Results 1 to 16 of 16

Thread: Izvoz na strano trziste

  1. #1
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Izvoz na strano trziste

    Evo postavljam jos jednu temu, mada je pitanje koje je mozda glupo, ali eto u svakom slucaju da provjerim i odje, pa ako ko moze da da savjet.
    Situacija je sljedece:

    Proizvodjacko preduzece koje je registrovano u Crnoj Gori, zeli da izadje na medjunarodno trziste, ali zeli da prepusti to drugoj kompaniji, koja nije registrovana u Crnoj Groi, vec u trecoj drzavi.
    Pitanje je da li to preduzece, koje je nije registrovano u Crnoj Gori moze da vrsi funkciju distributera na stranom trzistu?!

    Ako neko moze da mi da savjet u vezi sa ovim bio bi zahvalan. I eto po mogucnosti da se potkrijepi nekim linkom ili dokumentom.

    Hvala unaprijed.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da može. Imaš dosta primjera gdje su firme iz Srbije zastupnici neke firme koja proizvodi robu u Italiji na primjer. I to su zastupnici za Srbiju i Crnu Goru zajedno i oni fakturišu tu robu firmama u Crnoj Gori koje je kupuju. Roba ne mora da ide u srbiju uopšte vec direktno iz Italije od proizvodjača , a fakturise se sa fakturom od srbije od njihovog zastupnika. Isto tako moze i firma u Crnoj Gori da ima neku firmu koja je zastupnik njihovih proizvoda bilo gdje u drugoj ili trecoj državi.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je ipak malo drugacije.
    Meni je samo pitanje da li ce problem praviti na carini jer distributer nema nikakve veze sa Crnom Gorom.
    Ali u svakom slucaju hvala za javljanje

  4. #4
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preduzece koje ima sjediste u inostranstvu i nije registrovano u Crnoj Gori, moze vrsiti distibuciju proizvoda/robe crnogorskog preduzeca na medjunarodnom trzistu, a prava/obaveze/odnosi izmedju ta dva preduzeca bice regulisani na osnovu medjunarodnog prava, medjunarodnih sporazuma i zakona maticnih drzava.

    Kako i sam zakon propisuje, pruzanje usluga domaceg lica putem izvoza na ino trziste je slobodno, uz, naravno, postovanje domacih carinskih propisa. Ukratko, obezbijedis dozvolu za izvoz, odgovarajucu dokumentaciju i platis izvoznu tarifu za odgovarajucu robu.

    Zakon o spoljnoj trgovini RCG

    Carinski zakon RCG

    A ovdje imas odlican prirucnik za izvoznike.


    Preporucujem ti, prije svega, da se konsultujes s (odgovarajucom) advokatskom kancelarijom u Podgorici, i potrazis informacije u Upravi carina i Privrednoj komori.


    ____

  5. #5
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by umek View Post
    To je ipak malo drugacije.
    Meni je samo pitanje da li ce problem praviti na carini jer distributer nema nikakve veze sa Crnom Gorom.
    Ali u svakom slucaju hvala za javljanje
    Bavim se ovakvim stvarima svakodnevno . Reci mi tacan postupak izvoza kako je zamisljen pa cu ti reci tacno o procedurama da li to moze ili ne moze. U principu sve moze, svaki oblik, jer to propagira zakon o slobodnoj trgovini.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala puno Jal Cargo odlican odgovor na moje pitanje

  7. #7
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema na cemu, mada sam samo potvrdio ono sto ti je lunar vec objasnio.

    ______

  8. #8
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam jos tacan postupak, upravo na tome radimo, sto bi nam najvise odgovaralo da odradimo, ali po ovome sto ste vas dvoje gore naveli, mislim da ce nam dat izbor

    E ne znam da li je glupo pitanje, ali nemam bas iskustva sa ovim stvarima, a trebace mi, mislim da ste mi vec dali na njega odgovor, ali eto da ne bi napravio gresku, pa jos i ovo da preciziram. pitanje je: "Da li preduzece koje nije registrovano u Crnoj Gori moze da dobije carinsku deklaraciju?".

  9. #9
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by umek View Post
    Ne znam jos tacan postupak, upravo na tome radimo, sto bi nam najvise odgovaralo da odradimo, ali po ovome sto ste vas dvoje gore naveli, mislim da ce nam dat izbor

    E ne znam da li je glupo pitanje, ali nemam bas iskustva sa ovim stvarima, a trebace mi, mislim da ste mi vec dali na njega odgovor, ali eto da ne bi napravio gresku, pa jos i ovo da preciziram. pitanje je: "Da li preduzece koje nije registrovano u Crnoj Gori moze da dobije carinsku deklaraciju?".
    Ne može da glasi na njega, vec na izvoznika koji je registrovan.moze da glasi da robu saljes njemu , a krajnji korisnik da je neko treci ako tome trecemu ide direktno. To vec mozes i transportnim dokumentom da odrediš. Podji kod nekog špeditera direktno i popricaj o tim opcijama. On ti radi papire inace ,on ce ti sve objasniti.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok. E jos jedno pitanje i bataljujem, prastajte. posto bas sad vidim pises "vec na izvoznika koje je registrovan", da li moze neko da bude izvoznik a da nije registrovan u Crnoj Gori?

  11. #11
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne moze

  12. #12
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mora postojati odgovorno, fizicko ili pravno, lice koje je registrovano kao izvoznik u zemlji iz koje se obavlja ta djelatnost.

    ___________

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,461
    Thanks Thanks Given 
    1,919
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    1,783 Posts

    Default

    Je li to što izvoziš proizvedeno u CG?

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E sad vam svima hvala na objasnjenu, to me ustvari i zanimalo, nepravilno sam postavio prvo pitanje.

    @remark Jeste, proizvodi se u Crnoj Gori.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,461
    Thanks Thanks Given 
    1,919
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    1,783 Posts

    Default

    Onda je tvoje samo da napravis fakturu, angazujes speditera da odradi izvoz i mahnes sa kapije terminala prevozniku koji prevozi robu. E sad zavisno od vrste proizvoda i zemlje u koju se izvozi nastupaju "problemi" za uvoznika . Treba li atest ili neka dozvola ali to je sve ponavljam na uvozniku da završi u svojoj zemlji.

  16. #16
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    34
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije problem izvesti robu uz Cg nego uvesti u drugu zemlju. Cg ce samo da trazi od tebe papire osnovne i nece ni jednu robu da zaustavi ako nema debeo razlog. Dok ona zemlja koja prima ona vec ima pravo da kaze ovo moze ovo one da ima uslove, standarde koje roba mora da ispuni. Jel Cg je svakako u cilju sto veci izvoz dok zemlji koja uzvozi je cilj sto manji uvoz i sigurno nece da dozvoli svakom da uvozi sta hoce...Pogotovo Eu zemlje one su tu jako stroge...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Trziste nekretnina
    By elektrick in forum Ekonomija
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-09, 23:15
  2. Strano državljanstvo - potencijalna opasnost za Crnu Goru
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 103
    Last Post: 22-09-07, 23:13
  3. Izvoz znanja!!!!
    By MonterO in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 38
    Last Post: 29-10-06, 21:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •