Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 370

Thread: Zašto vjerujete u Boga?

  1. #101
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ego, ako se ne varam to si ti upotrebio pa ti samo rekoh koliko verzija "mozda" moze biti. Naravno nekome je za odbranu, nekome za optuzbu, a onaj gore ce valjda presuditi. Dosta je Sula Radov dijelio ka' Bog a slazem se da je ponajteze svoja zla primijetiti i tesko da se na njih ne nadje opravdanje. To je ljudski i davno objasnjeno, a da li je bas bozanski ne znam, to vjernici znaju ili ce saznati kad im kasno bude

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Tacno tako Hari.

  3. #103
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    a ja dako se ushlepam vise djelom nego vjerom
    Svi se cvrsto Allahovog uzeta drzite. (3:103) Mnogi vjernici mogu da posvjedoce o snazi ovog nevidljivog kanapa, da ne spominjem spiritualne realnosti onih koji se uspiju popeti na vise duhovne stupnjeve.

    Zato sem drzanja za nevidljivo uze bi mogao dodati molitvu, ako vec zelis vise djelom da ides naprijed. Molitva je pola vjere (hadis).

    Eto Hari, just keep on going i vidimo se u Damasku, inshallah.

  4. #104
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLady View Post
    Lol-to nije cilj evolucije da prezivi jedinka,vec da prezivi vrsta.Ljudi kao najvisi na piramidi evolucije ne zive najduze,ali zato zive na citavoj zemaljskoj kugli.Sekvoje zive nekoliko hiljada godina al su ugrozena vrsta,ima ih samo u kaliforniji.
    Evolutivna,a i sustinska svrha svakog zivog bica je da ostavi potomstvo-sebi slicne jedinke,malo izmjenjene,unapredjene,zao mi je al nema neke ,vise, svrhe bilo da je u pitanju bakterija il ,inteligentni, covjek.
    Poznate su mnogobrojne vrste koje umiru odmah nakon sto oplode zenku,il poloze jaja...(ostave potomstvo)-a zive samo par dana.
    Po meni definicija zivota je jednostavna,to su slozene strukture koje teze samoodrzanju(jedinke) i stvaranju potomstva(samoodrzanje vrste).
    Bravo doktore.

  5. #105
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Bravo doktore.
    Interesantni su ovi 'doktori' sa evil u nicku. Mozda mu je cak i milo sto sam pod temperaturom

    Mos krepat' pored ovih modernih medicinara. Da nije mozda iz KC PG
    ...ah z a b o r a v i h rijeci ministra zdravlja nedavno?! Kako ono rece, zdravstveni sistem u Crnoj Gori je dobar, samo mu nedostaje malo organizovanosti :cry:

    Nego udaljih se od teme ...
    Last edited by pustinjak; 22-11-09 at 20:21.

  6. #106
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Kad bi bio najveći vjernik, možda bi se i ostvarila. A pošto nijesi, ovo je prazna priča.
    Ne bi mi se ostvarila,u tome je stos. Reci mi je li se tebi kad ostvarila neka molitva za nesto nemoguce? Samo budi iskren,molim te.
    DICIOTTO

  7. #107
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Ne bi mi se ostvarila,u tome je stos. Reci mi je li se tebi kad ostvarila neka molitva za nesto nemoguce? Samo budi iskren,molim te.
    Štos je u tome što ne možeš da znaš jer nijesi najveći vjernik.
    Nikad nijesam tražio ništa nemoguće. Nemoguće ne postoji.

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Reci onda ti kao najveci vjernik sta si izmolio od nebesa pa da i mi prijenemo na molitvu i necemo nista raditi no se po cijeli dan moliti.

  9. #109
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao da sam opet u prvom osnovne, pa mi se sve nešto naređuje...
    Kad budem najveći vjernik, reći ću vam.

  10. #110
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    To sto si aktivan u rijesavanju problema je samo pohvala za tebe. Razvijas svoje mogucnosti otpora do maximuma sto je pozitivno. Zelis da sam dodjes do rijesenja ne trazeci Bozju pomoc u tome. Nema u tome nista lose.
    Znam.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Isto to bi se moglo gledati kao jedna vrsta mazohistickog pristupa, odbijajuci snagu Bozjeg zracenja i postojanja, ali to je vec neka druga prica. Spomenucu samo da se po islamskoj tradiciji iskusenje dozivljava kao nesto pozitivno, nikako mazohisticko.
    Da,i po islamskoj tradiciji takođe treba da se radujemo bolu.Bol je znak da Bog poručuje nešto?Čemu onda tvoja kinetika?Želje,nadanja?Čemu molitva?Možeš slušati Božije poruke i povijati se kao travka na vjetru.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Inace nisam osporavaoc onoga da se uci kroz zivot, od ljudi, situacija itd. Na sve ovo sto zovemo zivot dodajem samo jos jedno ucenje kroz praksu trazenja Boga ili pak 'druzenje' sa Njim kroz molitvu.
    Svakom svoje.Samo mi nije svejedno ako vršimo ekspoziciju naše aktivnosti kao vrhunsku i kompletnu soluciju.Kritika postoji,i mora je biti.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Duhovni put zahtjeva virtuoznost vjeruj mi. Pokusaj biti musliman na mjesec dana samo, kurioziteta radi pa ajmo popricati poslije tog perioda.
    Nemam mjesec dana trenutno.Imam prioritete.Ipak ako mi ipak padne to na pamet - znaćeš.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Sto se svijeta dzinna tice, mozemo pricati nekom drugom prilikom. Isti su stvoreni od vatre, zive paralelno sa nama, ima ih vjernika, nevjernika i raznih vjera. Kuran Svevisnji svjedoci o tome. Razumijem da je tvoj stit ne priznavanje istih.
    Ne,to nije moj štit.Ako oni postoje,moje nepriznavanje njih i tako nema smisla.Onda bi to bio nedjelotvoran štit,koji mi ne bi pomogao pri problemima sa kojima sam se sukobio,a koje bi mi oni natovarili.O logici postojanja demona možemo da pričamo bilo kad,bilo gdje.Ako ti želiš,naravno.Mogu da naučim nešto o islamskim verzijama istog,ali srž je u biti ista kao i u zapadnoj religijskoj kulturi i praksi.
    Zlo ili dobro nisu alijenirani od nas.Niko ti ne gura ruku da radiš nešto.Pa ni demoni,djinni ili nevidljive vjeverice sa planete Epsilon.Imaš izbor,poseban za svaku situaciju.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Pored tv-a, krofni i crtaca baba me je ucila molitvama protekcije od ranih malenih dana. Isto prenosim svojem djetetu, naturalno. O ovome mozemo popricati ukoliko se odlucis na gore predlozeno iskustvo. Tada bih te mogao uputiti na par odbranbenih medoda dushe kojim bi se mogao posluziti.
    Tvoja je odluka šta tvoje dijete treba da nauči,odnosno,šta ti misliš da treba.Nemoj samo da mu ti mehanizmi zaštite orobe vrijeme za igru i razvoj mašte.Slobodne mašte,a ne ove proizvedene od strane raznih sistema.
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A vidish ti meni nisi nisko... zato sam se trudio da ne budem pregrub prema tebi u diskusiji.
    Bah.Kao što rekoh,nije mi stalo. Uz dužno poštovanje.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  11. #111
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasli smo u diskusije koje se vode u cetiri oka. Ako krenem da se objasnjavam na tvoj zadnji post zaci cemo u nesto sto nije moj stil na pabliku. U konverzacijama o Bogu treba biti oprezan, pogotovo ovdje gdje ja pretendujem necem, cemu se ti odupires.

    Pokusao sam, u ime Boga, da ti u konverzaciji o vjeri ne stajem na glavu, uz malo tuznu konstataciju da je ta potreba kod tebe ispoljena. Ne u komunikaciji samnom, vec u nekim drugim postovima koje sam stigao da procitam. U medjuvremenu bi mozda lijepo bilo poraditi na toj strani sebe, a ja cu na privat-u biti dostupan za dublje konverzacije.

  12. #112
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Zasli smo u diskusije koje se vode u cetiri oka. Ako krenem da se objasnjavam na tvoj zadnji post zaci cemo u nesto sto nije moj stil na pabliku. U konverzacijama o Bogu treba biti oprezan, pogotovo ovdje gdje ja pretendujem necem, cemu se ti odupires.

    Pokusao sam, u ime Boga, da ti u konverzaciji o vjeri ne stajem na glavu, uz malo tuznu konstataciju da je ta potreba kod tebe ispoljena. Ne u komunikaciji samnom, vec u nekim drugim postovima koje sam stigao da procitam. U medjuvremenu bi mozda lijepo bilo poraditi na toj strani sebe, a ja cu na privat-u biti dostupan za dublje konverzacije.
    Izvoli,budi oprezan,niko ti neće zamjeriti.Čak štaviše,možda se proslaviš kao prvi religiozan čovjek koji je to učinio na ovom forumu.Ihtus je čak rekao da je Isus pobio 20 ljudi pred pećinom u žaru rasprave jedared.Dobra vremena.Neoprezna vremena.
    E sad,ovako.Ja se ne odupirem ničemu.Osim ako ti nešto ne namećeš ovdje.Ovome o čemu pričamo sam se ja odavno odupro.
    Potreba za stajanjem na glavu,poštovani moj sagovorniče,kod mene ne postoji.Uostalom,kod nas se to zove stajanje na rep.Ako neko osjeti neku nelagodu jer govorim o nečemu njegovom na pežorativan način,slobodan je da se izvuče iz rasprave.
    Dakako,ove sugestije o čemu bih trebao poraditi na sebi ne volim ni da čujem (nazovi me kompulzivnim ili kakvim god),ali neću ništa reći o ovoj jer sam i ja tebi udijelio jednu o ponašanju prema djetetu (a nisam imao prava,to je tvoje potomstvo,i nemam pojma kako postupaš sa njim).
    Što se tiče private-a,ja ovdje nisam zbog toga.Ako imamo nešto da kažemo,možemo to da kažemo ovdje i odmah.
    Ako,pak,mislimo da ubjeđujemo jedno drugog u nešto,onda možemo da pređemo na private.Ali ja nemam to za cilj rasprava ovdje,nažalost.Ne želim ja da ti ostaviš Boga,ili bilo koji od Vas,stvarno.Svako ima svoj hram itd. itd.Vjerujte u šta želite,to je Vaš život,radite sa njim što god želite.
    Last edited by Čika Džo; 23-11-09 at 02:33.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  13. #113
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Izvoli,budi oprezan,niko ti neće zamjeriti.Čak štaviše,možda se proslaviš kao prvi religiozan čovjek koji je to učinio na ovom forumu.Ihtus je čak rekao da je Isus pobio 20 ljudi pred pećinom u žaru rasprave jedared.Dobra vremena.Neoprezna vremena.
    E sad,ovako.Ja se ne odupirem ničemu.Osim ako ti nešto ne namećeš ovdje.Ovome o čemu pričamo sam se ja odavno odupro.
    Potreba za stajanjem na glavu,poštovani moj sagovorniče,kod mene ne postoji.Uostalom,kod nas se to zove stajanje na rep.Ako neko osjeti neku nelagodu jer govorim o nečemu njegovom na pežorativan način,slobodan je da se izvuče iz rasprave.
    Dakako,ove sugestije o čemu bih trebao poraditi na sebi ne volim ni da čujem (nazovi me kompulzivnim ili kakvim god),ali neću ništa reći o ovoj jer sam i ja tebi udijelio jednu o ponašanju prema djetetu (a nisam imao prava,to je tvoje potomstvo,i nemam pojma kako postupaš sa njim).
    Što se tiče private-a,ja ovdje nisam zbog toga.Ako imamo nešto da kažemo,možemo to da kažemo ovdje i odmah.
    Ako,pak,mislimo da ubjeđujemo jedno drugog u nešto,onda možemo da pređemo na private.Ali ja nemam to za cilj rasprava ovdje,nažalost.Ne želim ja da ti ostaviš Boga,ili bilo koji od Vas,stvarno.Svako ima svoj hram itd. itd.Vjerujte u šta želite,to je Vaš život,radite sa njim što god želite.

    Stari, ja te zadnjih par sati strpljivo cekam, znajuci da ces se vratiti da zavrsimo pocetu konverzaciju. To spada u domen onoga sto nauka ili pak evolucija ne mogu objasniti. Mislio sam konverzaciju preseliti na privat, ali ako ti imas potrebu show off-a na pabliku, onda nasa konverzacija ovdje staje. Ja nisam ovdje da se nicim proslavim! Tebe pak osjecam bolje nego sto mislis da te osjecam, ali o tome ne mogu pricati na ovoliko otvoreno. Zbog svega toga sto osjecam sam i pored 39.5 temperature ostao da te cekam, ubjedjen da moramo jos nesto progovoriti veceras, ili da ti moram jos nesto dati. Ne iz zelje za polemikom ili pak debatom, vec samo iz zelje da te priblizim Bogu.

    Na zalost ti zauzimas mjesto nezahvalnika, koji bi dusi koja ti pruza ruku sigurno smjestio nesto slicno Balasevicevoj pjesmi neko to od gore vidi sve, ali ga je Bog ipak kaznio na kraju.

    Cuvaj se Dzo, pored svog kapaciteta koji imas ti se igras vatrom nevjerstva ulazeci u kozu oholnog kriticara vjere. Nedaj da te Bog kaznjava nepotrebno. Svako ipak ima svoj izbor.

    Pricati o cemu dalje na pabliku?! O tome kako za tebe Bog ne postoji? Eto propricasmo i na tu temu. Na privat-u smo mogli razviti pocetak puta za koji posjedujem kako snagu uma tako i snagu duha da te iznesem, dok sam ne progledas. Mozda samo jos nije vrijeme za to. Estagfirullah

  14. #114
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Stari, ja te zadnjih par sati strpljivo cekam, znajuci da ces se vratiti da zavrsimo pocetu konverzaciju.
    Da,važi.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    To spada u domen onoga sto nauka ili pak evolucija ne mogu objasniti.
    To što si me čekao par sati?Objasniću ti ja,druškane.Nisi imao šta da radiš večeras.

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Mislio sam konverzaciju preseliti na privat, ali ako ti imas potrebu show off-a na pabliku, onda nasa konverzacija ovdje staje. Ja nisam ovdje da se nicim proslavim!
    A)Ne show off-ujem,jednostavno nemam potrebu da ćaskam o stvarima privatno.Mogu da te kontaktiram i iskažem ti želju da ćaskam - da to želim.Valjda smo ovdje da ćaskamo svi zajedno.Ja tako vidim forum.
    B)Polako,prikane.Nema razloga da se nerviramo.Nisam mislio da se stvarno proslaviš,bila je to figura u govoru.Niko se ovdje nije stvarno proslavio.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Tebe pak osjecam bolje nego sto mislis da te osjecam, ali o tome ne mogu pricati na ovoliko otvoreno. Zbog svega toga sto osjecam sam i pored 39.5 temperature ostao da te cekam, ubjedjen da moramo jos nesto progovoriti veceras, ili da ti moram jos nesto dati. Ne iz zelje za polemikom ili pak debatom, vec samo iz zelje da te priblizim Bogu.
    Prvo i jedino - nisi morao da me čekaš.Kao što rekoh,sa svojim životom radiš šta želiš.
    Žao mi je što imaš temperaturu - nisam ja kriv,ipak.Možda Bog želi da ti kaže nešto,ali ne bih da nagađam.
    Ostale utiske si sam izgradio - ja nisam rekao ništa od sljedećeg : Da želim da se približim Bogu,da želim da mi neko da nešto,da želim išta sem polemike ili pak debate.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Na zalost ti zauzimas mjesto nezahvalnika, koji bi dusi koja ti pruza ruku sigurno smjestio nesto slicno Balasevicevoj pjesmi neko to od gore vidi sve, ali ga je Bog ipak kaznio na kraju.
    Mora neko i nezahvalnik da bude.Pa ipak sam ti zahvalan.Otvorio si jednu škrinju koja mi je dugo bila zatvorena.
    Smjestio?Da,jasno mi je.Dobra procjena.Čestitam.
    Vidiš,Bog je na djelu čak i u Balaševićevim pjesmama.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Cuvaj se Dzo, pored svog kapaciteta koji imas ti se igras vatrom nevjerstva ulazeci u kozu oholnog kriticara vjere. Nedaj da te Bog kaznjava nepotrebno. Svako ipak ima svoj izbor.
    Važi prijaško,čuvam se.I ti se pazi.Nemoj pretjerano da plašiš klince po komšiluku ovakvim pričama.Naročito ako si pod temperaturom.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Pricati o cemu dalje na pabliku?! O tome kako za tebe Bog ne postoji? Eto propricasmo i na tu temu. Na privat-u smo mogli razviti pocetak puta za koji posjedujem kako snagu uma tako i snagu duha da te iznesem, dok sam ne progledas. Mozda samo jos nije vrijeme za to. Estagfirullah
    Koliko Minhauzena na ovom forumu...
    Da bi mijenjao ljude i okretao ih u smjeru u kom bi ti volio da oni odu i 'otvarao im oči' treba da imaš bar pristanak tih ljudi.Nekima od nas se sviđa ovako.
    Zamisli.
    Last edited by Čika Džo; 23-11-09 at 04:22.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  15. #115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja sam dokaz molitve!

    Od kad sam klinac bio zavolio sam kibernetiku. Kad su mi se svi sprdali za moje lude ideje, ja sam bio privrzen svojim snovima. Nisam odustaja.
    Moji nisu htjeli da mi kupuju takve gluposti dok im se nisam popeo na glavu posle 5 godina svakodnevnog zanovijetanja.Tad sam dobio i tad vec zastareo misedo 85 bez kastofona. Nedjelju dana nisam isao u skolu! A programe sam zapisivao na svesku koji su se prostirali na 50-tak strana A4 formata.
    Kasnije nisu mogli mi priustiti nista ozbiljnije a sledeci koji sam kupio tek posle 17 godina! Svojim radom!
    Kroz kompjuter sam stekao svo svoje obrazovanje i znanje. Skola mi ga nije dala a ubacio sam se u biznish bez ujaka i kumova ni baba ni strceva.
    No neznajuci u sta se upustam odmah sam bio prevaren od crnogorskih bliznismena. Poslovi nisu bili isplaceni a ja naivan vjerovah u rijec i ugovore.
    Obalise me nisam ni od zemlje skocio.
    1. put
    2. put
    3. put
    4. put
    5. put
    6. put
    i ko zna koliko puta...
    Medjutim moj rad i trud su bili vidljivi. Iako nisam dobio finansisku satisfakciju kroz rad sam naucio dosta. Medjutim jedan put je bio ogroman udarac na mene. Partnerstvo u koje sam usao ulozivsi mnogo mojeg truda ispalo je gorko. Pokusali su da me prevare i dijelom su uspjeli. Taj udarac je bio strasan na mene, rascerecen strahovima moje porodice i mojim u teskim trenucima nisam vise mogao da izdrzim tu presiju, potpuno devastiran a toliko truda ulozenog... a mlad ... premlad za takve terete.

    Cak su me prevarili i za zdravstveno osiguranje... ni to nisam imao jer su me prevarili i skinuli sa biroa da bi dali nekom kredit.
    kakva strahota neizvjesnosti! Kakva pustosh pred ocima...
    Dok jedno jutro nisam oci otvorio sa takvim bolom u grudima da nisam mogao da dishem... panuo sam na pod pokusavajuci da uhvatim vazduha. Jedini nacin da dishem je bio da se skupcam i to jedva.
    Trebalo mi je 3 sata da podjem od kuce do doma zdravlja za sto bi mi inace trebalo 5 minuta. I zamisli nedjelja je bila. Nije se radilo...
    Te momente nikad necu zaboraviti...
    To vece sam zavrshio u urgentni centar gdje mi je uradjena analiza sa dijagnozom i rezultatima EKG-a - infrakt. I tu sam imao vrlo posebnih nekoliko sati sa sobom. Postao sam svjestan necega... dok sam primao infuziju i dok su vadili krv za analizu, vidio sam kako udje jedna zena sa starom majkom na kolicima i njenom djecom - unucadima. Djeca udjose i izadjose odsutni od realnosti njihove babe - koja je nepomicno sjedjela na kolica kao biljka. Ali tu sam vidio nesto sto me je zacudilo. Njena cerka bijase dosta brizna prema babi, i svaki put kad je pomilovala po licu u babi se vrati zivot. Poce da se pomjera zaista nevjerovatan prizor. To vece analiza krvi pokazala je da enzimi srca ne pokazuju postojanje infrakta.

    Tako oslabljen i nemocan u noc sam imao viziju koja je bila kao nesto nikad do tad sto sam vidio.
    Stojao sam na sred ulice i nebo se otvorilo nadamnom. Otvori se kao sveska, i ja stadoh zacudjen sta se to desava, i posred neba vidjeh kao zjenicu oka citav univerzum. Nista ljepse nikad nisam vidio! Zapanjen cucnuh na zemlju gledajuci tu beskonacnost sa rodosnom zadivljenoscu! Sledecih nekoliko nociju sam imao razlicite vizije, i stigme koje su mi se pojavljivale na tijelu.
    Nejasno mi je stosta bilo ali nisam ni imao snage bash da razumijem mnogo toga ko danas, ali ono sto je bilo nevjerovatno jeste da sam prije toga dosta puta primao jehovine svjedoke i rado sam pricao sa njima o bibliji, i iako se nismo slagali bio sam im drag a i oni meni. A nisu oni jedini bili, pored mene se bio doselio jedan bracni par iz holandije koji su bili protestanski misionari. To su bili ljudi koji su htjeli da pricaju o bogu dok prakticno niko o tome nije ni htio da prica. A sve je to bilo prije. Kad sam malo bio ojacao, pozvali su me da prisustvujem jednom njihovom sastanku jehovinih svjedoka. Ucinjlo mi se kao dobra prilika da izadjem napokon iz kuce. To je bio dosta velik sastanak, i poceli su da pricaju o doprinosima crkvi njihovoj i izvukose citat psalma 32,a kako nisam imao bibliju samnom jedan njemac koji je sjedio pored mene dade mi neku njihovu na nasem jeziku. Citajuci taj psalm suze su mi posle na oci. Nisam mogao da vjerujem sta sam pronasao. Iako su taj psalm citali ( sad mi nije jasno kakve veze ima sa doprinosima crkvi) iz drugog razloga, tad sam razumio.

    Promjenu koju sam tad dozvio, mir koji sam dobio, je bila glavna prekretnica. Medjutim... ljudi oko mene su bili potpuno sludjeni. Prepirke, nerazumijevanja oko stvari koje su bile sasvim jasne. Od svoje naivnosti sam poceo da im ukazujem da je bespredmentno oko cega se raspravljaju. Davao sam im svoj mir. Pomagao kome sam mogao da bih ih podrzao. Kroz to sam upoznao dosta ljudi, najvise kreativnih i onih koji su imali to srce stvaranja u sebi.
    Medjutim nisam prihvatao njihovu ogorcenost. Da bih ih uvjerio podrzavao sam ih u svemu kreativnom. Veliki je to uspjeh bio!
    Nista nije snaznije od cista srca!
    Medjutim bio sam zapanjen sa odnosom vecine ljudi. Govorili su "nemoze to biti", "uzaludan je to posa", "nemozesh ti to",...
    A ja sam zapinjao josh vise i josh jace, a oni bili sve oholiji i sve glasniji. Nevjerovatno. Ponasali su se kao da im se otima nesto a ne daje.

    6 zlatnih mojih godina... dok jednog dana se nije obestinilo snovidjenje. Svi se okrenuse od mene, najmili najprvi. Nikome lose nisam napravio a oni mi okrenuse ledja.
    Kako sam usamljen tih dana bio, kako mi je svako daleko bio... najgore da sam moga smislit nebi tako bilo.

    Macka moja... kako je to blazeno i bezazleno stvorenje... jedino me je ona pozeljela koja nikad nije hcela napustiti kucu koja je tad u rusevini bila. Shvatio sam je... Bogu sam se obratio... njemu sam viknuo... strah me je! Budi pored mene...

    Pjesma koja me je drzala od intepretacije Majera psalma 23... i puta moje vjere od 16 km u planini Kljucu. I popa koga sretoh na tom putu i koji me uvrijedi ni za sta... a kojem sam i pored toga pozelio srecan put.

    Slomljen i ponizen... za ono sto sam ucinio.
    Ali nisam stao potpuno. Duh u meni se josh borio iako sam bio dobro udaren. 3 godine sam bio kao u magli posle toga...ali sam bio vodjen...
    I dodje dan cudan. Dobijem pismo da sam izvucen na lutriju zelene karte. Sestra moja koja bi izabrana da mi pomogne, sa kojom su moje molitve vazda!

    Sad sam postavljen tamo medju onima dje nisam po vama namjeren bio. Google, Yahoo, MSN, Time, NewYorker, People, Wall Street Jurnal, Cisco, CNN, AdAge, Expedia, Amazon, Coca-Cola, Mazda, Hyundai, ...

    Cija ruka to ucinje?

    I da ne ucinim nista vise, ja sam primjer svoj dobio! I evo ga dijelim sa vama.

    Postavio si Boze trpezu predamnom prepunanu, pred ocima neprijatelja mojih!



    The LORD is my shepherd; I shall not want.
    He maketh me to lie down in green pastures: he leadeth me beside the still waters.
    He restoreth my soul: he leadeth me in the paths of righteousness for his name's sake.
    Yea, though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil: for thou art with me; thy rod and thy staff they comfort me.
    Thou preparest a table before me in the presence of mine enemies: thou anointest my head with oil; my cup runneth over.
    Surely goodness and mercy shall follow me all the days of my life: and I will dwell in the house of the LORD for ever.

    for ever and ever!


    Vi koji se u njega uzdate! Ne odustajte! Dok daha imate!

    Vi polako idite a nece biti mira nevjernicima vidjecete! Ostavite Bogu razracunavanje. Njegova je odmazda i Njegova je osveta! On im se zakleo!

    A Ja se nikad vise vratit u Crnu Goru necu, bez ako me on ne posalje. A to nece bit bez nekog dobrog razloga sigurno...

    Neka je mir na vama!
    Asalaam 'Alaykum!

  16. #116
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Bravo doktore.
    Sta je tu pogresno? Kaze fino da je DEFINICIJA JEDNOSTAVNA. Sto znaci da je jednostavno objasnit i naucit. Slozene strukture su sadrzina definicije. Ali zato sto se ta rijec pominje u sadrzini ne znaci da je definicija slozena.

    Po meni definicija zivota je jednostavna,to su slozene strukture koje teze samoodrzanju(jedinke) i stvaranju potomstva(samoodrzanje vrste).
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  17. #117
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Trenutno u pg, inace iz pv :)
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Rijeka je složena struktura koja teži samoodržavanju i stvaranju potomstva. Je li rijeka život?
    Lol kako to rijeka,odrzava samu sebe,priziva kisu? A kada padne kisa izliva se i pravi djecu? Rijeka nema nikakav uticaj na svoje postojanje-zavisi od kise,tacno je da i ziva bica zavise od hrane i kiseonika.Ali i tu oni koji se prilagode prezivljavaju,koliko ima vrsta koje zavise od samo jedne vrste hrane,malo jer lako izumiru.Covjek kao 1. u trci evolucije je najveci svastojed na svijetu.
    Vanzemaljci vjerovatno ne stupaju u kontakat sa nama,jer su mnogo napredniji pa se ne bi razumjeli,isto kao sto mi citav zivot mozemo uciti crva nesto prosto kao sto je tablica mnozenja.
    U ostalom po cemu se to covjek razlikuje od drugih zivotinja-jede,spava,ide u wc,pari se,trazi hranu,skloniste(kupljene novacem) i tako citav zivot i na kraju umre.I sta mu je bio bolji zivot od zivota jednog vola? Radio je vise od tog vola(rijetko koji radi po 8 sati 5 dan u nedjelji),odmarao je manje-vo kulira,preziva,nema nikakvih briga,a covjek citav zivot je nesta nezadovoljan,nezadovoljan kad je sit-mogla je biti bolja hrana,nezadovoljan kad ima sex sa manekenkom-falila bi mu jos 1,2,3...
    nezadovoljan kad ima dobro auto,mogao bi i avion,stalno je nezadovoljan htio bi da ima citav svijet,univerzum,da bude svemocan,da bude bog. Da sve to zeli covjek i to ga cini nesrecnim.Zakljucak-vo je srecniji od covjeka,sta ga briga ima li boga.

  18. #118
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Da,važi.
    To što si me čekao par sati?Objasniću ti ja,druškane.Nisi imao šta da radiš večeras.
    Tvoj um, ne znam da li iz straha da ce mu ponestati arogancije ili pak da vise nece moci biti uzviseni kriticar, ignorise osjecaj sestog cula ili pak andjela koji zive uz nas kako bi nam pomogli kroz zivot. Mogu ti samo reci eto, nismo svi isti bez ikakve pretenzije koja u ovim vodama uvijek biva djavolska. Nema snage bez Bozije snage, koliko god zelio da se odupres ovoj jakoj istini.

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    A)Ne show off-ujem,jednostavno nemam potrebu da ćaskam o stvarima privatno.Mogu da te kontaktiram i iskažem ti želju da ćaskam - da to želim.Valjda smo ovdje da ćaskamo svi zajedno.Ja tako vidim forum.
    B)Polako,prikane.Nema razloga da se nerviramo.Nisam mislio da se stvarno proslaviš,bila je to figura u govoru.Niko se ovdje nije stvarno proslavio.
    Ne mozemo o svim stvarima pricati na pabliku. Prevashodno zbog tebe. Nisam ja ovdje da vodim debate ili pak polemike, i nemam tvoju opsesiju apsolutne zadnje rijeci. U takvim se sferama uvijek djavo sakrije zeleci da nas gurne u 'ring'; onog sto prica o vjeri i Bogu nije.
    Interesuju me duhovni mostovi ili pak konstruktivni dijalozi, sto ovaj forum ponekad zna da bude. Na zalost, cesto to ne biva.

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Prvo i jedino - nisi morao da me čekaš.Kao što rekoh,sa svojim životom radiš šta želiš.
    Žao mi je što imaš temperaturu - nisam ja kriv,ipak.Možda Bog želi da ti kaže nešto,ali ne bih da nagađam.
    Ostale utiske si sam izgradio - ja nisam rekao ništa od sljedećeg : Da želim da se približim Bogu,da želim da mi neko da nešto,da želim išta sem polemike ili pak debate.
    Naravno da nisam morao. Osjetio sam samo da trebam tako uraditi. Razlozi i istine su ipak Bozije i sve sto nam se desava spada u jedan veliki sudbonosni pejzaz. Drago mi je ipak sto si u paragrafu gore pokusao saznati sta je Bog zelio. Osjeca se trud, a isti je dio 'vjezbe' trazenja Svevisnjeg. Pusti tu stranu da ispliva iz tebe, mozda nas sve iznenadis.

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Mora neko i nezahvalnik da bude.Pa ipak sam ti zahvalan.Otvorio si jednu škrinju koja mi je dugo bila zatvorena.
    Smjestio?Da,jasno mi je.Dobra procjena.Čestitam.
    Vidiš,Bog je na djelu čak i u Balaševićevim pjesmama.
    Ironija je tu za sve da se katkad njome posluzimo. Citajuci tvoje postove sumnjam da si nezahvalnik, koliko god da na sebe stavljas tu etiketu. Bog je svugdje oko nas, pa i u Balasevicevim pjesmama. U istim zna ponekad biti i djavo, a ti ga na zalost ponekad otpratis uz cugu. Referiram na tvoj procitani post iz proslosti. Drago mi je ipak sto si svjestan te svoje strane, jer se tu krije pocetak puta. Alkohol nam je Bog Njegovom zadnjom knjigom zabranio. Lijepo bi bilo kada bi se pokusao drzati tog pravila i pokusao osjetiti promjene na sebi samom.

    Osjecaj mi govori da se ovdje radi o konfliktu, ili pak ne skroz dominiranom egu. A oni koji budu dominirali svoj ego ce na sudnji dan umjesto pjesice ici konjima (hadis).

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Važi prijaško,čuvam se.I ti se pazi.Nemoj pretjerano da plašiš klince po komšiluku ovakvim pričama.Naročito ako si pod temperaturom.
    Koliko Minhauzena na ovom forumu...
    Razorna je za dusu pozicija nevjerstva. Ne vidim cemu potreban inat da se odupremo od Boga Jedinog. Ako o icemu mozemo pricati ovdje mozda bismo trebali popricati o tome. Koliko kod da ti osjecam dusu na tom polju interesuje me takodje da cujem rijeci koje ce potvrditi osjecanja.

    Praktikovanje vjere otvara duboke podrume duse, u kojima cesto nadjes nevjerovatne boje istine. Molim se, da ces zaroniti u sebe i poceti sijati tom magicnom Bozjom svijetloscu. Svi kljucevi se ipak nalaze molitvom. Razumijem da ovo u tvojoj trenutnoj dusevnoj poziciji zvuci kao prica za djecu. Ne zaboravi ipak da Bog postoji, i da one koji se uspiju konektovati sa Njim cekaju prostrani okeani snage, volje i duhovne jacine; ne zaboravljajuci svijetlost, naravno.

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Da bi mijenjao ljude i okretao ih u smjeru u kom bi ti volio da oni odu i 'otvarao im oči' treba da imaš bar pristanak tih ljudi.Nekima od nas se sviđa ovako. Zamisli
    Nema prisile u vjeri (Kuran). Postavih se ovako jer ne osjetih da bi pomenuti trening od mjesec dana bio nesto sto ne bi zelio da probas. Iako sam razumio neimanje vremena, osjetih da bi ti mozda ovakav trening bio od koristi. Tu sam kao trener amater ukoliko se odlucis na taj korak, znajuci da te uvijek mogu uputiti vrsnim trenerima koji su odavno stali i zive na duhovnoj ljestvici istine.

  19. #119
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Trenutno u pg, inace iz pv :)
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za pustinjaka-nick mi je ovakav jer je orginalno bio sestrin(iskoristila je ,porodicni, mail sa t-coma kada se registrovala,posto sam ja hotmail,a ne primaju druge mailo adrese osim sa t-coma,uzeo sam njen nik,posto ga ona odavno ne koristi. Primjetio si samo evil,a nisi lady
    daleko od toga da zelim da ti bude gore,pij samo cajeva i jedi voca i proci ce za par dana(osim ako nije neka ozbiljna bolest
    Bog te ne kaznjava temeraturom-sam organizam povecava T jer ona ne odgovara mikroorganizmima,a optimlaalna je za celijame imunog sistema koje se brze razmnozavaju i bolje djeluju.A kako ti se povecava tjelesna t,pa celije imunog sistema koje prve prepoznaju infekciju salju signale drugim celijama-ratnicima(bijela krvana zrnca)-koje dolaze na mjesto infekcije te nakupine se mogu vidjeti kao gnoj(i on je bijel -ima logike)
    takodje salju signal do mozga-centra za termoregulaciju u hipotalamusu i podesavaju ga da je normalna t za par stepeni veca,taj signal tijelo shvata kao da mu je zima(groznica) pa svim mehanizmima se trudi da poveca t na novu ,normalnu,(normalna za stanje borbe protiv infekcije)-tijelo drhti,rad misica oslobadja toplotu(isto kao kod sporta,samo sto tad je ta toplota visak,pa je se oslobadjamo znojenjem).

  20. #120
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na doktorskim savjetima. Radilo se samo o malo ironije. Ne zamjeri.

    Sto se nika tice tu nisam bio ironican, i mislim da se isti moze promijeniti kako bi bio u kontaktu sa visim sferama svijesti.

    Do slusanja...

  21. #121
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Trenutno u pg, inace iz pv :)
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi u prirodi postoje pojave koje mozemo svrstati u 2 vrste nemoguceg-apsolutno nemoguce-ono sto se nikad nece desiti i relativno nemoguce za sta je vjerovatnoca toliko mala da se zanemaruje,al se ipak moze desiti.Ne znam koliko ste upuceni u fiziku i dokle se odmaklo u subatomskom nivou,teorija stringova,kvantna fizika,teorija svega...
    Kome fizika nije bila bauk u srednjoj,mogu mu dati da pogleda trodjelnu seriju ,elegant universe, produkcija PBS Nova.

  22. #122
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Trenutno u pg, inace iz pv :)
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Hvala na doktorskim savjetima. Radilo se samo o malo ironije. Ne zamjeri.

    Sto se nika tice tu nisam bio ironican, i mislim da se isti moze promijeniti kako bi bio u kontaktu sa visim sferama svijesti.

    Do slusanja...
    Da ne upraznjavas kojim slucajem meditaciju?

  23. #123
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLady View Post
    Lol kako to rijeka,odrzava samu sebe,priziva kisu? A kada padne kisa izliva se i pravi djecu? Rijeka nema nikakav uticaj na svoje postojanje-zavisi od kise,tacno je da i ziva bica zavise od hrane i kiseonika.Ali i tu oni koji se prilagode prezivljavaju,koliko ima vrsta koje zavise od samo jedne vrste hrane,malo jer lako izumiru.Covjek kao 1. u trci evolucije je najveci svastojed na svijetu.
    Vanzemaljci vjerovatno ne stupaju u kontakat sa nama,jer su mnogo napredniji pa se ne bi razumjeli,isto kao sto mi citav zivot mozemo uciti crva nesto prosto kao sto je tablica mnozenja.
    U ostalom po cemu se to covjek razlikuje od drugih zivotinja-jede,spava,ide u wc,pari se,trazi hranu,skloniste(kupljene novacem) i tako citav zivot i na kraju umre.I sta mu je bio bolji zivot od zivota jednog vola? Radio je vise od tog vola(rijetko koji radi po 8 sati 5 dan u nedjelji),odmarao je manje-vo kulira,preziva,nema nikakvih briga,a covjek citav zivot je nesta nezadovoljan,nezadovoljan kad je sit-mogla je biti bolja hrana,nezadovoljan kad ima sex sa manekenkom-falila bi mu jos 1,2,3...
    nezadovoljan kad ima dobro auto,mogao bi i avion,stalno je nezadovoljan htio bi da ima citav svijet,univerzum,da bude svemocan,da bude bog. Da sve to zeli covjek i to ga cini nesrecnim.Zakljucak-vo je srecniji od covjeka,sta ga briga ima li boga.
    Možeš li mi reći o čemu pričaš? Zašto je bitno koliko vrsta hrane koristi neka vrsta za moje pitanje? Još sam sebe pobijaš, čas teže samoodržavanju, čas zavise od hrane i kiseonika.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Možeš li mi reći o čemu pričaš? Zašto je bitno koliko vrsta hrane koristi neka vrsta za moje pitanje? Još sam sebe pobijaš, čas teže samoodržavanju, čas zavise od hrane i kiseonika.
    Hrana i kiseonik su samoodržanje.Moraju se obezbijediti da bi postojao.
    Probaj da ne jedeš i ne dišeš.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  25. #125
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Nabla ti razmisljas previse povrsno. Ali bas bas povrsno. Uopste ne zalazis dublje od povrsine, nikad. Ti kao da neces ni da se potrudis da nesto naucis i da prihvatis necije [ispravno] misljenje.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. U sta vjerujete?
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 74
    Last Post: 23-04-14, 11:24
  2. Zasto ne vjerujete u Boga?
    By Ego_and_his_own in forum Religija i filozofija
    Replies: 690
    Last Post: 10-08-10, 20:31
  3. Vjerujete li umjetnicima?
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-06, 10:23
  4. da li vjerujete
    By TiJaNaaaA in forum Sve i svašta
    Replies: 60
    Last Post: 30-06-06, 16:06
  5. U shta vjerujete?
    By SHORTY in forum Religija i filozofija
    Replies: 32
    Last Post: 18-12-04, 23:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •