Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Fakultet u Bijelom Polju

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Fakultet u Bijelom Polju

    27.01.2005.
    Crna Gora


    U BIJELOM POLjU USKORO FAKULTET

    Upis prvih studenata u junu


    Bijelo Polje, 26. januara - U junu ove godine trebalo bi da bude poznata odluka Rektorata i Senata Univerziteta Crne Gore o otvaranju jednog studija podgoričkog Ekonomskog fakulteta u Bijelom Polju.
    - Sa dekanom Ekonomskog fakulteta u Podgorici, Vujicom Lazovićem, i njegovim saradnicima, prije nekoliko dana razgovarali smo o otvaranju jednog studija Ekonomskog fakulteta u Bijelom Polju. To bi bio studij, vezan, vjerovatno, za nešto što bi bilo kompatibilno sa ovim prostorom. Znači, odnosio bi se na agrobiznis, turizam... Odluku o otvaranju fakulteta treba da donese Rektorat Univerziteta, rekao je Tarzan Milošević, predsjednik SO Bijelo Polje. Opština Bijelo Polje treba da obezbijedi uslove i pogodan prostor, a dokumentaciju i fizibiliti studiju da uradi Ekonomski fakultet. Mislim da smo na dobrom putu da to riješimo na najbolji način. Interesovanje ljudi sa Ekonomskog fakulteta postoji.
    Smatramo da bi otvaranje studija Ekonomskog fakulteta iz Podgorice bio pravi potez. Na sličan način mogli bi da razgovaramo sa ostalim fakultetima iz Podgorice. U opštinama na sjeveru Crne Gore živi oko 200 hiljada ljudi. Nema potrebe da na studije odlaze u druge gradove. Bili bi smanjeni troškovi školovanja, a i smanjio bi se pritisak studenata na Podgoricu, kazao je Milošević. Po njegovim riječima, postoji nekoliko varijanti, što se tiče neophodnih prostorija za rad fakulteta, a najbliži smo prostoru na trećem spratu sportske dvorane, koji bi se mogao iskoristiti u te namjere. Tu bi uradili potrebne kabinete i amfiteatar. Sljedeći red poteza je da Ekonomski fakultet napravi studiju opravdanosti, da ta studija ide prema Rektoratu i Senatu fakulteta koji će donijeti konačnu odluku. Očekujemo da će ona biti pozitivna, kao i to da će sve biti završeno do juna i da ćemo početi sa upisom prvih studenata, kazao je Milošević.



    R. Marković

    --------------------------------------------------------------------------------

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedva chekam da vidim i to chudo :shock:
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ccccc... umjesto da se radujete vi qkate... ajde, neka vam je sa srecom...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by standard
    ovdje u bp sam rodjen i zivim pa prema tome znam da smo jedna od najgorih sredina u cg
    Ochigledno nisi ishao dalje od BP-a,zato psssssssssst 8)
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    labyrinth
    Posts
    108
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kako mozes za svoj rodjeni grad reci da je najgori.Stidi se svojih rijeci da se mi drugi Bjelopoljci ne zastidimo tebe...
    BLACK OR WHITE?DARK OR LIGHT?SURRENDER OR FIGHT?MAN WITHOUT A FACE LOST IN SPACE!!!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default CRNA GORO U PAMET SE

    KOJA SE OVDJE PROPAGANDA OD STRANE BALIJA I SIPTARA VRSI DA JE TO NE POVJEROVAT . ZNAS ONI KO DA SOKOLE CRNOGORSKU MLADEZ DA ZAMRZI SVOJU BRACU I MAJKU , DA NE ZNA NI KO JE NI STO NO DA JE ISPAMETI ISTJERA.
    UPAMET SE DJECO SRPSKE NAJSVETIJE GORE NE NASJEDAJTE NA BALILUK I ******** I RIFATA PRICE.
    ZNATE STA CE BITI BALIJE CE PRVO DOBITI FAKULTET, PA UNIVERZITET PA CE KO FOL STUDENTI DA SE BUNE I DA TRAZE SAMOSTALNU DRZAVU NA SJEVERU NASE CRNE GORE , KO TO NE VIDI NE TREBA VISE NI OCIMA DA GLEDA, A SVE SE TO UVIJA U SARENU LAZU KO FOL BLIZE STUDENTIMA, PA TAMO PA VAMO .....
    UPAMET SE KUKALA NAM MAJKA

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ево како један од највећих балканских писаца, сликовито описује муслимане из Босне и њихов (и његов) идентитетски проблем:

    "Дервиш и смрт" од Меше Селимовића
    Меша Селимовић о муслиманима из Босне

    Најзамршенији људи на свијету.
    Ни са ким историја није направила такву шалу као са нама.
    До јуче смо били оно што данас хоћемо да заборавимо.
    Али нисмо постали ни нешто друго.
    Стали смо на пола пута, забезекнути.
    Не можемо више никуд.
    Отргнути смо, а нисмо прихваћени.
    Као рукавац што га је бујица одвојила од мајке ријеке, и нема више ни тока ни ушћа, сувише мален да буде језеро, сувише велик да га земља упије.
    С нејасним осјећањем стида због поријекла, и кривице због отпадништва, нећемо да гледамо уназад, а немамо куд да гледамо у напријед, зато задржавамо вријеме, у страху од ма каквог ријешења.
    Презиру нас и браћа и дошљаци, а ми се бранимо поносом и мрзњом.
    Хтјели смо да се сачувамо а тако смо се изгубили, да више не знамо ни шта смо.
    Несрећа је што смо завољели ову своју мртвају и нећемо из ње.
    А све се плаћа па и ова љубав.

    Све сажето, јасно и гласно речено!!!
    И то на босанском језику (за оне који не разумеју српски)!

    MAT U POTEZU

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ZA STUDIJE MENADžMENTA U BIJELOM POLjU - Četrdeset prekobrojnih

    26.06.2005. Društvo


    ZA STUDIJE MENADžMENTA U BIJELOM POLjU

    Četrdeset prekobrojnih



    Bijelo Polje, 25. juna - Da je otvaranje Odjeljenja Ekonomskog fakulteta, smjer menadžment, u skladu sa potrebama ljudi sjevera Crne Gore, potvrdilo se danas prilikom predaje dokumenata. Slobodnim je oglašeno 80 mjesta za brucoše. Međutim, dokumenta je predalo 120 svršenih maturanata pa je upis mjesto da bude završen u 15 časova, produžen nešto više od dva sata. Konkurisali su studenti iz skoro svih gradova Sjevera Crne Gore a ima kandidata iz susjednih gradova Srbije kao i iz Republike Srpske. Za 20 studenata koji imaju najbolji uspjeh u srednjoj školi školovanje je besplatno, dok će ostali plaćati 500 eura po semestru u šta je uračunata i potrebna literatura za studiranje. Školarinu je moguće platiti i u pet mjesečnih rata.
    Rang lista prijavljenih biće istaknuta 27. juna. Da li će i prekobrojni dobiti šansu da studiraju u Bijelom Polju, odlučiće i nadležni organi matičnog fakulteta u Podgorici.




    R.P.

    -----------------------------------------------------------------

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Outside the Shankly Gates
    Posts
    1,299
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svashta. neko ochigledno mlati dobre pare od visokoshkolskog obrazovanja i sveopshte pomame ubogih balkanaca u tranziciji na menadzment (sasvim druga i potpuno komichna je chinjenica da bar pola upisanih verovatno ne ume ni kazati shta studiraju, ili se, u najboljem sluchaju, to pretvara u "menadzerstvo" i "menagement"). neka je samo chika tarzan meni sretan shto pametni dechaci i devojchice ostaju u njegovoj dzungli, a o tome ko ce menadzmentu (u, gle gle, sportskoj sali) poduchavati severnjachke padawane neka brinu ovi te placaju 500 evra po semestru. mene samo zanima jesu li sledeci medjunarodni odnosi u mojkovcu (ovaj grad kuburi sa diplomiranim diplomatama) ili akademija likovnih umetnosti u shavniku (ima lepih pejzaza). mozda arhitektura u zatonu?


    i da, pre no shto fashisoidne lokal-patriote (ili je to pleonazam?) graknu ne dajuci na svoje bijelo polje, u tem gradu sam rodjen i ziveo i drag mi je. zato i ne bih da na silu i nakazno postane neshto shto nije.
    Last edited by me_myself_and_I; 28-06-05 at 18:34.
    What, no signature? No funny line? No catchy song lyric? F*ck you.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Tako mi tog tzv.fakulteta jedva chekam da chujem ko sachinjava struchni kadar... 8)
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  11. #11
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry

    Quote Originally Posted by me_myself_and_I
    svashta. neko ochigledno mlati dobre pare od visokoshkolskog obrazovanja i sveopshte pomame ubogih balkanaca u tranziciji na menadzment (sasvim druga i potpuno komichna je chinjenica da bar pola upisanih verovatno ne ume ni kazati shta studiraju, ili se, u najboljem sluchaju, to pretvara u "menadzerstvo" i "menagement"). neka je samo chika tarzan meni sretan shto pametni dechaci i devojchice ostaju u njegovoj dzungli, a o tome ko ce menadzmentu (u, gle gle, sportskoj sali) poduchavati severnjachke padawane neka brinu ovi te placaju 500 evra po semestru. mene samo zanima jesu li sledeci medjunarodni odnosi u mojkovcu (ovaj grad kuburi sa diplomiranim diplomatama) ili akademija likovnih umetnosti u shavniku (ima lepih pejzaza). mozda arhitektura u zatonu?


    i da, pre no shto fashisoidne lokal-patriote (ili je to pleonazam?) graknu ne dajuci na svoje bijelo polje, u tem gradu sam rodjen i ziveo i drag mi je. zato i ne bih da na silu i nakazno postane neshto shto nije.
    ne bih nikoga da povrijedim niti uvrijedim ali kad sam citala ovaj tvoj post vjeruj mi da sam bila na granici; ipak suzdrzah se jer...
    nevjerovatno je sa kakvim prezirom govoris o ljudima iz sjevernog dijela crne gore... sta, niko od njih nema pravno na obarzovanje jer TI ne vidis da neko od tih "padavana" ne moze iskoristiti sistem obrazovanja da sebe unaprijedi? nego da treba da ostanu neobazovani (jer nemaju mogucnosti viskog obrazovanja) zato sto ti smatras da BP ne treba da bude univerzitetski centar? ajde mi, molim te, objsani po kom bi kriterijumu onda kotor dobio fakultete koje je dobio i odsjek za menadzment? a KO nije na listi prioriteta po broju stanovnika...
    zar je poenta da svi fakulteti budu grupisani u podgorici? mislim glupost....
    sve u svemu... ovaj tvoj post je dokaz tvojih iskrivljenih pogleda na svijet i tvog omalozavnja stanovnika BP i BP kao grada... ne znam dje ti zivis i sta mislis ali sjeti se da u srbiji postoji veliki broj fakulteta u manjim gradovima pa to vidim nije problem po tebi... sta to govori?

    ne mogu a da ne izrazim nerazumijevanje i ne osudim odbacivanje ideje o osnivanju ovog fakulteta u BP. kakav smo mi narod... kad nista ne radi samo se zalimo a kada nesto krene onda to ne valja ili ne odgovara....
    ne razumijem kako neko moze da kaze da je ovo losa ideja... stvarno mi nije jasno...
    Kako Vaša bolest ?

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Outside the Shankly Gates
    Posts
    1,299
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    naravno da nisam rekao da niko od njih nema pravo na dobro obrazovanje. da si razmishljala kada si chitala moj post (umesto shto si provodila vreme na granici, razmishljajuci o tome da li da me uvredish. to tell you the truth, nachin na koji si pokushala da chitash izmedju mojih redova je dovoljno uvredljiv), videla bi da je moja osnovna teza da ti ljudi treba da imaju pravo na pravo obrazovanje. a da ne "unapredjuju" sebe na polu-chasovima koje im u nekoj sportskoj sali drze profesori koji verovatno vec tezgare na 3-4 fakulteta.

    i otkud ti to da mi nije problem shto u manjim mestima ima dosta fakulteta? prva rechenica mog posta se upravo odnosila na tu mass-pojavu. no, neka od tih mesta imaju kudikamo bogatiju istoriju - posebno istoriju obrazovanja - poput cetinja, na primer, pa je sasvim logichno da na cetinju postoje fakulteti. loznica, jagodina, bijelo polje, s druge strane... nemaju ni dobre srednje shkole - ako se ne varam, u bijelom polju i dalje postoji samo gimnazija i tzv. shkolski centar - a treba da imaju fakultete.

    dakle, nemoj da mi stavljash rechi u usta (tj. prste), nego obrati paznju na ono shto je napisano. dok ne nauchish da chitash i da razumesh to shto pishe, nemoj komentarisati moje poglede na svet, a josh manje to koga ja omalovazavam (i ne bi li bilo bolesno da omalovazavam bjelopoljce ako sam vec rodjen u BP? ili nisi ni stigla do kraja mog posta, gde sam eksplicitno rekao da mi je bijelo polje drago), ili me makar pitaj da ti pojasnim, ako ti nisam dovoljno shvatljiv. mada mi se chini da to ovde nije bio sluchaj.
    What, no signature? No funny line? No catchy song lyric? F*ck you.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    me_myself_and_I,ja samo malo da te ispravim..U BP ima gimnazija,srednja mjeshovita shkola u kojoj se nalaze:ekonomska,elektro itd(da ne nabrajam)...kao shto je sluchaj sa shkolskim centrom u kom se nalazi:trgovinska,turistichka itd(da ne nabrajam )...

    A shto se tiche fakulteta,ne znam na shta ce to da lichi,bar koliko sam upucena moje mishljenje je za sad :roll:,no bice bolje u Bijelo Polje 8)
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Outside the Shankly Gates
    Posts
    1,299
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moja greshka. ne znam je li bilo te srednje meshovite kad sam ja ziveo u akovu, ili sam samo zaboravio.
    What, no signature? No funny line? No catchy song lyric? F*ck you.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Ako si zhivio u Akovu,onda ne znam 8)
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  16. #16
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa sta to znaci? da ako nemaju dugacku tradiciju visokog obrazovanja to treba da ostane tako i da nikad ne treba da se promijeni?
    otkud ti znas kako ce da se odvija nastava na tom faxu? sem toga, postoji veliki broj ljudi koji nemaju uslova da studiraju u drugom gradu pa im je ovim putem to olaksano!
    znas, od necega se mora poceti... ni beograd nije imao dugacku tradiciju obrazovanja kad je dositej obradovic otvorio veliku skolu i isto su imali problem sa skolama..... pa eto sad ima visoko obrazovanje... ista stvar je sa svim fakultetima i skolama na svijetu, tako da ti taj kriterijum totalno nije na mjestu...
    ti ne shavtas da postoji realna potreba da se otvori fakultet u sjevernom dijelu crne gore jer postoji realna potraznja sto dokazuje broj prijavljenih!
    Kako Vaša bolest ?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Outside the Shankly Gates
    Posts
    1,299
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nemaju uslova da studiraju u podgorici? a imaju uslova za 500 evra po semestru? ne budi smeshna.

    glede tvog poznavanja istorije, dositej obradovic je odavno bio rahmetli kada je milosh obrenovic osnovao licej (visoku shkolu) u kragujevcu. a ti, ako mislish da je tako lako porediti dositeja i gospodina tarzana, samo izvoli.

    josh neshto, broj prijavljenih je toliki jer ne postoje prijemni ispiti, koji bi razgranichili one koji stvarno zele/mogu da studiraju od onih koji to rade iz dosade/jer su lenji da se zaposle/da bi izbegli vojsku. i naravno da ne treba otvarati fakultete u svakom zaseoku. as in, nikad. mislim da je za crnu goru sasvim dovoljno da ima fakultete u kotoru (sasvim je logichno da fakultet za turizam i pomorstvo bude u kotoru, a ne u... pljevljima, te tvoja predjashnja primedba jednostavno ne stoji), nikshicu, podgorici i na cetinju, uz obliznje univerzitetske centre u sarajevu i beogradu.
    Last edited by me_myself_and_I; 03-07-05 at 14:24.
    What, no signature? No funny line? No catchy song lyric? F*ck you.

  18. #18
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    o covjece.... broj prijavljenih je toliki jer postoji interesovanje za to! tacno je da se ljudi prijavljuju iz najrazlicitijih razloga za fax, ali to je slucaj sa sviom fakultetima a ne samo sa ovim. vrijeme ce pokazati ko je matrijal za studiranje!
    ja sam govorila o fakultetu menadzmenta koji je u kotoru i tome da po tvojoj logici ne bi trebalo tamo da bude. ne vidim zasto bi prije bio u kotoru nego u bp?
    ja ne kazem da svaki zaseok treba da ima fakultet, daleko od toga ali fakultet u nekom sjevernom gradu a to je bp je odlicna ideja da bi i taj region imao univerzitetski centar!
    Kako Vaša bolest ?

  19. #19
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    MNE
    Posts
    106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kujundzic
    KOJA SE OVDJE PROPAGANDA OD STRANE BALIJA I SIPTARA VRSI DA JE TO NE POVJEROVAT . ZNAS ONI KO DA SOKOLE CRNOGORSKU MLADEZ DA ZAMRZI SVOJU BRACU I MAJKU , DA NE ZNA NI KO JE NI STO NO DA JE ISPAMETI ISTJERA.
    UPAMET SE DJECO SRPSKE NAJSVETIJE GORE NE NASJEDAJTE NA BALILUK I ******** I RIFATA PRICE.
    ZNATE STA CE BITI BALIJE CE PRVO DOBITI FAKULTET, PA UNIVERZITET PA CE KO FOL STUDENTI DA SE BUNE I DA TRAZE SAMOSTALNU DRZAVU NA SJEVERU NASE CRNE GORE , KO TO NE VIDI NE TREBA VISE NI OCIMA DA GLEDA, A SVE SE TO UVIJA U SARENU LAZU KO FOL BLIZE STUDENTIMA, PA TAMO PA VAMO .....
    UPAMET SE KUKALA NAM MAJKA
    Pravo prve bračne noći - dio srpske istorije i kulture






    Jus primae noctis ili droit du seigneur,
    je pravo prve bračne noći, zapravo pravo bega (ili rjeđe age) da provede jednu noć sa budućom ženom svoga kmeta (mladom i seksualno privlačnom) nakon čega bi je predao dalje kmetu, iako se ovo moglo izbjeći otkupom (plaćanjem izvjesne sume novaca).

    Zaplet u operi Le Nozze di Figaro (Figarova ženidba) od Wolfganga Amadeusa Mocarta,
    je zasnovan na pravu prve bračne noći.
    Figaro i Susanna se spremaju za vjenčanje ali grof Almaviva gospodar dvorca kraj Sevilje u Španiji želi da iskoristi svoje pravo i provede jednu noć sa Sussann prije Figara.

    To pravo je široko praktikovano u Evropi i posebno u zemljama Otomanske Imperije (provincije Otomanske Imperije su bile: Grčka, Bugarska, Srbija, Bosna) sve do kraja devetnaestog vijeka.

    To pravo je prestalo u Rusiji u XIX vijeku.
    U Americi je to pravo (nezvanično) postojalo sve do građanskog rata, u vezi sa robovlasništvom u južnim državama u Americi.

    Na slici, koju je naslikao Paja Jovanović, prikazana je mlada koja se priprema za prvu bračnu noć.
    Tu prvu noć će provesti kod bega. Begovi su obično bili Turci mada je bilo lokalnog plemstva koje je preslo na Islam da sačuvaju svoje privilegije za vrijeme vlasti Otomanske imperije nad Balkanom.

    * Pravo prve bračne noći je važilo za nevjeste kmetova, ili slugu.
    One su bile hrišćanke (vlahinje) jer muslimani nisu bili kmetovi.

    Na dan udaje hrišćanska (vlaška) mlada bi bila posjećena od strane jednog begovog (aginog) predstavnika obično u počasnoj pratnji jednog odjeljenja vojnika. Predstavnik bi zatim odveo mladu do begove (agine) kuće đe bi provela dan i noć a zatim bi je otpratio nazad njenoj kući u jutro na dan vjenčanja.

    Ono što je zanimljiv detalj na slici je da su sve žene na slici obučene u tradicionalnu orjentalnu odjeću turskog stila. Za vrijeme Otomanske vlasti stil oblačenja je bio pod uticajem islamske tradicije. Čak i danas se koriste nazivi tekstila nastali u islamskom svijetu kao na primjer damast po gradu Damasku.
    One nose dimije (koje lice na siroke hlače) od tankog često zlatno prošaranog tkanja koje ističu žensku figuru.

    U islamskim zemljama i muškarci i žene nastavljaju da slijede tradiciju, pokrivajući kosu u javnosti nekim pokrivalom za glavu: turbanom fesom velom. Žene na slici osim one na desoj strani imaju pokrivenu kosu šalom (zvanim i samija, marama) u skladu sa islamskim običajima.

    Jugoslavenska pošta je 1998 ovom običaju posvetila jednu poštansku marku iz serije "Narodni običaji" na kojoj je slika Paje Jovanovića.




    -----------------------

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kakve ovo veze ima sa topicom??? :shock:
    p.s. ovaj obicaj se ne vezuje samo za tursko stanovnistvo vec ima primjera sa prostor citave bivse sfrj kao i obicaj "gostinske obljube"
    Kako Vaša bolest ?

  21. #21
    Join Date
    May 2005
    Location
    Titograd
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _JELENA_
    Tako mi tog tzv.fakulteta jedva chekam da chujem ko sachinjava struchni kadar... 8)
    In medias res!!! Bojim se da ce to biti jedna stamparija diploma koaj ce da radi kao ona stamparija dinara na Topcideru u vrijeme Jovana Zebica i inflacije od 19.800% na mjesecnom nivou. Kakvi ce odatle kadrovi da se lansiraju u svijet (s casnim izuzecima - koji ce da potvrde pravilo). Ista stvar se desava sa Katedrom za ucitelje na albanskom jeziku u Podgorici. To je Katedra koja trenutno vecini odgovara a nanosi nepopravljivu stetu svima. Nema biblioteku (fakultet bez bibliotke, tj. dodatne literature??!? - kad se samo sjetim koliko sam prasine pojeo u biblioteci Pravnog fakulteta u PG), nastavno-naucni kadar je tuzan - dolaze nekakvi "strucnjaci" iz Skadra, koji odgovaraju profilu profesora univerziteta iz Foce i Leposavica (otprilike taj nivo), a vise se ti skadarski nazovi profesori najedose peciva kod Albanaca iz malesije nego oni nasi negdasnji "jagnjofukci" koje velikodrzavna politika zbaci sa vlasti 1989. (pa nam otad ne svicu ni zore ni januar nikako da dodje)... Studenti upisali drugu godinu, tzv. predstavnici tzv. albanskih tzv. nacionalnih stranaka ostvarili cilj i busaju se u prsi kako su oni odradili posao otvaranja takve katedre, Ministarstvo zadovoljno jer "pruza sve uslove manjinama i ostvaruje i brani njihova osnovna prava i slobode"... A to sto cemo za par godina imati oko 80 ucitelja koji nece znati da rijese jednacinu 3+X=6 to macku o rep... Bitno je da oni dobiju diplome... A posto se kulturoloski taj kraj ne razlikuje od Bijeloga Polja - ocekujem istu stvar i tamo. Daleko od toga da sam protiv otvaranja novih univerzitetskih jedinica - sto se mene tice Bog neka da svakoj opstini u CG ne po dvije nego po 32 fakultetske jedinice, da svako moze a ulicu predje na fakultet da stigne - ali ce veliki problem sa dalekoseznim posljedicama nastati kad dobijemo nekoliko hiljada "diplomiranih" koji nece znati ni najosnovnije iz svoje oblasti. Napisa u jednoj od svojih rasprava cuveni dr. Slobodan Jovanovic, najveci pravni um Balkana u XX vijeku - "...najgora posast drustva je enormno veliki broj poluintelektualaca - enormno velik broj je sve preko 10, a pod poluintelektualcem smatram primitivce sa diplomama..." To rece dr. Slobodan Jovanovic, kao Nostradamus...
    pred zidine duse
    ti stavit ces strazu
    od sumnje i straja
    da se nikad vise
    vaka jubav ne ponavja

  22. #22
    Join Date
    May 2005
    Location
    Titograd
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by me_myself_and_I
    ...i da, pre no shto fashisoidne lokal-patriote (ili je to pleonazam?) graknu ne dajuci na svoje...
    Prije nego graknu da podsjetim da su takvi lokal-patriote svojevremeno napravili put preko Petrovackih strana umjesto da prije 45 godina naprave tunel. Takve lokal-patriote su nacerale ovaj grdni narod da izgiba gradeci magistralu Podgorica-Bijelo Polje - sve iz razloga da im put kroz selo prolazi... Ali vremena se mijenjaju i u eri naucno-tehnickih dostignuca i apetiti nasih lokal-patriota rastu... Vuk dlaku mijenja, kazu, ali...
    pred zidine duse
    ti stavit ces strazu
    od sumnje i straja
    da se nikad vise
    vaka jubav ne ponavja

  23. #23
    Join Date
    May 2005
    Location
    Titograd
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ... ne znam dje ti zivis i sta mislis ali sjeti se da u srbiji postoji veliki broj fakulteta u manjim gradovima pa to vidim nije problem po tebi... sta to govori?...
    Ne znam sta njemu govori, ali meni govori jednu stvar - htio neko da prizna to ili ne: svi najgrlatiji pobornici velikosrpskog projekta s pocetka devedesetih godina dobili su diplome upravo u tim manjim gradovima... Pa umjesto da masu perima i diplomama, oni, posto nisu naucili da pisu, su mahali puskama... Sto je potom bilo znamo svi dobro... A samo mi reci kako bi ti bilo da je tvoj licni zubar zavrsio stomatologiju urecimo Foci (ili Ljigu ili Leposavicu)? Bi li ti bilo svejedno kad sjednes na stolicu nekog takvog zubara i kad uvali klijesta medju tvoje zube, a tebi pritom krene lavina misli o prakticnoj obuci i uslovima koje je imao na faxu itd itd...
    pred zidine duse
    ti stavit ces strazu
    od sumnje i straja
    da se nikad vise
    vaka jubav ne ponavja

  24. #24
    Join Date
    May 2005
    Location
    Titograd
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ...ne vidim zasto bi prije bio u kotoru nego u bp?...
    O tempora! O mores!

    :yipiiii: :yipiiii: :yipiiii: :yipiiii: :yipiiii: :yipiiii: :yipiiii:
    pred zidine duse
    ti stavit ces strazu
    od sumnje i straja
    da se nikad vise
    vaka jubav ne ponavja

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Titogradjanin
    Bi li ti bilo svejedno kad sjednes na stolicu nekog takvog zubara i kad uvali klijesta medju tvoje zube, a tebi pritom krene lavina misli o prakticnoj obuci i uslovima koje je imao na faxu itd itd...
    Zasto si morao owo da napises....
    :hammer:
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •