Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 41 of 41

Thread: SVA SVOJERUCNA PISMA VLADIKE DANILA PETROVICA

  1. #26
    Join Date
    May 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Dje pise u svojerucnom potpisu da je vladika Danilo Petrovic

    Pitam se, pise li i dje pise u svojerucnom potpisu vladike Danila da je on Petrovic?

  2. #27
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Rekao bih da nijedan vladar ne piše prezime već samo ime (nadimak) i titulu.

  3. #28
    Join Date
    May 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kako onda da znamo ?

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Rekao bih da nijedan vladar ne piše prezime već samo ime (nadimak) i titulu.
    Kako ne pise, pa i Petar I i II i knjaz Danilo,Nikola...svi su pisali Petrovic

    Kako onda da znamo da je vladika Danilo bio Petrovic? A zasto ne Sestokrili?

  4. #29
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    E ne bih mogao znati. A znaš li ti nešto o tome?

  5. #30
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    -


    Promjena prezimena nije nikakav presedan, a i nije iznenadjujuce da svesteno lice izbjegava pominjanje prezimena, tj. kuce. To dodatno izaziva nedoumicu da li je dinasticko prezime Petrovic od Danila ili kasnije. Ono u sta ne sumnjamo, jeste da su i ostali Petrovici, Danilovi naslednici koji su upravljali Crnom Gorom, iz iste kuce, zvala se ona (H)erakovic, Petrovic...pa te moram pitati - na sta ciljas?


    -

  6. #31
    Join Date
    May 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Cijoj rijeci mi to onda vjerujemo ako se vladika nije nikada potpisao kao Petrovic?

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    -


    Promjena prezimena nije nikakav presedan, a i nije iznenadjujuce da svesteno lice izbjegava pominjanje prezimena, tj. kuce. To dodatno izaziva nedoumicu da li je dinasticko prezime Petrovic od Danila ili kasnije. Ono u sta ne sumnjamo, jeste da su i ostali Petrovici, Danilovi naslednici koji su upravljali Crnom Gorom, iz iste kuce, zvala se ona (H)erakovic, Petrovic...pa te moram pitati - na sta ciljas?


    -
    Ako se vladika Danilo nikad nije potpisao kao Petrovic - cijoj rijeci onda mi to vjerujemo? Kako onda znamo da su Danilovi naslijednici upravo Petrovici koji su upravljali Crnom Gorom?
    Uzmimo na primjer Popovice srodnike Petrovica, koji znaju da vode porijeklo od "nekog popa", ali ne znaju mu ime. Popova je barem bilo koliko hoces. A kako onda znaju da su u srodstvu bas sa Petrovicima?

  7. #32
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ne bih rekao da se radi o nekoj zavjeri, a prvi put čujem da nije od Petrovića.

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by macijikasalj View Post
    Ako se vladika Danilo nikad nije potpisao kao Petrovic - cijoj rijeci onda mi to vjerujemo? Kako onda znamo da su Danilovi naslijednici upravo Petrovici koji su upravljali Crnom Gorom?
    Uzmimo na primjer Popovice srodnike Petrovica, koji znaju da vode porijeklo od "nekog popa", ali ne znaju mu ime. Popova je barem bilo koliko hoces. A kako onda znaju da su u srodstvu bas sa Petrovicima?
    Samo da ne ispane da je Danilo bio Radonjić
    Pogledaj malo analogiju i nadji dje se Amfilohije potpisao kao Risto Radovic? Znas li ti kako se preziva patrijarh Pavle i probaj naci potpis ono sa imenom prezimenom maticnim brojem.....
    Vjerujes li ti da bilo ko u Crnoj Gori od starih porodica sa sigurnoscu zna ko je bio prvi predak? Postoje razne bajke tipa da je pola plemena od Bijeloga Pavla ili Orlovica Pavla za kojeg se sigurno ne zna da li je uopste bio ozenjen. Sad kad bi se htjelo okrenuti i tvrditi da sam ja naprijer direktni potomak Cehaj pashe pola rodbine bi me strijeljalo, a jednako imamo dokaza i za toga pasu i oni sa nekom plemenskom legendom ili ti
    sa tim dokazom da Popovići nijesu od popa jer ne znamo od kojega.

  9. #34
    Join Date
    May 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kakvi crni da je danilo radonjic!!!

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Samo da ne ispane da je Danilo bio Radonjić
    Pogledaj malo analogiju i nadji dje se Amfilohije potpisao kao Risto Radovic? Znas li ti kako se preziva patrijarh Pavle i probaj naci potpis ono sa imenom prezimenom maticnim brojem.....
    Vjerujes li ti da bilo ko u Crnoj Gori od starih porodica sa sigurnoscu zna ko je bio prvi predak? Postoje razne bajke tipa da je pola plemena od Bijeloga Pavla ili Orlovica Pavla za kojeg se sigurno ne zna da li je uopste bio ozenjen. Sad kad bi se htjelo okrenuti i tvrditi da sam ja naprijer direktni potomak Cehaj pashe pola rodbine bi me strijeljalo, a jednako imamo dokaza i za toga pasu i oni sa nekom plemenskom legendom ili ti
    sa tim dokazom da Popovići nijesu od popa jer ne znamo od kojega.
    KAKVI CRNI DA JE DANILO RADONJIC!!!KUKU!!!
    Imali su Radonjici druge ljude sa kojima bi se falili!

    A sto se tice Popovica-Petrovica nijesam mislio nista uvredljivo, no samo teoriju da su od nekog popa a ne znaju odkoga, ali sa sigurnoscu znaju da su u srodstvu sa Petrovicima.

  10. #35
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    496
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Za svakoga vladiku se znalo ime i prezime sa kojim je rodjen

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Samo da ne ispane da je Danilo bio Radonjić
    Pogledaj malo analogiju i nadji dje se Amfilohije potpisao kao Risto Radovic? Znas li ti kako se preziva patrijarh Pavle i probaj naci potpis ono sa imenom prezimenom maticnim brojem.....
    Vjerujes li ti da bilo ko u Crnoj Gori od starih porodica sa sigurnoscu zna ko je bio prvi predak? Postoje razne bajke tipa da je pola plemena od Bijeloga Pavla ili Orlovica Pavla za kojeg se sigurno ne zna da li je uopste bio ozenjen. Sad kad bi se htjelo okrenuti i tvrditi da sam ja naprijer direktni potomak Cehaj pashe pola rodbine bi me strijeljalo, a jednako imamo dokaza i za toga pasu i oni sa nekom plemenskom legendom ili ti
    sa tim dokazom da Popovići nijesu od popa jer ne znamo od kojega.
    Zna se , kako se ne zna: Patrijarh Pavle - svijetovno ime Gojko Stojicevic, rodjen 11.septembra u mjestu Donji Miholjac u Slavoniji i slavi Lazarevu subotu.

    A za Danila prezime? Ili svijetovno ime Petra I ?

  11. #36
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    A jeste li baš sigurni da je prije tristo godina sva ta rabota sa prezimenima i oko njih, bila baš u svemu ista ka' i danas? I da se nije dešavalo da tri redne generacije od istoga čo'eka nose različita prezimena?

    Ja pojma nemam od kojih je bio Danilo, ma mi se čini da ođe ima i suviše uprošćene logike, koja ondašnji vakat mjeri sadašnjim metrom.

    A čini mi se i da sam neđe vidio pomen pisanih dokaza da su Danilo i Petar I od istoga čo'eka potekli, samo što se taj nije prezivao Petrović. I to je bilo sasvim normalno za vrijeme kad se ime oca koristilo mnogo više no prezimena.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  12. #37
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ovđe imaš porijeklo dinastije Petrović Njegoš, prema dokumentima iz kotorskog arhiva, ali moraš pažljivo pročitati.

    https://forum.cdm.me//showthread.php?t=23625

  13. #38
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ovđe imaš porijeklo dinastije Petrović Njegoš, prema dokumentima iz kotorskog arhiva, ali moraš pažljivo pročitati.

    https://forum.cdm.me//showthread.php?t=23625
    hehe, pročitao sam već, na to sam se i pozivao, no volim da bačam žbice, što ću... slutim da zaključak tek ide, a ja samo krenuh priču.

    p.s. stalno zaboravljam - znam što znači ceklin, no ne umijem ona njihova izvrnuta slova C da ispisujem...
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  14. #39
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Podsećanja: Nepokolebljivi Ilarion Ruvarac


    Glad za izdajnicima



    U trenutku kada je jezik politike u Srbiji »podivljao«, pa se politički konkurenti već kompariraju sa šumskim zverima ili se opisiju, nešto blaže – kao špijuni i udvarači međunarodnih svinja i u vreme kada se širenje laži u ime naroda čini gotovo legitimnim i kada se ideološka diferencijacija simplificira na relaciju patrioti ili izdajnici, mnogima se čini da toga nikad ranije nije bilo. Na žalost – jeste.

    Mit o izdaji kao uzroku svake nesreće srpskog naroda, kao logična druga strana medalje mita o njegovoj nebeskoj, imperijalnoj prirodi, veoma je star, a temeljci su mu konstruisani u okviru kosovskog mita i na osnovu srpsko-crnogorske legende o istrazi ******** »na Badnje veče, okolo 1702«. Na ta dva ugaona kamena mita o izdaji, koja je navodno uvek kočila pošteni srpski narod da se vine do moći i gospodstva, prvi je odvažno udario čuveni kaluđer-istorik Ilarion Ruvarac, još krajem 19. veka, što je još za njegova života izazvalo čitavu buru negodovanja. O tim prvim velikim svađama u srpskoj javnosti, koje su izbile povodom narušavanja mitova o izdaji, još pre dve decenije precizno je pisao i dr Kosta Milutinović (pa ćemo se ovde pomoći s nekoliko članaka o odnosima Ruvarca i Jaše Tomića, koji su sakupljeni u Matičinu knjigu njegovih studija, koja je objavljena 1986. godine).

    Je li bilo Kneževe večere

    Prvi veliki skandal Ruvarac je izazvao kada je u novosadskom »Stražilovu« (1887-1888.) u nastavcima objavio studiju »O knezu Lazaru«, u kojoj je jednostavno raspršio narodna predanja o izdaji Vuka Brankovića i u kojoj je dokazao da nema relevantnih istorijskih zapisa o postojanju Miloša Oblića, Jug Bogdana i njegovih Jugovića, i tako dalje i tako redom. Iz svega toga je, naravno, proizišao i zaključak da nije bilo čuvene Kneževe večere na čijem dnevnom redu je bilo famozno srspko pitanje: ko je vjera, a ko je nevjera?

    Ovaj udar na »narodnu tradiciju« i na narodne pesme jako je zaboleo starog radikala i demagoga Jašu Tomića i on je u više navrata pisao čitave feljtone i brošure protiv Ruvarca. Tako Tomić odrešito tvrdi: »Mi priznajemo da u našim pesmama ima dosta uvećanog i ulepšanog, ali krupnih, sasvim izmišljenih istorijskih stvari teško da ima«. Tomiću strašno smeta što je Ruvarac »hteo da sruši rodoljubivu istoriju« kojoj je prvo rodoljublje, pa posle istina, pa kad se u tome prebacio, stvorio je »nerodoljubivi istorijski pravac«. Za Tomića je malo što je Ruvarac »sve čitao, skoro sve pamtio i skoro sve znao«, jer smatra da je to »bila samo sila koja klade valja, sila koja je preskočila realnost«. Njega posebno provocira što je Ruvarac ismevao »istorijsko pesništvo« i što je navodno hteo da pokaže »da naš narod nije ništa i nema ništa«. Nasuprot tome, Tomić smatra da je prirodno što je omladina srpska »pevala istoriju, pevala politiku, pevala ekonomiju i da je mogla da peva hemiju, ona bi je pevala« sve da bi »oduševila narod«.

    Teza o bezgrešnom narodu

    Ne znajući kako drugačije da ocrni Ruvarca zbog surove istorijske kritičnosti, Tomić ga je uporedio sa Šopenhaurom. »Onako je mogao pisati samo Šopenhaurer o Nemcima, ali on nije bio ni realni istorik, niti uopšte istorik«, vajka se Tomić i ponovo se vraća na problem »ukidanja izdajništva« Vuka Brankovića, pa kaže: »I zar ima pravo Ruvarac, kad veruje, da bi narod mogao ovako ogrešiti dušu i ocrniti nevina čoveka i udariti tešku kletvu na njega? Ne, to narod ne radi. Da takvo što ima u kakvom izvoru, što ga je pojedinac pisao, moglo bi se i posumnjati. Pojedinci hoće iz zlobe, mržnje i da ocrne, narod neće. Vi možete kadgod naći naivnu narodnu skasku i pesmu. Ali ono glavno ima uvek istinske podloge. Narod nikad ne gradi junaka kukavicu, niti od kukavice junaka. Nije taj Vuk bio slavan, nit mogao biti slavan, kad ga je narod žigosao kao izdajicu« (Kritika Ruvarčeve škole, Novi Sad 1908.).

    Ilarion Ruvarac je gotovo svakom svojom raspravom izazivao sablazan ondašnjih patriota i rodoljuba, pa je tako bilo i kada se prihvatio crnogorske istorije i u »Brankovom kolu« (1897-1898.) objavio »Montenegrinu, priloške za istoriju Crne Gore«. Opet se jedan od ključnih skandala zapleo oko Ruvarčeve tvrdnje da nema istorijskih izvora koji potvrđuju da je doista na početku 18. veka bilo famozne »istrage ********«, te navodne crnogorske bartolomejske noći u kojoj su pobijeni nacionalni izdajnici. Ipak, osporavajući Njegoševo »istorijsko sobitije pri svršetku XVII veka«, Ruvarac smotreno iznosi hipotezu da je tog sobitija ipak bilo, ali ne pri kraju veka, već nekad ranije.

    Težnje sujemudrenih neznalica

    No, bez obzira na taj smotreni hipotetični ustupak, da je nečega možda ranije bilo, u vremenu iz koga nisu sačuvani istorijski izvori, na Ruvarca se opet sručilo drvlje i kamenje. Jaša Tomić je kasnije, tek posle Ruvarčeve smrti, gotovo likovao: »Eto vidite, to je ta – nerodoljubiva istorija! Kad to čitate, izlazi vam pred oči ona tupa, blesasta radost, koju oseća pisac nad satrvenim narodnim idejalima. Ta porušena je ne samo slavna prošlost Crne Gore, nego i sve ono, što su o tome pevali najveći srpski pesnici«. U finalu svoje analize Jaša Tomić napada Ilariona Ruvarca da »on ne vidi ono što je veliko i glavno, već se hvata za najmanje sitnice. Njegov pogled ne može da gleda u daljinu. Da je drukčije, on bi pored ovako ogromnog poznavanja činjenica napisao istoriju, ali on na to nije ni pomišljao«.

    Tvrdi utemeljivač srpske istoriografske škole Ilarion Ruvarac nije se mnogo obzirao na primedbe takve vrste, a kad se obzirao nije štedeo pogrda na račun »praznoglavaca i sujemudrenih neznalica«. Ovaj čovek koji se godinama bavio teškim poslom trežnjenja srpskog naroda i razbijanjem njegovih političkih iluzija, još 1888. godine je napisao: »Ja se nisam ni do sada obzirao, pa se neću ni sada obzirati na množinu i na ono što množina želi i priželjkuje, ili što je njoj mrsko i od čega se odvraća ona, već ću i u tom pogledu ići svojim putem...«


    Dimitrije Boarov


    http://www.vojnel.co.yu/Januar/04Dup.../duplerica.htm

  15. #40
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    496
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...po imenu svoga oca Petra, prozovu se Petrovici

    A.Pajevic-”Iz Crne Gore i Hercegovine”

    “...Od brata Heraka (docnije Herakovica) potice najvece i najsnaznije bratstvo Petrovica, a od Raica (docnije Raicevica ) povrzu svoju vode Radonjici, u kojem bratstvu bese negda i politicka vlast “gubernadorstvo”, kao sto bese u bratstvu Petrovica nasledno vladicanstvo. Tako vladika Danilo bese potonji Herakovic, a nakon smrti mu njegovi rodjeni sinovci po- imenu svojega oca- Petra prozovu se Petrovici, koji uz vladicansku vlast sjedinise i politicnu. Mnogo docnije knez Danilo kao prvi mirjanin vladalac razdvoji opet crkveno poglavarstvo od vladalackog, zar sto ne imadjase volje da se zakaludjeri.”...

  16. #41
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan prije 275 godina

    1735. 11. januara


    Umro je crnogorski vladika Danilo I Petrović, osnivač dinastije Petrovića Njegoša. Rođen je na Njegušima 1670 g., a zavladičio ga je oko 1700. godine u Sečuju izbjegli srpski patrijarh Arsenije III Čarnojević koji mu je dao sinđeliju kojom je utvrđena jurisdikcija cetinjskog mitropolita. Tada je preuzeo svu svjetovnu i duhovnu vlast u Crnoj Gori i pravo da iz svoje porodice bira nasljednike. Prvi je Crnogorac koji je pokrenuo ideju o nezavisnoti države i shvatio nužnost izlaska Crne Gore na Skadarsko jezero. U njegovo vrijeme oslobodilački pokret Crnogoraca ušao je u fazu borbe za političku emancipaciju od turske vlasti. Skrenuo je pažnju evropskih dvorova na Crnu Goru, uspostavio prve veze Crne Gore sa Rusijom a posjetom caru Petru Velikom 1715. godine i značajno podigao ugled crnogorske države. Prilikom povratka svratio je u Beč i razgovarao sa austrijskim zvaničnicima. Od tada je Crna Gora ušla u sfere vojno-političkog interesovanja ruskog i bečkog dvora i jačaju oslobodilačke borbe protiv Turaka. Naslijedio ga je sinovac Sava, a poslije njega u dinastiji Petrovića Njegoša položaj vladike postaje nasljedan.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •