Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: Izmjena zakona u Hrvatskoj

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Izmjena zakona u Hrvatskoj

    Radna grupa za izmjenu Krivičnog zakona razmišlja o ideji da incest u Hrvatskoj više ne bude krivično djelo.

    Po tome prijedlogu seksualni odnos bi smjeli imati brat i sestra, otac i ćerka ili majka i sin koji su punoljetni te u taj odnos stupaju pri zdravoj pameti i slobodnom voljom, piše Večernji list.

    Koordinator radne grupe dr. Ksenija Turković kaže da veliki broj zemalja ide u smjeru sličnih izmjena te da bi i Hrvatska trebala o tome razmišljati.

    Objašnjava kako nema žrtve koju treba štititi kada se brat i sestra dobrovoljno upuste u seksualni odnos. Dodaje kako je samo ugrožen javni moral te postavlja pitanje trebali li zbog njega ljude slati u zatvor? Ističe primjere Francuske u kojoj incest nije bio kažnjiv od doba Napoleona, ali i Njemačku, gdje se nedavno pokušalo uvesti tu sudsku praksu, ali nisu uspjeli.
    ---------------
    Biće u Hrvatsku brzo "brat ga sestri najbolje smjesti"
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    tamo negde
    Posts
    63
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Radna grupa za izmjenu Krivičnog zakona razmišlja o ideji da incest u Hrvatskoj više ne bude krivično djelo.

    Po tome prijedlogu seksualni odnos bi smjeli imati brat i sestra, otac i ćerka ili majka i sin koji su punoljetni te u taj odnos stupaju pri zdravoj pameti i slobodnom voljom, piše Večernji list.

    Koordinator radne grupe dr. Ksenija Turković kaže da veliki broj zemalja ide u smjeru sličnih izmjena te da bi i Hrvatska trebala o tome razmišljati.

    Objašnjava kako nema žrtve koju treba štititi kada se brat i sestra dobrovoljno upuste u seksualni odnos. Dodaje kako je samo ugrožen javni moral te postavlja pitanje trebali li zbog njega ljude slati u zatvor? Ističe primjere Francuske u kojoj incest nije bio kažnjiv od doba Napoleona, ali i Njemačku, gdje se nedavno pokušalo uvesti tu sudsku praksu, ali nisu uspjeli.
    ---------------
    Biće u Hrvatsku brzo "brat ga sestri najbolje smjesti"
    ee cuj pamet, pa jos i zdrava:burp:
    pihhh....
    Ne misli mnogo ni istrajno....

  3. #3
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije ovo valjda ozbiljno!?

    A kasnije će se čudit što im se rađaju sve više i više bolesne đeće! PIH!

  4. #4
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    nisam iznenadjen. ovo ide u prilog cinjenici da se zemlja kandidat za clanstvo u eu mora povinovati njihovim pravilima,
    ma kako got ona bila nakaradna. sto smo drzava blize uniji, nasi zakoni i propisi ce se dramaticnije mjenjati.
    The more things change, the more they stay the same.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    teken drshn
    Posts
    628
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a isti penis s zakonom kao i bez njega, ne pamtim da je neko u cg bio osudjivan za incest na dobrovoljnoj osnovi
    Pozivi prema drugim mrežama u CG

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ja potpuno podrzavam ovaj zakon! Totalno je debilno njegovo postojanje jer te nikakav zakon ne moze sprijeciti od neke namjere, pogotovo ako je obostrana...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Potpuno podrzavam i saglasan sam sa Igijem. Uostalom ne vidim stetu po neko trece lice (sam naravno pojedinaca koji razmisljaju o tudjim zivotima, a kod nas ih ima dosta), dok incestoidni par ulazi u te bolesne radnje svojom voljom.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ja potpuno podrzavam ovaj zakon! Totalno je debilno njegovo postojanje jer te nikakav zakon ne moze sprijeciti od neke namjere, pogotovo ako je obostrana...
    Ne slažem se. Znas li koliko se ođe na zapadu đeće rađa, svi nastali iz relacija između bliskim članicama familije?

    Ta đeća na kraju od rođena pate od bolesti pa do kraj života i za sve to su im glupi incesni roditelji krivi.

    Ima ti vamo takvih porodica nastale između kao što u ovom članu spominju; braća-sestra, i braća i sestra od stričeva, ujaka, tetaka, tetka itd. ... Bljak!

    Naravno se ovako nešto može spriječiti zakonom. Dan danas sve ovakve figure misle da neće bit problema ako se koje bolesno dijete rodi zbog njihove bolesne tradicije/relacije jer će ionako porešni obaveznik i time država plaćati sve troškove za liječenje đeće nastale iz tih porodica, možda i kasnije zbog bolesti takve đeće i njihova doživotna socijalna primanja itd. ...

    Ne kažnjavaju takve figure tu nedužnu djeću ovim ponašanjem već i cijelu državu. Uvest zatvorske i novčane kazne, i prekid na besplatnu zdravštvenu pomoć će ih ipak većim dijelom predomisliti.
    Last edited by MNT; 26-05-10 at 10:49.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ima toga i u CG, posebno u nesto ruralnijim krajevima... Ne pricam o BRAT-SESTRA relaciji, ali vec drugo i trece koljeno je realnost... To su radili uglavnom zbog zemlje da se ne bi cjepkala po tudjim familijama... Medjutim, to nije incest! To je problem sto je zakonom definisano samo najblizi rod, a niko se ne zeni/udaje za najrodjenijeg...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pogresno je i nehumano zaceti dijete u incestu (iako ishod bolesnog djeteta nije 100%), ali onda i od strane narkomana, HIV pozitivnih pa se njima ne brani...
    Odnos kao odnos ne treba zakonski zabraniti, ali mozda nekom vrstom sterilizacije onemoguciti porod (mada je i to diskutabilno jer se par moze razici).
    Komplikovana situacija, al po meni nije za zatvorsku kaznu.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    nisam iznenadjen. ovo ide u prilog cinjenici da se zemlja kandidat za clanstvo u eu mora povinovati njihovim pravilima,
    ma kako got ona bila nakaradna. sto smo drzava blize uniji, nasi zakoni i propisi ce se dramaticnije mjenjati.
    Ne znam koja je svrha pisanja takve gluposti jer u EU niti postoji takav zakon niti takav uslov za prijem.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    UA BRE UAAA.. PROTIV TOGA....ludake u bolnice
    :)

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Pa bolnica se nidje ne pominje... Nego zatvor... Ja nisam za zatvor, a za bolnicu je potpuno posebna diskusija...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  14. #14
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Pa bolnica se nidje ne pominje... Nego zatvor... Ja nisam za zatvor, a za bolnicu je potpuno posebna diskusija...
    Koliko se sjećam su neki brat i sestra iz Njemačke završili u zatvoru zbog incesta, a njihova situacija je još kompleksnija bila jer su oboje bili adoptirani kod raznih roditelja, kasnije se sreli i upoznali, a tek mnogo kasnije u relaciji su doznali da su brat i sestra.

    Dakle, takve kazne i zakoni postoje već u Njemačkoj, a vjerovatno će i Holandija i Velika Britanija uskoro da uvedu zakon protiv incesta.

    StarWalker je opet jednom potvrdio da ne zna o čemu priča. :?

    (PS: Zakon ne mora bit loš jer automatski štiti đeću o naslijnog incestnog ponašanja od strane roditelja, zar ne?).

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Stiti ih od cega? Ako djete i roditelj (kako je bolesno i dok samo pisem, a ne da pomislim) zele oboje da se upuste u odnos, zasto kaznjavati zatvorom? Ako roditelj nesto pokusava na silu ili ako dijete kasnije optuzi roditelja da je to radio pod prisilom, to su ponovo druge relacije...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ja potpuno podrzavam ovaj zakon! Totalno je debilno njegovo postojanje jer te nikakav zakon ne moze sprijeciti od neke namjere, pogotovo ako je obostrana...
    U Briselu postoji grupa pravnika koja tvrdi da mrtve zakone norme treba brisati a medju njima i taj jer vazi samo izuzetno i onda kad je vezan sa nekim drugim prestupima. Kao primjer uzimaju onog bolesnog Frica iz Austrije i masu slucajeva dje incest nije otkriven jer se radilo o dobrovoljnosti.
    Spanija, Francuska i Portugalija od evropskih drzava ne kaznjavaju, a Rumunija je pokusala da to ukine, ali ne znam kako je zavrsena polemika i da li je prihvaćeno.
    Posto je u toj grupi i jedan nas djetić pomalo sam se sprdao sa tom idejom i predlagao mu da o tome pocne pricati kod nas pa da mu neko da po prknu. Kaze da je upravo Crna Gora najbolji primjer da ti zakoni malo sta znace i da je kod nas jace obicajno pravo "ne prcaj rodjaku do devetog koljeno" nego zakonsko rjesenje da mozes poslije cetvrtoga.
    Kao propagatori te ideje nalaze uporiste i u Bibliji i imaju masu primjera dje je to skoro pa i normalna pojava.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Stiti ih od cega? Ako djete i roditelj (kako je bolesno i dok samo pisem, a ne da pomislim) zele oboje da se upuste u odnos, zasto kaznjavati zatvorom?
    I takvih slučaja ima, ali sam mislio na one nasilne slučaje (gle ono debila iz Švajcarske dal bješe? onaj Fritzl, kakav ludak). Mada, da svrnem na tvoje pitanje... zašto ovakav slučaj kao što ti opišuješ kažnjavati zakonom je više manje logično;

    Roditelji su ipak osobe koje najviše utiču na svoju đeću i koji najviše počivaju u (u)gledu svoje đeće. Ako se dijete naprimjer upušti u takav odnos, roditelj bi trebao biti obavezan da tako nešto odbači, da nauči dijete što je dobro a što slabo.

    Šta misliš da se dešava u koliko neki roditelj sam postane inicijator takvih odnosa? (Nezrelo, maloljetno) Dijete će naravno postupiti po misao tog roditelja i mislit da je to sve sasvim normalno.

    Nema baš mnogo javnih slučaja đe je koja punoljetna osoba ustupila dobrovoljno u takve odnose sa kojim od roditelja. Ima naravno punoljetnih osoba u takvoj situaciji ali su to onda većinom osobe koje su u rane godine svog života zloupotrebljene od strane roditelja na način koji ti gore opisa, i iz kojih kanža svim tim godinama nisu mogli izbjeć. Primjer ti je kćerka ovog Fritzela. Jadnoj ženi je život totalno upropasćen.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    MNT to je vec onda pedofilija i to treba dobro kaznit.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    390
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sad treba da se pravda: ''Jasenovac,stara gradiska,oluja,bljesak'' kad su izje*ali bratski narod,pa malo kroz zakon...

  20. #20
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by E-1 View Post
    MNT to je vec onda pedofilija i to treba dobro kaznit.
    Pa viđi ima i 18-godišnjaka i starijih koji po zakonu jesu punoljetni ali ipak mentalno/psihično nerazvijeni. Naprimjer osoba u 20- godišnjim tijelom sa duhovnim razvojom od đeteta od 6 godina. To je isto neka vrsta pedofilije, (a može bit i incest ako koji roditelj ne daj bože uhvati priliku da zloupotrebi mentalo stanje te osobe) sa kojom se nažalost teško obračunava, jer mnogi drugi punoljetni zakoni to spriječavaju. Jedino što tako nešto opet naprimjer može spriječiti je zakon protiv incesta.

    Zakonom zabraniti incest bi po mom mišljenju više dobrog donjelo nego odnjelo.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad smo vec kod toga, trebalo bi bilo kakvu vrstu sexualnog iskoriscavanja mentalno oboljelih sankcionisat, ne samo kad je u pitanju incest. U mom kvartu ima jedna familija mentalno oboljelih za koje se prica da su incestoidni (ne mora bit istina), a inace su i vrlo nasilni i niko ne vodi racuna o njima, cak ni kad fizicki nasrcu na ljude po gradu.

  22. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    potpuno ispravno,e sad dal preuzeti to kasnije na nekoj psiholoskoj osnovi to je drugo , ne brkajte to , nije za zatvorsku tj krivicnu osudu, jeste za moralnu i kraj
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  23. #23
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne znam koja je svrha pisanja takve gluposti jer u EU niti postoji takav zakon niti takav uslov za prijem.
    Takav uslov se namece indirektno. Ovdje se radi o uskladjivanju zakonodavstva sa normama. Ako je norma nacionalnog prava suprotna normi prava EU, nacionalni sud, mora primijeniti normu prava EU.
    Quote Originally Posted by MNT View Post
    StarWalker je opet jednom potvrdio da ne zna o čemu priča. :?
    Zavisi iz koje perspektive gledas.

    WoW svi ste open minded, pa vam sigurno nece smetati kad vam se jednog dana poseksaju sin i cerka i ozvanice vezu, jer nema zakonskih prepreka za realizaciju takvih iskrivljenih seksualnih fantazija.
    Logican je ovaj redoslijed. Poslije incesta zasto ne i zoofilija pa i nekrofilija. Zasto bilo kome uskracivati upraznjavanje neke fantazije i time krsiti njegova ljudska prava.
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Zavisi iz koje perspektive gledas.

    WoW svi ste open minded, pa vam sigurno nece smetati kad vam se jednog dana poseksaju sin i cerka i ozvanice vezu, jer nema zakonskih prepreka za realizaciju takvih iskrivljenih seksualnih fantazija.
    Logican je ovaj redoslijed. Poslije incesta zasto ne i zoofilija pa i nekrofilija. Zasto bilo kome uskracivati upraznjavanje neke fantazije i time krsiti njegova ljudska prava.
    Ja sam rekao da je to (vjerovatno) zabranjeno u Njemačku (a da Holandija i VB rade na takav zakon koji to zabranjuje), a ti si rekao da Hrvatska nastuplja po Evropskim zakonima i pravilama, jer je to kao uslov za svemu i svačemu u EU.

    Jesam li ja što preskočio ili da li Njemačka, Holandija i VB nisu EU? Dakle, tamo će biti svakako zakonskih prepreka jer ih neki već imaju a drugi rade ka tome.

  25. #25
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,834
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i njoj je laknulo :mrgreen: - >
    Alan Durban quote from 1980 - “If you want entertainment, go and watch clowns”.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ludacka dopuna zakona na pomolu?
    By CaseLogic in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 90
    Last Post: 18-02-10, 22:22
  2. Biznis u ime boga i mimo zakona
    By Ćipur in forum Religija i filozofija
    Replies: 185
    Last Post: 14-11-09, 13:39
  3. Ima li zakona
    By lacmanin in forum Politika generalno
    Replies: 9
    Last Post: 17-07-06, 14:54
  4. izmjena drzavnih simbola
    By Njegus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 37
    Last Post: 24-02-05, 04:17
  5. Par interesantnih zakona...:)
    By <P.[a.i].N> in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-04, 12:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •