Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 37

Thread: Otvaranje mini marketa

  1. #1
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Otvaranje mini marketa

    Pozdrav. Zanima me da li iko zna koliko bi od prilike kostalo otvaranje nekog mini marketa u Podgorici.
    Citao sam da je bolje registrovati firmu kao DOO nego kao preduzetnicku,gledao sam i povoljnosti i sve to,ali ne znam koliko bi sve to kostalo?
    Takodje me interesuje da li se u okviru dozvole za otvaranje racuna i koliki je prostor tog mini marketa,tj da li se vise placa ako je prostor veci?

    Zelim da naglasim da bi se mini market nalazio na prigradskom naselju,mada vise seoskom nego prigradskom,pa ako znate neke povoljnosti takvih lokacija bilo bi lijepo da ih podijelite sa nama.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Odes u neku agenciju i oni ti zavrse sve. Mislim da će ti uzrti oko 300 eura za sve. Jedino ti moraš u sudu ovjeriti, mislim da je to oko 20 eura, zaboravih. Dobićeš pečat, statut, razne prijave. Ništa te to ne košta u startu, ali će posle da te kolju.
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivan58 View Post
    Pozdrav. Zanima me da li iko zna koliko bi od prilike kostalo otvaranje nekog mini marketa u Podgorici.
    Citao sam da je bolje registrovati firmu kao DOO nego kao preduzetnicku,gledao sam i povoljnosti i sve to,ali ne znam koliko bi sve to kostalo?
    Takodje me interesuje da li se u okviru dozvole za otvaranje racuna i koliki je prostor tog mini marketa,tj da li se vise placa ako je prostor veci?

    Zelim da naglasim da bi se mini market nalazio na prigradskom naselju,mada vise seoskom nego prigradskom,pa ako znate neke povoljnosti takvih lokacija bilo bi lijepo da ih podijelite sa nama.
    ne isplati se otvarrati mini market vjeruj mi.... ja jedva sa jednim marketom opstajem u zdravlje sto uzimam robu u kompenzaciju jer imam svoju fabriku prehrambenih proizvoda koje uzimaju dobavljaci od mene kao i HDL pa imam top cijene u svom marketu kao lakovic npr, inace ne bih ga dan drzao u suprotnom... prosto ne mozes da se takmicis sa velikim marketima pa ne znam dje da se nalazi market i da je ne znam koliko udaljen od volija i lakovica... kolicinski rabati koje oni dobijaju od distributera su brutalni i ti si u startu ugasio....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  4. #4
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Kako ce tek inspekcije da pohrle na manje preduzetnike sada kada smo se zaduzili za auto-put, samo gledajte ...
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Puno hvala na odgovorima,ja iskreno mislim da imam sanse da uspijem sa mini marketom,jer se nalazi na idealnoj lokaciji,prednost je sto nema konkurencija u blizini,a trziste je relativno veliko..
    Prilicno je daleko od volija i ostalih marketa,tako da bi prometa bilo,sad nzm koliki su porezi i ostale glavobolje...

    Nisam dobio odgovor samo da li velicina marketa ima veze sa placanjem poreza ili neceg drugog.Da li neko zna nesto o tome?

  6. #6
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,152
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Placanje poreza (PDV) zavisi od obrta robe.
    Ukoliko kupis od dobavljača 1000 € robe, tu robu prodas za 1500€, imaćeš 20% pdv-a od tih 500€ koliko si prihodovao za taj mjesec. Na kraju svakog mjeseca se sracunava taj iznos (radi tvoj knjigovođa), i sve ovo važi pod predpostavkom da robu nabavljas od dobavljača, i sve to kucas na svojoj fiskalnoj kasi.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hah,interesantno.
    Dakle,ukoliko nabavis neku robu bez racuna,ne mozes je prodavati u svojoj radnji?(naravno mislim na to da je nemoguce izdati racun u tom slucaju)

  8. #8
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,152
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Mozes je prodat, ali ne i kucat racun za nju. Mada možeš i kucat, ne brani ti niko (dok ti ne dodje kontrola) ali ce ti onda doc ogroman iznos pdv-a za naplatu, jer nemaš ulazni pdv.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Mozes opstati jedino ako dajes na veresiju a cijene su ti 20% vise nego u velikim marketima....pa sad vidi kakav ti je komsiluk i jesu li likvidni jednom mijesecno.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,564
    Thanks Thanks Given 
    1,967
    Thanks Thanks Received 
    2,578
    Thanked in
    1,104 Posts

    Default

    U slucaju da otvoris market, prvo i osnovno VERESEIJE BEZ.

    Vjerujem da ce ti market raditi solidno cim su ti ovi velikani daleko, pobrini se da uvijek imas osnovne namirnice, da se narod moze osloniti da ce naci najpotrebnije kod tebe. Pokusaj nabaviti ove cigare na crno sto se prodavaju, negro, trokadero, merlin i sl, sredi da imas sve dopune (mala je zarada ali dajes stalnu uslugu kupcima), gledaj da nabavljas iz lakovica jeftinije ulje, secer, kilsko brasno... I nemoj piva da ti fali
    Tu es mon héro!

  11. #11
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,564
    Thanks Thanks Given 
    1,967
    Thanks Thanks Received 
    2,578
    Thanked in
    1,104 Posts

    Default

    A tvoja je stvar oces li kucati robu, moraces ponesto jbg, neko ce te prijaviti odma iz ljubomore i pljasnuce ti trzisna kaznu da se ne mozes povratiti.
    Tu es mon héro!

  12. #12
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Versiju ako pocnes racunaj da si ga zatvorio isti sekund.
    Koliko si planirao radnica da zaposlis i placas li kiriju za prostor?
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  13. #13
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na savjetima,bas sam tako nesto i zamisljao da bude,bas tako kao sto je i opisao @no-mercy,a sto se veresije tice naravno da je ne bih davao,jer znam kako to dalje ide..

    @lucke91 U pocetku sam planirao da radim sam najvjerovatnije,tu ce se naci i neko iz porodice uvijek da priskoci,a ako se posao razradi dovoljna bi bila po jedna radnica u obije smjene..Sto se tice kirije,jos ne znam da li cu je placati ili ne,ali ako bude da se placa vjv ce biti jeftinije puno nego u gradu..

    Znaci moguce je raditi tako da se npr 3/4 robe kuca a ova 1/4 recimo ne ide na kucanje?

  14. #14
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,564
    Thanks Thanks Given 
    1,967
    Thanks Thanks Received 
    2,578
    Thanked in
    1,104 Posts

    Default

    Moguce je. Pazi da kupcima koji ti ulaze prvi put u radnju kucas obavezno, teskim ljudima koji se vataju za sitnice, komsijama, "pouzdanim" ljudima ne moras nikad. Bitna stvar da ne placas kiriju i radnika ako bi imao prostor i ti radio to je super kombinacija.
    Tu es mon héro!

  15. #15
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E super onda,razumem sada sta i kako..
    E sad,koliko sam ja nesto racunao, papirologija i ostalo dodje oko 300e,kasa nekih 200e,dakle oko 500e.

    Interesuje me koliko bih robe trebao uzeti za pocetak i da li se roba kupuje na mjesecnom nivou ili npr na svake 2 nedelje recimo?

  16. #16
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,943
    Thanks Thanks Given 
    1,503
    Thanks Thanks Received 
    794
    Thanked in
    495 Posts

    Default

    Zavisno od toga sto ti prolazi kao neko ko je drzao i zatvorio zbog veresije na slicnom okruzenju kao i ti nemoj davati veresiju ni kumu,komsiji,bratu znaci nikome jer ces dolaziti u situaciju da ce dolaziti kod tebe samo krajem ili sredinom mjeseca a pocetkom ce ici gdje je jeftinije i kupovati na veliko ,a tebe ostavljati za ,,na cekanje" do plate penzije prvi put ce ti donjeti njih 90^% nakon toga ces biti srecan da pokupis i 50% tih sto su na cekanje jedino da im ides na kucu za svoje pare i doci ces u situaciju da nemas da nabavljas robu za musterije koje placaju stalno i koje nece da idu cik cak za jedan artikal tamo za drugi ovamo nego hoce sve na jednoom mjestu bez obzira hoce li ustedjeti 50c ili 1E. Ako hoces tako da radis onda nemoj otvarati prodavnicu nego otvori crveni krst ,jer ti skoro niko nece zahvaliti za to nego ce okrenuti glavu na drugi stranu i iza ledja svasta pricati za tebe.
    Ovo je jedan dobronamjeran savjet koji bi valjalo da sam ja dobio kad sam otvarao, a ne sto sam se ponesen situacijom 90ih godina i teskog zivota htio da pomognem komsijama,poznanicima jer sam znao kako je nemati na kraju rezultat svega toga je nekih 1500-2000e duga koje necu nikad izvuci

  17. #17
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Moguce je. Pazi da kupcima koji ti ulaze prvi put u radnju kucas obavezno, teskim ljudima koji se vataju za sitnice, komsijama, "pouzdanim" ljudima ne moras nikad. Bitna stvar da ne placas kiriju i radnika ako bi imao prostor i ti radio to je super kombinacija.

    Zato u ovim ex-yu drzavama stanje ekonomije i svega i jeste ovakvo, kada svi gledaju samo kako da ukradu od drzave. Bilo da je fiskalni racun, piratski software ili nesto trece. Nego, zar kod vas u CG jos nisu krenule fiskalne kase? E kada krenu, nece biti kucam - ne kucam.
    Davor

  18. #18
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    322
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivan58 View Post
    Citao sam da je bolje registrovati firmu kao DOO nego kao preduzetnicku,gledao sam i povoljnosti i sve to,ali ne znam koliko bi sve to kostalo?
    Sto se tice poreza mislim da ti je bolje da se registrujes kao preduzetnik. Jedina veca razlika je u tome da kao preduzetnik odgovaras cijelokupnom svojom imovinom, tako da je rizik veci sa te strane. Dok DOO placa vece poreze. Evo ako ima neko ko se bolje razumije, neka me ispravi ako grijem.

    Sto se tice troskova otvaranja, to mozes sam da odradis bez ikakve agencije. Malo se iscimas dok skupis potrebna dokumenta i kasnije u CRPS u Podgoricu, ali zato sebi stavis u dzep 200 e umjesto sto bi ih dao agenciji (da kazemo da agencija ima 100e realnih troskova). ;-)

  19. #19
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,564
    Thanks Thanks Given 
    1,967
    Thanks Thanks Received 
    2,578
    Thanked in
    1,104 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivan58 View Post
    E super onda,razumem sada sta i kako..
    E sad,koliko sam ja nesto racunao, papirologija i ostalo dodje oko 300e,kasa nekih 200e,dakle oko 500e.

    Interesuje me koliko bih robe trebao uzeti za pocetak i da li se roba kupuje na mjesecnom nivou ili npr na svake 2 nedelje recimo?
    Za pocetak zavisi koliko robe oce da imas u radnji, trebace ti poprilicno... A kasnije daopunjavas nedeljno, najlakse odredis koliko ti robe izadje, da ne stvaras zalihe pa da dolazis u problem sa rokovima trajanja.
    Tu es mon héro!

  20. #20
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,564
    Thanks Thanks Given 
    1,967
    Thanks Thanks Received 
    2,578
    Thanked in
    1,104 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Zato u ovim ex-yu drzavama stanje ekonomije i svega i jeste ovakvo, kada svi gledaju samo kako da ukradu od drzave. Bilo da je fiskalni racun, piratski software ili nesto trece. Nego, zar kod vas u CG jos nisu krenule fiskalne kase? E kada krenu, nece biti kucam - ne kucam.
    Drzava koja me potkrada svaki dan na svakom cosku moze da ocekuje isto.
    Tu es mon héro!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Evo sta ti treba da se registrujes kao preduzetnik
    Preduzetnik je fizičko lice koje za svoj račun obavlja neku dijelatnost radi sticanja profita. Preduzetnici se najčešće registruju u oblastima zanatstva (samostalne zanatske radnje), prometa i usluga.

    Za registraciju preduzetnika , potrebno je u Centralni registra poreske uprave donijeti sljedeće:
    Korak 1. Ispuniti obrazac za registraciju preduzetnika, preuzmiteObrazac - Registracija preduzetnika.
    Korak 2. Uplatiti na račun Poreske uprave 10,00 eura na žiro račun 832-3161-26.
    Korak 3. Kopija lične karte preduzetnika ili ovjerena kopija pasoša ukoliko je preduzetnik stranac.
    Korak 4. Ponijeti prikupljenu i ovjerenu dokumentaciju u Centralni Registar Poreske uprave , Marka Miljanova 54, 81000 Podgorica, Tel: +382 (0)20 230 858, e-mail: [email protected], radno vrijeme 08:30-12:00
    Prilikom predaje dokumentacije dobićete potvrdu sa brojem vašeg rješenja sa kojim uz identifikacioni dokument podižete potvrdu o registraciji nedjelju dana od podnošenja prijave. Takodje sa brojem sa potvrde možete provjeriti na sajtu www.crps.me da li vam je gotova registracija.Nakon dobijanja potvrde o registraciji preduzetnika neophodno je uraditi sljedeće:
    -Izrada pečata.
    -Dobijanje PIB-a iz poreske uprave, pogledajte Šta je potrebno za PIB.
    -Otvaranje računa u Banci, pogledajte Kako se otvara račun u Banci (Preduzetnik).
    http://asistent.me/preduzetnik.html

  22. #22
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Drzava koja me potkrada svaki dan na svakom cosku moze da ocekuje isto.
    Svaka cast,da nisi ti ovo napisao,ja bih..

    @Oliver Da li je stvarno otvaranje firme kao preduzetnistvo samo tih 10e uplate i to je to?

  23. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Zato u ovim ex-yu drzavama stanje ekonomije i svega i jeste ovakvo, kada svi gledaju samo kako da ukradu od drzave. Bilo da je fiskalni racun, piratski software ili nesto trece. Nego, zar kod vas u CG jos nisu krenule fiskalne kase? E kada krenu, nece biti kucam - ne kucam.
    Baš naprotiv, stanje je takvo zato što postoje favoriti koji ne plaćaju carine, pdv, doprinose... i postoje oni kojima su inspekcije redovni gosti a nema šanse da ostanu dužni državi ni cent. Problem je što je takvo stanje neodrživo.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,152
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Ni pod razno nemoj da se registrujes kao str, i slicno.
    Obavezno Doo, pdv placas onolilo koliko napraviš prometa. Ukoliko krenes da širiš firmu, otvaras jos nešto, moras novu firmu registrovati. Lakše ces sjutra da zatvoris DOO. Sve ovo iz licnog iskustva.

    Sto se tice poštenja, zaobidjite me. Favorizuju se veliki lanci, objekti koji stvaraju monopole, i iza kojih stoje likovi na polozajima u vlasti, koji imaju svoj % od zarade monopolista.
    Danas mi je bila inspekcija ( finansiska, poreska i carina) visak u kasu 5,60 €, zapisnik i kazna koja bi bila preko 1k € da sam ga potpisao. Ovako idem na sud, s nadom da će sudija bit razuman i naplatit neku simboliku od 200-300. I sve to jer monopolista preko drzavnih organa vrsi pritisak na male, jer nam je budzet zaduzen 70%, i jer su nam glavari prodali sve pa nemaju finansija. Ajde molim vas!

  25. #25
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Auuu pa da li je moguce da su toliko rigorozni?
    Zbog takvog jednog viska,da naplate kaznu od 1k € O.o ???

    Pa nije ni cudo onda sto nam se drzava raspada,i sto je sve manji broj novih firmi i novih biznis ideja..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. zašto ne radi server android marketa
    By nikicada in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-12, 13:34
  2. Replies: 1
    Last Post: 24-02-12, 18:36
  3. Otvaranje Doo
    By brancela in forum Ekonomija
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-10, 12:42
  4. Replies: 4
    Last Post: 24-04-09, 16:44

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •