Page 11 of 14 FirstFirst ... 7891011121314 LastLast
Results 251 to 275 of 345

Thread: Trazis posao? Koji posao?

  1. #251
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Još veći problem od samo ćeranja po sudovima je i taj što radnik bude označen kao konfliktan i, kao takav, nepogodan za zapošljavanje. Inače je otkazni rok petnaest dana, može i više, ako radniku tako odgovara.

    Što se tiče ćeranja da radnik sam napusti posao - poslodavac uvijek ima pravo da te skine sa mjesta na kojem si i da te rasporedi na mjesto koje zahtijeva stručnu spremu koju taj radnik ima. U bilo kojoj malo većoj firmi, razlika u plati između dva mjesta sa istom stručnom spremom može da bude velika. Takođe, poslodavac može da ga pošalje na mjesto koje je udaljeno ne više od 40km (po novom zakonu mislim da je i 50) od mjesta boravišta, a radnik to ne smije da odbije, inače se računa da odbija da izvršava radne obaveze.

    Jedina situacija kad radnik ima pravo na otpremninu jeste kad se njegovo mjesto gasi, kad ga više nema u sistematizaciji.
    Last edited by skobalj; 09-11-11 at 09:58.

  2. #252
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    upravo tako sistematizacijom te rebnu, al sa pravom skidanja plate u 4oro cifrenim iznosima, i na nivo gdje ti je skoro cijela plata u kreditu, a da ti pretohdono ne da, niti posle toga refinansiranje kredita
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  3. #253
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Poceli smo od malih piljara i poslodavaca dzukela, a zavrsismo do korporacija, sistematizacije radnih mjesta, otremnina i sl...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  4. #254
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    svudje se istim principom vode, uvijek moze poslodavac da radi sa tobom sto mu cef i to je to , posle radnik bezobrazan, a nije niti se cuju nesrece jedne jer su svi pizde , pa i neka rade kad im moze bit
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  5. #255
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima i jednih i drugih ovakvih i onakvih...

    Zakon stiti radnika vise nego poslodavca! Drugo je sto je radnik preplasen, zastrasen i sto ne zna koja mu prava pripadaju!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  6. #256
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja ti kazem u praksi je to macku o rep, sa svim tim pravima moz ostat bez icega, jer kad krenes da se naganjas ugasio si, nikad na sud ne izbijes na svoje osim u nekim ultra rijetkim okolnostima
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  7. #257
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jesi probao? Vrlo dobro znam sto znaci za kompaniju da upane inspekcija rada zbog obicne prijave, a ne tuzbe!

    Vjeruj mi da bi dobio svaki cent i svako pravo koje ti pripada samo li dignes glas! Osnovano!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  8. #258
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    hehehe bas upada inspekcija, znas da je ja ne mogu dovuc zbog neuslova u kojima radim a ne sta drugo , a kad krenes sa dopisima uvijek se ima odgovor spreman da je to neko drugi, al samo usmeni ne pismeni odgovor, eeeeeee sve je lako reci, al ne funkcionise to tako ja sam cak tuzio i par nekih svercanih kredita sa mojim imenom , znas sta sam dobio , jedini sam za godinu dana koji se odazvao na sud, posto banka ne odgovara drugi ziranti niti duznik, mene je donesena odluka da platim, jer jelte banka ne odgovara to je sudu validno da je kredit ok hahahahaha e paaaaaaa
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  9. #259
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Koja je to pozicija sa upola manjom platom? Ne mogu te iz IT-a gurnut u magacin... A i zbog cega bi te poslodavac prebacao na drugu poziciju i smanjivao ti platu ako si ti ok?
    moja drugarica je pošla na trudničko, vrati se na posao i dočeka je šef sa prijedlogom da ili napusti posao, ili prihvati manje plaćen (sekretarica je u prvoj opciji, a sad radi kao u arhivi) u firmi...prije svega je imala 450 eura, a sad joj je dao 200 eura! Prije djevojka sa 450, sad majka sa bebom duplo manje, ali oće ili neće je bilo
    A što se inspekcija tiče samo neka su zdravo što rade i kako rade...zamislite da radnici ne primaju platu godinu dana, prijavi neko firmu, dodje inspekcija, dvoje direktora kažu da to nije istina ( a ne da nije, nego ne osigurava nikoga) i pojeo vuk magarca! Ne pitaj me kako se to tako završilo jer ne znam, samo ti kažem kako je bilo....ovi i dalje rade a ko je kome tu što ne bih ti znala reći. Dovoljno je bilo da gospoda iz inspekcije vide koliko radnika je napustilo firmu pa da shvate da nešto nije u redu
    Last edited by zvoncica; 09-11-11 at 10:43.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  10. #260
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako koja firma i kako je ko povezan. Eto je i Telekomu prije godinu-dvije upala neka inspektorka i naložila da par stotina radnika koje vuku sa ugovorima o djelu do besvijesti dobiju ugovore za stalno, ili da ih šalju doma. U roku od dva dana, inspektorka je ućutkana, a svi radnici koji su na brzinu vadili i donosili knjižice su ga is... parili.

    Prsle kladionice su godinama zapošlavale po 7-8 ljudi od kojih je jedno po smjeni bilo osigurano (na minimum zakonskog iznosa, naravno), čisto za slučaj da dođe inspekcija. Pa i kad ih uhvate, opet se kazne izgube jer gazda tamo nekog iz inspekcije zna. Kad država bude uređena kao neka normalna država, onda ima smisla donositi zakon koji ne štiti radnike toliko. Ovako, šta god u zakonu stojalo, praksa je totalno druga stvar.

    Nešto se ne sjećam da su nekoga kaznili zbog rada u vrijeme državnih i vjerskih praznika, a eto su i u novinama objavljivali ko je sve radio. O mobingu, seksualnom zlostavljanju i ostalim veseljima nema smisla ni govoriti. To se ne računa.

  11. #261
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To su sve nesoji od poslodavaca koji nemaju ni kucnog, a kamoli poslovnog vaspitanja! Za njih ne vaze nikakvi zakoni ni pravila!
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  12. #262
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pa vidi, da malo obrnem pricu: Kriminalac (da nazovemo to lice koje je ucinjelo krivicno djelo gdje je steta izmedju hiljadu i milion eura (karikiram)) uopste nije zasticen zakonom. Ali CG cvjeta od kriminalaca ? Kako dodjoh do tog zakljucka ? U ZIKS nema mjesta da se prime svi koji su osudjeni... Dakle, oni koji su zasticeni zakonom, njih ne mozes zastitit. Oni koji nisu zakonom zasticeni, oni diktiraju trziste ovdje.
    I kad pogledas takvu situaciju, i kazes radniku : 'Ej tebe zakon stiti', sa ovim sto sam maloprije rekao, on ce te pogledat jesi li ti dobro/lud.
    Kao sto neko rece, cim krenes da trazis svoje zakonom garantovano pravo, u ovoj veeeelikoj zemlji, oznacen si kao konfliktna licnost, i jedino sto ti mozda ostaje jeste da osnujes svoju stranku ili eventualno NVO...
    Da li si oznacen od piljara ili korporacije, svejedno, skoro uvijek se cuje.
    Ali ajde, ovdje jedan po meni veci problem.
    Pogledajte koliki je odnos zaposlenih iz CG i stranaca ? Bar ovdje na primorju se to osjeti, kad krene sezona npr...
    Evo slucaj:
    Da oznacimo osobu koja dolazi iz BiH, sa brojem 1.
    Da oznacimo osobu koja zivi 500m od potencijalnog radnog mjesta, to jes' iz CG sa brojem 2.
    Poslodavac je P, kafic neki na obali.
    P pocetkom maja krene da trazi sezonsku radnu snagu. Dodju 1 i 2 kod P. P njima kaze plata je 150 eura mjesecno, a onda se okrene 1-ici i kaze ti imas smjestaj i hranu jos kod mene besplatno. 2 nema nista preko plate. 2 mora da placa porez, struju, telefon, vodu, od iste ove plate koju ce 1 platiti. 1 nema te izdatke, takoreci nema nikakve izdatke. Ko u ovom slucaju stiti domace ljude ? I onda kazu da su domaci neradnici. Je li vi znate koliko po ovim marketima imate zaposlenih iz BiH, ili cak s juga Srbije ? Ne bih ni ja primjetio dok nisam cuo akcentovanje, pa onda kako jedna radnica mora u Tuzlu da bi vadila novu radnu dozvolu itd itd....
    A ovo pricam, jer evo u srednjim skolama se uci nesto sto se zove turisticka, ugostiteljska itd itd...
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  13. #263
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    a ako si otvorenog uma odma si nepodoban za korporejshn ,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  14. #264
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Ima i jednih i drugih ovakvih i onakvih...

    Zakon stiti radnika vise nego poslodavca! Drugo je sto je radnik preplasen, zastrasen i sto ne zna koja mu prava pripadaju!
    Zakon u CG uopste nije bitan. Bitno je koliko se zakon sprovodi u djelo i ko ga i koliko stiti.

    Poslodavci u CG su toliko opusteni da istog momenta mogu da izmisle 15 lazi kojima se odbranjuju. Zasto? Jer nemaju straha od drzave da ce ih kaznit.

  15. #265
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,087
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Evo moje situacija od prije nekolike godine.
    Javio sam se na oglas za obuku kamermana,montažera itd.Mjesec dana sam "učio"zanat a potom "gurnut" u vatru da snimam jer je falilo radnika. Nije dugo prošlo a falilo je radnika na montažu i ja sam ima volje i to da učim al tu je posle 10 dana počela rabota.Montaža+realizacija. Tražili su da im dam radnu knjižicu kako bi me prijavili za obuku preko biroa. Počeo sam otpriilike krajem proljeća sa time. Narednih pola godine sam radio za dž jer mi je rečeno da tako ide, da se učim zanatu itd pa će onda počet plata kad se to završi. Naravno, sve je kao preko Biroa Rada išlo. Posle pola godine su počeli da mi plaćaju 120e mjesečno(da napomenem putova sam iz DG za PG) i tad mi je počelo nešto kao pripravnički. Jedan po jedan, odlazili su stariji radnici. Radilo se koliko ima posla,6 dana nedeljno od čega je subota ili nedelja bila od 12 do 22. Plata je nenormalno kasnila i pojedinim radnicima se pokupilo i po 7-8 hiljada(kad ti je plata 300e to je podosta). Na kraj se par zadnjih montažera pobuni i traži platu da im se da ili odlaze,jer ne mogu tako da žive više. Odu momci,ja vidim nema ljeba tu i ono ili plaćate ili idem i ja. Naravno, odem i ja sa ostalima. E sad počinje zezalica. Meni su ostali dužni nekih 200-300e jer sam naravno tražio za put makar da imam itd. Ostalima(od kojih neki i dan danas tamo rade) su dugovali po više hiljada. Uzeo knjižicu i dolazim na Biro.Oni mi kažu ođe imaš samo mjesec dana upisano. Ti si počeo kod njih da radiš prije mjesec dana i poćerali su te jer si slomio kameru neku. Čega slomio? Kameru. Ja popizdio. Onaj me tamo momak u Biro smiruje itd. I onda veli "Znaš, nije ni nama svejedno,platili smo tvoju prekvalifikaciju skoro 2000eura". Kako platili? I onda mi on objašnjava proceduru. Godinu dana sam ja i još 10 ljudi radili praktično za džabe a gazda je još uzeo i pare za to.Oko 700e je treba da nam isplati a više do 1000 mu je ostalo čisto od Biroa + naš rad. Momci koji su duže tu radili od mene su napuštili sa po 5-6000 eura duga. Te pare su dobili tek 4-5 godina kasnije i to preko suda(toliko o sudstvu itd).
    Da se vratim i na inspekciju. Ona je dolazila redovno tamo i redovno kod direktora u kancelariju. Registrovano je možda bilo 10 ljudi sve to vrijeme a barem još toliko ih je radilo na divlje. Al sve je na osmijeh završavano. Niko nikoga ništa ne pita,ruka ruku mije.
    Ja onda na Biro pitam momka mogu li da ih tužim itd?Možeš samo za ovih mjesec dana al to ti se ne isplati. Staž ti ne možemo upisat jer ti zvanično nisi ni radio kod njih. Mogu li da iskoristim moje ime koje se pojavljuje na špicama isl. kao dokaz. Ne, vazda mogu reć da si ti volontira ili to radio samostalno. Oćete li vi raskinut sa njima ugovore o prekvalifikaciji radnika? Ja mogu proslijedit tvoju prijavu i to je to.Proslijedio je prijavu i do dana današnje(5 godina kasnije) oni i dalje vrše prekvalifikacije kadrova. 2x su ih napuštili radnici u kompletu,tužilo ih je na desetine radnika, dan danas ima ljudi koji tamo rade i kojima se duguje i do 10000eura, i izio vuka magarca.
    Ne mogu više kucat a ima tu još detalja .
    Kad sam krenuo da se zaposlim na drugo mjesto mora sam da čekam godinu dana skoro,jer su gazde imale dogovor da ne primaju radnike koji jednog napušte. Iako im je treba radnik mora sam čekat da prođe godina dana da bi me primili.

  16. #266
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za strance sezonce u CG poslodavac plaća niže dažbine nego za domaćeg radnika. Nisam sto posto siguran, ali mislim da je tako.

    EDIT: Za sve ove poslodavce koji "obučavaju" ili "provjeravaju" buduće radnike. Radnik na određeno i na neodređeno ima ista prava, s tim što poslije isteka ugovora na određeno, poslodavac može da ne produži ugovor. I u toku probnog rada radnik mora da prima punu platu i sve doprinose, samo što to samo poneka firma u CG poštuje.
    Last edited by skobalj; 09-11-11 at 11:29.

  17. #267
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    @Dutch
    Pa to ti klasicna situacija kdo nas. Bio si mlad i neznaven, radno pravo uopste ne poznajes a i gro ostalih zakona. Interesovalo te samo nesto da naucis i da primis koju crkavicu da ima za mobilni i gorivo.
    Tako smo vecina nas poceli.
    Nas sistem je takav da nas niko ne uci svojim pravima.

  18. #268
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,087
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    A eto,i dalje oni tako funcionišu. Ja sam još i dobro proša kako su ostali radnici koji se još cimaju po sudova ili čak i rade kod njih iz straha da zarađene pare neće nikad dobit.

  19. #269
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

  20. #270
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    I onda opsirnije u stampanom izdanju.... Pa eee koji me vrag lozite da citam kad nema sredine i kraja ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  21. #271
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Da naceraju da kupis

  22. #272
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Last edited by starwalker; 09-11-11 at 13:26.
    The more things change, the more they stay the same.

  23. #273
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,979
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    greetings from Tivat, Montenegro. we love Peter and his rich friends because they are helping our community. we would rather have your private country than this fake republic of Montenegro. viva la Peter Munk for 100 years more.
    November 8, 2011 at 8:34 pm | by Nikola

  24. #274
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    greetings from Tivat, Montenegro. we love Peter and his rich friends because they are helping our community. we would rather have your private country than this fake republic of Montenegro. viva la Peter Munk for 100 years more.
    November 8, 2011 at 8:34 pm | by Nikola
    Oh Christ!

    How?
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #275
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,979
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Mora da su je ovaj utopio dobro neku zemlju pa mu je banja.

Page 11 of 14 FirstFirst ... 7891011121314 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I: Posao?
    By hacker_aca in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-10, 21:30
  2. P: Posao
    By NETMAN in forum Ostali oglasi
    Replies: 25
    Last Post: 12-09-09, 02:44
  3. Posao
    By Loverclocker in forum Ostali oglasi
    Replies: 16
    Last Post: 05-01-08, 10:59
  4. Posao...
    By cK83 in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 04-10-06, 22:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •