Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Kod Nikole se niko nije smio popisati kao Crnogorac !

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kod Nikole se niko nije smio popisati kao Crnogorac !

    Evo sjajnog dokaza kako su Petrovici zabranjivali Crnogorcima, to jest nijesu im dozvoljavali da se slobodno nacionalno izjasne!

    Tako po ovom dokumentu, po popisu iz 1909 godine u Crnoj Gori nije zivio ni jedan jedini Crnogorac ?!?!

    Naravno Nikola je sam upisao da u Crnoj Gori zivi 100 % Srba jer da je dozvolio slobodno izjasnjavanje,
    moglo mu se desiti da mu se narod popise kao Crnogorci, a onda bi njegova san da postane kralj i da stoluje u Prizrenu velikom drzavom - propao!

    Bio bi to ogromni rizik za Nikolu, da dozvoli slobodno izjasnjavanje i da mu se narod popise kao Crnogorci !

    Odmah bi ga u Beogradu i Moskvi pitali:
    "O, pa vi niste Srbi" ?

    Nikola jednostavno nije mogao da dozvoli takav rizik, pa je sam upisao, da u drzavi Crnoj Gori nema nijedan Crnogorac !




  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Prazna prica... Zivko Andrijasevic, danas vjerovatno najkorektniji istoricar u CG, iako sam pristalica nezavisnosti, kaze u svom tekstu u Vijestima da je neporecivo kako se u Nikolino vrijeme svaki pravoslavni stanovnik Crne Gore, od kralja Nikole do zadnjeg cobanina, nacionalno osjecao Srbinom.

    Sad, o tome koliko je takvo osjecanje opravdano, kakvo je njegovo porijeklo, kakve su kasnije promjene nastupile, o tome Andrijasevic pise i o tome se moze raspravljati.

    Ali dajte da se bar o ovim elementarnim cinjenicama ne preganjamo, posebno na ovakav propagandisticki nacin.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Prazna prica... Zivko Andrijasevic, danas vjerovatno najkorektniji istoricar u CG, iako sam pristalica nezavisnosti, kaze u svom tekstu u Vijestima da je neporecivo kako se u Nikolino vrijeme svaki pravoslavni stanovnik Crne Gore, od kralja Nikole do zadnjeg cobanina, nacionalno osjecao Srbinom.

    Sad, o tome koliko je takvo osjecanje opravdano, kakvo je njegovo porijeklo, kakve su kasnije promjene nastupile, o tome Andrijasevic pise i o tome se moze raspravljati.

    Ali dajte da se bar o ovim elementarnim cinjenicama ne preganjamo, posebno na ovakav propagandisticki nacin.
    O.K.
    Znači ovaj Čeh koji je boravio u Crnoj Gori laže ?
    Laže li, što misliš ?

    Češki novinar, književnik i slavista Josef Holeček je 1877 god izdao knjigu "Černa Hora" (Crna Gora).
    Knjigu je izdao poslije boravka u Crnoj Gori.

    U knjizi, u poglavlju NARODNOST, JEZIK I VJEROISPOVJEST Holecek pise o tome kako se Crnogorci izjasnavaju po pitanju narodnosti;

    "Pitaš li ga za narodnost, reći će da je Crnogorac".

    Ja ne znam, postoji li čvršći dokaz na planeti, o tome kako su Crnogorci sami sebe smatrali, koje su narodnosti.


    E evo i gospodina Holeceka


  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    O.K.
    Znači ovaj Čeh koji je boravio u Crnoj Gori laže ?
    Laže li, što misliš ?...
    Nemam pojma... ali ti mogu reci da vise vjerujem istoricaru Andrijasevicu, koji je za nezavisnost i nema nikakvog razloga da izmislja to sto je rekao, nego nekom citatu istrgnutom iz teksta nekog nepoznatog ceskog novinara. Ja novinarima ne vjerujem ni danas, a kamoli necemu sto su pisali 1877.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Nemam pojma... ali ti mogu reci da vise vjerujem istoricaru Andrijasevicu, koji je za nezavisnost i nema nikakvog razloga da izmislja to sto je rekao, nego nekom citatu istrgnutom iz teksta nekog nepoznatog ceskog novinara. Ja novinarima ne vjerujem ni danas, a kamoli necemu sto su pisali 1877.
    Kako se može saznati kako se narod, čobani kako kažeš, izjašnjavali kad nije bilo slobodnog popisa ?

    Može da se zna kako su se izjašnjavali Petrovići i elita oko njih, a za ostale bi bilo mjerodavno svojevoljno izjašnjavanje na popisu, koje nije dozvoljeno, od strane istoga Nikole.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Kako se može saznati kako se narod, čobani kako kažeš, izjašnjavali kad nije bilo slobodnog popisa ?

    Može da se zna kako su se izjašnjavali Petrovići i elita oko njih, a za ostale bi bilo mjerodavno svojevoljno izjašnjavanje na popisu, koje nije dozvoljeno, od strane istoga Nikole.
    Siguran sam da ima nacina kako da se to utvrdi, na kraju krajeva nije to bilo prije 500 godina nego prije stotinjak... ljudi su pisali pisma, dnevnike, neki su donedavno bili zivi i pricali o tom vremenu...

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Evo svjedočenja Pavla Rovinskog

    Evo svjedočenja čuvenog Pavla Rovinskog kako su Crnogorci sebe oslovljavali u nekim vrlo važnim momentima:

    Tu su plemena: Ćeklići, Bjelice, Cuce, Ozrinići i druga, sa mnoštvom sela i crkava, a čovjek koji poznaje ove krajeve tačno nam može reći gdje se nalazi svako od njih, ali može i da ispriča njihovu istoriju. Ali, selo ćete uzaludno tražiti pogledom: sva su ona razbacana po udolinama i kao u zasjedi skrivaju se među stijenama, tako da je pred vama samo neprekidna siva masa, i taj tužni izgled s pravom upoređuju sa morem koje je zahvatila bura. To je kamena pustinja u kojoj, može se pomisliti, niko ne živi. Ali čim se čuje poklič: „A ko je vitez, ko je Crnogorac! U ime Boga, za krst časni!” - zadimi se svaka hridina, zastenju gore i dolovi, uskomeša se svaka jama, kao mravinjak, i kuku tome ko se odluči da sve to uznemiri!

    Dakle sve je jasno, kako se narod između sebe oslovljavao, ponavljam srpstvo nije bilo ukorijenjeno u narodu nego je srpčenje Crnogoraca, dolazilo iz vladajućeg kruga, od Petrovića i ljudi oko njih, a naročito od Srba izvanjaca koji su bili bliski sa Petrovićima.

    Ovo sam preuzeo iz feljtona "Pobjede" za dan 24. 09. 2004 god.
    Last edited by G R A D; 14-06-05 at 14:10.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    OK, ako nije bilo ukorijenjeno onda Zivko Andrijasevic laze kad kaze da su se svi pravoslavci, od knjaza do zadnjeg cobanina, nacionalno osjecali Srbima.

    Zasto Andrijasevic laze?

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    OK, ako nije bilo ukorijenjeno onda Zivko Andrijasevic laze kad kaze da su se svi pravoslavci, od knjaza do zadnjeg cobanina, nacionalno osjecali Srbima.

    Zasto Andrijasevic laze?
    Živko Andrijašević je rekao da koliko on zna da su se smatrali Srbima.
    I Andrijasevic nije spominjao zadnjeg cobanina, nego je govorio uopsteno za Crnogorce.
    On moze da zna samo za vladajuci krug, on ne moze znati za obican puk.

    Cinjenica je:
    -Slobodnog izjasnjavanja na popisu, nije bilo.

    Cinjenica je:
    -Svjedocenje Holeceka, vrlo decidno, iz 1877 godine.

    Cinjenica je:
    -Ovo svjedocenje Pavla Rovinskog

    Pokazacu ti jos cinjenica kako su se Crnogorci oslovljali izmedju sebe...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Živko Andrijašević je rekao da koliko on zna da su se smatrali Srbima.
    I Andrijasevic nije spominjao zadnjeg cobanina, nego je govorio uopsteno za Crnogorce...
    Pa sve je ovo sto pricamo "koliko mi znamo", niko od nas nije bog ili papa pa da je nepogresiv. Ali on je istoricar i to ugledan pa njegovo "koliko on zna" nosi dosta tezine.

    A bas mi je ostala u sjecanju ta fraza "do zadnjeg cobanina", upotri****o ju je ili tacno ovako ili vrlo slicno.

    Tesko da nesto mozes pokazati takvim citatima kad se i istoricari koji su za nezavisnost slazu da je su se tada Crnogorci nacionalno osjecali Srbima.

    Pravo da ti kazem, ne znam ni sto ti to smeta. I ako su se tada svi nacionalno osjecali Srbima, situacija se do danas promijenila, mnogi se osjecaju nacionalno Crnogorcima, to je cinjenica koju nista ne moze promijeniti. I ako Crnogorci-po-naciji nisu postojali 1900 - postoje danas, a to je jedina bitna stvar.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nepismeni se ne pita ništa !

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Pa sve je ovo sto pricamo "koliko mi znamo", niko od nas nije bog ili papa pa da je nepogresiv. Ali on je istoricar i to ugledan pa njegovo "koliko on zna" nosi dosta tezine.

    A bas mi je ostala u sjecanju ta fraza "do zadnjeg cobanina", upotri****o ju je ili tacno ovako ili vrlo slicno.

    Tesko da nesto mozes pokazati takvim citatima kad se i istoricari koji su za nezavisnost slazu da je su se tada Crnogorci nacionalno osjecali Srbima.

    Pravo da ti kazem, ne znam ni sto ti to smeta. I ako su se tada svi nacionalno osjecali Srbima, situacija se do danas promijenila, mnogi se osjecaju nacionalno Crnogorcima, to je cinjenica koju nista ne moze promijeniti. I ako Crnogorci-po-naciji nisu postojali 1900 - postoje danas, a to je jedina bitna stvar.
    Živka Andrijaševića sam i ja gledao i rekao je na isto pitanje:
    "Koliko ja znam, jesu".

    U najmanju ruku su imali dvojnost.

    Govorili bi, da su Crnogorci, a kad bi ih ovi iz vladajuće elite podučili da su oni i Srbi, koji su čuvali kobajagi srpstvi kosmetski zavjet, sto su mogli nepismeni Crnogorci?
    Slijegali su ramenima i govorili: "Jesmo"

    Okle su Crnogorci znali za Vojislavljeviće i svoje pretke ?
    Okle su znali da preci Crnogoraca nijesu učestvovali na kosovskom boju ?
    Crnogorci su znali za svoja stara plemenska predanja koja nemaju nikakve veze sa srpstvom, pa su Petrovići u XIX vijeku počeli da izmišljaju bajke i novokomponovana predanja o porijeklu Crnogoraca.
    Petrovićima su vrlo smetala prava stara predanja crnogorskih plemena, jer nijesu imala niukakve veze sa srpstvom

    Ogromni kult Ivana Crnojevića, o kojem piše Vuk Karadžić da ga je zatekao, kad je bio na Cetinju zamijenjen je kosmetskim kultom, kojega Vuk ne pominje da ga je zatekao na Cetinju ?!?!?!?!

    Što su mogli nepismeni Crnogorci, nego da se slože sa Petrovićima.

    Nepismeni se ne pita ništa.

    Jednom su Crnogorci za Šćepana Malog mislili da je ruski CAR !

    U svakom slučaju 1877 imamo čist zapis Holečeka.

    Još nešto.
    Crnogorcima je srpstvo ispočetka prodavano kao pravoslavlje kao vjera, da bi kasnije, kad se formirala najlažljivija istorijska škola na planeti - srpska istoriografska škola, počele bajke o srpskom etničkom porijeklu Crnogorca, bez ikakvog validnog dokaza.

    Vojislavljevići, Balšići i Crnojevići su proglašeni Srbima, a da nikad nijedan jedini pripadnik te tri dinastije se nije titulisao i potpisao kao Srbin.

    Naprotiv, Balšići, kad su došli na vlast u Zetu, odbacili su odmah srpska titulisanja, kojim su se kitili Nemanjići prije njih koji su vladali Zetom.
    Last edited by G R A D; 14-06-05 at 20:11.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ne znam koliko ima smisla govoriti o naciji u modernom smislu u Crnoj Gori tamo prije 1700-e. Da li se projsecan Nijemac prije 1871-e osjecao vise Bavarcem ili Nijemcem? Radi se ipak o procesu.

    Da ponovim jos jednom - danas Crnogoraca po naciji ima 43% i to je bitna cinjenica, a ne da li su nekad svi bili Srbi po naciji ili ne.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Ne znam koliko ima smisla govoriti o naciji u modernom smislu u Crnoj Gori tamo prije 1700-e. Da li se projsecan Nijemac prije 1871-e osjecao vise Bavarcem ili Nijemcem? Radi se ipak o procesu.
    Slažem se,
    moderne nacije su formirane u XIX vijeku, tako je pokušano da se Crnogorci uguraju u novokomponovanu srpsku naciju, koja je nastala spajanjem više različitih etničkih djelova, pomoću čarobne formule PRAVOSLAVNI=SRBIN i pomocu peglanja jezickih razlika takozvanom "reformom" jezika Vuka Karadzica.

    Medjutim, u narodu Crnogorskom je nedvosmisleno bio zestok otpor posrbljavanju.
    Otpor posrbljavanju je kulminirao Bozicnim ustankom Crnogoraca 1918 godine.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    ...Medjutim, u narodu Crnogorskom je nedvosmisleno bio zestok otpor posrbljavanju.
    Otpor posrbljavanju je kulminirao Bozicnim ustankom Crnogoraca 1918 godine.
    Ne mislim da je u pitanju bio otpor posrbljavanju... po svim izvorima, to je bio otpor nacinu na koji je Crna Gora ukljucena u SHS... pobunjenici su trazili da u SHS udje kao federalna jedinica, nije kod njih bilo nikakve price o posrbljavanju.

    Osim toga, pobunjenici su bili relativno malobrojni, broj bjelasa-Crnogoraca koji su se digli na oruzje protiv pobune je bio znatno veci, sto je i osovni uzrok zbog koga je pobuna brzo ugusena.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Ne mislim da je u pitanju bio otpor posrbljavanju... po svim izvorima, to je bio otpor nacinu na koji je Crna Gora ukljucena u SHS... pobunjenici su trazili da u SHS udje kao federalna jedinica, nije kod njih bilo nikakve price o posrbljavanju.

    Osim toga, pobunjenici su bili relativno malobrojni, broj bjelasa-Crnogoraca koji su se digli na oruzje protiv pobune je bio znatno veci, sto je i osovni uzrok zbog koga je pobuna brzo ugusena.
    Slatka srpska bajka zašećerena !

    Čekali su kobajagi da se ujedine vjekovima sa Srbima, jer su kobajagi bili Srbi, a kad je srpska vojska došla "oslobodilačka", Crnogorci su je odmah napali !

    Ja ti rekoh,
    srpska istoriografija je SVE U STANJU DA DOKAZE, STO GOD POZELI !
    Samo da se srpstvo siri !

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Nema potrebe da nesto posebno meni dokazuje, pricali su mi ljudi iz mog kraja. Na kraju krajeva, moj djed se sa 16 godina borio na Cetinju protiv pobunjenika, zajedno sa vecim dijelom Ljesanske nahije.

    Nije ih niko mobilisao, sami su se pokupili i krenuli kad su culi da pobunjenici hoce da vrate kralja Nikolu i raskinu novu uniju sa Srbijom. Srbijanskih vojnika na Cetinju i uopste u CG je bilo vrlo malo, borbe su najvecim dijelom vodjene izmedju pobunjenika i bjelasa.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Evo jos jednog dokumenta kako su se oslovljavali...

    Evo jos jednog prikaza kako su se Crnogorci izmedju sebe oslovljavali !

    Opet cisto je i jasno da se Crnogorci izmedju sebe nikada nijesu oslovljavali Srbima !

    Radi se o trecoj sjednici prve crnogorske skupstine iz 1905 godine




    TREĆA SJEDNICA

    Konstituisanje skupštinskih organa

    ZA MNOM U PRVU SEKCIJU, KO JE CRNOGORAC


    Milo Dožić: Gospodo, sada je na dnevnom redu podjela poslanika na sekcije, a da bi se taj posao što prije svršio, ja mislim, najbolje je da samo prijedsjedništvo izvrši diobu poslanika na sekcije.

    - Pa lijepo, vaistinu, neka tako bude! - čuje se odobravanje.

    Predsjedništvo je izvršilo podjelu poslanika u sedam sekcija. Za ovim sekretar Dušan Petrović poče da čita koji je poslanik u kojoj sekciji, a kada dođe na treću sekciju i objavi da su u pomenutoj sekciji Đuro Drecun i Obren Rnjez, ova dvojica poskočiše iz klupa i kliknuše:

    - Ko u trećoj sekciji?! Mi je li? E nećemo, čoče, zadajemo vi čistu i Božju vjeru!... Mi smo vazda bili među prve, pa ćemo i sad u prvu sekciju!...

    Zbog podjele u sekcije izrodi se velika svađa. Drecun i Rnjez neće za živu glavu u treću sekciju; Krsto Tokov i Mujo Vlahović neće u četvrtu; Mijajlo Nišin i Nikola Milošev zapali čak u pošljednju (sedmu) i ljuti zbog toga kao lafovi!

    Graja i vika prolamaju skup-štinsku salu; stari poslanici junački traže da svi uđu u prvu sekciju. Ne mogu nikako da se oko toga pogode. Odjednom se iz klupe hitro izdvoji Đuro Drecun i viknu:

    - Za mnom, u prvu sekciju, ko je Crnogorac!...

    Za njim na poklič, polećeše svi stari poslanici.

    - I ja sam s tobom, Đuro, sivi sokole! - klikuje sa galerije Mašan Kosovac, stari junak koji, istina, nije poslanik, ali je došao da čuje šta se govori u Skupštini.

    Predsjednik sa ministrima i još nekojim poslanicima posreduje, e da bi se nekako pogodili i došli do reda, ali sve uzalud, jer Đuro sa drugovima neće ni da čuje ni za jednu sekciju osim prve! A kad viđeše da ništa ne pomaže, poslaše ministra Marka Đukanovića do Gospodara da mu kaže šta se događa i da ga moli za posredovanje.

    Kada Gospodar sazna u čemu je stvar, odmah zatraži poslanički spisak pa sam podijeli poslanike u sekcije. U prvu i drugu sekciju ušli su svi bolji junaci. Tako je Đuru Drecunu i drugovima data junačka satisfakcija.




    Evo, to sam preuzeo, sa zestokog srpskog sajta

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Okle su Crnogorci znali za Vojislavljeviće i svoje pretke ?
    Okle su znali da preci Crnogoraca nijesu učestvovali na kosovskom boju ?
    Толике генерације Црногораца и толико владара су били у заблуди. Штета што се ти ниси родио неколико вијекова раније да их просвијетлиш.

    U svakom slučaju 1877 imamo čist zapis Holečeka.
    Овај опширни и темељни документ је нешто најувјерљивије што сам икада прочитао. :lolblue:

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Толике генерације Црногораца и толико владара су били у заблуди. Штета што се ти ниси родио неколико вијекова раније да их просвијетлиш.
    Nemanjići su u cilju izmjene identiteta jednog naroda pouništavali sve tragove Vojislavljevića do kojih su mogli doći: Knjige, crkve, manastire, nadgrobne spomenike, zapise...

    Tako postoji zadužbina kralja Mihaila Vojislavljevica u Stonu, jer je bila van domasaja Nemanjica, ali nema je u Crnoj Gori ?!

    "Ljetopis Popa Dukljanina" je preživio, jer je pronadjen u Zadru, takodje van domasaja Nemanjica.

    U Crnoj Gori postoje nadgrobni spomenici i ploče Rimljana, ali ne i Vojislavljevića ?!

    "Ljetopis Popa Dukljanina" je preveden prvi put u Crnoj Gori 1967. godine ?!?!?!
    U 19. i 20. vijeku pronadjeni su brojni dokumenti o Vojislavljevicima u stranim arhivama, pa su tako Crnogoci poceli da saznaju vise o svojim vladarima o kojima skoro da nema tragova u Crnoj Gori



    Quote Originally Posted by konstantin
    Овај опширни и темељни документ је нешто најувјерљивије што сам икада прочитао. :lolblue:
    Taj dokument je cist i jasan kao suza !

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    140
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ti dokaz da su se Petrovici dozvoljavali da se crnogorci pisu kako zele.

    http://www.heritage.cg.yu/dokumenta/pasos1.htm

    A mogao bi malo da promijenis taj signature, jer smeta!
    Last edited by grcko; 17-06-05 at 14:12.
    - Sing Out -

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by grcko

    Evo ti dokaz da su se Petrovici dozvoljavali da se crnogorci pisu kako zele.

    http://www.heritage.cg.yu/dokumenta/pasos1.htm
    Sto hoces da dokažeš sa ovim, ne shvatam ??


    Quote Originally Posted by grcko
    A mogao bi malo da promijenis taj signature, jer smeta!
    Što mu fali ?

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    140
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Sto hoces da dokažeš sa ovim, ne shvatam ??
    Ovaj pasaos je potpisao P. II P. Njegos na kome pise da je covjek crnogorac.


    Quote Originally Posted by G R A D
    Što mu fali ?
    Omalovazavas dinastiju koja je najvise uradila za Crnu Goru.
    - Sing Out -

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by grcko View Post
    Omalovazavas dinastiju koja je najvise uradila za Crnu Goru.
    Za Crnu Goru najvise su ucinjeli Crnojevici, Ivan prije svih.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan


    27. oktobra 1864.

    Završen je popis stanovništva u Knjaževini Crnoj Gori i prema tim podacima Crna Gora je imala 196 hiljada 286 stanovnika.

  25. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Dan, 25. septembar 2004.

    U CRNOJ GORI 267.669 CRNOGORACA, A 198.414 SRBA


    Najviše Srba u Andrijevici, Crnogoraca na Cetinju



    U Crnoj Gori, od 620.145 stanovnika, Crnogorci su 267.669, a Srbi 198.414, saopštio je juče "Monstat", bivši republički zavod za statistiku.
    Najviše Crnogoraca, prema konačnim rezultatima popisa stanovništva u novembru 2003. godine, u odnosu na broj stanovnika u opštini, ima na Cetinju - gotovo 91 odsto, Podgorici - oko 57 odsto, Nikšiću - blizu 63 odsto, Mojkovcu - blizu 55 odsto, Kolašinu - preko 50 odsto i u Šavniku oko 47 odsto.
    Srbi su najzastupljeniji u Andrijevici - preko 69 odsto, Pljevljima i Plužinama - oko 60 odsto, zatim u Žabljaku, Kolašinu i Bijelom Polju.
    Najmanje Crnogoraca je u opštini Rožaje - nepuna dva odsto, a najmanje Srba je u istoj opštini - blizu četiri odsto.
    Crnogorci i Srbi su u opštini Šavnik zastupljeni, takoreći, jednako u procenat.
    Bošnjaci su po nacionalnoj zastupljenosti u crnogorskom stanovništvu treća grupacija, sa više od 48.000 koji su se tako izjasnili na popisu u novembru 2003. godine. Na četvrtom mjestu su Albanci - 31.163, zatim Muslimani - 24.625, a iza njih su Hrvati kojih u Crnoj Gori ima blizu sedam hiljada.
    Oko 27.000 građana Crne Gore nije se na popisu nacionalno izjasnilo ili su upisali odgovor "neopredijeljen".
    Više od 12.000 građana izjasnilo se po regionalnoj pripadnosti.


    (Beta)

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...5&clanak=13984

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 15:12
  2. Nastavak sa starog foruma: Sunday Mirror - iz CG se trafing
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 17-03-04, 18:28
  3. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 13:06
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •