Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 58

Thread: Prinošenje žrtvi Bogovima

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default Prinošenje žrtvi Bogovima

    Kroz razne religije, možete primijeti da postoji dio o prinošenju žrtvi, kako životinjskih tako i ljudskih, Bogovima za mislost.
    Da li smatrate da je Bogovima (razni religijski) zaista neophodna takva vrsta 'molitve za mislost'? Da li mislite da takvim aktom upravo nisu postigli suprotno na duhovnom nivou?
    Ko su bile osobe koje su žrtvovali druge ? Zašto su žrtvovali druge (u vidu životinja i ljudi), a ne sebe kad su već mislili da je to neophodno?
    Uopšteno, da li smatrate ovo kao ispravno ili ne? Ili možda samo kao pogrešno shvatanje tadašnjeg čovjeka?

  2. #2
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo psihić moze takav idiotizam smatrat za nesto normalno.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Žrtvom se odričemo nečeg bitnog. Samim tim što žrtvujemo te životinje i ljude, govorimo koliko su nam važni. Svrha molitve nije pomoć bogovima, već pomoć od bogova. Recimo...

  4. #4
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Muo
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Kojim bogovima?
    Are you suggesting coconuts migrate?

  5. #5
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa...ovim našim

  6. #6
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nabla, mozda ti niko do sad nije rekao , ali Bog ne postoji.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Kroz razne religije, možete primijeti da postoji dio o prinošenju žrtvi, kako životinjskih tako i ljudskih, Bogovima za mislost.
    Da li smatrate da je Bogovima (razni religijski) zaista neophodna takva vrsta 'molitve za mislost'? Da li mislite da takvim aktom upravo nisu postigli suprotno na duhovnom nivou?
    Ko su bile osobe koje su žrtvovali druge ? Zašto su žrtvovali druge (u vidu životinja i ljudi), a ne sebe kad su već mislili da je to neophodno?
    Uopšteno, da li smatrate ovo kao ispravno ili ne? Ili možda samo kao pogrešno shvatanje tadašnjeg čovjeka?
    Naravno da mislim da to nije ispravno....
    Necu nikada reci da ne vjerujem u Boga, ali iskreno mi neke stvari nisu jasne kod svega tog....
    Tesko je pricati o shvatanju tadasnjeg covjeka, jer se covijek uvijek nadao nekom napretku....mislim u tadasnje vrijeme, davno-davno, ljudi su oskudijevali mnogo cim, a neki malo pametniji su to znali da iskoriste pa su izmisljali svakojake gluposti u koje su ljudi vjerovali i izmisljanje takvih gluposti su ih cinile na neki nacin posebnim u drustvu sto im je naravno odgovaralo-recimo polozaj vracha....

  8. #8
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlična praksa.
    Da se vrati na velika vrata.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  9. #9
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Pa dobro.. ustanovismo mi ođe davno da je Bog dobro oružje, posebno ako se (ne)pravilno koristi.

    Tako se neki sprdaju, neke koči, neki razmatraju, neki se bune, neki se bore protiv njega (pa žrtvuju).. i tako to.

    Na što pristaneŠ, neka ti i bude.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhukov View Post
    Naravno da mislim da to nije ispravno....
    Necu nikada reci da ne vjerujem u Boga, ali iskreno mi neke stvari nisu jasne kod svega tog....
    Tesko je pricati o shvatanju tadasnjeg covjeka, jer se covijek uvijek nadao nekom napretku....mislim u tadasnje vrijeme, davno-davno, ljudi su oskudijevali mnogo cim, a neki malo pametniji su to znali da iskoriste pa su izmisljali svakojake gluposti u koje su ljudi vjerovali i izmisljanje takvih gluposti su ih cinile na neki nacin posebnim u drustvu sto im je naravno odgovaralo-recimo polozaj vracha....
    Životinje su ljudima uvijek koristile za hranu, odjeću, alatke... Lijepo je i maziti malo nevino jagnje po glavici, ali na kraju krajeva, mi smo mesožderi, a moramo nešto jesti. Žrtvom životinje (koja im je osnovni izvor hrane), ti ljudi su (svjesno ili nesvjesno) trenirali odricanje, kao suprotnost pohlepi.
    A sad o žrtvovanju ljudi: u tim vremenima mnogo je manje ljudi bilo na planeti nego danas. Svaki pojedinac je bio bitan šraf u sistemu. Žrtvom pojedinca sistem se usporava, obuzdava, osigurava od pomenute pohlepe. Ta pohlepa nas je ipak sustigla u vidu industrijske revolucije, ali to je priča za druge pdf-ove.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima li dobrovoljaca?

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Koliko bi boljelo, tj kako si zamislio to, m?
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Možemo probat' pa da vidiš...

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakva je to žrtva koja ne boli? Očekuj najgore...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Životinje su ljudima uvijek koristile za hranu, odjeću, alatke... Lijepo je i maziti malo nevino jagnje po glavici, ali na kraju krajeva, mi smo mesožderi, a moramo nešto jesti. Žrtvom životinje (koja im je osnovni izvor hrane), ti ljudi su (svjesno ili nesvjesno) trenirali odricanje, kao suprotnost pohlepi.
    Milan Kundera : 'Odmah na početku Knjige Postanka piše da je Bog stvorio čovjeka kako bi mu povjerio vladavinu nad pticama, ribama i životinjama. Naravno, Knjigu Postanka je pisao čovjek a ne konj. Nije nimalo sigurno da je Bog povjerio vladavinu nad drugim stvorenjima upravo čovjeku. Prije se čini da je čovjek izmislio Boga da bi uzurpiranu vladavinu nad konjem i kravom pretvorio u svetu stvar. Da, pravo čovjeka da ubije jelena ili kravu je jedino u čemu se čitavo čovječanstvo slaže čak i dok vodi najkrvavije ratove.
    To pravo nam se čini kao nešto samo po sebi razumljivo, jer se na vrhu hijerarhije nalazimo mi. Bilo bi, međutim, dovoljno da se u igru umiješa neko treći, recimo posjetilac sa druge planete, kome je Bog rekao : 'Vladaćeš nad bićima sa svih zvijezda!', pa da sve što je u Postanku bilo samo po sebi razumljivo postane problematično. Čovjek kog Marsovac bude upregao u kola ili kog neko stvorenje sa Mliječne staze bude peklo na ražnju možda će se sjetiti telećih kotleta koje je bio naviknut vidjeti u svom tanjiru i zamoliće (prekasno!) kravu da mu oprosti.'

    To odricanje i taj diddle - daddle nema veze ni sa čim. I u Starom Zavjetu imaš ljude koji bahanališu i prinose žrtve ogromnom zlatnom teletu.
    Žrtvovanje se sprovodilo (izvodilo) i kad bi ljudi imali svega napretek.
    Pogled na žrtvu iz tog ugla (i samo tog ugla) utoliko je više kompromitovan prvim dijelom tvog citata.
    Last edited by Čika Džo; 27-10-10 at 00:17.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    @NOblice... Neka, ne spamuj đevojci temu ako nećeš konstruktivno da učestvuješ.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Cime se vi zanimate, idite na temu klik-klak, laksa je za mozak.

  18. #18
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Milan Kundera : 'Odmah na početku Knjige Postanka piše da je Bog stvorio čovjeka kako bi mu povjerio vladavinu nad pticama, ribama i životinjama. Naravno, Knjigu Postanka je pisao čovjek a ne konj. Nije nimalo sigurno da je Bog povjerio vladavinu nad drugim stvorenjima upravo čovjeku. Prije se čini da je čovjek izmislio Boga da bi uzurpiranu vladavinu nad konjem i kravom pretvorio u svetu stvar. Da, pravo čovjeka da ubije jelena ili kravu je jedino u čemu se čitavo čovječanstvo slaže čak i dok vodi najkrvavije ratove.
    To pravo nam se čini kao nešto samo po sebi razumljivo, jer se na vrhu hijerarhije nalazimo mi. Bilo bi, međutim, dovoljno da se u igru umiješa neko treći, recimo posjetilac sa druge planete, kome je Bog rekao : 'Vladaćeš nad bićima sa svih zvijezda!', pa da sve što je u Postanku bilo samo po sebi razumljivo postane problematično. Čovjek kog Marsovac bude upregao u kola ili kog neko stvorenje sa Mliječne staze bude peklo na ražnju možda će se sjetiti telećih kotleta koje je bio naviknut vidjeti u svom tanjiru i zamoliće (prekasno!) kravu da mu oprosti.'

    To odricanje i taj diddle - daddle nema veze ni sa čim. I u Starom Zavjetu imaš ljude koji bahanališu i prinose žrtve ogromnom zlatnom teletu.
    Žrtvovanje se sprovodilo (izvodilo) i kad bi ljudi imali svega napretek.
    Pogled na žrtvu iz tog ugla (i samo tog ugla) utoliko je više kompromitovan prvim dijelom tvog citata.
    Kundera? I očekivao sam nešto ovako plitko od njega...
    Čovjeku pravo vladavine daje upravo mogućnost vladavine. Kakav bi to svijet bio gdje bi vladali nesposobni? Marsovac koji bi mogao pokoriti Zemljanina ima potpuno pravo da to i uradi. A možda Marsovcu i ne treba pokoravanje Zemlje...
    Pa upravo kad su imali svega na pretek trebali su više žrtvovati da se stvari ne bi otrgle kontroli. Shvati žrtvu kao neku vrstu povratne sprege.
    @Raquel: nije valjda spam? Utvrđujemo činjenice...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, vrlo plitko.
    Kakvo to pravo vladavine čovjek ima, uputi me? Nad bilo čim. Ne moraš mi ni reći odakle mu, to pretpostavljam.
    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Pa upravo kad su imali svega na pretek trebali su više žrtvovati da se stvari ne bi otrgle kontroli. Shvati žrtvu kao neku vrstu povratne sprege.
    Oni i jesu.
    Nego, da bi povratna sprega postojala, mora postojati i reakcija (povratna, mada je svaka reakcija povratna u neku ruku).
    Reakcije nije bilo. Odnosno, bilo je. Bilo što što bi se desilo desilo bi se nezavisno od žrtve, a bilo što što bi se desilo bilo bi tumačeno kao reakcija.
    Imaginarna povratna sprega, možda. Stvarna, niđe veze.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Ćemovsko
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    žrtvovanje u istoriji religije je imalo dvije početne tačke. Prva posle pada u grijeh koju je Bog uredio ljudima i ona, osim što je imala svoju religioznu stranu, bila je i simbolična i proročka. Naglašavam da je ovaj sistem sadržavao životinjske i vegetativne žrtve.
    Druga početna tačka je pojaljivanje Nimroda koji je bio osnivač falsifikovanog religioznog sistema a najbitnije mjesto u tom sistemu je bilo prinošenje žrtava. U ovom sistemu je bilo svega pa čak i ljudskih žrtava koje su nažalost zauzimale bitno mjesto u religioznim obredima pogotovo žrtvovanje djece. Danas većina ljudi miješa ova dva sistema i pripisuje praksu drugog prvom sistemu, i nažalost veliki dio ovog drugog sistema i danas postoji u religiji, tačnije svim religijama.
    Možda vam je neinteresantno pa rekoh da ne pišem i ne gnjavim više.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smisao klanja i žrtvovanja u islamu je sjećanje na patnje i iskušenja koja je doživio poslanik Ibrahim- Biblijski (ABRAHAM ILI AVRAM). On je bio obdaren kao i svaki veliki poslanik istinitim snovima, jer je na taj način komunicirao sa Bogom...Gospodaru moj, daruj mi porod čestit!” –i Mi smo ga obradovali dječakom blage naravi. I kad on odraste toliko da mu poče u poslu pomagati, Ibrahim reče:”O sinko moj, u snu sam vidio da te trebam zaklati, pa šta ti misliš?– ”O oče moj” – reče – ”onako kako ti se naređuje, postupi; vidjećeš ako Bog da, da ću sve izdržati.”I njih dvojica poslušaše, i kad ga on čelom prema zemlji položi, Mi ga zovnusmo: ”O Ibrahime, ti si se Objavi u snu odazvao; – a Mi ovako nagrađujemo one dobra djela čine –to je, zaista, bilo pravo iskušenje!” –i kurbanom velikim ga iskupismo i u naraštajima kasnijim mu spomen sačuvasmo: Do Allaha neće doprijeti meso njihovo i krv njihova, ali će Mu stići iskreno učinjena dobra djela vaša; tako vam ih je potčinio (životinje) da biste Allaha veličali zato što vas je uputio. I obraduj one koji dobra djela čine! Zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji.
    Last edited by Dawud; 27-10-10 at 10:20.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svako zrtvovanje zivih bica ima smisla ka i ono kod nasih popova kad baci pare u vis i kaze uzmi boze sto je tvoje a sto pane to je moje.

  23. #23
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dubovicanin View Post
    Svako zrtvovanje zivih bica ima smisla ka i ono kod nasih popova kad baci pare u vis i kaze uzmi boze sto je tvoje a sto pane to je moje.
    Jeste sa razumske strane...:joint:

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Opet sa razumske strane svi koji vole da zrtvuju bilo sto nek prvo prinesu sebe kao zrtvu tome necemu .

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    extra mi je te ova te je temu načela ucestvuje u raspravi
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •