Page 9 of 15 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 201 to 225 of 370

Thread: Zašto vjerujete u Boga?

  1. #201
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Dozvolices da svi imamo svoju definiciju nepristojnosti. Meni je recimo nevjerovanje u Svevisnjeg Boga jako nepristojno, da ne kazem nezahvalno ili pak arogantno. Sta tek reci o pameti koja religijoznost vidi kao psiholosku poremecenost. Arogantnosti zbilja nema granica.
    Neću dozvoliti. Postoji etiketa koja važi za svakog, ako nećemo ovo da pretvorimo u jedno ne baš prijatno mjesto. Propovijedanje i impliciranje da je neko na ovaj ili onaj način ograničen zato što smatra tvoja dogmatska ubjedjenja nezadovoljavajućim nije nešto što bilo ko želi da čita, niti nešto što doprinosi bilo kojoj temi ili raspravi.

    Što se tiče psihološke poremećenosti, nema tu ničeg arogantnog. Jednostavno, voditi se neracionalnim i neosnovanim vjerovanjima kao osnovnim životnim principima nije nešto što ja smatram naročito razumnim i zrelim ponašanjem. To je mišljenje koje inače ne iznosim javno, samo sam htio da ti ilusturjem drugu stranu tvog pristupa (u kojoj naravno, po meni, ima mnogo više istine). Kao što rekoh - ovako možemo do preksjutra.

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Ovako pricas zato sto mozda ne znas dovoljno o duhovnosti i zato sto se nisi dao u istrazivanje iste. Pored onoga sto su nam ostavili preci svih religija imamo one koji dozivljavaju Svevisnjeg Boga.

    Za pocetak http://en.wikipedia.org/wiki/Isra_and_Mi%27raj
    Očigledno je da termini "znanje" i "istraživanje" za nas dvojicu imaju potpuno različita značenja. Svakako da postoji mnogo toga što ja ne znam, i što još mogu naučiti o svjetskim religijama - ali to će uvijek biti i ostati znanje o mitovima, legendama, ritualima i vjerovanjima vezanim za te religije. Meni je to inače vrlo interesantna oblast, i vjerovatno znam više nego što pretpostavljaš.
    Last edited by MadGod; 15-12-09 at 20:46.

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Univerzum se širi i to je dokazano pomoću fotoelektričnog efekta. Ajnštajn je za to dobio Nobelovu nagradu.
    E? I za koliko se prosirio prije i poslije Ajnstajna? Od tri vida fotoefekata koji najvise prosiruje?

  3. #203
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Naročito kad me njima podučavaju ljudi,zar ne?

    Za takve nervne reakcije mi treba krzno.A i da sam se nakostriješio,znao bi,bilo bi malo drugačije.

    Sva sreća pa to što ti osjećaš nema veze sa onim što ja osjećam.

    Biće bolje,jašta.

    Bog nije objekt ama nijednog mog konflikta,kako sam ti negdje napomenuo.
    Važi,hvala na savjetu koji nisam tražio.Treći put.:kamikaza:

    Odlično,od pretpostavke da imam konflikt sa Bogom,došli smo do toga da ne poznajem sebe.

    Priceless.
    Interesantno kako ti odmah proradi ego.

    Kao sto negdje rekoh. Ne privlace me debate vec duhovna konstruktivnost u dijalogu. U jednom pokusaju debate si poceo brisati postove, umjesali su se i moderatori itd... vidjeli smo gdje nas je debata dovela, sjeti se. Podsjecam da je to bila tvoja zelja. Ocigledno je ta epizoda zaboljela veliki ego pa se ovako opet oglasava. Sta reci ...

    Tuzna je konstatacija koju tvoj ego ima da dominira nad svim mogucim temama ovog foruma. Precutacemo sta bi moderna psihologija rekla o tome.

    Kako su nam i debate i konstruktivan dijalog nemoguci ostavljam te mentalnom izivljavanju nad ovom djecom koja na zalost to ne primjecuju. Ima nesto jako krvopijuce u tvojim postovima, za one koji znaju da citaju.

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Neću dozvoliti. Postoji etiketa koja važi za svakog, ako nećemo ovo da pretvorimo u jedno ne baš prijatno mjesto. Propovijedanje i impliciranje da je neko na ovaj ili onaj način ograničen zato što smatra tvoja dogmatska ubjedjenja nezadovoljavajućim nije nešto što bilo ko želi da čita, niti nešto što doprinosi bilo kojoj temi ili raspravi.

    Što se tiče psihološke poremećenosti, nema tu ničeg arogantnog. Jednostavno, voditi se neracionalnim i neosnovanim vjerovanjima kao osnovnim životnim principima nije nešto što ja smatram naročito razumnim i zrelim ponašanjem. To je mišljenje koje inače ne iznosim javno, samo sam htio da ti ilusturjem drugu stranu tvog pristupa (u kojoj naravno, po meni, ima mnogo više istine). Kao što rekoh - ovako možemo do preksjutra..
    Razumjesmo se. Barem oko ovog pitanja. Po meni je nemogucnost razumjevanja vjere, Boga i svega sto ove teme povlace sa sobom izrazen manjak inteligencije pa tek onda problem u duhovnosti. Spiritualne bolesti su sve veca realnost danasnjice. Kao sto rekoh lako je reci 'ne vjerujem u Boga', a malo teze uzdignuti se svijescu.


    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Očigledno je da termini "znanje" i "istraživanje" za nas dvojicu imaju potpuno različita značenja. Svakako da postoji mnogo toga što ja ne znam, i što još mogu naučiti o svjetskim religijama - ali to će uvijek biti i ostati znanje o mitovima, legendama, ritualima i vjerovanjima vezanim za te religije. Meni je to inače vrlo interesantna oblast, i vjerovatno znam više nego što pretpostavljaš.
    Iskreno se nadam se da ce spoznati snagu onoga sto svrstavas medju mitove i legende. Krije se tu nesto jako benefitno za svijest, prevashodno.

  4. #204
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Po meni je nemogucnost razumjevanja vjere, Boga i svega sto ove teme povlace sa sobom izrazen manjak inteligencije .
    Sta mislis koliko je pitanja o Bogu i religiji na testiranju inteligencije?

  5. #205
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Kao sto rekoh lako je reci 'ne vjerujem u Boga', a malo teze uzdignuti se svijescu.
    Interesantno. Ja bih rekao da važi upravo obratno - lako je povjerovati u Boga i sve što dolazi sa tim, malo teže suočiti se sa realnošću ljudske prolaznosti i (relativne) beznačajnosti. Svako želi da vjeruje da u njemu ima nečeg posebnog ili natprirodnog. Što je, koliko god (meni) razumljivo bilo, ipak slabost.

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Iskreno se nadam se da ce spoznati snagu onoga sto svrstavas medju mitove i legende. Krije se tu nesto jako benefitno za svijest, prevashodno.
    Ono što se svrstava (to nisam učinio ja) medju mitove i legende svakako ima snagu, inače se ne bi održalo do dana današnjeg - ima snagu da utiče na ljude i inspiriše ih - kao, uostalom, i mnogo drugih stvari, od fudbala do rok muzike.

    Medjutim, to nije snaga na koju ti aludiraš. Ne postoji neka velika kosmička istina skrivena u tekstovima, pričama i vjerovanjima primitivnih naroda (koji su, štaviše, bili primitivni čak i za svoje vrijeme).

  6. #206
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sta mislis koliko je pitanja o Bogu i religiji na testiranju inteligencije?
    To ne znam, ali znam da je ista itekako potrebna u razumjevanju Casnog Kurana recimo. Da bi se isti razumio treba biti posebno obdaren svijescu. Tu mozes razumjeti problem koji danas postoji da ga jedna glava razumije i iznese pred narod. Malo njih je sposobno za to, samo zbog nemogucnosti dolaska na taj stepen svijesti gdje se mnogima desava potop.

  7. #207
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Interesantno kako ti odmah proradi ego.
    Ego?Šta je sa idom?A superegom?Svi uvijek trućaju o egu,i mislim da se ova dva ostala voljna dinamizma nepravedno zapostavljaju.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Kao sto negdje rekoh. Ne privlace me debate vec duhovna konstruktivnost u dijalogu.
    Duhovna konstruktivnost.Da.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    U jednom pokusaju debate si poceo brisati postove, umjesali su se i moderatori itd... vidjeli smo gdje nas je debata dovela, sjeti se. Podsjecam da je to bila tvoja zelja. Ocigledno je ta epizoda zaboljela veliki ego pa se ovako opet oglasava. Sta reci ...
    Mislim da ti nemaš pojma o čemu govoriš.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Tuzna je konstatacija koju tvoj ego ima da dominira nad svim mogucim temama ovog foruma. Precutacemo sta bi moderna psihologija rekla o tome.
    'Konstatacija koju moj ego ima'.
    Siguran sam da nemaš pojma o čemu govoriš.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Kako su nam i debate i konstruktivan dijalog nemoguci ostavljam te mentalnom izivljavanju nad ovom djecom koja na zalost to ne primjecuju. Ima nesto jako krvopijuce u tvojim postovima, za one koji znaju da citaju.
    Hahahahha.Krvopijuće sa duhovne dimenzije,pretpostavljam.
    Isisavam energiju ljudima preko postova.Energetski vampirizam...
    Hvala što me puštaš da se iživljavam nad ovom djecom,ja,čovjek od 70 godina.
    Ćaos.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  8. #208
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jedan poznati filozof iz Rovaca tvrdi sasvim obrnuto. 'Nedostatak inteligencije je uzrok kad se nesto sto se zna ne umije objazniti nekom ko ne zna, da bi taj razumio.' Zato je vazda neprakticno pozivati se na inteligenciju jer svaki stap ima dva kraja.

  9. #209
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    U očima ljudi, mnogi vjernici se čine pravednima, što naravno nije pokazatelj pravog stanja.
    Pravednost vjernika ne smije biti samo vanjska, nego iz srca.
    Valjda oni koji se istinski boje Boga teže biti pravedni i u srcu.



    Znamo da ni iz čega ne može nastati ništa. Prema tome, da je ikada postojalo vrijeme kada apsolutno ništa nije postojalo, tada ništa nikada ne bi ni nastalo. Stvari ipak postoje. Budući da nikada nije moglo ne postojati apsolutno ništa, nešto je moralo oduvijek postojati. To što je oduvijek postojalo jest onaj koga zovemo Bog.
    I nije ti to neko pojasnjenje. Imas li sta jasnije i touchable?

  10. #210
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Interesantno. Ja bih rekao da važi upravo obratno - lako je povjerovati u Boga i sve što dolazi sa tim, malo teže suočiti se sa realnošću ljudske prolaznosti i (relativne) beznačajnosti. Svako želi da vjeruje da u njemu ima nečeg posebnog ili natprirodnog. Što je, koliko god (meni) razumljivo bilo, ipak slabost.
    Lijepo bi bilo kad bih i sa Dzo-om mogao biti ovako konstruktivan, koliko da se razilazim u misljenju sa tobom. Ipak postavljas se konstruktivno za dijalog sto je lijep osjecaj.

    Hvatas se za srz ovdje! Pitanje je bas to da li smo beznacajni tj. da li je zivot bez znacaja. Tu gdje nauka ne moze dati odgovor vjera kaze da nam je Bog slao knjige prevashodno kako bismo se uzdigli u svijesti! Tu shvatamo da su Kuran i prije njega Stari i Novi Zavjet poslati kao dar covjecanstvu! Prevashodno kao poklon od Boga! To je srz.

    Zadnje dvije recenice zahtjevaju vremena za odgovor pa drugom prilikom ako Bog da.


    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ono što se svrstava (to nisam učinio ja) medju mitove i legende svakako ima snagu, inače se ne bi održalo do dana današnjeg - ima snagu da utiče na ljude i inspiriše ih - kao, uostalom, i mnogo drugih stvari, od fudbala do rok muzike.

    Medjutim, to nije snaga na koju ti aludiraš. Ne postoji neka velika kosmička istina skrivena u tekstovima, pričama i vjerovanjima primitivnih naroda (koji su, štaviše, bili primitivni čak i za svoje vrijeme).
    Jos jedna duboka tema! Sta nam je zapravo ostavljeno?! Koja je duhovna moc u svetim knjigama i u tradiciji Bozijih profeta? Gdje moze svijest da se uzdigne? Sta je spiritualnost? Ovo su sve jako jako interesantne teme za traganje ...

    Srecno
    i da te Bog odvede tamo gdje je vodio i one prije nas... pa cemo nastaviti drugom prilikom.


    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Ćaos.
    Selam i tebi Dzo ili pak Bog ti pomogao
    I no hard feelings! Pa do sledeceg susreta ako Bog da, do nekih ljepsih, visih i sladjih za svijest diskusija.

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Jedan poznati filozof iz Rovaca tvrdi sasvim obrnuto. 'Nedostatak inteligencije je uzrok kad se nesto sto se zna ne umije objazniti nekom ko ne zna, da bi taj razumio.' Zato je vazda neprakticno pozivati se na inteligenciju jer svaki stap ima dva kraja.
    Sve ce to doci na svoje, ako Bog da. Ponekad je spiritualnost trnovita. Ponekad su 'sudari' neophodni da bi se zaplivalo u dublje teme istine i svijetlosti. Cudni su putevi Gospodnji...

  11. #211
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Zaista interesantno razmisljanje. Imam i ja jedan primer na svoje vjerovanje u „beskonacnost“, ali necu taj primer navesti u smislu KRUGA kao ogromno/bezgranicno a konacno. Mrav ne moze doci do kraja velike lopte, ali koliko lopta moze biti velika?
    Mislio sam na čitav naš univerzum kao primjer "lopte". Naravno, to su samo moja vjerovanja i ne moraju biti tačna.
    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Na primer: Nalazis se u jednoj ogromnoj prostoriji, i oko tebe su zidovi. Ti vjerujes da je to „ogromno konacno“, ali, ako recimo, probusis zid i napravis vrata, i onda napravis jos jednu prostoriju, to ce i dalje biti tvoja „ogromna konacnost, samo sto ce ta prostorija imati jos jednu prostoriju, pa jos jednu, pa jos jednu, itd. beskonacno.
    Ako ideš po "lopti" niđe nećeš naići na "zid" pa nećeš moći ni probušiti vrata. Osim.
    Ako je udaljenost od površine lopte vrijeme (naprimjer: unutar lopte je prošlost a spolja budućnost).
    Pošto naš prostor ima tri prostorne i jednu vremensku dimenziju. Ako je u pitanju lopta u tom četvorodimenzionom prostoru. Možeš da se krećeš kroz 3D površinu lopte koliko god hoćeš ali ne možeš izaći iz nje.
    Jedino ako nekako može kroz vrijeme ali tu već nemam pojma kako.
    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Recimo kod univerzuma: U sta se univerzum siri? Ako bi rekli da se siri u nista, to znaci da koliko se univerzum siri, to nista u sta se siri postaje nesto, deo univerzuma, znaci, univerzum moze beskonacno da se siri u nista.
    Možda nije ništa. Ako je budućnost (pozitivna osa vremana = udaljenost od površine lopte u "sekundama") Ako se prostor širi kroz vrijeme pretvarajući jedan dio dimenzije vremena (budućnosti) u 3D prostor . Odoh u paranoju. hi hi
    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ne znači, zbog konačnosti materije u univerzumu.

    Septembrov primjer je mnogo bliži onome što je (najvjerovatnije) slučaj sa našim univerzumom.
    Baš mi je materija problem . Beskonačno materije ili konačno mnogo materije u beskonačnom prostoru. (konačno /beskonačno =nula )
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Postojanje boga se ne mora naucno opovrgavati a moze. Dovoljno je da covjek malo sjedne i razmisli i shvatice da boga nema.
    Zavisi kakvog Boga?
    Ako pogledaš istoriju razvoja religija i današnje religije vidjećeš da je Bog samo naziv za silu koja je stvorila i pokreće univerzum. Od pećinskog čovjeka i njegove religije do današnjeg to je naziv za taj isti entitet. Ljudi traže odgovor na to prastaro pitanje.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Nema dokaza o postojanju boga. Nista ne upucuje na univerzalnog kreatora. Dokaz da je neka visa inetligencija sve stvorila ne postoji.
    Idući strogo po definicijama. Inteligencija je po definiciji brzina učenja i prihvatanja novih znanja. Ako je Bog inteligentan slijedi da nešto nezna pa uči . i.t.d.
    Naša zvijezda "Sunce" je skladan i nama značajan sistem. Da li je inteligentan? Ja smatram da nije. Vjerujem da se pojam inteligencije po našem shvatanju se nemože primijeniti na Sunce ili Boga.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    ...A to sto mnogo ljudi kroz istoriju vjeruje u razlicite bogove govori samo o nerazvijenosti tih naroda jer je vecina njihovih vjerovanja nestala sa njima ili su prihvatili drugu vjeru. A stara vjerovanja su samo mitologija i dio istorije u kulture raznih naroda.
    Ne treba podcjenjivati one koji su danas ili su bili ranije na nižem stepenu duhovnog razvoja od nas. Da nije bilo tog nivoa nebi bilo ni višeg od toga(ovog našeg). Ljudi "traže" Boga.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Sve sto se dogadja u svijetu, sve sto se oduvijek dogadjalo sugerise na to da boga nikad nije bilo i da je bog samo plod ljudske maste. ...
    Sva dostignuća razvoja čovjekove imaginacije su u izvjesnom smislu plod ljudske mašte.
    Evo ti kažeš da vrijeme ne postoji , da je plod ljudske mašte a svuda se koristi i satovi pokazuju nešto. Ljudi još uvijek ne znaju potpuno "šta je vrijeme?" ali koriste satove i traže dalje.
    Last edited by septembar; 15-12-09 at 23:41.

  12. #212
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Po mojem uvjerenju Bog ne spada u kategoriju stvorenih stvari, stvari koje su postale ili koje su uzrokovane. Bog je neuzrokovan i nestvoren, on jednostavno postoji.
    Svaka posljedica mora imati uzrok. Svemir i sve u njemu jesu posljedice. Mora postojati nešto što je uzrokovalo postanak svega. Na kraju, mora postojati nešto ''neuzrokovano'' kako bi uzrokovalo postanak svega drugog. To neuzrokovano smatram Bogom.
    Koliko se samo definicaja boga nagledasmo na ovoj temi... Kako li se koja definicija pokaze glupavom tako se izmisli nova, i tako u nedogled... Kako si samo kategorisao boga, on nije stvoren vec on postoji... Zasto onda ne bi kosmos samo postojao, vec da ga je neko morao stvorit? Zasto kosmos ne bi spadao u kategorju ne stvorenih stvari? Sto god da pomenemo vi cete rec "a to ti je bog", i dokle tako...zar nije malo odsadno prozivati sve i svasta za boga. Definicija boga (kao necega imaginarnog, dakle izmisljotina) je inace vrlo jednostavna, svemoguci entitet...

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Tvrdiš da ne vjeruješ u boga, jer nije naučno dokazano da On zaista postoji. Pogledajmo koliko je složen naš DNK kod koji nosimo u našim ćelijama? Zar nisu svrha DNK i njena složenost takođe argumenti za postojanje Inteligentnog Pisca toga koda?
    Raspravljati zasto je DNK tako slozen je totalno besmisleno iz ugla covjeka. Za pojam covjekove percepcije jeste slozen, isto kao i sto je jedan kamen slozen za nekog npr psa. Za sve zivo na svijetu moze se tako postaviti pitanje "zasto" i onda to proglasiti kao argument za postojanje boga... Mi ne znamo zasto je to tako, e pa onda je to bog tako napravio... Slozenost DNK ne moze nikako bit argument za postojanje boga, kao sto nista ne moze bit argument za njegovo postojanje.
    Nekada se smatralo da grmljavinu proizvode bogovi dok je nisu objasnili... Kako se samo tada grom cinio kao slozena stvar, a zamislite, ne potice od boga...
    Isto tako, mozemo raspravljati "zasto" postoji gravitacija, cinjenica je da postoji i da je tolika kolika jeste, ali zasto postoji... pa zato sto je bog stvorio...logicno zar ne?

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Na kraju, postojanje Boga mora se prihvatiti vjerom.
    to obavezno

    vjerovanje u boga je totalno besmisleno, za sve sto ne mozemo da znamo kazemo bog je to, sa takvim stavom ne bi nidje dogurali
    Last edited by mishko_ajkula; 16-12-09 at 06:17.

  13. #213
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Tu gdje nauka ne moze dati odgovor vjera kaze da nam je Bog slao knjige prevashodno kako bismo se uzdigli u svijesti!
    zasto nas gospodin svemoguci nije napravio svjesne nego nam salje knjige...ma daj lupetanju nema kraja...

  14. #214
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    E? I za koliko se prosirio prije i poslije Ajnstajna? Od tri vida fotoefekata koji najvise prosiruje?
    Nemam pojma. Samo znam da se širi, a ne vrti u krug. A uostalom, to bi bilo pitanje za drugi podforum.

  15. #215
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Mislio sam na čitav naš univerzum kao primjer "lopte".



    Ajde? A ja mislio ti pricas o lopti i mravu




    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Naravno, to su samo moja vjerovanja i ne moraju biti tačna.



    Tu vjeru ustvari propoveda nauka, jer upravo je naucna teorija da je univerzum u obliku lopte, to jest, balona koji se siri, siri dok ne pukne i vrati u prvobitan polozaj, sto ne mora biti tacno.




    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Ako ideš po "lopti" niđe nećeš naići na "zid" pa nećeš moći ni probušiti vrata. Osim.
    Ako je udaljenost od površine lopte vrijeme (naprimjer: unutar lopte je prošlost a spolja budućnost).
    Pošto naš prostor ima tri prostorne i jednu vremensku dimenziju. Ako je u pitanju lopta u tom četvorodimenzionom prostoru. Možeš da se krećeš kroz 3D površinu lopte koliko god hoćeš ali ne možeš izaći iz nje.
    Jedino ako nekako može kroz vrijeme ali tu već nemam pojma kako.



    U tom mom primeru se nisam vodio „loptom“, a to sam i napomenuo u mom postu.. Kad sam govorio o ogromnoj prostoriji i prostorijama, mislio sam na univerzum kao ogromnu prostoriju/konacnost, a ostale prostorije kao sirenje univerzuma u smislu konacno u beskonacnost.






    Da li je vreme zaista dimenzija? I kad smo govorili o beskonacnosti, opet ti postavljam ono isto pitanje: Ako mrav ne moze doci do kraja velike lopte jer lopta nema kraj (ogromno konacno), koliko lopta moze biti velika? Beskonacno?




    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Ne treba podcjenjivati one koji su danas ili su bili ranije na nižem stepenu duhovnog razvoja od nas. Da nije bilo tog nivoa nebi bilo ni višeg od toga(ovog našeg). Ljudi "traže" Boga.



    Ako uopste i pomislimo da je nekad neko bio na nizem stepenu duhovnog razvoja od nas, onda ova recenica „ne treba podcenjivati“ ima suprotno znacenje. Vjerujem da „stepen duhovnosti“ ne zavisi od proslosti ili sadasnjosti ili buducnosti. Ne zavisi od nauke ili religije. Stepen duhovnosti zavisi od individue/covjeka u njegovom vremenu postojanja. (Da se i ja ogradim): To je moje vjerovanje, ali ne mora biti tacno. :grin:

  16. #216
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mishko_ajkula View Post
    Zasto onda ne bi kosmos samo postojao, vec da ga je neko morao stvorit? Zasto kosmos ne bi spadao u kategorju ne stvorenih stvari? Sto god da pomenemo vi cete rec "a to ti je bog", i dokle tako...zar nije malo odsadno prozivati sve i svasta za boga. Definicija boga (kao necega imaginarnog, dakle izmisljotina) je inace vrlo jednostavna, svemoguci entitet...
    Zato što je na osnovu naučnih istraživanja utvrđeno da je ipak nekad nastao i da je to "nekad" bilo prije 13,73 milijarde godina.
    Quote Originally Posted by mishko_ajkula View Post
    vjerovanje u boga je totalno besmisleno, za sve sto ne mozemo da znamo kazemo bog je to, sa takvim stavom ne bi nidje dogurali
    Da, besmisleno je, za duhovno hendikepirane osobe.
    Gdje smo to dogurali?
    The more things change, the more they stay the same.

  17. #217
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Da, besmisleno je, za duhovno hendikepirane osobe.
    Gdje smo to dogurali?
    Besmisleno je za racionalne osobe koje ne zive u svijetu maste i iluzija.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  18. #218
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mishko_ajkula View Post
    zasto nas gospodin svemoguci nije napravio svjesne nego nam salje knjige...ma daj lupetanju nema kraja...
    Jer onda ne bismo znali da uzivamo ljepote raja, recimo. Ovaj zivot nam sluzi da se sto vise uzdignemo u svijesti kako bismo onaj zivot sto punije zivjeli. Duhovni podvizi i spiritualne realizacije na ovom svijetu ce se odslikati na nas zivot na onome svijetu i sposobnosti koje cemo tamo imati.


    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Besmisleno je za racionalne osobe koje ne zive u svijetu maste i iluzija.
    Masta moze svasta .. samo sto je danas ljudi ne znaju koristiti.

  19. #219
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Jer onda ne bismo znali da uzivamo ljepote raja, recimo. Ovaj zivot nam sluzi da se sto vise uzdignemo u svijesti kako bismo onaj zivot sto punije zivjeli. Duhovni podvizi i spiritualne realizacije na ovom svijetu ce se odslikati na nas zivot na onome svijetu i sposobnosti koje cemo tamo imati.
    Ja ne znam kako vas vjernike tjesi pomisao da je ovaj zivot samo test neki,da li se ide u raj ili pakao. Kako vas to tjesi? Zar nije ljepse znat',da je ovo to sto imas,i zivjet ga punog srca,nego ovo posmatrat' kao neku pripremu za zivot poslije smrti?
    DICIOTTO

  20. #220
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Ja ne znam kako vas vjernike tjesi pomisao da je ovaj zivot samo test neki,da li se ide u raj ili pakao. Kako vas to tjesi? Zar nije ljepse znat',da je ovo to sto imas,i zivjet ga punog srca,nego ovo posmatrat' kao neku pripremu za zivot poslije smrti?
    Pa idi živi ga punog srca. Nije ti valjda forum toliko zadovoljstvo?

  21. #221
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...
    Kakve to sad veze ima i sa cim? Ako idem na forum,znaci ne zivim zivot? Ti si bas nerazumljiv,brate.
    DICIOTTO

  22. #222
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Ja ne znam kako vas vjernike tjesi pomisao da je ovaj zivot samo test neki,da li se ide u raj ili pakao. Kako vas to tjesi? Zar nije ljepse znat',da je ovo to sto imas,i zivjet ga punog srca,nego ovo posmatrat' kao neku pripremu za zivot poslije smrti?
    Ne pricam o tjesenju koliko pricam o duhovnosti i znacenju snage vjerovanja. Nije vjera samo reci 'vjerujem'. Trebaju se zasukati rukavi i krenuti u posao koji je svakodnevno pred licem i dusom vjernika. U taj posao se vjernik uvede na razne nacine. Nekoga uvedu roditelji, nekoga prijatelj nekoga duhovni vodja. Jednom kada udjes u duhovnu sferu vjerovanja pocinjes kushati spiritualnost i dozivljavas pocetne podvige na tom putu koji ti sluze kao znaci za dalje uzdizanje svijesti i duha.

    Ne mozes pricati o necemu sto nisi okusio. Tek kada probas to i osjetis ces moci imati predstavu o cemu se radi. Do tada ces na mene pokazivati prstom govoreci 'eto ga onaj vjernik koji masta i kome je glava usijana'. Ja cu pak gledati na tebe uz dozu skromnosti, tiho govoreci sebi kako ne znas kakvo zadovoljstvo propustas.

    Srce koje spominjes je puno onda kada ga meleci (andjeli) napune svojom svijetloscu. Ostaje na nama da budemo dovoljno cisti kako bismo njima sto cesce bili okruzeni...

  23. #223
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Ne pricam o tjesenju koliko pricam o duhovnosti i znacenju snage vjerovanja. Nije vjera samo reci 'vjerujem'. Trebaju se zasukati rukavi i krenuti u posao koji je svakodnevno pred licem i dusom vjernika. U taj posao se vjernik uvede na razne nacine. Nekoga uvedu roditelji, nekoga prijatelj nekoga duhovni vodja. Jednom kada udjes u duhovnu sferu vjerovanja pocinjes kushati spiritualnost i dozivljavas pocetne podvige na tom putu koji ti sluze kao znaci za dalje uzdizanje svijesti i duha.

    Ne mozes pricati o necemu sto nisi okusio. Tek kada probas to i osjetis ces moci imati predstavu o cemu se radi. Do tada ces na mene pokazivati prstom govoreci 'eto ga onaj vjernik koji masta i kome je glava usijana'. Ja cu pak gledati na tebe uz dozu skromnosti, tiho govoreci sebi kako ne znas kakvo zadovoljstvo propustas.

    Srce koje spominjes je puno onda kada ga meleci (andjeli) napune svojom svijetloscu. Ostaje na nama da budemo dovoljno cisti kako bismo njima sto cesce bili okruzeni...
    E blago tebi. A zanima me, da li postujes bozje zapovijesti i da li zivis u celibatu? Suzdrzavas li se od ovozemaljskih zadovoljstava i cekas li da te opsluzuju djevice u raju?

  24. #224
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Chu djevice gore. Zar one koje na zemlji niko nije htio da gore usrecuju

  25. #225
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    E blago tebi.
    Ne sjecam se da sam te negdje uvrijedio da bi mi se ovako obracao. O Bogu i vjeri se prica uzdignutom svijescu, makar neophodni minimum.
    Kad takav budes dosao pokusacemo nastaviti.

Page 9 of 15 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. U sta vjerujete?
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 74
    Last Post: 23-04-14, 11:24
  2. Zasto ne vjerujete u Boga?
    By Ego_and_his_own in forum Religija i filozofija
    Replies: 690
    Last Post: 10-08-10, 20:31
  3. Vjerujete li umjetnicima?
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-06, 10:23
  4. da li vjerujete
    By TiJaNaaaA in forum Sve i svašta
    Replies: 60
    Last Post: 30-06-06, 16:06
  5. U shta vjerujete?
    By SHORTY in forum Religija i filozofija
    Replies: 32
    Last Post: 18-12-04, 23:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •