Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 98

Thread: sta se uci na ekonomiji u cg?

  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default sta se uci na ekonomiji u cg?

    oce li ko da mi objasni, jer sam ja budala izgleda te sam ucio nedje vanka, zasto drzava ne podstice proizvodnju i zasto je ista na jadnom nivou i minimumu u cg?
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Ko ce proizvodit kad mozemo uvozit, bjezi, ne pricaj svasta...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ako mi je jasno to, sad razmisljam jer smo dosli na samo dno prodavanja vise icega, i sto sad? covjece kad mi dajemo ajde neka firme, neko INFRASTRUKTURE ALOOO!?!?!? bolest totalna
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    MNE
    Posts
    2,590
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ni meni to nikad nije bilo jasno. Programi vlade koji pospjesuju proizvodnju skoro i ne postoje.
    Naravno, i krivica svih nas je velika, ali niko nece se upustit u neki projekat proizvodnje ako nije pracen u tome i ako mu drzava vise stavlja motiku u tockove nego sto mu pomaze.
    Nasa ekonomija se planira na godisnjem planu, "ako ovo prodamo, koliko para cemo odma dobit" i niko ne gleda unaprijed.
    Release Yourself

  5. #5
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,498
    Thanks Thanks Given 
    5,350
    Thanks Thanks Received 
    3,846
    Thanked in
    1,520 Posts

    Default

    pa to je barem prosto, sva proizvodnja se ugasila da bi se omogucilo pojedincima da postanu ultra bogati (biznismeni, razni zastupnici) a samim tim i hiljade porodica dovele do pukog siromastva. A kad nekog tako osiromasite sa njim je lako manipulisat.
    Last edited by kaemSe; 26-03-10 at 14:22.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bremen, Almannstraße
    Posts
    1,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    pa to je barem prosto, sva proizvodnja se ugasila da bi se omogucilo pojedincima da postanu ultra bogati (biznismeni, razni zastupnici) a samim tim i hiljade porodice dovele do pukok siromastva. A kad nekog tako osiromasite sa njim je lako manipulisat.

    i potpuno ispravno.
    Ova ekonomija se `zalaze` da nam svima bude bolje tako sto slusamo pametne pojedince koji su za otvoreno trziste (vjeruju u ono sto procitaju u knjigama koje pisu amerikaneri), a najbitnije je da se izveze sto je vise moguce sirovina i da se nista ne proizvede jer nam je tako najbolje.
    Na taj nacin odrzavaju tradiciju da crnogorci ne vole da radU
    Weakness of attitude becomes weakness of character.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    nije nego izgleda cista kontrola gladnih masa, nego i te mase kad tada prevru u jednom momentu
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #8
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dovoljno je samo da se podje u obicnu prodavnicu/piljaru i sve ce vam bit jasno.Uvozimo kupus,luk crni i bijeli,paradajz makedonski i grcki,paprike,salatu.
    Ne mora se dalje nista pricat

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Znam par poljoprivrednika iz Bjelopavlica koji tvrde da im ostaje cisto 1000 mjesecno kad odbiju sve troskove (a placaju radnike) s tim sto na taj posao utrose oko 3-4 sata dnevno u prosjeku..al lakse je da se sjedi u kancelariju za 400-500
    She is only here to annoy herself!

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    pa to vam je ljudi kapitalizam, drzava ne smije da ima svoja preduzeca i fabrike,moze sam da kontrolise i da nadgleda, mnoge zemlje u okruzenju su uradile slicno...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nino_pg View Post
    Dovoljno je samo da se podje u obicnu prodavnicu/piljaru i sve ce vam bit jasno.Uvozimo kupus,luk crni i bijeli,paradajz makedonski i grcki,paprike,salatu.
    Ne mora se dalje nista pricat

    Te poslove ne zeli niko da radi-ko ipak radi,ima dovoljno.
    Medjutim,mladji ljudi te poslove masovno napustaju i to je to.
    Nema od toga posla,osim ako cemo nekoga sa strane u opustosena sela dovest.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    MNE
    Posts
    2,590
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    Te poslove ne zeli niko da radi-ko ipak radi,ima dovoljno.
    Medjutim,mladji ljudi te poslove masovno napustaju i to je to.
    Nema od toga posla,osim ako cemo nekoga sa strane u opustosena sela dovest.
    Zato sluzi drzava, zar ne?! Ministarstvo poljoprivrede?!
    Da stimulise ljude da se bave poljoprivredom, da obezbijedi poljoprivredniku nacin da svoj proizvod ima dje i da proda. Da kreditno podrzi proizvodnju.
    Da pokrene nesto...
    U 20 godina se moze dosta toga napravit ako postoji volja i znanje, mada i unistit u suprotnom.
    Last edited by sky; 26-03-10 at 16:25.
    Release Yourself

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    oce li ko da mi objasni, jer sam ja budala izgleda te sam ucio nedje vanka, zasto drzava ne podstice proizvodnju i zasto je ista na jadnom nivou i minimumu u cg?
    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ko ce proizvodit kad mozemo uvozit, bjezi, ne pricaj svasta...
    Jaoj, sad kad vam dodje Hercules. On je bio Vesov student i on kaze da ga Veso ucio da tako treba i da za sve lose rezultate nisu odgovorni Veso i Milo, vec nas neradnicki narod, liberali i Medojevic.
    Vecina ljudi je zla

  14. #14
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,951
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Ajde jadan, ko ce radit oko toga, ljepse mi je do grada na pice poci...i gledat p*cke kroz grad aAAaAAaAaAaaa
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    276
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    drzavi se vise isplati da se baviti tranzicijom
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    872
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    Te poslove ne zeli niko da radi-ko ipak radi,ima dovoljno.
    Medjutim,mladji ljudi te poslove masovno napustaju i to je to.
    Nema od toga posla,osim ako cemo nekoga sa strane u opustosena sela dovest.
    To da ne želi niko da ih radi je najobičnija laž.Eto primjer barem 10tak mojih komšija.Podigli su plastenike(neki čak i kredite uzimali da bi ih opremili).Uzgajali najveći dio povrća koji je tražen kod nas.Povrće sazre i oni ga poćeraju na pijacu da prodaju.Dođu tamo i shvate da je stigla ogromna količina povrća iz Albanije,Rumumije,Turske,Bugarske.Cijena tog povrća ne može da podmiri troškove koji su u ovdašnje uloženi a kamoli da imaju neku zaradu.Znam neke koji su to povrće bačali stoci jer im je to bilo isplativije negoli da ga ćeraju za Podgoricu i vraću nazaf.Kad se još doda da je ovo povrće "čisto" tj minimalno tretirano hemikalijama a ovo uvozno niko ni ne kontroliše nego šleperi prolaze bez pitanja inspekcije.Nekolike godine tako i ljudima je dozlogrdilo i prekinuli sa tim poslom.
    Neki opet uzeše kredite za farme krava.Davahu mlijeko privatnim mljekarama a oni njima isplaćuvahu sa kašnjenjem od pola godine i više,davali im kompenzacije za sve i svašta a najmanje gotov novac koji im je najpotrebniji.I oni prodadoše krave pošto sebe u dug ućeraše.
    O uvozu mesa,jaja i ostalog se već više puta pričalo.Recimo da moj otac ima malu farmu za tov pilića.Kad sabere troškove nabavke mladih,hrane,struje,vode,veterinara i ostalo(ovo je sve na malo a na veliko bi morao da registruje firmu pa bi ti troškovi bili duplo veći) njemu cijena jednog kilograma mesa bude oko 2.00-2.50eura(zavisno koliko je kvalitetna hrana i rasa pilića jer i to varira,može bit privatniku da tako prodaje) a u prodavnici imate na akcijama za 1.50e iz uvoza pa možete mislit nabavnu cijenu.Kad se raspitivao da počne na veliko i što može očekivat došlo se do toga da bi samo za početne troškove trebalo 20tak hiljada eura(objekat,osnovna oprema i registracija) a da mu niko ne garantuje otkup itd.Privatnike koji drže radnje ne interesuje kvalitet nego jeftino na čemu mogu još više da zarade.Tako znam pojedine radnje i restorane koji su spremali onu piletinu sa pijace u Tuzima(vjerovatno se neko sjeća tih rojeva muva u ljetnje vrijeme i onih paketa sa mesom na sred puta).Ko to kontroliše i daje dozvolu niko se ne zanima.Više puta je ponavljano da se uvozi meso kojem je istekao rok,koje nema veterinaske dozvole pa opet nikom ništa.Bila i priča o uvozu jaja iz Bugarske itd a ona imaju ograničen rok trajanja i dužinu puta koju mogu da pređu i nikom ništa.
    Država je sve podržala što je bilo do njih da nas zakucaju na dno .Samo nijesu koliko dugo može CG da uvozi i kad će nam falit gotovine jer je dadosmo na taj uvoz.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve si u pravu.Nisam najbolje izrazio sta mislim.Neko je pominjao glad,pa sam mislio da kazem da onom ko radi oko zemlje i sa stokom barem toga nece hvalit,a uvijek se na sitno po nesto proda-dakle,ima se dovoljno.Prosjecan mladi covjek ce prije sastavljat kraj sa krajem u gradu,nego sto ce zivjet na selu.To je i potpuno razumljivo,jer djevojke prve bjeze sa sela,tako da se vecina ne moze ni ozenit,sto nece zenu iz Albanije dovest,pa mu nista drugo ni ne preostaje.
    Za ovo drugo se nema sta pricat-dovoljno je rec da mi i vodu uvozimo.

  18. #18
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GreatMontenegro View Post
    Sve si u pravu.Nisam najbolje izrazio sta mislim.Neko je pominjao glad,pa sam mislio da kazem da onom ko radi oko zemlje i sa stokom barem toga nece hvalit,a uvijek se na sitno po nesto proda-dakle,ima se dovoljno.Prosjecan mladi covjek ce prije sastavljat kraj sa krajem u gradu,nego sto ce zivjet na selu.To je i potpuno razumljivo,jer djevojke prve bjeze sa sela,tako da se vecina ne moze ni ozenit,sto nece zenu iz Albanije dovest,pa mu nista drugo ni ne preostaje.
    Za ovo drugo se nema sta pricat-dovoljno je rec da mi i vodu uvozimo.
    Ne moras da zivis na selu da bi se bavio poljoprivredom. Postoje jefino placevi u opkolini podgorice da se kupe, koji kostaju svega 2-5 eura po kvadratu, tamo put DG i slicno, gdje se na par hiljada kvadrata zemlje moze dosta toga posaditi da bi se pokrenuo neki mali biznis.
    Stvar je u tome sto da bi se covjek poceo bavit poljoprivredom treba da ima neke subvencije od strane drzave kao i pomoc u tom segmentu, pocev od konsultantskih usluga pa do pomoci u nabavci masina i ostalog. Ipak mi sa nasom proizvodnom tehnologijom ne mozemo da budemo konkurentni stranim proizvodjacima.

  19. #19
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ne moras da zivis na selu da bi se bavio poljoprivredom. Postoje jefino placevi u opkolini podgorice da se kupe, koji kostaju svega 2-5 eura po kvadratu, tamo put DG i slicno, gdje se na par hiljada kvadrata zemlje moze dosta toga posaditi da bi se pokrenuo neki mali biznis.
    Stvar je u tome sto da bi se covjek poceo bavit poljoprivredom treba da ima neke subvencije od strane drzave kao i pomoc u tom segmentu, pocev od konsultantskih usluga pa do pomoci u nabavci masina i ostalog. Ipak mi sa nasom proizvodnom tehnologijom ne mozemo da budemo konkurentni stranim proizvodjacima.
    NAravno da postoje placevi, moja ujcevina ima barem 6000 kvadrata obradive zemlje u Doljane, i ujak mi je dao dozvolu da radim na tu zemlju sto ocu, samo ako mogu da zaradim (ujak mi je u USA).

    Pravo da ti kazem, vec neko vrijeme razmisljam sto bih mogao, kako bih mogao, ali kad sam se malo raspitao, i shvatio da ce da me deru na sve sto stignu, ali bas sve, odusta sam, iz razloga sto mi niko ne moze garantovat prodaju, ali niko, eto igrom slucaja radim u jedno od ministarstava, i kontaktira sam kolege iz min. poljoprivrede, samo su mi slegli ramenima kad sam ih pita za neke garancije da se moze prodat prozvedeno, nisam im trazio ni kapital, ni nista, samo garancije, koje nisam moga dobit.

    Tako da prostora za proizvodnju ima, ko oce da radi, a to sto nema dje plasirat proizvod, i sto ce na kraj bit ostavljen na ledinu da se sam koprca u dugovima, to je glavni problem.

    Ja ti kazem, i pored moje diplome, sjutra bih rado ulozio pare u to, biznis je biznis, plus sto imam nekih proincipa i skrupula, pa bih pazio sto porizvodim, i pazio da to bude kvalitetno (al bi te ponovo odrali dok dobijes pecat, poplaca bi taksi i taksi, vjeruj mi)
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  20. #20
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    najjace mi je kad sam ih slusa na predavanja kako je 'najbolje za potrosaca da nema nikakve podrske za domace proizvodjace' :lolblue:

    e tako mi toga crnog potrosaca...

  21. #21
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    MNE
    Posts
    2,590
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    NAravno da postoje placevi, moja ujcevina ima barem 6000 kvadrata obradive zemlje u Doljane, i ujak mi je dao dozvolu da radim na tu zemlju sto ocu, samo ako mogu da zaradim (ujak mi je u USA).

    Pravo da ti kazem, vec neko vrijeme razmisljam sto bih mogao, kako bih mogao, ali kad sam se malo raspitao, i shvatio da ce da me deru na sve sto stignu, ali bas sve, odusta sam, iz razloga sto mi niko ne moze garantovat prodaju, ali niko, eto igrom slucaja radim u jedno od ministarstava, i kontaktira sam kolege iz min. poljoprivrede, samo su mi slegli ramenima kad sam ih pita za neke garancije da se moze prodat prozvedeno, nisam im trazio ni kapital, ni nista, samo garancije, koje nisam moga dobit.

    Tako da prostora za proizvodnju ima, ko oce da radi, a to sto nema dje plasirat proizvod, i sto ce na kraj bit ostavljen na ledinu da se sam koprca u dugovima, to je glavni problem.

    Ja ti kazem, i pored moje diplome, sjutra bih rado ulozio pare u to, biznis je biznis, plus sto imam nekih proincipa i skrupula, pa bih pazio sto porizvodim, i pazio da to bude kvalitetno (al bi te ponovo odrali dok dobijes pecat, poplaca bi taksi i taksi, vjeruj mi)
    U tome je problem. Drzava treba da te podrzi. Kod nas ako oces sve fino, legalno da krenes, ta ista drzava ce te prva namucit.
    Ne umiju da vide da umijesto taksi i dozvola koje ce dobit u prvom momentu, ubirali bi mnogo vece prihode kad se proizvodnja razradi.
    Nazalost nasa vlada o tome nimalo ne brini. Kao sto spomenuh gore, za 20 godina koliko su na vlasti unistena je poljoprivreda, pomorstvo, industrija...
    Evo da ne racunamo 90-te, koliko se toga moglo napravit barem u poljoprivredi za ovih zadnjih 10 godina.
    Release Yourself

  22. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    NAravno da postoje placevi, moja ujcevina ima barem 6000 kvadrata obradive zemlje u Doljane, i ujak mi je dao dozvolu da radim na tu zemlju sto ocu, samo ako mogu da zaradim (ujak mi je u USA).

    Pravo da ti kazem, vec neko vrijeme razmisljam sto bih mogao, kako bih mogao, ali kad sam se malo raspitao, i shvatio da ce da me deru na sve sto stignu, ali bas sve, odusta sam, iz razloga sto mi niko ne moze garantovat prodaju, ali niko, eto igrom slucaja radim u jedno od ministarstava, i kontaktira sam kolege iz min. poljoprivrede, samo su mi slegli ramenima kad sam ih pita za neke garancije da se moze prodat prozvedeno, nisam im trazio ni kapital, ni nista, samo garancije, koje nisam moga dobit.

    Tako da prostora za proizvodnju ima, ko oce da radi, a to sto nema dje plasirat proizvod, i sto ce na kraj bit ostavljen na ledinu da se sam koprca u dugovima, to je glavni problem.

    Ja ti kazem, i pored moje diplome, sjutra bih rado ulozio pare u to, biznis je biznis, plus sto imam nekih proincipa i skrupula, pa bih pazio sto porizvodim, i pazio da to bude kvalitetno (al bi te ponovo odrali dok dobijes pecat, poplaca bi taksi i taksi, vjeruj mi)
    Prije nekoliko godina su bile aktuelne one 'farme' ili kako li se to već kaže s puževima. Moji imaju par hiljada kvadrata zemlje gdje se to moglo odraditi, i mislili su da krenu u taj poduhvat. To se tada na sve strane reklamiralo, priča je bila kao zarada sigurna, naše je samo da obezbijedimo zemljište, kapital i da radimo a oni(neki italijani ili njemci ne mogu se sjetiti ko je to nudio) će nam dati sve ostalo što treba i SIGURNO OTKUPITI SVE PUŽEVE KAD DOSTIGNU TRAŽENU TEŽINU. Par hiljada je bilo početno ulaganje i krediti su se davali, Simović pozivao ljude da uzimaju to jer je dobra zarada ovo ono, siguran dugoročan projekat, ministarstvo garantuje za sve. Ali moji nešto nisu mogli skrpit pare pa odustaše od toga. Ispostavilo se na našu sreću.

    Poslije nekog perioda kad je došlo vrijeme za otkup ovi koji su trebali da otkupe to počeli da zajebavaju. A pritom, u periodu dok je trajao uzgoj stalno su tražili da se dodatno kupuje nešto novo od njih i stalno su bila neka dodatna ulaganja. I nije se smjelo odbit jer to kao ne bi bilo po ugovoru i ne bi onda otkupili puževe kad bi došlo vrijeme.
    I kad je konačno došlo vrijeme frka nastade, ovi se povukoše i trt milojka. Poljoprivrednici grcaju u dugovima, nema ko da im otkupi puževe, ministarstvo se pravi ludo, kao nadoknadiće i te priče, ali su ga proizvodjači tu ispušili.
    Toliko o poljoprivredi.

  23. #23
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Prije nekoliko godina su bile aktuelne one 'farme' ili kako li se to već kaže s puževima. Moji imaju par hiljada kvadrata zemlje gdje se to moglo odraditi, i mislili su da krenu u taj poduhvat. To se tada na sve strane reklamiralo, priča je bila kao zarada sigurna, naše je samo da obezbijedimo zemljište, kapital i da radimo a oni(neki italijani ili njemci ne mogu se sjetiti ko je to nudio) će nam dati sve ostalo što treba i SIGURNO OTKUPITI SVE PUŽEVE KAD DOSTIGNU TRAŽENU TEŽINU. Par hiljada je bilo početno ulaganje i krediti su se davali, Simović pozivao ljude da uzimaju to jer je dobra zarada ovo ono, siguran dugoročan projekat, ministarstvo garantuje za sve. Ali moji nešto nisu mogli skrpit pare pa odustaše od toga. Ispostavilo se na našu sreću.

    Poslije nekog perioda kad je došlo vrijeme za otkup ovi koji su trebali da otkupe to počeli da zajebavaju. A pritom, u periodu dok je trajao uzgoj stalno su tražili da se dodatno kupuje nešto novo od njih i stalno su bila neka dodatna ulaganja. I nije se smjelo odbit jer to kao ne bi bilo po ugovoru i ne bi onda otkupili puževe kad bi došlo vrijeme.
    I kad je konačno došlo vrijeme frka nastade, ovi se povukoše i trt milojka. Poljoprivrednici grcaju u dugovima, nema ko da im otkupi puževe, ministarstvo se pravi ludo, kao nadoknadiće i te priče, ali su ga proizvodjači tu ispušili.
    Toliko o poljoprivredi.
    Sjecam se toga sa puzevima, jedan kolega sto je radio sa mnom u zatvor, ima veliko zemljiste, i po njegovoj prici, sva sreca pa nije ulozio pare u to.

    Eto to je dobar primjer loseg poslovanja, ulozis, kao imas garancije da ces prodat, i na kraj sam vraces pare koje si ulozio, plus kamate, takse, cuda razna...

    Ja sam od ideje farma krava odusta, dosta mi je da vidim zastupljenost nasih mjicenih proizvoda, pa da ZNAM da necu imat kome prodavat velike kolicine.

    Takodje, ideja farme svinja, domacih, hranjenih, sto bi reka moj ujak, splacinama tj korama od lubenice, zirevima, ostacima ruckova, ispasom prasadi na neku livadu, mi je na klimavim nogama, jer kad vidim koliko se prasetine plasticne uvozi, bojim se da niko ne bi kupio ovo domace, svi bi gledali da prodju jefitinije.

    Trenutno mi je najbliza opcija uzgajanja sezonskog voca i povrca, mislim da svi vi, kao i ja, volite onaj paradajz mirisljavi, ili krastavac mirisljavi, ili domacu socnu breskvu, ali se i tu bojim da bi me konkurnecija bacila u dugove, sa pasticnim vocem i povrcem, koje samo fino izgleda, a svaka druga karakteristika je grozna...

    Tako da ne znam, ako iamte nesto pametno da mi predlozite, recite, samo mi nemojte trazit pare za to, ima dosta kvazifirmi koje ce ti uradit biznis plan za velike pare, a dat nula garancija da ce to tako bit
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tesko će te bilo ko savjetovati jer kad citas potrebe, neiskorisćenost... reklo bi se nema dilema, ali kad se upusti u to onda pukne pogibija. Vec sam dosadan i sam sebi ponavljajuci pricu o nasim proizvodjicaima mineralne vode i odnos drzave koja ih super stimulise i pomaze dozvoljavajuci damping cijene iz uvoza. Nema toga nidje u svijetu, ali.... Ljetos je bio neki strucnjak... i kaze da se ne moze nacuditi sto se ti mali proizvodjaci ne udruze i stvore nesto kao zadruga proizvodjaca eko hrane i to ne izvoze pa neka Crnogorci i dalje nabavljaju pasticne paradajze ili bijeli luk iz Kine. Tesko objasniti da se praznog dzepa tesko i udruzivati, ali na svu srecu bar se krenulo sa tim eko selima dje se moze ljudski pojesti i popiti ono domace.
    Vratio se nas cojek iz Australije ulozio grdne pare u plastenike i cuda i sve islo super dok nije potrosio ustedjevinu. Kad to sve prodao i otisao nazad ostao u debelom minusu. Trojica nasih otvorili 'firmu sestru' iz inostranstva i sve spremili da krenu prvog februara a simbolicno ce poceti prvog aprila tako sto ce se pokupiti nazad. Njima nece djeca zaplakati djao maka niti ce ostati gladni, ali bar tridesetak ljudi iz Crne Gore nece imati solidan posao. Vazno da ga ima neki referent koji treba da izda dozvolu za rad i cudu se nikako ne moze nacuditi "kako to strana firma, a vi Crnogorci". Ja imam neko "imanje" u Bijele poljane i htio da tamo da napravim farmu koza i specijalni koźi sir ali djao odnese taj biznis plan i jedna rece neka te djao nosi sa svim kozama i jaradima

  25. #25
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Kad bi se uvoz oporeziva, tako da na kraju, domaci prozivodi budu jeftiniji za 20 posto nego uvozni, budi siguran da bi se krenulo sa proizvodnjom, shvatili bi ljudi da se moze zaradit...

    A ovako ti je, ako imas para, jeftinije uvozit "Moja kravica", "Dukat", "Alpsko", nego proizvodit svoje

    A ako cemo iskreno, od svih tih mlijeka, meni nesto najvise odgovara Sabacko
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Miopia u CG ekonomiji
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 117
    Last Post: 25-02-12, 04:00

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •