Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 85

Thread: misao o Bogu?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default misao o Bogu?

    Odavno sam pozelio postaviti slican topik ali s obzirom da ovaj forum i nije promjetno i posjeceno mjesto kao ostali forumi pretpostavljam da nece biti puno diskutanata?..

    Dakle, jasno je da opredjeljenja drugih ljudi treba da se postuju jer je to svakako individualni izbor, medjutim, primijetio sam kod ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti jednu anomaliju koja me svakako asocira na jedan ne bas jasno definisan i izgradjen stav koji imaju o svom ateizmu? Jer nekako mi se cini nerazuman svak onaj koji sebe unaprijed osudi da bude ateista a da pri tom nije okusio ni Boga niti u sebe unio rijeci Biblije. Sto zelim reci? Koliko je vas koji se deklarisete kao ateisti, da ste procitali Bibliju, da ste zeljeli spoznati Boga i da ste nakon spoznaja odlucili ipak ostati van onoga sto je Bog?
    Zasto kao racionalna bica a obicno tvrdokorni ateisti drze do svoje inteligencije i obrazovanosti i do nauke, ne zele dublje uci u spoznaju Boga nego ga unaprijed osude jednim potezom misli? I koji su razlozi vama koji ste citali Bibliju i koji ste razmisljali o Bogu, da su vas naveli da ipak odbacite Boga?


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Re: misao o Bogu?

    Quote Originally Posted by phenomenon
    medjutim, primijetio sam kod ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti jednu anomaliju koja me svakako asocira na jedan ne bas jasno definisan i izgradjen stav koji imaju o svom ateizmu? Jer nekako mi se cini nerazuman svak onaj koji sebe unaprijed osudi da bude ateista a da pri tom nije okusio ni Boga niti u sebe unio rijeci Biblije.
    Neko moze shvatiti i kao anomaliju to sto ti sve vezujes za Bibliju. Postoji malo vise religija i malo vise knjiga, a ko zna sta bi to znacilo "okusiti Boga". ????
    Nije religija i vjerovanje u bozanske sile samo jedna knjiga pa se ona zvala i Biblija, Kuran....... to je samo jako plitka interpretacija i svodjenje vjerskih knjiga na knjige tipa instrukcija za kucne aparate.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Re: misao o Bogu?

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Quote Originally Posted by phenomenon
    medjutim, primijetio sam kod ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti jednu anomaliju koja me svakako asocira na jedan ne bas jasno definisan i izgradjen stav koji imaju o svom ateizmu? Jer nekako mi se cini nerazuman svak onaj koji sebe unaprijed osudi da bude ateista a da pri tom nije okusio ni Boga niti u sebe unio rijeci Biblije.
    Neko moze shvatiti i kao anomaliju to sto ti sve vezujes za Bibliju. Postoji malo vise religija i malo vise knjiga, a ko zna sta bi to znacilo "okusiti Boga". ????
    Nije religija i vjerovanje u bozanske sile samo jedna knjiga pa se ona zvala i Biblija, Kuran....... to je samo jako plitka interpretacija i svodjenje vjerskih knjiga na knjige tipa instrukcija za kucne aparate.
    Hari,
    Neko moze shvatiti tebe da trazish trn, u svakom oku (bez u svom). Sve te malo visde knjige i malo vise religije imaju veliku slicnost sa Biblijom ili se nadovezuju sa njome (osim naravno satanisticke i mnogobozacke). Bibliju kao "zvanican" dokument od boga dozivljava 90 % vjernika u svijetu, ili oko 80% cijeloga svijeta. Bibliju respektuju i Budizam i Hinduizam. A druga po velicini religija, Islam se direktno oslanja se na bibliske dokumente.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Jer nekako mi se cini nerazuman svak onaj koji sebe unaprijed osudi da bude ateista a da pri tom nije okusio ni Boga niti u sebe unio rijeci Biblije.
    Vrlo je tesko, o Ateizmu govoriti sa stanovnistva Vjernika. Da bi neko prihvatio nesto, moraju mu se podudarati stavovi. Ti stavovi nemoraju direktno biti vezani sa stavovima Boga, vec sa prihvatanjem stanovistva "ne vidim, nepostoji".Koji posebno neki naucnici propagiraju (pa citavo skolstvo je bilo okrenuto tom stanovistvu u komunizmu). Vjera je nesto sto su neki zvali "Bolescu", neupodobljenom - laznom nicim neporktijepljenom. S druge strane za neke Vjera je nesto cudnovato sto se samo moze nazvati Dar. Nesto sto pomaze covjeku da prebrodi probleme. Dar koji mu daje da vidi ono sto ce biti.
    Ateizam za mene prestavlja jednu praznu metalnu plocu. Jedan prostor u kome nista nije bitno. U cemu nista nema vise od onoga cime je ogranicen, sadasnjoscu.
    Ateizam je cesto (ako ne u 100% slucajeva) usko vezan za Materijalizam.

    Kao stav Ateizam je vrlo jasan. BOG NE POSTOJI.
    cini mi se da tu nema nista nejasno i nesigurno.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ego, pomenuo sam i druge knjige i druge religije da se ne pomisli da "trazim trn" samo u hriscanskoj Bozjoj knjizi. Ne dijelim religije ni na vise ni manje i jedino sto sam htio reci da se ona ne svodi samo na svete knjige. Vjerovali su i nasi preci i malo se bolje pridrzavali vjere i Biblije iako su bili nepismeni i nikad Bibliju nijesu procitali.
    Religija jeste ili nije u covjeku i ne mora biti vezana strogo za to da li je neko procitao ili nije svetu knjigu.
    To sto kazes Vrlo je tesko, o Ateizmu govoriti sa stanovnistva Vjernika. je apsolutno tacno i i jedni i drugi ce naci za svakog krunski dokaz da je samo njihova ispravna. Osim uzajamne tolerancije rasprava se vjerovatno nece nikad zavrsiti i nikad niko nikog nece ubijediti.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je poenta price u ovom:

    Koliko deklarisanih ateista je prije nego sto su se deklarisali kao takvi pokusalo pronaci sebe u bilo kojoj od religija, koliko se njih zapitalo postoji li bilo kakvo bozansko bice ili visa sila i koliko je njih pokusalo procitati bilo koji religijski spis. I mozda o tome koji ru razlozi za proglasavanja sebe ateistom, stvar mode, tradicije ili neceg treceg?
    Together we can defeat capitalism ...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    Mislim da je poenta price u ovom:

    Koliko deklarisanih ateista je prije nego sto su se deklarisali kao takvi pokusalo pronaci sebe u bilo kojoj od religija, koliko se njih zapitalo postoji li bilo kakvo bozansko bice ili visa sila i koliko je njih pokusalo procitati bilo koji religijski spis. I mozda o tome koji ru razlozi za proglasavanja sebe ateistom, stvar mode, tradicije ili neceg treceg?
    che, proslo je ko zna koliko a da nismo sjeli i popili pivo... hvala ti sto si nacrtao moje prosto pitanje umjesto mene, !brat.... a kasnije cu odgovoriti...

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedina religija koja ima Hrista jeste hriscanska…. jer je Hrist za vjernike spasitelj a za vas koji ne vjerujete istorijska licnost koja je postojala(da ipak ne pomrete a da niste znali da je postojao)…..

    Skrenuli ste sa teme i pitanja…Ego and his own, mislio sam da ces ti ukapirati moje pitanje… Ti kazes Ego da je tesko govoriti o ateizmu sa stanovista vjernika a ja cu reci da je moj stav o ateizmu i hriscanstvu potpun i izgradjen jer sam spoznao i Boga, spoznao i filozofe nasuprot stavovima mnogih ateista koji izgradjuju svoje stavove o Bogu a da pri tome nisu spoznali Boga niti su citali Bibliju i takav stav njihov nije ni stav niti racionalna odluka o neprihvatanju vec nepromisljen i neizgradjen i nepotpun sud o necemu…..moderatorka heri je mislim namjerno skrenuo sa teme i onda se latio svojih destruktivnih sposobnosti da brise sve sto mu se ne dopada ali ima i tome kraj….

    Dakle, ocekujem da ce se naci oni koji nece “dubokom” interpretacijom krenuti herijevim stopama i jos jednom hvala dragom mi Chegevari na nesebicnoj pomoci i sto je pomogao da neki dobiju uputstvo za valjano misaono slaganje onoga sto citaju s desna na lijevo….

    pjafko dingospo

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Chegevara
    Mislim da je poenta price u ovom:

    Koliko deklarisanih ateista je prije nego sto su se deklarisali kao takvi pokusalo pronaci sebe u bilo kojoj od religija, koliko se njih zapitalo postoji li bilo kakvo bozansko bice ili visa sila i koliko je njih pokusalo procitati bilo koji religijski spis. I mozda o tome koji ru razlozi za proglasavanja sebe ateistom, stvar mode, tradicije ili neceg treceg?
    Dobro je Che da si nam preveo to sto autor nije znao napisati i vjerovatno je na te dileme tesko dati odgovor osim onoga sto kod nas kazu : Kada je muka svi kazu Boze pomozi. Mnogi ideolozi komunizma zavrsili su zivot sa brojanicama i bozji putevi ili putevi do Boga su ipak nedokucivi za nas smrtnike iako vidimo da ima i takvih koji sve to znaju. Ateizam svakako ne moze tradicijom. Modom moze biti isto kao i napadno i nakradno izrazavanje vjere i najdubljih intimnih osjecanja. Sve je to moj Che daleko od citanja bilo kakvih knjiga vec svako za sebe stvara neki odbrambeni mehanizam sa kojim mu je lakse zivjeti i koji ce mu opravdavati ovozemaljske postupke.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ih znam dosta kojima je zanimanje ateista, pa sam zato malo opsirnije napisao. Inace prica je vrlo jednostavna, a glasi da velika vecina tih ateista nikada nije pokusala nicim spoznati Boga i/ili pronaci spasenje u njemu, ali ipak cvrsto stoje u svojim ubjedjenjima. Ne kazem da nije dobro stajati cvrsto u svojim ubjednjenjima, ali kornisno je malo i 'shvrljnuti' sa strane.
    Together we can defeat capitalism ...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari opet si skernuo sa teme :roll: mislim da je neko ovdje zamislio da je profesor filosofije a mi svi njegovi pazljivi slusaoci ali ocigledno da je taj neko promasio "ucionicu"

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije ne, tek sam vidio da je Hari novi moderator :P
    Together we can defeat capitalism ...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja opet nisam htio da pricam o ateizmu kao necijem (predopstavljenom, stereotipnom) stavu. Stavovi se razlikuju i razlozi za nevjerovanje u Boga. I pitanje je previse generalno. Ja bih rad da pricamo o nekom imenovanom izvoru-djelu nekog Ateiste.
    Ako hipoteticki posmatramo (a to ne moze biti objektivnoi jer je generalno) pojam Ateizma. Njegovi korijeni su duboko urezani u materijalizmu. Ako uzmemo hipotetickog covjeka koji zastupa Ateisticke stavove, on nemoze potvrditi svoju tvrdnju. Da Bog ne postoji. To je van njegovog domasaja poimanja stvari i sebe.

    Ja opet nemogu suditi o Ateisti samo kroz njegove stavove. Meni je potrebna analiza djela a ne stavova. A ljudi grade stavove na racun svojih zelja. I zelja je ono sto kvari srca. Tuzno je vidjeti covjeka, kao neko ko zna i vidio je Boga, kome je postojanje Boga kamen spoticanja. Al opet sam vidio ljude koji od jutra do mraka govore o Bogu, i skrnave njegovo ime.

    Sam isus kaze :
    Quote Originally Posted by Otk.Ivan gl 2.24
    A vama govorim i ostalima koji su u Tijatiri koji nemaju nauke ove i koji ne poznaju dubina sotoninih (kao sto govore): ne cu metnuti na vas drugoga bremena, Osim koje imate, drzite dokle dodjem.
    Pak na samom kraju su djela vazna. I to je ono krucialno sto razlikuje "Vjernika", "Pravednika", "Sveca", "Izabranog" od "Prevarenog", "Prokletog", "Svakog koji ljubi i upotrijebi laz".

    I djavo vjeruje ali drkce.
    Srce mi govori, da covjek koji nije spoznao boga moze biti mio njemu. Mozda bash je njegovo najvece iskusenje to sto ne stavi prst i ne uvjeri se. Vec nadje put kad ce mu se potvrditi njegova djela. Ovo ne mogu da potvrdim, ali bi mi milo bilo da je tako. Jedna glava vise spasena.
    Jer pazite, nema toga sto hoda na dvije noge na ovoj zemlji koji moze negirati pravednost iz svetih spisa! Pravednost, pitanje istine koju svi znamo!
    Sta postize Ateista negiranjem Boga?
    Izopacenje pravednosti?
    Oduzimanje milosrdja?
    Ubijanje Ljubavi?

    HandBook Ateizma (preblago)
    - Nitche - Antihrist.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego, ja sam se nasmijao ovome napisanom

    Stavovi se razlikuju i sada ja trebam tebi reci “vidis Ego i djela se razlikuju” i ja upravo zelim vidjeti od ljudi koji su ateisti ovako skupa tu lepezu razlicitih stavova i razmisljanja o odbacivanju Boga covjece kuda si se ti zaputio sa pricom? Stav i jeste izgradjen od misaone, voljne i osjecajne komponente a ti ako ti se ne dopada topik otvori na temu djela, to je mnogo pametnije nego sto ces drzati predavanja drugima kako nesto ne valja kod nekoga. Ovdje trebamo raspravljati o stavovima i razmisljanjima zar ne? Ovaj topik cini mi se ne nosi naziv Sudnica zar ne Ego? To sto ti si ispisao kako je tuzno sto si vidio ljude koji vjeruju Boga a Bog im je kamen spoticanja sto zelis reci sa tim? Da nisi ti mozda bezgrjesan? Da, kao sto je pisano “Tastina nad tastinama, veli propovjednik, tastina nad tastinama, sve je tastina”….misli i stavovi su pretece djela, jos nisam vidio da neko ko sjedi za trpezom prvo uzme noz da bi sa njim jeo supu jer je vazno djelati Ego pazi ovo: “rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vjera, krotost, uzdrzanje; na to nema zakona. Ef. 5, 22”….analiza djela a ne stavova….vidis Ego, Apostol Petar je polazeci od svog stava da cini dobro djelo pred Bogom prvobitno postao neprijateljem i progoniteljem hriscana, i ti bi ga radi djela osudio a ne radi pomisli? Jer Bogu je pomisao isto sto i djelo zar ne? Kao sto je i Hrist kazao parafraziracu: ako i pogledas na zenu sa zeljom ti si ucinio preljubu iako je nisi dotakao ….ne kazem da djela nisu vazna ali da si malo pretjerao ovoga puta, jesi…..jer mi bi trebali biti udi jedni drugima a ne da zarad mudrosti svoje do koje drzis sebe uzdizes a druge ponizis, ne zaboravi sto je Hrist kazao kakvi trebamo biti i koji je najveci medju nama i kakav taj najveci treba biti….jer ponizicu premudrost premudrijeh govori Gospod….vratimo se temi i cekajmo sto ce ko reci o Bogu…

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ego, ja sam se nasmijao ovome napisanom Smile
    Prvo dobro djelo

    Stavovi se razlikuju i sada ja trebam tebi reci “vidis Ego i djela se razlikuju” i ja upravo zelim vidjeti od ljudi koji su ateisti ovako skupa tu lepezu razlicitih stavova i razmisljanja o odbacivanju Boga covjece kuda si se ti zaputio sa pricom?
    Kuda?
    Ti sebi dajes pravo da govorish o nerazumijevanju ljudi koji odbacuju Boga? Po cemu se moj post razlikuje od tvog? Osim u detaljima i razlicitim gledistima. Isto pravo polazemo na to.

    Stav i jeste izgradjen od misaone, voljne i osjecajne komponente a ti ako ti se ne dopada topik otvori na temu djela, to je mnogo pametnije nego sto ces drzati predavanja drugima kako nesto ne valja kod nekoga.
    Predavanje? Sto kazem svoje misljenje se zove predavanje?

    Ovdje trebamo raspravljati o stavovima i razmisljanjima zar ne? Ovaj topik cini mi se ne nosi naziv Sudnica zar ne Ego? To sto ti si ispisao kako je tuzno sto si vidio ljude koji vjeruju Boga a Bog im je kamen spoticanja sto zelis reci sa tim?
    Procitaj malo bolje sta sam napisao.
    Tuzno je vidjeti covjeka, kao neko ko zna i vidio je Boga, kome je postojanje Boga kamen spoticanja.
    Ja znam i ja sam vidio Boga i meni je zao. I ne interesujeme sto se to tebi ne svidja.
    Da nisi ti mozda bezgrjesan? Da, kao sto je pisano “Tastina nad tastinama, veli propovjednik, tastina nad tastinama, sve je tastina”….misli i stavovi su pretece djela
    Ti pricash kako ovo nije sudnica, a osudi me bez dokaza. Gdje sam ja rekao da grijeha nemam?
    Ego pazi ovo: “rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vjera, krotost, uzdrzanje; na to nema zakona. Ef. 5, 22”….
    Znaci li to da trebam da ljubim bezakonje? I to je ljubav jeli. Volim li ja vise gresnika ako mu istinu kazem (znajuci da ce ga zaboljeti) nego li da ga bodrim u zlu. (" Ja one koje volim te i karam", " Ne prezri Sine karanja mojega",...)
    .vidis Ego, Apostol Petar je polazeci od svog stava da cini dobro djelo pred Bogom prvobitno postao neprijateljem i progoniteljem hriscana, i ti bi ga radi djela osudio a ne radi pomisli?
    Mislish na Pavla?
    Jer Bogu je pomisao isto sto i djelo zar ne?
    Nije. Kad pomislish imash sansu da promijenish misljenje a djelo nemozesh.
    .jer mi bi trebali biti udi jedni drugima a ne da zarad mudrosti svoje do koje drzis sebe uzdizes a druge ponizis, ne zaboravi sto je Hrist kazao kakvi trebamo biti i koji je najveci medju nama i kakav taj najveci treba biti….jer ponizicu premudrost premudrijeh govori Gospod…
    Zar ti dozivljavash moju zelju da kazem moje misljenje kao nadmeno nadmecanje? Zapitaj se otkud takve misli kod tebe. Koga sam ja ponizio?
    Jesi se ti nasao u mojim osudama?Citirash Bibliju, ja je znam napamet. Hocesh da mi kazesh kako treba miran da budem. Da gledam sta se desava i da se smijem i da pijem i uzivam u "ljubavi, miru, krotkoci, blazenstvu". Gdje ti to vidish? U sta ti gledash? Sirotinja svud po ulicama, ljudi i familije propadaju. A ti pricash o miru. 150.000 umrije u jedan dan ti o miru pricash. 650.000 poginu za ovih 15 godina ti o miru pricash? Da i ja pricam o Miru. Ali ne o miru slijepom vec o pravednom. Ne onom koji daje novac i udobnost ovog svijeta, vec ociscenje duse. Shvatanju onoga sto nas ceka jer je vrijeme blizu. Procitaj malo bolje Jovanovo Otkrovenje.

    .vratimo se temi i cekajmo sto ce ko reci o Bogu…
    A ja sam pricao o vremenskoj prognozi :wink:

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovaj topic stoji 2-3 dana odje. I niko bez Hari nije postovao. Ako trazish da samo neka grupa ljudi dolazi na tvoj topic to naglasi. ovo je javni forum i na njemu moze svako da pise i da gradi diskusiju. Ti si ucestvovao na mojem topicu, mnogo dalje od moje teme pa te ja ne napadoh.
    Malo vise tolerancije nebi bilo na odmet.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovo preskocih.

    ne zaboravi sto je Hrist kazao kakvi trebamo biti i koji je najveci medju nama i kakav taj najveci treba biti….jer ponizicu premudrost premudrijeh govori Gospod…
    Nisam zaboravio. Vec utvrdjejem. Bog daje i uzima. Ja i zivim od tih dana kad se "premudri" razmudruju i siroti obogacuju. Al znaj da smo svi trave jednake i da nema onog goga bih se bojao . Kad smo vi jednaki kakvu mjeru trazish? Nije li Bog za sebe ostavio da nazove i ucini "mudre" i "lude". Nije na tebi da mjerish moju mudrost, vec iskoristi ako ti valja ako ne baci. Ima meni ko da mjeri mudrost. Dokazi to sto tvrdish i ne nagadji. Ti znash sta je u moje srce?
    Znash li sta je u tvoje?! Ni to neznash, ni sebe ne poznajesh.

    Nego ako hocesh da se nadmecesh u poznanju, takmici se istinom.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego, nerazuman je svak onaj koji odbacuje Boga a da nije pokusao spoznati Boga jer takav dozivljaj o Bogu jeste nepotpun, molim te Che naslikaj im opet!

    Nisi rekao da nemas grijeha ali prica o ljudima koje si vidjao a koji govore o Bogu cjeli dan a skrnave Njegovo ime mi se cini kao da sudis a ne da ja sudim…I znacenje stihova iz Biblije dozivljavas kao da ja tebi namecem da trebas ljubiti bezakonje, zapitaj se odakle takve pomisli u srcu tvom, i koje grjesnike karas?

    Da, mislio sam na Pavla ili Savla kako god ali nisi dokucio poentu :roll: ime je najmanje bitno….

    Kazes da djelo i pomisao nisu isti, znaci Hrist je pogrijesio kada je to rekao a ti li si ispravan i mudar Ne zaboravi da ako si citao Bibliju da su u starom zavjetu mnogi bili kaznjavani zbog pomisli u srcima svojim….

    Govoris kako ne vidis da svoje misljenje stavljas iznad drugih misljenja ali sami tvoji postovi govore suprotno, i ja se ne nalazim u tvojim osudama i sama recenica u kojoj kazes da Bibliju znas napamet govori da zelis ovdje staviti sopstveno poznanje iznad nas ono da se pokaze tvoje znanje a vjeruj mi meni je drago cuti i radujem se ako je znas napamet i Bogu hvala sto je tako….i zamolicu te da ubuduce budes pribraniji dok pises jer ja nigdje nisam pisao o miru koji daje novac, pominjes sirotinju aludirajuci da ja to ne vidim, smiri se, nemoj da prepadas ovaj narod sa onim sto nas ceka jer svakako da znam sto nas ceka ali Boga ne predstavljaj kao stravicnog Oca vec se potrudi da kroz ljubav priblizis Boga ljudima jer kao prvo ON JE LJUBAV a ne namrgodjeni sudija koji ce uskoro doci da nas pogazi sve redom…Posto smo svjesni da je vrijeme blizu ti si postavio nogu mom topiku umjesto da pomognes jer ti je vaznije svoje misljenje o necemu nego li Bog i priblizavanje onih koji nevjeruju Bogu….moje pitanje je bilo jednostavno i to je jasno svakom osim tebi i hari krisni od kojeg se i necudim sto mu nije jasno ali od tebe to nisam ocekivao…a vremenske prognoze i te peckalice da ono “reka’ sam mu dvije” ostavi se toga ako vec hodis putem Hristovim da ne sablaznimo ljude oko nas…rekoh ti budimo udi jedno drugom i sluzimo jedan drugom i ljubimo jedan drugoga…

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego dosta je prepiranja, 2-3 dana sto niko nije postovao sem Hari krisne pa sto sa tim? Hari je znao da pobrise svaki post moj koji mu se ucini kao skretanje sa teme a sam je skrenuo sa teme prvi a ti rasirio diskusiju i pokusao moje pitanje uciniti generalizovanjem pa cak da preformulises pitanje i nadjenes im primjesu djela i tako redom....ja ne branim nikom da ucestvuje u diskusiji niti to zelim niti mogu to ucinjeti ali od prostog pitanja napraviste samit na temu mog pitanja....

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hej pa kako zaboravih da je Chegevara postovao i bio mi desna ruka hihih :oops: nece mi che zamjeriti to je dusa od covjeka

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Phenomenon,
    Bog s tobom i da te cuva.

    Nisam nicim ponizio nikoga, meni se cini da me nisi razumio. I da si pogresno procitao moje rijeci.
    Necu opet polemisati jer me nisi shvatio.Niti cu primiti od tebe sto si svojom pogresnom tumacenjem zakljucio o meni.

    Kad vec pricamo o Ocu. Postavicu dokument koji je nedavno nadjen i koje se doskora skrivao od javnosti na poseban post.

  21. #21
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh...bas ste opsirni. e ovako, ja ne mogu da prihvatim da ateisti postoje. mislim da je to samo zavjera budala i da ne objasnjavam sad...
    isto tako, mislim da nema potrebe da transparentno pokazujes da si vjernik i u kom obimu. idi ti redovno u crkvu, citaj bibliju, moli se... ali to tebe ne cini vecim vjernikom od mene. sto rece Hari, nasi preci su bili vjernici i nepismeni.
    Ja boga dozivljavama na jedan drugaciji, intiman i samo svoj nacin. sve ostalo za mene je fanatizam i ludilo...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam ateista.Uvjeravam vas sve da moje ubjedjenje nije proisteklo iz neke moje osudjenosti da budem "nevjernik", niti sam ateista postao zbog komunistickog sistema ili zbog mode.Ako bih ukratko zelio da rezimiram moje vidjenje sopstvenog polozaja i sopstvenih ubjedjenja rekao bih da sam ateista(u pogledu religije), konzervativac(u pogledu drustvenopolitickog stava) i interlektualac(u pogledu obrazovanosti, polozaja u drustvu...).Isto tako vas uvjeravam da sam procitao Bibliju vise puta, kao i Kuran, Talmud,pa cak i neke induske svete knjige.Ja religiozne ljude postujem, ali ne postujem ljude koji se cas okrecu religiji, cas ateizmu, u zavisnosti od vlasti i sistema pod kojim zive.Zato cesto kazem da poznajem Bibliju bolje od mnogih novopecenih vjernika.Neka autor topica ne shvati ovo kao moje sumnjicenje njegovih uvjerenja, vec kao nesto sto se odnosi na ljude uopste, a ne samo na ovaj topic i ljude koji vode raspravu u njemu.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam ateista.Uvjeravam vas sve da moje ubjedjenje nije proisteklo iz neke moje osudjenosti da budem "nevjernik", niti sam ateista postao zbog komunistickog sistema ili zbog mode
    A na osnovu cega si izgradio svoje ubjedjenje?

    Isto tako vas uvjeravam da sam procitao Bibliju vise puta, kao i Kuran, Talmud,pa cak i neke induske svete knjige
    Da li si pokusao povjerovati da Bog postoji, da recimo prihvatis Hrista kao mesiju a ne samo kao istorijsku licnost? I jos jedno pitanje: Kako si dozivio pisanu rijec Svete knjige-Biblije?


    Ja religiozne ljude postujem, ali ne postujem ljude koji se cas okrecu religiji, cas ateizmu, u zavisnosti od vlasti i sistema pod kojim zive
    Zasto ne postujes takve ljude?

    Neka autor topica ne shvati ovo kao moje sumnjicenje njegovih uvjerenja, vec kao nesto sto se odnosi na ljude uopste, a ne samo na ovaj topic i ljude koji vode raspravu u njemu.
    Naravno da nisam shvatio tvoj post kao sumnjicenje mojih uvjerenja, i da kada govoris o novopecenim vjernicima dajes prav sud ali isto tako pretpostavljam da spoznajes da mnogi koji zele biti vjernici pogresnim ljudima vodjeni nauceni pogresno i bivaju…

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pokusacu da odgovorim na sva pitanja.
    1.Svoje uvjerenje sam izgradio na osnovu vjerovanja u naucna dostignuca koja u potpunosti negiraju postojanje Boga, makar onakvog kakvim ga religije smatraju.
    2.Zbog ozbiljnih, dokazanih negiranja cinjenica navoda Biblije, nijesam povjerovao u postojanje Boga.Sto se tice shvatanja Biblije, razlicito sam shvatio Stari i Novi zavjet.Stari zavjet sam shvatio kao politicki spis, usmjeren na ujedinjenje Jevrejstva pod zastavom jednog, svemocnog boga, koje bi se(jevrejstvo) tako moglo izdici iznad ostalih, mnogobozackih naroda svojom monolitnoscu i odanoscu vjeri.Novi zavjet sam shvatio kao teznju apostola za umirenjem konflikta izmedju Jevreja i Rinske imperije, jer su ekstremne jehovisticke struje u nekoliko navrata podsticale Jevreje na pobune, koje su se uvijek zavrsavale prazima i surovoscu rimskih zavojevaca.
    3.Takve ljude ne postujem zato sto oni nemaju izgradjen stav, vec u jednom tako fundamentalnom pitanju oni mijenjaju svoj stav, sve zarad prestiza i ugleda u drustvu.Za takve ljude moze se reci da su snobovi, isto kao i za ljude koji posjecuju koncerte ozbiljne muzike ili izlozbe slika samo da bi tamo bili vidjeni, a pojma nemaju o umjetnosti.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao prvo zelim pozdraviti ovaj skup (a posebno PHENOMENONA I EGA) slijedecim stihom: „ BRATSKOM LJUBAVI BUDITE JEDAN K DRUGOME LJUBAZNI. CASCU JEDAN DRUGOGA VECIM CINITE.“ Rimljanima 12.10

    E, a sad htjedoh iznijeti i svoje misljenje o datoj temi.
    Ateizam: neko ko ne vjeruje u Boga
    Zasto?: ono sto mi se namece kao odgovor, citajuci Bibliju, jeste SLAST SOPSTVENOG GRIJEHA. Kad su prinosili zrtve prije nego je Hrist prinesen, izmedju ostalog su prinosili i hljebove sa kvascem i med, koji simbolizuje slast, odnosno nasu gresnu prirodu i zelju da joj se priklonimo i na taj nacin smo je simbolicno prinosili na oltar bozji prepustajuci Njemu da mijenja nasa srca. Sklona sam misljenju da smo svi mi „ateisti“ svakog puta kada u necemu ne poslusamo Boga i priklonimo se vec poznatom „medu“ koji nastava u nama jos od pada u grijeh. Ali me tjesi cinjenica sto se necu djelima spasti nego vjerom u Isusa i milost Njegovu, jer svakako ne postoji djelo kojim mogu zasluziti carstvo nebesko. Da li to znaci da ne moram ciniti dobra djela? Boze sacuvaj! U zavisnosti od duhovnih rodova koje nosim i gajim u srcu, takva ce mi i djela biti. Znate vec koja su djela od duha a koja nisu da se ne ponavljam. Pavle je govorio da je svakog dana „u njemu umirao tjelesni covjek“. Hocu reci da je to proces koji traje dokle god smo zivi, svakodnevno.

    Ipak ima i onih drugih. Ima... i Biblija kaze da ce ih biti do kraja i da ce izginuti. Znaci li to da su unaprijed odbaceni ili se Bog svakog trenutka bori za njih? Naravno da se bori! Pa to su Njegova djeca! Odbacuje li majka neposlusno dijete samo zato sto je neposlusno? Ne! Akamoli ce Bog Otac tako uraditi. Jos vise, On je dosao upravo zbog njih, a ne zbog „zdravih“ ne bi li se kako okrenuli i spasli jer „tako bio ja Gospod Gospod ziv ako mi je milo i jedan bezboznik pogine“.
    Naravno da postoje i ljudi koji nikad nisu procitali niti pokusali da saznaju nesto vise o Bogu i na osnovu toga donose pogresan zakljucak da ne postoji. Medjutim i takvoj kategoriji je Bog ostavio jasnu poruku :“Jer sto se na njemu ne moze vidjeti, od postanja svijeta moglo se poznati i vidjeti na stvorenjima i njegova vjecna sila DA NEMAJU izgovora.“ Rimljanima 1.20
    I zaista i djavo vjeruje ali drkce! I sta postizemo negiranjem Boga? Pa naravno da na taj nacin udovoljavamo sopstvenom grijehu i pronalazimo opravdanje za njega!
    A kakvi mi treba da budemo u odnosu na ljude koji ne vjeruju? Pavle je to ovako radio :“...svima sam bio sve, da kakogod spasem koga...“ A od koga je imao silu i od koga je ucio? Pa od Isusa, naravno, i ko mogu biti ja pa da se drznem na ljutnju ili upiranje prstom u one koji ne vjeruju ili se jos otimaju nespremni da se odreknu „bogatstva“ da bi isli za Hristom?

    Vjerujem da svi pisete o potpuno istoj stvari i isto tako mi se cini da ne citate jedan drugog i bespotrebno se trvete oko potpuno istih stvari samo sto ih jedan iskaze ovako a drugi onako.
    Da me ne shvatite pogresno: kad god krenete nekome da govorite ili da skrenete paznju na nesto okrenite se Isusu i upitajte se (ili pogledajte u Bibliji) na koji nacin se On obracao ljudima?!
    Nemojmo dozvoliti da se sotona nasladjuje citajuci kako se prelijepo djelo Jevandjelja, koje treba da nosi najvecu poruku koja je ikad poslana ljudskom rodu: PORUKU O SPASENJU, rasprsava kroz umarajuce prepirke koje se u sustini svode na zadovoljavanje ili „iscjeljivanje“ sopstvenog ranjenog ega....da se niko ne nadje uvrijedjenim, preklinjem.......ako pak ovaj forum ili pisanje o Bogu sluze necem drugom recite mi da znam, da ne lutam a mozda sam i promasila i temu.......ipak da ponovim:

    „ BRATSKOM LJUBAVI BUDITE JEDAN K DRUGOME LJUBAZNI. CASCU JEDAN DRUGOGA VECIM CINITE.“ Rimljanima 12.10

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •