Results 1 to 17 of 17

Thread: Napokon: Naručivanje dokumenata putem web-a

  1. #1
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    560
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Napokon: Naručivanje dokumenata putem web-a

    Malo im sajt 'šteka', ali, popraviće se i to...valjda

    '' Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave MUP je saopštilo da od danas građani mogu i putem web-a da podnose zahtjeve za izvode iz registra rođenih, uvjerenja o crnogorskom državljanstvu i uvjerenja o prebivalištu.

    Služba za informacione tehnologije Ministarstva je instalirala baner i link na sajtu MUP i JU, www.mup.gov.me "Naručite dokumenta“ sa detaljnim uputstvom o načinu izdavanja. Ista dokumenta građani mogu tražiti i direktno na adresi www.dokumenta.me

    "Zahtjev građani mogu podnijeti za sebe ili svoju maloljetnu djecu i isključivo ako su saglasni da im isprave budu dostavljene na kućnu adresu kao vrijednosna pošiljka i da se podaci (lično ime, adresa i broj telefona) mogu dostaviti kurirskoj pošti“, objašnjeno je iz MUP-a.

    Davanjem naloga za dostavu dokumenata na ličnu adresu se podnosilac zahtjeva obavezuje da plati troškove poštarine po prijemu pošiljke, a po ponuđenim cijenama Maksexpress-a.
    Cijena po ispravi: Administrativna taksa u iznosu od pet eura po pojedinačnom dokumentu , plus cijena usluge dostave u iznosu od 3,5 eura ( uključujući PDV).

    Administrativna taksa se ne naplaćuje za svrhe: školovanja ili studiranja, zaposlenja i prava iz radnog odnosa, penzijskog, socijalnog ili zdravstvenog osiguranja, oslobađanja od poreza, ostvarivanja humanitarnih prava, invalidske zaštite.

    "Isporuka traženih isprava vrši se u roku do sedam radnih dana, uz potpis podnosioca zahtjeva i stavljanja na uvid identifikacionog dokumenta prilikom preuzimanja. U slučaju nemogućnosti postupanja po zahtjevu, građani će biti kontaktirani e-poštom“, najavljeno je iz MUP-a. ''

    Preuzeto sa: http://www.cafemontenegro.com/index....22&news=147074

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,558
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    I to je nesto za pocetak...

  3. #3
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Prijatno iznenađenja...

  4. #4
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Cijena prava sitnica.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    1,548
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    napredujemo, nema sta
    "Covijek ima dva uva i jedna usta - da bi govorio upola manje nego sto slusa"

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po meni je ovo, ako ne korak unazad (jer smo ranije makar manje placali), a ono nije se pomjerilo iz mjesta. Veci stepen integracije da se uvjerenja elektronski prosledjuju nadleznim sluzbama kroz neki vid kontrol panela za svakog gradjanina.

    Postavlja se jos jedno pitanje, zasto Montenomax, bi li Posta to dostavljala jeftinije, jel bio tender za to (nesto ga ne vidjoh kroz novine)? Mislim da ih dosta ima koji bi cekali u red tamo da ne daju 3.5 eura.

    Sto ako se nekom zuri? Kakve 7 dana..


    Jos nesto, sad www.dokumenta.me prikuplja osjetljive informacije od korisnika, gdje je ssl sertifikat, kriptovana sigurna veza ? Ko je programirao sajt sa ovako osjetljivim podacima, jesu li svi upiti smjesteni u bazi na sajtu? Koliko je to sigurno da ovako osjetljivi podaci budu na serveru "Mine", znamo da je sajt "Vijesti" bio hakovan, a posto pretpostavljam da je i ovaj sajt na istom serveru, i da ga je vjerovatno, radio isti tim ,koliko ce biti bezbjedan od upada, i iznosenja osjetljivih informacija.

    Captcha test na sajtu nije dostojan spam bota prosjecnih mogucnosti.
    http://sr.wikipedia.org/sr/CAPTCHA


    Moj zakljucak je da je ministarstvo pristupilo amaterski, i da imaju mnogo sigurnosnih propusta u samom planiranju, da ne pominjem implementaciju. Ovaj sajt je manje bezbjedan od nekog bloga tamo.

    Ko nam ono bjese zaduzen za informaciono drustvo, Vujica jel? Kakve on veze ima sa informatikom? Jel to onaj sto potpisuje stetne ugovore sa Mikrosoftom, u isto vrijeme kad njemacka drzavna uprava (i vecina evropskih) prebacuje sve na Lunux platformu?


    Zakljucak, malo je ljudi u CG koji nesto znaju o tome, ali za ovakve pozicije u nasoj zemlji moze da te kvalifikuje glupost i osionost (misli se na ljude iz vrha ministarstva, kupili desktop racunar prije par godina, ukljucili ADSL i sad misle da su bogom dani da odlucuju o tim stvarima). Za tim koji je radio respekt, zaista nisu oni odgovornij za bezbjednost podataka, mada mozda se kola slome bas na njima. Ne bi me cudilo.


    Eto, hvala bogu da i mi imamo www.dokumenta.me, to je san svakog falsifikatora dokumenata,prava riznica informacija državljana Crne Gore. Da se ko sjutra ne zacudi, kad ga iz cista mira potrazuje Interpol.
    Last edited by 11; 01-12-10 at 19:42.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ipak dok se ne bude tražilo posjedovanje SSL sertifikata i/ili 256-bitne zaštite.. Neka fala... Da mi neko radi monitoring...
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neka su oni instalirali baner i link.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    2,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by 11 View Post
    Mislim da ih dosta ima koji bi cekali u red tamo da ne daju 3.5 eura.
    I obratno, koji bi dali 3.5EUR, samo da ne $ede u redove...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ako vidim baner na sajtu....
    www.mup.gov.me
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  11. #11
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    560
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11 View Post
    Jos nesto, sad www.dokumenta.me prikuplja osjetljive informacije od korisnika, gdje je ssl sertifikat, kriptovana sigurna veza ? Ko je programirao sajt sa ovako osjetljivim podacima, jesu li svi upiti smjesteni u bazi na sajtu? Koliko je to sigurno da ovako osjetljivi podaci budu na serveru "Mine", znamo da je sajt "Vijesti" bio hakovan, a posto pretpostavljam da je i ovaj sajt na istom serveru, i da ga je vjerovatno, radio isti tim ,koliko ce biti bezbjedan od upada, i iznosenja osjetljivih informacija.

    Captcha test na sajtu nije dostojan spam bota prosjecnih mogucnosti.
    http://sr.wikipedia.org/sr/CAPTCHA


    Moj zakljucak je da je ministarstvo pristupilo amaterski, i da imaju mnogo sigurnosnih propusta u samom planiranju, da ne pominjem implementaciju. Ovaj sajt je manje bezbjedan od nekog bloga tamo.

    Ko nam ono bjese zaduzen za informaciono drustvo, Vujica jel? Kakve on veze ima sa informatikom? Jel to onaj sto potpisuje stetne ugovore sa Mikrosoftom, u isto vrijeme kad njemacka drzavna uprava (i vecina evropskih) prebacuje sve na Lunux platformu?

    Eto, hvala bogu da i mi imamo www.dokumenta.me, to je san svakog falsifikatora dokumenata,prava riznica informacija državljana Crne Gore. Da se ko sjutra ne zacudi, kad ga iz cista mira potrazuje Interpol.
    Nimalo naivna priča.
    Ono, ostaje nada da će se to valjano srediti

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ipak dok se ne bude tražilo posjedovanje SSL sertifikata i/ili 256-bitne zaštite.. Neka fala... Da mi neko radi monitoring...
    I ja tu ne bih nista dirao.

    Quote Originally Posted by Jocker View Post
    Neka su oni instalirali baner i link.
    Rizican zahvat.

    Quote Originally Posted by Jocker View Post
    I obratno, koji bi dali 3.5EUR, samo da ne $ede u redove...
    To ti dodje kao ono za struju, gubici za izbore preracunati u gubitke prenosa struje. E zato je ingeniozni Kovacevic iz dustribucije nagradjen.
    Stimulansi za direktore EPCG-e


    Uprava Elektroprivrede Crne Gore isplatila je 5. januara, tokom kolektivnog novogodišnjeg raspusta, na račun oko 50 rukovodilaca i šefova, od 1.000 do 22.000 eura, na ime stimulansa za dobro vođenje kompanije tokom 2007. godine, saznaju Vijesti.

    Najmanje 200.000 eura otišlo je na ruke menadžera koje su odredili direktori, a ni tri sedmice nakon toga odluke nema na oglasnoj tabli.
    ....................
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=40763
    2007 uspjeh, a 2010 kradja?



    Sve sto rade je losa gluma.
    Last edited by 11; 01-12-10 at 22:29.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by x4lt3r3gox View Post
    Nimalo naivna priča.
    Ono, ostaje nada da će se to valjano srediti
    Sredice se na jedan jedini nacin. Ugasiti sajt, pozvati kompetentne ljude (firme iz inostranstva sa iskustvom, sa ispitanim softverom), serveri u prostorijama ministarstva . Njihove ljude angazovati za odrzavanje, ali posle temeljne obuke.

    Ono sto je preporuka za sve, da u trenutnom stanju sajt nikako ne koristite,jer iz navedenih propusta u formiranju te internet lokacije, mogu biti zloupotrijebljeni vasi licni podaci koje ostavite na sajtu.
    Last edited by 11; 01-12-10 at 22:04.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ja se ponadah da cu moc pasos, vozachku i lichnu naruchit :P
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moci ce i to, Sinavatra je testni korisnik. Sa njim je proslo sve ok, pa se nadamo da ce i to brzo biti ponudjeno. )

  16. #16
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    sprdnja. i ja cuh da im je server kod mine
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  17. #17
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11 View Post
    Moci ce i to, Sinavatra je testni korisnik. Sa njim je proslo sve ok, pa se nadamo da ce i to brzo biti ponudjeno. )
    potpis i pecat na tvoje pisanje.

    ako nestanes nedje da znamo sto je
    the World's leading dance event
    Sensation


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Izdavanje Licnih Dokumenata?
    By qwert in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 23-10-10, 21:48
  2. Najbolja pizza za naručiti u PG
    By dukljanin in forum Gastronomija
    Replies: 3
    Last Post: 23-06-10, 19:40
  3. Vađenje dokumenata 2010
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-10, 09:15
  4. I: Naručivanje tehničke robe iz inostranstva
    By hacker_aca in forum Ostali oglasi
    Replies: 31
    Last Post: 17-11-09, 18:36
  5. Sređivanje auta
    By Bugi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-09, 15:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •