Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 68 of 68

Thread: Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...

  1. #51
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Prosetaj po ulozi crkve kroz istoriju, pa ces vidjeti da nisi u pravu Religija je cesto bila prEaktivna.
    Uloga crkve,a ne religije.Crkvom upravljaju ljudi.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  2. #52
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ljudi upravljaju crkvom u ime religije, a ne u ime mesne industrije. Ulogu crkve nikako ne mozes odvojiti od uloge religije. U krajnjoj liniji, ljudi su stvorili i religiju.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ljudi upravljaju crkvom u ime religije, a ne u ime mesne industrije. Ulogu crkve nikako ne mozes odvojiti od uloge religije. U krajnjoj liniji, ljudi su stvorili i religiju.
    Izlažeš kontradiktorne stavove.
    Boldovani dio se kosi sa onim što si prije rekao - a to je da je religija proaktivan faktor.
    Ako su ljudi stvorili religiju,onda je oni i mijenjaju i podešavaju prema zahtjevima vremena u kom žive (a to se i dešava).Dakle,religija nije autonomna cjelina sa nekom određenom energijom i opsijegom aktivnosti.Organizovana religija jeste.
    Mislim da je to argumentum non discutandum.
    Ljudi upravljaju crkvom u ime religije.Ne upravlja religija crkvom,niti bi mogla.
    Ljudi su sami sebe postavili za čuvare religije.Takozvani samoodabrani.
    Uloga crkve je od religije više nego odvojiva,jer je crkva institucija (ili organizacija,kako god),a religija fragment kulture - odnosno kulturološka pojava,nastala iz potrebe ljudi za objašnjenjem fenomena koji su neobjašnjivi.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  4. #54
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ah da, ti govoris o religiji u njenom izvornom, neuprljanom, duhovnom obliku. Ja pak ne, jer religija kao takva postoji u glavama toliko malog broja ljudi da je ja ne uzimam kao mjerodavnu za bilo sta. Ovdje pricamo o religiji u obliku u kome se ona najcesce ispoljava u nasem drustvu, kroz raznorazne obicaje i sl. Takvu religiju je crkva nametnula, i ona je neodvojivi dio toga. Ali ja i ti na to gledamo sa dijametralno suprotnih strana i tesko da se mozemo razumjeti Za mene je religija negativna u kakvom god kontekstu da je tumacis. Ja ovdje vise mislim na ispoljavanje religije u narodnim masama, nego na samu religiju u svom izvornom obliku.
    Last edited by OCTAVIAN; 12-01-10 at 13:26.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ah da, ti govoris o religiji u njenom izvornom, neuprljanom, duhovnom obliku.
    Izvornom,da.Ostalo si ti rekao.
    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ja pak ne, jer religija kao takva postoji u glavama toliko malog broja ljudi da je ja ne uzimam kao mjerodavnu za bilo sta.
    Otkad je masovnost mjerodavna?
    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ovdje pricamo o religiji u obliku u kome se ona najcesce ispoljava u nasem drustvu, kroz raznorazne obicaje i sl.Takvu religiju je crkva nametnula, i ona je neodvojivi dio toga.
    Običaji su bili tu prije religije.I ove organizovane i one politeističke.
    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ali ja i ti na to gledamo sa dijametralno suprotnih strana i tesko da se mozemo razumjeti Za mene je religija negativna u kakvom god kontekstu da je tumacis. Ja ovdje vise mislim na ispoljavanje religije u narodnim masama, nego na samu religiju u svom izvornom obliku.
    Ni meni nije najpozitivnija stvar koja se desila čovječanstvu,ako ćemo pravo.
    Ali religija,sama po sebi,je dio kulture nekog područja.Nekog naroda.Širok spektar navika i običaja je inkorporirala u sebe,a ti običaji su važni.Manje ili više,naravno.Zbog nekih glupavih stvari,kao što su,recimo : identitet,istorija itd.
    Mnogo,mnogo njih organizovana religija nije ustanovila,niti stavila na snagu ili tako nešto.To su običaji koji su visili ovdje prije Kirila i Metodija.
    EDIT:Ne kažem da je religija nešto posebno dobra ili loša.Religija je neutralna,kao i sve ostalo.Ljudi je gledaju kao nešto dobro ili loše,ljudi je tako interpretiraju,ili tako koriste,svejedno.
    Običaji,koje smatramo religioznima,nisu religiozni,nego kulturni. Religija ih je samo uzela pod skut.I to organizovana religija.
    Last edited by Čika Džo; 12-01-10 at 13:42.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #56
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Običaji,koje smatramo religioznima,nisu religiozni,nego kulturni. Religija ih je samo uzela pod skut.I to organizovana religija.
    word!

    ...shto se jasno vidi iz cinjenice da pripadnici iste religije u razlicitim dijelovima svijeta praktikuju razlicite obicaje.

  7. #57
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    pa o cemu ja pricah na prosloj strani nego bas o tome - vise se ne zna razlika izmedju vjerskih i narodnih obicaja, i zato svako slavi a da pri tome pojma nema zasto to radi.

  8. #58
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    pa o cemu ja pricah na prosloj strani nego bas o tome - vise se ne zna razlika izmedju vjerskih i narodnih obicaja, i zato svako slavi a da pri tome pojma nema zasto to radi.
    pazi, sva prica je dzaba kad pogledas da generalno ateisti mnogo vise znaju o religiji, kao i oni koji ne praktikuju nikakve obicaje mnogo vise o njihovom nastanku i razlozima postojanja.

    bice i dalje badnjaka na branicima auta, drzavnih zastava na svadbi, lumperajki za vrijeme praznika koji su u osnovi porodicni i jos mnogo toga. a mi se kad to vidimo mozemo prekrstit ili zakolutat ochima, zavisi, shta imamo obichaj da uradimo.

  9. #59
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    pazi, sva prica je dzaba kad pogledas da generalno ateisti mnogo vise znaju o religiji, kao i oni koji ne praktikuju nikakve obicaje mnogo vise o njihovom nastanku i razlozima postojanja.

    bice i dalje badnjaka na branicima auta, drzavnih zastava na svadbi, lumperajki za vrijeme praznika koji su u osnovi porodicni i jos mnogo toga. a mi se kad to vidimo mozemo prekrstit ili zakolutat ochima, zavisi, shta imamo obichaj da uradimo.
    Ko je to utvrdio da ateisti mnogo više znaju o religiji? Ateisti?

  10. #60
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E pa da li je isto vjerovati da postoji bilo sta i znati da postoji to isto?
    Neko samo vjeruje a neki znaju.

  11. #61
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,331
    Thanks Thanks Given 
    431
    Thanks Thanks Received 
    2,692
    Thanked in
    1,307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Ko je to utvrdio da ateisti mnogo više znaju o religiji? Ateisti?
    Znaju vise iz prostog razloga sto znaju sve sto znaju i vjernici + znaju da su sve to gluposti. Vjernici ne vide dalje od njihove vjere.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  12. #62
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Znaju vise iz prostog razloga sto znaju sve sto znaju i vjernici + znaju da su sve to gluposti. Vjernici ne vide dalje od njihove vjere.
    ...Reče ateista...

  13. #63
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,331
    Thanks Thanks Given 
    431
    Thanks Thanks Received 
    2,692
    Thanked in
    1,307 Posts

    Default

    To sto sam ateista mom argumentu ide u korist jer stvari posmatram objektivno. Nisam ja ateista jer mrzim religiju cisto da bih je mrzio, ja sam ateista jer mi nijedan vid religije nije logican. Prije nego sto postao potpuno svjestan svog stava razmotrio sam opcije koje imam.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  14. #64
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    23,010
    Thanks Thanks Given 
    3,246
    Thanks Thanks Received 
    5,696
    Thanked in
    2,304 Posts

    Default

    Čovjek da bi bio ateista mora vrlo dobro da poznaje religiju, jer da bi nešto odbacio moras poznavati isto. Ovdje ne računam onaj mali procenat koji su ateisti čisto zbog toga jer im je to cOOl.

  15. #65
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Čovjek da bi bio ateista mora vrlo dobro da poznaje religiju, jer da bi nešto odbacio moras poznavati isto. Ovdje ne računam onaj mali procenat koji su ateisti čisto zbog toga jer im je to cOOl.
    Ti vjerujes da postoji nesto, ali da li znas da to postoji? Da bi znao morao bih to i vidjeti ili cuti ili taknuti ili osjetit. Znaci vjerovati s jedne strane i znati s druge strane nije isto.Kad u nesto vjerujes mozes da se varas ali kad nesto znas sigurno onda nema tu varanja.

  16. #66
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    23,010
    Thanks Thanks Given 
    3,246
    Thanks Thanks Received 
    5,696
    Thanked in
    2,304 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Ti vjerujes da postoji nesto, ali da li znas da to postoji? Da bi znao morao bih to i vidjeti ili cuti ili taknuti ili osjetit. Znaci vjerovati s jedne strane i znati s druge strane nije isto.Kad u nesto vjerujes mozes da se varas ali kad nesto znas sigurno onda nema tu varanja.
    Ko kaže da ja u išta vjerujem?

  17. #67
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    DOMA
    Posts
    512
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    To sto sam ateista mom argumentu ide u korist jer stvari posmatram objektivno.
    Ne bih se slozio bas, tj. ne mora da znaci..
    "PO DANASNJEM SHVATANJU NORMALNOSTI ZDRAVO JE BITI NENORMALAN"

  18. #68
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ko kaže da ja u išta vjerujem?
    Uh izvini, sad vidim koji si ti, ti ne vjerujes u gluposti ti zapravo znas da su to gluposti, ja ti se izvinjavam.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski obicaji
    By George_Clooney in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 42
    Last Post: 23-11-17, 00:29
  2. Crnogorski obicaji
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 13
    Last Post: 19-11-12, 21:37
  3. Vjerski obicaji
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 26
    Last Post: 15-05-07, 12:27
  4. svi cetinjski obicaji :D
    By milicaaaaaaa in forum Centralni
    Replies: 40
    Last Post: 13-10-05, 01:05
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •