Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 49

Thread: the najbolji reziser(i) danasnjice

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default the najbolji reziser(i) danasnjice

    pricam ja tako sa drugarom prije neki dan, i nagovara me on da gledam gladiatora. kao, nije preteran, ali ga je rezirao ridley scott, (po njemu) najbolji reziser danasnjice. te ja skocih, dza-bu, kako ridley najbolji, ovo-ono... te se prica prosiri i stadosmo da nabrajamo licne favorite i istima nalazimo mane...
    daklen, budimo ozbiljni i neobjektivni, racunaju se samo zivi ili jos bolje aktivni (recimo, bergman je ziv, ali nije nista snimio godinama, pa nismo znali da li da ga racunamo) - ko i (ukratko) zasto? nemojte praviti neke top liste ili nesto bez objasnjenja.
    ajte vi, pa cu ja posle, imam nesto da rabotam.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa mislim da bi bergman mogao uci,jer tehnicki,nakon 1983. vratio se prosle godine sa "sarabandom" koju je malo ko ziv vidio
    mada ima 86 godina i vjerovatno nece uraditi nishta vishe na nivou "divljih jagoda" ili "jesenje sonate"...
    za mene:
    altman-nevjerovatna vitalnost iako je u kasnim sedamdesetim
    po meni najveci reditelj zlatne dekade USA filma
    od M*A*S*H-a i "3 zene" preko "Kratkih rezova" pa do "Gosford parka" majstor
    polanski-volim njegovu uvrnutost i crni humor
    "Stanar","Kineska cetvrt","Pijanista",cak i losiji filmovi imaju neshto
    allen-sad je krizi,nije ni chudo,napravio je neshto kao 45X34 filmova pa se iscrpio,ali majq mu,stvarno je duhovit i bistar momak
    jeunet-neshto volim ovoga chovjeka,mnogo je pametan,i mislim da shvata da je cilj svake umjetnosti pored davanja odgovora i da shto vishe zabavi,njegovi filmovi su pravljeni za filmofile
    godard bi trebalo da bude tu,ali manje-vishe kao da je 1967.umro,samo "prenom carmen" sam gledao nakon tog vremena
    ivory ima stila,ali chini se da je uglavnom proshao vrhunac
    wajda svakako,mada ne znam mnogo o njegovim novijim filmovima,ali samo da je uradio "pepeo i dijamante" za mene bi bio tu
    almodovar-kao neka meksha verzija bergmana,ne nuzno slabija niti zabavnija,mada uglavnom jeste tako
    mladi aronofsky moze krenuti tako nekim putem,ali vidjecemo,evo chujem da je posheo da snima "the fountain"konachno i mislim da ce to biti raskrsce...nijesam presiguran za finchera ili jonzea
    p.t.anderson je dobar,ponekad velichanstven,ali mi se njegov posljednji nikako ne svidja
    tarantino(ima li ko da misli da on ne pripada odje?)
    weir (samo "picnic on hanging rock" bi ga tu stavio,ako treba josh argumentata-"galipoli"ili "trumanov show")
    inarritu-chini se da lijepo obradjuje tarantina i altmana,"amores perros"i"21 grams" su mi odlichni
    m.leigh-majstor socijalnih i porodichnih drama,narochito volim njegov osjecaj za humor
    von triera da ne zaboravim,kao shto mnoge sad sigurno zaboravljam,a mnoge (npr.kaurismaki,d.o.russell,ozon,edward young,solondz,m.moore)ne znam dovoljno
    precijenjeni-scorsese,wes anderson,r.scott(bash me zanima po chemu je to revolucionaran da ga neko smatra najvecim),jacksonovi noviji,coppola (otac),shyamalan,oliver stone,da ne pominjem djubre-opuse kao npr. ron howard ili lasse halstrom
    i najveci medju svima bar tako trenutno mislim
    lynch-toliko ga volim da necu ni da pricham o njemu
    poslije "mulholland drive"-a i ne mashtam da napishem scenario
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    oke,. ovako

    kao sto rece zacetnik topica ovo nece biti top lista tako da ne igra ulogu ko je na kraju a ko na pocetku..

    tarantino - tip i kad se zajebava i najvjerovatnije nema inspiraciju uspijeva da snimi odlicne filmove (kill bill).. da ne govorim o tome kako je vjerovatno najuticajniji film '90-ih (pulp fiction) njegovo djelo.
    nolan - **** ga memento je jednostavno predobar. Ako i nije poslije toga snimio na tom nivou, opet to nisu ni katastrofe bile (insomnia).. nadam se da ce povratiti batman serijal u zivot
    aronofsky - on me mozda i najvise zanima od trenutno aktuelnih, od njega najvise i ocekujem u buducnosti...
    scott - opet **** ga, meni se gladijator veoma svidio, a alien i blade runner su kultovi (i meni licno). 'nuff said.
    altman - on mene opusta. Njegova kritika drustva, od engleskih snobova do teksaskog high society-ja koji prolupavaju od silne "imastine".. genijalan kriticar drustva
    mann, on mi je jedan od onih koji su u boljoj formi danas, vrelina, pa insajder (gdje sam definitivno zavolio pacina za sva vremena), collateral nisam gledao.. vidjecemo
    allen - tip vec 40 godina radi filmove skoro na godisnjoj bazi, jos uvijek svjezih i dobrih viceva..
    braca coen! - ovaj usklicnik nije bez razloga. skoro sam ih zaboravio.
    poslije farga su malo pali, ali lebowski, pa covjek koji nije postojao (kako neko rece, nakon ovog filma sam i sam pozelio da pusim), milerovo raskrsce...
    sjajni scenariji, sjajan izbor glumaca i na kraju jednostavno majstorska rezija.

    jos ce neko da mi iskoci kasnije

    dodao bih kao special apperances

    jackson.. ovo je mozda glupo, s obzirom da nisam gledao nijedan njegov film (ali se spremam) pa ni lotr, ali bas zbog njega bi ga pohvalio, jer ocigledno da se nije usrao u trilogiju, a to bi samo po sebi trebalo biti pohvalno...
    recimo to ovako.. zamislite da je tu (and i can't stress this enough) EPSKU pricu radio neki recimo kompletni mentol poput tipa koji je fantasticno uspjesno masakrirao troju.. ??

    hm, spilberg i zemeckis.. stariji i mladji brat, ta dva zlatna momka hollywooda.. likovi koji su sigurno najvise para donijeli producentima i studijskim bossovima..
    ne znam sta sa njima da radim, gdje da ih turim
    ralje, indiana jones, povratak u buducnost, sindlerova lista, forrest gump..
    moj zivot bi bio nezamislim bez nekih od tih filmova...
    a opet su imali takvih pomracenja, dan nezavisnosti i A.I.
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    rezisere ne poznajem previse i nikada ih nisam zasebno gledao, vec kroz njihove filmove, tako da ako mi se film svidi obratim paznju ko ga je rezirao i tako stalno..

    1. tarantino - najveca budala i genije filma danasnjice. linija izmedju ta dva pojma nikad nije bila tanja nego u njegovom slucaju..

    2. scott - gladijatora sam gledao 7 puta, uskoro cu ponovo, film je wrhunski, a o alienu se nema sto pricat, kreacija vrijedna svacijeg divljenja

    samo jos nesto..
    Quote Originally Posted by dylan|stark
    ackson.. ovo je mozda glupo, s obzirom da nisam gledao nijedan njegov film (ali se spremam) pa ni lotr, ali bas zbog njega bi ga pohvalio, jer ocigledno da se nije usrao u trilogiju, a to bi samo po sebi trebalo biti pohvalno...
    recimo to ovako.. zamislite da je tu (and i can't stres this enough) EPSKU pricu radio neki recimo kompletni mentol poput tipa koji je fantasticno uspjesno masakrirao troju.. ??
    molim, kralju?!?! on ne da se usrao u tolkina, nego se ukenjao u njega! "TO" sto je on napravio je dobar film, ali sa tolkinom jednostavno nema veze!! ne znam kako jos neko moze da kaze kako je napravio poznatu trilogiju! covjek je jednostavno okaljao lotr i kraj!
    - just make me want it -

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    ispisaste se, svaka cast. sto sad Ja da dodam?
    prvo, slazem se sa obojicom oko vecine, pogotovo sa ljudima koje staviste na presto - lynch i tarantino.
    (objektivno) ne mislim da je ridley precjenjen, vec taman gdje treba da je (tj. mislim da nije TOLIKO cijenjen, odnosno da se nesto ne otimaju oko njega i ne dodjeljuju mu prestizne nagrade). ipak je napravio 2 remek-djela zanra i nekoliko vrlo dobrih filmova - thelma & louise, black rain, gladiator (kad vec kazete da valja), matchstick man, dok s druge strane hannibala nisam gledao, gi jane je ******, a conquest of paradise je dosadan. solidan skor, ali ni meni nije medju favoritima. isto vazi i za scorsesea, koji od goodfellas nije snimio nista specijalno. ajd, gangs of new york. on ima popust za the last waltz.
    stone mi je na neki cudan nacin drag, a iskreno, nikad nisam imao pojma zasto, jer mi se samo platoon skroz dopada. mozda zbog toga sto je konstantan, nema vecih kikseva (samo mi se doors ne svidja), nepotrebnih izleta u zanrove koji mu ne leze i sl. a sigurno ima veze to sto sam odrastao na MTVju pa mi je kao klinji lezao nacin snimanja filmova (da ne kazem spotova). istina, zna da smori.
    ostalo da - altman, polanski, allen (i on zna da smori ponekad), almodovar svakako, von trier (meni je on precjenjen, dancer in the dark me tako smorio da sam prespavao pola filma (nisam bio umoran), idioti su mi ostali nedoreceni, mozda zbog neposjedovanja titla, tako da ostade na 2 odlicna filma)... nedovoljno gledao jeuneta, mikea leigha (provjeri filmove kena loacha ako vec nisi, dopalo mi je nedavno ociju i saka par njegovih komada. leigha najvise porede bas sa loachem)... formana si pretpostavljam slucajno zaboravio. ako se dobro sjecam volis 'amadeusa'.
    spielberg, zemeckis i lucas su snimili gomilu dobrih i odlicnih 'zabavnih' filmova, koji su postali vise od filma. veliko postovanje i za to.

    da predjem na licne favorite i par nepomenutih.
    braca coen. sto bi rekao moj ujak - 'ukakise motku' sa ladykillers i intolerable cruelty, ali sve prije toga je za cistu 10ku i visestruko gledanje. meni su oni pravi primjer za to sto si pomenuo - davanje odgovora + zabava (bas po mojem ukusu). ponekad pomislim kao da pravlje filmove specijalno za mene. a to sto su iz minnesote ne moze da smeta.
    jim jarmusch, sa svojim prikazima ljudi sa margina, inertnosti americke provincije, totalni antipod hollywoodu... bez loseg filma do dana danasnjeg. svidja mi se sto muzika i muzicari igraju vaznu 'ulogu' u njegovim filmovima, ne samo na odjavnoj spici, gdje se mogu zapaziti velika imena, vec i u samoj radnji. bonus za year of the horse.
    gus van sant mi je slican njemu i isto ok faca. ni on nema nekih vecih kixeva.
    nicolas roeg, par filmova koje sam pogledao su sjajni (i svi tematski razliciti), ali je problem naci jos. a i ne snima vec godinama.
    guy ritchie je dobro krenuo, ali ga je madonna poremetila u dostizanju brace coen.
    od nesto mladjih koji ce sigurno usli na neku listu kad se pogledaju preostatali filmovi, a vec sada kucaju na vrata proslavljenih asova: wong kar-wai (3 filmske perverzije: chungking express, fallen angels i in the mood for love), richard linklater (moram pogledati 2-3 starija, ovih 5-6 odgledanih su pluskvamperfektni, vec dovoljno) i takeshi kitano.
    tako. smorih.
    normalno, zaboravio sam neke pa cu dopisati.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    115
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nemoj kitana u mlade snage ako se do sad nije pokazao (a jeste) teshko da ce pod stare dane
    "Look at Pac Man. If video games affected kids they would all be running around dark rooms, listening to repetitive music, and munching small white objects."

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    mlado je to, nema jos 50. mozda i ima, nisam siguran.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uuu brao, guy ritchie je britanac koji je rezirao dije cadjave dvocijevke i snatch? obadva filma su wrhunska..
    - just make me want it -

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne odstupam od vecine, pa po pitanju najboljih izdvajam tarantina, naravno, znam sve njegove filmove napamet od jackie browna pa nadalje, i david lynch, koji je perverzno dobar, tip je pravi manijak, jos uvjek trazim eraserhead, imam veliku zelju da ga pogledam...

    od ostalih izdvojio bi' spilberga, jer sam odrastao(?) uz trilogije back to the future i indiana jones, ima jos pregrst zabavnih (neko upotrijebi odlican termin) filmova, george lucas i robert zemeckis takodje, onda stanley kubrick je svakako vrijedan pomena, sa clockwork orange, full metal jacket, the shining, takodje mi spada u grupu omiljenih. david fincher je malo usr'o sa panic room, ali zbog seven, fight club i the game svrstam ga medju omiljene! guy ritchie je odlicno poceo sa lock, stock and two smoking barrels i snatch , nadam se da ce nastaviti u slicnom ritmu...
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidim da dosta osoba ovdje ima slicne ukuse sto se tice filmova, reditelja...

    Svi vec navedeni reditelji su imali uspone i padove (neki mozda vise padove nego uspjehe, a neki su precijenjeni, izvlace ih samo njihovi klasici s pocetka karijere); neki su na zalost u pali u "deus ex machina" Hollywood-a, pa snimaju filmove po narudzbi ili snimaju filmove za koje se unaprijed zna da ce napraviti veliki priliv novca, a koliko su kvalitetni, to je pitanje. Malo je ostalo originalih reditelja; jednostavno i tesko se mogu izboriti sa "velikanima" 7. umjetnosti.

    Da pocnem od onih kojih se mogu sjetiti i koji su vec bili spomenuti, ali nema veze:

    Altman - uprkos tome da ima preko 70 godina, on jos uvijek ima ogromnu energiju da snima; prosto njegovi filmovi odisu svjezinom; njegov zadnji film "The Company" mi se posebno dopao, jos vise odusevio nacin kako je snimio baletske plesace, zahvaljujucim novim kamerama nove generacije

    Branagh - dobar glumac, dobar reditelj; njegove ekranizacije Shakespeara-ovih djela, Mary Shelly-jev "Frankenstein" su jako dobri; vrlo ironican i originalan

    Allen - njegovi filmovi su uvijek bili uvrnuti i posebni; na zalost njegovi zadnji filmovi nisu bas nesto i kao da lagano pada u zaborav... izgubio je vise inspiraciju; sta je snimio, snimio je

    P.T. Anderson - nemam neko posebno misljenje o njemu

    Carpenter - "the lord of trash movies"

    Almodovar - njegovi filmovi su uvijek dobar predmet za raspravu; veci je feminista od svih zena na svijetu; uvijek zeli da malo 'bocne' u ljudsku psihu; kritiikuje uvijek crkvu, drustvo - neki put dobro, neki put preteruje - previse se trudi da bude kontroverzan, sto se vidi u zadnja 2-3 filma, pogotovo sa "la mala educacion"; njegova opsjednutost sa temom 'sex' mi malcice ide na nerve...

    Amenabar - odusevio me je sa "The Others"; jedva cekam da vidim "Mar adentro", sa Havijer Bardenom u glavnoj ulozi

    Aronofsky - "Requiem for a dream", "Pi"... su mi se mnogo dopali; hoce li ispuniti ocekivanja sa "The Fountain"?

    Burton - volim ovom reditelja, jer njegovi su filmovi neopisivi, neobicni, lako prepoznatljivi; sa svakim svojim filmom uvijek pravi neka odstupanja...

    Eastwood - pored toga sto je jako dobar glumac, pokazao se i da je odlican reditelj: "Mystic River",

    Cameron - nesto se ne pojavljuje mnogo zadnjih godina, jedino sto je snimio par dokumentaraca o "Titanic-u"

    Coppola - otac: o njemu nema sta da se prica; dobro filmove je snimio; izgleda da je prepustio svoje mjesto kcerki, cija su filmovi, posebno "Virgin suicide" i "Lost in translation" precjenjeni

    Cuaron - moze da prodje; onaj izlet sa Harry Potter-om nije trebao, ali para su pare

    Costner - dobar glumac; steta sto vise njegova zvijezda ne sjaji mnogo

    de Palma - zadnjih godina nista novo nije snimio: dobri su mu filmovi: "Scarface", "Carlito's way", "Mission: Impossible", "The Untouchables", "Carrie"...

    Emmerich - ocito se specijalizovao za apokalipticne filmove... dosadan je

    Zemeckis - "Forrest Gump" je simpatican film; "Contact" - zanimljiva, ali istovremeno film ima nekih falinki; "Back to the future 1,2,3" je antologija...

    Spielberg - "Jaws", "E.T", "Shindler's list", "Amistad", "Empire of the Sun", "Indiana Jones 1,2,3"... ove filmove mnogo volim; dok: "A.I" (radjen po zamisli Kubrick-a, ali je ovaj nastavio rad) je zanimljiv do prve polovine filma; dalje je takvo sr... i totalno ga je upropastio; "Minority Report" je dobar, ali knjiga je sasvim nesto drugo; "The Terminal" je smece - jos jedan srceparajuci film koji ce mozda dati treceg Oskar-a za Hanks-a i ko zna koji po redu za Spielberga; "Catch me if you can" - dobar je, samo jedina mana u filmu Leonardo di Caprio... "Saving privete Ryan" mi se uopste nije dopao...

    Lucas - dosadio je vise, nikako da zavrsi svoju Star Wars fransizu; prva trilogija mi se mnogo vise dopada, jer u vrijeme kada se pojavio Star Wars 70-tih godina, nije postojala kompjuterska animacija; ova nova trilogija (koja zavrsava konacno u ljeto 2005) je dobra, ali nije na nivou prve.

    Singer - "X-men 1 & 2" su dobri za zabavu i za one koji vole stripove:

    Lynch - sta reci o ovom genijalcu... suvisno bi bilo.

    Fincher - prvo je poceo kao reditelj spotova za Madonnu; onda: "Fight club", "Se7en" su kultni filmovi, "Panic room" je bezveze

    Forman - fenomenalan reditelj; recimo, "Amadeus" je predivan film, mada je kraj malo diskutabilan; "Hair" - dugo je bio kontroverzan i zabranjen, ali odlican; "Man on the Moon" je previse kritikovan... svi njegovi filmovi imaju odlican soundtrack

    Polansky - onako... moze proci, mada nisam bas previse odusevljena

    Kubrick - "Barry Lindon", "Spartacus", "The Shinning", "Clockwork orange", "Full metal jacket" su odlicni; "Space Odyssey 2001" je precjenjen i dosadan do zla boga (bolja je knjiga 100 puta); "Eyes wide shut" je nedorecen, nedovrsen i nevjerovatno dosadan film, sa prevelikom konatacijom 'scientology' sekte, ciji je clan bio; ta sekta vazi za jednu od najopasnijih sekti na svijetu i ona zapravo vlada Hollywood-om

    Howard - koliko mi ide u zadnje vrijeme na nerve ovaj reditelj, iako je snimio par dobrih filmova: "A Beautiful Mind", "

    Jackson - precjenjen i previse hvaljen, samo zato sto je uspio da napravi "odlicnu" (kako da ne... pih) ekranizaciju "LOTR"; predjasnji filmovi su mu cisti trash; da li ce ispuniti ocekivanja sa remake-om "Gorrila"?! Nadam se da nece.

    Jarmusch - o njemu ne treba dati komentar, jer su njegovi filmovi predivni, ali steta sto ne mnogo osoba voli i cijeni njegove filmove: "Coffie and cigarettes", "Dead man"...; uz to, muzika u njegovim filmovima je pazljivo odabrana.

    Ritchie - u zadnje vrijeme samo producira filmove... previse ga je Madonna ukrotila.

    Wier - ako iko zasluzuje Oskara za najboljeg reditelja i za film, to je on; koliko je puta je ostao praznih saka, a stvarno je steta; "Witness", "Gallipoli", "The Truman Show", "The Master and Commander", "Green Card", "Dead Poets Society"... ne znas koji je bolji film

    Nolan - "Memento", "Insomnia" (dobar remake svedskog filma)... nadam se da ce uspjeti da Batman fransizu vrati iz mrtvih. (s obzirom da je izabrao odlicne glumce za novi film, jos je on jedan od ko-scenarista)

    Sodenbergh - osim "Sex, lies & videotapes", "Ocean-s Eleven" (uskoro je i nastavak), drugi filmovi su smece i previse su hvaljeni, na zalost.

    Campion - "The Piano" i 'The portrait of Lady' su prelijepi; ali "In the Cut"... hm.

    Gus Van Sunt i Oliver Stone - njihovi filmovi su uvijek izazvali zestoke kritike i kontroverze; Van Sunt-ove filmove: "Good Will Hunting", "My Own Private Idaho", "Elephant" volim; onaj izlet sa remake-om "Psycho" mu nije trebao; ni "Finding Forester" mi nije nesto... Stone-a obozavam, jer su njegovi puni ostrih kritika; odlicno i autenticno opisuje dogadjaje iz ne tako dalekih vremena: "Born on the Fourth of July", "Every Given Sunday", "JFK", "Nixon", "Platoon", "The Doors"... njegovi dokumentarci su takodje mnogo dobro uradjeni

    Friedkin - "The Exorcist" je mozda njegov najbolji i najpoznatiji film...

    Scott Ridley - u toku svoje karijere se oprobao skoro u svim zanrovima filma, i imao je relativno dobar uspjeh (neki su prerasli vremenom u kultne filmove): "Thelma and Loise", "Gladiator", "Alien", "Blade Runner", "G.I. Jane", Macthstick Men... njegov mladji brat Tony Scott je isto reditelj, mada je dosta u sjenci svog starijeg brata

    Scorsese - poslije "Gangs of NY" ne gledam vise nijedan njegov film - toliko mi se smucio... i on je medju zrtvama Hollywood-a cije ime promovise filmove, a kvalitet nula; njegovi prethodni filmovi "Casino", "Taxi Driver", "Goodfellas"... su OK

    Wenders - dovoljno je samo spomenuti njegove filmove: Buena Vista Social CLub", 'The Million Dollar Hotel"

    Rodrigues - uveo je inovacije u akciji sa svojom trilogijom "El mariachi", "Despesrado" i 'Once upon a time in Mexico"; "The Faculty" jeste teen-horor, ali moze proci; "From dusk till down" je totalno otkacen film

    Minghella - "The Talented Mr. Ripley" je fin film; "The English Patient" je dobar, ali patetike ima previse i zbog mogucih kontroverzi su glavnom junaku promjenili seksualno opredeljenje (u knjizi je on homoseksualac); "Cold Mountain" - zanimljivi su kadrovi sa bitke i prikazi pejsaza, ali film je dosadan...

    Pollack - nema te osobe koja nije pogledala "Tootsie", "The Firm", "Sabrina"...

    Tarantino - hm... "Reservious dogs" je odlican prvijenac; sa 'Pulp fiction" i "Jackie Brown" je po meni dostigao vrhunac; iskreno, 'Kill Bill" mi se nije uopste dopao - jedino sto valja u filmu (tj, u svim njegovim filmovima) jeste soundtrack. Prica se dugo da ce se odomaciti sa kucom Coppola... he, he.

    Loach - njegovi filmovi uvijek natjeraju na razmisljanje: "Sweat 16", "Bread and roses"...; ima malo gorcine u njegovim filmovima

    Boyle - "Trainspotting" (postoji mogucnost da se snimi nastavak), "28 days later"... suvisno je bilo sta reci; jedina greska je sto je uradio onaj otkaceni film, ali se ne mogu sjetiti naslo, koji je upropastila sa svojom pojavom Cameron Dijaz

    Kitano - 'Beat' Takeshi je odlican; ako niko nije gledao njegov zadnji film "Zatoichi", preporucujem ga da pogleda

    Lee - njegovi filmovi su dobri (jos uvijek nisam pronasla "Malcolm X"); vrlo su ironicni i odlicna kritika americkog drustva... mada preteruje kada u odredjenim scenama odrzava 'casove morala'.

    Nair - vrlo su slikoviti njeni filmovi: "Monsoon wedding", pa film o kome se mnogo pricalo "Kama Sutra"; znam da je zajedno sa Danisom Tanovicem, Sean Pean-om, Ken Loach-om i jos par reditelja radila zajednicki film " 11' 09'' 01 ", koji bio dosta kritikovan, jer su obradili vrlo delikatnu temu
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    I think we're not in Kansas any more.
    Posts
    430
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lynch sa tachkom.
    i left my urge in the icebox.

  12. #12
    big giant head Guest

    Default

    nemam previshe vremena sadpa cu ovih dana napraviti podrobniju listu.stoga,ne pominjani(ili ne \dovoljno pominjani)
    van sant-prvenstveno zbog drugstore cowboys i my own private idaho,kao i djelimichno elephant
    ang lee-njega pominjem iako znam samo njeogva filma-tigar i zmaj-bezveze,ali ice storm-fenomenalan
    jarmuchs-meni mozda i najbolji od aktuelnih.tj..najdrazi bolje reci,iako propustih night on earth
    linklater-dazed and confused i school of rock-zabavni,tape,before sunrise i before sunset fenomenalni i waking life masterpiece
    josh bi pomenuo mlade nade koje tek trebaju da se potvrde ili da razocharaju-fincher,jonze,sophia coppola,meni najdrazi richard kelly,koji je medjutim do sada napravio samo 1,ali vrijedan(...wake up donnie...)

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blue_Line[R
    ]Lynch sa tachkom.
    a kad bih stavila zarez onda bih dodala jos Tarantina.
    bila bi ova lista poduza, ali evo ste se ispisali pa ja reko da je malo skratim.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    cackah malo po netu. evo sta guardian misli o ovoj temi (clanak je sa kraja 2003.):
    britanci su malo napuhali svoje ljude, koliko vidim...
    http://www.guardian.co.uk/arts/frida...084266,00.html
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    "Saving privete Ryan" mi se uopste nije dopao...
    :shock: :shock: to je najbolji film ikad napravljen! 8)
    WU TANG Nigga thats for something...

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    83
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ovdje i nema puno dileme ako cemo pravo,

    Pulp Fiction- i Tarantino, pa onda praznina od, jedno, 50 mjesta! Film koji je napravio prekretnicu u kinematografiji, i danas kao posledicu toga, imamo podjelu da se film dijeli na "prije i poslije" petparachkih pricha...

    ( I najveca sramota ikad ikad ikad, kad je Forest Gamp( koji je dobar film) dobio oskara i za reziju i za naj film a Pulp Fiction samo za scenario!!


    Ovi ostali "redatelji", manje vishe, svi pomenuti, imaju svojih sjajnih i ne tako sjajnih ostvarenja....

    Ali niko ne pomenu stvaraoce "dekadentnih" filmova

    Tony English!! Rulez!


    ( komentari tipa, kako "Redov Rajan" i "Prstenovi" nisu dobri filmovi e to je pfffff lolol ! O boze....)

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    heh, zabavlja me kako pojedini nabrojashe sve rezisere za koje su ikad chuli/pomislili da su dobri. jeste da se topic zove najbolji reziser(i) danashnjice ( a ochito i proshlosti &sjutrashnjice), ali niste morali tako bukvalno da shvatite ovo "i" u zagradi. enivej, to je uvijek problem sa ovakvim temama. umjesto da jednostavno kazu shta im najvishe "lezi'', ljudi pomisle da treba da pokazuju (nekome :? ) koliko toga znaju...sjecam se topica na starom forumu "da ste pjesma, koja biste pjesma bili?" jedan chovjek je nabrojao jedno dvadesetak pjesama...multiple personality, ochito.

    almodovar, reci cu. &von trier mi sve vishe prirasta srcu. josh nije omanuo kod mene...&allen, zbog paranoje &hipohondrije. njegov humor mi je u vishe navrata spasio zivot. a &onaj mali shto je radio "tape" (ne mogu mu se sjetiti imena, a mrzi me da googlam) mi se chini zanimljivim zbog svojih ideja. (kad smo vec kod sutrashnjice.)

    (malo li je to?)
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ultra world
    Posts
    810
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tarantino definitivno ...

  19. #19
    big giant head Guest

    Default

    dakle,konachno sam se natjerao da pogledam blue velvet.lyncha nisam smatrao najboljim reziserom na svijetu ili tako nesto,ali pomislih-moglo bi biti dobro.kad ono nije.tako sam doshao do zakljuchka da postoje 2(i slovima dva) ostvarenaj gorepomenutog autora koja su zanimljiva.to su mullholland dr. i serija twin peaks.lost highway je zanimljiv,na momente.film twin peaks je glupost,eraserhead je snobovsko smaranje(meni se chini da je aranofsky volio ovaj film,s tim shto su njegovi filmovi daleko bolji),toboz art-movie,blue velvet takodje.
    so,u chemu je big deal?

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    volim bljuje velvet, &chovjekaslona also, &straight story mi se dopada u zadnje, mada ju je lynch ochito snimio jer su mu u tom momentu trebale pare (shto njegovi fanovi ogorcheno porichu, ali hej, suochimo se s chinjenicama - zar bi inache taj prepotentni chova rezirao dizniju neshto za shta nije ni scenario ispisao). dakle, mislim da je precijenjen. (chak ne ni losh, shto sam, recimo, tvrdila dok nisam znala da uz crnu &bijelu postoji &256 nijansi sive.) +sam zaspala uz "lost highway", mada je obecavao. &hoce li mi neko the hell objasniti "to si ti?&crna &plava?" foru vec jednom?
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sutomore
    Posts
    209
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oliver Stone i Quentin Tarantino.
    Malo sam se uživio i otegao priču:


    Marija Perović - hahhahahhaaa. Koji lik... Snimila je prvi cg film... hahaha. "Koji nije podijelio publiku..." Još nisam gledao taj Opet Pakujemo Majmune", ali ću ga obavezno pogledati, da vidim o čemu to ona trabunja. Njoj je Spilberg idol.

    Steven Spielberg - mislim da je dobar režiser, ali mi ne ulazi čak ni u TOP5. Indiana Jones, Park iz doba Jure, Spasavanje redova rajana su dobri ali mi nisu posebni, Šindlerova lista je urađena savršeno, ali je ispiranje mozga. Minority Report nisam izdržao da odgledam do kraja... Uhvati me ako možeš me je mnogo razočarao. On je veliki iz jednog razloga - digao je tolike pare na Šindlera da sledećih godina nije snimao ništa, a uspio je i da osnuje svoju firmu Dreamworks - prava firma gigant! Ja sam mislio da Spilberg režirao Foresta Gampa, ali sad sam vidio da je samo producent. Forest Gamp je neprevaziđen, Tom Henks je zaslužio tog oskara što ga je dobio.

    Kjubrik - Britanci ga smatraju svojim najboljim režiserom, a konkurencija je ogromna. Ja se slažem sa britancima, iako poznajem rad vrlo malog broja brit. režisera. Zanimljivo je da je svaki svoj film i producirao i napisao i režirao! FMJ, Paklena pomoranđa...

    Gaj Riči - stariji "Lock, stock and two smoking barrels" i noviji "Snatch".

    Jonathan Demme - Zbog čega se posjetioci ovog foruma ne oduševljavaju Manchurian Candidateom? Kad jaganjci utihnu je savršenstvo

    Lynch - zašto se svi oduševljavaju ovim tipom?

    Emir Kusturica - Ovaj tip mi je nešto mrzak. Jedno vrijeme je bio u tripu da stalno radi filmove o ciganima... Volim Sećaš li se Doli Bel, nisam gledao Život je čudo.

    Jarmusch - prv put sam sad čuo za njega, ali sam čitao neku mini-recenziju filma "Coffie and cigarettes". Sviđa mi se. Obavezno ću pogledati.

    Wachowski brothers - oni su inače scenaristi i napisali su dosta toga, ali nisu nikome dali da režira Matrixa, već su to sami odradili. Najuticajnija režija zadnjih 20 godina, a sigurno i više. Obožavam Matrix.

    Joel Schumacher - Nevjerovatni film sa Majklom Daklasom - Falling Down. Batman Forever, A Time To Kill (bio je na Inu jedne subote u 17h). Svi oni koji su gledali Tigerland znaju zašto je on među najboljim režiserima današnjice. The Phantom of the Opera je njegov najnoviji.

    Ridlej Skot - Alien je wrhunski, Thelma & Louise je dobar, Gladijator je bezveze, Black Rain je odvratan, a Blade Runner nisam gledao.

    De Palma - Gledao Mission Imposible, na spisku "za gledati" su: Scarface, Carlito's way, The Untouchables... Imao je jake glumce: Tom Kruz, Šon Pen, Al Paćino...

    Mel Gibson - čovjek bez premca, ne obraća pažnju na druge i samo radi šta hoće. Braveheart je među najuticajnijim filmovima 90-tih. Finansiski najsmjeliji poduhvat u zadnjih 15-tak godina (ogroman novac uložen u film za koji se nije imalo pojma kako će proći). Pokrenuo je lavinu sličnih filmova (Gladijator, Troy, Alexander, King Arthur...) Passion još nisam gledao, a i taj film je bio jako rizičan. "Paparaci" je jako dobro urađen. Zanimljiv zaplet, ali je priča ipak malo "tanka". Ipak Melova režija od ovog filma pravi hit.

    Woody Allen - Mnogo jak tip. "requiem__for__a__dream" kaže da se Alen "iscrpio". Ne slažem se. Anything Else je nevjerovatan. Najbolji su Manhattan i Annie Hall.

    Kevin Smith - Clerks još nisam pogledao, ali ni "Devojka iz Džersija", tako da ne mogu još da se izjasnim, ali mi izgleda jako dobar.

    Steven Soderberg i Martin Skorseze mi izgledaju dobro, ali sam do sad pogledao samo jedan film...

    John Woo - Mission Imposible 2, Once a Thief, Paycheck. bez komentara. Snima Rainbox Six, po scenariju Toma Klensija (Jasna i neposredna opasnost).

    Ford Frensiz Kopola - ovaj čovjek je definitivno imao najbolju glumačku ekipu (sjetite se Kuma). Nisam gledao dovoljno njegovih filmova da bih se izjasnio. Ćerka mu je budala (Sofia Coppola).

    Peter Jackson - ništa posebno dobar, ali pošto ga većina mrzi moga da kažem da mnogo volim više nego većina. Oduvjek je sanjao o tome da snimi film po LOTRu, i snimio ga je. Treba pogledati DVD izdanja Gospodara, jer ona bioskopska su cenzurisana da bi i djeca mogla da gledaju, a DVD izdanja su po pola sata duža, da amere u bioskopima ne bi zaboljela guzica gledajući film.

    Robert Rodrigez - njega niko nije pomenuo. Režirao je Od Sumraka Do Svitanja, ali i još neke super filmoveespesrado i Once upon a time in Mexico. Sada radi na filmu Sin City - još jedan film po stripu. Napisao je muziku za Kill Bill. Inače Tarantino i Robert stalno rade zajedno.

    Quentin Tarantino - Svaki film koji je on režirao ima njegov scenario, a napisao je scenario za mnoge filmove za koje nije ni znao ko če ih režirati. Bolji mi je kao scenarista nego kao režiser. Petparačke Priče su mi fenomenomenalne. Inače to je najbolji scenario ikad napisan. Napisao je True Romance - OBAVEZNO POGLEDATI. (svi su već gledali Reservoir Dogs, Pulp Fiction i From Dusk Till Dawn). Inače Ima najbolju filmsku muziku, posebno Petparačke&DoSvitanja. Uskoro snima "Iglorious Bastards" film o drugom svjetskom ratu. Sledeći mu je The Vega Brothers, nešto što bi trebalo da bude kao Pulp Fiction 2.

    David Fincher - Nezvanično ima najbolju "kameru" i najbolju "sliku" na svijetu, tj. ubjednjivo najbolji vizuelni stil. Njegovi filmovi ne mogu da dosade, svaki može da se gleda po 100 puta, a Fight Club 200. Fight Club je najbolji ikad. Se7en je isto super. Moram pod hitno da pogledam Osmi Putnik 3.

    Oliver Stone : "Nikson" (ovaj nisam gledao), "Rođen 4. Jula", "JFK" i kontroverzni "Alexander". Moj idol. "Platoon" (Vod) nisam gledao, ali kažu da je najbolji ratni film za vijetnamski period. Mnogo je jak i onaj stari film gdje mu glumi Jennifer Lopez. Gledajući taj film sam je zavolio kao glumicu!
    "Terrified, petrified, mortified.Stupified... by you"
    "There has to be a mathematical explanation for how bad that tie is"
    "Perhaps it is good to have a beautiful mind,
    but an even greater gift is to discover a beautiful heart"
    A Beautiful Mind

  22. #22
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Bez nekog redosljeda a u skladu sa temom, mojim ukusom i cinejnicom da su navedeni jos uvijek zivi.

    James Cameron - recimo ovako: Njegova dva remek djela 'The Abyss' i 'Terminator 2' postavili su osnovu modernih filmova koji se baziraju na 3D efektima i animacijama. On je mmonstrum -> majstor koji umije iskoristiti sav potencijal 3D tehnologije. Vjerujem da ce film 'The Dive' biti jedno remek djelo.

    Ridley Scott - covjek je jednostavno napravio filmove koji odgovaaju mom ukusu. 'Blade Runner' i 'Alien' sigurno su jedni od najboljih filmova iz naucno-fantasticnog zanra. 'Black Hawk Down' spada u jedan od najbolje odradjenih filmova baziranih na ratnim dogadjajima. A ima i promasaja...

    Steven Spielberg - Majstor. 'Empire of the Sun' - jedan od njegovih najkvalitetnijih njegovih filmova. Isprobao je svaki zanr, zaradio najvise novca u Holivodu, postao previse komercijalan, usao medju 250 najbogatijih ljudi na svijetu (forbsova lista). Poslije 'Sindlerove liste' bilo je par dobrih filmova, a (j)opet nijedno remek djelo. Svejedno, na osnovu starih filmova cijenim njegov rad i dalje mi je omiljeni reziser (mada ga Cameroon i Fincher sustizu).

    Martin Scorsesse - Ah mene... Kakva majstorcina. Lik voli De Nira koliko i Zemeckis Tom Hanksa 'Casino' mi je ipak pored svijA najbolji.

    Quentin Tarantino - kako mrzim one duge petominutne dijaloge... I to na usranom pocetku filma, ono cisto da ti do znanja da ce film biti smece. A onda se prosto razocaras jer vidis da je film odlican.

    Robert Zemeckis - 'Forrest Gump mi je i dalje najbolji film ikada odgledani. Contact i 'Cast Away' su vrijedni pomena.

    David Fincher - jedan od onih likova cije filmove mozes odgledati svake godine Majstor.

    --------------------

    Nije na odmet. Najbolji soundtrack (bez odrednejog redosljeda)

    Figth Club
    Matrix
    Snatch
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. #23
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa sobzirom da je jos ziv iako je '18-to godiste i cini mi se da zadnjih 4-5 godina nista nije snimio, ipak je Ingmar Bergman medju ovim zivim legendama mozda najveci od svih...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  24. #24
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    Pa sobzirom da je jos ziv iako je '18-to godiste i cini mi se da zadnjih 4-5 godina nista nije snimio, ipak je Ingmar Bergman medju ovim zivim legendama mozda najveci od svih...
    hehehe, GAGA kao da si doslutila!
    Mozda neki moj izbor: Jarmusch, Lynch, Linklater, Wong Kar-Wai.
    Just to slip the skin...

  25. #25
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    hehehe, GAGA kao da si doslutila!
    Mozda neki moj izbor: Jarmusch, Lynch, Linklater, Wong Kar-Wai.
    sto ti je vjestica...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •