Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 126

Thread: Poštovanje državnih simbola u praksi

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Poštovanje državnih simbola u praksi

    Kako vi kao obični građani poštujete zastavu, grb i himnu?

    Ja nešto nemam prilike da čujem himnu uživo. Ne idem na utakmice reprezentacije, ne zovu me na opštinske i državne svečanosti, a i kad gledam prenos fudbala ili snimak dana opštine Kotor, muka mi je da ustanem sa kauča. Ako ja ne ustajem sa kauča dok na TVu svira himna, jesam li ja neprijatelj ove zemlje?
    Recimo i da volim himnu i tako čujem da je neđe dan opštine i zaputim se, a oni me ne puste unutra. Da li će me pustiti bez pozivnice ako im kažem da sam samo došao da čujem himnu i ispunim svoju dužnost prema poštovanju simbola? Da sam oni dan krenuo na otvaranje autoputa bez pozivnice, bi li me obeznjeđenje puštilo da sam im reka da oću samo da vidim presjednike i da ispoštujem himnu?
    Đe vi poštujete himnu?


    Sa zastavom imam isti problem. Nemam je kući, pa je ne kačim na praznike i sve ostale dane. Kad prolazim pored opštine ili neke državne instittucije ili kuće lokalnog aktiviste, nemam običaj da zastanem i ispoštujem je. Doduše kad ulazim u opštinu ili stanicu milicije, vazda spustim glavu. Može li se to prtumačiti kao poštovanje zastave?
    A da recimo kupim zastavu i stavim je na sto kako bi mi vazda na oku bila, bi li to bilo poštovanje zastave? Ili da po čitav dan nosim crvenu majicu sa grbom, bi li to bilo poštovanje zastave ili samo nošenje majice sa grbom?
    Đe i kako vi poštujete zastavu?
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    aj dont giv a fak

  3. #3
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na javnim manifestacijama ustajem na himnu, kada gledam prenos takvih manifestacija preko TV-a naravno da to ne radim, mislim da bi to bilo cak i smijesno.

    Zastavu nemam kod kuce, niti mislim da joj je mjesto na mom zidu/terasi. Okacenu zastavu niz terasu koja visi kao lencun smatram smijesnim, cak i nepostovanjem tog simbola. Zna se gdje je cemu mjesto.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Mislim da je elementaran, a za mene i dovoljan, oblik postovanja (i pristojnog ponasanja) ne izrazavati otvoreno nepostovanje. I kad smo vec kod toga (posto ce ova tema biti pokrenuta prije ili kasnije), zahtijevanje da se mijenja zastava ili tekst himne jeste otvoreno nepostovanje.

    Naravno, postoji mnogo ljudi kojima su ta simbolika i odnos prema slicnim stvarima potpuno strani. Oni su jednostavno potpuno izolovani od toga, i ne vidim nista lose u tome da se neko ne digne na himnu u neformalnim prilikama ili da ignorise zastavu. Naravno, postoje i mjesta i prilike gdje protokol to zahtijeva (posto ce i ova prica biti pokrenuta prije ili kasnije).

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    Na javnim manifestacijama ustajem na himnu, kada gledam prenos takvih manifestacija preko TV-a naravno da to ne radim, mislim da bi to bilo cak i smijesno.
    Takodje.

    Zastavu kuci imam (krstas u stvari, da budem precizan), ali je isla jedino na par mitinga na CT i jedan fudbalski mec (Irska).
    Last edited by MadGod; 02-11-09 at 20:36.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poštujem i himnu i zastavu Crne Gore, kao i obilježja svake druge države.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Poštujem i himnu i zastavu Crne Gore, kao i obilježja svake druge države.
    + 1.

    Poshtuj tudje voli svoje.
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Naravno da bih na stadionu ili nekoj svešanosti u stavu mirno odslušao himnu iako nije po mom muziškom ukusu. Da sam se ja pitao bila bi obrađena pjesma
    Crna Goro, zemljo moja, kršem bogata
    milija mi ne bi bila da si od zlata!

    Ne pravim sprdnju ili pošalice na račun zastave, ali ne vijorim sa njom kao što ni sa jednom prije nisam.
    Last edited by Stradivari; 02-11-09 at 21:37.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na javnim manifestacijama ustajem na himnu,zastavu imam,ali je ne nosim i ne kachim.

    Ustajanje i pjevanje himne u privatnosti smatram smijeshnim,isticanje zastava na prozore kao vesh koji se sushi smatram neposhtovanjem tih istih zastava.
    Deserve's got nothing to do with it.

  9. #9
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    poštujem himnu i zastavu jer su simboli zemlje u kojoj živim.
    ne posjedujem je jer mi se uopšte ne sviđa.
    smatram da su ovi simboli mogli biti mnogo mongo ljepše urađeni.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nit je kacim nit je imam,znam odakle su moji,znam sto sam i to je to,sta moj komsija i po ulice trebaju da znaju ko sam i dal sam u neku stranku,kad su ovi za popis dolazili moji su naveli da su iz egipta a po vjeroispovjesti budisti toliko o ozbilnjom shvatanju ovih popisa .. dobro ste rekli voli svoje postuj tudje
    Bako, jebeš li što?

  11. #11
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    NEW YORK
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lord tyler View Post
    + 1.

    Poshtuj tudje voli svoje.
    taman tako:-)
    WHEN RELIGION RULED THE WORLD,THEY CALLED IT THE DARK AGES

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Ustat na himnu,elementarni je red i vaspitanje.
    Zastavu voljet,ili ne voljet,kako godj oce ljudi.
    Sto rece Mad,najbitnije je ne pljuvat po simbolima.
    Mada nesrecna zastava,na sto je spala,na jeftinu monetu podkusurivanja,koja vijori na skoro svakom bespravno podignutom spratu zivotnog prostora u CG...
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  13. #13
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Vlast je mogla lagano izbjeci sve ovo. Sukob je bio samo oko plavetne(ma sta to znacilo) boje. I sad se o tome ne bi ni pricalo. Ili su po svom dobrom obicaju, znajuci kakve ce biti reakcije, bas i donijeli takvu zastavu da se o tome, a ne o necem drugom prica.

    I ja sam nesto razmisljao kao Montero. Prosto, ne moze me niko optuziti da ne postujem simbole, na utakmicama me i nema. Sto se himne tice, nisam zvizdao ni hrvatskoj himni u Podgorici kad smo igrali protiv njih, a ne necijoj drugoj. Smetalo mi je sto su nasi navijaci zvizdali, ipak su Hrvati poznati po takvim reakcijama.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koja god zastava i koja god himna da su se nasli u Ustavu CG kao zvanicni drzavni simboli, uvijek bi postojali oni kojima se to ne bi dopadalo. Price o neustajanju na himnu jer se ima nesto protiv autora njenog teksta su vise od samog odraza necivilizovanosti.

    Privatne kolekcije grbova i zastava onako vidljivo istaknutih po dnevnim sobama obicno praktikuju isti oni ljudi koji su prvo drzali Titovu sliku, pa devedesetih "cetiri s" i ikonu sv. Save, a danas krstas barjake, crnogorski grb, Njegosevu sliku itd. sto je u skladu sa evolucijom partije za koju glasaju. Zastavi je mjesto na javnim ustanovama, a ova gospoda cija je politicka orjentacija prosla kroz takve transformacije ipak nikoga ne moze ubijediti da postuje ovu zemlju cije simbole koristi kao statusne (ipak su to skupi duborezi s pozlatom, jelte).

    Takodje, zastave na svadbama su odraz potpunog primitivizma. U SFRJ su drzavni simboli bili i te kako postovani i nisu se vodile rasprave poput ovakvih, a zastave na svadbama nosili su jedino ljudi iz nekih pasivnih krajeva koji su svoje obicaje donijeli i u gradove. Danas malo koju svatovsku povorku mozete vidjet bez zastave (nerijetko je u pitanju zastava strane drzave). Taj primitivni obicaj ostao je jos iz vremena kada su ovi krajevi bili pod Turcima i kada su to i krsna slava bili jedino pravo koje je otomanska vlast tada dozvoljavala pokorenom balkanskom zivlju.

    Zvizdanje na bilo ciju himnu, u bilo kojoj prilici je bruka i sramota, ali to sve proizilazi iz neizivljenosti, a nikako iz ljubavi prema svojoj zemlji.

    Neki dan je na manifestaciji povodom Dana opstine HN po prvi put nakon sticanja nezavisnosti istaknuta crnogorska zastava, iako su najvisi drzavni zvanicnici uvijek prisustvovali tom dogadjaju. Toliko o njihovom odnosu prema ovom pitanju.

    Zastave stranih drzava se isticu na ambasadama i na inostranim kompanijama uz zastavu drzave u kojoj posluju, sve ostalo predstavlja krsenje Ustava, medjutim, u Crnoj Gori to cine mnogi, od pojedinih politickih partija, do vlasnika ugostiteljskih objekata i autoprevoznika. Drzavnim zastavama bilo koje zemlje takodje nije mjesto na vjerskim objektima.
    Last edited by Magenta_Rebel; 03-11-09 at 09:01.

  15. #15
    Join Date
    May 2006
    Location
    Split
    Posts
    1,542
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    aj dont giv a fak
    +1
    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Mislim da je elementaran, a za mene i dovoljan, oblik postovanja (i pristojnog ponasanja) ne izrazavati otvoreno nepostovanje. I kad smo vec kod toga (posto ce ova tema biti pokrenuta prije ili kasnije), zahtijevanje da se mijenja zastava ili tekst himne jeste otvoreno nepostovanje.
    hahahahhahahaha
    promjena ustava je nepostovanje istog
    promjena vlasti je nepostovanje iste
    promjena zakona je nepostovanje istog
    sta lupi i osta ziv
    sve je promjenjljivo
    cak sta vise ce ova vlast promjenit himnu (izbacit drugu strofu koliko mi se cini)znaci da je i oni nepostuju
    postuj druge da bi trebe postovali ali i bori se za svoje
    meni licno himna a i zastava odgovara ali dal se je moglo doci do nekog kompromisnog rjesenja da se barem pitanje zastave grba i himne ne povlaci godinama kroz narod
    Haec olim meminisse ivvabit
    http://1944killingfields.co.uk

  16. #16
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    89
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko smatram nepristojnim pljuvanje po svojim državnim simbolima toliko isto i pretjerano ljubljenje (po balkona, kuća, itd.)
    Zna se što je pristojno i koji je protokol. To je stvar lične pristojnosti a ne političkog angažmana. Tuđe ispoštovat a svoje okačiš/poneseš kad nastupaš neđe u inostranstvo. Kad si na javno mjesto ustaneš se, oćutiš himnu, ok je i otpjevat je pa makar i u tiho. Sa mjerom.

    Uostalom, to je jednostavno, kako smo nekad radili sa SFRJ simbolima, tako nastavit i sad sa MNE.

    A za inicijative za promjenu postoji procedura, i to je ok, samo bez emocija i sa normalnim argumentima.

  17. #17
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni su gori ovi sto ne mogu poc do wc-a bez zastave nego ovi sto je ne postuju.zna se kad se pusta himna i kad se dize zastava i dje se drzi zastava.inace postujem svaciju himnu i obiljezja i mislim da je elementarno nevaspitanje zvizdat na himnu,bilo ciju.
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  18. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,964
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Imam zastavu, al' se zavijorila jedanput do sada, i to u Čačku (Srbija) na insistiranje mog prijatelja kod koga sam bio u gostima (ženio se), kaže, da vide Čačani da su mi svatovi internacionalni. (ovo se važi od maja 2006-te, tokom devedesetih ta zastava je bila simbol protesta). Mada, opet, nije prava zastava jer nema zlatni okvir.

    Zviždanje na himnu i neustajanje (na javnim manifestacijama) je odraz kućnog odgoja i ništa više od toga. To što neki nepostojanje elemetarnog kućnog vaspitanja pokušavaju da opravdaju politikom njihov je problem.

    S' tim u vezi, vidi se odgoj i onih koji bi prvi trebali da poštuju simbole (ipak su vladajuća partija), pa je dugo vremena CG zastava ispred sjedišta DPS-a u PG bila okačena naopako

    Što neko gore pomenu, nažalost, danas veličina zastave koja se viori na nekom objektu upravo je obrnuto proporcionalna količini legalnosti.

    O kičeraju, zvanom, napadno isticanje simbola (ma kojih) ne bih.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad god dodjem na ovaj forum ja pomislim da je svako lud i glup sem moj narod u CG. Okrenem se oko sebe i kad vidim da se u svakoj drzavi na zapadu vijore njihove zastave na svim drzavnim institucijama od skola do opstina, na balkonima, kucama, majcama, sveskama, lokalima, momentalno konstatujem da nemaju ukusa, da su ispod nivoa crnogorske kulture i znanosti.:cry: Odma' pocinjem da ih prezirem i da im govorim da nisu cool ko moji Crnogorci koji citav svijet obidjose po lokalima u CG i stekose znanje, toleranciju i ekstremni nivo estetskih kriterijuma mimo citavog "naprednog" svijeta "naprednog" zapada.
    Ljudi, ja vas volim i divim vam se!
    SaMo JeDnA DnEvNo

  20. #20
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nit ustajem na himnu nit je pjevam nit se krstim kad cujem niti se drzim za srce ni za guzicu ni za glavu... iscooliram je kao i onu prije ove kao i onu prije te... zastava mi je prije svega odvratna zbog zute boje... ka ciganska.

    Presmijesno mi je kad vidim da po kuca balkona i cuda kache zastave ka da su neka drzavna institucija no mozda i jesu ona sto zapisuje ko je za koga glasa i za koga ce glasat.

    Nisam pristalica da se ne znam pljuje po zastavi ili da se urlice kad je himna ali precerivat i supkat se ovima iz dps-a nema potrebe... neko mora neko ne mora.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    naravno da poštujem i himnu i zastavu kao i bilo čiju drugu. na himnu ne ustajem, mada nisam ni bio na nekim manifestacijama dje se puštala pa se može reći da nisam bio u prilici. a što je, jes melodiju imamo najljepšu
    imam 2,3 zastave kući koje ne kačim nidje na vidjelo, jedino su izašle iz kuće kad je bio miting za nezavisnost...
    a kad vidim da nekom stoji zastava na balkon, bilo naša ili neka druga samo se nasmijem jer mi je jasno o kakvim se ljudima radi....
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ra's_Al_Ghul View Post
    a kad vidim da nekom stoji zastava na balkon, bilo naša ili neka druga samo se nasmijem jer mi je jasno o kakvim se ljudima radi....
    O kakvim?
    SaMo JeDnA DnEvNo

  23. #23
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kinder Jaje View Post
    zastava mi je prije svega odvratna zbog zute boje...
    kako su došli na ideju, stvorit zastavu sa kombinacijom tako ogavnih boja.
    u stvaranju državnih simbola trebaju svi učestovati a ne samo vladajuća struktura.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    O kakvim?
    danas ljudi ne kače zastavu na balkon jer osjećaju neku vezu ili ljubav prema državi u kojoj žive ili ne žive... to rade iz nekog inata, protesta da bi se vidjelo na kojoj su strani i da bi iritirali pristalice suprotnog razmišljanja...
    vrlo pogrešni razlozi... još postoji i rizik da ti neka budala kamenuje kucu zbog toga
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  25. #25
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Ra's_Al_Ghul View Post
    danas ljudi ne kače zastavu na balkon jer osjećaju neku vezu ili ljubav prema državi u kojoj žive ili ne žive... to rade iz nekog inata, protesta da bi se vidjelo na kojoj su strani i da bi iritirali pristalice suprotnog razmišljanja...
    vrlo pogrešni razlozi... još postoji i rizik da ti neka budala kamenuje kucu zbog toga
    A sta u ovom konkretnom slucaju znaci 'suprotno misljenje'? Koga ja mogu iritirati ako na balkonu drzim svoju, crnogorsku, zastavu? Meksikanca ili Peruanca, mozda?

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Obavezali se na poštovanje prava homoseksualaca
    By Mojsije in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-08, 22:15
  2. Kiselinski katalizator!?-U PRAKSI
    By industrial in forum Nauka generalno
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-07, 00:11
  3. Upotreba nacistickih simbola u Srbiji je samo prekrsaj
    By G R A D in forum Politika generalno
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-05, 00:00
  4. izmjena drzavnih simbola
    By Njegus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 37
    Last Post: 24-02-05, 04:17
  5. Mijenjanje simbola genoicida
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-04, 17:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •