Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 81

Thread: Auto na vodu

  1. #26
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Remote View Post
    ja sam preproslog ljeta punio balone(umjesto helijuma) sa ovim i cisto isprobao kako pucaju na vatru...mislim kad bi doslo do detonacije u usisnoj ventili sa sve klipovima bi zavrsili u karter...
    Pro googlajte HHO engine

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metabond View Post
    Vidjeces za koji mjesec
    :lolblue: :lolblue:
    She is only here to annoy herself!

  3. #28
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    :lolblue: :lolblue:
    Ok. NSX zivio

  4. #29
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vodonik mozes iz vode dobit ili elektrolizom ili nekim hemijskim reakcijama koje su svakako neprakticne za auto.Za elektrolizu ti treba struja.Svakako je mozes dobit iz otpadne toplote motora.Ali njeno skladistenje i iskoriscavanje preko elektrolize vode i sagorjevanja vodonika je budalasto i nikako ne vodi gore pomenutim ustedama.Ovaj sajt je kao bajka.Imas slike rezultata,podatke o ustedi,a o uredjaju znas da se zove ne znam kako i da mu je gorivo voda
    Nesto revolucionarno se ne reprezentuje na ovaj nacin.Sale se sa tobom.
    Evo ja sam napravio antigraitacioni uredjaj.Ako oces poslacu ti slike i video zapise kako lebdim Ali svako ce reci da sam budala dok to ne objasnim i ne dokazem na naucnoj osnovi.

  5. #30
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Remote
    Vodonik nije kalorican koliko benzin pa bi motor na vodonik imao slabije performanse od benzinskog.Pogledaj koliko BMWova sedmica na vodonik ima smijesno malo konja iz kakvog motora.
    Jos nesto.Mislim da se vise zapaljivog gasa moze iskoristiti iz jednog prdeza nego jednocasovnom elektrolizom vode iz otpadne toplote motora.
    Ovo mi dade ideju za jedan uredjaj

  6. #31
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Vodonik mozes iz vode dobit ili elektrolizom ili nekim hemijskim reakcijama koje su svakako neprakticne za auto.Za elektrolizu ti treba struja.Svakako je mozes dobit iz otpadne toplote motora.Ali njeno skladistenje i iskoriscavanje preko elektrolize vode i sagorjevanja vodonika je budalasto i nikako ne vodi gore pomenutim ustedama.Ovaj sajt je kao bajka.Imas slike rezultata,podatke o ustedi,a o uredjaju znas da se zove ne znam kako i da mu je gorivo voda
    Nesto revolucionarno se ne reprezentuje na ovaj nacin.Sale se sa tobom.
    Evo ja sam napravio antigraitacioni uredjaj.Ako oces poslacu ti slike i video zapise kako lebdim Ali svako ce reci da sam budala dok to ne objasnim i ne dokazem na naucnoj osnovi.
    Ne sale se samnom nego sam svojim ocima gledao, znam da uredjaj pravi 10-15 litar gasa u minuti i imas opciju da vozis sa njim i beznjega i osjeti se razlika itekako pozdrav brate a dokazivanje je ok ali lijep osjecaj voziti sa malo vise konja uz manju potrosnju goriva cao.:joint:

  7. #32
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidi.Moje literarno nadahnuce je jednako nuli.Ali iz mastarija nekih ljudi su proizasla vrhunska dijela u kojima uzivam.E sad za taj uredjaj ako radi to sto kazes taj neko moze vjerovatno dobiti Nobelovu nagradu iz fizike ili hemije.Ako je bas tako.Ili moze jos malo da masta pa da je dobije iz knjizevnosti.
    Ako to nije patentirano,a svaki patent mora da ima opsirno objasnjenje,neko moze kupit uredjaj,ispitat ga,objasnit,i pokupit sve pare i slavu.Dakle koji je to patent,dje je zaveden i pod kojim brojem?Ako nije daj da kupim taj uredjaj pa da pokupim slavu.
    Vidi,tih drkalica imas na netu koliko oces.Ali sve su,ne znam zasto,nekako povezane sa teorijama zavjere.A ti sami izvlace pare od ljudi koji vide svojim ocima a ne znaju kako nesto radi.Oci lako varaju i ne treba im nesto previse vjerovati.Mozes svojim ocima mene vidjet kako lebdim,ali to ne znaci da je neko napravio anti g masinu.Treba vjerovat svom razumu a ne ocima.
    Tebi srecni svi dzabe kilometri koje predjes sa tom skalamerijom.
    Ali vidi,glupo je opovrgavat nesto naucnim cinjenicama,kao sto ja pokusavam,a da to uopste ni na koji nacin nije pokusano ni da se dokaze istim.I da se sva saznanja o tome baziraju na necijem vidjenju njegovim ocima i par beskorisnih slika na netu.
    A tebi fala sto si mi dao inspiraciju da malo mlatim.

  8. #33
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Vidi.Moje literarno nadahnuce je jednako nuli.Ali iz mastarija nekih ljudi su proizasla vrhunska dijela u kojima uzivam.E sad za taj uredjaj ako radi to sto kazes taj neko moze vjerovatno dobiti Nobelovu nagradu iz fizike ili hemije.Ako je bas tako.Ili moze jos malo da masta pa da je dobije iz knjizevnosti.
    Ako to nije patentirano,a svaki patent mora da ima opsirno objasnjenje,neko moze kupit uredjaj,ispitat ga,objasnit,i pokupit sve pare i slavu.Dakle koji je to patent,dje je zaveden i pod kojim brojem?Ako nije daj da kupim taj uredjaj pa da pokupim slavu.
    Vidi,tih drkalica imas na netu koliko oces.Ali sve su,ne znam zasto,nekako povezane sa teorijama zavjere.A ti sami izvlace pare od ljudi koji vide svojim ocima a ne znaju kako nesto radi.Oci lako varaju i ne treba im nesto previse vjerovati.Mozes svojim ocima mene vidjet kako lebdim,ali to ne znaci da je neko napravio anti g masinu.Treba vjerovat svom razumu a ne ocima.
    Tebi srecni svi dzabe kilometri koje predjes sa tom skalamerijom.
    Ali vidi,glupo je opovrgavat nesto naucnim cinjenicama,kao sto ja pokusavam,a da to uopste ni na koji nacin nije pokusano ni da se dokaze istim.I da se sva saznanja o tome baziraju na necijem vidjenju njegovim ocima i par beskorisnih slika na netu.
    A tebi fala sto si mi dao inspiraciju da malo mlatim.
    Svima nama je dano da mastamo i sanjamo ali i da mlatimo tako su mlatili mnogi ljudi pa tog mlacenja cijelo covecanstvo ima debele koristi

    Ali ostavimo to onako sa strane da ih nazovemo iluzije,Nije da sam ja samo video mislim gledao sa strane nego sam covjeku pomagao a ujedno vozio(imam preko 25 godina vozackog iskustva), vozilo sa ukljucenim i iskljucenim generatorom, samo da naglasim da da generatorom ne radi sam nego paralelno sa pogonskim gorivom.
    Ako znas od cega se sastoji smjesa za sagorevanje i sta sagoreva u toj smjesi onda znas o cemu pricam pozdrav.:razz:

  9. #34
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kaleza jesi li sto izmlatio ili neko drugi?

  10. #35
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Novi sajt na kome mozete da date i svoje komentare www.2eco.me.rs

  11. #36
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @metabond
    Ako vec vozis auto 25 godina kako nijesi nedje nacuo da je iskoriscenost pretvaranja toplotne energije u mehanicku kod motora u automobilima veca od 20 posto. E sad dolazimo do toga da na ovom sajtu pise da moze da ostvari ustedu do 90 sto je teorijski nemoguce jer bi iskoriscenje sagorijevanja bilo vece od 110 posto. Neko malo laze,ili oni tebe,ili ti oces mene,ili neces ali ne znas. Mogu ti dati 100 razloga zasto nesto ne moze, a ti ne mozes nijedan da moze. Tako da si ili neznalica ili lazov.Pronadji se dje ti je bolje. Da na sajtu pise od 2-9 posto mozda bi se malo zamislio. I to bi bili odlicni rezultati,ali opet ne ostvarivi na nacin obavijen velom tajne koji koristi elektrolizu kao medju sekvencu.
    I kakve veze ima sto ti vozis 25 godina?

  12. #37
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    @metabond
    Ako vec vozis auto 25 godina kako nijesi nedje nacuo da je iskoriscenost pretvaranja toplotne energije u mehanicku kod motora u automobilima veca od 20 posto. E sad dolazimo do toga da na ovom sajtu pise da moze da ostvari ustedu do 90 sto je teorijski nemoguce jer bi iskoriscenje sagorijevanja bilo vece od 110 posto. Neko malo laze,ili oni tebe,ili ti oces mene,ili neces ali ne znas. Mogu ti dati 100 razloga zasto nesto ne moze, a ti ne mozes nijedan da moze. Tako da si ili neznalica ili lazov.Pronadji se dje ti je bolje. Da na sajtu pise od 2-9 posto mozda bi se malo zamislio. I to bi bili odlicni rezultati,ali opet ne ostvarivi na nacin obavijen velom tajne koji koristi elektrolizu kao medju sekvencu.
    I kakve veze ima sto ti vozis 25 godina?

    Da nije postojalo ljudi koji su eksperimentisali nebi imali radio, televizija, struja itd...
    Pozdravljam ova ljude koji imaju hrabrosti i snage da se upuste u istrazivanja i eksperimente.

    Ovo ima logike samo se malo zamisli koliko je motor od 2000 kubika prije 30-40 godina trosio goriva a koliko danas,i koliko je iskoriscavao snage sa kolicinom goriva?. zasto zato sto se stalno istrazuje i eksperimentise i pronalaze nove mogucnosti.
    Vjerovatno kao na svaki forum ima nestrpljivih i nepovjerljivih clanova pa postavljalju ovakva pitanja kao
    da covjek prica o nekoj planeti iz neznam iz koje galaksije itd...
    Malo progooglajte po netu HHO.

    P.S.Vjerovatno si ti jedan koji bi isto reagovao prije 30 godina da je tada neko rekao da ce ljudi imati telefon bez kablova ici sa njime dje god hoce bez kablova(mobilni)

  13. #38
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    http://www.popularmechanics.com/auto...o/4310717.html

    kad vec volis da se pravis pametan
    She is only here to annoy herself!

  14. #39
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,560
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja se slazem da treba experimentisati, ali ovo sto prodaju nije auto na vodu, mislim na prvi post!

    Ovo je dodatak vazduhu na usisu motora koji povecava efikasnost asamim tim smanjuje emisuju stetnih gasova iz motora tako da injection komjuter ubrizgava i manje goriva i do 40% koliko sam uspio da procitam po svim americkim sajtovima...

    Ima cak i reportaza da je lik napravio samo auto na HHO takozvani hidrogen koji je dosta explozivniji od plina ali se moze koristiti uz specificne tehnike koriscenja i sto je jos siguran je jer se koristi po potrebi direktno iz vode, a da bi sistem bio efikasan koriste se oscilatori koji uz mnogo manju potrosnju energije oslobadjaju HHO!

    Ali zakon termodinamike jos nije ponisten t.j. da koliko ulozis energije toligo dobijes ako saberes i gubitke!

    Ako neko nekad napravi sistem razdvajanja hidrogena uz pomoc male energije mislim da ce se to zvati cold fusion!!!! sto mozda i nije nemoguce!

    U svakom slucaju mislim da bi trebalo razvijati sisteme na HHO jer se el.energija moze dobiti na mnogo nacina: sunce, gravitacija, vjetar, voda, toplota....
    pa se pretvarati u HHO pa koristiti i cak sa manje gubitaka nego preko el. distributivne mreze...

    A koga interesuje moze i da pogleda po you tubu HHO cell koja proizvodi el. energiju iz HHO...



    067-512-115
    Servis Digitalnih Fotoaparata,
    Kamera, Objektiva, Bliceva,
    HI-FI Audio, TV uredjaja...

  15. #40
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,560
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A ovo su japanci napravili za sad...

    067-512-115
    Servis Digitalnih Fotoaparata,
    Kamera, Objektiva, Bliceva,
    HI-FI Audio, TV uredjaja...

  16. #41
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejanm View Post
    Ja se slazem da treba experimentisati, ali ovo sto prodaju nije auto na vodu, mislim na prvi post!

    Ovo je dodatak vazduhu na usisu motora koji povecava efikasnost asamim tim smanjuje emisuju stetnih gasova iz motora tako da injection komjuter ubrizgava i manje goriva i do 40% koliko sam uspio da procitam po svim americkim sajtovima...

    Ima cak i reportaza da je lik napravio samo auto na HHO takozvani hidrogen koji je dosta explozivniji od plina ali se moze koristiti uz specificne tehnike koriscenja i sto je jos siguran je jer se koristi po potrebi direktno iz vode, a da bi sistem bio efikasan koriste se oscilatori koji uz mnogo manju potrosnju energije oslobadjaju HHO!

    Ali zakon termodinamike jos nije ponisten t.j. da koliko ulozis energije toligo dobijes ako saberes i gubitke!

    Ako neko nekad napravi sistem razdvajanja hidrogena uz pomoc male energije mislim da ce se to zvati cold fusion!!!! sto mozda i nije nemoguce!

    U svakom slucaju mislim da bi trebalo razvijati sisteme na HHO jer se el.energija moze dobiti na mnogo nacina: sunce, gravitacija, vjetar, voda, toplota....
    pa se pretvarati u HHO pa koristiti i cak sa manje gubitaka nego preko el. distributivne mreze...

    A koga interesuje moze i da pogleda po you tubu HHO cell koja proizvodi el. energiju iz HHO...




    Ja u svojim postovima nijesam rekao da auto radi iskljucivo na vodu nego paralelno sa pogonskim gorivom, a to si u pravu sto se tice a i prosto je to sto radi preko usisa ovaj sistem.
    A ovo cold fusion je ok vjerovatno je moguce,vrijeme ce pokazati da li ce to neko uspjeti.Pozdrav

  17. #42
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo jednog dobrog linka u kome se vidi da auto moze u potpunosti da radi na vodu

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    nije u potpunosti procitaj malo bolje komentare..

    inace za vas sto ste bjezali sa fizike procitajte ovo dobro

    http://ecogeek.org/content/view/1769/68
    Last edited by NSX; 12-01-10 at 20:30.
    She is only here to annoy herself!

  19. #44
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    nije u potpunosti procitaj malo bolje komentare..

    inace za vas sto ste bjezali sa fizike procitajte ovo dobro

    http://ecogeek.org/content/view/1769/68
    Dali bili na casove fizike ili ne, ti kao zastupas naftni lobi:bart:

  20. #45
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A mozete pogledati i ovo

  21. #46
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako svatam neke ljude.Govore o nekoj nauci a ne znaju elementarne stvari iz fizike i hemije kao i matematike jer cak ne znaju ni da sabiraju. Moze nesto da pluta po vodi da bude pod vodom ali da koristi vodu kao gorivo ne moze. Voda je oksid koji nastaje sagorijevanjem(oksidacijom) vodonika koji jeste gorivo. Da bi se razbile veze u molekulu vode da bi dobili vodonik iz nje potrebna je energija. Iskoriscenost tog procesa u teoriji ide do 90 odsto, a u svakom slucaju je manja. Sta znaci ovo 90 odsto? Ako ulozimo neku energiju za dobijanje vodnika, energija nastala njegovim potpunim sagorjevanjem je manja od 90 odsto ulozene. Dalje iskoriscenost pretvaranja toplotne u mehanicku energiju u motoru je oko 30 odsto. Ostatak se najvise gubi kroz hladnjak motora,auspuh,toplotno zracenje samog motora jer nije izolovan. U citavoj ovoj prici jedino je vazno kako iskoristiti tu energiju koja se gubi. Ako vam je resenje stavljanje te celije na akumulator koji puni alternator onda bas veze sa vezom nemate jer to nije iskoriscenje no kako da kazem,nek bude povecanje potrosnje. Ako je tako mogu objasnit zasto veze nema. Oce li mi iko rec kako ovaj djavo iskoriscava tu otpadnu energiju, jer mi je od elektrolize pa na dalje sve jasno.

  22. #47
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Zagoric City
    Posts
    1,741
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by metabond View Post
    Dali bili na casove fizike ili ne, ti kao zastupas naftni lobi:bart:
    0r Serbo Croatian language ...



    DALI BILI I ... APA LJI BUBI ?


    SILENCE , I KILLLLLLL YOUUUUUUUU !
    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Ima po gradu hiljadu ovih Sandera Stepway. Ne los autic.

  23. #48
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    očito je bježao i sa časova maternjeg
    She is only here to annoy herself!

  24. #49
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oko HHO generatora mene je uvijek interesovalo,otkad sam saznao da postoji i uvjek je postojalo pitanje zasto jos nije primenjeno na vozilima. Odgovor je vjerovatno u onima koji kontrolisu trziste nafte. Pretpostavljam da iz istog razloga nijesu pustena na trziste ni vozila sa komprimovanim vazduhom, solarna... Kao sto vidimo tek se od prosle godine govori o vozilima na hidrogen ali u obliku gde cete ga morati kupiti na pumpi a to nas opet vraca u potrosace i nase pare ce da zavrse u istim dzepovima gde i sada zavrsavaju pare od benzina, dizela ili plinskog goriva.

    A vi ljudi odje na forum uvijek popizdite kada se dize cijena goriva, pa kad je ovo stvar sto ce praviti ustedu nema potrebe davati neumjesne komentare, pa usteda bila makar 10% .

  25. #50
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metabond View Post
    Oko HHO generatora mene je uvijek interesovalo,otkad sam saznao da postoji i uvjek je postojalo pitanje zasto jos nije primenjeno na vozilima. Odgovor je vjerovatno u onima koji kontrolisu trziste nafte. Pretpostavljam da iz istog razloga nijesu pustena na trziste ni vozila sa komprimovanim vazduhom, solarna... Kao sto vidimo tek se od prosle godine govori o vozilima na hidrogen ali u obliku gde cete ga morati kupiti na pumpi a to nas opet vraca u potrosace i nase pare ce da zavrse u istim dzepovima gde i sada zavrsavaju pare od benzina, dizela ili plinskog goriva.

    A vi ljudi odje na forum uvijek popizdite kada se dize cijena goriva, pa kad je ovo stvar sto ce praviti ustedu nema potrebe davati neumjesne komentare, pa usteda bila makar 10% .
    Obozavam teorije zavjera, pogotovo velikih ...

    Od kada postoji ,,kočija bez konja'' postoji i nekoliko vrsta pogona, kao i goriva koje se koristi za pokretanje tih skalamerije koje danas zovemo automobili.

    Prevlađuje ona tehnologija koja je ekonomski najsplativija, dok se svi ostali parametri zanemaruju (ekološki, prije svega)


    Ako računamo da je tehnologija izrade različitih automobila (i po pitanju dizajna, i načina izrade, i načina pogona...) stara oko 120 godina moramo primjetiti da smo kroz čitav taj imali mogučnost izbora, pa i po pitanju pogona. Evo ukratko:

    Električni energija.
    Mane su mu: mala snaga, teške baterije sa malim kapacitetom koje su relativno lako rješive. Najveća mana je punjenje. Dok rezervoar napunimo za par minuta, čak i manje, bateriju punimo par sati. Iako se električni automobili proizvode više od 100 godina, najveća mana im nije otklonjena, a to je brzo punjenje. Možda je rješenje da se na nekim budućim pumpama radi po principu, daš praznu bateriju za punu. No tada bi se svi morali pridržavati standarda i bio bi usporen razvoj. Takođe ostaje pitanje proizvedene električne energije kojim bi se punio toliki broj automobila.


    Alkohol.
    Da, alkohol, zapravo preciznije, etanol. Etanol se dobija iz biomase i u Brazilu već danas više od polovine vozila se pokreće na etanol. U Brazilu se etanol uglavnom proizvodi od šećerne trske. Prednost je što je to obnovljiva energija. Mana mu je što vozila pogonjena etanolom moraju češće da mjenjaju ulje. Neki imaju čak do tri puta skraćene servisne intervale. Tu dolazimo do pitanja ekološke prihvatljivosti tog goriva.


    Biljno ulje.
    Ludwig Elsbett je krajem sedamdesetih godina prošlog vijeka napravio takav motor. Da, i to funkcioniše. U principu to je klasičan dizel motor malo prepravljen. Oprema za prepravku dizel motora košta od 2.500 eura pa na više zavisi od tipa motora. Uporedite cijenu ulja u vašoj najbližoj prodavnici i cijenu nafte. Cijene su tu neđe, no ovo grivo se već uveliko koristi, a glavna prednost mu je što je obnovljivo.


    Zemni plin.
    Nije to tečni plin koji mi svi zovemo prosto plin ili LPG. Tečni plin koji sada koristimo takođe je naftni derivat i kao takav opet zavisan od naftnih rezervi. Zemni plin je druga priča, to je obnovljiva energija.
    Mane su mu te što bi motor i dalje zagađivao okolinu, doduše mnogo manje nego pogonom na benzin ili naftu. Rezervoari ne mogu biti sastavni dio vozila već moraju biti razdvojeni. Takođe je to gorivo dosta novo, pa ni tehnologija nije usavršena.
    Prednost je mogućnost zadržavanja stare koncepcije SUS motora i relativno jeftina prepravka starog voznog parka.


    Da se dodaknem i ovoga na papiru najidealnijeg goriva koje postoji
    vodonik
    .
    Prva primjena su tzv. Gorive čelije gdje se vodonik sjedinjuje sa kiseonikom i na taj način se proizvodi električna energija koja pokreće elektromotor.

    Takođe se vodinik može koristiti i kao što se koristi benzin, odnosno da sagorjeva u klasičnom motoru sa unutrašnjim sagorevanjem. Tada se vodonik veže za kiseonik i na izduvu imamo H2O, ili po naški rečeno, čistu vodu. Zbog toga vodonik djeluje kao najsavršenije gorivo.

    No ipak ima mane: prije svega skladištenje, vodonik traži specijalne rezervoare koji održavaju jednaku temperaturu. Druga mana je cijena koja je opet vezana za način dobijanja vodonika. U centrima velikih evropskih gradova gradski autobusi već uveliko voze na vodonik.


    Ajde da se dotaknem nečega što je dostupnije od vode
    Vazduh.
    Francuska izmišljitina. Evo kao su oni to zamislili. Automobil bi imao motor sa dva cilindra koji bi u osnovi funkcionisao kao klasičan motor sa unutrašnjim sagorevanjem s tom razlikom što tu ne bi bilo sagorevanja već bi vazduh koji je ohlađen na 25 stepeni celzijusovih ispod nule reagovao sa toplim spoljnim vazduhom. Kao rezervoar bi služio rezervoar koji bi imao pritisak od 300 bara i punio bi se kompresorom. Struja potrebna za punjenje rezervoara ne bi bila skuplja od 1,50 eura. A automobil ne bi koštao više od 13.000 eura. Prototip je razvio najveću brzinu od 110 km/h i imao je doseg od 200 kilometara. Fino zvuči, no, nisam uspio nikako da pronađem neke podatke o ovom motoru koliko god tražio, npr. nigdje nema podatka šta je sa potrošenom energijom zaduženom da hladi vazduh na -25 stepena. Ova priča me podsječa na vodu, no eto ... :dring:

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Invalidi zbog skokova u vodu
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-12, 10:20
  2. Info: Skuter (za vodu)
    By Rincewind in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 18-07-09, 20:43
  3. Auto na VODU - uradi sam
    By Beshtija in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 26
    Last Post: 10-06-08, 11:03
  4. Gliste u vodu Pg-richku...
    By sljapko in forum Sve i svašta
    Replies: 38
    Last Post: 23-08-06, 00:11
  5. Amerikanci pustili Mila niz vodu!
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-04, 11:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •