Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 113

Thread: jednakost polova

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kontekst: Film "A few good men"; vojni tuzioci (Tom Kruz i Demi Mur)dolaze u posjetu pukovniku (Dzek Nikolson) u njegovoj kubanskoj vojnoj bazi da istraze neki slucaj; pocinje rasprava, Dzek Nikolson elaborira o metafizici felacija od strane pretpostavljene i onda mladjanom Kruzu otkriva tajnu musko-zenskih odnosa...

    Dz.Nikolson: Momce, znas li sta zena treba da uradi kako bi upalila vatru u tijelu muskarca
    (a onda dimo-se-vi sa pricom o dominaciji muskarca nad zenom, prim.aut. tj. mene )

    T.Kruz: Sta?

    Dz.Nikolson: Da se pojavi
    Vecina ljudi je zla

  2. #52
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da se razumijemo, ne stavljam ja znak jednakosti izmedju zena i muskaraca, niti to mogu. prvo tu je anatomija, drugo tu je psiha odnosno muskarci i zene nemaju jednako razvijene odredjene centre u mozgu. to ne znaci da je bilo koji pol superiorniji, vec da funkcionise po razlicitim principima. zene imaju razvijeniji osjecaj za detalje, muskarci bolju orjentaciju u prostoru... isl. da ne nabrajam.
    ali ono sto smeta meni i svim zenama koje misle svojom glavom, je cinjenica da muskarci i zene nemaju iste prilike da pokazu svoje sposbnosti. odnosno, da je vecina institucija prilagodjena muskarcima, a zene se prilagodjavaju, da muskarci lakse napreduju u karijeri isl...
    dakle, nije moja ideja da se zene ponasaju kao muskarci ili osjecaju, vec da im se dozvole iste slobode kao muskarcima u iskazivanju samih sebe. znaci, ne jednakost u fizickom smislu nego u intelektualnom
    Kako Vaša bolest ?

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema ni jednog jedinog covjeka, svejedno da li je muskarac ili zena, cije su intelektualne sposobnosit jednake ili ravnopravne. Omalovazavanje zena i neravnopravnost medju polovima je naslijedje patrijarhalnih drustava, a znacajan uticaj u tome imala su i imaju religijska shvatanja. Formalno-pravno u razvijenim drustvima zene su ravnopravne, sto ne znaci da su sva naslijedjena shvatanja prevazidjena i da su sva zakonska rjesenja povoljna za zene. Zene djelimicno prihvataju ravnopravnost, pa tako i dalje ocekuju da muskarac bude taj koji ce da prezume glavnu odgovornost, ali ne i da odlucuje o tome. Zato zene najcesce ne zele da se prihvate obaveza i odlucivanja koje znace i odgovornost, vec to i dalje prepustaju muskarci. Zene zele da budu ravnopravne, ali da zadrze privilegije koje su im pripadale kao slabijem polu. Medjutim, sa ravnopravnoscu nema vise slabijeg pola, a ni privilegija koje su iz toga proizlazile. Opsta konkurencija i takmicenje sa pravilima koja regulisu ravnopravnost.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  4. #54
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Darkwood
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Zene djelimicno prihvataju ravnopravnost, pa tako i dalje ocekuju da muskarac bude taj koji ce da prezume glavnu odgovornost, ali ne i da odlucuje o tome. Zato zene najcesce ne zele da se prihvate obaveza i odlucivanja koje znace i odgovornost, vec to i dalje prepustaju muskarci. Zene zele da budu ravnopravne, ali da zadrze privilegije koje su im pripadale kao slabijem polu. Medjutim, sa ravnopravnoscu nema vise slabijeg pola, a ni privilegija koje su iz toga proizlazile. Opsta konkurencija i takmicenje sa pravilima koja regulisu ravnopravnost.
    Znam.. rijetko se dešava, ali ovaj put se moram složiti sa tobom.. :wink:
    Pogledaj ima li struje u taj streker..
    (by Joshe Dallas, alias: Ljiljana Milosevic, ex prof. knjizevnosti cetinjske Gimnazije)

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Nema ni jednog jedinog covjeka, svejedno da li je muskarac ili zena, cije su intelektualne sposobnosit jednake ili ravnopravne. Omalovazavanje zena i neravnopravnost medju polovima je naslijedje patrijarhalnih drustava, a znacajan uticaj u tome imala su i imaju religijska shvatanja. Formalno-pravno u razvijenim drustvima zene su ravnopravne, sto ne znaci da su sva naslijedjena shvatanja prevazidjena i da su sva zakonska rjesenja povoljna za zene. Zene djelimicno prihvataju ravnopravnost, pa tako i dalje ocekuju da muskarac bude taj koji ce da prezume glavnu odgovornost, ali ne i da odlucuje o tome. Zato zene najcesce ne zele da se prihvate obaveza i odlucivanja koje znace i odgovornost, vec to i dalje prepustaju muskarci. Zene zele da budu ravnopravne, ali da zadrze privilegije koje su im pripadale kao slabijem polu. Medjutim, sa ravnopravnoscu nema vise slabijeg pola, a ni privilegija koje su iz toga proizlazile. Opsta konkurencija i takmicenje sa pravilima koja regulisu ravnopravnost.
    Znas sto... s jedne strane si upravu, a ima nekih stvari sa kojima se ne slazem.

    Nekim muskarcima smeta zenska emancipacija, i to je cinjenica. Bilo kako bilo, zene su postale tj. uvijek su bile snalazljivije; one su u stanju da rade 5-6 poslova zajedno... a da ne govorimo o tome sto danas zene u razvijenim zemljama zauzimaju vrlo vazne pozicije u politickom, kulturnom, javnom zivotu...

    Mislim da niko nije mogao da predvidi takav obrt u ljudskom drustvu. Da ne govorim o banalnim stvarima; recimo udvaranje... nekad su muskarci imali tu obavezu da startuju, dok danas su zene te koje prve startuju. Zene su mozda postale suvise agresivne, s jedne strane, ali sa druge strane su pokazale da mogu da budu jednake sa muskarcima skoro u svim nivoima.

    Sto se tice odluka: ko ih donosi - da li muskarac ili zena, mislim da 99,99% odluka u kuci donosi upravo zena.
    Samo tvoje smatranje: "Zene djelimicno prihvataju ravnopravnost, pa tako i dalje ocekuju da muskarac bude taj koji ce da prezume glavnu odgovornost, ali ne i da odlucuje o tome. Zato zene najcesce ne zele da se prihvate obaveza i odlucivanja koje znace i odgovornost, vec to i dalje prepustaju muskarci." - je po meni, potpuno netacno.

    Kad god treba da se donese neka vazna odluka, muskarci uvijek prepustaju zenama da one odluce... pa poslije one izvuku deblji kraj sto neke stvari nisu isle kako treba, kako su oni mislili, a niti su to svoje misljenje jasno iskazali. Treba spomenuti da u nekim bitnim trenucima zivota djece, muskarci su malo kad prisutni. Jos da ne govorim o tome kako muskarci pokusavaju da "prevaspitaju" zene, dok zene pokusavaju da od muskaraca naprave nekog i nesto... (cast izuzecima)

    Nemojte me pogresno shvatiti... Preko glave mi je vise tih dobacivanja sa obje strane da su muskarci g.... , a zene k.... . Niko nije savrsen. Problem je u tome sto mi dajemo sud o osobama samo na osnovu njihovih mana i postupaka, potcjenjujuci na zalost njihovu pravu prirodu.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  6. #56
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Darkwood
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Da ne govorim o banalnim stvarima; recimo udvaranje... nekad su muskarci imali tu obavezu da startuju, dok danas su zene te koje prve startuju. Zene su mozda postale suvise agresivne, s jedne strane, ali sa druge strane su pokazale da mogu da budu jednake sa muskarcima skoro u svim nivoima.
    Iskreno mislim da nema žene, uključujući i tebe, koja ne voli džentlmenske manire.. a ti kaži ako griješim.. mislim da bi ti jako prijalo da ti neko otvori vrata pri ulasku, postavi stolicu kad hoćeš da sjedneš, čak i da uradi neku glupost, tipa onih na filmovima, da svoj ogrtač baci pod noge da se ne isprljaš..
    Odavno je feminizam izgubio svoj pravi, prvobitni smisao.. Stalno se pominje neki svijet i kako je tamo, a evo daću jedan mali primjer.. Uzmite Montgomerijevu ženu, kod koje se redovno okupljala naša femi elita da uz šoljicu kafe dobije podršku u moralnom, ali prije svega i u materijalnom smislu.. Ko je ta žena.. :?: Možete o njoj pričati što oćete i davati joj titule kakve oćete ali je činjenica da je samo jedna sijenka svog muža.. Kao i s početka vijeka, muž se bavi važnim državnim poslovima dok se žena bavi humanitarnim poslovima, feminizmom (u ovom slučaju pomaže "zaostalim" zemljama i ljudima da se "emancipuju".. mi smo njima tipa Zimbabvea, čisto da ne bude zabluda) i kućom.. Jako humoreskna situacija, đe je ona glavna podrška femi pokreta, a u suštini..

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Sto se tice odluka: ko ih donosi - da li muskarac ili zena, mislim da 99,99% odluka u kuci donosi upravo zena.
    Da, ali muž je taj koji u većini slučajeva stoji iza njih..

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Kad god treba da se donese neka vazna odluka, muskarci uvijek prepustaju zenama da one odluce... pa poslije one izvuku deblji kraj sto neke stvari nisu isle kako treba, kako su oni mislili, a niti su to svoje misljenje jasno iskazali.
    Užas živi sa kim si sve imala posla.. Đe ih nalaziš, života ti :?:

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Treba spomenuti da u nekim bitnim trenucima zivota djece, muskarci su malo kad prisutni. Jos da ne govorim o tome kako muskarci pokusavaju da "prevaspitaju" zene, dok zene pokusavaju da od muskaraca naprave nekog i nesto... (cast izuzecima)
    Zavisi od osobe, možda je opet u pitanju loše iskustvo.. Opet, žena je MAJKA! Znači opet "jednakost" samim tim pada u vodu .. Priroda je odredila da majka bude nježna, ženstvena, da rađa, da vodi računa na taj način o potomstvu.. Muškarac je tu za teže poslove, da bude PROVIDER - tj. onaj koji donosi hranu, radi, štiti i na taj način brine o potomstvu.. Ovo je sve u nekom iskonskom obliku.. Da ne budem pogrešno shvaćen, danas su druga vremena i prilike, ali sam samo htio s ovim da skrenem pažnju odakle je počelo i kuda sve to ide..
    Što se "prevaspitavanja" tiče, muškarci znaju bar da budu otvoreni dok žene to isto rade ali suptilnije.. Jel ti poznato ono: "Navedi ga da pomisli kako je sve to bila njegova ideja..". Pazi monstruoznosti.. Jel to neka bolesna ženska zabava "Igranje ljudskim umovima".. Nesretnice.. čine što znaju, a ne znaju što čine.. (čast izuzecima)
    Istinita je i ona: Niko ne zna čovjeka uzdignut, a opet niko srozati kao žena..
    Pogledaj ima li struje u taj streker..
    (by Joshe Dallas, alias: Ljiljana Milosevic, ex prof. knjizevnosti cetinjske Gimnazije)

  7. #57
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Sto se tice odluka: ko ih donosi - da li muskarac ili zena, mislim da 99,99% odluka u kuci donosi upravo zena.
    Zena donosi svakodnevne odluke, dok one vazne odluke ostaju na muskarcima. To, u velikom procentu, zavisi od zajednice i odnosa para. Ja, na primjer, bih zelio da svaku vaznu odluku donesem u dogovoru sa njom, dok ove svakodnevne prepustam njoj.

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Treba spomenuti da u nekim bitnim trenucima zivota djece, muskarci su malo kad prisutni. Jos da ne govorim o tome kako muskarci pokusavaju da "prevaspitaju" zene, dok zene pokusavaju da od muskaraca naprave nekog i nesto... (cast izuzecima)
    Sve to, sto kaze, anarhista zavisi od osobe. Uglavnom su majke te koje brinu o djeci, mada ima i dosta oceva koji masu vremena provode sa djecom.
    Sto se ovog drugog dijela tice, stoji ovo i]Niko ne zna čovjeka uzdignut, a opet niko srozati kao žena..[/i][/quote] ! Svakavih zena ima.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  8. #58
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    samo bez uopstavanja. sve zavisi od osobe
    Vecina ljudi je zla

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Miliceeeeee,
    Slozicu sa da cak ni u pravnom smislu ravnopravnost nije postignuta, ali to se ne moze desiti preko noci. Mislim, pravno- to je i lakse, ali u stvarnom zivotu......
    Albert Einstein je rekao- Kako je tuzna epoha, u kojoj je lakse razbiti atom, nego predrasude, ali vjerovatno ce mnoge predrasude nadzivjeti i mnoge epohe.

  10. #60
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tacno da je da se predrasude lako razbijaju, medjutim, problem nastaje kada te predraude ne zelimo d arazbijemo, jer nam iz nekog razloga pogoduje trenutno stanje stvari....
    Kako Vaša bolest ?

  11. #61
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Nekim muskarcima smeta zenska emancipacija, i to je cinjenica. Bilo kako bilo, zene su postale tj. uvijek su bile snalazljivije; one su u stanju da rade 5-6 poslova zajedno... a da ne govorimo o tome sto danas zene u razvijenim zemljama zauzimaju vrlo vazne pozicije u politickom, kulturnom, javnom zivotu...
    Da, ima takvih muskaraca, ali ima i zena kojima smeta vlastita emancipacija. To nije ni cudno s obzirom da je patrijarhalno vaspitanje djelovalo i djeluje na oba pola. ... Sto se tice broja poslova koje su ljudi sposobni da obavljaju tu i nema neke znacajnije razlike po pitanju polova, vec individualne razlike izmedju ljudi. Pozicije u razvijenim drustvima nije tesko zauzimati jer su ta drustva dobro uredjena pa je dovoljno pridrzavati se naucenih pravila i shema. Neravnopravnost zena ne proizlazi iz njihove nesposobnosti ili manje vrijednosti, vec iz ranijih vremena, fizickom snagom nametnuta muska vladavina. Kao sto vec pomenuh, tome su religijska ucenja posebno doprinijela. Zene jesu fizicki drugacije i u prosjeku slabije od muskaraca, ali nisu nista manje sposobne za bilo koji posao od muskarca.
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Sto se tice odluka: ko ih donosi - da li muskarac ili zena, mislim da 99,99% odluka u kuci donosi upravo zena.
    O cemu to zena odlucuje u kuci? Osim toga, govorili smo o neravnopravnosti zena ukupno u drustvu, a ne samo u kuci i porodici.
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Kad god treba da se donese neka vazna odluka, muskarci uvijek prepustaju zenama da one odluce... pa poslije one izvuku deblji kraj sto neke stvari nisu isle kako treba, kako su oni mislili, a niti su to svoje misljenje jasno iskazali.
    Mozes li navesti makar jedan primjer u kome zene odlucuju, a muskarci im zvocaju, he. Ova situacija koju opisujes je klasicna slika porodicne situacije ali u obrnutom smjeru.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #62
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Uvijek sam bio i bicu za jednakost polova.Ali nikada nijesam podrzavao feministicke organizacije koje hoce zenu proglasiti superrasom, i tako propovijedati matrijarhat nasuprot patrijarhatu.Feminizam se nekada borio za pravu stvar-jednakost polova, ali je to preraslo u nesto mnogo agresivnije, demagoskije, i, mogu slobodno reci gluplje.
    a da nije isto i sa muskarcima... Znate samo u cemu je problem ovdje... Niko nema pojma o cemu prica, nego svu svoju diskuciju svodi na licne opservacije (sto je oK) ali im dodaje epitet akademske ili neke druge vjeredostojnosti.. onaj se vrti oko kuvara pola sata, i svadja se sa ovim drugim... Blitzkrieg ti kazes da ima sve agresivnijih i agresivnijih pokreta zena u svijetu, koje tvrde da su iste super rasa.. Ja ne znam da postoji toliko extreman pokret (iako je ranije bilo nesto slicnijih sekti, ali naglasam sekti)... Jedna stvar upada u oko... Zene su morale da osnuju sekte, ili ako bi osnovale drustvo koje tvrdi da su zene sposobne (i to dosta) onda bi to udruzenje bilo proglaseno sektom... A muskarci? Oni urade isto, samo sto ne budu sekta... Na kraju mozda i zavrse kao mocna demokratska partija... Eh, meri dzejn, moja mila meri dzejn...

    A ajmo samo za trenutak da probamo da se oslobodimo strasti, i da se vratimo u proslost (ne vremenskom mashinom, ali mozemo socioloskom imaginaciom, jer ipak imamo dovoljan broj cinjenica)... Pa onako, objektivno, kao da nemamo ni rupicu, ni kuricu, i da sagledamo neke prvenstveno istorijske cinjenice, pa socioloske... I da sagledamo malo i religiju, pa se mozda neko zapita, sto su bash svi vazniji (ljudi, ili sta li vec) u religiji muskarci... Te Isus, te apostoli, te nam je Marija Magdalena zena koja prodaje tijelo za novac... I tako koliko oces primera... Sramota... I sad ce neko da mi kaze da je majka isusova zena... E tu se maso diskutovalo, kada su pobednici pisali istoriju (muskarci)... Jednostavno morali su to mesto da ustupe zeni, jer bi ipak bilo gadno reci da je Bog oplodio muskarca, i jos da se ovaj porodio....

    A recite mi koliko pogrdnih rijeci ima za zenu, a koliko za muskarca.. Koliko termina za kurvu, ili za pi4ku... a koliko za musku kurvu (ej stani pa kako da kazem, *****r?)... tesko vala... malo razmislite o citavoj strukturi jezika... i malo fokusa i ostrine ljudi... ajde... pa mozda i naucimo nesto... eeee, kamo srece da se ovdje ljudi organizuju, te se napravi ili neka organizacija, ili makar da dok se diskutuje o nekom problemu dodje do povezivanja ljudi, i branjenja stavova... Neee, ljudi bi radije da naglabaju o sta znam cemu...
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  13. #63
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Milice, ja mislim da nije problem u pravima totalna ravnopravnost ugrozila bi onu zenu kojoj se udvaramo, salijecemo, ludimo za njima....Problem je sto zene neznaju, ne umiju nemaju neku vecu volju da se izbore za ravnopravan status i ako bi se uvela neka administrativna mjera mislis li da bi to bilo rjesenje?
    A ako one ne mogu da se izbore, to je mozda sto im treba pomoc... I zar ne mislis da bi bilo fino kad bi im muskarci pomogli... One svakako nama pomazu... Te su pak kroz proslost i paljene na lomace, i maltretirane, i tucene, i tjerane da rade sve oko kuce, i da podizu djecu, i da rade, i da kuvaju, i bivale su silovane, ili natjerane da prodaju svoja tijela...da nastavim? I mozda, samo mozda, bi muskarci njima mogli da pomognu, ono ako nishta makar iz neke zahvalnosti prema majkama nam, ili sestrama... A ja se ne bih cak ni na to pozivao, ja bih to uradio jer ga smatram ispravnim... a boldovano je mnogo sebicno... ti kazes da se zene ne bore dovoljno jako za svoja prava, ali isto tako i govoris da su same... da nema pomoci... ej..
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  14. #64
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    nije stvar ni u jednoj administartivnoj normi vec treba da se promijeni sam mentalitet ljudi. zene snose odrdjenu krivicu zbog tog pomirljivog tona ( danas, kada imaju sanse da se izbore za sebe) ali sa druge strane, glavni krivac je drustvo koje ih je vjekovima ucilo jednom modelu ponasanja i koga sad ne mogu da se otresu. tj. mogu ali teze ide.
    2 primjera: prvi mrzim ali ajde posto svi kazu da us zene kao nesposobne jer su muskarci cak i ukuvanju bolji od njih jer su navodno svi slavni kuvari muskarci. stvar je u tome, da se ti primjeri sa slavnim mukim kuvarima vise pamte jer su znamiljiviji. sa druge strane, jedna feministkinja bi odgovorila da je stvar u tome sto su sve funkucije koje nosi epitet najbolje rezrvisane za muskarca, dok zena moze za njih da se izbori, iako joj treba mnogo vise truda nego muskarcu jer ce se uvijek naci neki antifeminista koji ce da je sputava...
    drugi primjer: u nasem pravnom sistemu zene ne mogu da izvode svoju djecu van granica drzave ukoliko njihovo prezime ne sadrzi muzevljevo. tj. ukoliko se zena opredijeli da nakon udaje zadrzi svoje prezime nema pravo da SVOJU djecu izvodi iz zemlje. toliko o pravnoj ravnopravnosti :evil:
    Ja cu samo zamoliti nekog da mi navede poznate istorijske licnosti (bilo sta, neka je to naucnik, neka je to vojskovodja, ili pak neki civil koji je izumio neshto, mozda filozof, ili teoreticar)... I? Vidite koliko je vishe muskaraca dobilo, kao sto milica rece funkucije koje nosi epitet najboljeg, a samo nekoliko primjera zene... Ali kada se govori o izdaji, o trovanju, o nevjerstvu, e onda zena dobija epitet dominantnosti... A zasto bi prevara zene bila ista drugacija od muskarca? Pak, kada mi varamo (mada se ja ne zalim na ovo) nema problema, a one, ma to je za vjesanje... Samo pogledajte nase epske pjesmice, i koliko je samo tamo zena zla nanijela... I tako ona je pogledala jednom Stanka, i muz joj je iscupao kosu, ali tek nakon jahanja Stanojke (vjerovatno u sijenu)
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    O cemu ti pricas? Sta ti imas da pomazes nekome ko ima sva prava kao i ti i kome je potrebna samilost? Da li je ravnopravnost ako se uvede zakon da u rudniku mora raditi 50% zena

  16. #66
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Miliceeeeee,
    Slozicu sa da cak ni u pravnom smislu ravnopravnost nije postignuta, ali to se ne moze desiti preko noci. Milsim, pravno- to je i lakse, ali u stvarnom zivotu... Imas jednu CG koja je uvijek funkcionisala sa tacno definisanim ulogama muskarca i zene. Drustvo, kakvo je bilo crnogorsko, drugacije nije ni moglo prezivjeti, imajuci u vidu geografske uslove i ratnu proslost. Sada, kada se stvari mijenjaju, normalno je da se mijenja i uloga polova.
    No, ono sto meni smeta, jesu ove novokomponovane feministkinje (dakle, ne govorim o tebi, nego o vecini zastupnika te ideje u CG), koje se ubise od price, pokusavajuci da na silu uvedu neke norme, a kao da su pale s Marsa.
    8) 8) 8)
    Od kud ti znas da su one pale sa Marsa... Sta ti to daje povoda da mislis da one ne znaju nista a ti znas...? Kako pale sa Marsa? Pa prvo kazes da treba da se bore, pa onda da ne treba... Stvar je u tome da mi je potreban koncenzus... Milice, ti si krenula ovu diskusiju, da bi pak na kraju dosli do nekog zakljucka, ili rjesenja... E sad, mi gubimo toliko vremena definisuci samo djelove problema... A kako bi bilo da se jednostavno definishe problem... Da se ustanovi da li postoji problem? I ako ga ima... Da se jednostavno radi na rjesenju, a ne da se prica o sumarima... itd. i da se prepiru ljudi, ili da se sve vrti u krug... Jer se ova citava diskusija vrti u krug, i vec nakon nekoliko postova, postala je predvidiva... Ajde samo zamislite da sto ste gubili vrijeme na te svadje, ili na gluposti, koje nemaju nikakve realne veze sa problemom (ili sa nicim), samo zamislite da ste radili na rjesavanju problema, ili pak na rjesavanju dijela problema...
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  17. #67
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    da se razumijemo, ne stavljam ja znak jednakosti izmedju zena i muskaraca, niti to mogu. prvo tu je anatomija, drugo tu je psiha odnosno muskarci i zene nemaju jednako razvijene odredjene centre u mozgu. to ne znaci da je bilo koji pol superiorniji, vec da funkcionise po razlicitim principima. zene imaju razvijeniji osjecaj za detalje, muskarci bolju orjentaciju u prostoru... isl. da ne nabrajam.
    ali ono sto smeta meni i svim zenama koje misle svojom glavom, je cinjenica da muskarci i zene nemaju iste prilike da pokazu svoje sposbnosti. odnosno, da je vecina institucija prilagodjena muskarcima, a zene se prilagodjavaju, da muskarci lakse napreduju u karijeri isl...
    dakle, nije moja ideja da se zene ponasaju kao muskarci ili osjecaju, vec da im se dozvole iste slobode kao muskarcima u iskazivanju samih sebe. znaci, ne jednakost u fizickom smislu nego u intelektualnom
    Pa jasno milice... Stvar je u tome sto su se ljudi ovdje samo koncentrisali na definiciju nadmocnosti muskarca (a zamisli shocker, kakav bi shock bio da kazes i nesto poz. za zenu, ili jednostavno kritickim misljenjem da dodjes do neke ...logije)... Ono sto vam milica sada pokusava reci je da muskarci imaju odredjene prednosti (npr. fizicku nadmocnost)... i onda se vi samo na to ufatite, kao i svi ostali... Ali isto tako i zene imaju neke nadmocnosti... Na kraju, kao sto je bog uredio svijet tako je uredio i musko i zensko... Balans, braco i sestre... balans... Ne samo sto sve ima svoju protiv-tezu u svijetu, tj. kad izvagamo sve skills oba pola dodjemo na jednakost, nego je Bog nama, glupima dao rjesenje ispred nosa... Sada cu opet da kazem da je rjesenje u nama, kao sto i jeste (primijetio sam da sam ovo poceo cesce da koristim u poslednje vrijeme)... A sta je to rjesenje? Pa muskarci i zene nisu samo protiv-teze jedno drugom, tj. nisu samo u balansu, nego su i ovisni jedno od drugo... E pa sad, da je musko bolje, sposobnije on bi mogao bez zene, sto ne mozemo reci za zenu, jer st e vec utvrdili da je ona gora od muskarca... I zasto li je bog napravio zavisnost? Da nije mozda da pokaze kako se i jedno i drugo trebaju za prezivljavanje, a ako je tako, kao sto i jeste, onda su jednaki? Jednako se trebaju? I ako Vas ovo nije ubijedilo, dozvolite mi da Vam kazem gdje Vam je to resenje (koje je obicno u nama, ili ispred nas).... Momci i djevojke...glavu na dolje, zadignite duge i kratke (ako ih nosite) gace i pogledajte... Shocker, to sto vidis sada, jel da da nema nikakog smisla bez zene (i u pogledu zadovoljstva, bluda, ali i u pogledu opstanka)... Isto kazem curama... I oboje vidite da te stvari dolje traze drugi pol da bi doslo do opstanka, pa zasto onda ne otovorite malo oci? Zasto ljudi moraju biti toliko robovi normama, ili zasto dozvole sebi da budu toliko mehanizovani?
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  18. #68
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Da, ima takvih muskaraca, ali ima i zena kojima smeta vlastita emancipacija. To nije ni cudno s obzirom da je patrijarhalno vaspitanje djelovalo i djeluje na oba pola. ... Sto se tice broja poslova koje su ljudi sposobni da obavljaju tu i nema neke znacajnije razlike po pitanju polova, vec individualne razlike izmedju ljudi. Pozicije u razvijenim drustvima nije tesko zauzimati jer su ta drustva dobro uredjena pa je dovoljno pridrzavati se naucenih pravila i shema. Neravnopravnost zena ne proizlazi iz njihove nesposobnosti ili manje vrijednosti, vec iz ranijih vremena, fizickom snagom nametnuta muska vladavina. Kao sto vec pomenuh, tome su religijska ucenja posebno doprinijela. Zene jesu fizicki drugacije i u prosjeku slabije od muskaraca, ali nisu nista manje sposobne za bilo koji posao od muskarca.
    O cemu to zena odlucuje u kuci? Osim toga, govorili smo o neravnopravnosti zena ukupno u drustvu, a ne samo u kuci i porodici.
    Mozes li navesti makar jedan primjer u kome zene odlucuju, a muskarci im zvocaju, he. Ova situacija koju opisujes je klasicna slika porodicne situacije ali u obrnutom smjeru.
    Dobro, ali zasto moramo bazirati svaku nashu pretpostavku na fizicku nadmocnost muskarca... Ima dosta poslova koji ne iziskuju fizicku snagu... A sto se tice istorijsko - socioloskog aspekta zene, koja ipak ili ima malo snage, ili je nema uopste da se izbori za svoja prava, pa to se zove self-fullfiling prophecy... a mozete se i pozvati na neku normu, koja je pak okarakterisana kao "second nature fact" (oba termina znam da sam i obrazlagao i argumentovao negdje na ovom forumu)... ali i ovo je dovoljno...
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  19. #69
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    O cemu ti pricas? Sta ti imas da pomazes nekome ko ima sva prava kao i ti i kome je potrebna samilost? Da li je ravnopravnost ako se uvede zakon da u rudniku mora raditi 50% zena
    Mislim da trenutno ne mozes da uvedes zakon za prinudni rad... Mislim da se nismo razumjeli... Ja sam samo htio da kazem da je saradnja vrlo bitna za oba pola... Kada se oba pola prihvate kao jednaka, i kada pocnu da rade zajedno, tada ce zena kuvati i prati, ali ce i muz pomagati... Davanje zenama makar malo vishe pristupa resursima (edukacija, sanse, poslovi, poslovi) bi dovelo do napretka obe jedinke, a ne mora niposto da znaci da bi doslo da pada hijerarhije... Osvrni se na sve sto sam napisao, jer ces tako imati bolji uvid u kontekst... Vec sam ovo obrazlozio, zavisnost jedinki jedne od druge... I kad sam rekao da im trebamo pomoci, nisam mislio da bi slanje u rudnik istih znacilo pomoc... U principu, zasto mislis da bi priznavanje jednakosti polova dovelo do toga da zene rade u rudnicima...Samo bi im pomoglo da ono sto rade sada, rade bolje i sa vishe slobode... I to se onda i na nas pozitivno odrazava... A uzgred, ako se uvede jednakost polova, niko nece tjerati zene da rade muske poslove... Ne gubite poentu... One ce i dalje raditi svoje poslove, ali ce imati makar malo vishe pristupa nekih poslovnim pozicijama, imace bolje uslove... ejjj....

    Ne razumijem vas ljudi... stvarno...
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  20. #70
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PHI,sad stvarno nemam vremena,ali napisacu ti jedan veliki odgovor skoro.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  21. #71
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ao PHI ti izvadi ove postove i sam stvori diskusiju. ne svadja se niko, polemišemo, a tebi ako je ova priča predvidiva i bespredemtna idi nedje drugo dje je opozitno. i da te zamolim nemoj mi tumačiti misli. čitaj ono što piše a ako ti nešto nije jasno pitaj me.

    ne mogu ni ja sad da se gnjavim oko ovoga, možda sjutra.
    Kako Vaša bolest ?

  22. #72
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ao PHI ti izvadi ove postove i sam stvori diskusiju. ne svadja se niko, polemišemo, a tebi ako je ova priča predvidiva i bespredemtna idi nedje drugo dje je opozitno. i da te zamolim nemoj mi tumačiti misli. čitaj ono što piše a ako ti nešto nije jasno pitaj me.

    ne mogu ni ja sad da se gnjavim oko ovoga, možda sjutra.
    U redu... miliceeee
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  23. #73
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PHI
    a da nije isto i sa muskarcima... Znate samo u cemu je problem ovdje... Niko nema pojma o cemu prica, nego svu svoju diskuciju svodi na licne opservacije (sto je oK) ali im dodaje epitet akademske ili neke druge vjeredostojnosti.. onaj se vrti oko kuvara pola sata, i svadja se sa ovim drugim... Blitzkrieg ti kazes da ima sve agresivnijih i agresivnijih pokreta zena u svijetu, koje tvrde da su iste super rasa.. Ja ne znam da postoji toliko extreman pokret (iako je ranije bilo nesto slicnijih sekti, ali naglasam sekti)... Jedna stvar upada u oko... Zene su morale da osnuju sekte, ili ako bi osnovale drustvo koje tvrdi da su zene sposobne (i to dosta) onda bi to udruzenje bilo proglaseno sektom... A muskarci? Oni urade isto, samo sto ne budu sekta... Na kraju mozda i zavrse kao mocna demokratska partija... Eh, meri dzejn, moja mila meri dzejn...

    A ajmo samo za trenutak da probamo da se oslobodimo strasti, i da se vratimo u proslost (ne vremenskom mashinom, ali mozemo socioloskom imaginaciom, jer ipak imamo dovoljan broj cinjenica)... Pa onako, objektivno, kao da nemamo ni rupicu, ni kuricu, i da sagledamo neke prvenstveno istorijske cinjenice, pa socioloske... I da sagledamo malo i religiju, pa se mozda neko zapita, sto su bash svi vazniji (ljudi, ili sta li vec) u religiji muskarci... Te Isus, te apostoli, te nam je Marija Magdalena zena koja prodaje tijelo za novac... I tako koliko oces primera... Sramota... I sad ce neko da mi kaze da je majka isusova zena... E tu se maso diskutovalo, kada su pobednici pisali istoriju (muskarci)... Jednostavno morali su to mesto da ustupe zeni, jer bi ipak bilo gadno reci da je Bog oplodio muskarca, i jos da se ovaj porodio....

    A recite mi koliko pogrdnih rijeci ima za zenu, a koliko za muskarca.. Koliko termina za kurvu, ili za pi4ku... a koliko za musku kurvu (ej stani pa kako da kazem, *****r?)... tesko vala... malo razmislite o citavoj strukturi jezika... i malo fokusa i ostrine ljudi... ajde... pa mozda i naucimo nesto... eeee, kamo srece da se ovdje ljudi organizuju, te se napravi ili neka organizacija, ili makar da dok se diskutuje o nekom problemu dodje do povezivanja ljudi, i branjenja stavova... Neee, ljudi bi radije da naglabaju o sta znam cemu...
    Zene imaju sva prava kao i muskarci!U svakoj diskusiji o ravnopravnosti plova,prvo se mora poci od te cinjenice!A sta to znaci-to znaci da zene imaju pravo na sve,odgovaraju za ista krivicna djela,imaju pravo glasa,pravo kandidovanja za sve drzavne i drustvene funkcije.Ta je ravnopravnost bila neminovnost istorije vise nego zasluga feministickog pokreta.Kako-tako sto su se zene,vecina zena,same emancipovale,i formalno priznanje njihove jednakosti je bilo pitanje vremena.Tada su se formirali i razni feministicki pokreti,koji su posluzili samo kao katalizator tog procesa.Taj proces je bio u svim razvijenim zemljama okoncan izmedju 2 rata.
    Sta su onda svi ti pokreti uradili,sada kada im je prijetilo gasenje.Nijesu se mogli ugasiti,jer su preveliki interesi vec bili u igri.E tada su ta drustva pocela traziti nove ciljne grupe,i siriti propagandu o diskriminaciji zena,i pored toga sto je ta diskriminacija anulirana.Onda su pocele price o abortusu kao osnovnom zenskom pravu-zamislite nonsens da ubistvo bude necije osnovno pravo.Onda su pocele "naucne'' teorije o superiornosti zena nad muskarcima,onda su pocele sulude price i trazenje da se za zene garantuju mjesta u skupstini bez obzira na izbore,propaganda o dodatnoj emancipaciji zena,u kojoj je manje zlo biti prostitutka nego biti "emocionalno zlostavljana",sto je fraza za brak u kome muz ne udovoljava svim zeninim prohtjevima.Tada je,da skratim pricu,poceo agresivni feminizam.I na to sam mislio kada sam ono rekao sto si ti citirao,PHI.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  24. #74
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Zene imaju sva prava kao i muskarci!U svakoj diskusiji o ravnopravnosti plova,prvo se mora poci od te cinjenice!A sta to znaci-to znaci da zene imaju pravo na sve,odgovaraju za ista krivicna djela,imaju pravo glasa,pravo kandidovanja za sve drzavne i drustvene funkcije.Ta je ravnopravnost bila neminovnost istorije vise nego zasluga feministickog pokreta.Kako-tako sto su se zene,vecina zena,same emancipovale,i formalno priznanje njihove jednakosti je bilo pitanje vremena.Tada su se formirali i razni feministicki pokreti,koji su posluzili samo kao katalizator tog procesa.Taj proces je bio u svim razvijenim zemljama okoncan izmedju 2 rata.
    Sta su onda svi ti pokreti uradili,sada kada im je prijetilo gasenje.Nijesu se mogli ugasiti,jer su preveliki interesi vec bili u igri.E tada su ta drustva pocela traziti nove ciljne grupe,i siriti propagandu o diskriminaciji zena,i pored toga sto je ta diskriminacija anulirana.Onda su pocele price o abortusu kao osnovnom zenskom pravu-zamislite nonsens da ubistvo bude necije osnovno pravo.Onda su pocele "naucne'' teorije o superiornosti zena nad muskarcima,onda su pocele sulude price i trazenje da se za zene garantuju mjesta u skupstini bez obzira na izbore,propaganda o dodatnoj emancipaciji zena,u kojoj je manje zlo biti prostitutka nego biti "emocionalno zlostavljana",sto je fraza za brak u kome muz ne udovoljava svim zeninim prohtjevima.Tada je,da skratim pricu,poceo agresivni feminizam.I na to sam mislio kada sam ono rekao sto si ti citirao,PHI.
    Jesi li vidio gdje kakvog muskarca koji stoji sa nogom rasirenom i otkopcanim slicom (umjesto otkrivene noge), i ako jesi, koji je odnos sa zenama koje rade isto (naravno mislim na prostitutizam )
    Son coeur est un luth suspendu;
    Sitot qu'on le touche il resonne.

  25. #75
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jesi li ti cuo za rijec "zigolo"?
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •