Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 64

Thread: plata i kultura

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default plata i kultura

    zasto je nekulturno pitati nekoga kolika mu je plata? To mi je vazda bilo glupo.. Jer, obicno ljudi sa malim platama se ne stide te svoje muke, nego najcesce ovakva mudrovanja dolaze od ljudi koji zaradjuju doobro, a ne zele da se dize prasina oko toga i sl.. Komplexi....

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,891
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ili zato sto neki pored plate uz razne petljavine "zarade" dodatno , pa su im mjesecni troskovi mnogo izvise mjesecnih primanja?

  3. #3
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    To nije samo stvar kulture, nego se ne smije pričati o tome jer se može pročuti kolika je kome plata i to doći do ušiju šefa i onda radnik popije otkaz. U većini firmi se plata dobija u zatvorenim kovertama i niko ne zna koliko je čija plata osim onoga iz računovodstva što je obračunava, a on je obavezan da nikom ne smije reći.
    Dakle, ta tajanstvenost oko visine plate je najprije nastala iz straha i onda je vremenom postalo 'nekulturno' pitati nekog za visinu iste.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    To nije samo stvar kulture, nego se ne smije pričati o tome jer se može pročuti kolika je kome plata i to doći do ušiju šefa i onda radnik popije otkaz.
    E, vjerujes li da je prvi put da cujem da je neko dobio otkaz jer se saznalo kolika mu je plata.. Znas li neki takav slucaj?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    u mojoj firmi je takvo pravilo i u potpunosti ga podrzavam...shta da sjutra neko sazna kolika mi je plata pa pochne da se zali na sva zvona...ovako je svako miran,pocevsi od gazde pa preko radnika....

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    E, vjerujes li da je prvi put da cujem da je neko dobio otkaz jer se saznalo kolika mu je plata.. Znas li neki takav slucaj?
    Znam ih nekoliko. Progovorili su ufirmi kolika im je plata i onda su neki radnici počeli da se žale i ovaj što je počeo priču je popio otkaz a ostalima zaprijećeno da ako im se ne svidja plata da mogu slobodno da daju otkaz.
    I takva ti je situacija u skoro svim firmama.

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    u mojoj firmi je takvo pravilo i u potpunosti ga podrzavam...shta da sjutra neko sazna kolika mi je plata pa pochne da se zali na sva zvona...ovako je svako miran,pocevsi od gazde pa preko radnika....
    Nije niko miran. Postoji neki prividni mir. A takodje postoji odredjeni broj radnika koji rinta i dosta dobro obavlja posao i prima platu manju od onih koji su upali preko veze, ništa ne rade a primaju veću platu. Takvima ovo stanje i odgovara, a vrlo je loše da postoji takva netransparentnost u kompanijama.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Iznos plate spada u opis poslovnih tajni svakog ozbiljnog preduzeća.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Takvima ovo stanje i odgovara, a vrlo je loše da postoji takva netransparentnost u kompanijama.
    to je poenta price...
    Inace, evo 12 godina radim po raznim firmama, nikad me niko nije uslovljavao slicnim stvarima, a nisam nikad dobio otkaz.. uvijek sam ja odlazio zbog nekog boljeg angazmana.. Ali nema razloga da ti ne vjerujem, vidim ovdje dosta slicnih razmiljanja...

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    shta da sjutra neko sazna kolika mi je plata pa pochne da se zali na sva zvona...
    ovo je profil radnika koji sam opisao u uvodnom postu.. bez uvrede

  11. #11
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    a ja sam od onih koji to pitanje smatraju neumjesnim. Visina plate je moja privatna stvar, cak ni otac me nikad ne pita koliko sam zaradio, jer sam ga na vrijeme navikao da to ne treba da zna niko osim mene.

    Pitati nekoga kolika mu je plata je isto kao i pitati ga koliko novca ima u dzepu ili na racunu. Niti me je kad to interesovalo, niti iko zna koliko zaradjujem.

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Iznos plate spada u opis poslovnih tajni svakog ozbiljnog preduzeća.
    To je u redu u normalnim državama i u ozbiljnim preduzećima. Kod nas to nije tajna zbog razloga koji su u gorepomenutim državama i preduzećima, nego zbog ostalih prljavih radnji i stvari koje se rade.

  13. #13
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Meni je plata 265 eur pripravnichka a udzep imam 40 eura i 50 centi tachno i shto mi mozete? :ass:
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    mi dobijamo u koverte,tako da niko ne zna koliko ko prima
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    Meni je plata 265 eur pripravnichka a udzep imam 40 eura i 50 centi tachno i shto mi mozete? :ass:
    pripravnička plata - zar ne bi trebalo da ti je trenutno 190? Osim ako ti to 40 ne da ministarstvo u kojem radiš (ili dje li već radiš) a zavod standardno kasni?

    A šta koga boli tuki kolika je kome plata, svako bi da zaviruje u tuđu avliju - bjež bre.
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    u mojoj firmi je takvo pravilo i u potpunosti ga podrzavam...shta da sjutra neko sazna kolika mi je plata pa pochne da se zali na sva zvona...ovako je svako miran,pocevsi od gazde pa preko radnika....
    a sta npr tebi plata 500 a meni 400 a isto radimo, a mi ne znamo kolike su nam plate...i je li to demokratski>??????Da se dobija plata u koverti....to nije fer i normalno...jer ima laksih resenja....ako si bolji radnik imas vecu platu ili vise radis itd...znaci nema tu da se ja ljutim ako radis vise od mene duze si na poslu, , imas fakultet itd....ali ako smo isti u potpunosti onda koverta nije ok...
    jer ima zloupotrebaaaaaa
    :)

  17. #17
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lord Tyler View Post
    pripravnička plata - zar ne bi trebalo da ti je trenutno 190? Osim ako ti to 40 ne da ministarstvo u kojem radiš (ili dje li već radiš) a zavod standardno kasni?

    A šta koga boli tuki kolika je kome plata, svako bi da zaviruje u tuđu avliju - bjež bre.

    U privatnu firmu radim pripravnichki, 265 dobijam, zavod uchestvuje neshto, kolko ne znam niti me zanima dok je redovna

    EDIT: dobijam 20,00 eur za topli obrok i 27,5 za prevoz radnika tako da mi je chista plata 217 eur. Da popinemo po jednu u tu chast, zivjeli :dring:
    Last edited by Glenn_Q; 02-03-10 at 12:28.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    zavod uchestvuje neshto, kolko ne znam niti me zanima dok je redovna
    Opušteno, ubrzo će te i to zanimati...
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lord Tyler View Post
    Opušteno, ubrzo će te i to zanimati...
    E jezik pregriza
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  20. #20
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I mislim da grijesite da se u srecnim zemljama dobija plata u kovertama, u srecnim zemljama se plate primaju preko banke i racuna....zbog boljeg pregleda drzave u promet svih preduzeca i poslovanja...tako da ta prica nije iz svijeta dosla vec sa balkana...kako bi poslodavci prikrivali zvoje zarade, uplate radnicima za osiguranje itd....vi primite 500 u koverti...a poslodavac prijavi drzavi da ti je plata 300 i placa manje u drzavni budzet....i steti drzavi...zato KOVERTE spadaju u placanje na crno...
    zato ta prica o kovertama nema smisla da je to nesto ok i kulturno...i da je to normalno..i ne znam kako to neko podrzava, a kladim se da bi neko ko to podrzava, saznao da mu kolega koji zaradjuje 150 eura vise od njega a isto rade na istom mjestu...prvi se BUNIO I JAVNO SAOPSTIO...to smo mi balkanci...
    :)

  21. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    I mislim da grijesite da se u srecnim zemljama dobija plata u kovertama, u srecnim zemljama se plate primaju preko banke i racuna....zbog boljeg pregleda drzave u promet svih preduzeca i poslovanja...tako da ta prica nije iz svijeta dosla vec sa balkana...kako bi poslodavci prikrivali zvoje zarade, uplate radnicima za osiguranje itd....vi primite 500 u koverti...a poslodavac prijavi drzavi da ti je plata 300 i placa manje u drzavni budzet....i steti drzavi...zato KOVERTE spadaju u placanje na crno...
    zato ta prica o kovertama nema smisla da je to nesto ok i kulturno...i da je to normalno..i ne znam kako to neko podrzava, a kladim se da bi neko ko to podrzava, saznao da mu kolega koji zaradjuje 150 eura vise od njega a isto rade na istom mjestu...prvi se BUNIO I JAVNO SAOPSTIO...to smo mi balkanci...
    Mislim da si pogresno ukapirao,kazao je da je u srecne zemlje plata tajna,a ne to sto se u kovertu prima

  22. #22
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Mislim da si pogresno ukapirao,kazao je da je u srecne zemlje plata tajna,a ne to sto se u kovertu prima
    ok, ali sve jedno...znam kako ovdje ljudi razmisljaju, a u sustini ti ne mozes sakriti iznos plate...
    :)

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    ovo je profil radnika koji sam opisao u uvodnom postu.. bez uvrede
    profil ti je bezvezan...bez uvrede

    ljudi se danas boje svega i svachega...shta da ti ja kazem da primam 3000e i da sjutra preko 100 usta to chuje neko lopovche...mislish da se ne bi odvazio u neku avanturicu po mojoj kuci i stanu??

    druga stvar...sasvim mi je normalno da ljudi koji rade isti opis posla znaju koliko primaju njihove kolege,ali u firmu dje imash 3-4 razlichite vrste posla je to vrlo zeznuto...jer nije isto fakturisati,servisirati,baviti se komercijalom i sl...pogotovu starije osobe ne vide razliku izmedju opisa poslova...

    chist primjer ti je taj da garantujem da 90% ljudi misli da je direktorsko mjesto i plata od 3-4 hiljade sa neba pala i da taj choek nishta ne chini sem shto se vozi sluzbenim kolima i uziva

  24. #24
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    ok, ali sve jedno...znam kako ovdje ljudi razmisljaju, a u sustini ti ne mozes sakriti iznos plate...
    Ne mozes ga sakriti,a i nema potrebe za skrivanje,bar ja mislim.Npr u firmu dje ja radim nimalo korektno se ne daju plate i niko nema istu,a svi rade razlicito,sto je tako dzukelski..Ali eto doci ce bolje vrijeme pa ce se znat k odje treba.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Brskut
    Posts
    938
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam ljudi ali mene uopšte ne zanima kolika je nekome plata. Samo me ova moja zanima. I zanima me, eventualno, kolike su plate u nekim firmama čisto da bih se eventualno prijavio za posao ali koliko je pojedincu plata... ne znam što da radim sa tom informacijom. Ne znam kako i za što da iskoristim tu informaciju. Samo mi bespotrebno zauzima par sivih ćelija

    au te srećne (pitanje je koliko su srećni ljudi koji tamo žive) je mentalitet takav da niko nikoga ne pita kolika mu je plata jer zna da mu niko neće dati tu informaciju. Uostalom ne žive ljudi od tuđih plata no od svojih pa se sami izborite za veću platu
    Last edited by BrunoX; 02-03-10 at 12:47.
    Šlagom ja bih tebe nasapuno
    Onda bih nosom napisao Bruno

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kolika vam je plata?
    By George_Clooney in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 13-08-09, 23:38
  2. 13-a poslanicka plata
    By Tattoo in forum Politika generalno
    Replies: 41
    Last Post: 14-12-08, 01:44
  3. Podgorica: Mjesecna kirija, kvadratni metar i plata
    By Beztebezove in forum Centralni
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-08, 21:16
  4. plata...
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-04, 15:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •