Results 1 to 25 of 25

Thread: Šta je beskonačno, a šta nepoznato?

  1. #1
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Šta je beskonačno, a šta nepoznato?

    I u čemu je razlika?

  2. #2
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Beskonačno je ono što je sveobuhvatno, a nepoznato je ono o čemu nemamo iskustvo.

  3. #3
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Nabla, opet ti sa tvojim pitanjima
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,591
    Thanks Thanks Given 
    704
    Thanks Thanks Received 
    453
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    beskonacno je ono sto je Chuck Norris jedini uradio a nepoznato je to kako je on to izveo

    p.s. brojanje je u pitanju...

  5. #5
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    I u čemu je razlika?
    Kada vidim pojedina pitanja i odgovore ovde, beskonacna je glupost, a nepoznata je pamet...

  6. #6
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Beskonačno je ono što je sveobuhvatno, a nepoznato je ono o čemu nemamo iskustvo.
    Kako je beskonacno sveobuhvatno? Princip: prava je ogranicena linija?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,591
    Thanks Thanks Given 
    704
    Thanks Thanks Received 
    453
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    Kako je beskonacno sveobuhvatno? Princip: prava je ogranicena linija?
    e odje bi se ja vec slozio sa tobom





































































    nego izvini sto rece ovo ne razumijem

    :lolblue:

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dawud View Post
    Beskonačno je ono što je sveobuhvatno, a nepoznato je ono o čemu nemamo iskustvo.
    Nemoj više molim te...ama nijednu zborit...batali rabotu

  9. #9
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Quote Originally Posted by Djevojka
    Kako je beskonacno sveobuhvatno? Princip: prava je ogranicena linija?
    e odje bi se ja vec slozio sa tobom





    nego izvini sto rece ovo ne razumijem

    :lolblue:
    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Quote Originally Posted by Darwud
    Beskonačno je ono što je sveobuhvatno, a nepoznato je ono o čemu nemamo iskustvo.
    Nemoj više molim te...ama nijednu zborit...batali rabotu

    Albewrt Anjštajn - "Jedine dvije beskonačne stvari su svemir i ljudska glupost, ZA SVEMIR NESAM TOLIKO SIGURAN"
    :lolblue:
    Last edited by Rakun; 04-08-10 at 12:09.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #10
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Beskonacno je carstvo bozje a bog je nepoznat
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  11. #11
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    a koliko ima brojeva?
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  12. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    nista nije beskonacno, sve ima svoj kraj, jedino kubasica ima dva kraja. a nepoznata je sredina.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    www.google.com -> define:infinity, define:unknown

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    www.google.com -> define:infinity, define:unknown
    Reklamiranje drugog sajta? Moderacija?

  15. #15
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Hah, good one, ali tokom Velike Pobune 2008 smo ustanovili da svjetski poznati sajtovi i portali nisu podložni tim ograničenjima.

    Ono što sam svojim vrlo suptilnim načinom pokušao da saopštim cijenjenom auditorijumu ovog podforuma je da definicije svih termina koje koristimo u jeziku već postoje. Kao i da je neuporedivo korisnije usvojiti iste kako bi bili svjesni da svi pričamo o istoj stvari, i samim tim mogli ostvariti neki vid napretka u medjusobnoj konverzaciji - nego da, na osnovu intuicije i introspekcije, pokušavamo redefinisati značenja riječi na način koji bi nam se najviše svidio (a, zgodno, i najbolje uklopio u naša lična ubjedjenja).

    Univerzalnost definicija i značenja je od presudne važnosti. Naime, ako svako ima neki sopstveni pogled ili sopstveno razumijevanje nekog termina, ta grupa ljudi ne može voditi bilo kakvu smislenu konverzaciju na tu temu.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    www.google.com -> define:infinity, define:unknown
    Može i Wolfram Alpha http://www.wolframalpha.com/

    Ima neke elemente (algoritme) vještačke inteligencije i dobro radi matematičke stvari

    Slobodno mu postavite pitanje "Kako si? Šta radiš? Ko si ti? ..." (na engleskom naravno)
    Last edited by septembar; 04-08-10 at 23:31.

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Hah, good one, ali tokom Velike Pobune 2008 smo ustanovili da svjetski poznati sajtovi i portali nisu podložni tim ograničenjima.

    Ono što sam svojim vrlo suptilnim načinom pokušao da saopštim cijenjenom auditorijumu ovog podforuma je da definicije svih termina koje koristimo u jeziku već postoje. Kao i da je neuporedivo korisnije usvojiti iste kako bi bili svjesni da svi pričamo o istoj stvari, i samim tim mogli ostvariti neki vid napretka u medjusobnoj konverzaciji - nego da, na osnovu intuicije i introspekcije, pokušavamo redefinisati značenja riječi na način koji bi nam se najviše svidio (a, zgodno, i najbolje uklopio u naša lična ubjedjenja).

    Univerzalnost definicija i značenja je od presudne važnosti. Naime, ako svako ima neki sopstveni pogled ili sopstveno razumijevanje nekog termina, ta grupa ljudi ne može voditi bilo kakvu smislenu konverzaciju na tu temu.
    Ok, ali zašto bismo prihvatali baš definicije koje ti predlažeš? Ako hoćeš da ideš tom logikom, većina tema o kojima mi ovdje raspravljamo je dovedena do nekog zaključka milionima puta do sad, pa mi opet nastavljamo. Valjda je svrha foruma da svako iznese svoje mišljenje, i da probamo da svi nađemo neku zajedničku tačku u tome, a ne memorisanje definicija.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ja ne predlažem te definicije, ja ih takodje usvajam kao univerzalno značenje riječi koju upotrebljavam (u ovom slučaju, riječi "beskonačnost"). Bez tih definicija, ja ne bih znao što znači riječ beskonačno, ili bih imao neko pogrešno ili nedovoljno precizno shvatanje značenja te riječi.

    Ovdje se ne radi o nekoj apsolutnoj tačnosti značenja, već o pitanju jezika i komunikacije. Jezik je stvar dogovora - nastao je tako što su se, da banalizujem, ljudi dogovorili da stvari zovu istim, univerzalinim imenima, kako bi mogli razumjeti jedni druge, odnosno ono što jedni drugima pokušavaju da izraze. Ne postoji način da nas dvojica komuniciramo o beskonačnosti, ako pod beskonačnosti podrazumijevamo potpuno (ili čak samo djelimično) različite stvari. I ja i ti bi pisali istu riječ, ali bi govorili različitim jezikom, što može da vodi jedino u nerazumijevanje i dalju konfuziju.

    Dozvoli da ti dam jedan slikoviti primjer. Recimo da ti otvoriš ti temu o površini kvadrata, i tvrdiš - ovo je kvadrat:



    Pojavim se na temi ja, i kažem - ne, kvadrat je ovo:



    Na kraju se pojavi Čika Džo, koji tvrdi da je kvadrat ovo:



    Ukoliko je zadatak na temi da se izračuna površina kvadrata, ko bi došao do tačne formule za površinu kvadrata? (Naravno, do tačne formule bih došao ja, jer sam ja uvijek u pravu. )

    Možda ti analogija sa kvadratom izgleda banalno u poredjenju sa beskonačnosti, koja ima taj neki metafizički i mistični prizvuk, ali u suštini, pojmovi kvadrata i beskonačnosti su elementarni pojmovi sličnog nivoa. Promijeni značenje bilo jednog, bilo drugog, i ne postoji način na koji ćeš se sporazumjeti sa bilo kojim matematičarem na planeti, a vjerovatno ni sa još mnogo drugih ljudi.

    Upravo iz ovog razloga su "različita mišljenja" vrlo opasna stvar. Kad kažem opasna, mislim opasna sa mogućim kataklizmičkim posljedicama.

    Na kraju krajeva, ukoliko postoji mogućnost da naši jezici nisu usaglašeni, na tvoje pitanje "U čemu je razlika izmedju beskonačnosti i nepoznatog?" bih bio prinudjen da odgovorim pitanjem "A što je to razlika?", kako bih mogao dobiti konkretniju ideju što ti to stvarno pitaš. I to je samo početak, jer bih morao da postavim još mnogo, mnogo sličnih pitanja kako bih bio siguran da razumijem ono što govoriš. Ne šalim se i nisam sarkastičan - to je jedini način da se razumijemo ukoliko ne poštujemo univerzalne definicije u jeziku.

    Čak ignorišući potpuno ovu priču i moju poentu u vezi sa zakonima komunikacije, pitanje koje si postavio se kod mene ne prevodi baš najbolje, i ne vidim bilo kakav smisao u poredjenju ta dva pojma... što samo ukazuje da je problem na koji sam ja ukazao u stvari pravi problem kad je ova tema u pitanju.
    Last edited by MadGod; 05-08-10 at 00:49.

  19. #19
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rakun View Post


    pitanje za vjernike
    1.znam da ne vjerujete, ali me interesuje kako gledate na traćenje prostora
    2.ako neko od vjernika kojim slučajem vjeruje u život na drugim planetama da li smatra i da je taj život stvorio bog
    1) greska

    2) a ko drugi?

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sto samo ova dva termina? Hoces da kazes da su povezani?
    Kako Vaša bolest ?

  21. #21
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    Kada vidim pojedina pitanja i odgovore ovde, beskonacna je glupost, a nepoznata je pamet...

    Ovo su drugi trebali da napišu, a ne ti...

  22. #22
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Enjoy_The_Silence View Post
    Ovo su drugi trebali da napišu, a ne ti...
    Ne, nego su trebali drugi da iskomentarisu, a ne ti...

  23. #23
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow


  24. #24
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ja ne predlažem te definicije, ja ih takodje usvajam kao univerzalno značenje riječi koju upotrebljavam (u ovom slučaju, riječi "beskonačnost"). Bez tih definicija, ja ne bih znao što znači riječ beskonačno, ili bih imao neko pogrešno ili nedovoljno precizno shvatanje značenja te riječi.

    Ovdje se ne radi o nekoj apsolutnoj tačnosti značenja, već o pitanju jezika i komunikacije. Jezik je stvar dogovora - nastao je tako što su se, da banalizujem, ljudi dogovorili da stvari zovu istim, univerzalinim imenima, kako bi mogli razumjeti jedni druge, odnosno ono što jedni drugima pokušavaju da izraze. Ne postoji način da nas dvojica komuniciramo o beskonačnosti, ako pod beskonačnosti podrazumijevamo potpuno (ili čak samo djelimično) različite stvari. I ja i ti bi pisali istu riječ, ali bi govorili različitim jezikom, što može da vodi jedino u nerazumijevanje i dalju konfuziju.

    Dozvoli da ti dam jedan slikoviti primjer. Recimo da ti otvoriš ti temu o površini kvadrata, i tvrdiš - ovo je kvadrat:

    edit

    Pojavim se na temi ja, i kažem - ne, kvadrat je ovo:

    edit

    Na kraju se pojavi Čika Džo, koji tvrdi da je kvadrat ovo:

    edit

    Ukoliko je zadatak na temi da se izračuna površina kvadrata, ko bi došao do tačne formule za površinu kvadrata? (Naravno, do tačne formule bih došao ja, jer sam ja uvijek u pravu. )

    Možda ti analogija sa kvadratom izgleda banalno u poredjenju sa beskonačnosti, koja ima taj neki metafizički i mistični prizvuk, ali u suštini, pojmovi kvadrata i beskonačnosti su elementarni pojmovi sličnog nivoa. Promijeni značenje bilo jednog, bilo drugog, i ne postoji način na koji ćeš se sporazumjeti sa bilo kojim matematičarem na planeti, a vjerovatno ni sa još mnogo drugih ljudi.

    Upravo iz ovog razloga su "različita mišljenja" vrlo opasna stvar. Kad kažem opasna, mislim opasna sa mogućim kataklizmičkim posljedicama.

    Na kraju krajeva, ukoliko postoji mogućnost da naši jezici nisu usaglašeni, na tvoje pitanje "U čemu je razlika izmedju beskonačnosti i nepoznatog?" bih bio prinudjen da odgovorim pitanjem "A što je to razlika?", kako bih mogao dobiti konkretniju ideju što ti to stvarno pitaš. I to je samo početak, jer bih morao da postavim još mnogo, mnogo sličnih pitanja kako bih bio siguran da razumijem ono što govoriš. Ne šalim se i nisam sarkastičan - to je jedini način da se razumijemo ukoliko ne poštujemo univerzalne definicije u jeziku.

    Čak ignorišući potpuno ovu priču i moju poentu u vezi sa zakonima komunikacije, pitanje koje si postavio se kod mene ne prevodi baš najbolje, i ne vidim bilo kakav smisao u poredjenju ta dva pojma... što samo ukazuje da je problem na koji sam ja ukazao u stvari pravi problem kad je ova tema u pitanju.
    Upravo zato što ne postoji način da komuniciramo o beskonačnosti ako za nas ima drugačije značenje, sam otvorio ovu temu. Primjetio sam da mnogi naši drugari olako koriste pojam beskonačnosti upravo u filosofskoj raspravi. Recimo da većina i zna šta u matematici predstavlja i kako se koristi beskonačnost. Ali kao i većina pojmova u matematici, beskonačnost se uzima kao neki uprošćen model koji ljudi mogu relativno lako da shvate. Pitaš li se možeš li stvarno da shvatiš beskonačnost? Neko je pomenuo pravu liniju. Možeš li da je zamisliš? Zamišljaš li cijelu liniju ili samo njen dio? Nekad je potrebno postaviti mnogo, mnogo pitanja da se tih mnogo, mnogo ne bi množila.

    @milica: često ih ljudi miješaju, moram da tražim objašnjenje.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Enjoy_The_Silence View Post

    ....................

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. zaljubljen u nepoznato...?
    By daca in forum Ljubav
    Replies: 42
    Last Post: 11-11-05, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •