Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 101

Thread: Kad biste birali drugu religiju od one kojoj pripadate, koja bi to bila, i zbog cega?

  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    niksic
    Posts
    236
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kad biste birali drugu religiju od one kojoj pripadate, koja bi to bila, i zbog cega?

    u demokratskom svijetu se potraga i promjena religioznog opredjeljenja najcesce smatraju privatnim izborom u koji se niko ne mijesa i ne komentarise. kod nas mislim da to ne bi bas glatko islo. ima primjera, ali su rijetki, a sredina ih najcesce osudjuje ili u najboljem slucaju ne razumije.

    postoji li uopste potreba za religioznom konverzijom? koji su razlozi za taj fenomen? kakvo je vase misljenje o tome? i kada biste mijenjali vjeru, u koju drugu biste najradije presli, i zbog cega bas u tu?

    ne znam da li je bio neki topic prije sa slicnom tematikom.

  2. #2
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Meni je najbliza budisticka ideologija, reinkranacija mi zvuci primamljivo
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  3. #3
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,292
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Egipatska mitologija. Interesantna religija. Ne bih nikad bio bas vjernik ali Egipatska mitologija je najinteresantnija. Svaki bog u Egipatskoj mitologiji ima svoju interesantnu pricu. A jos uz to su smatrali macke za svete zivotinje. Moj macak Charlie odobrava.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Egipatska mitologija. Interesantna religija. Ne bih nikad bio bas vjernik ali Egipatska mitologija je najinteresantnija. Svaki bog u Egipatskoj mitologiji ima svoju interesantnu pricu. A jos uz to su smatrali macke za svete zivotinje. Moj macak Charlie odobrava.
    Takodje. Samo Egipatska.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Opet bih izabrao Inter.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Egipatska mitologija. Interesantna religija. Ne bih nikad bio bas vjernik ali Egipatska mitologija je najinteresantnija. Svaki bog u Egipatskoj mitologiji ima svoju interesantnu pricu. A jos uz to su smatrali macke za svete zivotinje. Moj macak Charlie odobrava.
    Hinduizam
    jer moja krava Belka odobrava


    Budizam naravno

    prvo mi se sviđa njihova jednostavnost
    drugo potpuno su benigni
    treće mislim da su Budine izreke suština kvalitetnog života
    Zadnje i možda najvažnije NEMAJU PSIHOPATU TAMO GORE

    ima li kojeg budućeg Sajentologa ?
    http://gawker.com/5037013/the-histor...d-in-8-minutes
    Last edited by Rakun; 31-07-10 at 01:16.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #7
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bona Fide View Post
    postoji li uopste potreba za religioznom konverzijom? koji su razlozi za taj fenomen? kakvo je vase misljenje o tome? i kada biste mijenjali vjeru, u koju drugu biste najradije presli, i zbog cega bas u tu?
    Potreba postoji u zavisnosti od ličnosti do ličnosti, kao i potreba za religioznošću uopšte. Razloge za te 'moderne' konverzije ja vidim u antropocentričnom pogledu na svijet koji smo prihvatili u godinama renesanse - naime, bira se, uslovno rečeno, Bog ili vjera za koju pojedinac smatra da dublje odgovara njegovom selfu. Ukoliko primijeti neku određenu konkordantnost njegovih stavova sa nekom određenom religijom, privući će ga ta škola misli i prije ili kasnije željeće da postane dio te religiozne priče.

    Ne vjerujem da bih ikad promijenio religiozni stav, sem ako ne bih imao jakih razloga. Čitaj : Dokaza.
    Ako bi me neko prisilio da biram, to bi definitivno bio neki animizam. Najvjerovatnije vudu.
    Last edited by Čika Džo; 31-07-10 at 01:10.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  8. #8
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Egipatska mitologija. Interesantna religija. Ne bih nikad bio bas vjernik ali Egipatska mitologija je najinteresantnija. Svaki bog u Egipatskoj mitologiji ima svoju interesantnu pricu. A jos uz to su smatrali macke za svete zivotinje. Moj macak Charlie odobrava.
    Izgled svemira

    Egipćani su vjerovali da svemir čine bogovi koji su personifikacije elemenata prirode. Geb je Zemlja, on leži dolje( ovdje su htjeli da kažu da je zemlja dno, da ispod nema ništa) Jer je na zemlji Šu, zrak, koji razdvaja Geba od Nut, neba. Nutino tijelo je nebo, a njime se kreću Sunce, Mjesec i zvijezde. Ocean Nun je oko Geba te predstavlja sva mora, a nalazi se i na nebu pa je nebo plavo. HEHEHE. Većina drugih bogova živi na nebu, dok Oziris sa mrtvima živi u podzemlju - Duat. Rijeka Nil je sveta rijeka(KAO I MORAČA ŠTO JE), a njezin bog je Hapy, personifikacija vode i obilja. Set je vladar pustinja koje okružuju dolinu Nila. (A Boro je kralj brda koje nas okružuju... Uhh)...sve je ovo nauka dokazala...:bart:

    Zagrobni život

    Egipćani su vjerovali u život poslije smrti. A ti ne vjeruješ...... još jedna protivrječnost. To vjerovanje potječe iz sage o Izidi i Ozirisu. Oni su vladali Egiptom na početku.( vjerovatno velikog praska) Njihov brat Set bio je ljubomoran na njih, pa je skovao urotu. Postoje tri inače mita o tome kako se Set riješio Ozirisa - prvi kaže da se pretvorio u krokodila, drugi da se pretvorio u vodenkonja, a treći, Plutarhova verzija, kaže da je Oziris žrtva urote. Vjerovatno ga je Vanja urotio.... Set je ubio Ozirisa, i nastala je smrt. Anubis i Izida su ipak oživjeli Ozirisa,( popio je malo rakije i oživio) koji je postao vladar carstva mrtvih. Kad bi čovjek umro, njegova bi duša došla u podzemlje( jer bi je povukla sila teže) - Duat, gdje bi mu se sudilo. Duši bi postavili mnoga pitanja i naveli grijehe. Ali kako kad on u to ne vjeruje da će mu iko postavljati pitanja za grijehe? No idemo dalje...Anubis bi stajao kraj vage i motrio srce i pero koje simbolizira Ma'at, božicu pravde i istine.( neka vrsta žive istine ) Ako bi duša prošla, Thoth bi to zabilježio, a Horus bi dušu odveo Ozirisu, do kojeg su stajale Izida i Neftis. Pokojnik bi uživao u pogrebnom životu, a mogao se pridružiti posadi Ra, koji je svakog dana putovao nebom donoseći ljudima svjetlost i toplinu. Postojale su posebne Knjige mrtvih i čarolije koje su svećenici čitali pri izvođenju obreda. Pokojnika bi mumificirali i položili u grobnicu. ODLIČNA BAJKICA ZA ĐECU OD 2-3 GODINE...:bart::bart::bart:
    Last edited by Dawud; 31-07-10 at 10:50.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Potreba postoji u zavisnosti od ličnosti do ličnosti, kao i potreba za religioznošću uopšte. Razloge za te 'moderne' konverzije ja vidim u antropocentričnom pogledu na svijet koji smo prihvatili u godinama renesanse - naime, bira se, uslovno rečeno, Bog ili vjera za koju pojedinac smatra da dublje odgovara njegovom selfu. Ukoliko primijeti neku određenu konkordantnost njegovih stavova sa nekom određenom religijom, privući će ga ta škola misli i prije ili kasnije željeće da postane dio te religiozne priče.

    Ne vjerujem da bih ikad promijenio religiozni stav, sem ako ne bih imao jakih razloga. Čitaj : Dokaza.
    Ako bi me neko prisilio da biram, to bi definitivno bio neki animizam. Najvjerovatnije vudu.
    Animizam je verovanje da i nežive stvari poseduju mentalne procese slične onima koji se odigravaju u ljudskom biću. Psihoanalitičari smatraju da se ovaj način mišljenja javlja kod djeteta koje ne razlikuje subjektivno od objektivnog. To je sklonost djece da neživim stvarima i objektivnim pojavama pridaju osobine živih stvorova i subjektivne doživljaje. Takođe, animizam je verovanje u postojanje duhova koji su odvojivi od tijela. Tradicionalno se pripisuje malim, primitivnim društvima, iako su prisutni i u glavnim svjetskim religijama. Prema Tejloru, klasičan animizam se sastoji od pripisivanja svjesnog života prirodnim predmetima ili pojavama. Sunce i mjesec su, kao drugi sasvim fizički predmeti, shvaćani animistički i kao svjesna bića ili osobe. UHH OPET TA NAUKA... Stari narodi osjećaju ličnu povezanost s tim nebeskim tijelima, poštuju ih kao bogove i prinose im žrtve da bi ih nahranili. Sunčani kultovi Asteka i starih Egipćana, izabrani kao tipični primjeri tih poimanja, mogu se protumačiti samo u kontekstu animističkih, magijskih i artificijelnih sastava vjerovanja. Razvojna psihologija saznajnih struktura objašnjava prevladavanje tih sastava vjerovanja kao dijelove spoznajnog razvoja čovječanstva. To znači Čiko, davno prevaziđenih vjerovanja...Pravi izraz za ovu vrstu vjerovanja je praznovjerje subjektivno vjerovanje i nalazi se u suprotnosti sa znanjem svog vremena, kao i s vjerovanjem koje zastupa većina, a počeci su mu pretežno u ostacima ranijih pravila vjerovanja i ponašanja. S druge strane, Max Weber, jedan od utemeljitelja sociologije, uspoređuje magijsko vjerovanje u duhove i religiju animizma kao veoma dva slična oblika praznovjerja.
    Last edited by Dawud; 31-07-10 at 17:38.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka mješavina tipa Šinto-Zen Budizam-Taoizam-Hrišćanstvo

  11. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,292
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Izgled svemira

    Egipćani su vjerovali da svemir čine bogovi koji su personifikacije elemenata prirode. Geb je Zemlja, on leži dolje( ovdje su htjeli da kažu da je zemlja dno, da ispod nema ništa) Jer je na zemlji Šu, zrak, koji razdvaja Geba od Nut, neba. Nutino tijelo je nebo, a njime se kreću Sunce, Mjesec i zvijezde. Ocean Nun je oko Geba te predstavlja sva mora, a nalazi se i na nebu pa je nebo plavo. HEHEHE. Većina drugih bogova živi na nebu, dok Oziris sa mrtvima živi u podzemlju - Duat. Rijeka Nil je sveta rijeka(KAO I MORAČA ŠTO JE), a njezin bog je Hapy, personifikacija vode i obilja. Set je vladar pustinja koje okružuju dolinu Nila. (A Boro je kralj brda koje nas okružuju... Uhh)...sve je ovo nauka dokazala...:bart:

    Zagrobni život

    Egipćani su vjerovali u život poslije smrti. A ti ne vjeruješ...... još jedna protivrječnost. To vjerovanje potječe iz sage o Izidi i Ozirisu. Oni su vladali Egiptom na početku.( vjerovatno velikog praska) Njihov brat Set bio je ljubomoran na njih, pa je skovao urotu. Postoje tri inače mita o tome kako se Set riješio Ozirisa - prvi kaže da se pretvorio u krokodila, drugi da se pretvorio u vodenkonja, a treći, Plutarhova verzija, kaže da je Oziris žrtva urote. Vjerovatno ga je Vanja urotio.... Set je ubio Ozirisa, i nastala je smrt. Anubis i Izida su ipak oživjeli Ozirisa,( popio je malo rakije i oživio) koji je postao vladar carstva mrtvih. Kad bi čovjek umro, njegova bi duša došla u podzemlje( jer bi je povukla sila teže) - Duat, gdje bi mu se sudilo. Duši bi postavili mnoga pitanja i naveli grijehe. Ali kako kad on u to ne vjeruje da će mu iko postavljati pitanja za grijehe? No idemo dalje...Anubis bi stajao kraj vage i motrio srce i pero koje simbolizira Ma'at, božicu pravde i istine.( neka vrsta žive istine ) Ako bi duša prošla, Thoth bi to zabilježio, a Horus bi dušu odveo Ozirisu, do kojeg su stajale Izida i Neftis. Pokojnik bi uživao u pogrebnom životu, a mogao se pridružiti posadi Ra, koji je svakog dana putovao nebom donoseći ljudima svjetlost i toplinu. Postojale su posebne Knjige mrtvih i čarolije koje su svećenici čitali pri izvođenju obreda. Pokojnika bi mumificirali i položili u grobnicu. ODLIČNA BAJKICA ZA ĐECU OD 2-3 GODINE...:bart::bart::bart:
    Uopste nije bilo potrebe da se mucis oko ovoga jer znam sve o Egipatskoj mitologiji. A to sto vjeruju u zagrobni zivot je sasvim normalno jer je osnova svih religija vjerovanje u neki vid zivota posle smrti. A da li je za djecu od 2-3 ili vise godina nije bitno jer su za mene takve sve religije. I Islam i Hriscanstvo i Judeizam itd. To su sve bajke za djecu. Meni se od tih bajki najvise svidja Egipatska.

    A zaboravio si da pomenes da su se bozanstva mijenjala vremenom kod Egipcana. Mislim na jedinstvo Amon Ra.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  12. #12
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Anubis i Izida su ipak oživjeli Ozirisa,( popio je malo rakije i oživio) koji je postao vladar carstva mrtvih. Kad bi čovjek umro, njegova bi duša došla u podzemlje( jer bi je povukla sila teže) - Duat, gdje bi mu se sudilo. Duši bi postavili mnoga pitanja i naveli grijehe. Ali kako kad on u to ne vjeruje da će mu iko postavljati pitanja za grijehe? No idemo dalje...Anubis bi stajao kraj vage i motrio srce i pero koje simbolizira Ma'at, božicu pravde i istine.( neka vrsta žive istine ) Ako bi duša prošla, Thoth bi to zabilježio, a Horus bi dušu odveo Ozirisu, do kojeg su stajale Izida i Neftis. Pokojnik bi uživao u pogrebnom životu, a mogao se pridružiti posadi Ra, koji je svakog dana putovao nebom donoseći ljudima svjetlost i toplinu. Postojale su posebne Knjige mrtvih i čarolije koje su svećenici čitali pri izvođenju obreda. Pokojnika bi mumificirali i položili u grobnicu. ODLIČNA BAJKICA ZA ĐECU OD 2-3 GODINE...:bart::bart::bart:
    da vidimo:
    Bog je jedan stvorio je sve što postoji za 6 dana napravio je čovjeka po svom liku znači bog liči na Džordža Buša
    napravio mu je jednu ženu ZNAČI NIJE MUSLIMAN
    njih dvoje su napravili 2 sina od kojih je jedan ubio drugog pa ga je bog protjerao.
    Izgleda da se sin ubica ušunjao nazad i opštio sa svojom majkom PIIIIIII BOLEŠTINE
    i tako nekoliko milijardi ljudi nastadoše od jednog para što od prilike znači da su svi ljudi na planeti zemlji rođeni Hendikepirani
    neško kasnije su ljudi postali pogani pa je bog odlučio da napravi potop i očisti zemlju od ovakvih kao što sam ja
    I TAKO BOG UKRCA SVE ŽIVOTINJE NA PLANETI ZEMLJI U JEDAN BROD ZAJEDNO SA JEDNOM PORODICOM I TAKO OPET DANAS IMAMO NEKOLIKO MILIJARDI LJUDI DUPLO HENDIKEPIRANIH
    kasnije taj bog napravio sina kojeg je rodila djevica
    dok se taj sin rađao uzviknuo je
    SIVE LUBANJE SILOOO, JA IMAM MOOOĆ DA POKIDAM OVAJ HIMEN SA MENE


    ovu bajku ne bih pričao djeci od 2-3 godine jer bi izluđela

    nastavak u sljedećem broju.
    Last edited by Rakun; 31-07-10 at 12:20.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #13
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ozirisa je oživio Horus
    Oziris = Lazarus na Hebrejskom

    znači Horus je oživio Lazara

    Liči na još jednu bajku za djecu od 2-3 godine

    HA
    Horus i egipatsko vjerovanje nema mnogo sa hrišćanstvom. A da ispitamo šta je tebe najbliže i u šta ti vjeruješ mrčio se...Buda i Isus su čak imali istu sudbinu nakon smrti u tome što su obojica vremenom bili pretvoreni u božanstva. Kad je otkrio da je izvesni monah bio opčinjen njegovim fizičkim izgledom, Buda ga je prekorio: „Zašto želiš da gledaš ovo moje gnusno tijelo? Gledaj Dhammu i videćeš mene“ (SN III,120). Pa ipak, tokom trećeg sabora, neki učesnici su tvrdili da je Buda bio toliko savršen da je čak i njegov izmet bio mirisan. Bljaaaak... Saddharmapundrika sutra, koja potiče iz I veka, tvrdi da je Buda postojao od početka vremena! To ,znači prije svih stvari...Kada se neko obratio Isusu kao „blagom učitelju“, ovaj ga je smjesta ispravio: „Zašto me nazivaš blagim? Niko nije blag osim jednoga Boga.“ (Luka 18,19). Ne obazirući se na ovakve dokaze, 20 godina posle Isusove smrti sveti Pavle je već tvrdio da je on inkarnirani Bog.
    Ipak, uprkos ovim i drugim sličnostima, životi i naročito učenja Bude i Isusa su se takođe razlikovali u mnogim stvarima. Buda je poticao iz vladarske porodice, dok je Isus rođen u vrlo skromnom okruženju. Isus nikada nije bio ženjen; Buda je bio i muž i otac. Iako je Buda podučavao svakoga, njegova poruka nailazila je najviše na odjek među polupismenim bogatašima. Isus je svoju poruku usmerio uglavnom prema prostom narodu. Buda je živeo u vremenu relativnog mira i držao se podalje od politike, Jer bi ga DPS lišio misionarstva... dok je Isusova misija bila neraskidivo povezana sa promenljivom politikom njegovog doba, trebalo je imati petlju suprostaviti se rimskoj religiji i DPS-u toga doba. Buda je podučavao 45 godina, Isus tek dvije ili možda tri. Razumijvanje šire stvarnosti koje su ova dva čoveka imala skoro da nema ničeg zajedničkog. Buda nije verovao u Boga tvroca, dok Isus jeste. Za Budu je Apsolut bilo ne-antropomorfno „Nerođeno, Nenastalo, Nestvoreno, Nesačinjeno“ (Ud. 80) I ON NIJE ZNAO ŠTA... Isus je učio o Bogu kao izrazito ličnosnom ; ponekad mu se čak i obraća sa „Abba“, rečju koja označava bliskost, ekvivalentnu današnjoj „Oče“. Buda je svoju Dhammu video kao oslobađanje iz samsare; Isus je video svoje Jevanđelje kao spas od pakla. Sledstveno ovome, Buda je meditirao, usmeravao svoju pažnju ka unutra, ka svom umu, dok se Isus molio u unutrašnjosti srca, usmeravajući svoje zahtjeve ka spolja, ka Bogu. Za Isusa, čovekov krajnji cilj bio je da se ponovo rodi u prisustvu toga Boga, dok su za Budu nebesa bila odredište potpuno inferiorno u odnosu na nirvanu, život je patnja, i najbolji stupanj u napredovanju je da duša se više nikad ne rodi. Znači vjerovao je u pakao na zemlji i oslobođenje od njega. Buda nije posebnu pažnju posvećivao sopstvenom plemenu i podučavao je sve klanove, kaste i klase. Isus je verovao da je on „poslat samo radi izgubljenih ovaca doma Izrailjeva“. (Matej 10,5-6; 15,24), Dok je Muhamed a.s govorio da je poslat čitavom svijetu. Isus je vjerovao da će Bog u budućnosti uništiti ovaj svet kroz apokalipsu sumpora i vatre (Matej 10,23; 16,20), Budu nije mnogo zanimalo predskazivanje budućnosti i Isusova sumorna predviđanja bi mu se učinila prilično zbunjujućim, jer nije imao nikakvu objavu, nego je palamudio razumom. Isus je smatrao opravdanim da ponekad padne u jarost, naročito prema onima koji dovode u sumnju ili se rugaju njegovoj poruci (Matej 23,33-35; Jovan 2,15). Ovakav „gnev pravednika“ bi izazvao dozu čuđenja među onima koji su poznavali Budu, on je bio totalni mlakonja, najviše je volio da se odriče svega i planduje kao ovca ispod drveta. Tako cjelokupni pogled na ova dva učitelja otkriva intrigantne sličnosti, ali i upadljive razlike, zajedničke crte i suprotnosti, a i jedno i drugo učenje kasnije predstavlja odstupanje od istorijskih učenja i ličnosti njihovih autora.
    Last edited by Dawud; 31-07-10 at 19:38.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Uopste nije bilo potrebe da se mucis oko ovoga jer znam sve o Egipatskoj mitologiji. A to sto vjeruju u zagrobni zivot je sasvim normalno jer je osnova svih religija vjerovanje u neki vid zivota posle smrti. A da li je za djecu od 2-3 ili vise godina nije bitno jer su za mene takve sve religije. I Islam i Hriscanstvo i Judeizam itd. To su sve bajke za djecu. Meni se od tih bajki najvise svidja Egipatska.

    A zaboravio si da pomenes da su se bozanstva mijenjala vremenom kod Egipcana. Mislim na jedinstvo Amon Ra.

    Blago tebi, to ne znaju ni egiptolozi.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Horus i egipatsko vjerovanje nema mnogo sa hrišćanstvom. A da ispitamo šta je tebe najbliže i u šta ti vjeruješ mrčio se...Buda i Isus su čak imali istu sudbinu nakon smrti u tome što su obojica vremenom bili pretvoreni u božanstva.
    BUDA nije proglašen za BOŽANSTVO

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Pa ipak, tokom trećeg sabora, neki učesnici su tvrdili da je Buda bio toliko savršen da je čak i njegov izmet bio mirisan. Bljaaaak... Saddharmapundrika sutra, koja potiče iz I veka, tvrdi da je Buda postojao od početka vremena! To ,znači prije svih stvari...Kada se neko obratio Isusu kao „blagom učitelju“, ovaj ga je smesta ispravio: „Zašto me nazivaš blagim? Niko nije blag osim jednoga Boga.“ (Luka 18,19).
    Znači Buda je rekao nešto Isusu
    VANJA ODMAH DA SI ZAMJENIO SIGNATURE!!!!
    OVAJ JE BOLJI
    Buda i Isus savremenici !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Buda je poticao iz vladarske porodice, dok je Isus rođen u vrlo skromnom okruženju. Isus nikada nije bio ženjen; Buda je bio i muž i otac. Iako je Buda podučavao svakoga, njegova poruka nailazila je najviše na odjek među obrazovanima i intelektualcima.Isus je svoju poruku usmerio uglavnom prema prostom narodu.
    UPRAVO
    Sidarta je bio PRINC kome ni ptičijeg mlijeka nije falilo I SVEGA SE ODREKAO
    Isus je bio ubogi STOLAR kome je i hljeba falilo I SVEGA SE ODREKAO:bart:


    Buda je normalno bio sa ženama i bio čovjek sa porocima dok nije spoznao potpuni mir sa samim sobom, a čovjek se lakše poistovjećuje sa nekim ko mu je bio sličan.

    Isus nije bio sa ženom (ljudi malo polude u tom slučaju) i uzrečica mu je bila ahMEN

    Budine poruke su najviše nalazile odjek među intelektualcima i obrazovanima (ATEISTIMA)
    Isusove poruke su najviše stizale do neobrazovanih (VJERNICIMA)



    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Isus je video Boga kao izrazito ličnog i nalik čoveku; ponekad mu se čak i obraća sa „Abba“, rečju koja označava bliskost, ekvivalentnu današnjoj „tata“.
    Po vama mu je bog i bio ćaća
    mada gledajući na vaš princip SVETO TROJSTVO (otac, sin, sveti duh u jednom)
    djeluje mi kao da se lično bog uvukao Djevici Mariji da bi se nakon 9 mjeseci pobjedonosno teleportovao iz Marijinog stomaka (pošto je bila djevica imala je HIMEN pa je morala ili povratiti dijete ili ga posr..i ili teleportovati iz stomaka)
    Last edited by Rakun; 31-07-10 at 12:58.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #16
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    niksic
    Posts
    236
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Potreba postoji u zavisnosti od ličnosti do ličnosti, kao i potreba za religioznošću uopšte. Razloge za te 'moderne' konverzije ja vidim u antropocentričnom pogledu na svijet koji smo prihvatili u godinama renesanse - naime, bira se, uza koju pojedinaslovno rečeno, Bog ili vjera c smatra da dublje odgovara njegovom selfu. Ukoliko primijeti neku određenu konkordantnost njegovih stavova sa nekom određenom religijom, privući će ga ta škola misli i prije ili kasnije željeće da postane dio te religiozne priče.
    nisam uspio da uhvatim ton tvog posta - da li mislis da je prilazenje drugim religijama zbog bolje kompatibilnosti sa selfom dobra, pomodna, ili pak neutralna stvar? ja mislim da je dobra (sto ne iskljucuje veoma prisutan fenomen pomodarstva).

    kao bica smo psiholoski heterogeni i svijet posmatramo iz licnih uglova. ukoliko jedna religiozna tradicija u sustini zanemaruje te psiholoske razlicitosti, onda mi je sasvim autentican cin okrenuti se nekoj drugoj u kojoj za sebe pronalazimo bolji okvir. naravno, podrazumijevam da su sve religije okviri podjednake duhovne snage i autoriteta, jer im je cilj zajednicki (barem u onom primordijalnom smislu koji je svaka vjerska tradicija poprilicno izgubila), pa je dobro prikloniti se onom putu na kom uspjesnije putujemo. medjutim, odlicna je stvar kada su ljudi zadovoljni religijom koju su naslijedili.

    aldous huxley je naglasavao kako hinduizam, koji je u stvari labav skup veoma razlicitih vjerovanja, upravo dozvoljava individualizaciju - karma yoga je za misicavce, koji vole kroz rad i fizicku aktivnost da njeguju svoju duhovnost, bhakti yoga je za devocioniste, koji kroz emocije najbolje komuniciraju sa metafizickim entitetima, jnana yoga je za one sa snaznim intelektom koji putem saznavanja prosiruju i svoju duhovnu svjesnost, itd. naravno, te podjele (kao ni u bilo kom humanistickom domenu) nisu krute, vec se preplicu, ali ipak pruzaju sirinu i nude vise prostora za ljudske razlicitosti od nekih drugih svjetskih religija, u kojima je nacin razvijanja duhovnosti mnogo uniformniji.


    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Ne vjerujem da bih ikad promijenio religiozni stav, sem ako ne bih imao jakih razloga. Čitaj : Dokaza.
    Ako bi me neko prisilio da biram, to bi definitivno bio neki animizam. Najvjerovatnije vudu.
    iz nekog razloga jos imam otpor prema pristupanju bilo kojoj vjerskoj instituciji (slobodno pripisi to mojoj nezrelosti), ali da sam prisiljen da biram, bio bi to neki ogranak hinduizma, koji odgovara mojoj licnosti mozda zbog dva aspekta koji u drugim religijama nisu naglaseni - a to je a-himsa ili nenasilje (sto ukljucuje vegetarijanstvo), a drugi je vjerovanje u duhovnu evoluciju, odnosno prociscenje kroz nizove fizickih zivota (tijela) koje nam odredjuju karmicki principi - gdje je akcenat na licnoj odgovornosti za sopstvenu sudbinu.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    napravio mu je jednu ženu ZNAČI NIJE MUSLIMAN
    njih dvoje su napravili 2 sina od kojih je jedan ubio drugog pa ga je bog protjerao.
    Izgleda da se sin ubica ušunjao nazad i opštio sa svojom majkom PIIIIIII BOLEŠTINE
    i tako nekoliko milijardi ljudi nastadoše od jednog para što od prilike znači da su svi ljudi na planeti zemlji rođeni Hendikepirani
    neško kasnije su ljudi postali pogani pa je bog odlučio da napravi potop i očisti zemlju od ovakvih kao što sam ja
    I TAKO BOG UKRCA SVE ŽIVOTINJE NA PLANETI ZEMLJI U JEDAN BROD ZAJEDNO SA JEDNOM PORODICOM I TAKO OPET DANAS IMAMO NEKOLIKO MILIJARDI LJUDI DUPLO HENDIKEPIRANIH
    kasnije taj bog napravio sina kojeg je rodila djevica
    dok se taj sin rađao uzviknuo je
    SIVE LUBANJE SILOOO, JA IMAM MOOOĆ DA POKIDAM OVAJ HIMEN SA MENE


    ovu bajku ne bih pričao djeci od 2-3 godine jer bi izluđela

    nastavak u sljedećem broju.
    Sve same laži i izmišljotine. Pa ti čovječe pojma nemaš o ovim religijama.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,432
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Da vjerujem bio bih pagan.
    Nekad htjedoh judaizam ali prodjose ti dani.
    Paganstvo slovensko.
    Da vjerujem, jos jedanput da kazem.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  19. #19
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Emirate of Granada
    Posts
    421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Posto je albancima prava vjera kako oni kazu Shqiptar, vjerujem da bi mi to bila prva opcija

  20. #20
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Uopste nije bilo potrebe da se mucis oko ovoga jer znam sve o Egipatskoj mitologiji.
    Pa kada znaš, kako je moguće da bi prije vjerovao u 50 bogova nego u jednog? Đe ti je tu logika? Ovaj jedan te izjede od muke. Objasni mi sad kako je to logičnije vjerovati u 50 bogova nego u jednog? Jesi li čuo za boga sexa, droge i ćevapa? :lolblue:
    Pazi ga, ne mogu da vjerujem...
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,432
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Kad se smijes nekom da vjeruje u vise bogova smijes se i svojim precima.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  22. #22
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,292
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Pa kada znaš, kako je moguće da bi prije vjerovao u 50 bogova nego u jednog? Đe ti je tu logika? Ovaj jedan te izjede od muke. Objasni mi sad kako je to logičnije vjerovati u 50 bogova nego u jednog? Jesi li čuo za boga sexa, droge i ćevapa? :lolblue:
    Pazi ga, ne mogu da vjerujem...
    Nisam rekao da bih vjerovao ali bih prihvatio ovakvu religiju kao zvanicnu. Egipatska religija ima stila. A sto se tice broja bogova svejedno mi je. Posto ne vjerujem ni u jednog nije mi stalo je li jedan ili 100.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  23. #23
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    da vidimo:
    Bog je jedan stvorio je sve što postoji za 6 dana napravio je čovjeka po svom liku
    Izvini, u Kur'anu se kaže u 6 vremenskih perioda, a što je interesantnije ima taj citat i u Bibliji. Mi ne znamo koliko su dugački ti vremenski periodi. Kada se kaže po svom liku, to tamo u Bibliji piše, u Kur'anu toga nema.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    napravio mu je jednu ženu ZNAČI NIJE MUSLIMAN
    Normalno da mu je napravio jednu ženu, čak je i nauka dokazala na osnovu DNK da sva stvorenja vode porijeklo od jedne žene.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    njih dvoje su napravili 2 sina od kojih je jedan ubio drugog pa ga je bog protjerao.
    Koga je Bog protjerao i odakle, ako možeš biti konkretniji, pošto vidim da ti je teologija jača strana?

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Izgleda da se sin ubica ušunjao nazad i opštio sa svojom majkom PIIIIIII BOLEŠTINE
    Izvini, o kojoj religiji pričaš? Očigledno da si pobrkao lončiće.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    i tako nekoliko milijardi ljudi nastadoše od jednog para što od prilike znači da su svi ljudi na planeti zemlji rođeni Hendikepirani
    neško kasnije su ljudi postali pogani pa je bog odlučio da napravi potop i očisti zemlju od ovakvih kao što sam ja
    Zašto bi ljudi morali bili hendikepirani, ako su stvoreni od jednog para? Nešto ti se žestoko zbrkalo u glavu, vjerovatno zbog ogromnog broja priliva informacija.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    I TAKO BOG UKRCA SVE ŽIVOTINJE NA PLANETI ZEMLJI U JEDAN BROD ZAJEDNO SA JEDNOM PORODICOM I TAKO OPET DANAS IMAMO NEKOLIKO MILIJARDI LJUDI DUPLO HENDIKEPIRANIH
    Nuh a.s. je brod gradio na brdu. Kada nastupe poplave životinje to predosjete i bježe na što visočija mjesta. Uključi tu još Božije nadahnuće i eto životinja u brod.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    ovu bajku ne bih pričao djeci od 2-3 godine jer bi izluđela

    nastavak u sljedećem broju.
    Nema to veze sa bajkom, čuda su se nekada dešavala. Sam ti i tvoj organizam su veće čudo od ovih koje si naveo, to ću ti i veoma lako dokazati.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Ja ni ovu kojoj pripadam ne koristim.. shto ce mi druga?
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  25. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Animizam je verovanje da i nežive stvari poseduju mentalne procese slične onima koji se odigravaju u ljudskom biću...
    Poenta?
    Nisam rekao da vjerujem u animizam, niti da ne znam što je animizam.
    Rekao sam da bih ga odabrao kad bi me neko prisilio da biram. Ukoliko bih protiv svoje volje bio u situaciji da moram da biram - odabrao bih vudu.
    Upravo zbog njegove primalne prirode, koncepta transa i animističkog pogleda na svijet. I asketizam u vuduu mi je privlačan.
    Pusti ti članke sa foruma čiji su autori 'psihoanalitičari' i uzmi malo Junga u ruke, da bismo mogli da komuniciramo na smislen način.
    Ljubi ga majka.
    Quote Originally Posted by Bona Fide View Post
    nisam uspio da uhvatim ton tvog posta - da li mislis da je prilazenje drugim religijama zbog bolje kompatibilnosti sa selfom dobra, pomodna, ili pak neutralna stvar? ja mislim da je dobra (sto ne iskljucuje veoma prisutan fenomen pomodarstva).
    Ne mislim ni da je dobra ni loša. Samo sam opisao pojavu.
    Quote Originally Posted by Bona Fide View Post
    aldous huxley je naglasavao kako hinduizam, koji je u stvari labav skup veoma razlicitih vjerovanja, upravo dozvoljava individualizaciju - karma yoga je za misicavce, koji vole kroz rad i fizicku aktivnost da njeguju svoju duhovnost, bhakti yoga je za devocioniste, koji kroz emocije najbolje komuniciraju sa metafizickim entitetima, jnana yoga je za one sa snaznim intelektom koji putem saznavanja prosiruju i svoju duhovnu svjesnost, itd. naravno, te podjele (kao ni u bilo kom humanistickom domenu) nisu krute, vec se preplicu, ali ipak pruzaju sirinu i nude vise prostora za ljudske razlicitosti od nekih drugih svjetskih religija, u kojima je nacin razvijanja duhovnosti mnogo uniformniji.
    Individiualizovanje religioznog iskustva je dobro, međutim ni Haksli sa tom podjelom nije pokrio sve varijetete ličnih pogleda na religioznost.
    Ovo me umnogome podsjeća na Hipokratovu tipologiju ličnosti (ona 4 čuvena tipa) - koja je odavno odbačena iz razloga koje sam naveo u gornjoj rečenici.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 19
    Last Post: 19-08-10, 08:41
  2. I: Radnja koja je nekad bila u Nikic centru
    By CaseLogic in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-10, 00:00
  3. Postoji li separatizam ili je to samo jos jedan proces, zbog cega?
    By zdraljevovatz in forum Politika generalno
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-09, 14:03
  4. Replies: 50
    Last Post: 16-03-07, 12:40
  5. zbog cega kod nas.....
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 27
    Last Post: 10-02-06, 18:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •