Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 307

Thread: DNK analiza Crnogoraca

  1. #51
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow DNK analiza

    Uskok:

    Ono sto ti kazes i sto DNK analiza tvrdi nisu u suprotnosti.

    Y hromozom ne sacinjava 100% identiteta covjeka, on samo pokazuje covjeku odakle su mu dosli preci po direktnoj muskoj liniji.

    A zamisli sada koliko samo predaka neki covjek ima. Recimo, od mene do prvog Vasojevica je 20-ak generacija. A ja ukupno imam 2 na 20 predaka prije 20 generacija, tacnije (tj. 2 roditelja, 4 djeda i bake, 8 pradjedova i prabaka, 16 cukundjedova i cukunbaka itd..., a do Vasa sam imao ni manje ni vise nego 1,000,000 predaka, ako nije bilo mijesanja srodnika)... I ja nasljedujem genetski materijal od svih njih, a ne samo od ovog Vasojevica. Medjutim, ono sto se ne mijenja u DNK strukturu je hromozom Y. I po direktnoj zenskoj liniji se moze pratiti porijeklo putem tzv. mitohondrijske DNK, a ona se prenosi sa majke na djecu, ali samo zenska djeca dalje prenose taj genetski materijal.

    Dakle, ja mogu donijeti svoj Y hromozom iz Afrike, ali mijesanjem sa svim ostalim ljudima na datom prostoru poprimam njihovu fizionomiju i izgledam kao oni. Zato recimo Vasojevici danas nisu crni nego bijeli.

  2. #52
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    dje cu se testirat i kolko to kosta?

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dje god oces samo ne idi u Afriku jer ces odma pocrnjeti

  4. #54
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    I ja nasljedujem genetski materijal od svih njih, a ne samo od ovog Vasojevica.
    Zar se genetske osobine ne nasljeđuju, recimo do 9 koljena. Zar čovjek može da povuče neku genetsku osobinu nekog pretka od prije 20 generacija? Da to nije malo predaleko?

  5. #55
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    a inace je opste poznato da su bosanski poglavari u doba njegosa trazili crnogorce od nasih knajzeva najbolje , da se pare sa njihovijem zenama ne bi li dobili visoke jake ratnike i poboljsali loze eto da znate
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  6. #56
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    dje cu se testirat i kolko to kosta?
    Pročitaj post iznad, pa ako si i dalje siguran da nije bačanje para kucaj na google "dna genealogy". Računaj nekolike stotine eura.


    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Zar se genetske osobine ne nasljeđuju, recimo do 9 koljena. Zar čovjek može da povuče neku genetsku osobinu nekog pretka od prije 20 generacija? Da to nije malo predaleko?
    Šališ se ili..?

  7. #57
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Zar se genetske osobine ne nasljeđuju, recimo do 9 koljena. Zar čovjek može da povuče neku genetsku osobinu nekog pretka od prije 20 generacija? Da to nije malo predaleko?
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  8. #58
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Šališ se ili..?
    Ne nimalo.
    Nije mi da kako čovjek npr može da naslijedi neku genetsku bolest nekog pretka iz 13. vijeka?
    Mislim da čovjek može da povuče neku genetsku osobinu do 7-9 koljena, poslije mi se čini predaleko.
    I da.
    Nijesam biolog već samo nagađam, možda nijesam u pravu. Ako ima neki biolog neka obrazloži i da neki link.

  9. #59
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bosniaco

    Jesi ti onaj Bosniaco sa starog foruma "Ilirija"?

    Koliko su po tebi pouzdane te analize, znam da je prije par godina na 60 minuta bio segment o tim DNK istrazivanjima, nisu se bas pokazale pouzdanim, jednoj afro-amerikanki su tri razlicite ustanove koje se bave tim stvarima prikazale tri razlicita rezultata, pogledaj link.

    http://www.councilforresponsiblegene...02&archive=yes

    Mislim da i bez bilo kakvih analiza mozemo utvrditi da Crnogorci nisu "genetski" Slaveni vec Slavofoni, tu ti samo treba dobar vid, nikakve analize, samo mene kopka kako su relativno malobrojni Slaveni nametnuli jezik lokalnom stanovnistvu tako brzo.

  10. #60
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Znaš kako,došla su dva tri slovenska šminkera.Ono nova frizura,nova 'šulja,nove 'tike.I kako su bili prećerano kul onda svi krenu da ih oponašaju i da pričaju ka oni.
    Druga teorija je da su domoroci gledali stalno serije koje su Sloveni snimali u postojbini al nije dokazano da je tad bilo tv-a.
    Sloveni su bili superiorni brojno i kulturno i zato je lokalno stanovništvo primilo njihov jezik.Ne treba zaboravit da su Sloveni tokom seoba živjeli sa drugim plemenima(Avari na primjer) pa su se miješali pomalo.
    Ne zamlaćujte se.Srbi su pod Turcima bili 5 vjekova pa su primili ponešto u govoru.Možete zamislit koliki je mora bit broj Slovena u odnosu na domoroce da bi ih ovako asimilovali za nekolika vijeka.

  11. #61
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ne nimalo.
    Nije mi da kako čovjek npr može da naslijedi neku genetsku bolest nekog pretka iz 13. vijeka?
    Mislim da čovjek može da povuče neku genetsku osobinu do 7-9 koljena, poslije mi se čini predaleko.
    I da.
    Nijesam biolog već samo nagađam, možda nijesam u pravu. Ako ima neki biolog neka obrazloži i da neki link.
    Nisi u pravu, da bi to shvatio ne treba ti diploma iz biologije, niti moramo da čekamo diplomiranog biologa da ti to objasni. Nisi premijer.
    Dakle :

    http://en.wikipedia.org/wiki/DNA
    http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA

    Da skratimo priču - nasljedne osobine se prenose od samog početka. Od kad postoje eukarioti, mutacije se prenose prego gena - preko DNK. Da genetske osobine na neki volšeban način 'izblijede' nakon sedam ili osam generacija, ja i ti ne bismo imali ruke nego šape ili nogice i kolonoskopija bi se zvala kloakoskopija.
    Mada, kad bolje razmislim, vjerovatno bismo bili trepljari ili prokarioti i ne bismo pričali ovu priču.

    Što se bolesti tiče, to je malo drugačije. U 90% slučajeva genetska mutacija nije obavezujuća za potomstvo. Kad kažem obavezujuća mislim na to da se ne naslijeđuje bolest, već samo sklonost ka njoj. Tipa, ako ti je stari bio alkoholičar, ti naslijeđuješ sklonost. Šizofrenik takođe, ukoliko je imao kancer takođe, slabo srce, takođe, holesterol takođe.
    Ako je imao Daunov sindrom vjerovatnoća da je ostavio potomstvo je oko 1%. Ukoliko je ostavio potomstvo, a nosilac je Daunovog sindroma, to dijete ima 50% vjerovatnoće da i samo ima DS (Daunov Sindrom). Ukoliko je ostavio potomstvo sa drugom osobom sa DS-om, dijete sigurno ima DS.
    Zaključak?
    Sklonost ka nekim bolestima se uglavnom naslijeđuje i prenese. Ukoliko se naslijedi bolest, ta bolest je vrlo ozbiljna ergo vjerovatnoća da potomci nosioca te bolesti prežive i ostave potomstvo je vrlo mala. Ukoliko to uspiju da urade, sljedeća generacija ispašta itd itd sve dok modeli genotipa sa tom bolešću ne nestanu.

    Nadam se da je malo jasnije. Btw. ovo je standardna lektira za istoričare ili kvaziistoričare (trebala bi bit'), čudno mi je da toliko ne znaš o tome.
    Last edited by Čika Džo; 10-11-10 at 19:17.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  12. #62
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Istoričari se baš i ne bave genetikom,neke pomoćne grane da.Koriste ponekad rezultate al i to rijetko a pogotovo na ovim prostorima.

  13. #63
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Nisi u pravu, da bi to shvatio ne treba ti diploma iz biologije, niti moramo da čekamo diplomiranog biologa da ti to objasni. Nisi premijer.
    Dakle :

    http://en.wikipedia.org/wiki/DNA
    http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA

    Da skratimo priču - nasljedne osobine se prenose od samog početka. Od kad postoje eukarioti, mutacije se prenose prego gena - preko DNK. Da genetske osobine na neki volšeban način 'izblijede' nakon sedam ili osam generacija, ja i ti ne bismo imali ruke nego šape ili nogice i kolonoskopija bi se zvala kloakoskopija.
    Mada, kad bolje razmislim, vjerovatno bismo bili trepljari ili prokarioti i ne bismo pričali ovu priču.

    Što se bolesti tiče, to je malo drugačije. U 90% slučajeva genetska mutacija nije obavezujuća za potomstvo. Kad kažem obavezujuća mislim na to da se ne naslijeđuje bolest, već samo sklonost ka njoj. Tipa, ako ti je stari bio alkoholičar, ti naslijeđuješ sklonost. Šizofrenik takođe, ukoliko je imao kancer takođe, slabo srce, takođe, holesterol takođe.
    Ako je imao Daunov sindrom vjerovatnoća da je ostavio potomstvo je oko 1%. Ukoliko je ostavio potomstvo, a nosilac je Daunovog sindroma, to dijete ima 50% vjerovatnoće da i samo ima DS (Daunov Sindrom). Ukoliko je ostavio potomstvo sa drugom osobom sa DS-om, dijete sigurno ima DS.
    Zaključak?
    Sklonost ka nekim bolestima se uglavnom naslijeđuje i prenese. Ukoliko se naslijedi bolest, ta bolest je vrlo ozbiljna ergo vjerovatnoća da potomci nosioca te bolesti prežive i ostave potomstvo je vrlo mala. Ukoliko to uspiju da urade, sljedeća generacija ispašta itd itd sve dok modeli genotipa sa tom bolešću ne nestanu.

    Nadam se da je malo jasnije. Btw. ovo je standardna lektira za istoričare ili kvaziistoričare (trebala bi bit'), čudno mi je da toliko ne znaš o tome.
    Ovo nema veze sa istorijom, nikakve.
    Ako su svi mogući geni unazad 200 generacija zapisani i jednako jaki, kako to npr da se neki Evropljanin kome su preci došli iz Afrike, npr u 10. vijeku, a od 10. vijeka stalno mu se preci miješaju sa bijelcima iz Evrope, što se taj Evropljanin - rođen npr polovinom 20. vijeka ne rodi kao izraziti crnac - Afrikanac, ako tvrdiš da je jednako jak svaki gen, i onaj od prije 4 generacije i onaj od prije 200 generacija?
    Mislim, postoje krajevi u Evropi, npr Kalabrija ili Sicilija đe se u italijanskim prodicama nikada ne rađaju ljudi koji imaju izrazite afro karakteristike, a po ovome što si napisao, trebali bi zar ne?

    Ovo je dakle samo primjer, da su jači geni bliskih predaka nego dalekih.

  14. #64
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shmajser,

    Taj sam!

    Sto se tice Slavena i nametanja njihovog jezika stanovnistvu Balkana, ovo je moje stanoviste:

    Taj proces je tekao stotinama godina i nije se desio odjednom. Mislim da je odlucujuce bilo nametnuti jezik jednoj populaciji (recimo Srbima), a onda vremenom koristiti tu slaveniziranu populaciju za dalje nametanje jezika kroz naredne vijekove. Slavenizacija je trajala barem 1.000 godina, tj. barem do 17. vijeka kada su zadnja predslavenska plemena slavenizirana. Srpska pravoslavna crkva je takodjer igrala ulogu u procesu slavenizacije. Sjetimo se da su preci Marka Miljanova, Drekalovici, presli na pravoslavlje i dalje se razvijali kao "Slaveni" tek pocekom 17. vijeka.

  15. #65
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    sjedi pao si ispit.
    ako nisi zaboravio učenici ćirila i metodija su pohodili okolne krajeve i učili pismu narod.taj narod je pisao na narodnom jeziku dakle nisu koristili latinicu negoli pismo koje je odgovaralo njihovom jeziku.dakle slovenski je bio razvijen jako u to vrijeme a ti pominješ 17vijek.u 17vijeku se naveliko primaju turcizmi i latinizmi a ne slovenski jezik.
    dalje,ti oćeš da kažeš da su srbi nametnuli dalje jezik:dukljanima(zećanima,crnogorcima zavisno kako nam je država mijenjala ime),makedoncima,travunjanima,konavljanima,hrvatim a,bosancima,dalmatincima,slavoncima,slovencima?okl e pobogu kad su pojedini bili toliko daleko od centra srpske države koja je pritom bila uništena naletom osmanlija?
    nemamo se što sjećat religije.duklja i zeta su većinski bile katoličke i to nikakve veze sa jezikom nema.jednostavno su vojislavljevići lakše mogli dobit krunu od pape negoli vizantijskog cara od koga su se odmetnulu.balšići su i sami bilo katolici(normani porijeklom) i naravno da nastavljaju to.prije toga je zetom upravljala jelena nemanjić koja je bila francuskog porijekla tj katolkinja,pa vukan koji je takođe zadržao katoličanstvo.tek su crnojevići se definitivno okrenuli pravoslavlju.
    a da ti malo ovako posmatraš recimo:dukljani su bili sloveni i kao pagani stigli ođe.kasnije su pokršteni u katoličanstvo i završeno .

  16. #66
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ovo nema veze sa istorijom, nikakve.
    Ako su svi mogući geni unazad 200 generacija zapisani i jednako jaki, kako to npr da se neki Evropljanin kome su preci došli iz Afrike, npr u 10. vijeku, a od 10. vijeka stalno mu se preci miješaju sa bijelcima iz Evrope, što se taj Evropljanin - rođen npr polovinom 20. vijeka ne rodi kao izraziti crnac - Afrikanac, ako tvrdiš da je jednako jak svaki gen, i onaj od prije 4 generacije i onaj od prije 200 generacija?
    Mislim, postoje krajevi u Evropi, npr Kalabrija ili Sicilija đe se u italijanskim prodicama nikada ne rađaju ljudi koji imaju izrazite afro karakteristike, a po ovome što si napisao, trebali bi zar ne?

    Ovo je dakle samo primjer, da su jači geni bliskih predaka nego dalekih.
    Ovo ti je zanimljivo. Tolstoj (ruski pisac) je treće koljen afričkog crnca kojega su doveli na ruski dvor pa je bio bijel kao sir.
    Rekao bih da postoji lakopromjenljivi i teškopromjenljivi dio gena. Ako se pola gena naslijeđuje od oca a pola od majke u trećoj generaciji od đeda znači naslijedio si 1/4 gena (25%), od prađeda 1/8 (12,5%) od praprađeda 1/16 (6,2%) a u sedmoj generaciji 1/64 djelova gena svoga pretka s muške strane čije prezime nosiš i kojem brastvu pripadaš (ili 1,5%). To već nema nikakve veze i može se slobodno reći da sa svojim brastvom više nijesi niukakvoj krvnoj vezi. A vjerujem da nijedan do sad postojeći način ispitivanja gena ne može naći vezu ili srodnost među srodnicima na sedmom koljenu.

  17. #67
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Zar ne bijaše Puškin
    Kovrdžavu kosu naslijedio

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ćipure, apsolutno si u pravu i ono nase narodno predanje "ne zeni se sa rodjakom do devetoga pasa" ima sve potvrde u nauci.
    Vraćajući se na ove nase helenske Vasojeviće i sve sto proizilazi iz ovih linkova koje nam cijenjeni Vasojević iz Bosne ponosne prenosi imamo izuzetno smijenih
    objasnjenja. Posto se sve racuna matematicki i unazad izracunali su da je nasa prapra majka Eva rodjena unazad 150 do 170 iljada godina, a raj je lokalizovan nedje medju granicama Sudana, Kenije, Etiopije i Ugande.
    Ne znam koje joj je nase pleme najblize ali ti genealozi-geneticari Evi su dali grupu DNA L0 (mtDNA). Koliko se jadna Eva mucila bez muskoga (da kazem) uva śedoci i to da je prvi muski gen utvrdjen ni manje ni vise nego 79 iljada godina kasnije. Ta prva muska grupa M0 (ili M168), dakle pripisuje se Adamu. Posto su ih isćerali iz raja
    oko 20 iljada godina kasnije nastaju dvije grupe obiljezena kao M60 i M91, koje se rasiruju po Africi. Odatle na istok i jug Adamovi potomci se preselise, grupa M0 mutirala u grupe M89, M9, i M45 zaposjeli stepe Kazahstana, Uzbekistana, Sibira....
    i tu prije 35-40 iljada godina nastaju preci velikog broja Evropljana i americkih Indijanaca. Potomci grupe M45 (ozn.173), lovci skupljaci prave prve naseobine po Evropi i to potvrdjuju pećinskim crtezima u Francuskoj. Ti umjetnici koji su crtali isćerali su neandertalce, ali led ledeni i ledena epoha ih naćerala u toplije krajeve danasnje Spanije preko Italije Balkana... pa kad je otoplilo opet se vraćali
    nastaju nove mutacije R1a (17) pa se ta grupa opet iz danasnje Ukrajine i dijela Rusije siri do Indije a na zapadu cak i na Island.
    Na danasnjem terenu od Ceske do centralne Azije oko 40% muske populacije spada u grupu R1a a tu je postojbina Slovena koji stigose na Balkan i ne ostade mnogo njihovih osobina mada prema ovim ispitivinjaima svi smo mi rod rodjeni a mozda smo i svi Vasojevići
    Clanovima ove R1a grupe genealozi pripisuju stvaranje pra jezika ili rano indo-evropskih jezika, drugim grupama druge stvari i dok se ceka na neke malo vjerodostojnije analize sad se sve vise nagadja po sistemu Deretića i sve nelogicnosti objasnjavaju jos nelogicnijim stvarima.
    Bilo kako bilo prema ovome ispada da nas drug Sparko slobodno moze po Zagoricu da vice " kisobrane, popravljamo kisobrane..." ovi iz Komana da nose samo zelene lumbrele i da se svi pozovaju na naucno istrazivanje i da je to od Adama i Eve

  19. #69
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default DNK analiza

    Za Dutcha:

    Pitaj Drekalovice kada su poceli govoriti slavenski! Ndrekale im je zacetnik u 16. vijeku i njemu maternji jezik NIJE bio slavenski!

    Slavenski kod ocito nije prisutan u Y hromozomu stanovnistva BAlkana vise od 25% (kod Srba mozda do 30%, kod Madjara do 35%, a kod ostalih puno manje). To znaci da Slaveni nisu bili brojcano nadmocni. U vojnoj taktici, da bi pobijedio protivnika, uz isto naoruzanje i vojnu obuku, treba ti nadmoc 3:1. Slaveni to ocito nisu imali, a nisu bili ni civilizacijski progresivni. Dakle, nisu mogli nametnuti svoj jezik i kulturu odjednom.

    Djelovanje Cirila i Metodija nije moglo preokrenuti dogadjaje na Balkanu preko noci. Ono je pomoglo sirenju hriscanstva i slavenizacije, ali je taj proce tekao puno DUZE nego sto ga neki slavofili ovdje predstavljaju.


    Za Krisnu:

    U doba Eve (prije 200.000 godina) je bio i Adam, ali se je ocito od Adamovog muskog poroda do danas odrzao samo 1 krak, tj. porod od Adamovog potomka koji je zivio prije 60.000-90.000 godina (koga takodjer nazivaju Adam, jer je prvi zajednici predak danasnjem stanovnistvu).
    Last edited by Bosniaco; 10-11-10 at 23:20.

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja vjerujem tebi na rijec sve sto napises, ali ono je napisano iskljucivo prema istoj teoriji po kojoj su Vasojevići Heleni. Ne padaj u sostvene kontradiktornosti jer kako se moze siriti slovenizacija kad je to u genima. Doduse moze ali Cirilo i Metodije su bili kaludjeri pa nijesu sirili gene na uobicajni nacin

  21. #71
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ovo nema veze sa istorijom, nikakve.
    Ne? Razmisli dobro prije nego što kažeš ovako nešto, molim te.
    Istorija nije samo popisivanje događaja iz prošlosti do Herodota i nazad, bar ne sa modernom naučnom metodologijom.
    Mada, slažem se sa Dutchem, istorija se na našim prostorima svela na obično kokošarenje do Kosova i nazad.
    Genealoška stabla dobijena trasiranjem mitohondrijalne DNK su važan iskorak za istorijske metode i većinu postavljenih istorijskih hipoteza.
    Danas se tipovi ljudi po geografskom položaju dijele na pripadnike različitih istorijskih haplo grupa.
    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ako su svi mogući geni unazad 200 generacija zapisani i jednako jaki, kako to npr da se neki Evropljanin kome su preci došli iz Afrike, npr u 10. vijeku, a od 10. vijeka stalno mu se preci miješaju sa bijelcima iz Evrope, što se taj Evropljanin - rođen npr polovinom 20. vijeka ne rodi kao izraziti crnac - Afrikanac, ako tvrdiš da je jednako jak svaki gen, i onaj od prije 4 generacije i onaj od prije 200 generacija?
    Ja nigdje nisam rekao da su svi geni jednako jaki i da se ispoljavaju jednakom učestalošću. Postoje dominantni i recesivni geni, recesivni se rjeđe ispoljavaju.
    Da bi se ispoljila dominantna karakteristika (recimo, višak pigmenta u koži ili kosi), dovoljno bi bilo da jedan roditelj ima tu karakteristiku, a drugi ne.
    Da bi se ispoljila recesivna karakteristika (manjak pigmenta u koži i kosi) potrebno je da oba roditelja budu nosioci te recesivne osobine.
    Napominjem da je ovo gradivo iz srednje škole.
    Dakle, što pokušavam da kažem.
    Recimo da si ti plav. Ako 'oćeš plavo dijete, treba ti plava žena.
    Ako 'oćeš dijete drugačije boje, treba ti žena drugačije boje. Ni tad ne mo'š bit' 100% siguran da će bit druge boje, ali su šanse veće nego sa plavom ženom.
    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Mislim, postoje krajevi u Evropi, npr Kalabrija ili Sicilija đe se u italijanskim prodicama nikada ne rađaju ljudi koji imaju izrazite afro karakteristike, a po ovome što si napisao, trebali bi zar ne?
    Ne.
    Ne znam kako si to uspio da shvatiš. Zahvaljujući genima ti ljudi iz Kalabrije pripadaju rasi Homo Sapiens Sapiensis.
    Zahvaljujući tome što se genetsko naslijeđe razvijalo i prenosilo, a ne prestalo nakon 9 - 10 generacija, ti ljudi su ono što su - genealoški.
    'Afro karakteristike' (tamna put, kovrdžava kosa itd.) su samo šminka, i čine 0.00 (?) 1 ukupnog genotipa. Roditelji i praroditelji ljudi iz Kalabrije naviknuti su na život u svom području i prilagođeni toj teritoriji.
    Tako, količina pigmenta karakteristična za čovjeka sa mediteranskog područja (nešto tamnija bijela put) koju prosječni Kalabrijac sadrži u sebi srazmjerna je količini pigmenta u tom klimatskom pojasu širom svijeta.
    Što nam to govori?
    Da je prosječni kalabrijac samo sin svojih roditelja, ne da su geni roditelja nešto važniji ili dominantnijij od gena praroditelja.
    Da jesu, onda bi prosječni Kalabrijac bio nešto svjetliji mikrob.
    Za prosječnog Kalabrijca, dakle, važnije su karakteristike VRSTE nego INDIVIDUALNE karakteristike.
    Recimo, ja sam iz Nikšića porijeklom. Imam ravne tabane i probleme sa sluhom. Zahvaljujući inbreedingu na području Nikšića taj problem ima gomila Nikšićana.
    Međutim, Nikšićanima i dalje rastu ruke, što je, nadam se, očigledno po meni, jer sam u stanju da ovo iskucam (!).
    Da ja zadržavam gene svojih roditelja a ne gene čitave vrste ili praroditelja, onda ja ne bih imao karakteristike svoje vrste ali bih imao karakteristike svojih roditelja.
    Dakle, bio bih trepljar - alkoholičar sa crnom kosom.
    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ovo je dakle samo primjer, da su jači geni bliskih predaka nego dalekih.
    Nonsens.
    Objašnjeno ti je zašto.

    Pozdrav.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Doduse moze ali Cirilo i Metodije su bili kaludjeri pa nijesu sirili gene na uobicajni nacin
    Bogami, ako su bili pravoslavci...
    Last edited by Čika Džo; 10-11-10 at 23:48.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  22. #72
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Age i begovi nijesu ćeli da plaćaju alimentaciju, a kondome nijesu navukivali

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Nadam se da je malo jasnije. Btw. ovo je standardna lektira za istoričare ili kvaziistoričare (trebala bi bit'), čudno mi je da toliko ne znaš o tome.
    Istorija i genetika nemaju nikakve veze jedna sa drugom, ali mogu da se nadopunjuju.

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    E vidis, dosta Roma nosi R2 haplogrupu koja ima dosta slicnosti sa indijskim podkontinentom, ali ocito da su pripadnici drugih grupa asimilirani od strane Roma.
    Bosniaco, treba više da proučavaš istoriju. Romi nijesu asimilirali nikoga, već su stvari bile malo drugačije.
    Ovo je iz teksta o Selim-begu Mustafagiću, feljton Pobjede

    Selim-beg je uvijek držao po nekoliko žena i stalno popunjavao svoj harem novim. Da bi otimao tuđe žene, hvatao je muža, koji je imao lijepu ženu, stavljao ga u tamnicu kraj svoje kuće, i držao ga g sve dotle dok mu ne bi došla žena. Hvatao je udate žene i djevojke s ulice čim bi mu zapele za oko. Posebno je volio Ciganke i ni jedna se nije udavala prije nego što bi provela neko vrijeme kod njega. Dobavljao je on sebi žene i izdaleka, iz Carigrada.

    http://www.pobjeda.co.me/citanje.php...3-31&id=161443
    Nimalo nije smiješno što E1b1b nose Vasojevići i mnogi drugi Crnogorci i Albanci sa Kosova (koji su naravno sišli sa Prokletija) i neki Romi iz Makedonije.
    Kao što je ovaj beg iz Bara kresao sve Romkinje tako su i albanske age i begovi kresali Romkinje po Makedoniji, a one su rađale mušku đecu koja sad nose E1b1b. Tu mušku đecu koju su one rađale, age i begovi Albanci nijesu podizali, već su ostajala da rastu u romskim zajednicama.

    Ima li ko da misli se nijedan aga ili beg iz Makedonije nije ponašao na način kao ovaj beg iz Bara?

    Zagonetka vam je riješena, nikad ne zaboravite, istorija je nauka, iako kod nas služi za političke ciljeve, pa je onda skoro svi zloupotrebljavaju.



    Vasojevići, pravi, oni potekli iz Lijeve Rijeke, su albanskog (ilirskog) porijekla, naravno.

    Evo Vasojevići obožavali su srpske trobojne boje. Tri boje, ali isprane, pa sve pobijelile:


    Crnogorski kapetan Jevrem Bakić sa svojom porodicom 1891.-1892.g.
    Last edited by Ćipur; 11-11-10 at 00:07.

  23. #73
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Beg i Romkinja

    Cipur:

    Ako je i lokalni BEG skresao ROMKINJU, dijete iz tog cina nosi BEGOV Y hromozom, a ROMKINJINU mitohondrijsku DNK.

    Haplogrupa E1b1b je iskljucivo po Y hromozomu i ne postoji po mitohondrijskoj DNK.

    Romi su APSOLUTNO asimilirali neke muske srodnike Vasojevica, tj. clanove haplogrupe E i njenih podgrupa.

    Usput, Crnogorci prije 1850. i poslije 1850. g. su ideoloski dosta razliciti. To se dosta poklapa sa projektima zacetim u Beogradu!
    Last edited by Bosniaco; 10-11-10 at 23:53.

  24. #74
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    Cipur:

    Ako je i lokalni BEG skresao ROMKINJU, dijete iz tog cina nosi BEGOV Y hromozom,
    Tako je. A beg nosi E1b1b. I dijete ostalo kod Roma. Tata beg - Albanac, neće ni da čuje za njega.

    Nikoga Romi nijesu asimilrali, nego su Romkinje rađale i podizale đecu koju su pravili Albanci.

  25. #75
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Cika_Dzo, Biosniaco je ovo pitao:

    Quote Originally Posted by Bosniaco View Post
    I ja nasljedujem genetski materijal od svih njih, a ne samo od ovog Vasojevica.
    Ja sam pitao ovo, ali zaista nijesam se dobro izrazio:

    Zar se genetske osobine ne nasljeđuju, recimo do 9 koljena. Zar čovjek može da povuče neku genetsku osobinu nekog pretka od prije 20 generacija? Da to nije malo predaleko?
    Znači ja sam mislio na to da su genetske osobine bliskih rođaka daleko preovlađavajuće. Podrazumijeva se da smo ljudsi rod i da imamo oči, ruke, nos, lakat....
    Ali to što mi je neki predak iz 11. vijeka imao neku scepijalnu bolest to ne igra nikakvu ulogu. Taj gen ne može da se probudi i da nadjača gene bliskih predaka. Jer da može, nekad bi se na Siciliji u italijanskim porodicama rađala potpuno Afro đeca. A ne rađaju se nikad, jer geni od prije 1000 godina ne mogu da nadvladaju gene bliskih predaka.

Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sintaksa - analiza rečenice
    By salex in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 05-02-10, 17:39
  2. Hemijska analiza zene
    By makach in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-09, 19:37
  3. Gorski Vijenac analiza
    By THE_BOSS in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 11
    Last Post: 10-03-08, 22:31
  4. IMEI Analiza...
    By Sailoreagle in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-05, 14:50
  5. Hemijska analiza zene
    By ines in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-04, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •