Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 119

Thread: Bog nema religiju

  1. #51
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Ćemovsko
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Jos jedan dokaz da je moral podlozan promjenama

    Pa isto vazi i za kradju i laganje itd. A ljudski odnosi se vremenom mijenjaju, komplikuju i stvaraju se novi odnosi i treba ih sve regulisat. Kao na primjer u skorije vrijeme cyberkriminal. Evo bas mi Crnogorci. Nas uopste ne grize savjest sto se svakodnevno bavimo piraterijom. Piraterija se svuda u svijetu kaznjava kao djelo kradje. I ljudi je u nekim zemljama i moralno strogo osudjuju. Kod nas je u drustvu dnevna tema ima li neki novi film ili video igra da se skine sa torrenta. Onda imas stare civilizacije koje su drustvene odnose regulisale na drukciji nacin a nastale su na istom podrucju samo u razlicitom vremenu. Konkretno imas primjere iz Sumera i Akada i zakonike kao sto su Ur-Namu, Lipit-Istar, Hetitski zakonik, Esnunski zakonik, Hamurabijev zakonik itd. Imas dosta starije zakonike od Hamurabijevog koji predvidjaju kompenzaciju za ucinjenu tjelesnu povredu dok Hamurabijev predvidja talion (oko za oko itd.). Moral je drukciji jer se ne razvija svako drustvo pod istim uslovima, istom brzinom, na istom prostoru itd.
    Pomenuo si savjest. Ja cu da pomenem kamenovanje bludnica sto sam pomenuo u drugoj temi. Zasto te ljude koji ucestvuju u kamenovanju ne grize savjest sto na takav nacin ubijaju zenu koja nije sposobna da se brani i to zbog takve stvari kao sto je "bludnicenje"? Jer je njihova savijjest povezana sa moralom drustva. Ako je nesto moralno, za njih je apsolutno prihvatljivo i savjest tu ne igra nikakvu ulogu.
    Sumerci, Akađani, Asirci, Hetiti, uglavnom svi Semitski narodi imaju zakone sličnog porijekla i vrlo su slični u svojoj interpretaciji "pravde". Ovo što si naveo, kompenzacija ili talion ima u bilo kom zakonu navedenih naroda, ono što je bitno je da je zavisilo od motiva i to je bio uslov upotrebe jednog ili drugog oblika kažnjavanja. Nego kao što reče neko ovo nije topic o ovome nego o religiji Boga. Tako da se još jednom izvinjavam što sam odvukao na ovu, pogrešnu, stranu.

  2. #52
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Ćemovsko
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Vrlo lako, samo nema veze sa evolucijom na neki direktan način.

    Pfhaha.
    Izvini, ali ovakvo mišljenje mi nanosi bol.
    Čovjek je zahvaljujući evoluciji ovladao apstraktnim mišljenjem - kognicijom (kao što je pustinjski skočimiš ovladao skakanjem u dalj i jedenjem... pustinjskog sira, valjda).
    Kognicija (apstraktno mišljenje, svijest, savjest, spoznaja, sve u jednom) ili njen derivat su : moralna (socijalna) pravila, mašta (imaginacija, kreacija itd.), konkretno mišljenje (logika, nauka, metafizika, itd.).
    Dakle, moralna pravila otprilike nastaju ovako.
    Čovjek je u situaciji da sa drugim članom sopstvene vrste dijeli život, resurse itd. Čovjek promišlja (radi ono što druge vrste ne mogu) te dolazi do zaključka da : može da eliminiše suparnika (ili kompanjona), može da se ujedini sa njim, može da ga kulturno zaobilazi i ignoriše. Koji god izbor napravi, čovjek je do njega došao kognicijom. Recimo da odabere saradnju. Evo što se dešava. Suparnik (ili kompanjon) sad takođe promišlja i donosi odluku za sebe. Međutim, suparnik (kompić) ima u vidu i neku širu i dugoročniju sliku - koliko koristi može imati od ovog prvog druškana? Koliko je tamo napolju drugih jedinki koje se možda ne bi odlučile na to (udruživanje)? Što bi bilo ukoliko bi nastavili saradnju? I tako dalje, da ne razvodnjavam, otprilike razumiješ kako se to odvija...
    Ovo ti se zove socijalna interakcija, i to najviše, 'kognitivne vrste'. Za ovakve oblike socijalne interakcije životinje su praktično nesposobne. Korisni oblici ponašanja u socijalnoj interakciji (kao recimo, poštovanje, savjest itd.) zadržavaju se i generalizuju (primjera radi, izbjegavanje konzumacije svinjskog mesa kod pripadnika muslimanske vjeroispovijesti), beskorisni otpadaju i bivaju zaboravljeni (žrtvovanje djevica i baš malih puževa Troiposobnom Stanu u Vektri).
    U zavisnosti od milijarde ili više (neka bude n) faktora, neka moralna pravila na nekom području opstaju, na drugom nestaju. Moral nastaje po određenim pravilima, dakle, koja smo ustanovili mi ljudi (skoro pa prećutno) u periodu od stotinjak hiljada godina.

    Ukratko - od 'Grauur grauu arrr aghhhh.' ('Što će ti to, oli da ti se naljute?' - na pećinskom, prim. prev.) do kategoričkog imperativa, ne zahvaljujući evoluciji (ne direktno), već zahvaljujući ljudima i jedinstvenom shvatanju socijalne pripadnosti karakterističnom za našu vrstu.
    o ovome bih volio naširoko pisati ali prva rečenica je stvarno nevjerovatna pa valjda znaš da kognicija ne uključuje osjećanja, recimo žaljenje a to je nezaobilazni dio savjesti.
    I još jedna stvar nisu samo muslimani oni koji ne jedu svinjetinu, to je karakteristika i još nekoliko Semitskih naroda, recimo Jevreja, njihova religija je starija od Islama a isto je uključivala podjelu na konzumne i one koje to nisu, životinje.
    Ista stvar, izvinjavam se što sam pobjegao od teme.

    p.s. da, zaboravio sam najbitniji dio, savjest nema nikakav dokaz u evolutivnom procesu ameba-čovjek, jednostavno je neprihvatljiv jer se suproti svemu ostalom, svakom poznatom zakonu o uređenju (recimo drugi zakon termodinamike).
    Last edited by kvisko; 25-10-10 at 18:39.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kvisko View Post
    au, mnogo pitanja na onaj moj komentar ali daj da pokušam objasniti. Dakle, na tvoje pitanje je odgovor Francuska revolucija i komunizam kao što sam naveo u postu prethodnom.
    Tokom Fr. Revol. je ukinut bilo kakav oblik religije, prvi put je katolička crkva svrgnuta sa vlasti (iako lično mislim da taj oblik vladavine religije je bio loše predstavljanje Boga) uspostavljene su potpuno nove ideje, ukinut sedmični ciklus, postavljen desetodnevni jer sedmični ciklus ukazuje na stvaranje, javno je spaljivana vjerska literatura a u skupštini je dovedena lokalna prostitutka i postavljena kao premet obožavanja dajući joj ime Razum (ovo po sjećanju jer sam podavno čitao stvari o Fr. Revoluciji pa sam možda neke detalje pomiješao) i javno zabranjeno praktikovanje religije.
    O cemu ti pricas?
    Crkva je sekularizovana, a ne zabranjena, Francuska postala građansko-demokratska ustavna monarhija, ukinut feudalizam.... a sveštenstvo i plemstvo kao privilegovani krpelji od oko 2% stanovnistva prestali diktirati. Nemas nijedan primjer ni tih "komunistickih" rezima dje je religija bila zabranjena.

  4. #54
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Pomozi bozhe bog ti pomogo.Ajde ljudi iskulirajte nedje uz kafu i dzoint ostroga vam.

  5. #55
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Ćemovsko
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    O cemu ti pricas?
    Crkva je sekularizovana, a ne zabranjena, Francuska postala građansko-demokratska ustavna monarhija, ukinut feudalizam.... a sveštenstvo i plemstvo kao privilegovani krpelji od oko 2% stanovnistva prestali diktirati. Nemas nijedan primjer ni tih "komunistickih" rezima dje je religija bila zabranjena.
    evo pa pročitaj:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dechris...nch_Revolution
    ili
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cult_of_Reason
    pretpostavljam da ti engleski nije problem. Da se malo zakoprcam našao bih mnogo više i detaljnije ali i ovo je dovoljno.

    a za komunizam evo:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...e_Soviet_Union
    ili pitaj naše komšije kako je bilo za vrijeme Envera Hodže.
    Last edited by kvisko; 25-10-10 at 19:45.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvisko View Post
    o ovome bih volio naširoko pisati ali prva rečenica je stvarno nevjerovatna pa valjda znaš da kognicija ne uključuje osjećanja, recimo žaljenje a to je nezaobilazni dio savjesti.
    ...
    I o emocijama se može promišljati, emocije se moraju obrađivati i iskazivati na određen način. Za te procese je određena kognicija.
    'Žaljenje' nije emocija. Tuga je emocija. Žaljenje je tuga sa kognitivnom elaboracijom.
    Savjest takođe nije emocija.
    Emocije i kogniciju ne možemo striktno odvajati.
    Quote Originally Posted by kvisko View Post
    I još jedna stvar nisu samo muslimani oni koji ne jedu svinjetinu, to je karakteristika i još nekoliko Semitskih naroda, recimo Jevreja, njihova religija je starija od Islama a isto je uključivala podjelu na konzumne i one koje to nisu, životinje.
    Svinjetina se u islamu ne jede (tako je pravilo nastalo) jer se brzo kvari na velikim temperaturama. Semite su sa tog područja, pa je razumljivo otkud takvo pravilo kod njih. Nema veze sa religijom, religija je tek kasnije to obuhvatila i 'upila' u sebe. To je, prije svega, socijalno pravilo. Pa tek onda religiozno.
    Takav je i čitav moral.
    Quote Originally Posted by kvisko View Post
    p.s. da, zaboravio sam najbitniji dio, savjest nema nikakav dokaz u evolutivnom procesu ameba-čovjek, jednostavno je neprihvatljiv jer se suproti svemu ostalom, svakom poznatom zakonu o uređenju (recimo drugi zakon termodinamike).
    Da, zato amebe nemaju savjest. Kao ni lavovi, tigrovi, pume, Lesi, Pčelica Maja, Trut Pavo i ostali.
    To što mi imamo savjest nema veze sa termodinamikom, već sa kognicijom. Kognicija je nešto što smo mi razvili evolucijom.
    Last edited by Čika Džo; 25-10-10 at 20:04.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  7. #57
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    ... Svinjetina se u islamu ne jede (tako je pravilo nastalo) jer se brzo kvari na velikim temperaturama. Semite su sa tog područja, pa je razumljivo otkud takvo pravilo kod njih. Nema veze sa religijom, religija je tek kasnije to obuhvatila i 'upila' u sebe. To je, prije svega, socijalno pravilo. Pa tek onda religiozno.
    Takav je i čitav moral.
    Mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ponešto znaš, ali ne mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ništa ne znaš...Pitali su ashabi Muhameda.a.s: Zbog čega je Allah stvorio svinju i nama zabranio da je jedemo? Na šta je on odgovorio: AllAH JE STVORIO SVINJU DA JEDE SMEĆE, ZBOG TOGA JE ONA NEČISTA I PRLJAVA ZA JELO...:joint:
    Last edited by Dawud; 25-10-10 at 20:20.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kvisko View Post
    evo pa pročitaj:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dechris...nch_Revolution
    ili
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cult_of_Reason
    pretpostavljam da ti engleski nije problem. Da se malo zakoprcam našao bih mnogo više i detaljnije ali i ovo je dovoljno.

    a za komunizam evo:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...e_Soviet_Union
    ili pitaj naše komšije kako je bilo za vrijeme Envera Hodže.
    da zaboravio sam nepresusni izvor vikipedije i samo jos fali ona teza da je iza Francuske revolucije stajala masonerija, iskorjenjivanje hrišćanstva, Rusoove filozofske ideje dehristijanizacije i Volterove satanske ideje.
    Sve ostalo je bilo super i dobra crkva je samo vjekovima objasnjavala narodu kako su se da katari, bogumili, gnostici, hermetisti.... klanjali đavolu utorkom i petkom se pretvarali u vještice i mačke, na Marač se kupile na mjedeno guvno, lećeli na metlama sve dok se usisivaci ne izmislise.
    Dosli antihristi sve to pokvarili uveli regulaciju dje se jedino moze sahranjivati, a ne kako kome dune uveli cak i satanski metrički sistem i izgradili Penteon za sahranu najvećih ljudi francuskog naroda, političara, naučnika, umjetnika....
    A komunizam ka' komunizam sve djavolu odnijelo pa nijedan pop, vladika, patrijarh nije skapula i sad sve neka dječina na tim funkcijama

  9. #59
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ponešto znaš, ali ne mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ništa ne znaš...Pitali su ashabi Muhameda.a.s: Zbog čega je Allah stvorio svinju i nama zabranio da je jedemo? Na šta je on odgovorio: AllAH JE STVORIO SVINJU DA JEDE SMEĆE, ZBOG TOGA JE ONA NEČISTA I PRLJAVA ZA JELO...:joint:
    Otkrio si, vidim, neke nove znakove.
    Evoluiraš.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  10. #60
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    56
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Religija=Drugi vid politike, tj laksi nacin za upravljanje neobrazovanim i neprosvećenim ljudima.
    Never Give Up

  11. #61
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    ... Nema veze sa religijom, religija je tek kasnije to obuhvatila i 'upila' u sebe. To je, prije svega, socijalno pravilo. Pa tek onda religiozno.Takav je i čitav moral.
    I po ovom pitanju može da bude dosta diskusije...Jer religija je donosila uvijek pravila koja trenutno ne postoje u nekim društvima, a da ne pričamo o moralu. Jer po tebi moral nastaje i usavršava se, a ja smatram da se gubi i nestaje...

  12. #62
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moral ne može da nestane. Dok god čovjek bude u socijalnoj sredini, biće i socijalnih pravila koja nije lijepo prekršiti.
    Moral se ne usavršava, već prilagođava vremenu u kom služi ljude.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  13. #63
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Ćemovsko
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hn11boy View Post
    Religija=Drugi vid politike, tj laksi nacin za upravljanje neobrazovanim i neprosvećenim ljudima.
    Potpuno se slažem da je religija nešto najgore što se moglo desiti, nikada takav oblik manipulacije nije bio prisutan. Recimo sveštenici su govorili da ako neko nije dobar će vjerovatno cijelu vječnost goriti i biti mučen najvećim mukama, ne samo to već su i oslikali crkve gdje su se ljudi skupljali sa sličnim motivima a to je imalo dobar vizuelni efekat. Dobar je obavezno značilo davati što više novca i svakako slijepa poslušnost sveštenicima. Čak u jednom periodu predhrišćanskog doba su djevojke obavezno morale gubiti svoju nevinost u hramovima posvećenim božanstvima a opšte je poznat sistem žrtvovanja ljudi u mnogim religijama, Maje, Inke, pa čak u našim slovenskim krugovima. I u Crnoj Gori ima nekoliko mjesta gdje su bila Mitraistička bogoslužbena mjesta.
    Ali da ne peglam, Bog nije osnivač religije, on je Stvoritelj, ne zahtijeva od čovjeka ništa, on samo nudi, bolje vrijednosti, kvalitet života i mnogo čega sličnog. Pa i Isusa su upravo sveštenici ubili (indirektno) i većinu proroka prije Njega.
    Meni jedan od najljepšim stihova je kada su pitali Isusa što je došao: Ja dođoh da imaju život, i da ga imaju u izobilju.

  14. #64
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Moral ne može da nestane. Dok god čovjek bude u socijalnoj sredini, biće i socijalnih pravila koja nije lijepo prekršiti.
    Moral se ne usavršava, već prilagođava vremenu u kom služi ljude.
    Šta je onda mjerilo moralnosti...?

  15. #65
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ponešto znaš, ali ne mogu da shvatim da pišeš o nečemu o čemu ništa ne znaš...Pitali su ashabi Muhameda.a.s: Zbog čega je Allah stvorio svinju i nama zabranio da je jedemo? Na šta je on odgovorio: AllAH JE STVORIO SVINJU DA JEDE SMEĆE, ZBOG TOGA JE ONA NEČISTA I PRLJAVA ZA JELO...:joint:
    za tvoju i Alahovu informaciju Svinje su najpametnije kopnene životinje

    a inače "prljave" koliko i druge životinje

    što se tiče toga šta jedu,jedu isto što i ljudi - SVE
    što se "čistoće" tiče i tebe kad bi zatvorili u metar sa metar poslije mjesec dana imao bi šta da vidiš

    ako su baš zapeli da izmisle neki razlog zašto su svinje zabranjene za jelo mogli su reći "ne jesti svinju jer je pametna životinja i veoma slična čovjeku"

    Zamisli daleko bilo da imaš srčanih problema i da je jedini lijek inplantacija svinjskih srčanih zalizaka
    Da li bi pristao da u sebi imaš dio nečiste životinje ili bi izabrao da umreš ?? Unaprijed znam da ćeš lagati
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #66
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Šta je onda mjerilo moralnosti...?
    Sve ili ništa, zavisi kako se uzme.
    Mjerilo moralnosti bi moralo da bude pod uticajem mnogobrojnih faktora, od kojih je većina socijalne prirode. Ne gajim nadu da ću ikad shvatiti u potpunosti socijalnu dimenziju morala ili apsolutno spoznati njegovu prirodu. Zato ne vjerujem, za razliku od Kanta (slobodno se nasmij, i ja ponekad to uradim kad izgovorim ovako nešto), da je moral apsolutan. Ali vjerujem, kao i on, da bi trebao biti.
    Zašto nije, to bi se ispostavilo kao preduga priča, a i noga me boli.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  17. #67
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Šta je onda mjerilo moralnosti...?
    Većinsko mišljenje/instinkti socijalne grupe u kojoj se trenutno nalaziš. A možda je i Allah. Ili čarobnjak Merlin. Ili dječak koji je crtao mačke...

  18. #68
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Većinsko mišljenje/instinkti socijalne grupe u kojoj se trenutno nalaziš. A možda je i Allah. Ili čarobnjak Merlin. Ili dječak koji je crtao mačke...
    Mjerilo moralnosti je ljudska duša...Jer ako radimo loša i pokvarena djela na njoj se odražava neprijatnost i nezadovoljstvo. A ako radimo dobra i uzvišena djela na njoj se očitava zadovoljstvo i smirenost. Na pitanje ko je stvorio dušu i dao joj mogućnost prepoznavanja istine, ili pak odaljavanja od nje, odgovor predpostavljam da znate...

  19. #69
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Mjerilo moralnosti je ljudska duša...
    Ne znam šta ti znači "duša".


    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Jer ako radimo loša i pokvarena djela na njoj se odražava neprijatnost i nezadovoljstvo. A ako radimo dobra i uzvišena djela na njoj se očitava zadovoljstvo i smirenost.
    Da li to znači da je ubistvo dobro djelo ako je ubica smiren i zadovoljan nakon čina?


    P.S. Otvorite temu "Moral".
    Last edited by RoNN|3; 26-10-10 at 16:44.

  20. #70
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Šta je onda mjerilo moralnosti...?
    Sto vise se udaljavas od Nauka i Evolucije same, vise si u zabludi i gubis osijecaj zdravog razmisljanja i i jednostavno i kad pricas nemas pojma o cemu pricas, jer to je kao kad gubis tlo pod nogama.

  21. #71
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Sto vise se udaljavas od Nauka i Evolucije same, vise si u zabludi i gubis osijecaj zdravog razmisljanja i i jednostavno i kad pricas nemas pojma o cemu pricas, jer to je kao kad gubis tlo pod nogama.
    Što se više odaljuješ od gluposti, sve si pametniji...:yipiiii:

  22. #72
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Sve ili ništa, zavisi kako se uzme.
    Mjerilo moralnosti bi moralo da bude pod uticajem mnogobrojnih faktora, od kojih je većina socijalne prirode. Ne gajim nadu da ću ikad shvatiti u potpunosti socijalnu dimenziju morala ili apsolutno spoznati njegovu prirodu. Zato ne vjerujem, za razliku od Kanta (slobodno se nasmij, i ja ponekad to uradim kad izgovorim ovako nešto), da je moral apsolutan. Ali vjerujem, kao i on, da bi trebao biti.
    Zašto nije, to bi se ispostavilo kao preduga priča, a i noga me boli.
    Pošto vidim da posebno preferiraš Kanta, a to sam i mogao očekivati zbog sličnog istraživalačkog medijuma...Pokušaj da nađeš Kritiku praktičnog uma, dio koji glasi O POBUDAMA ČISTOG PRAKTIČNOG UMA-gdje se govori o odnosu između čovjekove volje i čistog moralnog zakona. Moralnom zakonu koji je objektivan, nasuprot sklonostima i strastima...

  23. #73
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    A na koji način se onda približiti Bogu ? Zna da postoji i radi po glasu savjesti, a ne zna šta mu je propisano kao dobro a šta kao zlo....:blah: Duša sama po sebi nije ni loša ni dobra ali je čovjek može učiniti lošijom ili boljom... Zbog toga postoje propisi-kako da se vjernik približi Bogu. Ne može čovjek samo da kaže znam da Bog postoji, a da pri tome ne zna na koji način mu je Bog propisao postizanje dobrih djela a izbegavanje loših. Da ne pričamo o tome kad bi se moral zasnivao na savjesti, a ne nečem opštevažećem, koliko bi bilo moralnih ljudi...
    Ako ti ne znas da ne trebas ubiti nekoga, onda ti ni crkva nece pomoci u tome, niti bilo kakav zakon, koji, uzgred receno, postoji i mimo crkve. Tako da...:twist:

  24. #74
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vestalka View Post
    Ako ti ne znas da ne trebas ubiti nekoga, onda ti ni crkva nece pomoci u tome, niti bilo kakav zakon, koji, uzgred receno, postoji i mimo crkve. Tako da...:twist:
    Ma nemoj molim te...To je samo jedan propis od mnogo... mnogo... mnogo...:blah: Koliko je ljudi koji nisu nikoga ubili, ali ih to ne sprečava da pri tome čine velike grijehe...

  25. #75
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Ma nemoj molim te...To je samo jedan propis od mnogo... mnogo... mnogo...:blah: Koliko je ljudi koji nisu ubili ali pri tome čine velike grijehe...
    Koji ti je veci greh od ubistva?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 100
    Last Post: 16-08-10, 08:27
  2. Nema, kad kažem da nema onda nema.
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 27
    Last Post: 09-02-10, 22:49
  3. Da nema ko....
    By Sidewinder in forum Game Server CG
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-06, 14:14
  4. NEMA R E F E R E N D U M A!
    By Janko23- in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-05, 11:11
  5. Astronomija se transformisala u religiju i filoSofiju
    By [2fast4u] in forum Religija i filozofija
    Replies: 17
    Last Post: 20-02-04, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •