View Poll Results: Da li u NATO

Voters
437. You may not vote on this poll
  • Da

    185 42.33%
  • Ne

    252 57.67%
Page 120 of 199 FirstFirst ... 2070110116117118119120121122123124130170 ... LastLast
Results 2,976 to 3,000 of 4975

Thread: Da li u NATO

  1. #2976
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,789
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,003
    Thanked in
    523 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Kako moze neko ko ne priznaje Crnogorsku naciju, crkvu, jezik, istoriju da govori sta je dobro za CG??
    Ovo si se ti zapitao ili je neko sa tvoga naloga se umijesao u diskusiju?

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Zakljucci koje si izveo zarad mojih postova.. mislim..super. Jesi li ovo sam napisao?
    Dakle svako ovdje prica iz svog ugla - mene je zanimalo otkud ti ideja da si ti neko ko daje i oduzima pravo glasa>

  2. #2977
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,789
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,003
    Thanked in
    523 Posts

    Default

    Direktno odlucivati nece,u to nema nikakve dileme jer je vec odavno odluceno. Isto tako 2% BDP ce izdvajati za odbranu i oni koji su htjeli i oni koji nisu da udju u taj savez.
    Doduse Mekejn trazi i vise i nedje prosle godine je to pominjao u smislu minimum minimuma 2 % za clanice a i da kazu 5 % ko ce im ovdje reci ne?
    Evo skoro su i povecali clanarinu uz legendarno obrazlozenje u duhu najboljih britanskih cinizama citiram-
    U Bruxellesu je zaključeno kako manje članice trebaju imati istaknutije aktivnosti i više doprinositi zajedničkoj obrani.
    Mada kad pogledam visemilionske zemlje tipa Rumunije i Bugarske koje maltene mole da NATO uzme njihove luke za svoje pomorske baze onda stvarno Crna Gora nije u mogucnosti da bira i da ista pita nego da radi sto joj se kaze.

  3. #2978
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Direktno odlucivati nece,u to nema nikakve dileme jer je vec odavno odluceno. Isto tako 2% BDP ce izdvajati za odbranu i oni koji su htjeli i oni koji nisu da udju u taj savez.
    Doduse Mekejn trazi i vise i nedje prosle godine je to pominjao u smislu minimum minimuma 2 % za clanice a i da kazu 5 % ko ce im ovdje reci ne?
    Ako može bilo kakva referenca (makar i iz bajki braće Grim) ili si sanjao to oko procenata BDP-a
    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Evo skoro su i povecali clanarinu uz legendarno obrazlozenje u duhu najboljih britanskih cinizama citiram-
    U Bruxellesu je zaključeno kako manje članice trebaju imati istaknutije aktivnosti i više doprinositi zajedničkoj obrani.
    Mada kad pogledam visemilionske zemlje tipa Rumunije i Bugarske koje maltene mole da NATO uzme njihove luke za svoje pomorske baze onda stvarno Crna Gora nije u mogucnosti da bira i da ista pita nego da radi sto joj se kaze.
    Mogu oni "maltene da mole da NATO uzme njihove luke kao baze" ako vide neki interes u tome( u ekonomskom smislu ili u smislu dodatne zaštite) ali je mali broj NATO članica koje imaju NATO bazu. Ako našoj vlasti odgovara i oni bi ponudili NATO-u da napravi bazu na teritoriji Crne Gore ali Crna Gora sem izlaza na more nema nikakav značajan strateški položaj
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #2979
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Direktno odlucivati nece,u to nema nikakve dileme jer je vec odavno odluceno. Isto tako 2% BDP ce izdvajati za odbranu i oni koji su htjeli i oni koji nisu da udju u taj savez.
    Doduse Mekejn trazi i vise i nedje prosle godine je to pominjao u smislu minimum minimuma 2 % za clanice a i da kazu 5 % ko ce im ovdje reci ne?
    Evo skoro su i povecali clanarinu uz legendarno obrazlozenje u duhu najboljih britanskih cinizama citiram-
    U Bruxellesu je zaključeno kako manje članice trebaju imati istaknutije aktivnosti i više doprinositi zajedničkoj obrani.
    Mada kad pogledam visemilionske zemlje tipa Rumunije i Bugarske koje maltene mole da NATO uzme njihove luke za svoje pomorske baze onda stvarno Crna Gora nije u mogucnosti da bira i da ista pita nego da radi sto joj se kaze.
    Niko ne kaze da se mora izdvajati za odbranu 2% GDP-a, vec je to nepisano pravilo koje garantuje odrziv sistem odbrane, ali samo pod uslovom da je razmjera 50:25:25 u relaciji licnih, kapitalnih i materijalnih izdataka. Ukoliko je razmjera 80:10:10 ili jos gore 80:15:5 onda dzaba i 5%. Ovaj iznos koji se uzima u okviru 2% ukljucuje tekuci i kapitalni budzet i izdvajanja za penzije, tako da ona razmjera gore koju sam napisao je jos negativnija po odrzivost budzeta. Dakle u pitanje je nesto sto je nasa stvar, niko nas ne tjera da imamo izdvajanja veca od mogucih, ali moramo da ispunimo standarde u pogledu onog sto smo deklarisali kao dio Kolektivnog sistema bezjednosti, a to je u ovom slucaju jedna pjesadijska ceta, za sada, a bice jos makar jedna. Naravno, prethodno da ispunimo i zadate Partnerske ciljeve, mada je bilo slucajeva da su nekim zemljama uputili poziv iako nijesu svi paketi ciljeva realizovani, uz mogucnost da se isti realizuju po uclanjenju u savez.


    Sent from my iPhone 6

  5. #2980
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Oćemo li sa onima koji su vjekovima imali robove, a sad prosipaju priču o demokratiji ili sa onima koji su bili drugačiji?
    Ne pitaš da li će oni sa nekim ko je na pragu 21 vijeka kidisao na dojučerašnju "braću", ubijao, palio i pljačkao ?
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #2981
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Ovo nije loše rečeno. Međutim ne zaboravite činjenicu da je crnogorska obala mnogo kraća od albanske ili hrvatske tako da poređenje ne igra neku ulogu ukoliko jedan jedini ili dva broda rješavaju ovaj problem (nek me neko ko se razumije u tematiku ispravi).
    Koliko god da je kratka, ima mjesta za 2 dobre pomorske baze (ako baza ne zauzima 300km). Doduše ni mi nemamo dovoljan gaz za nosače i razarače ali se mogu parkirati malo dalje kao što to tankeri već rade
    Last edited by Rakun; 13-04-15 at 17:08.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #2982
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Na ovu temu kao da je rasprava izmedju zdravog razuma i maste. Nemam problema sa cinjenicama kakve god da su, ali objasnjavati vec receno jer je neko to "pogresno" protumacio navodeci vodu na svoju vodenicu.. stvarno zamara. Takvo odaljavanje od teme ne ispirise mnoge da se raspisu jer se nit misli kida trivijalnim objasnjavanjima...

  8. #2983
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,789
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,003
    Thanked in
    523 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ako može bilo kakva referenca (makar i iz bajki braće Grim) ili si sanjao to oko procenata BDP-a
    Ako to treba da objasnjavam onda ovdje nema razgovora- imas pretrazivac pa trazi imas koliko oces,ja sam naveo da Mekejn trazi minimum 2% no dobro.
    Priblizavanje i ulazak u NATO nije nesto sto se nekoj zemlji desava prvi put tako da imamo iskustava u okruzenju kako se od pocetne euforije dolazi do bolnog otreznjenja.
    Evo u Hrvatskoj koga zanima moze vidjeti kako to ide-sad i clanarinu povecavaju bez mnogo obrazlozenja jer ako si dio nekog saveza onda moras doprinos da das.
    Vrlo je vazno ono sto se ne pominje cesto da su odmah nakon ulaska u NATO plate u Hrvatskoj vojsci povecane 16% ali to nije dugo trajalo jer su krenula kresanja terenskog rada,regresa,dodataka za Bozic i svih postalih prihoda mimo plate skresana su na pola ili skroz cak i obrok na poslu nema brale pa onda porez na plate vece od 6.500 kuna itd.
    Zauvjek cu zapamtiti neku Amerikanku koja je u nekoj ulicnoj anketi o pomoci koju SAD pruza zemljama u tranziciji ili bilo kakvoj krizi rekla nesto kao - Zalim svakoga kome mi pomazemo.
    Naslusao sam se bajki dovoljno za 3 zivota a i u petoj deceniji zivota nekako po definiciji bi trebalo da u njih ne vjerujem.

  9. #2984
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Ako to treba da objasnjavam onda ovdje nema razgovora- imas pretrazivac pa trazi imas koliko oces,ja sam naveo da Mekejn trazi minimum 2% no dobro.
    Priblizavanje i ulazak u NATO nije nesto sto se nekoj zemlji desava prvi put tako da imamo iskustava u okruzenju kako se od pocetne euforije dolazi do bolnog otreznjenja.
    Evo u Hrvatskoj koga zanima moze vidjeti kako to ide-sad i clanarinu povecavaju bez mnogo obrazlozenja jer ako si dio nekog saveza onda moras doprinos da das.
    Vrlo je vazno ono sto se ne pominje cesto da su odmah nakon ulaska u NATO plate u Hrvatskoj vojsci povecane 16% ali to nije dugo trajalo jer su krenula kresanja terenskog rada,regresa,dodataka za Bozic i svih postalih prihoda mimo plate skresana su na pola ili skroz cak i obrok na poslu nema brale pa onda porez na plate vece od 6.500 kuna itd.
    Zauvjek cu zapamtiti neku Amerikanku koja je u nekoj ulicnoj anketi o pomoci koju SAD pruza zemljama u tranziciji ili bilo kakvoj krizi rekla nesto kao - Zalim svakoga kome mi pomazemo.
    Naslusao sam se bajki dovoljno za 3 zivota a i u petoj deceniji zivota nekako po definiciji bi trebalo da u njih ne vjerujem.
    Ocigledno ti pretrazivaci imaju neki bug pa ko zna sta pokazuju. Provjeri pa nam kazi koja clanica NATo izdvaja 2%, a to sto trazi Mekejn je taman kao i da ne trazi, a obavezuju taman kao da i mi sa foruma trazimo da se Crna Gora uclani i oslobodi clanarine.
    Sve odluku u NATO su jednoglasne ni niko ne moze nekom podići claniraninu bez saglasnosti te clanice i to tvoje "bez mnogo obrazlozenja" jedino moze znaciti da nijesi procitao ta obrazlozenja. Hrvatskoj je trebala da se poveća clanarina prosle godine i nijesam siguran da li je to uradjeno ili je ona sama regulisala svoj relativno velik odbrambeni proračun i iz tog proracuna izbacila sve sto pripada civilnim sluzbama, a ne Ministarstvu odbrane.
    Dio topli obrok, regres,... ne treba komentarisati jer to je nase socijalisticko nasljedje a u kapitalizmu nista ne moras osim redovno plaćati poreze i tio na sve zivo

  10. #2985
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,044
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    Ako to treba da objasnjavam onda ovdje nema razgovora- imas pretrazivac pa trazi imas koliko oces,ja sam naveo da Mekejn trazi minimum 2% no dobro.
    Priblizavanje i ulazak u NATO nije nesto sto se nekoj zemlji desava prvi put tako da imamo iskustava u okruzenju kako se od pocetne euforije dolazi do bolnog otreznjenja.
    Evo u Hrvatskoj koga zanima moze vidjeti kako to ide-sad i clanarinu povecavaju bez mnogo obrazlozenja jer ako si dio nekog saveza onda moras doprinos da das.
    Vrlo je vazno ono sto se ne pominje cesto da su odmah nakon ulaska u NATO plate u Hrvatskoj vojsci povecane 16% ali to nije dugo trajalo jer su krenula kresanja terenskog rada,regresa,dodataka za Bozic i svih postalih prihoda mimo plate skresana su na pola ili skroz cak i obrok na poslu nema brale pa onda porez na plate vece od 6.500 kuna itd.
    Zauvjek cu zapamtiti neku Amerikanku koja je u nekoj ulicnoj anketi o pomoci koju SAD pruza zemljama u tranziciji ili bilo kakvoj krizi rekla nesto kao - Zalim svakoga kome mi pomazemo.
    Naslusao sam se bajki dovoljno za 3 zivota a i u petoj deceniji zivota nekako po definiciji bi trebalo da u njih ne vjerujem.
    Па да је и Мекејн тражио, то није тражила влада САД, а и да је тражила влада САД, чланице немају никакву обавезу то да испуне.
    Као што сам и раније рекао тих 2% се код нас може постићи и без повећавања војног буџета.Довољно је само да се дио служби из МУП-а, као што је авиохеликоптерска јединица ставе под контролу Министарства одбране.

    Занима ме какво је то болно отријежњење имала Хрватска послије уласка у НАТО?
    Брацо из Дубровника одавно није писао на овој теми, али мислим да би ти он добро одговорио каква су то болна отријежњења.

    Мој ти је савјет да мало мање читаш ступидне текстове.Па нека им повећају ту чланарину са 3ипо на 4 милиона еура, то је потпуно смијешно при ономе што би би им били трошкови као неутралној земљи.Хрватска је двијехиљадитих имала и до 50.000 војника, а данас има 16.000 професионалаца.

    Ствари нису савршене, далеко од тога, али Хрватске ОС су сваке године све професионалније, све боље опремљеније, за разлику од неких других који су као неутрални, а гдје је процес обрнут.
    Last edited by BAR; 13-04-15 at 19:47.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  11. #2986
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znam da nema nikakve svrhe i da će za par dana trebati opet ponavljati ali da vidimo koliko izdaju clanice pa da vise ne pisemo bajke i ne nagadjamo. Rekorderi 2013 god. su bili USA 3,8 VB 2,4 Turska 2.3 i Grcka 2,3. Male drzave naseg kalibra Luksemburg 0,4 Island 0,5 Litvanija 0,8 Letonija 0,9 kao i Spanija koja i nije bas mala, Velika grupa zemalja sa nesto vise od 1% a siromasna Njemacka 1,25. Komsije preko mora Italija 1,2 Albanija 1,4 a Hrvatska 1,5. Okvirna vrijednost od 2% kao preporuka je zbilja preporuka ali nije tesko izracunati kad će taj iznos postici na primjer Madjarska koja izdaje 0,8% sa planskim povećanjem od 0,1% godisnje.
    U tom istom periodu nasa Crna Gora je izdvajala 1,51% za odbranu koju sad imamo mada je kod nas zahvaljajući staroj regulativi i nasljedju onoga civilna zastita i opstenarodna obrana... taj budzet opterećen i stvarima koje bas ne pripadaju odbrani (slicno kao i Hrvatska kojoj rekli da to regulise ili clanarna se povecava). Ubijedjen sam da oni koji pricaju o tih 2% nemaju pojma koliko nas sad kosta pa da se usput napise jer ulaskom u NATO pri sadasnjem izdvajanju ili cak manjim imaćemo kvalitetniju odbranu.

  12. #2987
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,789
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,003
    Thanked in
    523 Posts

    Default

    2% BDP-a za odbranu kao zadatak za zemlje clanice NATO prica se evo godinu dana i svako koga ova tema zanima lako ce doci do izvora osim ako nece da preganja ovdje bzv ali star sam za to nemam zivaca.
    Inace evo link svetske banke.org dje se vide procenti BDP-a koje pojedine zemlje izdvajaju za odbranu-lako mozemo vidjeti da pojedine neutralne zemlje tipa Svajcarske ili Austrije izdvajaju dvostruko manji procenat od demokratskog Montenegra.
    http://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS
    Last edited by kurogane; 13-04-15 at 21:36.

  13. #2988
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Znam da nema nikakve svrhe i da će za par dana trebati opet ponavljati ali da vidimo koliko izdaju clanice pa da vise ne pisemo bajke i ne nagadjamo. Rekorderi 2013 god. su bili USA 3,8 VB 2,4 Turska 2.3 i Grcka 2,3. Male drzave naseg kalibra Luksemburg 0,4 Island 0,5 Litvanija 0,8 Letonija 0,9 kao i Spanija koja i nije bas mala, Velika grupa zemalja sa nesto vise od 1% a siromasna Njemacka 1,25. Komsije preko mora Italija 1,2 Albanija 1,4 a Hrvatska 1,5. Okvirna vrijednost od 2% kao preporuka je zbilja preporuka ali nije tesko izracunati kad će taj iznos postici na primjer Madjarska koja izdaje 0,8% sa planskim povećanjem od 0,1% godisnje.
    U tom istom periodu nasa Crna Gora je izdvajala 1,51% za odbranu koju sad imamo mada je kod nas zahvaljajući staroj regulativi i nasljedju onoga civilna zastita i opstenarodna obrana... taj budzet opterećen i stvarima koje bas ne pripadaju odbrani (slicno kao i Hrvatska kojoj rekli da to regulise ili clanarna se povecava). Ubijedjen sam da oni koji pricaju o tih 2% nemaju pojma koliko nas sad kosta pa da se usput napise jer ulaskom u NATO pri sadasnjem izdvajanju ili cak manjim imaćemo kvalitetniju odbranu.
    Sve navedene procente treba uzeti kao relativne, jer bitna je sadrzina izdvajanja, tj da li su izdvajanja prioritetno namjenjena za licne izdatke ili za opremanje i modernizaciju, da li ulaze penzije ili ne itd.

    A sto se tice kvalitetnije odbrane nakon ulaska u NATO, naravno da ce ona biti kvalitetnija bez obzira na to koliko mi izdvajamo novca, jer prema clanu 5, napad na drzavu clanicu je napad na cijeli Savez. Dakle fokus nasih izdvajanja nije na nasoj odbrani posmatrano na tradicionalan i konvencionalan nacin, vec je fokus na kontribuciji, koja osim clanarine podrazumjeva i ljudstvo, tj jedinice borbenog karaktera ili jedinice podrske i ljudstvo u okviru NATO stabova. To je ta dodatna vrijednost koju mi moramo da unesemo u NATO, a trenutno je to pjesadijska ceta. A da bi mogli da deklarisemo ljudstvo moramo da ulazemo u modernizaciju opreme, odrzavanje materijalno tehnickih sredstava, obuku ljudi itd itd.

    Da ne zaboravimo, Vojska ima veoma bitnu misiju podrske civilnim strukturama u slucajevima elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa, tako da i za taj segment isto treba oprema i obuceno ljudstvo.


    Sent from my iPhone 6

  14. #2989
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sasvim su nebitna i 2% i 5%, mnogo bitnije je da su Balkan i Crna Gora multietnicki izmiksani, novi konflikti su na vidiku i jedina sigurnost za CG je NATO jer nam jedino ulazak u NATO moze garantovati mir i sigurnost granice koja je ugrozena projektom Velike Albanije i Sandzaka (+rastuci vehabizam u CG). Jedini spas od povampirenih nacionalnih i vjerskih fundamentalista je NATO.

  15. #2990
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sam postavljas link koji upravo demantuje tvoju pricu i to "prica se". Taj "zadatak" ispunjava par drzava clanica NATO i kakav je to zadatak kad ga ne ispunjava većina clanica koje su tamo skoro od stvaranja? To sto se lako vidi obicno treba provjeriti pa pogledaj sta sve ulazi u budzet odbrane tih neutralnih a sta kod nas. Moze se pokazati da se ipak lako ne vidi

  16. #2991
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kurogane View Post
    2% BDP-a za odbranu kao zadatak za zemlje clanice NATO prica se evo godinu dana i svako koga ova tema zanima lako ce doci do izvora osim ako nece da preganja ovdje bzv ali star sam za to nemam zivaca.
    Inace evo link svetske banke.org dje se vide procenti BDP-a koje pojedine zemlje izdvajaju za odbranu-lako mozemo vidjeti da pojedine neutralne zemlje tipa Svajcarske ili Austrije izdvajaju dvostruko manji procenat od demokratskog Montenegra.
    http://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS
    Drzave koje si naveo izdvajaju manje procentualno, ali recimo Svajcarska je jedna od 3 drzave sa najvecim GDP-jem, tako da kad se taj procenat u apsolutnom smislu izrazi u ukupan budzet u eurima, docices do cifre koja je iznad budzeta vecih drzava (sa brojnijom vojskom). Procenti su veoma varljivi ukoliko se ne ulazi u samu sustinu onog u odnosu na sta se uzimaju i kako se raspodjeljuju.


    Sent from my iPhone 6

  17. #2992
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa ne misliš da bi flotu dovozili željeznicom ili avionima.
    Ovdje se misli da Rusi u Crnoj Gori osim do skorašnje trke u prodaju "nekretnina" ne dobijaju ništa, čak i da im Crna Gora kompletnu teritoriju ustupi ili ti daruje na korišćenje. Željeznica nam je takva kakva je, čemu bi im koristila, na svaki od modernih aerodroma u državi iole veći avion bilo putnički ili koji drugi npr. transportni ne može normalno slećet uzlećet a da ne povrijedi čiji drugi vazdušni prostor, a ako to kojim slučajem uspije, transportni kapaciteti sa tog aerodruma su blagi haos. Putevi su nikakvi dešava se kod nas da ih i kiša ponese. Dalja priča ovđe je suvišna.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Koliko god da je kratka, ima mjesta za 2 dobre pomorske baze (ako baza ne zauzima 300km). Doduše ni mi nemamo dovoljan gaz za nosače i razarače ali se mogu parkirati malo dalje kao što to tankeri već rade
    Neznam ja dal je crnogorska obala prave linije tih 300km, čini mi se da je manja. Mali gaz valjda imaju brodovi, ne obala i slično, ovo pominjem da bih skrenuo pažnju na konstatno pogrešno interpretiranje činjenica u cilju dokazivanja nečeg što se ne može dokazati.

    Rusi da se šire po Crnoj Gori u vojnom smislu i tu još da provociraju nato, ajde molim te. To može jedino u glavama onih koji filuju narod ovakvim idejama i nažalost kod manjine neupućenih imaju željeni odziv.

    Ako im je do toga (Rusima), dovoljno im je poslat, kao što nagovijestih ranije, jedan ili dva manja broda parkirat ih u međunarodnim vodama tu neđe ispred Crne Gore i veću logističku podršku i veći vojni ili kakav li već uticaj bi imali odatle nego sve i da se rasporede u svaki grad Crne Gore.
    Čak i kad bi im mi to raspređivanje odobrili njima se to ne bi ispatilo, niti finansijski niti strateški niti nikako. Mi kakvi smo našli način da to iskoristimo i obrnemo u svoju korist, makar to umijemo.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  18. #2993
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sam postavljas link koji upravo demantuje tvoju pricu i to "prica se". Taj "zadatak" ispunjava par drzava clanica NATO i kakav je to zadatak kad ga ne ispunjava većina clanica koje su tamo skoro od stvaranja? To sto se lako vidi obicno treba provjeriti pa pogledaj sta sve ulazi u budzet odbrane tih neutralnih a sta kod nas. Moze se pokazati da se ipak lako ne vidi
    Crna Gora vec troshi 1.8% budzheta na odbranu tako da sve i da se taj "zadatak" mora ispuniti to ce biti minorni troshak i naravno mnogo manji nego da smo neutralni.
    Ridin' on the black train

  19. #2994
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne trosi toliko, a najvise je trosila 2010 kad je iznos bio 1,78% Za proslu godinu (nadam se da su mi podaci precizni) bilo je 1,57% a kad se to preracuna na euro 30,5% od toga ide na vojne penzije sto opet striktno nije na odbranu. Problem, ne samo u nasoj diskusiji, već u onoj vaznoj je po meni da kod nas niko objektivno ne informiše građane, sve funkcionise na nekim poluistinama pa kad se cuju neke pristalice (bilo koje strane) ispostavi se je klasicna antipropaganda.

  20. #2995
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne trosi toliko, a najvise je trosila 2010 kad je iznos bio 1,78% Za proslu godinu (nadam se da su mi podaci precizni) bilo je 1,57% a kad se to preracuna na euro 30,5% od toga ide na vojne penzije sto opet striktno nije na odbranu. Problem, ne samo u nasoj diskusiji, već u onoj vaznoj je po meni da kod nas niko objektivno ne informiše građane, sve funkcionise na nekim poluistinama pa kad se cuju neke pristalice (bilo koje strane) ispostavi se je klasicna antipropaganda.
    Znam da CIA voli da lazhe ali chini mi se da ovdje nema razloga a oni kazhu 1.81% u 2013. Stvarno ne znam je li se to smanjivalo za proshlu godinu ali kad uzmemo u obzir da je ekonomska situacija 2013 bila slichna kao sad chini mi se da sve i da moramo da troshimo 2% shto ne moramo jer vecina chlanica to ne radi mozhemo se bez vecih problema primaci tome. Vojne penzije tu nijesu problem jer isto tako vecina chlanica rachuna takve izdatke u odbranu upravo da bi se primakle ovome 2%.

    https://www.cia.gov/library/publicat.../2034rank.html
    Ridin' on the black train

  21. #2996
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,044
    Thanked in
    1,808 Posts

    Default

    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #2997
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ajde neka neko napise sto bilo o nato paktu, da vidimo ko ce prvi priteci u odbranu, ja tipujem . . . dvoumim se izmedju BARA i Rakuna.

  23. #2998
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ajde neka neko napise sto bilo o nato paktu, da vidimo ko ce prvi priteci u odbranu, ja tipujem . . . dvoumim se izmedju BARA i Rakuna.
    čekaj da vidimo koja je kvota prvo?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  24. #2999
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    ...Vlada je poručila ovo istraživanje, ali ga nije objelodanila, odnosno, sakrila ga je od javnosti. Iako su znali da je procenat podrške članstvu u NATO manji nego što tvrde, građanima su saopštavali netačne podatke.
    U novembru prošle godine, kada je istraživanje odrađeno isključivo za potrebe Vlade, procenat građana koji su podržavali potencijalno članstvo u NATO bio je 35 odsto, a broj protivnika 57 odsto. U istom periodu kada je rađeno istraživanje agencije IPSOS, premejer Đukanović je za TVCG izjavio da „raste broj” građana koji podržavaju NATO integracije.
    On je u martu ove godine (od novembra do marta nije bilo istraživanja javnog mnjenja u vezi sa stavovima građana prema NATO integraciji) na premijerskom satu, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Mevlduna Nuhodžića, tvrdio da je „podrška 38 odsto”.
    – Po poslednjim istraživanjima javnog mnjenja zabilježen je i rast podrške javnosti od četiri-pet odsto i sada je na nivou od oko 38 odsto – ocijenio je Đukanović.
    Premijer je tom prilikom izjavio da se koriste inovirani pristupi i poruke razvijene za različite društvene grupe, „a nastavljeno je i sa sadržajnom saradnjom sa nevladinim sektorom koji se bavi pitanjima vezanim za evroatlantsku integraciju u realizaciji brojnih aktivnosti”.
    – Očekujemo da će kombinacija pomenutih aktivnosti dati rezultate i da ćemo uskoro imati jasan trend jačanja koji će rezultirati većinskom podrškom građana članstvu u NATO, onakvom kakvu već imamo u Skupštini – saopštio je tada Đukanović.
    Istraživanje koje je sprovela agencija IPSOS, međutim, pokazalo je da praktično skoro dvije trećine građana Crre Gore ne podržava članstvo države u evroatlantskoj zajednici. Ti podaci takođe negiraju i premijerove tvrdnje da opada broj protivnika članstva u NATO.
    Što se tiče podrške NATO-u, ona je u martu 2014. godine iznosila 46 odsto, po anketi IPSOS-a, a u novembru je iznosila 35 odsto, što znači da je za osam mjeseci podrška pala za 11 odsto.
    Interesantno je da je Đukanović saopštavao podatke o podršci atlantskoj integraciji, iako je imao pred sobom istraživanje javnog mnjenja da je u oktobru 2014. godine, u jeku kampanje za promociju Alijanse, podrška među građanima iznosila svega 32 odsto.
    – Broj građana koji podržava, ali i onih koji se protivi NATO integracijama, u novembru 2014. godine je na gotovo istom nivou kao i u novembru 2013. godine. Nakon rasta koji je registrovan između januara i marta 2014. godine uslijedio je pad podrške i povratak na nivo od prije godinu dana. Najniži nivo podrške registrovan je u oktobru 2014. godine i iznosio je 32 odsto – istaknuto je u istraživanju IPSOS-a dostavljenom Vladi.
    Što se tiče podrške NATO-u, ona je u martu 2014. godine iznosila 46 odsto, po anketi IPSOS-a, a u novembru je iznosila 35 odsto, što znači da je za osam mjeseci podrška pala za 11 odsto.
    Zanimljiv je i podatak iz istraživanja po kome svega 19 odsto građana smatra da je Crna Gora manje bezbjedna od susjednih država koje su članice Alijanse, dok čak 80 odsto vjeruje da je jednako bezbjedna kao i sve članice NATO, ili čak i bezbjednija od njih. Kao ključni razlozi za protivljenje ovoj integraciji ispitanici su naveli bombardovanje SRJ 1999. godine, velike finansijske izdatke, uspostavljanje stranih vojnih baza u našoj zemlji i slanje naših vojnika na ratišta.
    – U toku fokus grupe, reakcije protivnika NATO integracija generalno su bile emotivnije od učesnika koji integracije podržavaju, ali se čak i njihova argumentacija usmjerava ka „opipljivim razlozima” – materijalnom trošku i pitanju bezbjednosti, pored sjećanja na bombardovanje kao dominantnog argumenta. Iako nije poznato koliko bi iznosio trošak ulaska u NATO, vjeruje se da bi bio visok i da bi usled loše ekonomske situacije u zemlji taj novac trebalo usmjeriti na urgentije probleme – ističe se u istraživanju
    S druge strane, oni koji podržavaju članstvo u NATO najčešće su navodili bezbjednost, zaštitu od agresije, brži ulazak u EU i pomoć pri saniranju elementarnih nepogoda.
    Pritom su premijer i Savjet za članstvo u NATO konstantno umanjivali i broj protivnika, tvrdeći da bi na referendumu 42 odsto građana glasalo protiv te integracije, iako je stvarni broj protivnika u stvari 57 odsto.
    Iz NATO su u više navrata od početka primjene Akcionog plana za članstvo u Alijansi (MAP), odnosno od kraja 2009. godine, poručivali da članstva ne može biti bez većinske podrške javnosti, odnosno, 50 odsto građana. I ambasador Slovačke, članice Alijanse, František Lipka, rekao je nedavno da Crna Gora „mora imati jedini cilj – povećanje podrške građana iznad 50 odsto”.
    M.V.


    Za referendum 84 odsto građana

    Anketa IPSOS-a pokazala je da većina građana Crne Gore – čak 84 odsto – smatra da odluku o mogućem priključivanju NATO-u treba donijeti na referendumu. U novembru 2014. godine za referendum je bilo 84 odsto, dok je u martu 2014. godine to iznosilo 82 odsto, što dokazuje rast podrške ideji da se o ovom pitanju odlučuje na referendumu.


    Rusija popularnija od EU

    Prema istraživanju IPSOS-a, najveći procenat građana Crne Gore ima povoljno mišljenje o Srbiji , čak 82 odsto. Zatim slijede Rusija (64 odsto), EU i Partnerstvo za mir (po 62 odsto). Podršku iznad 50 odsto imaju UN, Njemačka i Francuska.
    S druge strane, SAD imaju 36 odsto podrške među građanima Crne Gore, a NATO 35 odsto. Najmanje podrške ima Albanija, samo 25 odsto.

    – U poslednjih 12 mjeseci došlo je do značajne promjene u stavovima građana Crne Gore prema Rusiji i EU. Dok je u novembru 2013. godine registrovano 13 odsto više građana koji imaju povoljno mišljenje o EU u odnosu na broj onih koji imaju povoljno mišljenje o Rusiji, 12 mjeseci kasnije odnosi su bitno promijenjeni – ocjenjuje se u istraživanju.


    Djelovi objavljivani nezvanično

    Kako se navodi u istraživanju IPSOS-a, ono je obavljeno tokom prvih devet dana u novembru 2014. godine, na uzorku od 1.032 ispitanika. Zanimljivo je da je djelove ovog istraživanja 22. novembra prenijela Antena M, pozivajući se na nezvanične izvore, i tada je navela da je za članstvo u NATO, po ovoj anketi 35 odsto (što je tačno), a protiv 46 odsto (u istraživanju koje „Dan” objavljuje navodi se 57 odsto). Da je u pitanju isto istraživanje pokazuje identičan broj anketiranih građana. Tačno su u izvještaju Antene M objavljeni rezulati u vezi sa podrškom EU i o tome da li je Crna Gora na pravom ili pogrešnom putu.


    Interni dokument izvršne vlasti

    Istraživanje agencije IPSOS, koje objavljuje „Dan”, označeno je kao interno, odnosno Vlada ga jeste poručila, ali nije omogućila njegovo objavljivanje. Izvještaj nije moguće naći na sajtu ove agencije za istraživanje javnog mnjenja, niti na sajtu Komunikacionog tima za sprovođenje strategije o evroatlantskim integracijama Crne Gore.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Vijest+dana&clanak=487209&datum=20 15-04-20&naslov=Milo+la%BEirao+podatke+iz+istra%BEivanja +o+NATO-u



    Last edited by chucknorris; 20-04-15 at 20:09.
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  25. #3000
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ni*sta no*vo na*m nij*esi saop*stio.

Page 120 of 199 FirstFirst ... 2070110116117118119120121122123124130170 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Debata CG u NATO-DA ili NE
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 493
    Last Post: 24-11-10, 16:50
  2. NATO - anketa
    By gatsbyy in forum Politika generalno
    Replies: 466
    Last Post: 07-04-10, 17:05
  3. NATO music
    By Milijana in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-05, 18:42
  4. RTS vs NATO
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-05, 14:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •