Page 30 of 30 FirstFirst ... 202627282930
Results 726 to 749 of 749

Thread: Najljepsi odlomci i citati iz svjetske knjizevnosti

  1. #726
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Žao mi je zbog kvaliteta fotografija ali što je tu je

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #727
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    VOĐE

    mi smo probušena ljudska prava
    svud nas ima premda nema para
    podržavali smo vaše drage vođe
    tko bi tu kao još da loče
    dakle kad se loša mjuza svira
    izgleda da muško nema mira
    dragovoljno narod u boj stupa
    pa ti vidi di je cma rupa

    "Nije nešto bog zna što, ali ništa pametnije nije mi palo na pamet. Cijelu olovku sam izgrizao, u pizdu materinu, nisam više kao ranije, nemam više inspiraciju."

    **** ga, dao sam sve. Sve emocije, sav novac, sve što sam htio najbolje... i opet me nitko nije slušao, pa me još i preziru. Bilo je uzaludno, ali... ima vas valjda trideset još uvijek normalnih. Čuj izgubio sam točno trideset godina. Koristi nemam, samo patnju i bol, noću ne spavam i zbog toga beštimam. Boli me.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  3. #728
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Hese o razlici između "putnika" i putnika.
    Može se reći između turista i putnika.



    No pasaran!

  4. #729
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Hermann Hesse o njenom veličanstvu Nesanici.


    No pasaran!

  5. #730
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    "U starosti se ne živi u životu, održava se samo pomoću uspomena. Mi smo kao otposlata pisma, nismo više na putu, stigli smo na cilj. Od značaja je samo da li smo u sebi uskovitlali bolove i radosti, ili smo kroz život prošli bez ikakvog utiska. Hvala na životu, lepo je bilo živeti!

    Ali žena, ona je takva kakvu je muškarci odvajkada znaju: beskrajno ograničena u svom izrazu, prepuna neodgovornosti, sujete, lakomislenosti. Ona ima mnogo dečijeg u sebi, ali ničeg od njihove nevinosti."

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  6. #731
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    "...Eto, to bi bio Danilov književni suicid. A htjeli su ga predlagati za Nobelovu nagradu..." piše Šemso Agović 16. aprila 2018. godine. u tekstu posvećenom poređenju Danila Kiša i, ni manje ni više, vladike Danila Petrovića (i to vladike sa velikim V, a što da ne, kad je bal nek je maskenbal). Šemso, kao Nostradamus, predviđa: "Čovjek će kao jedino inteligentno biće na Zemlji skončati u kandžama vraga, nikakve sumnje u to nema.". Ko sumnja - magarac. Za takav, u đaoljim kandžama kraj čovjeka, odgovorni su "diktatori, vođe, predsjednici država, vlada, naučnih institucija; komandanti armija, paravojnih jedinica, predsjednici PEN-ova, urednici tv-kuća, novinari, popularni književnici…" (zašto Šemso posebno navodi predsjednike PEN-ova ko zna..) dok, s druge strane, "političari, filozofi, umjetnici svih grana umjetnosti, književnici, pjesnici, sportisti, obični ljudi, radnici i seljaci širom dunjaluka, bore se za međuljudski sklad, za harmoniju, za vladavinu zakona i prava, za bolje sutra, za dostojanstven opstanak.". Napori nehumanih ljudi (Kiš) su veliki iako su (nehumani ljudi) u manjini ali "ali ih je dovoljno za destrukciju koju siju oko sebe.".
    Da navedem citat koji se Šemsa posebno dojmio, a da navedem još dva koji bi (u skladu sa šemsonizmom) mogli uvrijedit nečija vjerska i nacionalna osjećanja iliti pripadnike određenih grupa, a koje Šemso ne brani.


    "Svinje su najmanje izbirljive od svih životinja. Nema sumnje, to je znao i Muhamed, jednako kao i jevrejski proroci-higijeničari. Tako, jednog dana sedeo je mladi Muhamed i gledao kako svinja jede neku užasno prljavu stvar: rastrzala je lešinu ili jela truli krompir, nalik na ljudski izmet. Tada, zasićen svinjskim pečenjem kojim beše nedavno napunio svoj burag, Muhamed poče da povraća, jer se priseti da je ono što je jeo bilo krmeće meso. Brzo strpa prst u usta, kao pijanci, i ispovraća se u pesak kraj mora. Onda pohita kući i unese u zakonik što ga je tada pisao, i koji će kasnije nazvati Kuranom: ne jedite svinju, jer ćete povraćati. Ista je stvar i sa košerom: neki se prorok najeo pokvarenog mesa... Fanatik svoj slučaj pretvara u sveto pravilo, u zakon, u zapovest Božju. Istorija religija (zabrane i tabui, košer itd.) jeste krajnja konsekvenca pojedinačnog iskustva. De gustibus: tu vrstu estetizirajuće demokratičnosti fanatici ne priznaju. Svoj sopstveni ukus proglašavaju jedino mogućnim, kanonskim ukusom. Ista je stvar i sa zabranom alkohola. Svetac se napio, povraćao. Pošto je počeo suviše da brblja, zapetljavajući jezikom dok je izgovarao poruke koje su mu stizale s neba, svetac se, po naređenju saveta mudraca, odreče alkohola. Ali vernici i dalje piju, stoka kao stoka, a njemu teku bale niz usta, niz svetu njegovu bradu. Onda odlazi u svoju kolibu i sanja kako mu Bog naređuje da prenese ljudima Njegovu poruku: vino je greh. Prospite vino u more, a pijance bacite zajedno s buradima u talase. Neka bude tako. Srećom, nijedan se prorok nije sećao ukusa majčinog mleka. Inače... "


    "Mleko sisara. Isus, koji drži u ustima vime krave. Ili ovce. Ili deve. Umesto prebele dojke presvete deve. Marija je takođe sisar. I njene su dojke nekad lučile beli mlečni sok. Jer se Jehova u svojoj mudrosti pobrinuo za decu, za mladunčad. Neka bude žlezda, i žlezda bi. Neka poteče mleko, i mleko poteče na bubuljičava usta dojke. Spasavanje života sistemom ustana-usta. Neka vrsta vojničkog obroka koji je naročitim postupkom obogaćen svim za organizam nužnim sastojcima (time se olakšava transport i uprošćuje problem ishrane)...."

    "...I, vidiš, danas, dok prosjačim taj krompir, ne mogu da se ne setim te čudesne sličnosti između krompira i čoveka, i, s druge strane, dozvolite, između krompira i Jevrejina. Potekli smo, rekoh li, iz istog mraka istorije. Ali zašto je krompir dugovečniji od nas, gospodo? Da li zato što smo mi, što je čovek savršeniji od njega? Ne verujem. Što se nas tiče, mislim da je od nas, od vas, dugovečniji i savršeniji i da će nas, dakle, nadživeti; nadživeće veliku kataklizmu. I kad se bude vratila golubica s maslinovom grančicom u kljunu, kad barka bude ponovo dodirnula čvrsto tle, kobilica lađe iskopaće iz izrovane, isceđene, natopljene, namučene zemlje, na nekom novom Araratu, bokor krtole. I ja počinjem ozbiljno da verujem, makar to bilo za ljubav slike i fantazije, da je krompir (Kartoffel, patate) jedini stvor na svetu – i neka mi Bog za to oprosti – koji nije sazdan voljom Božjom i rukom Tvorca, nego da je delo nekog jalovoplodnog i mahnitog šamana, plod neke jalove alhemije (o čemu Paracelzusov De generatione rerum naturalium ne vodi dovoljno računa). Odatle možda i njegova mladost, njegova žilavost. On nema ni petsto godina, a u Evropu je donesen tek negde u šesnaestom veku, kao ukrasni cvet, i to znate li gde? – U Španiju, gospodo! Mislim da vam ovaj podatak govori sam po sebi u okviru mog srećnog poređenja između Jevrejina i krompira, jer nema sumnje da je tu, u Španiji, gde je izvršena selekcija za dalje putovanje – Ewige Jude – došlo do tog sudbonosnog susreta između čoveka i krompira, povijenog sefardskog nosa i nesavršene guke krtole... da bi odatle krenuli u svet zajedno..."
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  7. #732
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Sabato



    No pasaran!

  8. #733
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Opet Sabato iz romana Prije Kraja.

    No pasaran!

  9. #734
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    - A šta nije glupost?

    - Nije glupost - ličnost, ja. Sve postoji radi mene i sav je svet za mene stvoren. Čujte, mladiću, ja još verujem da se na ovome svetu može lepo proživeti. A to je najbolja vera zato što se bez nje čak ni ružno ne može živeti: čovek bi se morao otrovati. Kažu da je neka budala tako i uradila. Došao je u filozofiranju dotle da je odbacio sve, sve, čak i zakonitost svih normalnih i prirodnih ljudskih dužnosti, i dotle doterao da mu već ništa nije preostalo. Dobio je u rezultatu nulu i proglasio da je u životu najbolja stvar cijankalij. Vi ćete reći: to je Hamlet, to je strašno očajanje, jednom rečju, nešto tako veliko o čemu mi i ne sanjamo. Ali vi ste pesnik, a ja običan čovek, i zato kažem da treba posmatrati stvar s najprostijeg, praktičnog gledišta. Ja sam, na primer, već odavno oslobodio sebe svih okova, čak i obaveza. Smatram svojom obavezom samo ono što će mi izvesnu korist doneti. Vi, naravno, ne možete tako gledati na stvari: vaše su noge sputane, a ukus bolestan. Vi čeznete za idealom, za vrlinama. Ali, prijatelju moj, ja sam i sam spreman da priznam sve što naredite, ali šta da radim kad sigurno znam da je u osnovi svih ljudskih vrlina najdublji egoizam. I što ja stvar čestitija, utoliko više egoizma nosi u sebi. Voli samoga sebe - to je jedini princip koji ja priznajem. Život je trgovačka pogodba; ne bacajte uzalud novac, ali ipak platite za učinjenu uslugu, i time ćete ispuniti sve svoje obaveze prema bližnjem - to je moj moral. Smatrate da je neophodan, iako, priznajem, po mom shvatanju, bolje je ne plaćati svom bližnjem, već ga vešto naterati da sve čini besplatno. Ja nemam ideala, niti želim da ih imam; nikad nisam osećao čežnju za njima. Jer se na ovom svetu može tako veselo i tako prijatno proživeti i bez ideala... i en somme*, meni je veoma drago da mogu da izbegnem cijankalij. Jer da sam malo moralniji, možda ga ne bih mogao izbeći kao ni ona budala filozof (sigurno neki Nemac). Ne! U životu ima još tako mnogo lepog. Ja volim položaj u društvu, volim čin, hotel; volim da igram na velike sume (kocku strašno volim). Ali glavno, glavno su žene... I to žene svih vrsta. Ja čak volim potajni, mračni razvrat, što nastraniji i što originalniji, čak pomalo prljav, radi raznovrsnosti... Ha, ha, ha! Gledam vaše lice: s kakvim prezrenjem vi sada mene gledate!

    - Pa naravno - odgovorio sam.

    - Možda vi imate pravo, ali, u svakom slučaju, bolje i ta prljavština nego cijankalij. Zar ne?

    - Ne, bolje je onda cijankalij.

    - Ja sam vas nemerno pitao: »zar ne?« da bih uživao u vašem odgovoru; a znao sam ga unapred. Ne, prijatelju, ako ste pravi humanist, onda poželite svim pametnim ljudima ovakav ukus kao što je moj, makar i s prljavštinom, inače pametan čovek uskoro neće imati šta da radi na ovom svetu i ostaće samo budala. Ala će se srećniji nauživati! Jer, eto, i sad postoji poslovica: dok se mudri namudrova, budala se nažive, i znate, nema ništa prijatnije nego živeti s budalama i povlađivati - to je unosno! Ne gledajte što ja toliko polažem na predrasude i pridržavam se izvesnih društvenih normi, otimam se za ugled; ja ipak vidim da živim u bezvrednom društvu, ali u njemu mi je zasad toplo, i ja mu povlađujem, glumim da sam gotov za njega u vatru i vodu, a u teškom trenutku ja ću ga prvi na cedilu ostaviti. Ja sve te vaše nove ideje znam, mada nikad nisam zbog njih stradao, a nemam ni zašto. Nikad ni zbog čega nisam osetio grižu savesti. Ja na sve pristajem, samo nek' je meni dobro, i nas takvih ima bezbroj, i nama je zaista dobro. Sve na svetu može da propadne, samo mi nikada nećemo propasti. Mi postojimo otkako svet postoji. Ceo svet može nekud da potone, mi ćemo isplivati.

    Dostojevski, Poniženi i uvređeni
    (*en somme - uopšte uzev)

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Last edited by Raulio; 09-08-23 at 23:26.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  10. #735
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Dovlatov



    No pasaran!

  11. #736
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Jevgenij Zamjatin - Mi
    (Pisano 1920. godine u Lenjingradu ali nikad objavljivano u Sovjetskom Savezu. Roman se na engleskom 1924. godine pojavljuje u Americi (tad Amerika nije bila ideološki brat blizanac Sovjetskog Saveza). Prvi put na ruskom jeziku izlazi u Pragu 1927. godine ali u skraćenoj verziji i onda...fijuuuuuu... tek 1952. u Njujorku opet na ruskom.)

    "Kroz 120 dana završiće se izgradnja INTEGRALA. Blizu je veliki, istorijski trenutak, kada će se prvi INTEGRAL vinuti u kosmičke prostore. Pre hiljadu godina vaši herojski preci pokorili su vlašću Jedinstvene Države čitavu zemaljsku kuglu. Vama predstoji još slavniji podvig: da staklenim, električnim, ognjenim INTEGRALOM integrirate beskonačnu jednačinu vasione. Vama predstoji da blagotvornom jarmu razuma potčinite nepoznata bića koja naseljavaju druge planete - i koja su možda još u divljem stanju slobode. Ako ona ne shvate da im mi nosimo matematički besprekornu sreću, naša je obaveza da ih primoramo da budu srećni. Ali pre oružja - oprobaćemo reč..."

    "Ali prvo: ja nisam sposoban za šalu - u svaku šalu kao nejavnu funkciju ulazi laž; i drugo: Jedinstvena Državna Nauka tvrdi da je život drevnih bio baš takav, a Jedinstvena Državna Nauka ne može da pogreši. Pa i otkud je tad i mogla da se stvori državna logika kad su ljudi živeli u stanju slobode, tj. kao zveri, majmuni, stado. Šta se može tražiti od njih kad se čak i u naše vreme - odnekle sa dna, iz kosmatih dubina - još ponekad čuje divlji majmunski eho..."

    "- Vi, ženski brojevi, izgleda neizlečivo ste nagriženi predrasudama. Potpuno ste nesposobne da mislite apstraktno. Izvinite ali to je prosto tupost.
    - Vi - idete špijunima... fuj! A ja sam u Botaničkom Muzeju nabavila za vas stručak đurđevka...
    - Zbog čega "A ja" - zašto to "A"? Potpuno ženski. Ja sam ljutito (priznajem) dograbio njen đurđevak. - Evo tog vašeg đurđevka, i šta onda? Pomirišite: lepo je, a? Onda imajte makar ovolicko logike. Đurđevak lepo miriše: tako. Ali vi ne možete reći o mirisu, o samom pojmu "miris" da li je dobar ili rđav? Ne-mo-že-te, zar ne? Postoji miris đurđevka - i postoji odvratni miris bunike: i jedno i drugo je miris. Bilo je špijuna u drevnoj državi - i mi imamo špijune... da, špijune. Ja se ne bojim te reči. Ali je jasno: tamo je špijun - bunika, ovde je špijun - đurđevak. Da, đurđevak, da!"
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #737
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Solo na Andervudu





    No pasaran!

  13. #738
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Eto ti sad

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  14. The Following User Says Thank You to Raulio For This Useful Post:


  15. #739
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Ljudi vole životinje jer nisu sposobni ni sebe same da vole. Oni u duši najprostiji drže pse i dopuštaju da ih ti psi tiranišu i na kraju unište. Stavljaju psa na prvo i najviše mesto svog licemerja koje je, na kraju krajeva, od opšte opasnosti. Radije bi giljotine spasli svog psa nego Voltera. Masa je za psa, jer u svojoj unutrašnjosti neće ni da se pomuči da bude sama sa sobom što stvarno pretpostavlja veličinu duše, ja nisam masa, celog života bio sam protiv mase i nisam za psa. Takozvana ljubav prema životinjama već je nanela toliko zla da bismo, da na to mislimo s najvećim intenzitetom, od užasa začas morali da budemo uništeni. Nije tako apsurdno kao što u prvi mah izgleda kad kažem da svet najužasnije ratove duguje takozvanoj ljubavi prema životinjama vladara. Ta je činjenica dokumentovana i trebalo bi je konačno razjasniti. Tim ljudima, političarima, diktatorima, vlada pas i tako oni milione ljudi guraju u nesreću i propast, vole psa i snuju svetski rat u kome će milioni ljudi biti ubijeni zbog tog jednog psa. Treba samo razmisliti kako bi svet izgledao kad bi se takozvana ljubav prema životinjama smanjila makar za nekoliko smešnih procenata u korist ljubavi prema čoveku koja je, prirodno, isto samo takozvana. ...ali čovečanstvo ne nalazi baš ništa čudno u tome što, na svim krajevima Zemlje, bolje neguje i mnogo više pazi pse nego bližnje, čak ih u svim tim milijardama psećih slučajeva bolje neguje i više pazi nego sebe same. Dopuštam sebi da takav svet nazovem perverznim i u najvišem stupnju nehumanim i u potpunosti poludelim. Ja ovde, i pas je ovde, ja tamo, i pas je tamo. Pas mora napolje, moram i ja sa psom napolje, et cetera. Ne podnosim pseću komediju koju svakodnevno gledamo čim otvorimo oči i još se na nju u svom svakodnevnom slepilu nismo navikli. U toj psećoj komediji nastupa pas koji čoveka maltretira, iskorišćava i tokom više ili manje činova isteruje njegovu bezopasnu čovečnost. ... Na ovom svetu se već odavno više ne pita koliko je neko čovečan, nego koliko je pasji, samo, ako ću da kažem istinu, do danas se tu gde bi zapravo moralo da se kaže kako je čovek pasji govori kako je on čovečan.
    T. Bernhard, Beton
    (Ova "pseća komedija" svakodnevno dostiže nove vrhunce, psi koji šetaju svoje vlasnike, vlasnici koji čekaju dok se pas, pošto pronađe idealno mjesto, olakša, psi koji vode računa da to bar obave u travi, ne na trotoaru, psi obučeni u džemperčiće, natpisi na kućnim vratima "my home, my rules" sa sličicom almighty psa...)

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    Last edited by Raulio; 01-09-23 at 20:10.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  16. #740
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    “Having done this he bowed to Fate's decree-
    The leaf was withered on the royal tree.
    He lived his life in mourning: ceaseless tears
    And constant grief consumed his final years.
    Weeping, the great king said, "My heart's delight,
    My sons, have turned my day to endless night-
    My sons slain wretchedly before my eyes,
    Since all my plans were evil and unwise..."
    And so, heartbroken, weeping for the past,
    He lived tormented till Death came at last.
    O world, from end to end unreal, untrue,
    No wise man can live happily in you-
    But bless'd is he whose good deeds bring him fame;
    Monarch or slave, he leaves a lasting name.” - Shahnameh


    Sent आत्मन:
    Last edited by Caesar; 04-09-23 at 08:42.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #741
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Takozvani dobar svet sasvim je licemeran i ko suprotno objavljuje ili čak tvrdi, perfidni je tlačitelj ljudi, ili je neoprostivo tupav. Danas imamo posla sa nekih devedeset procenata takvih perfidnih tlačitelja ljudi i sa nekih deset procenata takvih neoprostivo tupavih. Ni jednima ni drugima nema pomoći.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  18. #742
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    U jednoj rečenici opisana vladavina druga Jože i partije:
    "Oni misle da im svi na svetu samo stvaraju probleme i najradije bi da u državi žive sami."
    D. Mihailović, Treće proleće

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  19. #743
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    isto ^

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  20. #744
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Lijepa je, ali ne zbog pravilnosti crta, već zbog nečeg samosvojnog. Djeluje sigurno i skladno. Najprije se primjećuje izraz lica, miran, povjerljiv, zračan, čist nekako s obećanjem da ne krije prazninu. Poslije, dok smo stajali kraj ograde, gledajući naselja uz koja je brod pristajao, bio sam joj zahvalan što nije žurila da pokaže ni duhovitost, ni zamornu sentimentalnost, ni uzdržanost, ništa od svega onoga što ljudi u prvom susretu nude jedan drugome. Bila je, rekao bih, s mjerom neposredna, nenapregnuta, posjedovala je onu rijetku sposobnost da stvori oko sebe klimu povjerenja da se čovjek osjeća lako. Prilagođavala se. Ta osobina koju sam volio kod drugih, a koju nikad nisam težio da sam steknem, kod nje se ispoljavala tako bogato da sam bio iznenađen: nepogrešivo osjećajući tuđi ritam, ona je prema njemu podešavala svoj. Njena misao kao da namjerno nije prelazila visinu ni obim tuđe, a njena raspoloženja nisu bila hirovita ni uporna, podešavala su se prema drugima. Činilo mi se da u sebi uvijek može pronaći i dublji smisao i puniju veselost i duhovitiju riječ, samo ako to hoće i ako joj je to potrebno. Ali time što se prilagođavala, njena ličnost nije ništa gubila..... Pamtim šta sam sinoć mislio o njoj, ali to mi je sasvim svejedno: vjerujem utisku što ga je stvorio ovaj trenutak. Drugi trenutak neka stvori svoj utisak, i on može da bude tačan, ma koliko bio drukčiji.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  21. #745
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    "...it is not true that when the heart is full the eyes necessarily overflow, some people can never manage it, especially in our century, which in spite of all the suffering and sorrow will surely be known to posterity as the tearless century. It was this drought, this tearlessness that brought those who could afford it to Schmuh's Onion Cellar, where the host handed them a little cutting board - pig or fish - a pairing knife for eighty pfennigs, and for twelve marks an ordinary, field-, garden-, and kitchen-variety onion, and induced them to cut their onions smaller and smaller until the juice - what did the onion juice do? It did what the world and the sorrows of the world could not do: it brought forth a round, human tear. It made them cry. At last they were able to cry again. To cry properly, without restraint, to cry like mad. The tears flowed and washed everything away. The rain came. The dew. Oskar has a vision of floodgates opening. Of dams bursting in the spring floods. What is the name of that river that overflows every spring and the government does nothing to stop it?" Günter Grass, The Tin Drum
    "I shut my mouth and hold the light"

  22. #746
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ima i mini serija.

    Artur Klark.







    No pasaran!

  23. #747
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Iz iste knjige.





    Last edited by Bluemoon; 13-01-24 at 10:39.
    No pasaran!

  24. #748
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    "The day has been so full of fret and care, and our hearts have been so full of evil and of bitter thoughts, and the world has seemed so hard and wrong to us. Then Night, like some great loving mother, gently lays her hand upon our fevered head, and turns our little tear-stained faces up to hers, and smiles; and though she does not speak, we know what she would say, and lay our hot flushed cheek against her bosom, and the pain is gone.

    Sometimes, our pain is very deep and real, and we stand before her very silent, because there is no language for our pain, only a moan. Night's heart is full of pity for us: she cannot ease our aching; she takes our hand in hers, and the little world grows very small and very far away beneath us, and, borne on her dark wings, we pass for a moment into a mightier Presence than her own, and in the wondrous light of that great Presence, all human life lies like a book before us, and we know that Pain and Sorrow are but angels of God".
    Jerome K. Jerome, Three Men in a Boat
    "I shut my mouth and hold the light"

  25. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  26. #749
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Sjetih se Pekića i njegove 1999. zbog druge teme mali osvrt da tamo ne idem u off jer je knjiga vrijedna pažnje.
    U vrijeme kad je Pekić pisao 1999. to je bila 1984.godina ali ne ona iz Orvelove 1984. no vremenski.Lol Zanimljiv podatak jeste da upravo u 1999. Pekić pominje samog Orvela no koji pisac njime nije bio opsjednut uostalom.
    No ima jedna druga zanimljivost odnosno drugi pisac kojeg ođe Pekić provlači kroz stranice a to je Solženjicin koji je bio veliki protivnik sovjetskog režima i protjeran iz zemlje.
    Pojavljuje se kao Arno u opisu iz njegove knjige Arhipelag Gulag.

    I ne samo to, junak 1999, Arno, čuva kao relikvijarum prastaru beležnicu sa ispisanim Solženjicinovim tekstom „Jedan dan u životu Ivana Denisoviča“. Arno je arheolog koji na temelju ostataka arhipelaga Gulag rekonstruiše i izmaštava, zamišlja čitav nestali svijet, tražeći njegov izraz, ulazeći u njegovu semantiku i semiologiju, ali izlazeći sa novim konstruktom – Gulag, prostor smrti, Arno imenuje za Raj, jer uslijed svjedočnosti i minimuma. materijalne kulture, postaje dominantno samo ono što je duhovno. Kao iu Atlantidi, u kojoj se na temelju humanog uzima zajedništvo protiv robotskog individualizma, tako iu romanu 1999. Arno zaključuje da je Gulag zasigurno bio Raj jer su svi živjeli u zajednici. Arno kao Posljednji Čovek vapi da odgonetni jezik nestale civilizacije, da sazna istinu o Biću.


    Pekić je naporan i težak za čitanje zna nekad stranice i stranice da prođu kao da ideš kroz beskrajnu stepu dok ne naiđeš na nešto wow.
    Tako da sve ove veze i vezice između njegovog djela i ova druga dva pisca su meni bila inspiracija da ga pročitam.
    No pasaran!

Page 30 of 30 FirstFirst ... 202627282930

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. rekli su o ljubavi;citati,odlomci....;)
    By puppy in forum Ljubav
    Replies: 1972
    Last Post: 09-03-24, 02:17
  2. Erotski motivi u crnogorskoj knjizevnosti
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-06, 15:02
  3. Najbolje svjetske reklame
    By montegruja in forum Internet
    Replies: 20
    Last Post: 19-08-06, 22:40
  4. Las Vegas, Prijestonica Svjetske Zabave
    By Regi in forum Putovanja
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-05, 02:20
  5. ODLOMCI IZ DJELA NIKOLE MODRUŠKOG
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-04, 14:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •