Results 1 to 12 of 12

Thread: Sreca. Random. Matematika.

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sreca. Random. Matematika.

    nisam neki bog zna koji matematicar, ali zadnjih dana mi se neka ideja mota po glavi pa rekoh da je podijelim sa vama. predpostavljam da ima nekih koji poznaju visu matematiku i da ce moci da daju svoj komentar..

    sto je sreca? da li sreca kao pojam mora da ostane u domenu apstrakcije? da li sreca moze matematicki da se odredi? sreca ima dosta vezivnih tacaka sa slucajnoscu, a dosta naocigled "slucajnih" pojava mogu matematicki da se isprate i predvide. jeli to slucaj i sa srecom?

    ovo mi je palo na pamet dok sam se tusirao (eh ta voda cini cuda , eureka!), pade mi na pamet nesto sto je profesor programiranja spomenuo jos prosle godine.. naime, bila je rijec o random faktoru i njegov implementiranju u kod. konkretno nasumicni, slucajni niz brojeva. e sada, postoji funkcija koja to poziva, ali je on otisao malo dublje i spomenuo kako ni taj random faktor nije puka slucajnost. i za njega postoji algoritam po kojem se generisu "slucajni" brojevi.

    ajde da vas cujem
    - just make me want it -

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja isto vjerujem da postoji algoritam kojim se generisu random borojevi tj, on mora da postoji!
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    rand()
    Da se prvo obratim ovoj funkciji i da dam primjer izvukovanja rnd brojeva...naime, sve sto otkucate, ili tipnete na tastaturi ostaje u RAM memoriji, kad pozivate ovu funkciju da vam ispise niz rnd brojeva, ona nasumicno generise niz od nekih prethodnih inputova u rachunar...I nije da bash radi po algoritmu, onda ne bi bila random ~

    Sto se tiche srece i njene povezanosti sa slucajnoscu, vjerovatno si mislio na vjerovatnocu....Previse komplikovano da bih se rasprichao, ali mislim da je dovoljno reci da : "ne postoji sreca, vec srecni trenuci..." a onda opet ako posmatras svijet kao uredjen sistem, sa 6 milijardi promjenljivih i josh toliko faktora koji utichu na ponasanje tih promjenljivih, pa uzmes jos i neke sile apstrakcije koje jos tu imaju udjela...dobijes veliki problem.


    Nemojte mi uzet za zlo ako sam se nedje zeznuo, nocas sam malo off road...nego me interesuje sto LJESNIK ima da kaze na sve ovo.
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne algoritam u smislu da ih generise nesto tipa svaki drugi, al' neki tip algoritma mora da postoji da bi moglo da ih nasumicno bira, ne?
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ajde ljudi postavite kakav algoritam koji moze generisat random brojeve bez nororne komande rnd().

    u prevodu kako algoritamski funkcionira rnd()

    .........Ja poima nemam.....................



    :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I nije da bash radi po algoritmu, onda ne bi bila random ~
    ne mora algoritam da odredi KONKRETNO brojeve, ali vjerovatno postavlja neka pravila i granice :?: recimo da se ne ponavljaju isti brojevi i sl
    - just make me want it -

  7. #7
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    sous le soleil
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Random

    Nemojte mi uzet za zlo ako sam se nedje zeznuo, nocas sam malo off road...nego me interesuje sto LJESNIK ima da kaze na sve ovo.
    Jel' ti to mene prozivas? :P Ako mene prozivas, chestnut=kesten a ne ljesnik :P

    Da odgovorim na prvo pitanje - "da li sreca moze matematicki da se odredi?" Prvo moras da definises "srecu". U nekom banalnom primjeru, ako igras igre na srecu, zna se tacno kolika je vjerovatnoca da dobijes zeljenu nagradu. Isto tako, moze se odrediti (prema broju sansi i vrijednosti nagrada), kolika je ocekivana dobit - i naravno uvjek je manja od ulozene vrijednosti.

    Kao i Random, pretpostavljam da mislis o vjerovatnoci. A naravno, svaka vjerovatnoca se moze matematicki definisati samo sto treba uzeti u obzir sve faktore i uslove. vIbes, ako mislis na srecu kao vjerovatnocu, onda to nije apstraktan pojam - mozes da predvidis kolika je vjerovatnoca "pozitivnog" ili "negativnog" rezultata tj. mozes da predvidis svoju "srecu".
    ~Sans toi les émotions d'aujourd'hui ne seraient que la peau morte des émotions d'autrefois~

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uh...Evo me, ono sto sam rekao za rand() funkciju je istinito, jer svaki input u rachunar ima decimalnu vrijednost ASCII code-a, a svaka od tih vrijednosti ima naravno binarnu vrijednost (podrazumijevam da ovo znate, pa necu objasnjavati, ako nekome bude trebalo objasnjenje neka slobodno trazi), e sad, pokusacu da potrazim nedje bas o tom random generatoru brojeva, jer znam da sam bash o tome chitao samo je to nedje u ove knjizurine kojih je brdo oko mene, pa ne mogu tacno da se sjetim gdje, u svakom slucaju cim nadjem javljam.

    p.s. Za vIbesa, ako znas programiranje (pretpostavljam da znas) znas da random ne mora uopste da ima ogranicenja, ako mu ih naravno ne navedes, recimo zadas petlju koja ispisuje 10 njih, ali sa neodredjnim velichinama brojeva tako da taj niz mozhe izgledati ovako :

    151454
    4545
    879
    12332

    itd, itd...Ali ako ga granicis na neke vrijednosti, onda je normalno da ce on izvukovati random brojeve iz tih ogranicenja koje si mu zadao.

    Code:
     $calc($rand(1,100) + $rand(1,100))
    Mislim evo ti primjer mIRC code-a koji rachuna 2 random broja od 1 - 100... Mozes probati tako sto ces u mirc (dok si online naravno) kucati [bold] //say $calc($rand(1,100) + $rand(1,100)) [/bold] , obrati paznju na rezultate.... Pokusaj 100 puta, oces li dobiti isti rezultat?
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evo nocas mi se desilo nesto sto je, vjerujem, neposredno povezano sa ovim topicom...Naime, ono sto vas pitam je li ovo sreca, i da li se putem bilo koje matematike ovo moglo predvidjeti, a evo i situacije :
    .../....... /
    ./ .....(^ * * *
    |......(..* * *
    |......(..* * *
    | ......(.. * *
    |.----. (
    |.....|.\....\
    |....| ..\ ...\
    |.+.|... \ ....\
    |.+.| ... \ ....\
    |.....|


    Znachi, ovi plusevi sam ja, sa moja 2 druga i opelom kadetom...idemo mozda 100km/h u smjeru 'dolje', naravno u dogledno vrijeme provjeravam ima li koga sa ove trake, i zakljucujem da nema nikoga, medjutim lik je vec bio poceo da fata krivinu ( horizontalne crtice) da se ovdje okrene (po propisima zabranjeno, jelte) i ja ga vidim mozda na 30m od njega...mozda manje, ne znam tacno, kocim, nijesam mogao skrenuti, niti nista...naginjem se put volana, auto logicno proklizava, stizem bukvalno na 30cm od njega, samo gledam kako ce moj desni far da dozivi impact sa njegovim lijevim (u taj trenutak vjerujte mi, na um mi pade ovaj forum i ovaj topic ) i covjek saltuej i u rikverc se izmiche 10 cm, i mi stajemo, bez sudara....

    E sad ovako, pitanje :

    Je li ovo sreca?
    Ko bi uzeo u obzir da ce debil pokusati tu da skrene?
    Ko bi pretpostavio da ja idem odozgo 100km/h kroz grad?
    i na kraju kljuchno pitanje :
    Ko bi i pomislio da je u tu situaciju covjek bio toliko priseban da usaltuje u rikverc i izmakne se BUKVALNO u zadnji momenat?

    :twisted:

    p.s. morao sam da stavim tackice, njih zanemarite, jer php ne konstatuje prazna mjesta pa ih spaja... I naravno, oni koji znaju Cetinje, primijetice da je ovo ozloglasena krivina kod parka. :>
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jao nedje smo ucili varijacije, kombinacije, permutacije i slicne gluposti.. dok sam citao tvoj posto pade mi na pamet o cemu sam razmisljao dok smo to ucili :?

    -odredjen broj muzickih instrumenata
    -odredjen broj nota
    -odredjen broj tonaliteta
    -odredjeno trajanje muzike, tj priblizno, neka realna duzina
    -ne bih se ogranicio na broj rijeci i jezika jer sa istom muzikom a drugim rijecima pjesma je plagijat

    kako je skoro sve ograniceno (ooogroman broj kombinacija, ali ipak ogranicen), da li ce jednom doci vrijeme kada vise nece biti MUZIKE? :P
    - just make me want it -

  11. #11
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    sous le soleil
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    S obzirom da su svakakve varijacije moguce, i da je dozvoljeno ponavljanje, broj mogucnosti je ogroman (moze se reci da ne mozes cak ni da zamislis taj broj)... prema tome bice muzike To je isto kao da kazes vise nece biti knjiga
    ~Sans toi les émotions d'aujourd'hui ne seraient que la peau morte des émotions d'autrefois~

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Random
    Je li ovo sreca?
    Ne, vec prisebnost toga vozaca koji je otisao u rikverc.
    Quote Originally Posted by Random
    Ko bi uzeo u obzir da ce debil pokusati tu da skrene?
    Kao vozac ne mislis samo na sebe, vec moras da pazis i na druge! Ja ne bih takodje
    Quote Originally Posted by Random
    Ko bi pretpostavio da ja idem odozgo 100km/h kroz grad?
    Niko.
    i na kraju kljuchno pitanje :
    Ko bi i pomislio da je u tu situaciju covjek bio toliko priseban da usaltuje u rikverc i izmakne se BUKVALNO u zadnji momenat?
    Niko.


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •