Page 499 of 666 FirstFirst ... 399449489495496497498499500501502503509549599 ... LastLast
Results 12,451 to 12,475 of 16635

Thread: Iz raznih novina II

  1. #12451
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    ...pa nije mislio čovjek da će ih ovi palicama ćerati...dobro ti je i rekao da trebas biti malo vise "maštovit"...samim tim kad se i ako ne mislim da će ova i ovakva neCrnogorska vlast to ikad učiniti ukinuti odluke koje su dovele do toga da danas nešto je bilo po "vama" nije nikad bilo a ono što nije nikad bilo sada ispade da je vazda bilo i to je sva filozofija...jednostavno zar ne...baš zapetljah ali shvatio si sigurno...

  2. #12452
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Tako je to na forumu - kad god napaneš nekog, kao da ogledalo ispred sebe staviš

    Divna li je ta država kojoj CPC ili bilo koja crkva treba da bi istjerala neku drugu crkvu i duhovnost.
    ...ajmo tvojim riječima ali samo malo izmijenjenim tekstom...divna li je ta država kojoj treba crkva bilo koja da pored ukidanja države,nacije i jezika još mora da ukine i crkvu kako bi istjerala neki narod,crkvu i sve što ima veze sa tim istim...čuda kako si kratkovid...

  3. #12453
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    Mene su izgleda pogresno ucili iz istorije pa sam mislio da je narod sacuvao ovu zemlju od Turaka.
    Tacno, narod je krvario, ali je u opstanku pomogla i crkva.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  4. #12454
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Ajd..kad vec citiramo evo jedan za kraj..

    Svakom je njegova visina najviša. I kad pijanstvo visine zavrti čovjeku mozak, onda nema mjere ni razlike. Nema viših ni nižih tornjeva. Sve su vrtoglavice jednake.

    Citat pisca kome je danas 121 godina od rodjenja, ali se pogrešno deklarisao tako da ga patriotski portali i novine
    ni ne spomenuše..

  5. #12455
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cousteau View Post
    Izgradnja Hrama je kostala 6 miliona Eura, a Vlada je dala dio novca. Ne znam zasto bi to bilo previse, jer je Podgorica bila jedini glavni grad bez Hrama u Evropi.
    Nije DPS dao tada pare što PG nije imala hram, nego što se DPS u vrijeme kad je početa izgradnja hrama uklapala u tu političku matricu, na fonu politike Srbije i Miloševića. Zar se zaboravilo kad je početa izgradnja i kad je DPS to finansirao?

  6. #12456
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kad se nesto ne zeli cuti onda zaista ne postoji. Garant nikad nijesi cuo da se prilikom krstenja nije moglo napisati Crnogorac no je pop sam upisivao nacionalnost - zna se koju. Nije to nametanje vec vrlo vrlo dobrovoljno maltene insistiranje.
    Je li krštenje obavezan događaj?

  7. #12457
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    Evo onda, da budemo nacisto : tvoja poenta je da bi za Crnogorce samo postojanje Crne Gore kao drzave trebalo da bude sasvim dovoljno; a da su CPC i Crnogorski jezik orudje DPS-a za njihove dnevnopoliticke svrhe.
    Ovakvo tvoje razmišljanje je proizvod davnašnje taktike/politike istih onih koje ti sada napadaš- učenje o krvi, tlu, naciji, crkvi, jeziku, o njihovoj važnosti i stavljanju na pijedestal, uz rame državnosti. Izgleda da nema države na svijetu đe državna crkva i državni jezik nisu garant državnosti.
    Ne smeta meni da se naš jezik zove crnogorski, neka se nazove kako god oće, nego mi smeta kako se sve to odvija i što se radi oko toga. Forsiranje nekih posebnosti, pa odlazak u krajnost. Pa sad moramo i dva nova slova, jer bi bez njih Crna Gora bila ugrožena. Ja sam od kad znam za sebe govorio sa "ś" i nije mi smetalo što tog slova nema (jer sam se mogao razumljivo izraziti u pisanoj formi i bez tog slova). NHM je pomenuo, čudeći se kako to ne koristim kao argument za svoju priču, da bi na primjer Austrijanci imali zbog čega uvoditi posebna slova i pravopisna pravila, zbog razlika u odnosu na njemački, ali eto ne uvode.
    Ne smeta mi ni CPC, široko im. Koliko znam, CPC postoji.

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    CPC i Crnogorski jezik orudje DPS-a za njihove dnevnopoliticke svrhe.
    Procijeni sam da li je to tako. Pri tom ovo "dnevnopolitičke" nemoj da svedeš baš bukvalno na dnevni nivo, nego uzmi u razmatranje period od 20 i kusur godina unazad od kad ista ova garnitura vrši vlast, pa prođi kroz sve te godine.

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    Mada ja jesam, blago receno, skeptican povodom DPS-ovih "iskrenih" namjera i stepena njihovog crnogorstva (sto se tacnim pokazalo upravo prije par dana)
    Jesi li to zaključio tek od prije par dana?

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    za mene Crkva i jezik uopste nisu zanemarljivi za zaokruzivanje nacionalnog identiteta.
    Eto ti de... Upravo o tome nešto prokomentarisah gore.

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    ali mi prosto nije jasno zbog cega bi tebi zasmetala Sanja Vlahovic na skupu CPC-a a nisu ti zasmetali Filip, Luksic, Mugosa na skupu SPC-a. Niti su ti zasmetali milioni koje je vlada usula u izgradnju tog hrama
    Ti opet isto ponavljaš. O Sanjinom prisustvu na Cetinje i prisustvu DPS predstavnika kod hrama već sam objasnio. Ništa mi u svemu tome specijalno ne smeta, samo sam primijetio da je ona ministarka NAUKE... a crkva i nauka su kroz istoriju bili mnogo više na različitim uporištima nego SPC i CPC. Iz jedne jedine rečenice u mom tadašnjem postu (da je prisustvovala ministarka nauke) ti si izgleda izveo milion zaključaka (i znaš sve što ja o čemu mislim i što mi smeta ili ne smeta), između kojih i taj da meni ne smeta što je država dala milione za taj hram. Ako ti što znači, a posebno ako će ti biti lakše, reći ću ti da mi ovo zadnje pomenuto smeta, ali ne zato što se radi o SPC, nego zato što država uopšte daje pare za religijske objekte.

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    prihvatljivo ti je da SPC ima monopol nad pravoslavljem u Crnoj Gori.
    ??
    Da te pitam na usput: jesi li ti pravoslavac i ima li SPC monopol nad tobom, nad tvojim religijskim osjećanjem?

    Quote Originally Posted by Socrates View Post
    Kako vec rekoh, iz mog ugla, cudno razmisljanje.
    Kad se i na same uglove različito posmatra teško je uporediti posmatranja iz takvih uglova.
    Last edited by hop; 10-10-13 at 19:08.

  8. #12458
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Nije DPS dao tada pare što PG nije imala hram, nego što se DPS u vrijeme kad je početa izgradnja hrama uklapala u tu političku matricu, na fonu politike Srbije i Miloševića. Zar se zaboravilo kad je početa izgradnja i kad je DPS to finansirao?
    dobro je kad se sada ne uklapa

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Je li krštenje obavezan događaj?
    tada prilično jeste bilo, na ateiste se nije baš blagonaklono gledalo
    She is only here to annoy herself!

  9. #12459
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Je li krštenje obavezan događaj?
    Ovim pitanjem si upravo objasnio koliko znas o ovom o cemu pokusavas diskutovati (uostalom kao i na ostalim temama)
    Zao mi je sto ja nijesam haritativna institucija kao Jal pa da ti objasnjavam pa ćes se morati malo sam edukovati, mada su neka socioloska istrazivanja pokazala da se najvatrenije diskutuje o stvarima o kojima se pojma nema. Dokaz tome ponekad i odje iskrsne, ali nema veze

  10. #12460
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Je li krštenje obavezan događaj?

    A, sto ti mislis , hop, je li krstenje obavezan dogadjaj ?

  11. #12461
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    971
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @hop, evo da ti odgovorim, ali cisto radi reda, jer mi prakticno nisi nista novo rekao, a da budem iskren nemam ni ja tebi. Cak stavise, mozda si i potvrdio moje pisanje. Ali evo tek da neke stvari ne ostanu nedorecene.

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Ovakvo tvoje razmišljanje je proizvod davnašnje taktike/politike istih onih koje ti sada napadaš- učenje o krvi, tlu, naciji, crkvi, jeziku, o njihovoj važnosti i stavljanju na pijedestal, uz rame državnosti. Izgleda da nema države na svijetu đe državna crkva i državni jezik nisu garant državnosti.
    Naprotiv - po ubjedjenju sam pacifista 100%. Ali isto tako znam da nacija koja nema jasno definisan identitet prije ili kasnije ce to naplatiti. Da nismo gledali sto smo gledali i u ne tako davnoj proslosti, da nam se i dan danas ne porice pravo na naciju, drzavu, za jezik i crkvu da ne pricamo tek, pa da kazes da sam paranoik i da lupam gluposti. Ukratko, ono sto ja jedino zelim jeste da u svojoj drzavi ne budem gradjanin drugog reda. No more, no less.

    Ne smeta mi ni CPC, široko im. Koliko znam, CPC postoji.
    Opet zamjena teze. Ona postoji, ali nije rijec o tome vec o tome kakav je odnos vlasti prema toj CPC.

    Procijeni sam da li je to tako. Pri tom ovo "dnevnopolitičke" nemoj da svedeš baš bukvalno na dnevni nivo, nego uzmi u razmatranje period od 20 i kusur godina unazad od kad ista ova garnitura vrši vlast, pa prođi kroz sve te godine.
    Hvala na pojasnjenju.

    Jesi li to zaključio tek od prije par dana?
    Ako nadjes da sam ista afirmativno napisao o DPS-u, molim te da mi to pronadjes. S izuzetkom referenduma, mada bih vise volio da je neko drugi bio u toj ulozi.

    Ti opet isto ponavljaš. O Sanjinom prisustvu na Cetinje i prisustvu DPS predstavnika kod hrama već sam objasnio. Ništa mi u svemu tome specijalno ne smeta, samo sam primijetio da je ona ministarka NAUKE... a crkva i nauka su kroz istoriju bili mnogo više na različitim uporištima nego SPC i CPC. Iz jedne jedine rečenice u mom tadašnjem postu (da je prisustvovala ministarka nauke) ti si izgleda izveo milion zaključaka (i znaš sve što ja o čemu mislim i što mi smeta ili ne smeta), između kojih i taj da meni ne smeta što je država dala milione za taj hram. Ako ti što znači, a posebno ako će ti biti lakše, reći ću ti da mi ovo zadnje pomenuto smeta, ali ne zato što se radi o SPC, nego zato što država uopšte daje pare za religijske objekte.
    Zakljucan donesen prostom dedukcijom. Previse dobro poznajem ovdasnji narod da ne bih prepoznao neke sitnice i sablone po kojima razmisljaju, iako naravno postoji i mogucnost da sam pogrijesio.

    ??
    Da te pitam na usput: jesi li ti pravoslavac i ima li SPC monopol nad tobom, nad tvojim religijskim osjećanjem?
    Ne znam sto ti nije jasno u predjasnjoj konstataciji. A eto kad me vec pitas, pravoslavnog sam imena i prezimena ali sam po ubjedjenju ateista, mozda preciznije agnostik. Ako je to bitno uopste, a prosto ne vidim zbog cega bi. U ovom drugom dijelu pitanja prosto ne pronalazim nikakvu logiku tako da necu ni probati da odgovorim.

    Kad se i na same uglove različito posmatra teško je uporediti posmatranja iz takvih uglova.
    Ok :encouragement:
    Last edited by Socrates; 10-10-13 at 19:44.

  12. #12462
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam osjećaj da bi moja dalja priča i pokušaji diskusije sa nekim učesnicima povelo ovu raspravu daleko u religijsko-crkvene teme, a nemam baš želju za tim... a priznajem i da mi to nije mnogo bliska i jasna tema. Nastavite slobodno bez mene... meni je lijepo ovako, sa mojim neznanjem.

  13. #12463
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jal, NSX, El Re-opsirni odgovor posle utakmice, i obecavam-nece biti faulova
    Deserve's got nothing to do with it.

  14. #12464
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ohoho... Evo Mandic zakljuci svoje gostovanje na RTCG sa "DA JE VJECNA CRNA GORA". Jos jedan. Kako ce sad tek izvorni suverenisti da zapjene...
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  15. #12465
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    ...evo odgledah i ja ovo na rtcg...imao sam osjećaj da je voditelj olja bećković a gost njen ćaća...koliko čovjek mora biti ništavilo pa da pljune na svoja očigledno lažna uvjerenja...kako voditelj tako i gost...ovakvih višestrukih salta nema ni u cirkusu...

  16. #12466
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ao, a sto pjenite ljudi? Tacno cete tim "crnogorskim samo-elitizmom", ako izadje van sa ovog foruma, a nadam se da nece, tjerati one koji nemaju tako cvrste pozicije - u druge tabore. Vase pozicije su, ne znam primjecujete li to, toliko ekstremne da je po tezini tesko uociti razlike od bilo koje druge vrste politicke netolerancije...
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  17. #12467
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    ...jeste toliko smo ekstremni da ćemo dici forum u vazduh...
    Last edited by Montenegrino-CT; 10-10-13 at 22:50.

  18. #12468
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hop View Post
    Ovakvo tvoje razmišljanje je proizvod davnašnje taktike/politike istih onih koje ti sada napadaš- učenje o krvi, tlu, naciji, crkvi, jeziku, o njihovoj važnosti i stavljanju na pijedestal, uz rame državnosti. Izgleda da nema države na svijetu đe državna crkva i državni jezik nisu garant državnosti.
    Ne smeta meni da se naš jezik zove crnogorski, neka se nazove kako god oće, nego mi smeta kako se sve to odvija i što se radi oko toga. Forsiranje nekih posebnosti, pa odlazak u krajnost. Pa sad moramo i dva nova slova, jer bi bez njih Crna Gora bila ugrožena. Ja sam od kad znam za sebe govorio sa "ś" i nije mi smetalo što tog slova nema (jer sam se mogao razumljivo izraziti u pisanoj formi i bez tog slova). NHM je pomenuo, čudeći se kako to ne koristim kao argument za svoju priču, da bi na primjer Austrijanci imali zbog čega uvoditi posebna slova i pravopisna pravila, zbog razlika u odnosu na njemački, ali eto ne uvode.
    Ne smeta mi ni CPC, široko im. Koliko znam, CPC postoji.

    .
    ja imam prvog komsiju Slavko se zove i svi ga znaju kao śale i tako ga zovu od kad znamo za njega. ajde ti meni sve ovo napisi ali bez slova ś. kako bi mi objasnio nadimak moga komsije??? inace nista od ovog nije izmisljeno.
    i jos nesto bi dodao odgovori mi po Vuku
    Pisi kao sto govoris a citaj kako je napisano
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  19. #12469
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma ne dici forum u vazduh, nego ce se za koji dan takav pristup proglasiti jeretickim i destruktivnim, pa ce sam sebi stetu nanijeti.
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  20. #12470
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,426
    Thanked in
    2,228 Posts

    Default

    NHM nije pomenuo da bi Austrijanci imali zbog čega da uvode nova slova, nego je pomenuo da Austrijanci pričaju njemački jezik koji ima svoje posebnosti u odnosu na onaj u Njemačkoj, a ima i priličan broj ljudi koji su za uvođenje austrijskog jezika. Argument koji narod koristi jeste zašto Crnogorci moraju da pričaju crnogorskim jezikom, a ne srpskim, kad Amerikanci pričaju engleskim, Austrijanci njemačkim i ne traže svoj jezik. A poenta dijela moje priče bila je ta da Amerikancima niko ne govori da nisu Amerikanci, Austrijancima niko ne govori da nisu Austrijanci, a tek svima njima niko ne spori pravo da se pitaju sa svojim glavama.

    I opet podvala, ili nepažljivo čitanje, sama slova niko nije pominjao u kontekstu Austrijanaca, Amera, Australijanaca, Latinoamerikanaca...

    A da je vječna Crna Gora - Da je vječna srpska Sparta. Ili prva srpska država. Usput, kako može Zeta bit prva srpska država, a Srbija matica?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #12471
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Tako je to na forumu - kad god napaneš nekog, kao da ogledalo ispred sebe staviš
    Napadnem? Ti si nevjerovatan covjek. Ukljucio si se u moju raspravu sa drugim clanom - sto je tvoje i bilo cije pravo - i nazvao me, na vrlo suptilan nacin, fasistom; objasnio sam ti sta mislim o tvojoj Crkvi, ne vrijedjajuci te ni na jedan nacin (osim ako moje stavove o SPC smatras uvredom) - i ja sam "napadac"?!

    Vidim, nije se promijenila tvoja navika da se u diskusijama pozicioniras kao zrtva, a onda iz jednog takvog, lagodnog, polozaja vrlo vjesto oponiras.


    Quote Originally Posted by Here To Help View Post
    Ao, a sto pjenite ljudi? Tacno cete tim "crnogorskim samo-elitizmom", ako izadje van sa ovog foruma, a nadam se da nece, tjerati one koji nemaju tako cvrste pozicije - u druge tabore. Vase pozicije su, ne znam primjecujete li to, toliko ekstremne da je po tezini tesko uociti razlike od bilo koje druge vrste politicke netolerancije...
    Da. Mi, ekstremisti (placenici se podrazumijeva), sa sve tastaturama, u naivnom uvjerenju da cemo uspjeti da ukazemo - vama koji ste iznad situacije i primitivnog nacionalnistickog diskursa - da je problem drustva to sto kritican broj ljudi (i njihovih ideja), predstavnika elite koja odlucuje o vasim zivotima, upravo zbog (korijena) nacionalizma i srodnih oblika izama u Crnoj Gori, stopira ili usporava neophodne politicke i drustvene reforme, e, mi smo, zapravo, problem drustva, samo nemamo snage da to prepoznamo - usled patoloskog stanja.

    Imate li vi, ljudi, uopste predstavu sta se desava oko vas? Razumijem da smo narod koji nema istorijsku svijest, bojim se ni bilo kakav oblik svijesti, ali pamtite li, barem, dogadjaje kojima ste svjedocili samo dvije-tri godine ili dva-tri mjeseca ranije? Jeste li svjesni da svaki put kad se ovdje povede slicna polemika - mi bezumni nacionalisti i vi razumni na drugoj strani - stvarnost ili ono sto se desava u politickom zivotu- reflektujuci se na svaki dio drustva, ozbiljno dovede u pitanje vasu procjenu da je taj nas "ekstremizam" posledica paranoje, frustracije, zatucanosti i ostalih dijagnoza koje prepoznajete? Ostavljate li minimalnu, teorijsku, mogucnost da ono sto napisemo ovdje nije "false alarm" i rezultat ludila?

    Evo, upravo dok smo juce i prekjuce diskutovali ovdje, povucen je POSLOVNIK (POSLOVNIK!) Skupstine iz procedure usvajanja - jer se poslanicima SNP nije svidio amandman odnosno predlog da se na otvaranju skupstinskih zasijedanja (tri puta godisnje) intonira HIMNA?!?! Jedan posrani POSLOVNIK ova drzava nije u stanju da donese zato sto se nekome ne dopada cetvrta, peta, sedamdeseta strofa, covjece! A, zasto se, zapravo, sve to desilo juce? Marketing. Zato sto idemo u susret lokalnim izborima i SNP mora da, po ubrzanoj proceduri, nabilduje svoje Srpstvo, kako ne bi dozivjeli jos jedan nokaut od konkurenta, ovna predvodnika iz nacionalnog tora.
    I sta je sledece? Zakon o velicini i boji pakovanja za punomasnu pavlaku bice blokiran u Skupstini zato Crna Gora nema motive sa zastave Obrenovica? I onda u krug, mi fasisti cemo lamentirati o korijenima problema, a tolerantniji dio foruma ce u tome hladnokrvno prepoznati ekstremizam, spinovanje, skretanje sa socijalnih i ekonomskih tema i sta je vec u repertoaru niskobudzetnih teorija zavjere.


    I jos jedna stvar. Nista se od onoga sto je ovih dana napisano ovdje, a sto je kod tebe stvorilo utisak kakav je stvorilo, ne mimoilazi sa misljenjem gradjanske, manjinske, Srbije, a cije prisustvo u politickom i drustvenom zivotu na savjetnickim pozicijama ne da mi ne bi smetalo, nego je pozeljno i obradovalo bi me. Samo toliko.


    Quote Originally Posted by Recordare88
    Recordare88
    Jal, NSX, El Re-opsirni odgovor posle utakmice, i obecavam-nece biti faulova
    Ti kao reklama u pauzama programa, svako malo najavljujes novu sezonu serije.
    To sto je do mene, oslobadjam te obaveze da odgovaras - neces mi reci nista novo, niti cu ja tebi reci nesto novo, a misljenja se o ovom pitanju nece pribliziti, barem se to ne moze desiti sa moje strane.

  22. #12472
    Join Date
    May 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne, ne pokušavam ja da napadnem crnogorsku samosvjesnost, niti se u suštini moji stavovi drastično razlikuju od tvojih, JC. Pokušavam da objasnim da danas imamo to što imamo upravo zbog toga što smo pristupom sličnim tvojem polovinu stanovništva ove države doveli do statusa nedržavotvornog, izdajničkog, drugorazrednog. A osim toga, sami svakodnevno priznajete da je od ove druge skupine, državotvorne, većina tu iz raznih ličnih, uskih i prizemnih interesa. Kad od te polovine odbijemo te interesne, tzv. prepaid-crnogorce (koji će zajedno sa vlašću pohrliti u naručje SPC-u i možda za koju godinu Vučiću), i onaj dio manjinskih naroda koji na sebe ipak gleda drugačije nego na druge li Crnogorce , koliko nas to ostaje, 10-15 % ..? Nas "pravih, pravcatih" sa pravom da druge smatramo neiskrenima, zalutalima, nezahvalnima, kakvim god... ? Nije to pristup koji vodi povećanju tog procenta, već stvara animozitet većine prema manjini. Napomena, niti ja dijelim ljude ovako, niti to ima ikakvog smisla, ali je činjenica. (Eh, eto apsolutne demokratije, u pravu su teoretičari kad kažu da vodi u svoju suprotnost.)

    Zamislite, prema manjini u svojoj državi. Ja naravno nijesam srećan što je to tako, ali ne mogu da prevaziđem tu činjenicu da sam sa takvim razmišljanjem manjina i da nemam pravo nazvati većinu neznavenom (mada je većina uvijek i svuda neznavena).

    Dakle, zanemarivanje polovine stanovništva od strane "pobjednika" dovelo je do toga da se danas pobjednici, 7 godina nakon sticanja nezavisnosti, boje... i grizu. Jer budite sigurni, da u slučaju da naša vlast povede kampanju za, recimo, bezuslovno prisajedinjenje Srbiji, za manje od godinu dana bi imali vrlo kvalifikovanu većinu, dok 45 % nas (namjerno kažem nas) to čeka.

    Naš posao u predhodnih 7 godina je trebao biti da objasnimo tom narodu da je ovo njihova država i da je izbor NE bio vrlo plemenit i razumljiv, ali je ovako ipak, vidite, bolje. Ali ne. Mi smo stvarili animozitet prema srpskom jeziku, srpskoj crkvi, srpskoj istoriji i kulturi na najdirektniji mogući način i tako sprječavali polovinu naroda da tu državu zaista osjeti kao svoju. Ako bi neko iznio tu primjedbu, jedan uvaženi kolega sa foruma, kojeg mnogo cijenimo, nazvao bi ga "poslednjim mohikancem dualnog identiteta, čija djeca će zbog toga patiti..."

    Sad kad opet razmišljam o ovom - možda su ovi potezi danas upravo ti koje je trebalo preduzeti. Ranije, da bi danas bila završena priča. Mada možda ni danas nije kasno i možda će voditi u pravom smjeru. Samo uz uvažavanje svačijeg prava da se osjeća kako hoće, Crna Gora će biti država svome narodu.
    Ma šta da stvorim, i ma kako voleo ono što stvorim – ubrzo moram da postanem protivnikom tome..

  23. #12473
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Here to Help, ti se sa svojim objašnjenjima baš trudiš, u skladu sa svojim nadimkom, ali uzalud je to kod nas izgleda...

  24. #12474
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Here To Help View Post
    Ne, ne pokušavam ja da napadnem crnogorsku samosvjesnost, niti se u suštini moji stavovi drastično razlikuju od tvojih, JC. Pokušavam da objasnim da danas imamo to što imamo upravo zbog toga što smo pristupom sličnim tvojem polovinu stanovništva ove države doveli do statusa nedržavotvornog, izdajničkog, drugorazrednog. A osim toga, sami svakodnevno priznajete da je od ove druge skupine, državotvorne, većina tu iz raznih ličnih, uskih i prizemnih interesa. Kad od te polovine odbijemo te interesne, tzv. prepaid-crnogorce (koji će zajedno sa vlašću pohrliti u naručje SPC-u i možda za koju godinu Vučiću), i onaj dio manjinskih naroda koji na sebe ipak gleda drugačije nego na druge li Crnogorce , koliko nas to ostaje, 10-15 % ..? Nas "pravih, pravcatih" sa pravom da druge smatramo neiskrenima, zalutalima, nezahvalnima, kakvim god... ? Nije to pristup koji vodi povećanju tog procenta, već stvara animozitet većine prema manjini. Napomena, niti ja dijelim ljude ovako, niti to ima ikakvog smisla, ali je činjenica. (Eh, eto apsolutne demokratije, u pravu su teoretičari kad kažu da vodi u svoju suprotnost.)

    Zamislite, prema manjini u svojoj državi. Ja naravno nijesam srećan što je to tako, ali ne mogu da prevaziđem tu činjenicu da sam sa takvim razmišljanjem manjina i da nemam pravo nazvati većinu neznavenom (mada je većina uvijek i svuda neznavena).

    Dakle, zanemarivanje polovine stanovništva od strane "pobjednika" dovelo je do toga da se danas pobjednici, 7 godina nakon sticanja nezavisnosti, boje... i grizu. Jer budite sigurni, da u slučaju da naša vlast povede kampanju za, recimo, bezuslovno prisajedinjenje Srbiji, za manje od godinu dana bi imali vrlo kvalifikovanu većinu, dok 45 % nas (namjerno kažem nas) to čeka.

    Naš posao u predhodnih 7 godina je trebao biti da objasnimo tom narodu da je ovo njihova država i da je izbor NE bio vrlo plemenit i razumljiv, ali je ovako ipak, vidite, bolje. Ali ne. Mi smo stvarili animozitet prema srpskom jeziku, srpskoj crkvi, srpskoj istoriji i kulturi na najdirektniji mogući način i tako sprječavali polovinu naroda da tu državu zaista osjeti kao svoju. Ako bi neko iznio tu primjedbu, jedan uvaženi kolega sa foruma, kojeg mnogo cijenimo, nazvao bi ga "poslednjim mohikancem dualnog identiteta, čija djeca će zbog toga patiti..."

    Sad kad opet razmišljam o ovom - možda su ovi potezi danas upravo ti koje je trebalo preduzeti. Ranije, da bi danas bila završena priča. Mada možda ni danas nije kasno i možda će voditi u pravom smjeru. Samo uz uvažavanje svačijeg prava da se osjeća kako hoće, Crna Gora će biti država svome narodu.
    Srba u Crnoj Gori ima 28,7%. To definitivno nije ni trećina a kamoli polovina.

    Njima niko ne nameće status "izdajničkog i drugorazrednog" naroda.

    To rade oni među njima koji Crnogorcima negiraju pravo na sopstvenu naciju, jezik i državu, navijaju protiv naše reprezentacije, pljuju po državi, itd.

    Sa druge strane, ima Srba potpuno normalnih i korektnih kakvih vjerujem imamo među drugovima svi mi. Ovdje njih niko ne kritikuje već prihvata njihovo pravo na samoopredjeljenje. Kritikuju se oni sa velikosrpskim i pročetničkim stavovima.

    Ako si mislio pod tom polovinom na onih 44,5% iz 2006. - to je bilo 2006.

    Inače ni 44,5% nije polovina. 50% je polovina.

    Sad ljubitelja državne zajednice sigurno nema preko 30%. Šta više, na toliko su spali već do 2008. godine.
    Po galupovom istraživanju tada je 70% smatralo da je nezavisnost Crne Gore dobra stvar(iako je recimo Crna Gora upravo tada priznala Kosovo, što je izazvalo dodatni animozitet kod strane Srba i SCG fanova).
    http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/662...jenih-gradjana

    Nas "pravih-pravcatih" iako nažalost nismo većina, definitivno ima mnogo više od 10-15%.

  25. #12475
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Speaking of the devil...

    EKSKLUZIVNO: Amfilohije 1992. godine molio ruskog patrijarha da izbriše CPC iz registra autokefalnih crkava

    ... mada se o ovome odavno priča, ali nikad do evo sad ne viđeh dotično pismo.

Page 499 of 666 FirstFirst ... 399449489495496497498499500501502503509549599 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. filmski isjechci iz novina
    By paralelopipak in forum Film
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-11, 10:20
  2. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  3. novina Republika pobijedi na berzi
    By Sandman in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 20-02-08, 09:52
  4. najbolja i najgora novina
    By joao in forum Sve i svašta
    Replies: 9
    Last Post: 23-08-04, 12:55

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •