Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 45 of 45

Thread: vjenčanje- kamen spoticanja

  1. #26
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    543
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Istina je da je moderno doba puno razmazenih djevojcica i djecaka koje ni posto ne znaju i nece da cuju da ponekad moras i da pretrpis kao i zrtvujes neke stvari...Zbog toga je i toliko brakova koji se svakodnevno raspadaju...
    ziva istina
    Sin:

    - "Tata, tata, jel istina da internet zaglupljuje?"

    Tata:

    - "WTF? ROFL LMAO!"

  2. #27
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,905
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,432
    Thanked in
    2,231 Posts

    Default

    Istina je, takođe, i da ne poznaješ nekoga potpuno dok ne živiš sa njim. Lako je kad se nalaziš sa nekim u konstantno dobrom izdanju. Ako ti nije sve potaman, ostaneš kući i dobro je to. U zajedničkom životu toga nema. Na izvolte si i u dobrom i u lošem izdanju.

    Znam, znam, Artemis će vjerovatno reć izem ti vezu đe ne možeš da se nekome požališ kad ti je teško, kad neko nije tu i kad ne tražiš. Kapiram ja to i fore "ako ne možeš da me podneseš kad sam najgora, ne zaslužuješ me kad sam najbolja", i slažem se. Upravo zbog toga je poželjno živjet zajedničkim životom. Da se sazna kakav je ko u svakodnevnom (potencijalno do kraja života) odnosu.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #28
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovi su 10 godina živjeli zajedno tako da su znali kakav je zajednički život, jedina promjena je bila taj papir i to zvanično vezivanje. Moguće je da razlaz nije imao veze sa tim ozvaničenjem već je to slučajnost, ili je veza već bila u pred pucanje, ali su oni mislili da će je očvrsnuti brakom, pa ni to nije pomoglo. A moguće i da se neko od njih plađi vezivanja jer mu se čini da time gubi slobodnu, mada je meni to glupo, čim si u vezi i živiš sa nekim, nisi slobodan i brakom se ništa značajnije ne mijenja osim možda njenog prezimena.
    Danas sve više parova živi u vanbračnoj zajednici i to više nije toliki problem jer je sada žena koja nije udata za svog partnera ima ista prava kao i da je u braku. Meni se čini da je ipak bolje biti u braku makar samo zbog toga što je tu vezu mnogo teže raskinuti nego onu bez papira, možda bi se zbog toga više trudili da je sačuvamo.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Shad0wLands
    Posts
    895
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da sto si starija, vise znas sta ne zelis.
    Ljudi braku i zajednickom zivotu daju svoje znacenje.Neko u vezi s vremena na vrijeme vara partnerku,ali kad je ozeni prestaje.Neko smatra da je bolje zivjeti zajedno godinama jer se tako osjeca slobodniji nego kad bi bio u braku.Neko stagnira posle 6 godina,sve je isto, pa kaze sebi ajmo malo da zivnemo, da se uzmemo.Neko ne zeli prvo zajednicki zivot jer je ovo patrijarhalna zajednica pa bolje odmah brak.Neko zivi sa partnerom a ne razmislja o braku (iako generalno zeli brak).
    Svako ima svoje vidjenje,navike,vjerovanja...Treba u ozbiljnoj vezi traziti da znas partnerovo misljenje o braku i zajednickom zivotu.
    Meni licno ne pada na pamet da zivim sa nekim ko mi vec nije jasno pokazao da bi volio provesti zivot sa mnom.Moj partner to zeli,brak i zajedn. zivot,ali ja zelim da zivim sama.Sta kazete na to? Jednostavno nisam 'wifey' tip i ne necu ispuniti 'domacinska' ocekivanja
    my dark twin...the annihilating feminine
    ...does not need...civilizing

  5. #30
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Istina je, takođe, i da ne poznaješ nekoga potpuno dok ne živiš sa njim. Lako je kad se nalaziš sa nekim u konstantno dobrom izdanju. Ako ti nije sve potaman, ostaneš kući i dobro je to. U zajedničkom životu toga nema. Na izvolte si i u dobrom i u lošem izdanju.

    Znam, znam, Artemis će vjerovatno reć izem ti vezu đe ne možeš da se nekome požališ kad ti je teško, kad neko nije tu i kad ne tražiš. Kapiram ja to i fore "ako ne možeš da me podneseš kad sam najgora, ne zaslužuješ me kad sam najbolja", i slažem se. Upravo zbog toga je poželjno živjet zajedničkim životom. Da se sazna kakav je ko u svakodnevnom (potencijalno do kraja života) odnosu.

    E pa vidis i ja kapiram to sto ti i Mojsije kazete da nije isto veza i brak,i sigurna sam da nije tako jednostavno i lako kad odjednom toliko stvari dijelis sa nekim a do tad si prosto uvjek bio sam i slobodan...Ja prva sam se navikla da budem sama i slobodna,u manje vise teskom situacijama sam se samo na sebe oslanjala ali u svoj ovoj prici sjetila sam se samo kad sam bila spremna na rizik...I mislim da kad nekog doista volis i znas da sve mozes i zelis,nista se ne cini toliko tesko i imas dovoljno snage da se izboris sa raznim iskusenjima koje donosi bracna zajednica...
    Znam da kazu i pusti ljubav,ljubav prodje nego gledaj interese,posle su sve samo obaveze ali ja prosto ne funkcionisem tako.Vjerujem u ljubav,tj da zivot bez nje nema smisla ni sa samim sobom a ne sa nekim drugim...

    Sjetih se ponovo jednog inserta,ide nesto ovako:

    "Pogledaj sta radimo..Ti meni kazes da sam djubre,ja tebi da si dosadna...i jesi.,90% si dosadna...I svadjamo se...ali ja se zelim svadjati samo sa tobom,jer ti si ono sto zelim...svaki dan,svaku noc,cio zivot....ti i ja zajedno..."



    "Tiha voda brijeg roni..."

  6. #31
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Norway
    Posts
    805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    "Pogledaj sta radimo..Ti meni kazes da sam djubre,ja tebi da si dosadna...i jesi.,90% si dosadna...I svadjamo se...ali ja se zelim svadjati samo sa tobom,jer ti si ono sto zelim...svaki dan,svaku noc,cio zivot....ti i ja zajedno..."



  7. #32
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Zajednički život je jedan skroz novi aspekt veze i tu kao da se počinje skoro iz početka. Nije to isto kao kad se dogovarate da se vidite par puta nedeljno, i onda se odjednom počne dijeliti stambeni prostor. Ipak tu ima dosta novih stvari koje tek treba da se sagledaju i kako funkcionišu u praksi. Možda je to i najkritičnija faza jedne veze... ako se to savlada može se mirno pičiti ka potpisivanju tog famoznog papira(uz obavezno predbračni ugovor :mrgreen
    I ljubav nužno ne briše automatski nepovjerenje i nesigurnost. Nikad ne možemo biti ni u šta stoprocentno sigurni, a kamoli u ljubavi koja je apsolutno relativna kategorija i koja je tako turbulentna

    Na kraju krajeva, prije nego što kupiš kola, ako si ozbiljan kupac i hoćeš nšto što će trajati relativno dugo, prvo ćeš ih isprobati iz prve ruke i provjeriti u kakvom su stanju
    čitam redom pa počeh odavde...nemo' da se ljutiš, ali baš je romantično ovo poredjenje ljubavi sa kolima:mrgreen:

    pošto iz mene govori iskustvo :mrgreen:, moram reći par rečenica, trudiću se da ne budem preopširna:
    danas je normalno živjeti sa nekim prije braka ili uopšte ne sklapati brak, nego provesti život sa nekim u vanbračnoj zajednici...i to je ok...nije ok ako s nekim krećeš u zajednički život da bi ga "isprobao"...ja to doživljavam kao "ubijanje" svake pomisli na ljubav, i ono što bi ona trebala da znači.
    nemo' da se ljutiš, ali ovo što si gore napisao je, po meni, presebično!
    Daklem, ti krećeš u život sa svojom djevojkom, da bi vidio da li je ona sposobna da se prilagodi tebi? takoreći, da je isprobaš?
    Ni ti nijesi živio u takvoj zajednici prije i zbog čega proba?
    Valjda, ako se volite, krećete sa istim entuzijazmom u tu priču, sa željom da provedete što više vremena sa nekim koga obožavate (valjda je to svrha zajedničkog življenja dvoje ljudi koji se vole), i tu želju, potrebu da mi on bude uz mene i danjOm i noćOm ne može uništiti to što on ne spušta dasku nakon piškenja, ili što ostavi pastu za zube otvorenom nakon upotrebe ili se ujutro počeše po...khm...

    Što će reći, ako voliš nekoga, ako vam se prije zajedničkog življenja slože karakteri (što je po mom skromnom mišljenju milion puta važnije od nekih kućnih navika koje su UVIJEK izuzetno različite kod dvije osobe koje su rasle u dvije različite porodice), najmanji će problem biti prihvatiti neke njene-njegove navike...uostalom, iz ljubavi će se oboje, potpuno neprimijetno, prilagoditi jedno drugome, i usvojiti neke navike, koje su prihvatljive, jedno od drugoga i na kraju napraviti neka druga pravila, izvedena iz najboljega iz dvije roditeljske porodice, za svoju djecu.

    Ma pusti kalkulacije, volite se ljudi! Kakve probe i bakrači!? Što reče Artemis, ako ulaziš sa tim u vezu, onda namičeš "mak na konac" i tražiš razlog za neslaganje.
    Valjda bi trebalo da kad VOLIŠ nekoga, voliš ga sa svim vrlinama i manama! Ako mu je najveća mana što zafrljači čarape kad ih skine (izludje me to!!!) onda sam ja srećna žena..a jesam, svega mi! (da vi'š kako ih pokupi kad podviknem:mrgreen
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #33
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    E ovako:

    Situacija 1: Dvoje ljudi, vole se i sve što ide uz to, hoće da vezu podignu na viši nivo i počnu zajednički život.

    Rasplet1: Sve ide super, i nakon nekog vremena se uzmu, imaju djecu i žive srećno do kraja života.

    Rasplet 2: Ubrzo skontaju da stvari ne idu onako kako su oni zamišljali, ne mogu da se dogovore oko nekih stvari u vezi zajedničkog života, pokušavaju da riješe nekako ali im baš i ne ide najbolje, neko vrijeme guraju probleme pod tepih, dok jednog lijepog sunčanog dana konačno ne pukne sve. Skontaju da im ne ide baš najbolje zajednički život pa odluče da ponovo žive odvojeno i da tokom narednog perioda malo razmisle i zajednički dodju do tog uskladjenja, ukoliko je moguće. Akcenat na tome da se veza nastavila.


    Situacija 2: Dvoje ljudi, vole se i sve što ide uz to, hoće da vezu podignu na viši nivo, UZMU SE i počnu zajednički život.

    Rasplet 1: Sve ide super, imaju djecu i žive srećno do kraja života.

    Rasplet 2: Ubrzo skontaju da stvari ne idu onako kako su oni zamišljali, ne mogu da se dogovore oko nekih stvari u vezi zajedničkog života, pokušavaju da riješe nekako ali im baš i ne ide najbolje, neko vrijeme guraju probleme pod tepih, dok jednog lijepog sunčanog dana konačno ne pukne sve. Ali pošto su u braku(a vjerovatno je i dijete na putu) situacija je masu komplikovana, ne mogu da se razdvoje tek tako i da odvojeno skontaju što i kako da rade. Nastave zajednički život i sve se syebe još više i veza skroz propadne.



    Ovako to meni izgleda, mislim da je izbor očigledan
    sve je ovo život...meni samo nije jasno, zašto je po tebi problematičnije ovo neslaganje sa papirom, nego ovo bez papira? Nekako ispada kao da me je ovaj papir obavezao da trpim i nešto što nikad ne bih trpjela?
    Mene nije! Ja bih otišla onog momenta kad bi mi on pokazao da me ne voli i da me ne poštuje, a ovaj papir nijednog momenta ne bi predstavljao smetnju!!!
    Jednako bih se srčano borila da moj brak bude uspješan, sa ili bez papira! Ako nijesam spremna da ponešto i oprostim, "progutam", prihvatim, shvatim, onda ni bez papira, a ni sa njim, neću uspjeti da ostvarim stabilnu vezu...ovo važi i za njega! Nijesam savršena, ako živi sa mnom miri se sa mojim manama, i obrnuto! Ne bi mu ovo lakše palo da nijesmo vjenčani

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Istina je, takođe, i da ne poznaješ nekoga potpuno dok ne živiš sa njim. Lako je kad se nalaziš sa nekim u konstantno dobrom izdanju. Ako ti nije sve potaman, ostaneš kući i dobro je to. U zajedničkom životu toga nema. Na izvolte si i u dobrom i u lošem izdanju.

    Znam, znam, Artemis će vjerovatno reć izem ti vezu đe ne možeš da se nekome požališ kad ti je teško, kad neko nije tu i kad ne tražiš. Kapiram ja to i fore "ako ne možeš da me podneseš kad sam najgora, ne zaslužuješ me kad sam najbolja", i slažem se. Upravo zbog toga je poželjno živjet zajedničkim životom. Da se sazna kakav je ko u svakodnevnom (potencijalno do kraja života) odnosu.
    NHM, parovi koji su tek počeli svoju ljubav su mnogo više posvećeni samom iskazivanju svoje ljubavi nego svakodnevnim životnim stvarima, i ako u tom stadijumu svoje veze ne mogu da istrpe jedno drugo, onda oni i nijesu jedno za drugo i nikad neće moći zajedno da žive!
    U samom strartu mog braka nije mi smetalo NIŠTA kod mog partnera, zapravo, jesam vidjela sve one navike koje su mi smetale, ali sam se s njima nosila sa osmjehom i bez ikakvog problema! Neke je korigovao, vremenom, za neke sam znala da NE SMIJEM da diram u njih (fudbalica par puta nedeljno s drugovima, gledanje važnih utakmica mu je MNOGO bitno na primjer, i na tv, i na stadionima i u halama), čak sam mu se pridružila kod kuće u gledanju utakmica (ali bez komentarisanja :mrgreen i ne insistiram, kao bezočna kučka, da me baš one večeri kad se igra finale kupa šampiona izvede na večeru, da bih se inatila i dobila potvrdu da sam mu "važnija" od fudbala! Naravno da sam mu važnija! (:mrgreen: ne znam, jesam li ali mi milo da vjerujem da jesam, on veli "da draga":mrgreen:)

    Poštujem ono do čega mu je stalo, iako ne razumijem tu strast, ne samo kad je fudbal u pitanju, i isto dobijam za uzvrat! Muškarci i žene su dijametralno suprotni u SVEMU, usudjujem se reći, tako da bez kompromisa nema zajedničkog života, i ko nije spreman da se prilagodjava, nema što tražiti, plus, kad je ljubav tek u povoju mnogo smo tolerantniji i to je vrijeme kad se najlakše prilagoditi, i ako tad sumnjamo u uspjeh, onda ne vrijedi ni počinjati
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #34
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,905
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,432
    Thanked in
    2,231 Posts

    Default

    Dobro, nisam ja rekao da ću da gledam kako će se neko MENI prilagodit. Mislio sam na međusobno prilagođavanje. Možda, i pored sve dobre volje, ne bude išlo. Možda ne bude ničija krivica, a saznamo na vrijeme da ne možemo zajedno. Možda je relativizovanje ružno, ali ja znam da je, za mene, totalna glupost kad se dvoje vjenčaju i počnu zajednički život, a prije toga su živjeli kod roditelja. Recimo taj slučaj, za koji znam nekoliko primjera.

    I zaboravih. Zvončice, moja priča se odnosi na sve one koji su uspješno prošli fazu iskazivanja ljubavi, ali nije pravilo da se ljudi vjenčavaju isključivo u toj fazi. Šta ako sljedeće faze nisu jednako uspješne kao ta faza intezivne zaljubljenosti. Opet kažem, i onamo đe postoji najbolja namjera i puno volje, kompatibilnost nije zagarantovana. Kad kažem kompatibilnost, ne mislim na potpuno poklapanje u svemu, nego na slaganje u dovoljnoj mjeri, u mjeri koja nam kaže da je taj nivo zajedništva bolji od najboljeg nivoa samačkog života.
    Last edited by NHM; 16-03-10 at 07:30.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  10. #35
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Dobro, nisam ja rekao da ću da gledam kako će se neko MENI prilagodit. Mislio sam na međusobno prilagođavanje. Možda, i pored sve dobre volje, ne bude išlo. Možda ne bude ničija krivica, a saznamo na vrijeme da ne možemo zajedno. Možda je relativizovanje ružno, ali ja znam da je, za mene, totalna glupost kad se dvoje vjenčaju i počnu zajednički život, a prije toga su živjeli kod roditelja. Recimo taj slučaj, za koji znam nekoliko primjera.

    I zaboravih. Zvončice, moja priča se odnosi na sve one koji su uspješno prošli fazu iskazivanja ljubavi, ali nije pravilo da se ljudi vjenčavaju isključivo u toj fazi. Šta ako sljedeće faze nisu jednako uspješne kao ta faza intezivne zaljubljenosti. Opet kažem, i onamo đe postoji najbolja namjera i puno volje, kompatibilnost nije zagarantovana. Kad kažem kompatibilnost, ne mislim na potpuno poklapanje u svemu, nego na slaganje u dovoljnoj mjeri, u mjeri koja nam kaže da je taj nivo zajedništva bolji od najboljeg nivoa samačkog života.
    potpuno razumijem želju za životom udvoje, razumijem i "tekovinu" modernog društva- život udvoje bez vjenčanja- svako kako voli, ali ne razumijem da se to zove proba, i ne razumijem kakva je razlika ako ta faza nije uspješna kad si vjenčan, i ako nijesi?!
    Zašto smatraš većim problemom ako se razdvojite nakon vjenčanja i 5- godišnjeg braka, nego nakon 5-to godišnjeg zajedničkog života bez vjenčanja?! Isti matrak, ljubav je umrla, pa je umrla i kakva je razlika, izuzev u našim glavama?
    Ili se osobe "strašno" promijene sa tim papirom, bez njega su pitomije, što li?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #36
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    čitam redom pa počeh odavde...nemo' da se ljutiš, ali baš je romantično ovo poredjenje ljubavi sa kolima:mrgreen:

    pošto iz mene govori iskustvo :mrgreen:, moram reći par rečenica, trudiću se da ne budem preopširna:
    danas je normalno živjeti sa nekim prije braka ili uopšte ne sklapati brak, nego provesti život sa nekim u vanbračnoj zajednici...i to je ok...nije ok ako s nekim krećeš u zajednički život da bi ga "isprobao"...ja to doživljavam kao "ubijanje" svake pomisli na ljubav, i ono što bi ona trebala da znači.
    nemo' da se ljutiš, ali ovo što si gore napisao je, po meni, presebično!
    Daklem, ti krećeš u život sa svojom djevojkom, da bi vidio da li je ona sposobna da se prilagodi tebi? takoreći, da je isprobaš?
    Ni ti nijesi živio u takvoj zajednici prije i zbog čega proba?
    Valjda, ako se volite, krećete sa istim entuzijazmom u tu priču, sa željom da provedete što više vremena sa nekim koga obožavate (valjda je to svrha zajedničkog življenja dvoje ljudi koji se vole), i tu želju, potrebu da mi on bude uz mene i danjOm i noćOm ne može uništiti to što on ne spušta dasku nakon piškenja, ili što ostavi pastu za zube otvorenom nakon upotrebe ili se ujutro počeše po...khm...

    Što će reći, ako voliš nekoga, ako vam se prije zajedničkog življenja slože karakteri (što je po mom skromnom mišljenju milion puta važnije od nekih kućnih navika koje su UVIJEK izuzetno različite kod dvije osobe koje su rasle u dvije različite porodice), najmanji će problem biti prihvatiti neke njene-njegove navike...uostalom, iz ljubavi će se oboje, potpuno neprimijetno, prilagoditi jedno drugome, i usvojiti neke navike, koje su prihvatljive, jedno od drugoga i na kraju napraviti neka druga pravila, izvedena iz najboljega iz dvije roditeljske porodice, za svoju djecu.

    Ma pusti kalkulacije, volite se ljudi! Kakve probe i bakrači!? Što reče Artemis, ako ulaziš sa tim u vezu, onda namičeš "mak na konac" i tražiš razlog za neslaganje.
    Valjda bi trebalo da kad VOLIŠ nekoga, voliš ga sa svim vrlinama i manama! Ako mu je najveća mana što zafrljači čarape kad ih skine (izludje me to!!!) onda sam ja srećna žena..a jesam, svega mi! (da vi'š kako ih pokupi kad podviknem:mrgreen
    Na kraju toga poredjenja stoji smajli, nije mi jasno zašto a niste uzeli u obzir
    Kao prvo, ne radi se samo o meni i tome da se prilagodi ona meni, nego da se OBOJE prilagodimo jedno drugom, a tu nema ništa sebično.

    A sad ono najbitnije. 'Moderna' ljubav i 'moderno' vrijeme. Zaboravimo priče 'ljubav sve pobjedjuje', 'mi se volimo, to je naše najjače oružje, ljubav će pobijediti sve' i te ostale romantične i bezuslovne stavove o ljubavi. Pa i ja na početku dvadesetih sam skontao neke stvari iz nekih iskustava i moram ti reći da se u ovom vremenu ljudi trude da prvenstveno zaštite sebe i zato više ne postoje te bezuslovne ljubavi. Ja prvi bih uzeo ljubav i tu vezu sa rezervom i 'isprobavao' stvari, kako si ti to rekla. I nisam jedini. To nije idealno stanje stvari, ali tako je. To su naši odbrambeni mehanizmi koji rade u ovim turbulentnim vremenima.
    I ovdje opet miješam ljubav i današnje vrijeme, jer definitivno je da ovaj brzi stil života ima uticaja na to, ne trebamo se zavaravati da nema. I upravo zbog toga se javlja ovi odbrambeni mehanizmi koje pomenuh, i zbog toga više ni u ljubavi ne idemo glavom kroz zid pa što bude.

    Danas sve ove stvari, vanbračne zajednice i to, funkcionišu na ovaj način na koji funkcionišu upravo zbog današnjeg vremena. Štošta se promijenilo od unazad 20, 30 i više godina. Možda ja i previše naglašavam uticaj vremena, ali to je ono što ja mislim.
    Kalkulacije i taktike... to je način za preživljavanje i izvlačenje sa što manjim posledicama u slučaju raspada sistema. Možda to nije srednjevjekovna romeo i julija ljubav, za nekog možda to uopšte nije ljubav, ali tako je kako je.
    Nadam se da si skontala šta hoću da kažem

  12. #37
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,905
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,432
    Thanked in
    2,231 Posts

    Default

    Nisam rekao da se to zove proba. Samo kažem da je moje mišljenje da, kad ljudi osjete potrebu da žive zajedno, kad osjete da je to neki potpuno prirodan sljedeći korak, to ne bi trebalo da bude istog trena brak. Ništa na silu, ništa eksperimentisanje, samo prirodna potreba za tako nečim. Isto tako, ako postoji obostrana želja za brakom, neka bude i brak. Kako god.

    Oću da kažem da nisu svi parovi na takvom stupnju emocionalnog razvoja da uvijek znaju šta stvarno žele i šta stvarno mogu. Za zrele ljude (bez obzira na godine, zrelost podrazumijeva nešto drugo), to je mnogo manji problem.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #38
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    S obzirom da su oni već živjeli zajedno - sumnjam da ih je život u braku mogao iznenaditi nečim novim što već jedno o drugom nisu znali.

    Prije bih rekla da nisu bili sigurni u ljubav jednog prema drugom.
    Ušli su u brak jer je za to došlo vrijeme (vjerovatno i zbog pritiska okoline, a možda i nekih svojih dječijih želja da se vjenčaju, a i jer njen biološki sat otkucava),
    ali brak znači - do kraja života ću živjeti sa ovom osobom (dok opuštena veza bez papira ne obavezuje na to) i taj korak ih je samo naveo da preispitaju svoja osjećanja i da zaključe da ipak ne žele tu osobu pored sebe do kraja života.


    Ljudi obično donesu ključne odluke u životu tek kada budu pod pritiskom i kada im se postave uslovi.
    Tek tada su spremni da zaista urade ono što žele. Tek kada budu satjerani u ćošak i kada im se
    na sva zvona jasno stavi do znanja da je u pitanju najvažnija životna odluka.

    Da nisu odlučili da se vjenčaju možda bi i sledećih 10 godina bili u ''skladnoj'' vezi,
    lažući i sebe i jedno drugo kako se vole, a ustvari su se samo uljuljkali u svakodnevnicu.

    Ljubav se dokazuje na iskušenjima i u problemima - što bi rekli : na muci se poznaju junaci.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Zašto smatraš većim problemom ako se razdvojite nakon vjenčanja i 5- godišnjeg braka, nego nakon 5-to godišnjeg zajedničkog života bez vjenčanja?! Isti matrak, ljubav je umrla, pa je umrla i kakva je razlika, izuzev u našim glavama?
    Vrlo jednostavno - razvod košta. Puno. Ali baš ono - puno.
    Drugo, sa razvodom je povezana i velika količina birokracije i papirologije. Nije to - "ajmo se mi sad razvesti". Proces je često dug, mukotrpan, skup, pri čemu se ide i bračnom savjetniku, psihologu, ponekad i centru za socijalnu skrb (ako su u pitanju djeca koje bracni par ima).

    KOd izvabracne zajednice, ilitiga, bez papira (u kakvom sam trenutno i ja), stavri su puno manje komplicirane. A i jeftinije je.

    No, iz svog iskustva i iskustva meni bliskih osoba - činjenica je da kad par živi u izvabračnoj zajednici, više će se potruditi da ta zajednica opstane nego u bračnoj zajednici. Papir često ljudima da lažan osjećaj sigurnosti i misle da, ako stvari ne idu, pa ipak su u braku, već ćse se to nekako riješiti, ne mogu se samo tako razvesti... dok si u izvabračnoj zajednici svjestan da obaj drugi uvijek može samo tako otići, bez problema i komplikacija, a samim time će se i jedna i druga strana više truditi da sve to uspije, jer nema onog osjećaja lažne sigurnosti kojeg nekima nudi papir.

    I da, zajednički život prije braka - obavezno. S nekim se možeš super slagati karakterno, ali to ne znači da ste u stanju živjeti skupa u istom domaćinstvu.
    Svi moji poznati koji su se do sad oženili/poudavali - živjeli su nevjenčano po godinu ili više prije braka.
    Last edited by Argonaut; 16-03-10 at 16:29.
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Ili se osobe "strašno" promijene sa tim papirom, bez njega su pitomije, što li?
    Tacno sam sklon povjerovati u to da se strasno promijene jer slucaj koji znam je bio tipican primjer.
    Za drustvo je bilo svjedno i nista se nije promijenilo njihovim vjencanjem, a kad je pocela pricom "sad je drugacije, idemo, imamo druge obaveze..." postajalo naporno za drustvo a njemu jako brzo dodijalo. Tesko je ocjenjivati kakvi su jos bili razlozi, a opet jako je tesko i glumiti skladnu vezu drustvu sa kojim se jako cesto i jako dugo.
    Sve sto se desavalo kasnije bilo je bas ono oporo da se i on sam cudio kako za toliko godina nije upoznao i nije mogao ni naslutit takve reakcije.
    Mislim kao i
    Quote Originally Posted by Grofica View Post
    čim si u vezi i živiš sa nekim, nisi slobodan i brakom se ništa značajnije ne mijenja osim možda njenog prezimena.
    ali se cesto desava da i nije bas tako, a pogotovo prica "ljubav pobijedi probleme.." koja je samo u nekim novelama i dobra za parole.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grofica View Post
    čim si u vezi i živiš sa nekim, nisi slobodan i brakom se ništa značajnije ne mijenja osim možda njenog prezimena.
    Još jedan koji će ovo potpisati.
    KAd živite skupa već duže vrijeme, sama ta cereminija vjenčanja i papir ti sve manje znači. Jednu večer ćete se oženiti, imat ćete svadbenu proslavu, a onda ćete se vratiti u vaše zajedničko domaćinstvo gdje će se ona presvući i staviti pljavo rublje u pranje, kao što je to napravila i dan prije svadbe.

    Za parove koji duže žive skupa, sam čin vjenčanja apsolutno ništa neće promijeniti. Ponekad čak ni prezime.
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

  17. #42
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Zamislite par koji deset godina živi u vrlo harmoničnoj zajednici, reklo bi se da se vole, da su posvećeni jedno drugome, odluče da "ozakone" tu svoju vezu i mjesec dana nakon vjenčanja- ljudi se razvode?!
    Mene zamalo šlog ne strefi danas!
    Vele da im se karakteri ne slažu...tačno ću počet vjerovat da bračni ugovor loše utiče na zajednicu!

    Zbilja, vjerujete li vi da neobavezna veza kod nekoga stvara privid harmonije, slobode, nemam pojma čega, a na najmanju pomisao da se "veže" ugovorom, nešto kvrcne u glavi i preokrene se, sputava...ovo je teška psihologija...mislim, ja ne shvatam kakva je razlika, ili se slažeš- ili ne, sa nekim i brak tu ništa ne mijenja...voliš, ne voliš, prosto kao pasulj, zašto bih više voljla bez papira, nego sa papirom i obratno? I zašto bi mi bio veći problem da odem, kad više ne želim da budem tu, ako sam obavezana nekakvom papirčinom? Veliki posa'!?
    Umije li neko da objasni ovo?:neutral:
    aha, umijem

    dobila je svekrvu

  18. #43
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Kotor
    Posts
    270
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1. Trebalo im je vremena da ukapiraju da je to zauvijek (uslovno receno) , pa ih uhvatila prpa
    2. Dosadili su jedno drugom (al je onda pitanje zasto su uopste bili zajedno?,koliko samo ljudi ostaje masu masu godina skupa iz potpuno pogresnih razloga)
    3.Neko je nekog prevario (cime se opet vracamo na stavku broj 3)
    4.Draga Gospodja Mama je umjesala prste.

    Glasam za 4. @contradiction je potpuno u pravu
    Jedan je veliki covjek jednom rekao : " Mrav, kad je osamucen, uvijek pada na lijevu stranu."

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Tacno sam sklon povjerovati u to da se strasno promijene jer slucaj koji znam je bio tipican primjer.
    Za drustvo je bilo svjedno i nista se nije promijenilo njihovim vjencanjem, a kad je pocela pricom "sad je drugacije, idemo, imamo druge obaveze..." postajalo naporno za drustvo a njemu jako brzo dodijalo. Tesko je ocjenjivati kakvi su jos bili razlozi, a opet jako je tesko i glumiti skladnu vezu drustvu sa kojim se jako cesto i jako dugo.
    Sve sto se desavalo kasnije bilo je bas ono oporo da se i on sam cudio kako za toliko godina nije upoznao i nije mogao ni naslutit takve reakcije.
    Mislim kao i

    ali se cesto desava da i nije bas tako, a pogotovo prica "ljubav pobijedi probleme.." koja je samo u nekim novelama i dobra za parole.

    to razmishljanje je zajednica nametnula....da je brak neki bauk i da nema slichnosti sa vezom ili zajednichkim zivljenjem....


    brak moze biti sve,i najbolje i najgore iskustvo...sve zavisi kako pojedinci gledaju na njega...

  20. #45
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    49
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Zamislite par koji deset godina živi u vrlo harmoničnoj zajednici, reklo bi se da se vole, da su posvećeni jedno drugome, odluče da "ozakone" tu svoju vezu i mjesec dana nakon vjenčanja- ljudi se razvode?!
    Mene zamalo šlog ne strefi danas!
    Vele da im se karakteri ne slažu...tačno ću počet vjerovat da bračni ugovor loše utiče na zajednicu!

    Zbilja, vjerujete li vi da neobavezna veza kod nekoga stvara privid harmonije, slobode, nemam pojma čega, a na najmanju pomisao da se "veže" ugovorom, nešto kvrcne u glavi i preokrene se, sputava...ovo je teška psihologija...mislim, ja ne shvatam kakva je razlika, ili se slažeš- ili ne, sa nekim i brak tu ništa ne mijenja...voliš, ne voliš, prosto kao pasulj, zašto bih više voljla bez papira, nego sa papirom i obratno? I zašto bi mi bio veći problem da odem, kad više ne želim da budem tu, ako sam obavezana nekakvom papirčinom? Veliki posa'!?
    Umije li neko da objasni ovo?:neutral:
    a kod mene je taman tako...
    iskreno en vjerujem u brak... sta je to zapravo ...napismeno da nekoga volim.. ?
    neee
    ja evo i od veza bjezim pa sve cure sa kojima sam drzim podalje od te teme... cim dodjemo u "vezu" kao tipa e sad smo ui vezi...mene prpa uhvati.... sta nam je falilo malopre kad nismo bili u vezi a opet smo uzivali u svemu...
    kad nisam u vezi a sa nekom curom sam ja ovako razmisljam.
    budim se slobodan svaki dan , nemam nikakvu moralnu niti bilo kakvu obavezu da se nekome javim ili da se sa nekim vidim...ako odlucim da se vidim opet sa tom curom, taj dan to je zato sto onako iz dubine duse to zelim i svi srecni...

    nadam se da ce posle 1012 ljudi u haosu shvatiti da nemaju vremena za brak(cin sklapanja braka) pa da uzivam ko covijek :twist::roll:
    ...all that is necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. VjenČanja u crnoj gori-dekoracija
    By mimi in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 25
    Last Post: 07-12-15, 18:11
  2. K: Sigu - kamen za akvarijum
    By BOKI in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-10, 13:15
  3. VJENČANICA...kupiti ili šiti?!
    By makica-pakica in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 43
    Last Post: 15-05-07, 07:16
  4. Medjuvjerska mrznja kamen spoticanja crnogorskog drustva
    By Ego_and_his_own in forum Religija i filozofija
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-05, 13:18
  5. Kamen za sramotu
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-04, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •