Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 176 to 200 of 370

Thread: Zašto vjerujete u Boga?

  1. #176
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Montenegro coast
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svak vijeruje u nešto. Ne postoji ljudsko biće koje ne vjeruje u ništa. Vijera ti daje snagu, pokreće te da ideš dalje. Ja vijerujem u Boga. Pravoslavac sam i ponosim se što sam hrišćanin. Naravno, poštujem vjernike drugih religija, jer nepoštovati druge nije hrišćanski.

  2. #177
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by "Jadran" 100% crnogorski! View Post
    Svak vijeruje u nešto. Ne postoji ljudsko biće koje ne vjeruje u ništa.
    Naravno da postoji...

    Quote Originally Posted by "Jadran" 100% crnogorski! View Post
    Vijera ti daje snagu, pokreće te da ideš dalje.
    ...druge ljude jednostavno pokreće nešto drugo.

  3. #178
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Montenegro coast
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Naravno da postoji...



    ...druge ljude jednostavno pokreće nešto drugo.
    Dobro ateisto.

  4. #179
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by madgod View Post
    naravno da postoji...



    ...druge ljude jednostavno pokreće nešto drugo.

    Свакако,али питање је колико ``то нешто``може покренути некога ко не вјерује као што вјерника може покренути вјера у БОГА

  5. #180
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Свакако,али питање је колико ``то нешто``може покренути некога ко не вјерује као што вјерника може покренути вјера у БОГА
    Ništa,nego da nastavimo da se krećemo uporedo,pa da vidimo.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #181
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    1. Moras da znas da postoji bog da bi rekao tako nesto
    2. I da znas da postoji bog morao bi da znas kakav je da bi rekao da je istina, svijetlo, ljubav, bla, bla ,bla...
    Sve sto si naveo nisu razlozi za vjeru u boga. Ovo su obicne besmislice slijepog vjernika.
    Iz tvoje perspektive nevjernika to možda izgleda tako.
    Postojanje Boga ne može se "naučno" dokazati niti opovrgnuti.
    Da je Bog htio, mogao bi se svako malo jednostavno pojaviti i dokazati cijelom svijetu da postoji. No, da je to učinio, ne bi bilo potrebe za vjerom.

    Međutim, ne znači da nema dokaza o postojanju Boga.
    Promatranje zvijezda, razumijevanje prostranosti svemira, zapažanje čuda prirode, savršenosti ljudskog organizma, sve ove stvari upućuju na "univerzalnog kreatora".
    Možemo intelektualno poreći ovo saznanje, ali Božja prisutnost u nama i kroz nas još uvijek je tu .Kad to spoznaš shvatiš da Bog nije limitiran u svom djelovanju, granicama i predrasudama ljudske percepcije.
    Budući da veliki broj ljudi kroz istoriju, u svim kulturama, u svim civilizacijama, na svim kontinentima, vjeruje u postojanje neke vrste Boga – mora postojati nešto (ili neko) što (ko) uzrokuje ovakvo uvjerenje.
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #182
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Iz tvoje perspektive nevjernika to možda izgleda tako.
    Postojanje Boga ne može se "naučno" dokazati niti opovrgnuti.
    Da je Bog htio, mogao bi se svako malo jednostavno pojaviti i dokazati cijelom svijetu da postoji. No, da je to učinio, ne bi bilo potrebe za vjerom.

    Međutim, ne znači da nema dokaza o postojanju Boga.
    Promatranje zvijezda, razumijevanje prostranosti svemira, zapažanje čuda prirode, savršenosti ljudskog organizma, sve ove stvari upućuju na "univerzalnog kreatora".
    Možemo intelektualno poreći ovo saznanje, ali Božja prisutnost u nama i kroz nas još uvijek je tu .Kad to spoznaš shvatiš da Bog nije limitiran u svom djelovanju, granicama i predrasudama ljudske percepcije.
    Budući da veliki broj ljudi kroz istoriju, u svim kulturama, u svim civilizacijama, na svim kontinentima, vjeruje u postojanje neke vrste Boga – mora postojati nešto (ili neko) što (ko) uzrokuje ovakvo uvjerenje.
    Ta priča je podjednako logična kao i logička inverzija istog,a obje ne mogu biti tačne u isto vrijeme.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  8. #183
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Jer vjera u Boga otvara zatvorena vrata čovječjeg srca.
    Slažem se sa tobom ali postoje i pogrešna shvatanja Boga.
    Što bi rekao Ivo Andrić "Svaka riječ povlači pomiso na svoju suprotnost"
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Vjerujem u Boga jer je On Istina,
    Da ali Istina koju čovjek do kraja ne poznaje ali teži ka njoj .
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Svijetlo,
    Bilo je i dosta mračnih ideja pod okriljem "vjerovanja u Boga"
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ljubav,
    kojima se između ostalog propovijedala i "Mržnja".
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Stvoritelj,
    Ovo je zanimljivo. Velika većina ljudi smatra da je svijet "nešto" (neka sila ili sl. neodređeno) stvorilo. Nevjeruju da svijet nije stvoren.
    Oni koji to "nešto"(Stvoritelj) zovu Bog su ustvari vjernici. Tako da je suštinska razlika samo u nazivu.
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Svemoćan,
    Ja nevjerujem da je Bog bukvalno "svemoćan". Bog je najmoćniji.
    Bilo šta što zamisliš da je moćnije od Boga ustvari ne postoji. Bog je po mom shvatnju u ovom smislu "granica postojanja".
    Ima logički objašnjeno u ranijim temama i porukama .
    Naprimjer "Da li Bog može da napravi kamen koji nemože podići" (jedna verzija Raselovog logičkog paradoksa) Ja vjerujem da nemože.
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Bezgraničan,
    Takođe vjerijem u "ogromnu konačnost". Kao kad bi zamislio mrava koji živi u dvodimenzionalnom svijetu na površini neke velike lopte. Koliko god on išao po lopti nemože doći do kraja jer lopta nema kraj.
    Takav svijet je "Bezgraničan" (nema granicu) , ogroman ali konačan(nije Beskonačan).
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Pravedan,
    Jeste ali da li je čovjek koji vjeruje u Boga pravedan? Da li barem teži da bude pravedan ili ni to.
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Svet,
    I božje djelo je sveto, priroda koja nas okružuje i ljudi.
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Oprašta...
    Naš pravni sitem je zasnovan na zločinu i kazni (oko za oko,...). To vodi porijeklo iz "rimskog prava" i još ranijih pravnih sistema. U Americi imaš jedan od najvećih u svijetu procenata ljudi u zatvorima.
    "Praštanje" je samo savršeniji odnos. Zločin se tretira kao grijeh (duhovna bolest) i ne slijedi kazna nego liječenje.
    To se vidi po tome što kazna ima slabiji efekat. Dosta zatvorenika se povratkom iz zatvora ne popravlja.
    Quote Originally Posted by Besmrtni monah View Post
    Vjerujem u Boga jer nije sve moglo tek tako samo od sebe nastati. Neko je morao to stvoriti. ...
    Zašto baš Bog?
    Zašto to nešto što je stvorilo i pokreće univerzum , prauzrok svega zoveš Bog?
    I ja sam vjernik i imam isto mišljenje i naziv za to "nešto" samo me interesuje tvoje odgovor, mišljenje, vjerovanje ...
    Last edited by septembar; 15-12-09 at 01:17.

  9. #184
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Свакако,али питање је колико ``то нешто``може покренути некога ко не вјерује као што вјерника може покренути вјера у БОГА
    Oces da kazes da si ti "pokrenutiji" od mene koji nisam vjernik :twisted:
    Razlika izmedju zivota nekog ateiste i zivota nekog vjernika je prakticno nikakva, osim sto je vjernik opterecen religijskim glupostima vecini slucajeva, a ateista nije...

  10. #185
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Takođe vjerijem u "ogromnu konačnost". Kao kad bi zamislio mrava koji živi u dvodimenzionalnom svijetu na površini neke velike lopte. Koliko god on išao po lopti nemože doći do kraja jer lopta nema kraj.
    Takav svijet je "Bezgraničan" (nema granicu) , ogroman ali konačan(nije Beskonačan).



    Zaista interesantno razmisljanje. Imam i ja jedan primer na svoje vjerovanje u „beskonacnost“, ali necu taj primer navesti u smislu KRUGA kao ogromno/bezgranicno a konacno. Mrav ne moze doci do kraja velike lopte, ali koliko lopta moze biti velika?

    Na primer: Nalazis se u jednoj ogromnoj prostoriji, i oko tebe su zidovi. Ti vjerujes da je to „ogromno konacno“, ali, ako recimo, probusis zid i napravis vrata, i onda napravis jos jednu prostoriju, to ce i dalje biti tvoja „ogromna konacnost, samo sto ce ta prostorija imati jos jednu prostoriju, pa jos jednu, pa jos jednu, itd. beskonacno.

    Recimo kod univerzuma: U sta se univerzum siri? Ako bi rekli da se siri u nista, to znaci da koliko se univerzum siri, to nista u sta se siri postaje nesto, deo univerzuma, znaci, univerzum moze beskonacno da se siri u nista.

  11. #186
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ne znači, zbog konačnosti materije u univerzumu.

    Septembrov primjer je mnogo bliži onome što je (najvjerovatnije) slučaj sa našim univerzumom.
    Last edited by MadGod; 15-12-09 at 13:31.

  12. #187
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne siri se univerzum nego se sire nase spoznaje o njemu. Nekad nam je univerzum bio kolijevka ili krevetac, pa sobica, pa dvoriste i prskanje u pijesku, pa....

  13. #188
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne siri se univerzum nego se sire nase spoznaje o njemu. Nekad nam je univerzum bio kolijevka ili krevetac, pa sobica, pa dvoriste i prskanje u pijesku, pa....

    pa.... evolucija

  14. #189
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U neku ruku taman i evolucija jer taj nas univerzum je mnogo siri nego univerzum nasih djedova, a mnogo uzi nego sto ce biti unucima

  15. #190
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Iz tvoje perspektive nevjernika to možda izgleda tako.
    Postojanje Boga ne može se "naučno" dokazati niti opovrgnuti.
    Da je Bog htio, mogao bi se svako malo jednostavno pojaviti i dokazati cijelom svijetu da postoji. No, da je to učinio, ne bi bilo potrebe za vjerom.

    Međutim, ne znači da nema dokaza o postojanju Boga.
    Promatranje zvijezda, razumijevanje prostranosti svemira, zapažanje čuda prirode, savršenosti ljudskog organizma, sve ove stvari upućuju na "univerzalnog kreatora".
    Možemo intelektualno poreći ovo saznanje, ali Božja prisutnost u nama i kroz nas još uvijek je tu .Kad to spoznaš shvatiš da Bog nije limitiran u svom djelovanju, granicama i predrasudama ljudske percepcije.
    Budući da veliki broj ljudi kroz istoriju, u svim kulturama, u svim civilizacijama, na svim kontinentima, vjeruje u postojanje neke vrste Boga – mora postojati nešto (ili neko) što (ko) uzrokuje ovakvo uvjerenje.
    Postojanje boga se ne mora naucno opovrgavati a moze. Dovoljno je da covjek malo sjedne i razmisli i shvatice da boga nema.

    Nema dokaza o postojanju boga. Nista ne upucuje na univerzalnog kreatora. Dokaz da je neka visa inetligencija sve stvorila ne postoji. Ali postoje naucne teorije o nastanku univerzuma koje su mnogo vjerovatnije od ideje o bogu.
    A to sto mnogo ljudi kroz istoriju vjeruje u razlicite bogove govori samo o nerazvijenosti tih naroda jer je vecina njihovih vjerovanja nestala sa njima ili su prihvatili drugu vjeru. A stara vjerovanja su samo mitologija i dio istorije u kulture raznih naroda.
    Sve sto se dogadja u svijetu, sve sto se oduvijek dogadjalo sugerise na to da boga nikad nije bilo i da je bog samo plod ljudske maste. Sve sto je pripisivano bogu kao njegovo djelo religija nikad nije uspjela da dokaze a nauka je veliki broj religijskih dogadjaja opovrgla veoma prostim metodama.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  16. #191
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by september View Post
    Jeste ali da li je čovjek koji vjeruje u Boga pravedan? Da li barem teži da bude pravedan ili ni to.
    U očima ljudi, mnogi vjernici se čine pravednima, što naravno nije pokazatelj pravog stanja.
    Pravednost vjernika ne smije biti samo vanjska, nego iz srca.
    Valjda oni koji se istinski boje Boga teže biti pravedni i u srcu.

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Postojanje boga se ne mora naucno opovrgavati a moze. Dovoljno je da covjek malo sjedne i razmisli i shvatice da boga nema.


    Nema dokaza o postojanju boga. Nista ne upucuje na univerzalnog kreatora. Dokaz da je neka visa inetligencija sve stvorila ne postoji. Ali postoje naucne teorije o nastanku univerzuma koje su mnogo vjerovatnije od ideje o bogu.
    Znamo da ni iz čega ne može nastati ništa. Prema tome, da je ikada postojalo vrijeme kada apsolutno ništa nije postojalo, tada ništa nikada ne bi ni nastalo. Stvari ipak postoje. Budući da nikada nije moglo ne postojati apsolutno ništa, nešto je moralo oduvijek postojati. To što je oduvijek postojalo jest onaj koga zovemo Bog.
    The more things change, the more they stay the same.

  17. #192
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Znamo da ni iz čega ne može nastati ništa. Prema tome, da je ikada postojalo vrijeme kada apsolutno ništa nije postojalo, tada ništa nikada ne bi ni nastalo. Stvari ipak postoje. Budući da nikada nije moglo ne postojati apsolutno ništa, nešto je moralo oduvijek postojati. To što je oduvijek postojalo jest onaj koga zovemo Bog.
    Ideš ispravno do 'Budući da...'
    Jer kasnije praviš grešku.'Nešto' je moralo oduvijek postojati.To što je oduvijek postojalo je onaj koga zovemo Bog.
    Greška je očigledna.Neko nije isto što i nešto.I to što je nešto logički validno,ne znači da je istina - ili da je blisko faktičkom stanju.
    Naročito ako uvodiš druge varijable u računicu.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  18. #193
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a tebe su tvoja pamet i duhovnost odveli do tamo da si uspio vidjeti da nema nikog, ni niceg

    umjesto stranputice nevjerovanja bih ti predlozio da potrazis vjernike koji ti mogu pomoci njihovim iskustvima i situacijama dozivljavanja Svevisnjeg Boga. pisi ovo kao uslugu...

  19. #194
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ovo nije mjesto za preporučivanje takvih "usluga", ovdje to smatramo nepristojnim. Jednako kao što bi ti smatrao nepristojnim preporuku da potražiš profesionalnu pomoć, jer ima ljudi koji izraženu religioznost smatraju psihološkim poremećajem. Tako da se ostavimo toga.

    Nikoga još pamet, a naročito duhovnost, nije odvela "do tamo" pa da vidi što tamo ima. Razlika je samo u tome što je neko svjestan toga i to priznaje, a opet neki drugi se koriste obmanama...

  20. #195
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    a tebe su tvoja pamet i duhovnost odveli do tamo da si uspio vidjeti da nema nikog, ni niceg

    umjesto stranputice nevjerovanja bih ti predlozio da potrazis vjernike koji ti mogu pomoci njihovim iskustvima i situacijama dozivljavanja Svevisnjeg Boga. pisi ovo kao uslugu...
    Hvala na usluzi,nisam znao da si u uslužnoj djelatnosti.Vidim da usluga uključuje protointelektualnu 'duhovnu' nagradu koju,naravno,nisam tražio.
    Posljednji put kad sam ovo rekao,narogušio si se i prešao u prijeteći ton - kao posrednik između mene i omnipotentne očinske figure na koju se ložiš.
    Ovo je drugi put da mi predlažeš takve usluge,i sad već pretpostavljam da voliš da se igraš dušebrižnika.Što se više igraš,sigurniji sam da ne želim da 'doživim' Boga,šta god to značilo.
    Nastavi se igrati.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  21. #196
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Ideš ispravno do 'Budući da...'
    Jer kasnije praviš grešku.'Nešto' je moralo oduvijek postojati.To što je oduvijek postojalo je onaj koga zovemo Bog.
    Greška je očigledna.Neko nije isto što i nešto.I to što je nešto logički validno,ne znači da je istina - ili da je blisko faktičkom stanju.
    Naročito ako uvodiš druge varijable u računicu.
    Po mojem uvjerenju Bog ne spada u kategoriju stvorenih stvari, stvari koje su postale ili koje su uzrokovane. Bog je neuzrokovan i nestvoren, on jednostavno postoji.
    Svaka posljedica mora imati uzrok. Svemir i sve u njemu jesu posljedice. Mora postojati nešto što je uzrokovalo postanak svega. Na kraju, mora postojati nešto ''neuzrokovano'' kako bi uzrokovalo postanak svega drugog. To neuzrokovano smatram Bogom.

    Tvrdiš da ne vjeruješ u boga, jer nije naučno dokazano da On zaista postoji. Pogledajmo koliko je složen naš DNK kod koji nosimo u našim ćelijama? Zar nisu svrha DNK i njena složenost takođe argumenti za postojanje Inteligentnog Pisca toga koda?

    Na kraju, postojanje Boga mora se prihvatiti vjerom.
    The more things change, the more they stay the same.

  22. #197
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Tvrdiš da ne vjeruješ u boga, jer nije naučno dokazano da On zaista postoji. Pogledajmo koliko je složen naš DNK kod koji nosimo u našim ćelijama? Zar nisu svrha DNK i njena složenost takođe argumenti za postojanje Inteligentnog Pisca toga koda?
    Ajde da ne govorimo o tome,jer ne mogu da drobim.A i - >
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Na kraju, postojanje Boga mora se prihvatiti vjerom.
    na ovo ne mogu da utičem.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  23. #198
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne siri se univerzum nego se sire nase spoznaje o njemu. Nekad nam je univerzum bio kolijevka ili krevetac, pa sobica, pa dvoriste i prskanje u pijesku, pa....
    Univerzum se širi i to je dokazano pomoću fotoelektričnog efekta. Ajnštajn je za to dobio Nobelovu nagradu.

  24. #199
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    168
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ovo nije mjesto za preporučivanje takvih "usluga", ovdje to smatramo nepristojnim. Jednako kao što bi ti smatrao nepristojnim preporuku da potražiš profesionalnu pomoć, jer ima ljudi koji izraženu religioznost smatraju psihološkim poremećajem. Tako da se ostavimo toga.
    Dozvolices da svi imamo svoju definiciju nepristojnosti. Meni je recimo nevjerovanje u Svevisnjeg Boga jako nepristojno, da ne kazem nezahvalno ili pak arogantno. Sta tek reci o pameti koja religijoznost vidi kao psiholosku poremecenost. Arogantnosti zbilja nema granica.

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Nikoga još pamet, a naročito duhovnost, nije odvela "do tamo" pa da vidi što tamo ima. Razlika je samo u tome što je neko svjestan toga i to priznaje, a opet neki drugi se koriste obmanama...
    Ovako pricas zato sto mozda ne znas dovoljno o duhovnosti i zato sto se nisi dao u istrazivanje iste. Pored onoga sto su nam ostavili preci svih religija imamo one koji dozivljavaju Svevisnjeg Boga.

    Za pocetak http://en.wikipedia.org/wiki/Isra_and_Mi%27raj

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Hvala na usluzi,nisam znao da si u uslužnoj djelatnosti.Vidim da usluga uključuje protointelektualnu 'duhovnu' nagradu koju,naravno,nisam tražio.
    Posljednji put kad sam ovo rekao,narogušio si se i prešao u prijeteći ton - kao posrednik između mene i omnipotentne očinske figure na koju se ložiš.
    Ovo je drugi put da mi predlažeš takve usluge,i sad već pretpostavljam da voliš da se igraš dušebrižnika.Što se više igraš,sigurniji sam da ne želim da 'doživim' Boga,šta god to značilo.
    Nastavi se igrati.
    Svi iskreni vjernici imaju dusebriznicku stranu sebe. Ponekad ih ljudska oholost i nehumanost iznenadi pa skrenu paznju sagovorniku da se ne smije pljuvati po ikome, a pogotovo ne po onima koji ustraju na putu istine i zele sebe nazivati vjernicima. Istina u usima nevjernika cesto zvuci kao prijetnja. Rijeci istine su ipak Bozije, ne ljudske.

    Steta sto si se opet nakostrijesio. Zaista nisam zelio da proizvedem ovakvu reakciju u tebi!

    Ono sto osjecam je jedan veliki konflikt koji te reze i ne da mira dusi. Nisi jedini ovdje sa tim u sebi. Pokusah samo preporuciti jednan mali recept za izbjegavanje tog problema u sebi ali razumijem da te to tjera na odupiranje. Bice bolje inshallah, i svijetlost Bozija ce ti srce obasjati.

    Pokusaj mozda za pocetak izbjeci veliki negativitet koji nosi konflikt sa Svevisnjim Bogom. Bespotrebno se stavljas u krug onih na koje Bog salje svoju prokletost kako na ovom tako i na onom svijetu. Jednom kada izadjes iz tog dusevnog kruga stvari postaju mnogo lakse i srce sire dise. Razumijem da imas mnoga pitanja oko postojanja Boga. Umjesto da ljutnjom odgovoras na cinjenicu da jos nisi nasao sve odgovore pokusaj pomilovati sebe strpljenjem i nadom. Strpljenje je rijec koju su profeti cesto propovijedali. Onda kada strpljenjem smiris svoju ljutnju pokusaj izaci iz kruga onih koji govore 'Bog ne postoji' i pokusaj se staviti u krug onih koji govore 'zelim da vidim, zelim da istrazim, ne znam o Bogu'.

    Cuh jednog hodzu prije par godina koji rece, necete biti vjernici sve dok ne odgovorite na hiljadu pitanja koja leze u vama. Ovdje lezi jedan od kljuceva vjerovanja. Treba uzeti vremena i upoznati sebe kao i odgovoriti na sva ona pitanja koja spavaju u nama ili koja nas grizu i opsjedaju. Lako je reci 'Ne vjerujem u Boga'. Tesko je uroniti u sebe i otvoriti sve kutije koje nas zovu zeljne odgovora i svijetlosti.

  25. #200
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Rijeci istine su ipak Bozije, ne ljudske.
    Naročito kad me njima podučavaju ljudi,zar ne?
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Steta sto si se opet nakostrijesio.
    Za takve nervne reakcije mi treba krzno.A i da sam se nakostriješio,znao bi,bilo bi malo drugačije.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Ono sto osjecam je jedan veliki konflikt koji te reze i ne da mira dusi.
    Sva sreća pa to što ti osjećaš nema veze sa onim što ja osjećam.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Nisi jedini ovdje sa tim u sebi. Pokusah samo preporuciti jednan mali recept za izbjegavanje tog problema u sebi ali razumijem da te to tjera na odupiranje. Bice bolje inshallah, i svijetlost Bozija ce ti srce obasjati.
    Biće bolje,jašta.

    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Pokusaj mozda za pocetak izbjeci veliki negativitet koji nosi konflikt sa Svevisnjim Bogom.
    Bog nije objekt ama nijednog mog konflikta,kako sam ti negdje napomenuo.
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Bespotrebno se stavljas u krug onih na koje Bog salje svoju prokletost kako na ovom tako i na onom svijetu. Jednom kada izadjes iz tog dusevnog kruga stvari postaju mnogo lakse i srce sire dise. Razumijem da imas mnoga pitanja oko postojanja Boga. Umjesto da ljutnjom odgovoras na cinjenicu da jos nisi nasao sve odgovore pokusaj pomilovati sebe strpljenjem i nadom.Strpljenje je rijec koju su profeti cesto propovijedali. Onda kada strpljenjem smiris svoju ljutnju pokusaj izaci iz kruga onih koji govore 'Bog ne postoji' i pokusaj se staviti u krug onih koji govore 'zelim da vidim, zelim da istrazim, ne znam o Bogu'.
    Važi,hvala na savjetu koji nisam tražio.Treći put.:kamikaza:
    Quote Originally Posted by pustinjak View Post
    Cuh jednog hodzu prije par godina koji rece, necete biti vjernici sve dok ne odgovorite na hiljadu pitanja koja leze u vama. Ovdje lezi jedan od kljuceva vjerovanja. Treba uzeti vremena i upoznati sebe kao i odgovoriti na sva ona pitanja koja spavaju u nama ili koja nas grizu i opsjedaju. Lako je reci 'Ne vjerujem u Boga'. Tesko je uroniti u sebe i otvoriti sve kutije koje nas zovu zeljne odgovora i svijetlosti.
    Odlično,od pretpostavke da imam konflikt sa Bogom,došli smo do toga da ne poznajem sebe.

    Priceless.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. U sta vjerujete?
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 74
    Last Post: 23-04-14, 11:24
  2. Zasto ne vjerujete u Boga?
    By Ego_and_his_own in forum Religija i filozofija
    Replies: 690
    Last Post: 10-08-10, 20:31
  3. Vjerujete li umjetnicima?
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-06, 10:23
  4. da li vjerujete
    By TiJaNaaaA in forum Sve i svašta
    Replies: 60
    Last Post: 30-06-06, 16:06
  5. U shta vjerujete?
    By SHORTY in forum Religija i filozofija
    Replies: 32
    Last Post: 18-12-04, 23:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •