Page 6 of 13 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 126 to 150 of 307

Thread: DNK analiza Crnogoraca

  1. #126
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    čitam ovde neke oznake eb1d i tako dalje, ali pošto ja to ništa ne razumem, da li mi neko može ukratko reć jeli otkrivena tačna genetska struktura nas crnogoraca i ako jeste koje nam je tačno poreklo i po čemu se razlikujemo od srba hrvata i ostalih okolnih naroda? kod srba sam siguran da postoji veliki turski uticaj dok kod hrvata postoji svakakvi uticaji od vlaškog mađarskog i tako dalje. da li je istina ono što sam ja oduvek smatrao da su crnogorci najvećim delom potomci starosedioca odnosno ni manje ni više nego direktni naslednici rimskog carstva?
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

  2. #127
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rogavcevic View Post
    da li je istina ono što sam ja oduvek smatrao da su crnogorci najvećim delom potomci starosedioca odnosno ni manje ni više nego direktni naslednici rimskog carstva?
    Ma sta nasljednici, mi ga stvorili .
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  3. #128
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rogavcevic,

    Nijednu danasnju naciju na svijetu, pa ni Crnu Goru, ne karakterise monolitican sastav stanovnistva, gdje ogromna vecina ljudi ima blisko zajednicko porijeklo.

    Prije godinu dana je izvrsena genetska analiza 404 muskarca iz Crne Gore (gotovo 0.1% populacije, odnosno 1/1000 dio), sto se smatra odlicnim uzorkom. Ova analiza koristi genetski materijal koji se prenosi samo muskom linijom sa oca sa sina, tako da ti ne daje najpotpuniju sliku porijekla (tj. neces znati porijeklo oca svoje majke, ili majke od ocevog oca i slicno). Po ovoj analizi:
    - 29% testiranih muskaraca pripadaju grupi koja se uslovno moze nazvati "dinarska", a slicna je stanovnistvu Hercegovine i Dalmacije. Ova grupa karakterise uglavnom zapadne dijelove zemlje, i oni su davno naselili ova podrucja, prije 20.000 godina.
    - 27% testiranih muskaraca pripada grupi koja se uslovno moze nazvati "helenska", a slicna je stanovnistvu Albanije, Kosova, dijelova Makedonije i Grcke. Njoj pripadaju ljudi uglavnom iz istocnih (i juznih) dijelova Crne Gore. Ova grupa je novijeg datuma, i naseljena je u ovo podrucje tek u zadnjih par hiljada godina.
    - Manje od 10% pojedinacno su ostale grupacije, kao sto su centralnoevropska grupa ("slavenska"), zapadnoevropska ("keltska"), bliskoistocne i kavkaske grupe, itd.

  4. #129
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e fala gospodine. znači krvno su crnogorci bliskiji albancima i hrvatima (dalmatincima) nego srbima iz srbije. mada pitanje je kolko i dalmatinci imaju veze sa onim gore hrvatima (a ista su nacija?). da ne govorim kolko srbi iz like imaju veze sa vojvođanima (a ista nacija?). zapravo sve je apsolutno izmešano i ove današnje balkanske nacije veze nemaju sa nekakvim poreklom već su formirane na bazi religijske pripadnosti a u zadnje vreme i identifikaciji sa državom.
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

  5. #130
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rogavcevic,

    Relativno tacno. Danasnje nacije, drzave i etnicke grupe su stvarane u zadnjih par stotina godina bez obzira na stvarno porijeklo ljudi. Zato je smijesno reci da je necija nacija danas "cista". To bi bila notorna laz i besmislica.

    Srbija ima isto 30-35% "dinarske" grupe, a nesto manje "helenske" grupe, s tim da je postotak centralnoevropske ("slavenske") grupe nesto veci. Ne zaboravi da se je dosta ljudi sa juga (CG, Hercegovina) iselilo u Srbiju tokom nekoliko generacija.

    Ako odes na http://www.jogg.info/41/Wiik.pdf, mozes vidjeti mape sa procentualnih rasporedom pojedinih grupa po regionima Evrope. Neke mape su zastarjele, ali u osnovi daju poprilicno dobru sliku rasporeda. Ne zaboravi:
    - I2a oznacava "dinarsku" grupu (mada ima i drugih I podgrupa po Evropi koje su medjusobno srodne);
    - E1b1b oznacava "helensku" grupu;
    - R1a oznacava centralnoevropsku/slavensku grupu;
    - R1b oznacava zapadnoevropsku/keltsku grupu (znaci, R1b i R1a su medjusobno srodne, a praotac im je u Centralnoj Aziji, pa su se pomjerile prema Evropi hiljadama godina);
    - J, G i ostale grupe su bliskoistocnog i kakvaskog predznaka.

  6. #131
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    - E1b1b oznacava "helensku" grupu;
    Ma kakva helenska grupa, to dominantno nose Albanci sa Kosova, to je albanska grupa, ne znam zašto to nazivaš "helenskom" grupom??? Pa sam si dao ovu kartu.


  7. #132
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cipur,

    Zovem je helenskom jer se njena dominantna haplogrupa na Balkanu, E1b1b1a2, formirala na Peloponezu prije 4.5-5.000 godina, I u nase krajeve je dosla helenskim migracijama.

  8. #133
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rogavcevic View Post
    da li je istina ono što sam ja oduvek smatrao da su crnogorci najvećim delom potomci starosedioca odnosno ni manje ni više nego direktni naslednici rimskog carstva?

    E jada cujes da smo tako niski i zalosni . . . Kakvo rimsko carstvo i gluposti, konkretno moji su dosli sa Olimpa

  9. #134
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    Cipur,

    Zovem je helenskom jer se njena dominantna haplogrupa na Balkanu, E1b1b1a2, formirala na Peloponezu prije 4.5-5.000 godina, I u nase krajeve je dosla helenskim migracijama.
    Kako znaš da se formirala na Peloponezu tada?
    Jesu tamo nađene neke kosti za koje je utvrđeno da su stare 4.5-5.000 godina?

    Ako je to tako znači li da su nosioci ove haplogrupe stari Spartanci?
    Last edited by Ćipur; 07-01-11 at 09:19.

  10. #135
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cipur,

    DNK analiza pripadnika ove grupe pokazuje najvecu genetsku rasclanjenost, sto u osnovi znaci i vecu starost grupe. Rasclanjenost medju pripadnicima ove grupe na sjeveru je puno manja. Ispitivanja neolitskih ostataka iz Stare Grcke to u osnovi potvrdjuje. U nekim mjestima Peloponeza, procenat ljudi sa E1b1b haplogrupom je jos uvijek preko 40%.

    Da ne bi duplicirali teme, evo postoji dobra diskusija na Forumu Eupedia, pa mozes pogledati detaljnije mape i informacije: http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=26152

    Da ne bude zabune sa mapama, haplogrupi E pripadaju i africki crnci, mada su razlicite podgrupe od ove balkanske E1b1b1a2.
    Last edited by Bosniaco; 07-01-11 at 15:50.

  11. #136
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    E jada cujes da smo tako niski i zalosni . . . Kakvo rimsko carstvo i gluposti, konkretno moji su dosli sa Olimpa
    Cuo sam da imas plac tu negdje, posto ar ?
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  12. #137
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prije godinu dana je izvrsena genetska analiza 404 muskarca iz Crne Gore ?????

    Ko je izvršio? Kojih ljudi?
    Ovo su sve interpretacije interpretacija.
    Besplatno su vršili analize samo za Bušmane, Čukče i slične. Ostali (pa i mi) moramo da PLATIMO. Da bi dobio kit za uzorkovanje morao sam napisati ko sam, odakle sam, da platim amerima (nesjećam se da li 60 ili 80 eura) da platim postarinu, špeiciju, carinu, opet poštarinu. To me jeizašlo ukuono oko 180 eura. Za ove pare učestvuješ i u genographic i u FTDNA. Tamo ovako preciznih podataka nema. Osim toga tamo rade analize na 12, 25,37 i 67 markera. Nigdje nisam vidio 17. Za osnovnu cijenu dobiješ analizu na 12 markera i ako dozvoliš da tvoje podatke daju drugima dobiješ i ti podatke o ljudima u svijetu koji imaju iste markere ko ti. Što više markera veća šansa da ste rođaci. Ja sam platio samo osnovnu cijenu (ovo drugo mnooooogo košta 500-1500 eura). E viđu sad iznenađenja. Među mojim rođacima ima Ukrajinaca, Rusa, Lužičkih Srba, Bugara, Židova, a najviše Njemaca (čak imamo i jednog Klintna). Ovo su MOGUĆI rođaci u zadnjih 2000 godina, pošto je sve statistički pa je i ovo 95%.
    Sad usporedi ovu analizu sa ima jedan Radonjić koji kaže....

    Ljudi ova genetska analiza služi za utvrđivanje puteva migracija a ne za utvrđivanje nacionalnosti. Mutacija R1a je nastala prije 10000 godina. Tada smo lovili mamute.
    Last edited by dzodan; 08-01-11 at 12:12.

  13. #138
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Cuo sam da imas plac tu negdje, posto ar ?

    E ne i ne, djedovina se ne prodaje, Olimp je to

  14. #139
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stigli su i mene rezultati Genographic Project-a.... J2a1b :-). Najvjerovatnije potomak starih Fenichana, Grka i(li) Rimljana - ne Turaka, ne daj boze ;-)

    http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=26150
    "I have even heard discussion that J2 might have been main marker of Liburnians before Croats settled the area.
    also if you look at variance for J2, it is pretty high along sea coast in area of Liburnia, and in general has increased values along sea coasts which indicates that J2 initially spread along sea coasts."

    Haplogroup J2
    J2 originated in northern Mesopotamia, and spread westward to Anatolia and southern Europe, and eastward to Persia and India. J2 is related to the Ancient Etruscans, (Minoan) Greeks, southern Anatolians, Phoenicians, Assyrians and Babylonians.
    In Europe, J2 reaches its highest frequency in Greece (especially in Crete, Peloponese and Thrace), southern and central Italy, southern France, and southern Spain. The ancient Greeks and Phoenicians were the main driving forces behind the spread J2 around the western and southern Mediterranean.
    J2 is thought to have arrived in Greece from Anatolia in the early Neolithic, or possibly even earlier. J2b perhaps originated in Greece (or in Anatolia ?), like haplogroup E-V13 (see below) to which it is closely linked. The propagation of J2b and E-V13 (as well as a minority of T) follows the diffusion of agriculture across the Balkans, the Danube basin, and until the north of France to the west, and Moldova to the east. Apart from south-east Europe, J2b is also found all around India, but only at moderate levels in between Europe and India.
    The world's maximum concentrations of J2a is in Crete (32% of the population). The subclade J2a8 appears to be native to Crete. J2a also reaches high frequencies in Anatolia and the southern Caucasus. A likely place of origin is northern Mesopotamia.
    Interestingly, J2a* is found as far as India and is largely confined to the upper castes. The Brahmin (priest) caste is made up almost exclusively of haplogroups R1a1, R2, and J2a (although R1a1 makes up two thirds of the lineages). These 3 haplogroups have Bronze Age coalescence time and are thought to represent the gene flow of the Indo-Aryan invasion of the Indian subcontinent about 3,500 years ago.
    Last edited by frnjok; 09-01-11 at 08:12.

  15. #140
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlichan link - pregled svih haplogrupa u evropi. Zorno pokazuje kako su sve "nacije" izmijeshane a i kakav je "mix".

    http://www.eupedia.com/europe/europe...logroups.shtml

    I, ako neko uradi DNK analizu za Genographic Project a zeli da dobije malo precizniji izvjeshtaj, ovaj link moze bit od koristi

    http://www.hprg.com/hapest5/hapest5b/hapest5.htm
    Last edited by frnjok; 09-01-11 at 08:14.

  16. #141
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    frnjok:

    Moras sve posmatrati u historijskom kontekstu, jer gledaj kako se doslo do tvoje J2a1b:

    - Tvoji preci su prije vise od 50.000 godina napustili Afriku.
    - Haplogrupa F se formirala najvjerovatnije na Indijskom poluostrvu prije nekih 48.000 godina;
    - Haplogrupa IJ se formirala prije nekih 38.000 godina negdje u zapadnoj Aziji, tj. na Bliskom Istoku;
    - Haplogrupa J se formirala na Arabijskom poluostrvu prije 30.000 godina;
    - Haplogrupa J2 se formirala negdje u Mezopotamiji prije 18.000 godina;
    - Tvoja podgrupa J2a1b (J-M67) ima epicentar u sjeveroistocnoj Turskoj... a onda se rasprostranila preko Anatolije u juznu Evropu (juzni Balkan, juzna Italija i slicno).

    Pogledaj mapu za J-M67 na:



    Dakle, ne dozvoli da ti danasnje nacionalne ideologije zamagle sliku o svom genetskom porijeklu. To ne znaci da si Turcin, Indijac ili bilo sto. Ti si jednostavno J2a1b, a sve ostalo je stvar ideologije i licnog osjecaja.
    Last edited by Bosniaco; 09-01-11 at 19:06.

  17. #142
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dzodan View Post
    Ljudi ova genetska analiza služi za utvrđivanje puteva migracija a ne za utvrđivanje nacionalnosti.
    Objašnjeno.

  18. #143
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    frnjok:

    - Tvoji preci su prije vise od 50.000 godina napustili Afriku.
    - Haplogrupa F se formirala najvjerovatnije na Indijskom poluostrvu prije nekih 48.000 godina;
    - Haplogrupa IJ se formirala prije nekih 38.000 godina negdje u zapadnoj Aziji, tj. na Bliskom Istoku;
    - Haplogrupa J se formirala na Arabijskom poluostrvu prije 30.000 godina;
    - Haplogrupa J2 se formirala negdje u Mezopotamiji prije 18.000 godina;
    - Tvoja podgrupa J2a1b (J-M67) ima epicentar u sjeveroistocnoj Turskoj... a onda se rasprostranila preko Anatolije u juznu Evropu (juzni Balkan, juzna Italija i slicno).

    Dakle, ne dozvoli da ti danasnje nacionalne ideologije zamagle sliku o svom genetskom porijeklu. To ne znaci da si Turcin, Indijac ili bilo sto. Ti si jednostavno J2a1b, a sve ostalo je stvar ideologije i licnog osjecaja.
    Cinjenice su jasne. J2 mi kaze da sam imao direktnog pretka koji je zivio u Mesopotamiji prije 10-18 000 godina. Jedan od njegovih potomaka (nazovimo ga "J2a1b") je zivio na sjevero-zapadu danashnje Anadolije (mala azija).

    Ono shto je hipoteza je shto se desilo od tada do danas. Logichno je da je koncentracija haplogrupe na bliskom istoku najveca jer je i lokacija bliza Mesopotamiji. Pravo pitanje (a za nas i najzabavnije) je kako i kad su moji preci doshli do Crne Gore. Ako prochitash tumachenja po internetu ova haplogrupa rasprostranila se evropom u dva talasa, krajem kamenog doba i onda ponovo za vrijeme klasichne antike - za vrijeme stare Grchke i Rima - morskim putem. Recimo, ima Shkota i engleza chiji preci "nikad nijesu mrdali sa ostrva" sa ovim haplotipom,- najlogichnije objashnjenje je da su potomci starih Rimljana. Znachi, putevi i vrijeme migracije su jako bitni.

    Na kraju, ljudski je da svi prizeljkujemo najinteresantniju varijantu proshlosti, zar ne ;-)

    U svakom sluchaju, vrlo interesantno. Svima koji to mogu, preporuchio bih da se testiraju i doprinesu kreiranju tachnije slike i svoje a i kolektivne proshlosti.

    E da, josh i ovo da dodam - Katunjanin :-)
    Last edited by frnjok; 09-01-11 at 21:13.

  19. #144
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Frnjok,

    Haplogrupa J2a (koja je tu izmedju J2 i J2a1b, i kojoj isto pripadas) je zastupljena sa 4.7% u Crnoj Gori, prema ovom DNK istrazivanju koje je obavljeno na 404 muskarca u CG 2009. g. Dakle, dosta je raritetna na prostoru CG.

    Tvoji blizi rodjaci J2b su zastupljeni sa 4.5%, a J1 tek sa 0.5%.

    Znaci, "J" je zastupljena sa nekih 9.7% ukupno u stanovnistvu CG.

    Quote Originally Posted by frnjok View Post
    Cinjenice su jasne. J2 mi kaze da sam imao direktnog pretka koji je zivio u Mesopotamiji prije 10-18 000 godina. Jedan od njegovih potomaka (nazovimo ga "J2a1b") je zivio na sjevero-zapadu danashnje Anadolije (mala azija).

    Ono shto je hipoteza je shto se desilo od tada do danas. Logichno je da je koncentracija haplogrupe na bliskom istoku najveca jer je i lokacija bliza Mesopotamiji. Pravo pitanje (a za nas i najzabavnije) je kako i kad su moji preci doshli do Crne Gore. Ako prochitash tumachenja po internetu ova haplogrupa rasprostranila se evropom u dva talasa, krajem kamenog doba i onda ponovo za vrijeme klasichne antike - za vrijeme stare Grchke i Rima - morskim putem. Recimo, ima Shkota i engleza chiji preci "nikad nijesu mrdali sa ostrva" sa ovim haplotipom,- najlogichnije objashnjenje je da su potomci starih Rimljana. Znachi, putevi i vrijeme migracije su jako bitni.

    Na kraju, ljudski je da svi prizeljkujemo najinteresantniju varijantu proshlosti, zar ne ;-)

    U svakom sluchaju, vrlo interesantno. Svima koji to mogu, preporuchio bih da se testiraju i doprinesu kreiranju tachnije slike i svoje a i kolektivne proshlosti.

    E da, josh i ovo da dodam - Katunjanin :-)

  20. #145
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dali netko ima podatke kojima bi se mogli usporediti DNK Crnogoraca sa Hercegovcima i Krajisnicima koji inace imaju najblize jezicne i folklorne slicnosti sa Crnogorcima?
    Osobno poznajem Krajisnike koji znaju da su podrijetlom primjerice od Drobnjaka,Grbalj,Vasojevici,Pastrovici itd.

  21. #146
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve su to samo blede kopije crnogoraca. hercegovci i krajisnici i ako imaju crnogorske krvi, ona se tokom vekova mešanja sa ostalim etnosima, dovoljno isprljala tako da tu možemo govoriti samo o minimalnom udelu crnogorskih gena, što se vidi i iz njihovih pojava. crnogorci (pogotovo katunjani) su najčistiji potomci rimljana odnosno ilirsko-keltske krvi, savremeni spartanci, i direktni potomci rimskog carstva. lično bih promenio naslov topika u "genetska nadmoć crnogoraca"
    Last edited by rogavcevic; 10-01-11 at 19:43.
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

  22. #147
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne razumem na šta pucaš. ali ako imaš nešto protiv crne gore ili crnogoraca, javi mi se privatno porukom da te potučem verbalno a mogu i fizički ako budeš mnogo pametovao.
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

  23. #148
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rogavcevic View Post
    ne razumem na šta pucaš. ali ako imaš nešto protiv crne gore ili crnogoraca, javi mi se privatno porukom da te potučem verbalno a mogu i fizički ako budeš mnogo pametovao.

    Razumijes ti odlicno, zato i trazis da pisemo tajne poruke ovo nije protiv CG i Crnogoraca, vec naprotiv da vidimo koliko smo veliki. Ne trudi se da mi se jezis, ne mozes me prepanuti.

  24. #149
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rogavcevic,

    E sada si ga pretjerao sa tom izjavom. Poceo si liciti na one iz SANU u Beogradu iz 1980-ih i 90-ih kada su govorili o "bozanskom" narodu i cistim nacijama. Dakle, drzi se genetike, a ostavi ideologiju za neki drugi forum.

    Kada govoris o Hercegovini i Krajini, izvrseno je nekoliko studija za Bosnu i Hrvatsku, i evo do cega se doslo:
    - Damir Marjanovic iz Sarajeva je obavio 2004. g. DNK analizu nekih 250 ljudih iz Bosne i dosao do sljedeceg:

    * I2a (dinarska) - 71.1% kod Hrvata, 43.5% kod Bosnjaka, 30.9% kod Srba... U Hercegovini je u prosjeku oko 2/3 ljudi I2a... U Crnoj Gori je ova grupa 29.2%.

    * E1b1b (helenska) - 19.8% kod Srba, 12.9% kod Bosnjaka, 8.9% kod Hrvata... Izgleda da je najvise ove grupe u istocnim/jugoistocnim dijelovima Bosne... U Crnoj Gori je ova grupa oko 27.0%.

    * R1a (centralno-istocnoevropska/slavenska) - 15.3% kod Bosnjaka, 13.6% kod Srba, 12.2% kod Hrvata... U Crnoj Gori je one 7.4%.

    Prema Pericicki i Baracu, udio haplogrupe I2a dostize u Lici i generalno podrucju od Zabreba do Sibenika i do 73%.

    Pogledajmo okvirnu mapu za I2a (dinarsku) grupu - ova mapa je prije nego sto je uradjena DNK analiza za CG:


  25. #150
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    đe smo ovo??
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

Page 6 of 13 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sintaksa - analiza rečenice
    By salex in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 05-02-10, 17:39
  2. Hemijska analiza zene
    By makach in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-09, 19:37
  3. Gorski Vijenac analiza
    By THE_BOSS in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 11
    Last Post: 10-03-08, 22:31
  4. IMEI Analiza...
    By Sailoreagle in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-05, 14:50
  5. Hemijska analiza zene
    By ines in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-04, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •