Jao, danas smo na času radili nešto sasvim dosadno, mada i glupoooo ... evo problema:

Ljudi, koji sami ne rade i ne preduzimaju ništa u životu, lako gube strpljenje, i padaju u pogreške, kada sude o tuđem radu.

E sada, ovu proširenu rečenicu treba podjelit na predikatske, da tako je to smo radili u osnovnoj čak ... ali pogledaj ovo... Ova navedena rečenica se sastoji od pet predikativni rečenica (ja sam ih ovde obilježio različitim bojama, plava - prva rečenica, crvena- druga rečenica, zelena - treća rečenica, žuta - četvrta rečenica, braon - peta) ,e sad izgleda ništa loše, ali ima tu meni nešto nejasno... Vidite prvu rečenicu (koja je označena plavom bojom) počinje sa imenicom 'Ljudi' u množini ,pa onda zapeta, druga rečenica, treća rečenica i opet nastavak prve rečenice (označenom plavom bojom)... Sve sam vidio u životu ali ovo prvi put,. Mene intereseuje: Kako da otkrijem da ovako treba podjelit rečenicu, je li postoje neka gramatička pitanja, nelogično je da ide prva rečenica, pa druga,treća i opet nastavak prve... Da, i ove zapete nisu u knjizi... :brucelee: