Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 89

Thread: Dali je jednostavno otvoriti firmu u cg?

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,066
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    222
    Thanked in
    113 Posts

    Default

    Recimo ovo sto smo Hercules i ja rekli za PDV, moze se nazvati nekim iskustvom.

  2. #52
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    pusti ti ove price. Podji do direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeca i neko ce ti tamo objasniti sve sto ti treba, za dz.

  3. #53
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    pusti ti ove price. Podji do direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeca i neko ce ti tamo objasniti sve sto ti treba, za dz.
    hvala na savetu!!!

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    moze li ko da kaze, sta znaci sledece
    ovlascenje: do visine osnivackog uloga
    Ako ti, ja Marko i Janko napravimo firmu i svak unosi odredjeni kapital u osnivackom aktu se to unosi koliko ko i obicno ta formulaciju. To se poslije precizira i kad se radi o upravljanju firmom, strateskim odlukama firme, ali najvaznije je to ako firma banrotira ili ima gubiteke pa se moraju nadoknaditi iz osnivackog kapitala. Ako ta nasa forma zaposli nekog direktora pa on stvori gubitke onda da ja i ti ne bi morali prodati i gace za dugove ogradjujemo tom klauzulom da garantujemo do visine tog uloga kojeg nam uzimaju bez pitanja, ali vise od toga ne.

  5. #55
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    tu se misli na odgovornost, a ne na ovlascenje.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovlascenja se izvode iz toga jer na primjer osnivacki kapital je podijeljen na 100 dionica nominalne vrijednosti po 100 eura i autodijagnostika ima sam 51, a nas trojica ostalih 49. On odluci da je Mojsije generalni direktor i u registar pise sve redom
    Autodijagnostika - osnivac doo Lako ćemo, a za platu vidjećemo
    - ovlascenja : do visine uloga
    Hari - 2. osnivac doo Lako ćemo, a za platu vidjećemo - ovlascenja : do visine uloga
    Marko - 3. osnivac doo Lako ćemo, a za platu vidjećemo - ovlascenja : do visine uloga
    Janko - 4. osnivac doo Lako ćemo, a za platu vidjećemo - ovlascenja : do visine uloga
    Mojsije - Generalni direktor doo Lako ćemo, a za platu vidjećemo - ovlascenje: pojedinacno prema ugovoru sa osnivacima.
    Ako dovedes preduzece do propasti i nesto smuvas van zakona ti u aps a mi samo bez para ostajemo

  7. #57
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by InterNidzo View Post
    sad da li se pise odvojeno ili ne
    nebi trebalo da utice na posao.
    ja sam jednostavno iz inostranstva,
    dje sam imao firme i pare zaradjivao.
    znam kako sve to funkcionise, i
    nije mi problem otvoriti firmu, i imati lijepu
    zaradu.
    ali zelim da znam, sto je sve potrebno
    u crnoj gori.

    znaci, koliki je porez firme, i koliki je kada
    izvadim pare za sebe licno.
    Necu sofu kupiti sa firminog racuna, nego
    sa svoga. zato i zelim da znam koliki bi moj
    porez bio.
    mijenja li se porez u odnosu koliko covjek
    prima ka u mnogim evropskim drzavama,
    ili je "flat tax" ?

    Puno hvala. i svima zelim uspjeh.
    Osnovat je mozes relativno lako i brzo. Zavisno od djelatnosti i sjedista mozda ce trebat dodatni papiri, i naravno prirez.
    Da sam na tvom mjestu vise bih brinula o trzistu u CG za koji god proizvod/uslugu planiras, kao i o uslovima poslovanja.
    Na papiru sve lijepo izgleda, i svi ce ti rec- d.o.o (drustvo sa ogranicnom odgovornoscu) osnivas lako... Porezi kao sto drugari rekose, al ti je bitno da od pocetka nadjes dobrog knjigovodju, cisto da te cuva od tebe samoga.

    E, otvorices je lako, al da je ugasis (sto ti ne zelim, al valja znat)- ima da ti oci ispanu, i da te prejasu sve moguce kontrole.

  8. #58
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    pusti ti ove price. Podji do direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeca i neko ce ti tamo objasniti sve sto ti treba, za dz.
    Oce, oni ce mu je i registrovat za dz, jer moraju da podnose izvjestaje koliko je novih biznisa otvoreno, a i svaka ima obavezu da direktora osigurava, pa na papiru i smanjuju nezaposlenost...
    Napravise veliku pompu oko kredita za sjever i start up- milioni ciklioni, novine, najave, slikanja itd. a nije isplaceno ni 10% od planiranih para jer su ih dali bankama, a politike banaka bile da ne odobravaju kredite... uslov ljudima bio da osnuju firmu kako bi aplicirali, i sad imaju stotine novoosnovanih biznisa, izazvali ljudima troskove koji traju (porezi i doprinosi), a od kredita- trt. Polovinom decembra odlucili da ako banke ne plansiraju pare, da ih povuku u budzet. Mislim da je jedan dio novca bio iz neke donacije, pomoci ili sl.
    Da, i povecan ukupan broj SME u CG u 2009-oj- zahvaljujuci povoljnoj poslovnoj klimi i biznis-frendli drzavi i opstinama.:hammer:

  9. #59
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ja se izvinjavam, jeste da ovo nije baš tema ali moram da reagujem.

    L'enfant terrible, interesantno je kako svi, pa i mediji kritikuju banke kako ne odobravaju kredite. Ada to je kataklizma Crne Gore jer banke ne odobravaju kredite. A tokom 90tih smo svi pucali od kredita nego aj nema veze.
    Je li ikome palo na pamet, da su projekti koji dolaze iz Fonda za Razvoj i Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća loši? Da su bazirani na totalno nerealnim biznis planovima? Da to nije baš tako sjajno kao što se čuje po novinama?
    Da ne pominjem rizik cijelog posla. Varijanta je sljedeća - fond ili direkcija stave depozit u neku od komercijalnih banaka koji će da služi kao obezbjeđenje kredita koji može da se odobri do 2 godine grejsa sa kapitalizacijom kamate.
    Prevedeno na razumljivi jezik, dvije godine on neće ništa morat da vrati.
    Kako vrijeme teče, dođe prvo dospijeće velika većina firmi zakasni sa plaćanjem. Ali dobro banke to ne tangira toliko jer im je kredit pokriven depozitom pa ne izdvajaju rezervacije. Ali taj depozit ima jedan problem. Kad istekne kredit depozit se vraće fondu ili direkciji ne ostaje u banci. Banka u slučaju problematičnog kredita se naplaćuje iz kolaterala.
    Ah da ti divni kolaterali po sjeveru su inače atraktivni, naročito u današnje vrijeme. Da ne pričam da se kao kolateral nude, šume, krši i septičke jame i poneka padina na koju se možeš helihopterom spuštit.
    I onda na kraju ostaje i stečajni postupak protiv nekakvih leševa od firmi po sjeveru.
    A projekti su preslatki mogu vam reć. Od otvaranja mesara koje će da unište Goranovića, Mesopromet, Pantomarket i Carnex pa do raznih drvnih prerađivača koji će da ukopaju Vektru Jakić (istini za volju oni su i sami ukopani) do raznih trgovina i slično.
    Razvoj malih i srednjih preduzeća a planovi prihoda dostižu milione.
    Mislim stvarno...
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #60
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Out and about
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ja se izvinjavam, jeste da ovo nije baš tema ali moram da reagujem.

    L'enfant terrible, interesantno je kako svi, pa i mediji kritikuju banke kako ne odobravaju kredite. Ada to je kataklizma Crne Gore jer banke ne odobravaju kredite. A tokom 90tih smo svi pucali od kredita nego aj nema veze.
    Je li ikome palo na pamet, da su projekti koji dolaze iz Fonda za Razvoj i Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća loši? Da su bazirani na totalno nerealnim biznis planovima? Da to nije baš tako sjajno kao što se čuje po novinama?
    Da ne pominjem rizik cijelog posla. Varijanta je sljedeća - fond ili direkcija stave depozit u neku od komercijalnih banaka koji će da služi kao obezbjeđenje kredita koji može da se odobri do 2 godine grejsa sa kapitalizacijom kamate.
    Prevedeno na razumljivi jezik, dvije godine on neće ništa morat da vrati.
    Kako vrijeme teče, dođe prvo dospijeće velika većina firmi zakasni sa plaćanjem. Ali dobro banke to ne tangira toliko jer im je kredit pokriven depozitom pa ne izdvajaju rezervacije. Ali taj depozit ima jedan problem. Kad istekne kredit depozit se vraće fondu ili direkciji ne ostaje u banci. Banka u slučaju problematičnog kredita se naplaćuje iz kolaterala.
    Ah da ti divni kolaterali po sjeveru su inače atraktivni, naročito u današnje vrijeme. Da ne pričam da se kao kolateral nude, šume, krši i septičke jame i poneka padina na koju se možeš helihopterom spuštit.
    I onda na kraju ostaje i stečajni postupak protiv nekakvih leševa od firmi po sjeveru.
    A projekti su preslatki mogu vam reć. Od otvaranja mesara koje će da unište Goranovića, Mesopromet, Pantomarket i Carnex pa do raznih drvnih prerađivača koji će da ukopaju Vektru Jakić (istini za volju oni su i sami ukopani) do raznih trgovina i slično.
    Razvoj malih i srednjih preduzeća a planovi prihoda dostižu milione.
    Mislim stvarno...
    Neka si ti meni reagovao, i jedino mogu rec kako mi je milo da vidim kako banke odgovorno i savjesno plasiraju kreditna sredstva, po temeljnoj analizi poslovnih planova aplilkanata. Jedino sto su te planove radili strucnjaci iz lokalnih biznis centara. Voljela bih da vidim uspjesan, realan i uspjesno realizovan start-up projekt za novo malo i srednje preduzece.
    Ukazi te me prosvijetli.

  11. #61
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by L'enfant_terrible View Post
    Neka si ti meni reagovao, i jedino mogu rec kako mi je milo da vidim kako banke odgovorno i savjesno plasiraju kreditna sredstva, po temeljnoj analizi poslovnih planova aplilkanata. Jedino sto su te planove radili strucnjaci iz lokalnih biznis centara. Voljela bih da vidim uspjesan, realan i uspjesno realizovan start-up projekt za novo malo i srednje preduzece.
    Ukazi te me prosvijetli.
    Na žalost, poslovna, moralna, profesionalna i ne znam kakva etika mi ne dopušta da imenujem bilo koga jer mi je to najstrožije zabranjeno ali ima ih
    Nijesam regaovao sam na tebe, već na dobru većinu, i na medije koji blebeću o tome a pojma nemaju.
    Da banke savjesno i odgovorno postupaju je diskutabilno reć, jer da su to radile ne bi situacija bila kakva je sad nego bila rabota.
    Analiza se mora imat, po regulativi CBCG za bilo kog klijenta
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ne zelim da citam sve od pocetka, jer sve od pocetka je, manje/vise, offtopic.

    DOO se otvara nevjerovatno jednostavno.

    1. Popuni se prijava u privrednom sudu i odnesu kopije licnih karata osnivaca. Uz to treba ponijeti i dvije uplatnice od po 10 i 12 eur.

    2. Dva dana kasnije podignes rjesenje o registraciji i predas zahtjev za izradu pecata. Jedan pecat kosta 30 eur, i bude gotov istog dana.

    3. Sjutradan ispunis i predas pecatiran zahtjev za statistiku i uplatnicu od 5 eur, zajedno sa rjesenjem o registraciji.

    4. Sjutradan podignes rjesenje o razvrstavanju (statistiku) i ispunis i predas zahtjev u poresku upravu za dodjelu PIB i PDV broja, zajedno sa kopijama licnih karata osnivaca, statistikom i rjesenjem o registraciji.

    5. Dva dana kasnije podignes rjesenje o PIBu i PDVu i predas zahtjev za izdavanje dozvole za rad.

    6. Dva dana kasnije imas DOO, koje moze da radi u skladu sa zakonom.

    Cijela procedura traje 8 radnih dana i kosta manje od 60 eur.

    Postoje posebne, regulisane, oblasti za koje treba licenca regulatornog organa, ali takvih je vrlo malo u CG. Isto tako postoje oblasti koje su izuzete PDV-a, pa ne treba PDV broj, vec samo PIB...
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  13. #63
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Odgovoreno je prije

    Evo sve piše ovdje http://www.crps.co.me/home.php?akcija=obrasci
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Odgovoreno je prije

    Evo sve piše ovdje http://www.crps.co.me/home.php?akcija=obrasci
    Ne vidim da je ovako detaljno odgovoreno, niti vidim da na ovom linku pise ista od ovog sto sam ja naveo. Ako neko uspije otvoriti firmu na osnovu ovoga, svaka mu cast. Tu su samo obrasci i zakoni, i samo u pojedinima pise sto je potrebno za osnivanje, ali ne i sto je potrebno za svaki korak. Takodje ne pise koliko je vremena i novca potrebno...

    E da, zaboravio sam da treba jos otprilike 150 eur za dobijanje dozvole za rad, ukljucujuci elaborat prostorija i drzavnih taksi... To je procedura od jos nedjelju dana, okvirno...
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  15. #65
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Kako ovi ljudi postavljaju pitanja... Imam osjećaj da se neko sprda sa nama ovdje.

    Momče iz inostranstva, koji znaš kako da se obogatiš u Crnoj Gori, ali ti trebaju samo informacije o tome kako da osnuješ firmu,

    1) Zavisi kakvu firmu želiš da osnuješ. U Crnoj Gori je moguće osnovati PREDUZEĆE, ORTAČKO DRUŠTVO, KOMANDITNO DRUŠTVO, AKCIONARSKO DRUŠTVO i DRUŠTVU SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU

    2) Pretpostavio bih, iz pređašnje priče da ti želiš PREDUZEĆE. Dakle, pođi u CPS (Centralni registar privrednog suda) i popuni neki smiješni formular, i imaš osnovano preduzeće. Nisam siguran da li je to tvoje preduzeće poslovno sposobno od momenta osnivanja ili od momenta registracije, to je ono što bi trebao da provjeriš.


    Kad to obaviš, moguće je da bi ti se mogle ponuditi još neke informacije. Ovako, samo gubimo vrijeme i mlatimo... a neko (ko se bavi ovom strukom) ovakve informacije debelo naplaćuje.

  16. #66
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Ne vidim da je ovako detaljno odgovoreno, niti vidim da na ovom linku pise ista od ovog sto sam ja naveo. Ako neko uspije otvoriti firmu na osnovu ovoga, svaka mu cast. Tu su samo obrasci i zakoni, i samo u pojedinima pise sto je potrebno za osnivanje, ali ne i sto je potrebno za svaki korak. Takodje ne pise koliko je vremena i novca potrebno...

    E da, zaboravio sam da treba jos otprilike 150 eur za dobijanje dozvole za rad, ukljucujuci elaborat prostorija i drzavnih taksi... To je procedura od jos nedjelju dana, okvirno...
    Možeš u CRPS kad odeš da se raspitaš za sve. Ja sam jednom bio informativno i sve su mi pojasnili što i kako...
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #67
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam pažljivo čitao, pa praštajte.

    Ali bih želio da vas pitam što D.O.O znači (nešto kao Društveno Ograničena Organizacija?).

    Dalje, da li mogu otvorit firmu koja sastaje iz troje osoba (ja i još dvoje članova familije i službeno auto) kao D.O.O (što je A.D?) i smjestit je naprimjer u jednu posebnu prostoriju kuće ili stana (samo kancelariju). Ovo sve, da je naravno firma u kojoj isklučivo radi familija.

    Zarade ne bi baš bile neke, ali bi služile kao ekstra novčanica-zarada. Mislite na naprimjer na Igijeve i Verijeve zajedničke usluge na vjenčanja (snimanje i fotografisanje) samo što ovo ništa nema s mojom idejom.

  18. #68
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Nisam pažljivo čitao, pa praštajte.

    Ali bih želio da vas pitam što D.O.O znači (nešto kao Društveno Ograničena Organizacija?).

    Znaci "Drustvo sa Ogranicenom Odgovornoscu".
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  19. #69
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Dalje, da li mogu otvorit firmu koja sastaje iz troje osoba (ja i još dvoje članova familije i službeno auto) kao D.O.O (što je A.D?) i smjestit je naprimjer u jednu posebnu prostoriju kuće ili stana (samo kancelariju). Ovo sve, da je naravno firma u kojoj isklučivo radi familija
    AD je društvo kapitala(kao i DOO) odnosno Akcionarsko Društvo i ono se osniva dosta teže a i visok je minimalan početni kapital 25000 eura, tako da što se tiče tvoje priče najviše odgovara DOO(društvo sa ograničenom odgovornošću) i minimalan početni kapital je 1 euro tako da to ne predstavlja problem, a i pravne barijere su znatno blaže.

    Više informacija možeš naći na sajtu Privrednog suda

    http://www.crps.co.me/home.php?akcija=obrasci

    Skini ovaj prvi dokument Zakon o privrednim društvimai na strani 48, i od člana 64 pa nadalje su ti informacije u vezi DOO.

  20. #70
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Možda nije toliko teško otvoriti firmu u CG nego je teško sakriti prihod od posla!!!
    ps:nije stvar u porezu nego u tome što će vaš biznis biti ukopan od strane dušebrižnika da se ne obogatatite na njihovoj teritoriji
    deuscroix

  21. #71
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post
    Nisam pažljivo čitao, pa praštajte.

    Ali bih želio da vas pitam što D.O.O znači (nešto kao Društveno Ograničena Organizacija?).

    Dalje, da li mogu otvorit firmu koja sastaje iz troje osoba (ja i još dvoje članova familije i službeno auto) kao D.O.O (što je A.D?) i smjestit je naprimjer u jednu posebnu prostoriju kuće ili stana (samo kancelariju). Ovo sve, da je naravno firma u kojoj isklučivo radi familija.

    Zarade ne bi baš bile neke, ali bi služile kao ekstra novčanica-zarada. Mislite na naprimjer na Igijeve i Verijeve zajedničke usluge na vjenčanja (snimanje i fotografisanje) samo što ovo ništa nema s mojom idejom.
    To o čemu ti pričaš zove se ORTAČKO DRUŠTVO.
    Ti + 2 tvoja druga = ortaci.
    To je društvo u kojem se odgovara do visine svojeg uloga.
    Da bi steklo status pravnog lica, nije potrebna registracija. To postaje samim osnivanjem. Naravno, sva tri ortaka moraju biti poslovno sposobna lica. (imati preko 18 godina)
    Naziv ortačkog društva obavezno sadrži oznaku: ortačko društvo ili skraćenicu OD

    Uglavnom raspitaj se u CRPS.. ovo ti je nešto u kratkim crtama

  22. #72
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Mogu oni kolko ocete olaksavat otvaranje firme, al sto se tice stvaranja povoljnog 'ambijenta' za poslovanje bogami stvari nisu ni malo fine.
    Pucaju vas sa svim i svacim, jednu od gluposti koju morate platiti mozete vidjeti i ovdje


    Uploaded with ImageShack.us

  23. #73
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default ....

    A dobro ovo su razni nameti za firme koje imaš manje više svugdje i po zapadu. Igrom slučaja u PG su ti nameti najveći. Pitam se zašto
    Što tek reći o blokadama računa od strane opština koje ti za neisporučene fakture unaprijed pola godine naplate firmarinu, i slične taksice.
    Druge opštine su "jeftinije" za poslovanje, kao fora da se podstakne ostatak države...

    MNT d.o.o. u MNE je u USA nešto kao LLC (Limited Liability Company)
    Last edited by hercules; 06-05-10 at 07:27.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #74
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    KOTOR
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala Balši na konkretnoj pomoći,ali,htjela sam da vas pitama nešto..Konkretno,moram li imati D.O.O. da bi uvezla robu iz Srbije,Hrvatske,može li to sa S.T.R ili nekom drugom vrstom preduzeća,koja ima manje "namete",radi se o proizvodima koje su van Crne Gore,a preprodajom i ne daju neku lovu...

  25. #75
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    To o čemu ti pričaš zove se ORTAČKO DRUŠTVO.
    Ti + 2 tvoja druga = ortaci.
    To je društvo u kojem se odgovara do visine svojeg uloga.
    Da bi steklo status pravnog lica, nije potrebna registracija. To postaje samim osnivanjem. Naravno, sva tri ortaka moraju biti poslovno sposobna lica. (imati preko 18 godina)
    Naziv ortačkog društva obavezno sadrži oznaku: ortačko društvo ili skraćenicu OD

    Uglavnom raspitaj se u CRPS.. ovo ti je nešto u kratkim crtama
    Netačno, zakon predviđa da ortak ima neograničenu solidarnu odgovornost tj. odgovara cjelokupnom svojom imovinom.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jednostavno...
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 25
    Last Post: 09-08-07, 11:03
  2. Otvoriti bez adrese? :)
    By Antares in forum Software
    Replies: 9
    Last Post: 30-12-06, 12:44
  3. Replies: 33
    Last Post: 15-06-06, 17:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •