Page 31 of 31 FirstFirst ... 212728293031
Results 751 to 754 of 754

Thread: Najljepsi odlomci i citati iz svjetske knjizevnosti

  1. #751
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,826
    Thanks Thanks Given 
    15,585
    Thanks Thanks Received 
    3,951
    Thanked in
    2,828 Posts

    Default

    Da zanemarim ljubavnu priču u Panu kod Hamsuna i da zanemarim što je ispa kreten diveći se Hitleru ovaj odlomak iz Pana je savršen.

    "Daleko sam od varoške buke i gurnjave, od novina i ljudi, od svega sam toga pobegao, jer sam ponovo pozvan u prirodu i usamljenost, odakle i potičem. ,,Videćeš, sve će biti dobro“, razmišljam u najboljoj nadi. Oh, i ranije sam već tako bežao iz grada i ponovo se tako vraćao. I sad sam ponovo pobegao… Lutam po ostrvu kao i obično i premišljam o raznim stvarima.Mir, mir, nebeski mir izbija iz svakog drveta u šumi. Nema više ni mnogo ptica, samo nekoliko vrana bešumno leti s mjesta na mjesto. Možda Grindhisen ima i pravo kada kaže da ,, svako sutra brinuće se za sebe“. Nisam čitao novine već dva tjedna, a ipak sam još živ, raspoložen sam, napredujem u zadobijanju unutrašnjeg mira, pevam, ispravljam se i gologlav promatram zvezdano nebo“."

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  2. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  3. #752
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,826
    Thanks Thanks Given 
    15,585
    Thanks Thanks Received 
    3,951
    Thanked in
    2,828 Posts

    Default

    Ovaj Pekić je u stvari Car najjači.Kad reko da ga je teško čitati prisjetih se dana u GSP u Beogradu u prokletoj 18-ci od Voždovca do Zemuna đe mi je bio drug da podnesem nepodnošljivu vožnju 18-com.
    Moj faul.Tad nisam toliko toga uvidjela kad mu se vratih.
    Ka ono kad ti roditelji zbore sjetićeš se ti jednog dana mojih riječi a gledaš ih ka glupo tele koje pojma nema o čemu pričaju.
    Njegove stranice i stranice o Čovjeku,Prirodi i Čovječanstvu su sušto blago.







    Zaljubila sam se u Arna.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 07-04-24 at 11:01.
    No pasaran!

  4. #753
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,301
    Thanks Thanks Given 
    723
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Da zanemarim ljubavnu priču u Panu kod Hamsuna i da zanemarim što je ispa kreten diveći se Hitleru ovaj odlomak iz Pana je savršen.

    "Daleko sam od varoške buke i gurnjave, od novina i ljudi, od svega sam toga pobegao, jer sam ponovo pozvan u prirodu i usamljenost, odakle i potičem. ,,Videćeš, sve će biti dobro“, razmišljam u najboljoj nadi. Oh, i ranije sam već tako bežao iz grada i ponovo se tako vraćao. I sad sam ponovo pobegao… Lutam po ostrvu kao i obično i premišljam o raznim stvarima.Mir, mir, nebeski mir izbija iz svakog drveta u šumi. Nema više ni mnogo ptica, samo nekoliko vrana bešumno leti s mjesta na mjesto. Možda Grindhisen ima i pravo kada kaže da ,, svako sutra brinuće se za sebe“. Nisam čitao novine već dva tjedna, a ipak sam još živ, raspoložen sam, napredujem u zadobijanju unutrašnjeg mira, pevam, ispravljam se i gologlav promatram zvezdano nebo“."

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Ahah što fali ljubavnoj priči u Panu, menaž a troa, potpuno nenormalni ljudi, ono jes - likovi Edvarde i one kovačeve žene nisu razvijani toliko jer nema ni potrebe, tačno kako treba u modernoj književnosti. On vojnik, u ratu se zasitio ljudima, šumski čovjek, ona - društvo, ljudi i njihova kakva gođ da je - kultura. Hamsun još nije realizam, ali ta ljubavna priča je, iako simbolička, realna zahvaljujući likovima. Ne mogu nać onu zadnju rečenicu/misao, mišljah da imam knjigu ali čitao sam je prije mjesec, dva, i ide nešto kao: Moje mjesto je u šumama, u samoći.
    Divio se Hitleru pa je kreten ispao. E čuš
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  5. #754
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,301
    Thanks Thanks Given 
    723
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    Sam sam se stavio u ulogu cenzora:
    Noću, dok gledam Borisovu kozju bradicu na jastuku, spopadaju me napadi histerije. O Tanja, gde je sada tvoja topla pi*ka, gde su oni debeli, teški halteri, meki, napupeli kukovi! U ku*cu mi je kost od šest palaca. Zagladiću svaki nabor koji imaš u sebi, Tanja, semena puna. Otići ćeš kući, Silvesteru, s bolom u stomaku, sa izvrnutom utrobom. Tvoj Silvester! Da, možda on ume da potpali vatru, ali ja znam kako da zapalim pi*ku. Pogađam te plamenim munjama, Tanja, jajnici ti se žare! Tvoj Silvester je pomalo ljubomoran? Oseća nešto, zar ne? Oseća trag velikog ku*ca. Malo sam razmakao obale. Zagladio sam nabore. Posle mene možeš da primaš pastuve, bikove, ovnove, zmajeve, bernardince. U zadnjicu možeš da guraš krastače, slepe miševe i guštere. Možeš da prdiš arpeđa, ako poželiš, ili da zategneš citru preko pupka. Kad završim s tobom, bićeš propisno do*ebana. Ako se bojiš da ti to radim javno, je*aću te privatno. Iščupaću ti nekoliko dlačica i uplešću ih u Borisovu bradicu. Zagrišću ti klitoris i pljuvaću komade velike kao kovanice…
    .......
    Problem sa Irenom je u tome što umesto pi*ke ima omanju putnu torbu. Traži debela pisma da ih gura unutra. Ogromna, avec des choses inouies.* Lona je baš imala pi*ku. Znam to jer nam je poslala nekoliko dlačica odozdo. Lona – divlja magarica, njuši zadovoljstva u vetru. Bila je ***** na svakom od brda – ponekad i u telefonskim govornicama i javnim toaletima. Kupila je Kralju Karolu krevet i posudu za brijanje s njegovim inicijalima. Legla je nasred Totenhem korta i zadigla haljinu da se sama zadovolji. Koristila je sveće, petarde i kvake. U čitavoj zemlji nije bilo dovoljno velikog ku*ca za nju… nijednog. Muškarci bi ušli unutra i tamo se šćućurili. A ona je tražila kur*eve s produžecima, rakete koje eksplodiraju, uzavrelo ulje od voska i kreozota. Kad bi mogla, odsekla bi ku*ac i zadržala ga zauvek u sebi. Jedna u milion, Lona! Prava laboratorijska pi*ka, a nije bilo lakmus papira koji bi joj pogodio boju. Bila je i lažljivica, ta Lona. Zapravo nije kupila krevet Kralju Karolu. Krunisala ga je flašom viskija, jezikom punim vašaka i sutrašnjih dana. Siroti Karol, mogao je samo da se sklupča u njoj i umre. Duboko je uzdahnula, a on je ispao napolje kao mrtva školjka. Ogromna, debela pisma, avec de choses inouies. Putna torba bez ručke. Rupa bez ključa. Imala je nemačka usta, francuske uši, rusko dupe. I internacionalnu pi*ku. Kad bi se zastava zavijorila, crvenela se iznutra sve do grla. Kao da sam zaronio pod zemlju na Bulevaru Žil Feri, a izašao na Port de la Vilet. Kao da bacam iznutrice na zapregu – crvenu zapregu sa dva točka, naravno. Kao Urk koji utiče u Marnu, a voda juri kroz kanale i širi se ispod mostova kao staklo. Sada tamo leži Lona, a kanal je pun krhotina stakla: mimoze jecaju, na prozorska okna pada vlažan magličasti prdež. Jedna u milion, ta Lona! Samo pi*ka i staklena zadnjica na kojoj se može pročitati istorija srednjeg veka.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

Page 31 of 31 FirstFirst ... 212728293031

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rekli su o ljubavi;citati,odlomci....;)
    By puppy in forum Ljubav
    Replies: 1978
    Last Post: 19-05-24, 17:52
  2. Erotski motivi u crnogorskoj knjizevnosti
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-06, 14:02
  3. Najbolje svjetske reklame
    By montegruja in forum Internet
    Replies: 20
    Last Post: 19-08-06, 21:40
  4. Las Vegas, Prijestonica Svjetske Zabave
    By Regi in forum Putovanja
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-05, 01:20
  5. ODLOMCI IZ DJELA NIKOLE MODRUŠKOG
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-04, 13:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •