo pitanje.U susjednoj nam Hrvatskoj ima mnogo agencija za ukrcaj pomoraca,maltene na sve svjetske kompanije.A kod nas ima nekoliko i to vecinom samo za ukrcaj oficira.I tih nekoliko su uglavnom na foru uzimanja,procenta od plate.Govorim ovo sve iz iskustva,na moru sam od 1993.god.sve sam ovo prosao i jos prolazim.

  10. #560
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakvi smo da smo,a puno nas je i svakakvih ,rijetko učestvujemo u velikim pomorskim nezgodama.
    Zadnje čega se sjećam da je imalo teže posljedice,a da je u udesu učestvovao neko iz CG,je Zdravko Pilastro 2006 (sudar izraelskog broda i japanske ribarice) i 1996 Dragan Blažević(potonuće Herceg Novog-Yugooceanija).
    Oba slučaja vrlo diskutabilna,i po meni u nije bilo navigacijske greške,niti kršenja pravila o izbjegavanju sudara na moru.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  11. #561
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Kakvi smo da smo,a puno nas je i svakakvih ,rijetko učestvujemo u velikim pomorskim nezgodama.
    Zadnje čega se sjećam da je imalo teže posljedice,a da je u udesu učestvovao neko iz CG,je Zdravko Pilastro 2006 (sudar izraelskog broda i japanske ribarice) i 1996 Dragan Blažević(potonuće Herceg Novog-Yugooceanija).
    Oba slučaja vrlo diskutabilna,i po meni u nije bilo navigacijske greške,niti kršenja pravila o izbjegavanju sudara na moru.
    koliko nas procentualno ima,zastupljeni smo dosta u pomorskim nesrecama.a koliko smo strucni cudi me da toga nema jos i vise.a koliko jedan drugome zabijamo nozeve u ledja,tu smo SAMPIONI.i da uvjek je neko drugi pogrijesio a mi smo ok.:adoration:

  12. #562
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Do vecine sudara dolazi zato sto oficiri oklijevaju da promijene kurs i brzinu na vrijeme vec gube vrijeme na zivkanje preko VHF-a. Takodje preko 80 % ne razumije/ ne zna/ ne smije da upotrijebi telegraf u bilo koje doba ako je u pitanju opasnost sudara(da ne probude kapa ili sto ce reci barba sto sam vanka rute). Takodje ih ima koji misle: sto bi se ja maknuo, nek se on makne malo....ili: a sto se onaj brod ne da malo lijevo/ desno da i ja mogu proci(onda nastupa zivkanje: vessel on my stbd bow.....). Ili ja sam stand on vesell, boli me racku neka se on mice. I tako, uglavnom rade kako su naucili od starijih kolega a niko im nije imao kroz praksu pokazati sta mogu a sto ne i da je najvaznije da ni u jednom momentu ne smijes dovest brod u situaciju da njegova sigurnost zavisi od akcija drugog broda. Kvalitet starijih generacija se jasno ocrtava kroz performanse mladjih kolega.

  13. #563
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kapo iz Kotora spava u kabinu,dok se mijenja pistun u makinu.Zadao je posao prvome da se to mora vremenski zavrsit za 10.sati i otisao da spava.Najcrnje je sto on na toj funkciji ne zna sav proces kako se to i radi.Zato nije ni bio u makini dok su to radili.Smiju mu se svi iz makine,itd.Ovo je jedna situacija kojoj sam prisustvovao,i svi smo se krstili,boze sa kim plovimo.I kako je dosao na tu funkciju.:hopelessness:

  14. #564
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    Kapo iz Kotora spava u kabinu,dok se mijenja pistun u makinu.Zadao je posao prvome da se to mora vremenski zavrsit za 10.sati i otisao da spava.Najcrnje je sto on na toj funkciji ne zna sav proces kako se to i radi.Zato nije ni bio u makini dok su to radili.Smiju mu se svi iz makine,itd.Ovo je jedna situacija kojoj sam prisustvovao,i svi smo se krstili,boze sa kim plovimo.I kako je dosao na tu funkciju.:hopelessness:
    Ne poznajem te i nemam nista kontra tebe pa bi te zamolio da se ne osijetis prozvanim ili uvrijedjenim jer ovo nije nista licno. Kad procitam tvoj gornji post kao da cujem neke od mojih poznanika koji plove na MSC. Ima ih oficira, strojara, mazaca ali im je skoro svima zajednicko da sve znaju, u sve se razumiju, da niko nista drugi nista ne zna, da nije njih da bi brod stao, mazaci kritikuju kako je barba mogao usidriti po milje blize ili dalje od kraja a evo sada oficiri palube ocijenjuju zna li kapo kako se mijenja pistun. Suma sumarum moze se izvuci zakljucak da nasi ljudi vole mnogo da filozofiraju i to posebno kad nisu pozvani za to.

  15. #565
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jooly View Post
    Ne poznajem te i nemam nista kontra tebe pa bi te zamolio da se ne osijetis prozvanim ili uvrijedjenim jer ovo nije nista licno. Kad procitam tvoj gornji post kao da cujem neke od mojih poznanika koji plove na MSC. Ima ih oficira, strojara, mazaca ali im je skoro svima zajednicko da sve znaju, u sve se razumiju, da niko nista drugi nista ne zna, da nije njih da bi brod stao, mazaci kritikuju kako je barba mogao usidriti po milje blize ili dalje od kraja a evo sada oficiri palube ocijenjuju zna li kapo kako se mijenja pistun. Suma sumarum moze se izvuci zakljucak da nasi ljudi vole mnogo da filozofiraju i to posebno kad nisu pozvani za to.
    nisi shvatio,samo sam prenio sto pricaju oficiri makine.za kapa.to si u pravu sve sto si rekao,samo me nisi razumio do kraja.uostalom sto reci o tom nasem Kotoraninu nazalost Kapu,kad mu cijela makina da zahtjev za iskrcaj i to svi zajedno.ako si u struci znaces o cemu pricam pogotovo.Vjeruj da mazaci stariji sa MSC nasi,znaju mnogo vise nego mnogi oficiri,jer ovo sada su papiri svi znamo kako dobiveni.Problem je u tome sto se mnogi nasi ljudi hvataju poslova za koje nisu strucni.Takvi ljudi ti naprave problem jer plovidba nije sigurna.Kao sa pomenutom osobom.

  16. #566
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    68 GODINA OD NAJVEĆE POMORSKE TRAGEDIJE U BOKI - POTONUĆA “CETINJA”






    Na podjednakoj udaljenosti od obala Tivta, Krašića i Bijele, na dubini od preko 41 metar leži dio ukletog parobroda "Cetinje", koji je potopljen prije 68 godina.
    Brod je 10. decembra 1944. godine naišao na njemačku magnetnu protivbrodsku minu u tivatskom zalivu i potonuo sa 240 ljudi iz Kotora, Tivta, Herceg Novog, kao i pripadnicima italijanskog partizanskog odreda Garibaldi. Pukom srećom je 11 osoba, među kojima je bio i kapetan Božo Paparela, uspjelo da se spasi, odnosno tri člana posade i 7 putnika.
    Obilježavanje ove najveće pomorske tragedije u Boki biće upriličeno u ponedjeljak 10. decembra, u 10 časova. Prvi put će se uključiti Ministarstvo odbrane i Mornarica Vojske Crne Gore - rekao nam je direktor Lučke uprave Crne Gore iz Kotora Mladen Lučić, koji je i jedan od potomaka nastradalih. Lučić za Radio Jadran priča da je njegov otac kao dvadesetogodišnjak bio ranjen i smješten u bolnici u Meljinama.
    - Moja baka, majka mog oca, pošla je da ga posjeti i već je bila zakasnila na brod koji je isplovio, ali kada je kapetan Božo Paparela vidio da trči, vratio je brod postavio ponat i ona se ukrcala na brod - prisjeća se Lučić događaja, za koji kaže da je za čitav život obilježio njegovog oca.
    - Zato nam je ostavio u amanet da se svake godine prisjetimo tog stradanja polaganjem vijenca i cvijeća na mjesto potonuća, a nadamo se da će to raditi i naredne generacije. Ovo je tužna priča iz moje porodice kao što su i sve ostale onih koji su se našli na tom brodu. Ali, od sudbine se ne može pobjeći - sa sjetom kazuje Lučić.
    Veoma brzo nakon što se čula stravična detonacija svi ribari sa svojim brodicama uputili su se ne mjesto nesreće i pomagali da se ranjenici izvuku.
    Brod koga od samog početka prate nesreće, pa se zato smatra i ukletim na neki način, bio je dugačak 30 metara. Sagrađen je u Lajtamu, u Engleskoj, 1903. godine. Od 1905. godine, pod imenom „Netuno", kao vlasništvo Barskog društva održavao je redovnu liniju na Skadarkom jezeru. Njime su putnici i pošta stizali do Virpazara, gde je čekala diližansa i preuzimala poštu za Pristan, današnji Bar.
    Austrougarska vojska brod je artiljerijom potopila 1916. godine u Bojani, nadomak Skadra, kada je poginulo 16 ljudi. Godinu kasnije, 1917, Austrougari su brod izvadili, popravili i preimenovali u „Pionir", i koristili ga u vojne svrhe na Skadarskom jezeru. Kraj Prvog svetskog rata „Pionir" je dočekao djelimično oštećen u luci Bar. Tokom 1925. godine, otkupio ga je tadašnji biznismen Lale Zuber-Novaković, a onda ga je, pet godina kasnije, preuređenog prodao kotorskom društvu „Boka". Brod je tada prilagođen zalivskoj plovidbi i preimenovan u „Cetinje".
    Za ovaj parobrod vezana je i veoma značajna istorijska činjenica. Crnogorski prestolonasljednik Danilo 22. aprila 1913. godine potpisao je sporazum sa Esad-pašom o predaji Skadra Crnoj Gori. Iste godine brod je u Prvom balkanskom ratu služio za prevoz ratnog materijala, a bio je i jedno od glavnih prevoznih sredstava preko Skadra i Bojane do Jadranskog mora.
    Tokom Drugog svjetskog rata, više puta je prelazio iz ruke u ruku, da bi posljednjih ratnih dana obavljao redovni prevoz na liniji Tivat - Đenovići. Oslobođenje Boke u poznu jesen 1944. godine "Cetinje" je dočekao na mrtvom vezu u Dobroti, gdje ga je 12-člana posada na čelu sa zapovjednikom, kapetanom Božom Paparelom osposobila za vožnju.
    Ovaj mali i stari parobrod bio je prvi koji je nakon oslobođenja uplovio u luku Kotor iz koje je inače, 5. decembra 1944. krenuo prvi brod na obnovljenu i tada jedinu putničku liniju zalivom na relaciji Kotor-Prčanj-Stoliv-Perast-Risan-Kamenari-Tivat-Đenovići-Herceg Novi. Na jutarnjoj vožnji 10. decembra 1944. godine naišao je na zaostalu minu koja ga je u strahovitoj eksploziji raznjela u 8.50 h. Prema svjedočenjima očevidaca, potonuo je za 5 minuta.
    Na mjestu gdje je bio pramac "Cetinja" podigao se ogromni gejzir vode, a očevici su kasnije govorili da je brod nošen inercijom mašina, nakon eksplozije koja mu je raznijela pramac, komandni most, dimnjak, jarbol i veći dio nadgrađa, skrenuo 90 stepeni u odnosu na dotadašnji kurs i potonuo za manje od 5 minuta.
    I pokušaji izvlačenja broda bili su praćeni nesrećama. Splitski „Brodospas" je pokušao da izvadi „Cetinje" i tom prilikom otkačile su se čelične sajle, povrijedile dosta ljudi na dizalici, a krhka olupina se prepolovila i još jednom potonula. Iskusni instruktor ronjenja iz Herceg Novog, Dragan Gačević kaže za Radio Jadran da je veći dio broda "Cetinje" izvađen.
    - Koliko sam ja došao do podataka, pramčani dio broda je izvađen, a manji krmni je ostao na dnu tivatskog zaliva - kaže Gačević. On je u dogovoru sa Mladenom Lučićem i direktorkom Pomorskog muzeja u Kotoru, Milevom Pejaković Vujošević, odlučio da izvadi jedan dio broda, kako bi se nakon dekonzervacije našao kao ekspontat u ovom muzeju.
    Na dan kada je prije 68 godina potonuo parobrod "Cetinje" u ponedjeljak 10. decembra, prvo će na spomen obilježje u Lastvi tivatskoj biti položeni vijenci, a onda će brodom Mornarice Vojske Crne Gore biti organizovan oblazak "plave grobnice''. Po pomorskom običaju biće spušten vijenac na mjesto potonuća broda.
    Nosilac svih aktivnosti je Udruženje boraca NOR-a i antifašista Tivta, kao i Zajednica Italijana u Crnoj Gori uz aktivno učešće potomaka nastradalih među kojima je i naš sagovornik, Mladen Lučić.





    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  17. #567
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Andriji Lomparu priznanje Crnogorske plovidbe


    Miodrag Kršanac uručuje zahvalnicu Andriji Lomparu

    U prostorijama Crnogorske plovidbe danas je kapetan Miodrag Kršanac, predsjednik Odbora direktora ove kompanije upriličio prijem za dosadašnjeg ministra pomorstva i saobraćaja prof. dr Andriju Lompara.
    Bila je to prilika da se Kršanac osvrne na složeni put ove, za Crnu Goru izuzetno značajne kompanije koja krupnim koracima grabi ka revitalizaciji i obnovi nekada slavne crnogorske flote.
    Kršanac se posebno zahvalio dosadašnjem ministru Lomparu i tom prilikom mu uručio zahvalnicu i umjetničku sliku, kao znak izuzetne saradnje i razumijevanja za razvoj i brži napredak u ostvarivanju ciljeva Crnogorske plovidbe.
    Lompar je zahvalio na biranim riječima uvjeren da će se saradnja nastaviti na obostrano zadovoljstvo.
    On je kazao da se dalji napredak Crnogorske plovidbe jednostavno ne može zaustaviti i da svi treba da daju svoj doprinoj u obnovi nekada najznačajnije privrednme grane u našoj državi.
    Svečanosti su prisustvovali novi ministar saobraćaja i pomorstva Ivan Brajović, članovi Odbora direktora i brojni gosti iz pomorskog svijeta Crne Gore.

    direktor Crnogorske plovidbe Kršanac


    poklon za dosadašnju saradnju


    novi ministar Ivan Brajović
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  18. #568
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,137
    Thanks Thanks Given 
    2,242
    Thanks Thanks Received 
    2,414
    Thanked in
    1,244 Posts

    Default

    Kako je Andro jedva docekao da skine sako i kravatu
    A tacno se vidjelo da ga vazda gushi

  19. #569
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Kako je Andro jedva docekao da skine sako i kravatu
    A tacno se vidjelo da ga vazda gushi
    bolje mu ovako stoji.podsjeca me kako su neki dosli onda u ovakve dzempere,i onda se ona flota koju imasmo provede ko bos po trnju.:frown:

  20. #570
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poziv na proslavu
    dana Udruzenja Pomorskih Kapetana
    Crne Gore


    Udruzenje, kao i prethodnih, i ove godine na svoj dan, 19.12. poziva sve svoje clanove
    kao i clanove Udruzenja strojara/inzinjera
    da se okupe u ribljem restoranu Bastion u Kotoru sa pocetkom u 10 casova radi tradicionalnog druzenja i casice pica i razgovora.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  21. #571
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    lijepo je to.jos da se da angazovat da se nadje jos kakva kompanija za ljude koji plove a nizih su rangova.dako se povede na jednom od ovakvijeh sastanaka prica i o tome.ko bi to bolje nego ugledni kapetani,je li.do sada ne bi neke koristi od njih.nego eto zapocinjem neku ludu pricu a znam da od tog nema nista.

  22. #572
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ma pusti sad to....bice alamacine na Sv. Nikolu a to je najvaznije :untroubled:

  23. #573
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ada znas:biggrin:

  24. #574
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jooly View Post
    Do vecine sudara dolazi zato sto oficiri oklijevaju da promijene kurs i brzinu na vrijeme vec gube vrijeme na zivkanje preko VHF-a. Takodje preko 80 % ne razumije/ ne zna/ ne smije da upotrijebi telegraf u bilo koje doba ako je u pitanju opasnost sudara(da ne probude kapa ili sto ce reci barba sto sam vanka rute). Takodje ih ima koji misle: sto bi se ja maknuo, nek se on makne malo....ili: a sto se onaj brod ne da malo lijevo/ desno da i ja mogu proci(onda nastupa zivkanje: vessel on my stbd bow.....). Ili ja sam stand on vesell, boli me racku neka se on mice. I tako, uglavnom rade kako su naucili od starijih kolega a niko im nije imao kroz praksu pokazati sta mogu a sto ne i da je najvaznije da ni u jednom momentu ne smijes dovest brod u situaciju da njegova sigurnost zavisi od akcija drugog broda. Kvalitet starijih generacija se jasno ocrtava kroz performanse mladjih kolega.
    Cj je bio u sudarnom kursu BA,i bio je dužan da ga izbjegava.Sem što su se gledali na ARPI gledali su se i vizuelno,što je manje bitno ,no eto.Brodovi kraći od 150 metara i ovakav udes.BA zadržava kurs i brzinu ubjeđen da će CJ krenuti u izbjegavanje sudara.I umjesto kad je već postalo jasno da CJ mora krenuti da napravi pun krug lijevo on kreće sve desno(što je morao uraditi davno ranije),a u tom mometu izbijanje u lijevo BA (na snimku),ali ja mislim da je to već od kolizije jer ga je CJ udario provom(što je jedino pravilno u ovom haosu).
    Last edited by minjo; 11-12-12 at 19:11.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  25. #575
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ako se pogleda na karti sa snimka vidi se da su jako male udaljenosti su bile u pitanju. Inicijalno CJ je sijekao kurs BA na manje od milje ispred pramca. Snimak ne pokazuje sve detalje jer sudeci po brzinama brodova nedostaje nekih 2-3 minuta . Mislim da je BA morao okrenuti desno cim mu se CA nasao u paralelnom / suprotnom kursu jer su jako male udaljenosti u pitanju ili cim je vidio da CJ okrece u desno (a i ko zna koliko bi prostora time dobio). Medjutim pomoglo bi u svakom slucaju da pokaze da je neka akcija preuzeta.....nego u svakom slucaju mi mozemo samo da nagadjamo sto se i kako izdesavalo.

Page 23 of 47 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna gora hip-hop
    By guntalk in forum Muzika
    Replies: 65
    Last Post: 14-04-11, 15:14
  2. [Crna Gora]^ CS
    By vuk89 in forum Game Server CG
    Replies: 56
    Last Post: 21-11-09, 18:24
  3. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  4. Naša Crna Gora
    By hercules in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 45
    Last Post: 09-06-08, 18:33
  5. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •