Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 89

Thread: Sveveliko Srpstvo se zasniva na golim interesima

  1. #51
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Quote Originally Posted by bigfoot

    Prvo rodjace ti neznas odaklen su Nemaljici, odakle je Kara?or?e Petrovic, gde je srpstvo natalo i gde je Srpstvo zaceto, tako da nemogu da se raspravljam sa tvoji falcifikovanim dukljanskim glupostima!!!

    Odgovor potrazi u knjigama, nemoj da trazis odgovor na stranackim sednicama liberala i ostalih *****ra.

    Moj brat je rodjen u Beograd, sto ne znaci da je Srbijanac, jel tako? Stefan Nemanjini roditelji su bili pravoslavci, dok su Dukljani bili katolici. To sto se Nemanja rodio u Podgoricu ne znaci da je Podgoricanin. On se cak morao krstiti u katolicku crkvu jer u Duklju nije bilo pravoslavne.

    Ovo sto sam ti sad reka se uci u 4-ti ili 5-ti razred osnovne skole.

    Opet ne mogu da vjerujem da zbog neke gluposti kao sto je ova ti govoris o svojim precima, Dukljanima, da su *****. No, to sto pricas ekavicom objasnjava dosta.
    Prvo rodjace, u 4ili 5-om razrdedz se uci da za vreme nemanjica nije postojala pravoslavna i katolicka crkava, nego tada je bila jos jedinstvena hriscanska crkva, jej tako, tako da.......lupetas opet.

    Drugo rodjace, oces da kazes da ste vi dukljani katolici ili vam je cilj da postanete, hahahhahahah.

    A sto se tice nemanjica, oni su poreklom sa Crne Gore, kao sto je celo Srpstvo sa crne gore. To sto ga vi sad nepriznajete, ili sto odbacujete njegosa i njegovu dinastilu, to je vec drugi problem.

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo rodjace, u 4ili 5-om razrdedz se uci da za vreme nemanjica nije postojala pravoslavna i katolicka crkava, nego tada je bila jos jedinstvena hriscanska crkva, jej tako, tako da.......lupetas opet.
    Zasto se Nemanja onda jopet krstio po pravoslavnom obredu po povratku u Rasku?

  3. #53
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zato sto je Beranac prije toga doslo do velike sizme, tj podjele hriscanstva na katolicanstvo i pravoslavlje. Neki 100 godina nakon sizme pokusavao se prevazici taj raskol ali bezuspjesno. Konacnim razlazom katolika i pravoslavnih tadasnji Srbi su se morali odluciti "kojemu ce se prikloniti carstvu" pa su oni rijesili da ostanu pravoslavni.

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bigfoot
    A sto se tice nemanjica, oni su poreklom sa Crne Gore, kao sto je[/b] celo Srpstvo sa crne gore[/b]. To sto ga vi sad nepriznajete, ili sto odbacujete njegosa i njegovu dinastilu, to je vec drugi problem.
    Prosto milina citati kako ovaj iz Cetinja pise

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.

  6. #56
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    200
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.

    Ih-hahahahahahahahaha!!!

  7. #57
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kazu da je prvi srpski kralj Stefan Prvovjencani (prvovjencani = prvokrunisani).

    Ako smo isti narod zasto nijesu Mihaila Vojislavljevica, prvog Dukljanskog (Crnogorskog) proglasili 'prvim srpskim kraljem', on je priznat kao Kralj 1077. godine, vise od sto godina prije Stefana Prvovjencanog?

    Imali smo i Kralja Bodina, no i njega preskocise.

    Razlog je jasan. Dukljani nijesu Srbi, te nemogu bit ni prvi Srpski Kraljevi.
    Plus, oni su bili katolici, a Srbi pravoslavci.

    Jos nesto, kako objasnjavate to da se jos iz tih vremena razlikovalo narjecje. Srbi su oduvijek pricali ekavicom, a Dukljani (Crnogorci) ijekavicom. Te razlike su donijeli iz pradomovine svih slavena. Ako smo mi Srbi zar ne bi bilo normalno da mi pricamo ekavicom?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  8. #58
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    200
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Kazu da je prvi srpski kralj Stefan Prvovjencani (prvovjencani = prvokrunisani).

    Ako smo isti narod zasto nijesu Mihaila Vojislavljevica, prvog Dukljanskog (Crnogorskog) proglasili 'prvim srpskim kraljem', on je priznat kao Kralj 1077. godine, vise od sto godina prije Stefana Prvovjencanog?
    KAZU, ZA TAKVE STVARI SE IDE U SKOLU...!

  9. #59
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    156
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [


    Ne da samo velis da su skoro svi Cetinjani (tvoj narod) *****, no mrzis i Dukljane, to su nasi pradjedovi. Sto su ti skrivili Vojislavljevici, sto ti je skrivio Pop Dukljanin? Zasto pricas tako o svojim precima? Zar su ti blizi Nemanjici od Vojislavljevica?

    Zasto mrzis svoju, slavnu, istoriju, COVJECE?[/quote]

    Ti ocito neznas sta pises!On veli da su skoro svi Cetinjani(sto znaci sugradjani)*****,a narod su Srbi po kojima ti pljujes.Ko ti je kriv sto si se odreko svojih korena?

  10. #60
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.
    Nije valjda da zelis da odes u katolicanstvo!!!!

    Znaci dukljani nijesu ustvari pravoslavci nego katolici!!! Zanimljivo!!!

    Ne bi me cudilo, kad pogledam kako su milo i ostala ***** prosla sa Crnogorskom Pravoslavnom crkvom, mozda ce pokusati da osnuju Crnogorsku Karolicku crkvu, mozda im to uspe!!!
    Ruska patriarsija ih nije priznala, verujem da ce ih vatikan odmah priznati.

    A i ako im to neuspe uvek ostaje mogucnost za islam, mozda osnuje Crnogorsku Islamsku crkvu, ili kako vec, i krene da obrezuje kitice dukljanima!!!

  11. #61
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bigfoot
    Quote Originally Posted by Beranac
    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.
    Nije valjda da zelis da odes u katolicanstvo!!!!

    Znaci dukljani nijesu ustvari pravoslavci nego katolici!!! Zanimljivo!!!

    Ne bi me cudilo, kad pogledam kako su milo i ostala ***** prosla sa Crnogorskom Pravoslavnom crkvom, mozda ce pokusati da osnuju Crnogorsku Karolicku crkvu, mozda im to uspe!!!
    Ruska patriarsija ih nije priznala, verujem da ce ih vatikan odmah priznati.

    A i ako im to neuspe uvek ostaje mogucnost za islam, mozda osnuje Crnogorsku Islamsku crkvu, ili kako vec, i krene da obrezuje kitice dukljanima!!!
    Ako si ti sa Cetinja onda je tvoj daleki cukundje bio katolik. No me ne cudi da ******** pljuju po svojim precima.

    Pokazali ste kakvog ste MENTALNOG sklopa ovih zadnjih 15 godina. Na zapad se stidite da kazete da ste Srbi jer tamo o vama misle isto kao sto vi o Ciganima u Srbiju.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  12. #62
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Quote Originally Posted by bigfoot
    Quote Originally Posted by Beranac
    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.
    Nije valjda da zelis da odes u katolicanstvo!!!!

    Znaci dukljani nijesu ustvari pravoslavci nego katolici!!! Zanimljivo!!!

    Ne bi me cudilo, kad pogledam kako su milo i ostala ***** prosla sa Crnogorskom Pravoslavnom crkvom, mozda ce pokusati da osnuju Crnogorsku Karolicku crkvu, mozda im to uspe!!!
    Ruska patriarsija ih nije priznala, verujem da ce ih vatikan odmah priznati.

    A i ako im to neuspe uvek ostaje mogucnost za islam, mozda osnuje Crnogorsku Islamsku crkvu, ili kako vec, i krene da obrezuje kitice dukljanima!!!
    Ako si ti sa Cetinja onda je tvoj daleki cukundje bio katolik. No me ne cudi da ******** pljuju po svojim precima.

    Pokazali ste kakvog ste MENTALNOG sklopa ovih zadnjih 15 godina. Na zapad se stidite da kazete da ste Srbi jer tamo o vama misle isto kao sto vi o Ciganima u Srbiju.
    Nije nikada bio katolik, jel katolicanstvo nije postojalo, kao sto ti mislis, pre pravoslavlja.
    Moj pradjed je bio oduvek hriscanin, a kada se hriscanstvo podelilo na pravoslavlje i katolicanstvo, on je tad pstao pravoslavac, Srbin pravoslavac.

    Mozda je tvoj bio ****** nekada, pa sad ti glumis, nekog dukljana crnogorca.

    A na zapadu ponosito govorim da sam Srbin Crnogorac!!!!!!

  13. #63
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne cudi me to sto pises. Vi, Srbi, ne znate ni kako vam se djed zove a kamoli koje je vjere bio.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  14. #64
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Ne cudi me to sto pises. Vi, Srbi, ne znate ni kako vam se djed zove a kamoli koje je vjere bio.
    Decace ne znas ti pretci ti se u grobu prevrcu!!!

    Nadam se da si cita Gorski Vijenac, ili nisi, bice da nisi???

    Mozes li da prokomentarishesh ovo"
    Evo text iz Gorskog Vijenca, sto je naravno
    pisao nas Vladika Rade, Petar Petrovic II Njegos:

    Ime mi je Vjeroljub,
    prezime mi Rodoljub,
    Crnu Goru, rodnu grudu
    kamen pasi odasvud.
    Srpski pisem i zborim,
    svakom gromko govorim:
    narodnost mi srbinska,
    um i dusa slavjanska.
    -Njegos

    Al' heroju topolskome, Karadjordju besmrtnome,
    sve prepone na put bjehu, k cilju dospje velikome:
    dize narod, krsti zemlju, a varvarske lance srusi,
    iz mrtvijeh Srba dozva, dunu zivot srpskoj dusi.
    Eto tajna besmrtnika: dade Srbu stalne grudi;
    od vitestva odviknuta u njim lafska srca budi.

    Zna Dusana rodit Srpka ,
    zna dojiti Obilice,
    al' heroje ka Pozarske,
    divotnike i plemice,
    gle, Srpkinje sada radju...
    Blagorodstvom Srpstvo dise...
    Bjezi, grdna kletvo, s roda
    - zavjet Srbi ispunise !

    -------------------

    Kugo ljudska, da te Bog ubije !
    Ali ti je malo posvijeta
    te si svojom zloscu otrovala,
    no si otrov adske svoje duse
    i na ovaj kamen izbljuvala ?
    Mala ti je zertva sva Srbija
    od Dunava do mora sinjega ?


    Srbija ima more!
    Ili je Vladika Njegos lazov?

  15. #65
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Ne cudi me to sto pises. Vi, Srbi, ne znate ni kako vam se djed zove a kamoli koje je vjere bio.
    Uuu, a ti našminkani Crnogorac to znaš..
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  16. #66
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bigfoot
    Evo text iz Gorskog Vijenca, sto je naravno
    pisao nas Vladika Rade, Petar Petrovic II Njegos:

    Ime mi je Vjeroljub,
    prezime mi Rodoljub,
    Crnu Goru, rodnu grudu
    kamen pasi odasvud.
    Srpski pisem i zborim,
    svakom gromko govorim:
    narodnost mi srbinska,
    um i dusa slavjanska.
    -Njegos
    [size=6]Niti me cudi sto se pozivate na 'Gorski Vijenac' kao na Bibliju, a nijeste ga ni citali![/size]
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Petre, to je bilo specijalno izdanje za svakodnevnu upotrebu

  18. #68
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Quote Originally Posted by bigfoot
    Evo text iz Gorskog Vijenca, sto je naravno
    pisao nas Vladika Rade, Petar Petrovic II Njegos:

    Ime mi je Vjeroljub,
    prezime mi Rodoljub,
    Crnu Goru, rodnu grudu
    kamen pasi odasvud.
    Srpski pisem i zborim,
    svakom gromko govorim:
    narodnost mi srbinska,
    um i dusa slavjanska.
    -Njegos
    [size=6]Niti me cudi sto se pozivate na 'Gorski Vijenac' kao na Bibliju, a nijeste ga ni citali![/size]

    [size=6]Pa nijesi prokomentarisao, jado!!![/size]

    tipicno kad pitam dukljana da li je cita Gorski Vjenac on kaze: "CUJ CITA, MA DRZA GA U RUCI"
    Tako i ti, uvek nesto zaobilazis, bespomocno, zaista jadno!!!


    Zato.........

  19. #69
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bigfoot
    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Quote Originally Posted by bigfoot
    Quote Originally Posted by Beranac
    Tacno za Srbe. Crnogorci su ostali katolici jos ihaha poslije sizme. Zadnje crnogorsko pleme je preslo u pravoslavlje u 16. vijeku. Cak je i Stefan primio katolicanstvo da bi ga Zetska vlastela prihvatila.
    Nije valjda da zelis da odes u katolicanstvo!!!!

    Znaci dukljani nijesu ustvari pravoslavci nego katolici!!! Zanimljivo!!!

    Ne bi me cudilo, kad pogledam kako su milo i ostala ***** prosla sa Crnogorskom Pravoslavnom crkvom, mozda ce pokusati da osnuju Crnogorsku Karolicku crkvu, mozda im to uspe!!!
    Ruska patriarsija ih nije priznala, verujem da ce ih vatikan odmah priznati.

    A i ako im to neuspe uvek ostaje mogucnost za islam, mozda osnuje Crnogorsku Islamsku crkvu, ili kako vec, i krene da obrezuje kitice dukljanima!!!
    Ako si ti sa Cetinja onda je tvoj daleki cukundje bio katolik. No me ne cudi da ******** pljuju po svojim precima.

    Pokazali ste kakvog ste MENTALNOG sklopa ovih zadnjih 15 godina. Na zapad se stidite da kazete da ste Srbi jer tamo o vama misle isto kao sto vi o Ciganima u Srbiju.
    Nije nikada bio katolik, jel katolicanstvo nije postojalo, kao sto ti mislis, pre pravoslavlja.
    Moj pradjed je bio oduvek hriscanin, a kada se hriscanstvo podelilo na pravoslavlje i katolicanstvo, on je tad pstao pravoslavac, Srbin pravoslavac.

    Mozda je tvoj bio ****** nekada, pa sad ti glumis, nekog dukljana crnogorca.

    A na zapadu ponosito govorim da sam Srbin Crnogorac!!!!!!
    EO STO SI TI :
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  20. #70
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    PETRE PUSTI TI OVO MALOUMNO TELE STO SE KRIJE POD NICKOM CETINJSKIJEM ,TO SU FUKARE NAJNIZEG STEPENA RAZVOJA LJUCKOGA BICA TJ. SERBOGORCI ! JOS MALACKO PA CE POCET DA PJEVAJU PIPIJEVE PJESMICE I VEZIVAT ZA ISTORIJU !!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  21. #71
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi
    PETRE PUSTI TI OVO MALOUMNO TELE STO SE KRIJE POD NICKOM CETINJSKIJEM ,TO SU FUKARE NAJNIZEG STEPENA RAZVOJA LJUCKOGA BICA TJ. SERBOGORCI ! JOS MALACKO PA CE POCET DA PJEVAJU PIPIJEVE PJESMICE I VEZIVAT ZA ISTORIJU !!!!

    Nije on sa Cetinja. Inace bi bio jedini Cetinjanin koji prica ekavicom.

    Mozda je porijeklom sa Cetinja (no svi Srbi vele da su porijeklom sa Lovcena, jer se stide sopstvene istorije pa izmisljaju porijekla).
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  22. #72
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Quote Originally Posted by Zvek_Zivi
    PETRE PUSTI TI OVO MALOUMNO TELE STO SE KRIJE POD NICKOM CETINJSKIJEM ,TO SU FUKARE NAJNIZEG STEPENA RAZVOJA LJUCKOGA BICA TJ. SERBOGORCI ! JOS MALACKO PA CE POCET DA PJEVAJU PIPIJEVE PJESMICE I VEZIVAT ZA ISTORIJU !!!!

    Nije on sa Cetinja. Inace bi bio jedini Cetinjanin koji prica ekavicom.

    Mozda je porijeklom sa Cetinja (no svi Srbi vele da su porijeklom sa Lovcena, jer se stide sopstvene istorije pa izmisljaju porijekla).
    [size=6]Mucenice, nijesi mi jos odgovorio, na pitanje!!!![/size]


    Tipicno, tipicno...........


    Zato.....

  23. #73
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bigfoot
    " Ime mi je vjeroljub
    Prezime mi Rodoljub
    Crnu Goru,rodnu grudu
    Kamen pase odasvudu
    Srpski zborim i pisem
    Svakom gromko govorim
    Narodnost mi Srbinska
    Um i dusa Slavjanska"
    To je zabiljezeno kao posveta u nekoj knjizi koju je Njegos dao nekom Srbinu (pravom, iz Srbije). Ali kad bi se na taj nacin zakljucivalo kako se on smatrao po nacionalnosti onda bismo mogli rec i da se smatrao Rusom i Hrvatom:

    "Бокељима и Дубровчанима
    Цетиње, 20. маја 1848.

    Објавленије

    Од владике и свијех Црногораца драги поздрав нашој браћи од обје цркве Бокељима и Дубровчанима...

    Прво, молимо вас, како нашу браћу, да сва друга намјеренија и позиве одбаците на страну, а да будете срцем и душом привржени својој народности и сасвијем вјерни и послушни Јелачићу, свому јединоплеменому бану од троједине краљевине, који је под круном ћесарском...

    Тако знадите и да сте здраво!"


    "Бокељима
    маја 1848.

    ...Бока је и Црна Гора тако спојена као душа и тијело, један народ и дух, један обичај и језик, и један без другога не може ни живјети ни умријети, и зато вас ја у срцу не разликујем од Црногораца и готов сам вазда с вама зло и добро дијелити...

    Тако знадите и да сте здраво!..."



    Slicno pise i Rusima. Mozemo zakljuciti da kojem god slavenskom narodu Njegos pisao da se sa njima poistovjetio. Jos nesto, neke njegove izjave su kontradiktorne, tako da donosenje zakljucka da se Njegos smatrao Srbinom po narodnosti nijesu utemeljene. Cak su mu neke izjave bile takve da, kad bi bio ziv, vi bi ste ga sad ubrajali u Crnogorske nacionaliste ili Dukljane.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  24. #74
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    200
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [size=6]СРБИН СРБИМА НА ЧАСТИ ЗАХВАЉУЈЕ [/size]

    Како одох из слободних горах,
    мишљах у њих Српство оставити,

    а међ' туђим уљести народом,
    ком обичај ни језика не знам:
    вјера друга, царство, миса друга;
    мишљах презрен ка и крвник бити
    ради вјере - свијета неслоге.
    Но ја сасвим другојаче нађем:
    бих дочекан у Котору красно
    у српскојзи кући Лумбардића.

    Ту три дана ка у тренућ прошли
    правом чашћу и весељем српским;
    док четврти, на уранак сунца,
    конте Јосиф из Доброте дође
    са његова два мила синовца,
    два синовца како двије виле.
    Тек се стасмо, братски с' изљубисмо,
    питасмо се за живот и здравље,
    и у говор дуг искрено српски
    сташе сва три конта говорити:

    "Воља нам је, стари пријатељу,
    да нам кућу пођеш видијети
    (не ђе друго веће у Доброту)
    са свом браћом која су ти овђе,
    нашом браћом храбрим Црногорцма."
    Ми без молбе, како Црногорци,
    из ријечи на ноге скочисмо,
    три четири лађе напунисмо;
    њини момци одвезу нас брзо.
    Ми одмаха, тридест и четири,
    у бијелу двору њиховоме
    божу помоћ њима назовемо,
    они нама: "С добром срећом дошли!"
    Загрле нас као своју браћу
    и сједну нас у позлатне стоце,
    пак одмаха кафу и ракију;
    кад исписмо кафу са ракијом,
    све нас зовну за сто благовати.
    За њ весело и дуго сјеђесмо
    частећи се сваком ђаконијом,
    јошт за сваком друго пијућ вино,
    у њ спомињућ царе и ћесаре
    који добра српском роду жуде,
    пак и слобод црногорског гњ'језда,
    а за здравље један другом, зна се.

    Пошто ти се мушки напијемо
    и весело српски исмијемо,
    конте Јосиф и два му синовца
    начну опет од свег срца молит
    да сви код њих ноћит останемо,
    а и даље колико нам воља
    ка у правог Црногорца кућу.

    Ми с грохотом и с потресом двора:
    "Бисмо, конти, божја ви је вјера,
    за неђељу, мање ни сахата!
    Ко би бјежа од оваквог добра
    и од таквог братског пријатељства?
    Ал' нам прост'те, јер немамо када:
    брод нас чека, а вјетар је за нас.
    Него збогом и фала ви на част!"
    Онђена се братски изгрлимо,
    готово се с плачем раздвојимо.
    Ми к својему намјерену путу,
    с пријатељма растасмо се т'јелом,
    али душом нигда ни довијек.
    О, ви Срби, свуд ли српствујете,
    дужност чојства праву испуњате!
    Српствуј ђелом, вјеруј што вјерујеш:

    лактом вјере глупост чојка мјери,
    а озбиљност ђелом и врлином!

    Петар II Петровић Његош

  25. #75
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    "...Srpska zemlja Crna Gora..."

    Petar II Petrovic Njegos



    "...Srpska zemlja Palestina..."

    Petar II Petrovic Njegos
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •