Results 1 to 9 of 9

Thread: Naši đaci fenjeraši

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Naši đaci fenjeraši

    PETNAESTOGODIŠNJACI IZMJERILI ZNANJE NA MEĐUNARODNOM TESTIRANJU
    Naši đaci fenjeraši~Crnu Goru na testiranju pretekle Srbija, Hrvatska i Slovenija, dok je od zemalja regiona najslabije rangirana Albanija



    Crnogorski petnestogodišnjaci rangirani između 54. i 55. mjesta u konkurenciji od 65 zemalja na međunarodnom PISA tesiranju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Ispred crnogorskih đaka na tri nivoa testiranja - čitalačkoj i matematičkoj pismenosti, kao i poznavanju prirodnh nauka, su učenici zemalja okruženja Slovenije, Hrvatske i Srbije, dok je Albanija najslabije rangirana država regiona. Ovogodišnji prosjek PISA tesiranja je bio 500 bodova, a crnogorski đaci imali su 408 iz čitalačke pismenosti, 403 iz matematičke, a 401 iz prirodnih nauka. Iako su crnogorski đaci popravili rezultate iz prva dva nivoa testiranja, rezultati iz prirodnih nauka su bili bolji 2007. godine. Tada su naši đaci imali 392 boda iz čitalačke, a 399 iz matematičke pismenosti, dok su iz prirodnih nauka osvojili 412 poena. Sportskim žargonom moglo bi se reći da su naši đaci fenjeraši na rang listi.
    Ubjedljivo najbolji ove godine bili su šangajski đaci sa najboljim plasmanom u sve tri oblasti, sa 556, 600 i 575 poena, a slijede ih učenici iz Koreje, Finske, Singapura, Kanade, Novog Zelanda, Japana...
    Direktor Ispitnog centra Crne Gore, koji je tokom aprila prošle godine sproveo testiranje u 54 škole, a u kome je učestvovalo 4.834 učenika, Željko Jaćimović ocijenio je da su "ove godine rezultati bolji, ali da nije zadovoljan".
    - Svi petnaestogodišnjaci koji su testirani u okviru PISA 2009 obrazovani su po starom sistemu. Ovi rezultati su zapravo rezultati starog obrazovanja, a učenici koji se školuju po reformisanom sistemu, biće testirani tek 2015.godine. I ovo je još jedna potvrda da je reforma obrazovnog sistema bila opravdana. Iako je rezultat bio bolji nego prošli put to je još uvijek ispod OECD prosjeka, objasnio je Jaćimović.
    On navodi da je nakon objavljivanja testiranja 2007. godine, kada je Crna Gora prvi put učestvovala, Ispitni centar utvrdio da se nastavnici u školama nijesu sa takvim tipom zadataka, te da je to njih bila novina, jer je naš sistem favorizovao neke druge zadatke.
    - Iz informacija koje dobijamo o tome koji su to faktori koji utiču na naš rezultat, napravili analizu i poslali informacije kreatorima obrazovne politike. Ispitni centar je 2009. preveo oko 300 stranica zadataka, poslali svim školama i nastavicima, kako bi imali uvid u takvu vrstu zadataka, jer se radi o znanju koje učenici treba da steknu u toku školovanja, a primijene u životnim situacijama, objasnio je Jaćimović.
    On je dodao da "možda ovaj rezultat ne bi bio ovakav nego bolji da se svi u sistemu odgovornije odnose prema PISA testiranju".
    - PISA se ne ocjenjuje i kada to đaci znaju, ne znam koliko su spremni da daju svoj maksimum. Ne pokažu ni malo patriotizma, već da urade koliko mogu. Moraju da shvate da na taj način govore o svojoj školi, državi i obrazovnom sistemu. Ne kritikujem učenike već i zaposlene u sistemu, nastavnike, škole, jer testiranje govori o nama, našoj državi i obrazovanju, odnosno našem mjestu u poređenju sa ostalim zemljama. Nijesmo na dnu ljestvice i rezultat je bolji od onog iz 2007. godine. Jesmo li zadovoljni? Ne, zaključio je Jaćimović, dodajući da će 2012.godine u fokusu PISA testiranja biti matematika i sposobnost učenika da čitaju i razumiju digitalne tekstove i rješavaju probleme u digitalnom formatu.
    - Mi ćemo se potruditi da sve aktivnosti brzo realizujemo kako bi dali informacije nastavnicima, a oni svojim učenicima pa ćemo vidjeti kako će to izgledati 2012. godine, dodao je Jaćimović.
    T. R.

    Sistem poređenja sa ostalima
    U ovogodišnjem testiranju OECD učestvovalo je 470.000 petnaestogodišnjaka. Jaćimović kaže da se na taj način indirektno porede obrazovni sistemi.
    - Tako dobijamo informaciju o tome da li su naši sistemi dovoljno dobri da pripreme učenike da znanje i vještine koje su stekli u osnovnoj školi budu trajna znanja primjenjiva u realnim životnim situacijama. Ako uporedimo stari nastavni plan i novi aktuelni plan očekujem da ćemo PISA 2018 godine imati jasnu sliku u kom pravcu je reforma išla, dodao je on.

    Do nastavnika?
    - Ako 30 učenika u jednom razredu ne stoji dobro sa jednom oblasti izvodi se zaključak da nastavnik to nije radio, da mu je nedostajalo vremena pa je dio materije preskočio, da nije imao nastavna sredstva da uradi kako treba ili da mu metodologija nije dobra. Naše preporuke za kreatore obrazovne politike u tom slučaju bi bile obučiti profesora, da se kupe sredstva kako bi se kvalitet obrazovanja poboljšao.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...&clanak=258808

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Thumbs down

    Boli ih uvo, imaju pravo na 7 slobodnih dana godišnje.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Ovo je zato što velikoj većini srednjoškolaca ovaj test služi kao mjesto da iskažu svoju dubokoumnost i umijeće u "bacanju fora".

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mi smo u stvari prezreli taj test? To mi izgleda logicno.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Logično ili ne, tako je.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Novi, Herceg Novi
    Posts
    1,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni su ovi rezultati testiranja krajnje nelogicni s obzirom na to da su na proslogidnjoj olimpijadi iz matematike,fizike i programiranja djaci iz Srbije (uglavnom iz matematicke gimnazije medju kojima ima i onih sto su ziveli u Crnoj Gori) uzeli ukupno 20 medalja te samim tim ubedljivo zauzeli prvo mesto. A ove godine na svetskom ekipnom takmicenju iz matematike su takodje uzeli prvo mesto. Da nisu tako dobri Cambridge (koji daje samo 2 stipendije za ljudi iz non-eu i ostatka sveta) sigurno ne bi ponudio full stipendije 7-orici ucenika iz matematicke gimnazije (na kraju ih je 4 otislo tamo a 3 na MIT)... A posto sam upoznat sa njihovim radom i programom, mogu da kazem da se on sigurno ne razlikuje (u odnosu na moju gimanizju u HN i na ostale u CG i SR) toliko da bi oni bili prvi na svetu, a djaci iz ostalih skola medju poslednjim na ovom testiranju...
    /

  7. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    MNE
    Posts
    2,590
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mickey-HN View Post
    Meni su ovi rezultati testiranja krajnje nelogicni s obzirom na to da su na proslogidnjoj olimpijadi iz matematike,fizike i programiranja djaci iz Srbije (uglavnom iz matematicke gimnazije medju kojima ima i onih sto su ziveli u Crnoj Gori) uzeli ukupno 20 medalja te samim tim ubedljivo zauzeli prvo mesto. A ove godine na svetskom ekipnom takmicenju iz matematike su takodje uzeli prvo mesto. Da nisu tako dobri Cambridge (koji daje samo 2 stipendije za ljudi iz non-eu i ostatka sveta) sigurno ne bi ponudio full stipendije 7-orici ucenika iz matematicke gimnazije (na kraju ih je 4 otislo tamo a 3 na MIT)... A posto sam upoznat sa njihovim radom i programom, mogu da kazem da se on sigurno ne razlikuje (u odnosu na moju gimanizju u HN i na ostale u CG i SR) toliko da bi oni bili prvi na svetu, a djaci iz ostalih skola medju poslednjim na ovom testiranju...
    Treba posmatrat prosjecno znanje svih ucenika a ne individualno.
    Release Yourself

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,092
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Najveću krivicu snose roditelji kojima je bitnije kako će dijete naučit sa 10 godina da vozi auto ili da se bije a ne da čita kako treba.Pa kad sam ja završava osnovnu imalo nas je ukupno 5 u odeljenje od 30 đaka da je umjelo množit napamet do 100.To je drugi dio problema odnosno nastavnici.Ako đak ne pokazuje znanje ni želju da ga stekne zašto ga puštat da redovno završi kad i ostali? Tako se provuče i u srednju pa na fax kupi diplomu na nekom privatnom fakultetu ili uvati vezu kod dekana i za tren imate fakultetski obrazovanog koji ne umije da čita i množi. Vjerujte mi da ih ima kod nas i previše.Ja sam takve ljude gleda na fakultetu i što je najgore završe ga ovako ili onako.
    A onda kao što pomenuste, kod nas ne samo đeca no i odrasli imaju veliku potrebu da se debilišu kod ispunjavanja bilo kakvih upitnika. I ja sam znam što sam pisa kad su stizali upitnici za drogu,alkohol itd. u srednju i osnovnu.A to je radilo cijelo odeljenje skoro.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,944
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    254
    Thanked in
    137 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mickey-HN View Post
    Meni su ovi rezultati testiranja krajnje nelogicni s obzirom na to da su na proslogidnjoj olimpijadi iz matematike,fizike i programiranja djaci iz Srbije (uglavnom iz matematicke gimnazije medju kojima ima i onih sto su ziveli u Crnoj Gori) uzeli ukupno 20 medalja te samim tim ubedljivo zauzeli prvo mesto. A ove godine na svetskom ekipnom takmicenju iz matematike su takodje uzeli prvo mesto. Da nisu tako dobri Cambridge (koji daje samo 2 stipendije za ljudi iz non-eu i ostatka sveta) sigurno ne bi ponudio full stipendije 7-orici ucenika iz matematicke gimnazije (na kraju ih je 4 otislo tamo a 3 na MIT)... A posto sam upoznat sa njihovim radom i programom, mogu da kazem da se on sigurno ne razlikuje (u odnosu na moju gimanizju u HN i na ostale u CG i SR) toliko da bi oni bili prvi na svetu, a djaci iz ostalih skola medju poslednjim na ovom testiranju...
    cambridge ne ide po po shkolama da radi presjek stanja, nego se zna ko zasluzhuje da ide tamo.
    ovaj PISA test odlichno odslikava ne samo znanje podmlatka, no stanje u drushtvu. koliko ulazhemo, toliko nam se vraca. nemamo se shto bechit sad, no zavrnut rukave i radit...kome je do toga,mada sam siguran da nije nikome.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Naši MMA borci
    By Lommy in forum Ostali sportovi
    Replies: 11
    Last Post: 16-12-09, 02:08
  2. Kada cemo i mi kao naši "susjedi"?
    By Thalasoma in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-04, 10:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •