Page 25 of 30 FirstFirst ... 15212223242526272829 ... LastLast
Results 601 to 625 of 749

Thread: Najljepsi odlomci i citati iz svjetske knjizevnosti

  1. #601
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Angkor Wat
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ''Neko je jutros obuvao cipele drškom kašike za supu, pa se odjednom setio - otkad nije pojeo ništa kuvano i toplo! U zamagljene oči navrla su mu sećanja na majku, detinjstvo, na one žute i tople supe, na one tanke, guste i slatke rezance, na svečanu zvonjavu kašika...''
    O freddled gruntbuggly, thy micturations are to me as plurdled gabbleblotchits on a lurgid bee...

  2. #602
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Čuli ste kako ste osjećala Pahuljica na jedrenjaku koji je plovio iz Zaboravljene Zemlje na jug, na obale gdje su ležali veliki gradovi.
    Kapetan je imao neobičan plan i nije se uzalud pobrinuo da Pahuljicu zatvore u kabinu i da paze na nju.
    ...
    I znao je još nešto: da će poslije toga još mnogo njih željeti da vide Pahuljicu, da će mnogi za nju ponuditi novac i zlato.
    ...
    Tako je, eto, mislio kapetan.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #603
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Pokušao je da odredi pravac vjetra i nije uspio. Nije uspio jer su vjetrovi navaljivali sa svih strana: s istoka i zapada, i s juga i sjevera, i navaljivali su sve žešće.
    ...
    Dan se zaista pretvorio u noć.
    ...
    Vjetrovi su zaista zbunili kapetana, prvi put nakon dugog niza godina što ih je proveo na moru.
    ...
    A svakog časa postajalo je sve strašnije.
    ...
    Tako je prošao cijeli dan.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  4. #604
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Gomila stvari nas razdvaja,toliko zidova,jedan za drugim,životi šćućureni u snu...
    ...nemoj da patiš,to je život.Predivni trenuci bliskosti a zatim naleti ledenog vjetra.
    A ako ti tamo patiš iza poslednjeg betonskog grebena,toliko udaljena,ja ne znam za tvoju patnju,
    nije mi bliska...Noćas si sama sa svojim prtljagom ispod nadstrešice gdje prolazi voz koga si izgubila.

    "Ostani tu" M.Macantini



    "Tiha voda brijeg roni..."

  5. #605
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja imam jedan na talijanskom, mora u originalu da ide. Sa svim greskama u pravopisu...

    L'ho capito tropo tardi,
    l'ho capito da tuoi sguardi che non parlano piu,
    ed allora mi lego a quello che e sarebbe pottuto essere ma non e stato,
    fino a pentirmi di un peccato mai comesso,
    tanto per te e lo stesso,
    perche prima di amarmi, e prima di essere amato,
    tu, mi hai gia dimenticato.
    Last edited by dobrica; 03-12-12 at 21:52.
    dva i dva su tri

  6. #606
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default



    Živi život koji je vredan.
    Spreman ili ne,
    jednog dana život će doći svome kraju.
    Tada neće više biti rađanja Sunca,
    ni minute, sata ili dana.
    Sve što imaš u svojoj kolekciji,
    bilo da su to dragocenosti ili zaboravljene stvari,
    preneće se nekom drugom.
    Tvoje bogatstvo, slava
    i privremena snaga će biti bezvredni.
    Neće biti važno koliko ti ko duguje
    ili koliko si dužan.
    Tvoja nezadovoljstva, preziri, frustracije i ljubomore
    konačno će nestati.
    Isto tako, tvoja nadanja, ambicije,
    planovi i lista za rad će isteći.
    Pobede i gubici, koji su nekad bili toliko važni,
    sasvim će izbledeti.
    Na kraju neće biti važno odakle si,
    ili u kom mestu si živeo.
    Neće biti važno da li si bio lep ili brilijantan.
    Čak ni tvoj pol ili boja kože neće biti važni.
    Onda, šta će biti važno?
    Kako će se meriti vrednost tvojih dana?
    Ono što će biti važno nije to što si kupio,
    već što si izgradio,
    ne ono što si imao, već ono što si dao.
    Ono što će biti važno nije tvoj uspeh,
    već tvoj uticaj.
    Ono što će biti važno nije sve što si naučio,
    već ono čemu si učio druge.
    Ono što će biti važno nije broj osoba koje si poznavao,
    već broj osoba koje će dugo osećati tvoj gubitak.
    Ono što će biti važno nisu tvoja sećanja,
    već sećanja koja žive u onima koji te vole.
    Ono što će biti važno je dužina vremena koliko
    ćeš se pamtiti, od koga i zašto.

    Ono što će biti važno je svaki akt
    integriteta, milosrđa, hrabrosti ili požrtvovanosti,
    koji je obogaćivao, podstrekivao i ohrabrivao
    druge da slede tvoj primer.
    Ono što će biti važno je tvoj karakter.
    Živeti život koji je vredan se ne dešava slučajno.
    On ne zavisi od životnih situacija i prilika,
    već od izbora.
    Izaberi život koji ima trajne vrednosti.



    M. Sudarević



    "Tiha voda brijeg roni..."

  7. #607
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Zahvaljujem.

    Iako isuviše dobro pripremljena, odigraću svoju ulogu lošije... i krenuti dalje, tolerantnije, glumeći, prikrivajući svoje dostojanstvo... pokazujući svoje 'slabosti'... u nadi da ću već jednom dobiti, oproštajni, gromoglasni aplauz, loših režisera.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  8. #608
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    ALEKSA SANTIC

    - MI ZNAMO SUDBU -

    Mi znamo sudbu i sve sto nas ceka,
    No strah nam nece zalediti grudi!
    Volovi jaram trpe,a ne ljudi-
    Bog je slobodu dao za covjeka.

    Snaga je nasa planinska rijeka,
    Nju nece nigda ustaviti niko!
    Narod je ovi umirati sviko
    U svojoj smrti da nadje lijeka.

    Mi put svoj znamo,put Bogocovjeka,
    I silni kao planinska rijeka,
    Svi cemo poci preko ostra kama!

    Sve tako dalje, tamo do Golgote,
    I KAD NAM MUSKE UZMETE ZIVOTE,
    GROBOVI NASI BORICE SE S VAMA!

  9. #609
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Angkor Wat
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ''Život svakog čoveka je put ka samome sebi, pokušaj jednog puta, nagoveštaj jedne staze. Nijedan čovek nikada nije on sam, ali svaki teži da to postane, poneko potmulo, poneko jasnije, svako kako ume. Svako nosi do konca ostatke svog rođenja, sluz i ljušturu jednog prasveta. Poneko ne postane čovek nikada, već ostaje žaba, ostaje gušter, ostaje mrav. Poneko je gore čovek, a dole riba. Ali svaki je hitac prirode uperen ka čoveku. Svima nam je zajedinčko poreklo, majke naše, svi mi potičemo iz istog ždrela, ali svako, kao pokušaj i hitac iz dubina, teži vlastitoj svrsi. Mi možemo razumeti jedan drugog, ali svako od nas može da protumači samo sebe samog.''
    Herman Hese, Demijan
    O freddled gruntbuggly, thy micturations are to me as plurdled gabbleblotchits on a lurgid bee...

  10. #610
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    "... Bojim se da ne naidje nemir. Mogli bi da ga rode mrak i ovo guzvanje sjenki svuda oko nas, tudji glasovi sto zive sami, voz sto ukleto stoji. Ali kad mislim o njemu, ne javlja se. Zato se smijesim u sebi. U sebi zato sto je mrak, a i da nije mrak, Drugog se to ne tice niti bi iko shvatio. Kad bih rekao cak i Dusku: bojim se da ne naidje nemir, ali ne nailazi kad ga cekam, Dusko bi pomislio da nisam pri cistoj svijesti. Zato mu necu reci, ali je dobro da znam lijek: zvacu nemir da ne bi dosao."
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  11. #611
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Žena ne zna da poštuje, nego da voli. Žene ne traže ni da vi njih poštujete, nego da ih volite. Poštovanje za njih znači odsustvo svake ljubavi, nešto hladno i iz glave, a ne nešto preosećajno i iz duše. One veruju da nekog treba najpre voleti, kako bi ga zatim isitnski poštovale, a ljudi misle obratno. Žene misle: gde je mnogo poštovanja, tu je malo ljubavi. Žene imaju stalnu potrebu da budu voljene, i kad one same ne vole, i zato se cesto predaju i ljudima koji su im inače fizički nemili.

    Čovek koji ne poštuje ženu, ne poštuje ni ljubav za ženu.

    Ima vrlo malo sveta srećnog u ljubavi. Ljubav napravi više nesrećnih nego srećnih, i više bede nego radosti... Ljubav je najveće nespokojstvo i nasilje nad sobom i nad drugima.

    J. Dučić
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  12. #612
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Tvoja misao i Moja - Kahlil Gibran

    Tvoja misao je drvo duboko ukorijenjeno u tle tradicije cije grane rastu u snazi neprekidnosti.

    Moja misao je oblak koji se krece u prostoru. Ona se preobraca u kapljice koje, kada padnu, obrazuju potok koji pjeva svojim putem do mora. Zatim, on se dize kao para prema nebu.
    Tvoja misao je tvrdjava koju ni munja ni oluja ne moze da potrese.
    Moja misao je njezan list koji se povija u svakom pravcu i nalazi zadovoljstvo u svome svijanju.
    Tvoja misao je stara dogma koja ne moze tebe da izmjeni niti je ti mozes izmjeniti.
    Moja misao je nova i ona me ispituje i ja nju ispitujem jutrom i vecerom.
    Ti imas svoju misao i ja imam moju.
    Tvoja misao ti dopusta da vjerujes u nejednaku borbu jakih protiv slabih i da prefinjeni podvaljuju prostim ljudima.
    Moja misao radja u meni zelju da kopam zemlju sa svojom motikom, da zanjem sa mojim srpom, da svoj dom gradim od kamena i maltera, da moju odjecu tkam od vunenih i lanenih niti.
    Tvoja misao te nagoni da se vezujes za bogatstvo i uglednost.
    Moja nalaze da se pouzdam samo u sebe.
    Tvoja misao podrzava slavu i pokazivanje.Moja me savjetuje i moli da odbacim uvazenost i da je smatram zrncem pjeska bacenim na obalu Vjecnosti.
    Tvoja misao u tvoje srce usadjuje drskost i nadmocnost.
    Moja u meni usadjuje ljubav za mir i za nezavisnost.
    Tvoja misao stvara snove o palatama sa namjestajem od sandalovine prosarane sa draguljima i posteljama nacinjenim od upredenog svilenog konca.
    Moja misao govori njezno na moje usi: „Budi cist u tijelu i duhu cak i ako nemas gdje da spustis svoju glavu.“
    Tvoja misao te podstice da tezis za titulama i polozajima.
    Moja me bodri na skromnu sluzbu.
    Ti imas svoju misao i ja imam moju.
    Tvoja misao je drustvena nauka, vjerski i politicki rjecnik.
    Moja je prosto nacelo.
    Tvoja misao govori o zeni lijepoj, ruznoj, cednoj, bludnici, inteligentnoj i glupoj.
    Moja u svakoj zeni vidi majku, sestru i kcer svakog covjeka.
    Predmet tvojih misli su lopovi, zlikovci i ubice.
    Moja iskazuje da su ti lopovi proizvod monopola, da su kriminalci potomci tirana, a da su ubice srodne ubijenima.
    Tvoja misao opisuje zakone, sudove i kazne.
    Moja objasnjava, da kad covjek pravi zakon, on ga ili prekrsava ili mu se pokorava. Ako postoji jedan osnovni zakon, mi smo svi jedno pred njim. Onaj ko prezire bijednika, sam je bijednik. Onaj, ko uzdize svoj prezir prema grijesnima, uzdize svoj prezir prema cijelom covjecanstvu. Tvoja misao je upucena na vjestaka, umjetnika, intelektualca, filozofa, svestenika.
    Moja govori o onima koji vole, koji su njezni, iskreni, casni, pravicni, ljubazni i o mucenicima.
    Tvoja misao podrzava judaizam, bramanizam, hriscanstvo, islam.
    U mojoj misli ima samo jedna univerzalna religija ciji su razliciti putevi samo prsti voljene ruke Vrhovnog Bica.
    U tvojoj misli postoji samo pojam bogatog, siromasnog ili prosjaka.
    Moja misao drzi da nema bogatih vec samo covjekov zivot; da smo svi mi prosjaci i da ne postoji dobrotvor osim samog zivota.
    Ti imas svoju misao i ja imam moju.
    Prema tvojoj misli, velicina naroda lezi u njihovoj politici, njihovim partijama, njihovim konferencijama, njihovim savezima i raspravama.
    Ali moja proglasava da znacaj naroda lezi u radu – rad na polju, rad u vinogradu, rad na razboju, rad u stavaonici, rad u majdanu, rad na sjeci drveta, rad u uredu i u stampi.
    Tvoja misao drzi da je slava naroda u njihovim herojima. Ona pjeva u slavu Ramzesa, Aleksandra, Cezara, Hanibala i Napoleona.
    A moja tvrdi da su pravi heroji Konfuchije, Lao Ce, Sokrat, Platon, Abi Taleb, El Gazali, Dzalal Eddin-el Rumi, Kopernik i Paster. Tvoja misao vidi moc u armijama, topovima, bojnim brodovima, podmornicama, avionima i otrovnim gasovima.
    Ali moja tvrdi da moc lezi u razumu, odvaznosti i istini. Ma koliko jedan tiranin da istraje, on ce na kraju izgubiti.
    Tvoja pravi razliku izmedju praktichara i idealista, izmedju dijela i sjeline, izmedju mistichara i materijaliste.
    Moja shvata da je Zivot jedan i da se njegove tezine, mjere i tabele ne podudaraju sa tvojim tezinama i mjerama. Onaj za koga ti pretpostavljas da je idealist moze biti praktichan chovjek.
    Ti imas svoju misao i ja imam moju.
    Tvoja misao se zanima za rusevine i muzeje, mumije i okamenjene predmete.
    Ali moja lebdi u oblacima i izmaglici koja se stalno obnavlja.
    Tvoja misao je ustolicena na lobanjama: Posto se ti njome ponosis, ti je, takodje, velicas.
    Moja misao luta po tami i dalekim dolinama.
    Moja misao vise voli bol smrti nego tvoju muziku i igranje.
    Tvoja misao je misao ogovaranja i laznog zadovoljstva.
    Moja je misao o onome koji je izgubio svoju zemlju, koji je tudjinac u svom narodu i usamljen medju rodjacima i prijateljima.
    Ti imas tvoju misao i ja imam moju.

  13. #613
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Nakon nekog vremena uvidiš tanku crtu između držanja za ruke i vezanja za dušu. I naučiš da voljeti ne znači oslanjati se, a društvo ne znači sigurnost. I naučiš da poljupci nisu ugovori, a pokloni obećanja. I počneš prihvaćati svoje poraze uzdignute glave i otvorenih očiju, s ljupkosti odrasloga čovjeka, a ne tugom djeteta. I naučiš da sve putove moraš sagraditi danas jer je sutrašnje tlo isuviše nesigurno za planiranje. Nakon nekog vremena naučiš da i sunce opeče ako mu se previše približiš. Stoga sadi svoj osobni vrt i uređuj svoju dušu, umjesto da čekaš da ti netko pokloni cvijeće. I naučiš da možeš mnogo toga pretrpjeti. Da si uistinu snažan, I da uistinu vrijediš.


    Veronica A.Schoffst


  14. #614
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Vladalac - Nikolo Makijaveli:

    ,,Tu se sad postavlja pitanje: da li je bolje da te ljudi ljube ili da te se boje. Odgovor je, da bi najbolje bilo i jedno i drugo; no kako je to dvoje teško sastaviti, mnogo je sigurnije, da te se ljudi boje, negoli da te ljube, ako već oboje ne možeš postići. Jer o ljudima se uopšteno može kazati: nezahvalni su, nepouzdani, pritvorni, izbegavaju opasnosti i pohlepni su za dobitkom; dok im dobro činiš, tvoji su, nude ti svoju krv, imetak, žene i decu, kako sam vam već kazao, kad je potreba daleko; no kad se nevolja primakne, okreću se. Propada vladar, koji se posve oslonio na njihove reči, pa se nije ni na šta pripremio; jer prijateljstva, koje se dobijaju za platu, a ne veličinom i plemenitošću duha, kupuju se, a ne poseduju, pa se u pravo vreme ne mogu upotrebiti. Osim toga, ljudi se manje ustručavaju da uvrede nekoga, koji želi da ga ljube, nego li nekoga, koji im uliva strah; jer ljubav se podržava vezom zahvalnosti, samo što ljudi, budući da su opaki, tu vezu raskidaju, kad god im je to od koristi; strah se pak podržava neprestanom pretnjom kazne."
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  15. #615
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Sidarta - Herman Hese

    "Ljubavnici posle ljubavne svetkovine ne smeju da se razilaze a da se jedno drugom ne dive, da oboje nisu podjednako i pobeđeni i pobednici, kako ni kod jednog od njih ne bi došlo do zasićenosti, do nelagodnog osećanja praznine i opakog osećaja da je jedno od njih zloupotrebljavalo ono drugo ili bivalo zloupotrebljavano."
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  16. #616
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    896
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    "Na putovanjima viđam djecu koja me podsjećaju na moje mališane i viđam lijepe žene zbog kojih zaboravljam na svoju ženu."

  17. #617
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    dream land
    Posts
    2,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up ALHEMICAR - Paulo Koeljo

    • Kada vidjamo uvek ista lica, na kraju ona postaju deo našeg života. A kada postanu deo našeg života, onda žele i da nam ga izmene. I ako ne bude po njihovom, nije im pravo. Jer, svaki čovek ima tačnu predstavu kako bi trebalo da živimo svoj život.A nikad nemaju pojma kako treba da prožive sopstveni život.
    • Ljudi veoma rano saznaju razlog svog postojanja. Možda zbog toga oni tako rano i odustaju.
    • Ako kreneš obećavši ono što još nemaš, izgubićeš volju da ga stekneš.
    • Ponekad treba pustiti da voda sama teče.
    • Uvek nastoj da znaš šta hoćeš.
    • Ne odustaj nikad od svojih snova.
    • Možda je Bog i stvorio pustinju da bi ljudi mogli da se osmehnu urminim palmama.
    • Dine se menjaju prema vetru, ali pustinja ostaje ista.
    • Bilo šta na licu zemlje može da ispriča priču svih stvari. Ako bi otvorio neku knjigu na bilo kojoj stranici, ili pogledao u nečiji dlan, ili u karte, ili let ptica, ili bilo šta, svaki čovek bi pronašao neku vezu sa onim što trenutno proživljava. Zapravo, stvari nisu pokazivale ništa, nego su ljudi, posmatrajući stvari, otkrivali način da se prodre u Dušu Sveta.
    • Tajna je u sadašnjosti; ako obratiš pažnju na sadašnjost, možeš je poboljšati. A ako poboljšaš sadašnjost, biće bolje i ono što će ti se kasnije dogoditi. Zaboravi budućnost i živi svaki dan svog života prema poukama Zakona i s verom da Bog brine o svojoj deci. Svaki dan nosi u sebi Večnost.
    • Nije zlo ono što ulazi u čovekova usta, nego je zlo ono što iz njih izlazi.
    • Ne misli na ono što je ostalo za tobom.
    • Najmračniji trenutak nastupa uoči samog izlaska sunca.
    • Kad su nam velika blaga pred nosom, nikad ih ne primećujemo.
    • Novac retko posluži da se odloži smrt.
    • Snovi postaju neostvarljivi samo zbog jedne stvari: straha od neuspeha.
    • Kada nastojimo da budemo bolji nego što smo, sve oko nas takodje postaje bolje.
    • Sve što se jednom desi, ne mora se nikad ponoviti. Ali sve što se desi dva puta, desiće se sigurno i treći put.

    Nekoliko citata iz knjige koju bi svakako svima preporucila da procitaju, mozda ponesto i nauce
    ...divlje kose, tamna oka dva
    cvijet bez korjena
    ples je sve sto zna...



  18. #618
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Jutra sa leutara - Jovan Dučić

    ,,U neprestanom maštanju i strahovanjima od svega oko nas, mi doživimo više nego što doživimo u stvarnosti, i to kroz ceo dugi čovečji život. Najveći deo naših nesreća bile su zato čisto imaginarne ili bezmalo preterivane, a čitave katastrofe kojih ste se bojali da ih ne doživite, nikada niste ni doživeli. Zbog tog imaginarnog sveta, naš život izgleda načinjen od hiljadu života, a naša sudbina od hiljadu sudbina. Samo udubljivanjem u svoju ličnost, čovek uspe da bolje pozna i prirodu drugih ljudi, i odmeri svoje odnose prema stvarima i najzad, da bar donekle potisne iz sebe naš urođeni mračni strah od života. Što čovek duže vremena živi u društvu, on sve više živi u strahu; i osamiti se, to znači u mnogom pogledu, lečiti se od straha. Usamljen čovek je jedini čovek oslobođen. I samoća je jedino mesto gde se ne strahuje. Usamljen čovek se najmanje boji gubitaka, pošto usamljeniku najmanje treba. Pećinski čovek se jedino bojao jače životinje nego što je on, dok današnji društveni čovek živi u strahu od hiljadu priviđenja. Uglavnom, izvor sve njegove bede na zemlji jeste strah, više od priviđenja nego strah od stvarnih mogućnosti.”

    Za kvarnog.
    :ghost:
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  19. #619
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pritisnut ideologijama, na marginama društvenog kretanja, zbijen i izgubljen među konfrontiranim ideologijama, nedorastao individualnoj pobuni, jer mu je ona uskraćena, individuum se našao u procepu, u praznini, ne učestvuje u društvenom životu a društveno biće, individualista a individualnost mu uskraćena u ime ideologije, i šta mu preostaje drugo nego da svoje društveno biće traži drugde? Nacionalista je refulirani individualista, nacionalizam je refulirani (kolektivni) izraz tog i takvog individualizma, ideologija, i antiideologija...

  20. #620
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Čovek koji je hteo da bude kralj - R. Kipling

    "Brat princu i sadrug prosjaku,
    ako se utvrdi da je dostojan."

    "Nekoliko puta sam bio sadrug prosjaku, u okolnostima koje su nas obojicu sprečavale da ustanovimo da li je onaj drugi dostojan."

    "Ali se danas veoma plašim da je moj kralj mrtav i da, ako želim krunu, moram sam da je tražim."

    "Čuo sam, više nego jednom, za ljude koji se predstavljaju kao dopisnici novina i ucenjuju male domorodačke države sa pretnjama da će obelodaniti neki skandal. ali nikada nisam sreo nekog takvog. Oni vode težak život i uglavnom naprasno umiru. Urođeničke države imaju zdrav strah od engleskih novina, koje mogu da osvetle njihove čudne načine upravljanja, i čine sve da uguše njihove dopisnike u šampanjcu ili da ih izlude četvoroprežnim fijakerima. Ne shvataju da niko ne daje ni pet para za unutrašnje uređenje domorodačkih država, sve dok se ugnjetavanje i zločin drže u pristojnim granicama, a vladar nije drogiran, pijan ili bolestan tokom čitave godine. To su mračna mesta na zemlji, puna nezamisleve surovosti, koja s jedne strane dotiču železnicu i telegraf, a sa druge doba Haruna - al - Rašida."
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  21. #621
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Tmina na tminu - Zekerija Tamir

    Opazismo komšiju kako gleda s terase svoga stana na sedmom spratu goleme zgrade u čijem suterenu stanujemo, pa mu, znajući kakav je, stadosmo mahati rukama i vikati. Dozivali smo ga i molili da siđe, govoreći da je reč o veoma značajnoj stvari, koja ne trpi odgodu. Nije nas začudilo kad on pohita da se odazove našem pozivu, pa mu rekosmo:

    - Šta radiš gore sam? Zar ti nije dosadno!?
    - A vi, šta radite dole? - zapita nas on veselo.

    Mi odgovorismo:

    - Šta kažeš da malo procunjamo okolo, da vidiš što u životu nisi pomislio da ćeš videti?

    On odgovori da mu naš predlog ne pobuđuje radoznalost, jer nema stvari koju nije video ili o kojoj nije čuo. Na to mu rekosmo:

    - Probaj pa ćeš videti da ne lažemo!

    Kretosmo zajedno zemljom, dok se oko nas svuda čulo zapomaganje.
    Videsmo ljude koji kopahu grobove za žene posle kojih neće ljubiti nijednu.
    Videsmo najdivnije žene kako se pretvaraju u lutke od voska i svile.
    Videsmo vešala s kojih su visila deca i ptice.
    Videsmo bele ruže koje krv što lije pretvara u crvene.
    Videsmo reke koje su prosile vodu od peska.
    Videsmo ogromne planine kako se pretvaraju u prah.
    Videsmo majke kako bacaju svoju decu u kontejnere za đubre.
    ....

    Videsmo najlepše reči kako se guše.
    Videsmo stenu gde plače.
    ....

    Videsmo nacije koje se rađaju u grobovima i umiru u grobovima.
    Videsmo decu koja nisu upoznala ni smeh, ni plač.
    Videsmo narode povezanih očiju kako čekaju čas egzekucije, dok im dželati kasne da bi uživali u gledanju njihovih užasa. (Prvi put čitam sad ovu priču... A ovo sam i sanjala prije par noći)

    Onda radoznalo pogledasmo u našeg suseda sveznalicu, a on - namrgođen, gnevan, kao da su paćenici koje je video njegova deca a on nemoćan da im pomogne. I nije više ni pokušavao da se vrati u svoje dotadanje boravište, te se broj paćenika poveća.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  22. #622
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pisac i pesnik Džejms K. Flanagan iz Njujorka ostavio je svojim unučićima, od kojih najmlađe ima pet a najstarije 11 godina, pismo sa brojnim savetima koje je stekao tokom svog dugog životnog iskustva.
    Trećeg septembra 2012. on je iznenada preminuo od srčanog udara.
    Dragi Rajan, Konor, Brendon, Čarli i Meri Katarina,
    Počinjem ovo pismo 8. aprila 2012, tačno na moj 72. rođendan.
    1. Svako od vas je najlepši dar od Boga vašoj porodici i celom svetu. Setite se toga uvek, naročito kad sumnjate u sebe i kad ste obeshrabreni.
    2. Ne plašite se nikoga i ničega i živite punim plućima. Sledite svoje želje i nade bez obzira na to koliko su teške i koliko se razlikuju od tuđih. Ljudi često ne rade ono što žele ili što bi trebalo jer konstantno razmišljaju šta će drugi misliti ili reći.
    I zapamtite još jednu bitnu stvar - ljudi koji vam ne donesu pileću supu kad ste bolesni ili ako nisu pored vas kad ste u nevolji, nisu bitni!
    3. Svi smo mi sasvim obični ljudi. Neki nose preskupu odeću ili imaju velike titule ili moć i misle da su iznad svih ostalih, ali nije tako. Oni imaju iste sumnje, strahove i nade, jedu, piju, spavaju i prde, kao i sav normalan svijet.
    4. Kad porastete i dobijete decu, uvek imajte na umu staru irsku poslovicu: Hvalite decu i ona će cvetati!
    5. Budite dobri i uvek pomažite ljudima - naročito slabijima, onima koji su uplašeni i deci. Svi oni nose neku svoju tugu i potrebno im je vaše saosećanje.
    6. Nemojte se pridružiti vojsci ili bilo kojoj drugoj organizaciji koja vas trenira da ubijate. Rat je zlo. Sve ratove su započeli stari ljudi koji su prevarili mlade muškarce da mrze i ubijaju jedni druge. Starci prežive i kao što su započeli rat olovkom i papirom, završavaju ga na isti način.
    7. Čitajte knjige koliko god možete. One su predivan izvor uživanja, mudrosti i inspiracije.
    8. Uvek budite iskreni.
    9. Putujte kad god ste u mogućnosti, posebno dok ste mladi. Ne čekajte da imate dovoljno novca ili dok se sve kockice ne slože. To se nikada, ali nikada ne dešava.
    10. Izaberite posao ili profesiju koju ćete voleti. Naravno, biće i teških momenata, ali posao mora da vam bude uživanje.
    11. Ne vičite! To nikad ne uspeva, a povređuje i vas i druge. Svaki put kad sam vikao, doživeo sam neuspeh.
    12. Uvek ispunjavajte obećanja koja ste dali deci. Nemojte da govorite "videćemo" ako znate da je odgovor "ne". Deca očekuju istinu, dajte im je s ljubavlju i dobrotom.
    13. Nikad ne govorite nekome da ga volite ako nije tako.
    14. Živite u harmoniji s prirodom: izađite napolje, obiđite šumu, planine, mora, pustinje. To je veoma važno za dušu.
    15. Grlite ljude koje volite. Recite im sada koliko vam znače, ne čekajte da bude prekasno.

  23. #623
    Join Date
    May 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    131
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ponekad mi se ucini da mi beze pod nogama putevi i daljine. I kadgod mi se dogodi da dospem u daleko, i stanem nasred njega i mislim: konacno, evo me; ako podignem oci, vidim da svako najdalje ima svoje jos dalje. Mozda je i to sreca. Mozda imam u sebi toliko mnogo sveta, da se nikada, nigde, nece moci ... i zavrsiti


    Antic


    Last edited by Garmis; 24-01-13 at 20:24.

  24. #624
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    "...Mrtve ljubavi plove mojim godinama, samo sjećanja na njih još bljesnu nekad kao svjetionici na dalekoj hridi. Držim da je tako bolje. Bolje je.....Što da mi život liči na kružni tok, bez izlaza....

    Sklapam oči u jedanaestom satu, dvadesetšestog dana, bilo kog mjeseca, bilo koje godine... Samoća ima i svoje prednosti kad naučiš živjeti sa njom.... Sklapam oči neopterećen suvislim pitanjima i tuđom potrebom za besciljnim razgovorima...

    Danas sam brojao oblake na praznom nebu. Možda sam trebao biti dizdar, graditi kule rukama, probati dodirnuti zvijezde. Bio bi im bliži svakog dana, a ovako.... Nastavim li ovako ima da zaglavim u neki od Danteovih krugova... Vjerovatno mu je pred očima bio kružni tok kad je pisao Božansku komediju. Možda i u njima imaju prednost oni pod pratnjom, biti će da je tako... Ja bih im dao prednost da se mene pita... Pješaci zadnji kako doliči..

    Ako imaš automobil odmah si jači, ne vidim svrhu stajanja na pješačkom prelazu. To su ovi pod pratnjom davno shvatili. Moram vidjeti kako može se doći do te blagdeti. Zamisli, ne zaustavljaš se ma kolika je gužva. Ne moraš kratiti vrijeme s hiljadu gluposti dok stojiš na semoforu ili pješačkom prelazu... Nije te briga... Samo se opustiš . Zamisli, ne primjećuješ ljude u prolazu, u prelasku ulice, u žurbi trotoarom svojim brigama ili samo dok stoje u sjeni drvoreda kao ona jutros.

    Da sam imao pratnju ne bih se zaustavljao na semoforu, ne bih primjetio tugu u njenim očima i bio bih sad u jedanaestom satu uvjeren da je sretna, da je sretna bar jednom u životu...
    ​"

  25. #625
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    GRAD


    Ti govoriš: Otići ću nekoj drugoj zemlji, nekom
    drugom moru
    i grad ću pronaći bolji nego što je ovaj.
    Jer ovde što činjah grešno uvek je bilo
    i moje srce, poput mrtva trupla, leži pokopano.
    Koliko će ovde mojih misli još rasut se?
    Kuda god da okrenem se, kuda god da gledam
    vidim tek ruine crne mog života u ovom gradu
    gdje provedoh tako mnogo dana, traćeći ih i
    ništeći.

    Al` ne, drugu zemlju, drugo more ti pronaći nećeš,
    ovaj grad će zauvek te pratit.
    Istim ćeš ulicama hodit, stareć
    u susedstvu istom, u istim oronut kućama.
    Skončavati uvek u ovom ćeš gradu, ne nadaj se
    drugom.

    Broda nema za te, niti jedne ceste.
    I svoj život kojeg si ništio ovde
    uništio u cijelom si svetu.

    k.kavafi
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

Page 25 of 30 FirstFirst ... 15212223242526272829 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rekli su o ljubavi;citati,odlomci....;)
    By puppy in forum Ljubav
    Replies: 1972
    Last Post: 09-03-24, 02:17
  2. Erotski motivi u crnogorskoj knjizevnosti
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-06, 15:02
  3. Najbolje svjetske reklame
    By montegruja in forum Internet
    Replies: 20
    Last Post: 19-08-06, 22:40
  4. Las Vegas, Prijestonica Svjetske Zabave
    By Regi in forum Putovanja
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-05, 02:20
  5. ODLOMCI IZ DJELA NIKOLE MODRUŠKOG
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-04, 14:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •