Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast
Results 276 to 300 of 309

Thread: Tema: Velika Crna Gora

  1. #276
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je prvi put nesto (kraljevina, knjazevina, republika, banovina,...) sto se zove Hrvatska preslo Neretvu? koliko ja znam 1939.g. osnivanjem Hrvatske banovine. Tada je po prvi put Dubrovnik (sa sve Prevlakom) pripao Hrvatskoj. Boka nikad nije bila dio bilo kakve Hrvatske, osim ako ne racunas poslije Beckog kongresa 1815. Austrijsku provinciju Dalmaciju. Isto tako, ugarski kralj je dao crnogorskom vladaru Djuradju balsicu 1396.g. na upravu Hvar i Korculu, tako da su ta dva ostrva bila u sastavu crnogorske drzave do Djurdjeve smrti 1403.g. Sto se tice Srba vikendasa, koliko ja znam do '90-ih dio na ulazu u Stari grad na Hvaru postojalo je Beogradsko naselje, pogodi zasto. Inace, koliko ja znam Srba vikendasa je vazda najvise bilo na hrvatskom dijelu Jadrana, da ne pominjem Bra (skoro se Brena vratila u svoju vikendicu), a kod nas su gradi li kolektivna odmaralista za drzavne firme od vardara pa do triglava.

  2. #277
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    :lolblue:

    Dinarci žive u 7 država: Albaniji, BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji i Sloveniji.

    Pelješac je dio Dubrovačke Republike od 1333. Boka kotorska (Zaljev hrvatskih svetaca) je trebala pripasti Hrvatskoj jer je i ona bila dio Dubrovačke Republike te su je naseljavali većinom katolici, dok poslije 1945. nisu navalili Srbi gradit vikendice i poslije stanove tamo.
    Ima jedna knjiga "Ujedinjenje Crne Gore i Boke Kotorske 1813-1814" , koju je izdao Istorijski nstitut Crne Gore u Titogradu 1991.Valja pročitati.

    Pa dbro ajde sad da te pitam od kad je Dubrovnik hrvacki grad, ili još bolje u kojim je vremenskim periodima pripadao Hrvackoj?

    Viđi nešto. Mislišli ti da vjersko opredjeljenje određuje nacionalnu pripadnost?!?! Pa u Crnoj gori je do prije dva vijeka više od 50% stanovnika bilo rimokatoličke vjeroispovjesti a ranije još više sve do Nemanjića kad ih je bilo 100%.

    Pa naravno da Dinarska raca živi na području Dinarskiog planinskog vijenca i po malo okolo i naravno da svi ti ljudi zaslužuju svoju državu a nema ko da im je donese nako Crna Gora jer su u ovim drugim zemljeme obeznanjeni i ne znaju ništo o sebi nego misle da su pripadnici tih novostvorenih političkih šipak nacija. Kad se oni osvijeste sa našim vođstvom pospremićemo ovaj jad po Balkanu što su načinili ove smiješne nazovi šipak nacije. A poslije nek se zamisle i oni kojima smo malo više kivni odnosno koji su nam malo više dužni još iz starijih vremena. Uska će biti Evropa.

  3. #278
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivantg View Post
    Kad je prvi put nesto (kraljevina, knjazevina, republika, banovina,...) sto se zove Hrvatska preslo Neretvu? koliko ja znam 1939.g. osnivanjem Hrvatske banovine. Tada je po prvi put Dubrovnik (sa sve Prevlakom) pripao Hrvatskoj. Boka nikad nije bila dio bilo kakve Hrvatske, osim ako ne racunas poslije Beckog kongresa 1815. Austrijsku provinciju Dalmaciju. Isto tako, ugarski kralj je dao crnogorskom vladaru Djuradju balsicu 1396.g. na upravu Hvar i Korculu, tako da su ta dva ostrva bila u sastavu crnogorske drzave do Djurdjeve smrti 1403.g. Sto se tice Srba vikendasa, koliko ja znam do '90-ih dio na ulazu u Stari grad na Hvaru postojalo je Beogradsko naselje, pogodi zasto. Inace, koliko ja znam Srba vikendasa je vazda najvise bilo na hrvatskom dijelu Jadrana, da ne pominjem Bra (skoro se Brena vratila u svoju vikendicu), a kod nas su gradi li kolektivna odmaralista za drzavne firme od vardara pa do triglava.
    S tim da Banovina nije bla država ali se tad zaista prvi put Dubrovnik povezuje sa Hrvackom. Ali zaista pripada hrvackoj državi tek od 1946 kad je stvorena Hrvacka prviput poslije 10 vjekova (Još malo pa kao Izrael).

  4. #279
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    P o d g o r i c a
    Posts
    525
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo bez nervoze ... necemo dozvoliti da nas strani placenici skrenu sa naseg glavnog cilja !!!

  5. #280
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Samo strpljenjem i pametnom pricom se dolazi do velikih stvari

  6. #281
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    P o d g o r i c a
    Posts
    525
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da za 20 godina ce CG imati kompaktu nacionalnu strukturu ! Do tada ce isparit svi turbo srbijanci svi turbo crnogorci i svi ostali dusmani ! Posle toga zajedno do poboljasnja odnosa sa ''porobljenim'' crnogorskim narodom Pa do konacno one moje PRELIJEPE mape !!!

  7. #282
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Pa tu neđe

  8. #283
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Ima jedna knjiga "Ujedinjenje Crne Gore i Boke Kotorske 1813-1814" , koju je izdao Istorijski nstitut Crne Gore u Titogradu 1991.Valja pročitati.

    Pa dbro ajde sad da te pitam od kad je Dubrovnik hrvacki grad, ili još bolje u kojim je vremenskim periodima pripadao Hrvackoj?

    Viđi nešto. Mislišli ti da vjersko opredjeljenje određuje nacionalnu pripadnost?!?! Pa u Crnoj gori je do prije dva vijeka više od 50% stanovnika bilo rimokatoličke vjeroispovjesti a ranije još više sve do Nemanjića kad ih je bilo 100%.

    Pa naravno da Dinarska raca živi na području Dinarskiog planinskog vijenca i po malo okolo i naravno da svi ti ljudi zaslužuju svoju državu a nema ko da im je donese nako Crna Gora jer su u ovim drugim zemljeme obeznanjeni i ne znaju ništo o sebi nego misle da su pripadnici tih novostvorenih političkih šipak nacija. Kad se oni osvijeste sa našim vođstvom pospremićemo ovaj jad po Balkanu što su načinili ove smiješne nazovi šipak nacije. A poslije nek se zamisle i oni kojima smo malo više kivni odnosno koji su nam malo više dužni još iz starijih vremena. Uska će biti Evropa.
    Dubrovačka Republika je bila neovisna država, katkad je priznavala vrhovnu vlast Ugarske, Osmanskog Carstva te je bila maksimalno odana papi, sve do njenog ukidanja od strane Francuza 1808. Otad je dio Austro-Ugarske pa Jugoslavije pa Hrvatske. Većina Dubrovčana izjašnjava se Hrvatima i govornicima hrvatskog.

  9. #284
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Sve je to savršeno tačno. Znači Dubrovčani koji su za mene posebn etnički pojam sve dok sami dobrovoljno odluče da se više ne žene te na taj način i nestadoše s lica Zemlje, zapravo sa Hrvatskom imaju vezu tek 64 godine i ni sekund više. Na mjesto starih Dubrovčana su se doseljavali ljudi iz okolnih prostora Hercegovine , Crne Gore, Dalmacije i Boke Kotorske (sve sami dinarci). Na žalost na zapadnom Balkanu narodne mase budući da su robovale milenijumima a u feudalizmu živjeli do XIX vijeka, potpuno izgube bilo kakvu vezu sa svojom nacionalnom sviješću. Kako ama baš ništo iz svoga milenijumskog robovanja nijesu mogli naći što bi ih činjelo nekim narodom i naciom odluče se na vjeru te tako po toj logici svi pravoslavci postaše Srbi svi katolici Hrvati mislimani postaše Musliman, a ostali nek se vide što će sa sobom. Ta podla podjela carskog i sultanskog roblja ili raje je učinila stravična nedjela mojoj dinarskoj rasi i mom narodu. Primorani smo da se za tuđi račun međusobom istrijebljujemo na toliko užasan način kakav ne pamti ljucka istorija. E pa malo će mo mijenjati neke stvari. Nikog na ništo siliti nećemo samo će mo otvarati oči obespravljenoj sabraći po dušmanskim zemljama. A kad se ujedinimo onda će se druge pjesme pjevati.
    Last edited by FORMICA; 18-07-10 at 18:39.

  10. #285
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko ja znam Dubrovnik je bio crnogorski krajem XI i početkom XII vijeka, ispravi me ako griješim, a poslije toga je plaćao da bude formalno nezavisan, odnosno priznavao vazalnost prvo srpskoj državi Nemanjića, pa Mlecima, pa Ugarima, pa Turcima, da bi i praktično nestao sa scene Bečkim kongresom 1815.g. Ne sporim nezavisnost Dubrovačke republike u njenim unutrašnjim stvarima (Mali i Veliki Senat, Sud,..., a vezano za unutrašnje uređenje, trgovinu,...). Inače koliko ja znam van zidina Starog grada bilo je i par ustanaka protiv "centralne" (dubrovačke) vlasti, posebno u Konavlima. Čak su Konavljani, zajedno sa Crnogorcima i Rusima oslobađali Dubrovačku republiku od Francuza. Da ne zaboravim i zajedno sa Crnogorcima su pljačkali stari grad prilikom oslobađanja. A ako ćemo gledati Banovine, pa Dubrovnik je bio u Zetskoj banovini 17 godina, a u Hrvatskoj nepune dvije.

  11. #286
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Savršeno tačno
    I čiji ispade Dubrovnik? Naravno crnogorski, ali mi ih puštamo da oni sami shvate i trebaju zamoliti da se vrate u naručje matici.

  12. #287
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma Formice, ne trebaju nas moliti, prihvati'emo mi njih kao i Hercegovce i oni i mi znamo da se mnogo ne pitamo u crtanje mapa na Balkanu, nego nosimo kako nam ga skroje. Nikad Slavonac, Istranin, Zagorac, pa donekle i Dalmatinac (jer Dalmacija, istorijski, je do Neretve) nece previse shvatati Dubrovnik za hrvatskim gradom, jedino je problem sto ce neobrazovane zapadnohercegovacke budale doci u taj grad i "napraviti" ga hrvatskim.

  13. #288
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    E i to ti je tačno.

  14. #289
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivantg View Post
    Koliko ja znam Dubrovnik je bio crnogorski krajem XI i početkom XII vijeka, ispravi me ako griješim, a poslije toga je plaćao da bude formalno nezavisan, odnosno priznavao vazalnost prvo srpskoj državi Nemanjića, pa Mlecima, pa Ugarima, pa Turcima, da bi i praktično nestao sa scene Bečkim kongresom 1815.g. Ne sporim nezavisnost Dubrovačke republike u njenim unutrašnjim stvarima (Mali i Veliki Senat, Sud,..., a vezano za unutrašnje uređenje, trgovinu,...). Inače koliko ja znam van zidina Starog grada bilo je i par ustanaka protiv "centralne" (dubrovačke) vlasti, posebno u Konavlima. Čak su Konavljani, zajedno sa Crnogorcima i Rusima oslobađali Dubrovačku republiku od Francuza. Da ne zaboravim i zajedno sa Crnogorcima su pljačkali stari grad prilikom oslobađanja. A ako ćemo gledati Banovine, pa Dubrovnik je bio u Zetskoj banovini 17 godina, a u Hrvatskoj nepune dvije.
    Napad Crnogoraca i Rusa zovete oslobađanjem :lolblue:. Dubrovnik je hrvatski grad. Dubrovačka Republika je bila potpuno neovisna država (isto kao što je Australija, iako priznaje vrhovnu vlast engleske kraljice). Dubrovnik bio crnogorski :o . Čija su to nova istraživanja, podsjeća me na teoriju da svijetom vladaju ljudi-gušteri.

  15. #290
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije valjda da si ovu temu shvatio ozbiljno?

    Prosirenje drzavne teritorije reintegracijom "istorijskih", za Crnogorce bi znacilo samoubistvo demografijom - postali bismo manjina u svojoj drzavi.


    __________

  16. #291
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    tamo đe manjina odlučuje o većini
    Posts
    341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ovako smo manjina,za malo

  17. #292
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Agnus Dominus, molim te reci ti nama kad je Dubrovnik postao samostalna drzava (kao npr. Australija)? KO je vladao Dubrovnikom od sredine XI do sredine XII vijeka, da ne pominjem period od 1922.g. do 1939.g.? Kad je Dubrovnik kao "samostalna" drzava usao u sastav "Sjedinjenih hrvatskih drzava"? Sto se tice oslobadjanja ili "oslobadjanja", pa ako ti nije Napoleonova vojska bila okupatorska onda si ti jedinstven primjer u Evropi. Uzgred, i dio stanovnika te iste Dubrovacke republike, dakle Konavljani, ucestvovali su u oslobadjanju. Poslije tog oslobadjanja, Dubrovnik je "oslobodila" Austrija, beckim kongresom 1815.g., zar ne?
    Last edited by Ivantg; 27-07-10 at 18:35.

  18. #293
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Napad Crnogoraca i Rusa zovete oslobađanjem :lolblue:. Dubrovnik je hrvatski grad. Dubrovačka Republika je bila potpuno neovisna država (isto kao što je Australija, iako priznaje vrhovnu vlast engleske kraljice). Dubrovnik bio crnogorski :o . Čija su to nova istraživanja, podsjeća me na teoriju da svijetom vladaju ljudi-gušteri.
    A životati prosvijetli nas i objasni kako je zaista bilo.
    Ne kažem da Dubrovnik nije u sastavu Hrvacke države, Dalje čiju je vlast "priznavao" Dubrovnik, a istraživanja su većodavno nego isto kao što oni sa śevera pričaju svašto isto rade i oni sa zapada. Kad se osvijestite drigačijećemo pričati a do tad će mo biti strpljivi.
    A i ti gušteri su mi nešto sumnjivi.

  19. #294
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivantg View Post
    Agnus Dominus, molim te reci ti nama kad je Dubrovnik postao samostalna drzava (kao npr. Australija)? KO je vladao Dubrovnikom od sredine XI do sredine XII vijeka, da ne pominjem period od 1922.g. do 1939.g.? Kad je Dubrovnik kao "samostalna" drzava usao u sastav "Sjedinjenih hrvatskih drzava"? Sto se tice oslobadjanja ili "oslobadjanja", pa ako ti nije Napoleonova vojska bila okupatorska onda si ti jedinstven primjer u Evropi. Uzgred, i dio stanovnika te iste Dubrovacke republike, dakle Konavljani, ucestvovali su u oslobadjanju. Poslije tog oslobadjanja, Dubrovnik je "oslobodila" Austrija, beckim kongresom 1815.g., zar ne?
    Dubrovačka Republika tada može se usporediti s Australijom sada. Australija je potpuno neovisna država, bez obzira na formalno priznavanje vrhovne vlasti britanske kraljice. Tako je i Dubrovačka Republika bila potpuno neovisna, bez obzira na formalno priznavanje vrhovne vlasti Srba, Ugara, Osmanlija ili ne znam koga.

  20. #295
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zecanin View Post
    istocni hercegovci su stvarno maltene identicni sa nama u mnogo cemu.
    Neka proucavanja povjesnicara te narodna nosnja,govor i prezimena toga pucanstva ukazuju da su i hrvatski Srbi - Krajisnici poglavito podrijetlom iz CG i Hercegovine (Nikola Tesla) itd.

  21. #296
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Dubrovačka Republika tada može se usporediti s Australijom sada. Australija je potpuno neovisna država, bez obzira na formalno priznavanje vrhovne vlasti britanske kraljice. Tako je i Dubrovačka Republika bila potpuno neovisna, bez obzira na formalno priznavanje vrhovne vlasti Srba, Ugara, Osmanlija ili ne znam koga.
    Pa to isto i ja velim.

  22. #297
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Agnus Dominus, molim te reci ti nama kad je Dubrovnik postao samostalna drzava (kao npr. Australija)? KO je vladao Dubrovnikom od sredine XI do sredine XII vijeka, da ne pominjem period od 1922.g. do 1939.g.? Kad je Dubrovnik kao "samostalna" drzava usao u sastav "Sjedinjenih hrvatskih drzava"? Sto se tice oslobadjanja ili "oslobadjanja", pa ako ti nije Napoleonova vojska bila okupatorska onda si ti jedinstven primjer u Evropi. Uzgred, i dio stanovnika te iste Dubrovacke republike, dakle Konavljani, ucestvovali su u oslobadjanju. Poslije tog oslobadjanja, Dubrovnik je "oslobodila" Austrija, beckim kongresom 1815.g., zar ne?

    Uskok, osim Nikole Tesle, lično znam Krajišnike koji znaju svoje crnogorsko porijeklo, npr. familija Opačić je od Ivanovića iz Župe nikšićke. Pa i Bajo Pivljanin je otišao u te krajeve, tj. malo sjevernije, sa još jednim brojem cg familija

  23. #298
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivantg View Post

    Uskok, osim Nikole Tesle, lično znam Krajišnike koji znaju svoje crnogorsko porijeklo, npr. familija Opačić je od Ivanovića iz Župe nikšićke. Pa i Bajo Pivljanin je otišao u te krajeve, tj. malo sjevernije, sa još jednim brojem cg familija
    Pa da, stoga bi se etnicko podrucje Crnogoraca prostiralo i na prostorima bivse Krajine od Karlovca do Zadra i podrucja od Banje Luke,Drvara i Grahova,posto je to sve pucanstvo poglavito Crnogorskog podrijetla,iako nakon egzodusa Krajisnika 1995. vise nemozemo taj prostor smatrati etnicki Crnogorskim jer ti ljudi tamo vise nijesu nazocni.

  24. #299
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uskok, to što su ljudi iz pomenutih krajeva crnogorskog porijekla, ne znači i da su ostali Crnogorci, isto kao ljudi crnogorskog porijekla npr. u Americi. Proces asimilacije je neminovan. Evo ljudi koji su crnogorskog porijekla a danas su živi, a mnogi od njih to "niječu": Arsen Dedić, pok. Dražen Petrović i brat mu Aleksandar, Zoran i Zlatko Vujović, Danijela Martinović, Doris Dragović, Krsto papić, sadašnji hrv. ambasador u CG gdin Turčinović, čini mi se i glumac Goran Višnjić, ali nijesam siguran za njega, itd.

  25. #300
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ivantg View Post
    Uskok, to što su ljudi iz pomenutih krajeva crnogorskog porijekla, ne znači i da su ostali Crnogorci, isto kao ljudi crnogorskog porijekla npr. u Americi. Proces asimilacije je neminovan. Evo ljudi koji su crnogorskog porijekla a danas su živi, a mnogi od njih to "niječu": Arsen Dedić, pok. Dražen Petrović i brat mu Aleksandar, Zoran i Zlatko Vujović, Danijela Martinović, Doris Dragović, Krsto papić, sadašnji hrv. ambasador u CG gdin Turčinović, čini mi se i glumac Goran Višnjić, ali nijesam siguran za njega, itd.
    Ove sto si ih pomenuo su danas Hrvati za koje se u Hrvatskoj govori da su Srpskog podrijetla.
    Naime pravoslavni Krajisnici prilikom dolaska u Austriju (danas Hrvatsku) vojnu krajinu nisu imali ocuvanu svijest pripadnosti Crnogorskom nacionalnom korpusu iako su od Crne Gore dosli,mozda zato sto je Crna Gora ime novijeg datuma ili zato sto u to vrijeme ideja i svijest o pripadnosti CG narodu nije postojala ili mozda ne u takvom obliku kao danas.
    Znam samo a to moze svatko provjeriti na zemljovidu Republike Hrvatske da naseljeni Krajisnici svojim naseljima daju imena kao npr. Srb u Lici,Srpske Moravice u Gorskom Kotaru,a takodjer ima mjesta u Krajini cija su imena identicna sa onima u CG, Niksic,Brocanac,Bjelo Polje itd... a da o prezimenima istima poput onih u CG da i ne govorim.
    Istovremeno mnogi Krajisnici su svijesni da su njihovi preci iz CG.
    Mislim da su i Krajisnici i Crnogorci nastali kao mjesavina romaniziranih balkanskih starosjedilaca i novo doslih Slavo Srba s tim da su se u Krajisnika i Crnogoraca ( i Hercegovaca) karakteristike romaniziranih balkanskih starosjedilaca zadrzale na nesto vecem nivou nego kod Srba iz Srbije pa ih to cini posebnim.

Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna gora hip-hop
    By guntalk in forum Muzika
    Replies: 65
    Last Post: 14-04-11, 15:14
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Naša Crna Gora
    By hercules in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 45
    Last Post: 09-06-08, 18:33
  5. Crna Gora!!!
    By DzoniS in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 56
    Last Post: 21-09-07, 13:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •