View Poll Results: Sterilizacija Zivotinja

Voters
27. You may not vote on this poll
  • Za

    8 29.63%
  • Protiv

    19 70.37%
Results 1 to 23 of 23

Thread: Sterilizacija Zivotinja Za/Protiv

  1. #1
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    15,972
    Thanks Thanks Given 
    530
    Thanks Thanks Received 
    773
    Thanked in
    335 Posts

    Default Sterilizacija Zivotinja Za/Protiv

    Malo sam googlao , i vidjeo sam da su uglavnom misljenja podijeljena , ima ih za sterilizaciju a ima ih koji su striktno protiv . Ja sam se razmisljao da sterilisem svoju zenku ali josh uvijek ne znam sta da radim (da nemam josh jednog psa koji je muzijak definitivno nebih ni razmisljao o tome , ali ovako bojim se da ce biti problema kad poraste ovaj momak )

    a evo i jedan clanak
    Što je to kastracija?

    To je operacija koja se izvodi na mužjacima pasa i mačaka u potpuno besvjesnom stanju , a podrazumijeva operativni zahvat prilikom kojeg se odstranjuju sjemenici (testisi) koji su u nekastrirane životinje odgovorni za stvaranje sjemena (sperme) i muškog spolnog hormona ( testosterona).

    U ambulanti DIA VET ova se operacija izvodi u sali za operacije. Nakon što dovede svog ljubimca važemo ljubimca pregledamo te temeljem detaljnog pregleda ( uključujući i pretragu krvi) izaberemo najprikladniji način uspavljivanja. Prije uspavljivanja ljubimcu dajemo sredstva za smirenje čime se ona opusti i omogučava daljnji tretman. Operacija se izvodi u potpunoj narkozi pa životinja ne trpi nikakvu bol. Za operaciju koristimo prikladan jednokratni sterilni kirurški set kojim nakon zarezivanja kože na području mošnje i podvezivanja krvnih žila u veoma kratkom vremenu odstranjujemo sjemenike, nakon čega šivamo specijalnim visoko kvalitetnim koncima koji se nakon kraćeg vremena razgrađuju. Odmah nakon operacije ljubimcu ubrizgamo prikladan antibiotik te sredstvo protiv boli. Iz dubokog sna ga budimo odmah nakon obavljene operacije pa svog vlasnika dočekuje u potpuno svjesnom stanju.

    Kastrirani psi ne gube osjećaj za zaštitu svog područja te i dalje ostaju dobri čuvari. Obzirom da više nemaju potrebe za traženjem ženki, mnogo su privrženiji svome vlasniku te veoma rijetko odlaze i lutaju. Dokazano je da u kastriranih mužjaka izostaju bolesti prostate i tumora sjemenika.

    Što je to sterilizacija ?

    To je operacija koja obuhvaća kirurško odstranjivanje jajnika i maternice. Jajnici su organi odgovorni za stvaranje jajašaca i [COLOR=#018D25 ! important]ženskih[/color] spolnih hormona (estrogena i progesterona). Preporuča se i odstranjivanje maternice čime se sprečava njena infekcija (gnojna upala) koja može biti veoma opasna. Operaciju izvodimo u potpuno besvjesnom stanju kao i kod prethodno opisane. Nakon umirenja i uspavljivanja pripremimo operacijsko polje na donjem dijelu trbuha. Operaciju izvodimo u strogo sterilnim uvjetima zarezivanjem trbušne stjenke te odstranjivanjem jajnika i maternice. Nakon odstranjenja pristupamo šivanju te budimo pacijenta. Vlasnika sterilizirani ljubimac dočekuje u potpuno svjesnom stanju.

    Sterilizacijom mačaka i kuja se uklanja rizik trudnoće te veoma čestih tumora i infekcija maternice tijekom života. U steriliziranih ženki izostaju bolesti poput tumora mliječne žlijezde i tumora jajnika.

    Sterilizirati ljubimca treba čim ranije, najbolje prije prvog tjeranja.

    ZABLUDE O PONAŠANJU ŽIVOTINJE NAKON KASTRACIJE ILI STERILIZACIJE

    * Kastrirana ili sterilizirana životinja se deblja ==> NETOČNO
    o Operacija nema nikakav utjecaj na sposobnost debljanja. Za to su odgovorni vlasnici koji najčešće zbog lažnog osjećaja krivnje nude svome ljubimcu veće količine hrane. Odstranjenjem spolnih organa mijenja se ponašanje životinje koja češće miruje te živi bez tzv. “spolnih frustracija” i potreba za pronalaženjem partnera . Svima je poznato da ženka koja se tjera je uglavnom nemirna, malo spava i malo jede. Iz navedenog proizlazi da je ljubimcu koji će zbog operacije promijeniti svoje ponašanje potrebno manje hrane za svoje životne potrebe. Za napomenuti je da i u našoj trgovini nudimo našem tržištu postoje specijalne dijete koje će omogućiti daljnji pravilan rast.
    * Kastrirana životinja pati.==> NETOČNO
    o Brojna istraživanja su dokazala da kastrirana ili sterilizirana životinja ne proživljava nikakvu krizu identiteta te da operacija ne utječe na gubitak oznaka spolnosti. Temperament i inteligencija se ne mijenjaju nakon operacije.
    * Kastrirani pas je agresivniji. ==> NETOČNO
    o Naprotiv , kastrirani pas manje izražava svoju dominantnu agresivnost iako jednako dobro brani svoje područje. Rjeđe se sukobljava s ostalim psima jer ni ne dolazi u situaciju da se lutanjem nađe na drugom području.

    ŽELITE LI BITI SAVJESTAN VLASNIK RAZMISLITE O SVEMU I OVIM NAČINOM SPASITE MNOGE ŽIVOTE OSUĐENE NA LUTANJE I SKLONIŠTA, JER NALAZEĆI NOVI DOM NE ZNAČI DA STE ZA NJEGA PRONAŠLI I DOBAR DOM.

    JESTE LI ZNALI…

    ….da u SAD-u na svijet dolazi dnevno više od 70 000 pasa i mačaka, sedmerostruko veći broj u odnosu na broj novorođenčadi.
    ….da samo jedna mačka i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 420 000 mačića.
    ….da samo jedna kuja i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 67 000 štenadi.
    ….da čak 25% čistokrvnih pasa veći dio svog života provede u skloništu.
    Citajuci nekoliko ovakvih tekstova , vidjoe sam da ima tu i dosta pozitivnih stvari , ali sta su uglavnom negativne ???
    Last edited by Stivi; 18-02-10 at 16:09.
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  2. #2
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Protiv. Okrutno je ne dozvoliti im da imaju zivot kakav trebaju da imaju.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  3. #3
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Bi li volio da tebe neko kastrira?

    Iz perspektive vlasnika tj tebe. lakše će TEBI biti zbog ovih razloga koji su gore navedeni. Pitanje je kako će biti psu? Nije prirodno nekom uskratiti takav nagon, to je sve dio života. Tako da... ne treba gledati samo sopstvene interese, $alenga

  4. #4
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko ja znam,kastracija se radi u interesu životinja,a i nas.
    Globalizacija sloboda je dovoljno velik' problem i kad govorimo o ljudskim slobodama.Malo je previše idealizovat' probleme razriješenja životinjskih nagona kad čitava Afrika umire od gripa,ebole,tuberkuloze i ostalih bolesti za koje nas nije briga.
    Ali za zečiji penis jeste.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  5. #5
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Protiv!
    Stivi, nemoj molim te ni da razmišljaš o tome da sterilišeš Sani ako ti je već jedini problem Grofovo prisustvo. Jednostavno povedi računa da kad Sani uđe u tjeranje daš nekome Grofa na "čuvanje",ili eventualno skloniš Sani. Evo ja ću Grofa da ti čuvam tih 10-15 dana,pa i više ako treba.Uz dva moja psa,trećeg neću ni osjetiti
    Ja sterilizaciju mogu da prihvatim samo ukoliko je medicinski opravdana-u svakom drugom slučaju sam protiv. Ne tvrdim da sam u pravu,ali sam izričito protiv!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Koliko ja znam,kastracija se radi u interesu životinja,a i nas.
    Globalizacija sloboda je dovoljno velik' problem i kad govorimo o ljudskim slobodama.Malo je previše idealizovat' probleme razriješenja životinjskih nagona kad čitava Afrika umire od gripa,ebole,tuberkuloze i ostalih bolesti za koje nas nije briga.
    Ali za zečiji penis jeste.
    U cemu je tvoj problem, nije mi jasno..?..?..

    To je ko da ja tebi kazem, malo je previse sto si poveo roditelja starog kod doktora ili koga vec da se lijeci, dok po Africi djeca krepase od gladi...

    Vidim u zadnje vrijeme na forumu sve vise ima ovakvih komentara.. Ispadose ljudima krive zivotinje, za probleme koje sami stvaraju...


    Sto se sterilizacije tice, ne vidim poentu... Onaj ko ima muzjaka i zenku, koje ne zeli da pari, a nema uslove da ih odvoji(dovoljan je boks, druga lokacija...), ne treba ni da ima muzjaka i zenku, vec samo jednu jedinku od njih dvoje. To je kao da ja zelim drzati orla u kuci, ali da mi ne bi lomio u rusio stvari, slomicu mu krila...

  7. #7
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zna li neko koja je cijena sterilizacije zenke a koja muzjaka

  8. #8
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Kotor
    Posts
    5,847
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Protiv naravno.Ako ih neko vec toliko voli i drzi kao kucne ljubimce,zasto ih sakati i onemogucava im normalan zivot?
    Raise my hammer,take my aim

  9. #9
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    U cemu je tvoj problem, nije mi jasno..?..?..
    Uzimam ksilokain.
    Quote Originally Posted by Spale View Post
    To je ko da ja tebi kazem, malo je previse sto si poveo roditelja starog kod doktora ili koga vec da se lijeci, dok po Africi djeca krepase od gladi...
    Poređenje psa i čovjeka nije isto što i poređenja čovjeka i čovjeka.
    Afrika je samo marginalan primjer,na žalost.
    Quote Originally Posted by Spale View Post
    Vidim u zadnje vrijeme na forumu sve vise ima ovakvih komentara.. Ispadose ljudima krive zivotinje, za probleme koje sami stvaraju...
    Nisu krive životinje.
    Al' dok ne sredimo svoje dvorište,i dok ne počnemo dolično da se ponašamo jedni prema drugima,mislim da stvarnog razumijevanja za životinje ne možemo da imamo.
    Sterilizacija je čist i apsolutno siguran način kontrole rađanja i preuzimanja odgovornosti za svog ljubimca.Zbog toga što se sterilizacijom smanjuje frekvencija seksualnih kontakata,te time smanjuje rizik od nekih polno prenosivih bolesti,bakterija i ostalog - ljubimcu se život potencijalno prolongira.
    Ima i dobre i loše strane,kao i sve ostalo.
    Ali ako koristiš kondome,valjda ti je jasan koncept.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  10. #10
    Join Date
    May 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Need2rock View Post
    Protiv naravno.Ako ih neko vec toliko voli i drzi kao kucne ljubimce,zasto ih sakati i onemogucava im normalan zivot?
    +1

    karakteri.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post

    Nisu krive životinje.
    Al' dok ne sredimo svoje dvorište,i dok ne počnemo dolično da se ponašamo jedni prema drugima,mislim da stvarnog razumijevanja za životinje ne možemo da imamo.
    Sterilizacija je čist i apsolutno siguran način kontrole rađanja i preuzimanja odgovornosti za svog ljubimca.Zbog toga što se sterilizacijom smanjuje frekvencija seksualnih kontakata,te time smanjuje rizik od nekih polno prenosivih bolesti,bakterija i ostalog - ljubimcu se život potencijalno prolongira.
    Ima i dobre i loše strane,kao i sve ostalo.
    Ali ako koristiš kondome,valjda ti je jasan koncept.
    Nema to dodirne tacke sa kondomima. Sterilizacijom psa se mijenja hormonalni balans organizma. Mnogo se lakse i brze goje psi, u nekim situacijama i drugacije ponasaju. Na kraju krajeva u pitanju je hiruski zahvat.

    Ja jesam za sterilizaciju pasa lutalica i pasa u azilu, jer to je jedan metod koji ce pomoci da bude manje lutalica na ulicama, da se smiri njihov temperament,... Naravno uz sprovodjenje nekih zakona u odnosu na ljude koji su odgovorni za pse na ulicama...

    Ali, kakve veze sa ovim imaju Afrika, gladna djeca,.. Oce li njima biti bolje ili losije ako pokretac topica sterilise kuju? Nece.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    641
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by spale View Post
    nema to dodirne tacke sa kondomima. Sterilizacijom psa se mijenja hormonalni balans organizma. Mnogo se lakse i brze goje psi, u nekim situacijama i drugacije ponasaju. Na kraju krajeva u pitanju je hiruski zahvat.

    ja jesam za sterilizaciju pasa lutalica i pasa u azilu, jer to je jedan metod koji ce pomoci da bude manje lutalica na ulicama, da se smiri njihov temperament,... Naravno uz sprovodjenje nekih zakona u odnosu na ljude koji su odgovorni za pse na ulicama...

    ali, kakve veze sa ovim imaju afrika, gladna djeca,.. Oce li njima biti bolje ili losije ako pokretac topica sterilise kuju? Nece.


    amin

    _______________________________
    Dom bez dlaka nije dom!

  13. #13
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    15,972
    Thanks Thanks Given 
    530
    Thanks Thanks Received 
    773
    Thanked in
    335 Posts

    Default

    onda da ne radimo

    nebih volio da se mijenja tj. promijeni ni ponasanje ni nista kod psa , jedino sto stvarno nemam u planu vishe da parim Sani , a uz to imam i Grofa pa mi je djelovalo kao ok resenje ...
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  14. #14
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    Sterilizacijom psa se mijenja hormonalni balans organizma. Mnogo se lakse i brze goje psi, u nekim situacijama i drugacije ponasaju. Na kraju krajeva u pitanju je hiruski zahvat.
    Nijedan organizam na ovoj planeti,da ja znam,nema hormonalni balans.Zahvaljujući hormonalnom disbalansu svi postojimo različiti jedni od drugih.
    Ideja sterilizacije je valjda da se promijeni ponašanje ljubimca.Seksualno ponašanje.Ako ja to dobro shvatam.
    Ovu zadnju rečenicu nisam uspio da uklopim u kontekst.Možda si htio da ukažeš da to nije isto kao stavljanje prezervativa - što ja nisam ni rekao.Rekao sam da su ideja i namjera iza jedne i druge aktivnosti slične konceptualno.Ne iste.
    Još nešto da dodam.
    Ako si protiv nečega,onda si protiv nečega.Nisi protiv nečega,osim ako situacija ne zahtijeva da budeš za.
    Masu ljudi pravi takvu grešku.Ako si za nešto u određenoj situaciji (životna ugroženost,pretjerana seksualna aktivnost,česta lutanja i nekontrolisano razmnožavanje,azili itd.) onda si za to.A ako si protiv - onda nisi ni u kom slučaju za to.
    To znače riječi 'za' i 'protiv'.
    Niko od nas koji smo za (pretpostavljam) ne misli da bi trebalo potkresat' testise svakom psu u gradu ili tako nešto.Samo,ako ima potrebe,i ako vlasnik smatra da je neophodno,to je njegova odgovornost - da odluči što je najbolje za njega i ljubimca.
    Ista priča na forumu kao za abortus i za svaku drugu moralnu dilemu.Možeš da biraš između 'za' i 'protiv',i svi su protiv,ali sa izuzetkom,kad su za.
    Last edited by Čika Džo; 19-02-10 at 13:46.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Nijedan organizam na ovoj planeti,da ja znam,nema hormonalni balans.Zahvaljujući hormonalnom disbalansu svi postojimo različiti jedni od drugih.
    Ideja sterilizacije je valjda da se promijeni ponašanje ljubimca.Seksualno ponašanje.Ako ja to dobro shvatam.
    Ovu zadnju rečenicu nisam uspio da uklopim u kontekst.Možda si htio da ukažeš da to nije isto kao stavljanje prezervativa - što ja nisam ni rekao.Rekao sam da su ideja i namjera iza jedne i druge aktivnosti slične konceptualno.Ne iste.
    Još nešto da dodam.
    Ako si protiv nečega,onda si protiv nečega.Nisi protiv nečega,osim ako situacija ne zahtijeva da budeš za.
    Masu ljudi pravi takvu grešku.Ako si za nešto u određenoj situaciji (životna ugroženost,pretjerana seksualna aktivnost,česta lutanja i nekontrolisano razmnožavanje,azili itd.) onda si za to.A ako si protiv - onda nisi ni u kom slučaju za to.
    To znače riječi 'za' i 'protiv'.
    Niko od nas koji smo za (pretpostavljam) ne misli da bi trebalo potkresat' testise svakom psu u gradu ili tako nešto.Samo,ako ima potrebe,i ako vlasnik smatra da je neophodno,to je njegova odgovornost - da odluči što je najbolje za njega i ljubimca.
    Ista priča na forumu kao za abortus i za svaku drugu moralnu dilemu.Možeš da biraš između 'za' i 'protiv',i svi su protiv,ali sa izuzetkom,kad su za.
    Svaki zdrav organizam na planeti ima hormonalni balans. Naravno, nema potrebe bukvalno to da shvatas, jer se tu ne radi o granicama biti ili ne biti, vec o sustini, kompletnoj slici. Imo sam prilike da upoznam vise sterilisanih pasa, i vecina ima problema sa gojaznoscu, promijeni ponasanje(neka jedinka visa, neka manje), a znam i slucaj psa, na koga drugi muzjaci skacu kao da je zenka... E o tome se radi, kad se prica o hormonalnom balansu.

    Na ovu pricinu pricu oko za i protiv... necu odgovarati. Ja ovo ne pisem da bi filozofiro, vec da bi covjek koji je otvorio topic, imao vise ulaznih informacija o temi kad bude donosio odluku. Konkretan covjek, konkretnu odluku o konkretnom psu! Njemu nece pomoci ni prica o kondomima, ni prica o africi, ni filozofski pogled na za i protiv...

    over i aut

  16. #16
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nisam upoznao mnogo pasa koji su sterilisani osim jednog koji je bio relativno enzainteresovan za igru sa drugim psima.
    po meni su jedine prednosti sterilizacije to sto ne moras voditi racuna oce li se pariti sa nekim ,i to sto se veze za kucu i bukvalno se ne odvaja a ovako svaki pas voli prosetat pomalo

  17. #17
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    a znam i slucaj psa, na koga drugi muzjaci skacu kao da je zenka...
    Pa da li je to razlog da ljudi koji iz nekog razloga razmisljaju o tome da sterilisu(tj. kastriraju) svog psa,da se predomisle i da ga ne sterilisu?Zato sto ce drugi muzijak da skace na njega???

    Quote Originally Posted by Nemanja_91 View Post
    nisam upoznao mnogo pasa koji su sterilisani osim jednog koji je bio relativno enzainteresovan za igru sa drugim psima.
    To sve zavisi od psa do psa...Podji do azila,pusti pse iz bokseva,pa da vidis kako se igraju,iako je 80% pasa sterilisano...


  18. #18
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Spale View Post
    E o tome se radi, kad se prica o hormonalnom balansu.
    O,pa onda je to tvoje mišljenje koje nema uporište ni u čemu do u nekom tvom iskustvu,koje očigledno nema veze sa živim svijetom.Nažalost.
    Quote Originally Posted by Spale View Post
    Njemu nece pomoci ni prica o kondomima, ni prica o africi, ni filozofski pogled na za i protiv...
    Pf.Čovjek je želio da zna mišljenja o sterilizaciji.Ja sam svoje dao.
    Ti si pitao koji je moj problem.Rekao sam ti.
    Quote Originally Posted by Spale View Post
    over i aut
    Odavno.
    EDIT:Ovo nije filozofija,nego obraćanje pažnje na ono što govoriš i misliš i guraš kao svoj stav.Filozofija je nešto drugo.
    Last edited by Čika Džo; 19-02-10 at 15:39.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tom Riddle View Post
    Pa da li je to razlog da ljudi koji iz nekog razloga razmisljaju o tome da sterilisu(tj. kastriraju) svog psa,da se predomisle i da ga ne sterilisu?Zato sto ce drugi muzijak da skace na njega???
    To je primjer unistenog hormonalnog balansa kod psa, nakom sterilizacije.

    Meni je jasno da postoje ljudi koji na drugi nacin gledaju zivotinju o kojoj brinu u odnosu na mene. Mnogi ljudi zele da od psa i onog najljepseg u psu(divljina, veza sa prirodom), naprave plisanu igracku. Ali to ne mijenja cinjecu o onome sto se desava u organizmu psa.

  20. #20
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Inside
    Posts
    3,619
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Poređenje psa i čovjeka nije isto što i poređenja čovjeka i čovjeka.
    S obzirom da su ljudi krivi za svu globalnu bijedu, uporediti psa sa chovjekom je,realno, vrijedjanje te zivotinje.
    ..i s' obzirom da za postojanje svog habitata ljudi nijesu odgovorni, racunam da ostala ziva bica imaju isto pravo na njega kao i mi, uprkos nizem nivou svijesti.
    Last edited by Zodiac; 19-02-10 at 16:56.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    DOMA
    Posts
    512
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Voljeti zivotinju i kastrirati je...kakav paradox
    "PO DANASNJEM SHVATANJU NORMALNOSTI ZDRAVO JE BITI NENORMALAN"

  22. #22
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sterilisanje psa nema nikakve veze sa time da li volimo toga psa ili ne...Ja jesam protiv sterilizacije,ali razumijem vaznost sterilizacije u azilu,razumijem ako neko zeli da sterilise svog psa,jer je nekad to neizbjezno...
    @Spale,samim tim sto smo pripitomili psa,sto ga drzimo u stanu,sto se mi brinemo o njemu unistili smo sve sto je 'divlje' u njemu(na zalost)...
    Last edited by Tom Riddle; 19-02-10 at 17:01.


  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tom Riddle View Post
    Sterilisanje psa nema nikakve veze sa time da li volimo toga psa ili ne...Ja jesam protiv sterilizacije,ali razumijem vaznost sterilizacije u azilu,razumijem ako neko zeli da sterilise svog psa,jer je nekad to neizbjezno...
    @Spale,samim tim sto smo pripitomili psa,sto ga drzimo u stanu,sto se mi brinemo o njemu unistili smo sve sto je 'divlje' u njemu(na zalost)...
    Covjek je pripitomio vuka i tako dobio psa. Tako da covjek psa ne pripitomljava, jer nema potrebe. Pas koji zivi u stanu, nije nista manje pas, od onoga koji zivi na planini uz ovce na primjer. Ja znam za neke opako dobre pse, izuzetnog karaktera koji zive u stanu i koji ce biti opaki i kad odu na livadu i u centar grada i na vrh planine... Nije stan ono sto unisti psa vec covjek. Jednostavno, nije mi jasno zasto neko zeli psa, ako ne postuje i ne cijeni ono sto pas jeste. Postoje oni elektronski "kucni ljubimci", pa neka ih programiraju do mile volje..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sterilizacija info
    By SpiritElf in forum Kućni ljubimci
    Replies: 7
    Last Post: 27-09-09, 20:04
  2. Reagovanje zivotinja pred zemljotres
    By autodijagnostika in forum Nauka generalno
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-09, 19:29
  3. Koja ste zivotinja u sexu ? :)
    By kitty in forum Sex i erotika
    Replies: 62
    Last Post: 27-02-06, 10:35
  4. najruznija zivotinja
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 26
    Last Post: 24-05-04, 12:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •