Results 1 to 16 of 16

Thread: Po Nikoli Petanoviću Crnogorci su i Srbi

  1. #1
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool Po Nikoli Petanoviću Crnogorci su i Srbi

    Dakle, često se pominje Nikola Petanović, i kako je on tvrdio da su Crnogorci jedan sasvim zaseban narod, odvojen od Srba još prije i komunista i crnolatinaša, ali treba prvo pročitati njegova djela...pa i treba pogledati njegov grob u jednom srpskom američkom groblju.

    U svojim tekstovima on Crnogorce smatra i Srbima, pripadnicima srpske kulture, i srpstva, itd.. pozivajući se kao mnogi na srednjovjekovno carstvo. Podsjeća na nadograđenoga i izmješanoga Novaka Kilibardu, Mila Đukanovića, Jevrema Brkovića i Sekulu Drljevića, zar ne?

    On je svjestan da je Srbin, ali zbog emocionalnih i političkih razloga je zamrzio Srpstvo

    1. Srbija je uništila Crnu Goru
    2. Po modelu u kojem 1920. godine u pismu kralj Nikola traži samoopredeljenje crnogorskoga naroda - trebalo je i svojstven crnogorski narod napraviti što bi Ćipur reka odnosno obrazložiti da je odvojen od nekog drugog. Ali kako vidimo, to nikako Petanovića nije moglo odvojiti od Srpstva...

  2. #2
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Citat

    Evo jednog citata:

    Neko može upitati zar nisu Crnogorci Srbi? Da, Crnogorci jesu porijeklom Srbi, ali nisu Srbijanci.



  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jel i ovo neki informativni topik?
    - Ladan ko taština duša -

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    DOMA
    Posts
    512
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrlo edukativno
    "PO DANASNJEM SHVATANJU NORMALNOSTI ZDRAVO JE BITI NENORMALAN"

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Dakle, često se pominje Nikola Petanović, i kako je on tvrdio da su Crnogorci jedan sasvim zaseban narod, odvojen od Srba još prije i komunista i crnolatinaša, ali treba prvo pročitati njegova djela...pa i treba pogledati njegov grob u jednom srpskom američkom groblju.
    Reci nam koja si njegova djela citao ili da vjerujemo na rijec. Kad se pomene ime Nikole Petanovića svaki Crnogorac bi iz postovanja trebao da ustane, a sramota je sto se vise zna o nekom budalastom clanu neke partije nego o tom velikom covjeku. Vjerovatno se on gore raduje sto je njegov san i san Crne Gore ispunjen, a ja ti vjerujem da je on bio Srbin jer na kraju je i pokreno ono Srpsko ogledalo

  6. #6
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Reci nam koja si njegova djela citao ili da vjerujemo na rijec. Kad se pomene ime Nikole Petanovića svaki Crnogorac bi iz postovanja trebao da ustane, a sramota je sto se vise zna o nekom budalastom clanu neke partije nego o tom velikom covjeku. Vjerovatno se on gore raduje sto je njegov san i san Crne Gore ispunjen, a ja ti vjerujem da je on bio Srbin jer na kraju je i pokreno ono Srpsko ogledalo
    Citat iz Crnogorskog ogledala, preuzeto sa Montenegrine:

    Neko može upitati zar nisu Crnogorci Srbi? Da, Crnogorci jesu porijeklom Srbi, ali nisu Srbijanci.

    Ovo je samo jedan od mnogih, a znači li to da Crnogorci poštuju čovjeka koga u stvari ne poznaju, po tome što ti tvrdiš? Inače ne vidim zašto bi toliko poštivanje Crnogorci trebali imati prema minornom čovjeku u povijesti, koji čak nikada nije bio ni jasan u svojoj politici.

    Ne, ja ne mislim da bi on bio uz suvereniste danas. Ne zaboravi - Predrag Bulatović je podržavao Zelenaše, u kojima je i njegov djed bio, a i sam je lično pričao o problematici ujedinjenja sa Srbijom 1918. godine. Ogromna je razlika između onih koji žele sačuvati crnogorsko, ali sa Srbijom, i onih koji žele satrti sve crnogorsko u ime Srbije (npr. radikali).

    No maja 2006. godine Nikola Petanović bi nesumnjivo radovao i pozdravio, ali teško bi bilo reći za crnogorski jezik i Crnogorsku pravoslavnu crkvu...možda se on tu i prevrće u grobu.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Slavic,

    ti sad pokušavaš preko Nikole Petanovića dokazati da su Crnogorci Srbi?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ops, zar ne rece da se citaju djela... i taman kad pomislih da ces nas zasuti dokazima, citatima.... ti ovamo citat sa Montenegrine. Slaba ti ta istrazivacka istorija
    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Ne zaboravi - Predrag Bulatović je podržavao Zelenaše, u kojima je i njegov djed bio,...
    Ovo sam stvarno ispustio iz vida, Zizic ja podrzavao Dzingis Kana, Sveto Cicerona, Milo Hanibala.....

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorci nisu Srbi ni Srbijanci, i zavrsite vise sa tim Srbin- Srbijanac, Rus- Rusijanac, Shvajcarac- Shvajcarijanac, Crnogorac- Crnogorijanac! Ispadate smijesni, ovi sto su ustvari Crnogorci a misle da su Srbi neka zaborave na rijec Srbijanac, neka se odluce vise kako se to zove!!! To samo kod Srba srecemo i nidje vise, chush..
    Drugo, prilikom doseljavanja Slovena, ljudi koji su naselili podrucje danasnje Srbije i oni koji su doselili na podrucje danasnje Crne Gore a dijelom i Hercegovine nisu Sloveni sa iste teritorije, vec..hiljadama kilometara daleko, koga zanima nek potrazi podatake. Moglo bi se rec da su Hrvati i Srbi isti narod jer su oni doselili u isto vrijeme, izuzetak dio Dalmacije.
    Inace, postoji period formiranja nacije, nisu Srbi dosli i zaposjenuli sve zivo, vec su dosli Sloveni, pa su se tokom vremena formirale nacije: Crnogorci, Hrvati, Srbi, sada i Boshnjaci...

  10. #10
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ... o cemu pise dovoljan broj srpskih akademika da bi ih braca mogli uzet za ozbiljno.
    - Ladan ko taština duša -

  11. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Slavic,

    ti sad pokušavaš preko Nikole Petanovića dokazati da su Crnogorci Srbi?
    Svak je no što želi bit. Danas 43% stanovništva Crne Gore čine Crnogorci, a ne Srbi, a 32% Srbi, a ne Crnogorci. Nikada ja neću sporiti nekome pravo da se izjasni, kao što to ti činiš.

    Ja sam samo citirao Petanovića, koji očigledno malo podsjeća na Milovana Đilasa, jer su za njega zasebni narod Crnogorci i Srbi... ta njega.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    ... o cemu pise dovoljan broj srpskih akademika da bi ih braca mogli uzet za ozbiljno.
    Nikola Petanovic srpski akademik?

  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Nikola Petanovic srpski akademik?
    Je li? Prvi put cujem za to.
    - Ladan ko taština duša -

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U sustini, svi (Crnogorci, Hrvati, Srbi...) smo mi isti narod - Sloveni. Sve ostalo je politika.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Oće li mi reć neko, oće li ovđe da se dokaže preko Nikole Petanovića da smo Srbi? :blah:

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Citat iz Crnogorskog ogledala, preuzeto sa Montenegrine:

    Neko može upitati zar nisu Crnogorci Srbi? Da, Crnogorci jesu porijeklom Srbi
    "Porijeklom"? To su ti ta naucna naglabanja. Ja mislim da su Crnogorci porijeklom Morlaci, ali to ne znaci da se izjasnjavam kao Morlak. Vuk Karadzic je mislio da su Rusi porijeklom Srbi. Odredjeni hrvatski intelektualci su mislili da su Hrvati porijeklom Iliri. Medjutim, ta se misljenja mijenjaju vremenom i novim naucnim saznanjima.

    Ne treba mijesat intelektualna naglabanja o porijeklu sa osjecajem pripadanju odredjenom narodu. Petanovic je ocigledno pripada crnogorskom narodu. Ili Ti kazes da nije?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 22:05
  2. Bivši Srbi: Rimokatolici, Muslimani, Rumuni i Crnogorci
    By Vukasin Micunovic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 20-04-07, 08:10
  3. Crnogorci i Srbi
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 07-05-05, 11:38
  4. Crnogorci su Srbi
    By Lala in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-04, 05:27
  5. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •